DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De tweede Haagsche conferentie Zware brand in een bioscoop. t Na vijftien jaar uit Russische gevangenschap in Hongarije Autobus dooi trein gegrepen. Het Egyptische kabinet afgstreden. Ho. 1 Honderd twee en dertigste Jaargang 1930 UO.VDEHUAG 2 J WI AKI Dagalijksch overzicht. Buitenland De Fransche gedelegeerden vertrokken. Het einde van deSpaansche dictatuur Communistische relletjes. Meer dan 70 kinderen gedood. Hartroerende tooneelen. Hoe het Van Oud in Nieuw „gevierd" werd. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. EERMs. COSTER A ZOON, Voordam C 9. Direcieur: C. KHAK. Telefoonnummer Administratie 3. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Postgiro 37060. Hoofdredacteur. Tj. N. ADEMA. Telefoonnummer Redactie 33, tessn Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE TWEEDE HAAGSCHE CONFERENTIE. Besprekingen door de Fransche gedelegeerden. Perscommentaren. De Tweede Haagsche nadert! Nog slechts. Weinige oogenblikken scheiden'ons van het moment, waarop de gedelegeerden van vele landen bijeen zullen komen om te onderhan delen, om den wereldvrede op betere funda menten op te bouwen. De tijd nadert! En de laatste dagen heb ben de gedelegeerden benut, om hun plannen nog eens nader te bestudeeren, opdat zij niet onbeslagen op het ijs komen. Zoo heeft de Fransche delegatie op den Nieuwjaarsdag een bijeenkomst gehouden, die van 4 tot 7 uur deerde. Hoewel deze bijeenkomst niet voor de pers toegankelijk was. heeft toch Tardieu, de pre mier, verklaard, dat de conferentie allereerst de resultaten van de Parijsche onderhande lingen der financieele experts hebben onder zocht. Daarna behandelden de Fransche ex perts tot in bizonderheden de verschillende rapporten der sub-commissies voor de Ver pande Inkomsten der Rijksbank, die der Spoorwegen, der juridische commissie etc. Ten slotte werd het programma der werk zaamheden der Fransche delegatie voor den Haag opgesteld, waabij het werk onder de verschillende experts wordt verdeeld. De „Excelsior" schrijft naar aanleiding van deze besprekingen, dat het hier de be kroning geldt van een lange tot in bizonder heden uitgewerkte arbeid voor de Haagsche Conferentie. Tardieu, Briand, Cheron en Loucheur, zijn het geheel eens in hun opvat tingen en hebben moeite gedaan duidelijk te maken, dat in Den Haag zoo weinig moge lijk kwesties aan het toeval der onderhande lingen zullen worden blootgesteld. Onaan gename verrassingen als bij de eerste con ferentie zijn volgens de „Excelsior" deze keer niet mogelijk voor Frankrijk. De Fransche delegatie gaat met het volle vertrouwen van het parlement en met een gunstige openbare meening naar Den Haag. Haar zoo moeilijke en grootsche opdracht in Den Haag wordt hierdoor in hooge mate verlicht. Omtrent de vooruitzichten van de Haagsche conferentie schrijft dé vExcelsior" verder, dat de Engel- sche arbeidersregeering er klaarblijkelijk be lang bij heeft, de op de Londensche Confe rentie gerechtvaardigd gemaakte verwachtin gen niet te beschamen. Nadat Engeland al les bereikt heeft, wat hem toekomt, moet het er op bedacht zijn, voor de incasseering zorg te dragen. Zeer waarschijnlijk zal Engeland aan de zijde van Frankrijk staan, wanneer de debatten over den aanvang van de Young- betalingen de handhaving van sancties als het verdrag van Versailles bevat, als ook de doelmatige commercialiseering der Duitsche schuld begint. De gelukkige afloop van de Haagsche conferentie schijnt nog slechts af hankelijk te zijn van de flinkheid, den goe den wil en de oprechtheid der Duitsche on derhandelaars, welke de moeilijke opdracht hebben, de crediteuren te doen vergeten, dat 6 millioen Duitschers tegen het Young-plan hebben gestemd. De „Matin" omschrijft het algemeene doel der Fransche gedelegeerden ter Haagsche Conferentie als volgt: Op alle punten moet men tot een oplossing kernen en mag bij het slotverdrag van Den Haag niets ongeregeld laten. Mocht intusschen een accoord op bij zondere punten onmogelijk blijken en zou den verdere onderhandelingen daarover na de Haagsche Conferentie noodzakelijk zijn, dan mogen deze moeilijkheden niet de over eenstemming verhinderen betreffende de be langrijkste kwesties. Deze hoofdzaken zijn de sanctie van het Young-plan en de ontruiming van Rijnland, welke het politieke gevolg is van deze sanctie. Ernstiger zou het natuur lijk zijn, volgens de meening van de „Matin" wanneer men nog niet tot overeenstemming zou kunnen komen over de redactie van den tekst, die het accoord tusschen Duitschland en zijn crediteuren plechtig bevestigen. In af zonderlijke onderhandelingen heeft de Rijks- regeering haar meening uiteengezet over de kwestie der sancties. De Duitsche ambassa deur heeft zich de afgeloopen weken herhaal delijk over deze kwestie met Briand en de ambtenaren van de „Quay d' Orsay" onder houden. Een geschil over deze kwestie zou een spoedig resultaat van de conferentie in gevaar kunnen brengen. De „Echo de Paris" herinnert er aan, dat tijdens de onderhandelingen-der Fransche en Britsche financieele experts te Londen, in be tin der maand December, ook de vraag werd ehandeld der uit Duitschland toe te pas sen sancties, voor het geval Duitschland zijn verplichtingen niet zou nakomen volgens de voorschriften van de slotovereenkomst betref fende de herstelbetalingen, welke mogelijk te Den Haag zal worden afgesloten. Het blad meent te weten, dat sancties van econcmischen en financieelen aard welke eveneens ten aanzien van Duitschland zou den worden toegepast, min of meer naar vo ren worden gebracht in het ontwerp-verdrag dat voor 14 dagen doo de juristen der deel nemende regeeringen is uitgewerkt. In dit ontwerpverdrag is feitelijk voorzien in de vorming van een scheidsgericht. Van dit scheidsgericht zullen alle geschillen worden voorgelegd, welke zouden rijzen tusschen de onderteekenaars van het as. Haagsche ver drag, dan wel tusschen de een enderteeke- naar en de Bank van Internationale Herstel betalingen. De bank de qualiteit krijgen van internationaal rechtspersoon. Deze hoeda nigheid bezitten tot nog toe slechts onafhan kelijke en souvereine staten; zelfs de Volken bond tot nog toe nog geen Internationale rechtspersoon. De Fransche minister-presider.t Tardieu en de overige leden der Fransche delegatie ver trokken hedenochtend te 11 uur uit Parijs naar Den Haag, waar zij hedenavond te 6 uur zullen aankomen. De delegatie bestaat uit ongeveer 50 per sonen. Zij reizen met een extra-trein. Naar uit Hendaye aan de Spaansche grens gemeld wordt, zou de Spaansche dictatuur Primo de Rivera den koning zijn ontslag en dat van zijn kabinet hebben aangeboden. Koning Alphonse zou zich zijn beslissing hebben voorbehouden. Te Keulen. In den gemeenteraad van Keulen nam Dinsdag, na verwerping van enkele commu nistische voorstellen, de communist Etzborn ongevraagd het woord en bleef, hoewel de eerste burgemeester hem herhaaldelijk aan maande zijn mond te houden, doorspreken De burgerlijke groepen verlieten daarop de raadzaal, maar Etzborn bleef voor zijn pai- tijgenooten onverdroten doorpraten. Ten slotte werd hij door politie in burger uit de zaal verwijderd. Voor het stadhuis en later op verschillende punten der oude stad ontstonden daarop sa menscholingen; de politie moest de betoo- gers uiteenjagen, waarbij zij verscheidene raddraaiers inrekende. In de Bolzengasse moest zelfs van de vuurwapenen gebruik ge maakt worden en een paar betoogers werden door'schoten licht gewond. Ongeveer 30 lie den zijn op het hoofdbureau eemgen tijd in hechtenis gehouden. Stinkbommen en vuurwerk in het stadhuis van Kiel. Naar Berliinsche bladen uit Kiel meiden, zijn daar in den gemeenteraad verschillende voorstellen der communisten, strekkende tot bijzondere steunverleening aan steuntrekken dén. afgewezen. Daarop ontstond een groot lawaai op de publieke tribune, waar tal van communisten zich hadden verzameld. Stink bommen werden de zaal ingeworpen terwijl vuurwerk ontstoken werd. De voorzitter on derbrak de zitting en liet de tribune door de politie ontruimen. Het tumult werd echt iioo- in het trappenhuis van het raadhuis voortgezet. Ook daar werd nog met vuur werk geworpen, totdat ten slotte het geheel0 ïaadhuis ontruimd was. Gyula Csaszar, die in 1914 direct na het uitbreken van den oorlog in Russische ge vangenschap geraakte, is thans met Kerst mis eindelijk naar huis teruggekeerd. In Rus land streed hij mee aan contra-revolutionna:- re zijde, raakte in een gevecht gewond en viel in de handen der bolsjewieken. In het hospitaal bleek het, dat hij een Hongaar was, waarop hij tot zeven jaren dwangar beid werd veroordeeld. Twee jaren werkte hij in de Siberische loodmijnen, totdat ten slotte door de bemiddeling van den Tsjecnischen consul te Moskou, die van Hongaarsche ai- komst was, zijn proces herzien werd en hij in vrijheid werd gesteld. Zijne moeder her kende haar zoon, die met 27 jaar van huis was weggegaan en thans op 42-jarigen leef tijd naar huis terugkeerde, nauwelijks weer. 152 kinderen naar ziekenhuizen vervoerd. Gedurende een kindervoorstelling in een bioscoop in een arbeiderswijk te Paisley bij Glasgow is Dinsdagmiddag brand uitgebro ken in de cabine van den operateur, waardoor eenige honderden meters film vlam vatten en binnen enkele seconden een rook ontwikkel den, die een afgrijselijke paniek in de zaal deed ontstaan. De meeste kinderen waren zon der geleide en de kleintjes werden door de grooteren onder den voet geloopen bij pogin gen om den éénen uitgang met één noocraii- gang te bereiken. De meeste kinderen blijker. den nooduitgang niet te hebben bemerkt en voor den gewonen uitgang ontstond zulk eer. gedrang, dat meer dan 200 kinderen gedood of gewond werden. Volgens een bericht van zeven uur waren op dat oogenblik 59 kinder lijkjes gevonden en 152 gewonde kinderen naar de ziekenhuizen gebracht, waarvan er zeker nog 20 in levensgevaar verkeeren. De meeste slachtoffers zijn niet door den brand maar door verstikking of vertrapping om het leven gekomen. Reeds 72 dooden. Nader wordt gemeld: Toen de eerste vlam uit de cabine schoot, werden de kinderen door een panischen schrik aangegrepen en holden naar den ingang van de zaal, die met vijf of zes treden naar de straat voerde. De eerste kinderen vielen en in vijf minuten was er nog slechts een verwarde hoop van gillende en krijschende kinderen. De eigenaar, die zich heldhaftig heeft ge dragen, schreeuwde de kinderen toe om hen op den nooduitgang attent te maken, maar slechts een paar der grootste kinderen zijn door dien uitgang nog ontsnapt. Om 9 uur waren 72 lijken, waarvan ten hoogste tien min of meer ernstige brandwonden vertoon den, gevonden. De brand in deze bioscoop, is de grootste dergelijke ramp, die ooit in Engeland is voor gekomen. Bij den brand te Barnsley ond?r soortgelijke omstandigheden eenige jaren ge leden zijn 43 kinderen omgekomen. Het verhaal van een ooggetuige. Een ooggetuige heeft het volgende relaas van het gebeurde gedaan: Toen ik één der "deuren van de in zware rookwolken gehulde zaal bereikt had, was een poltiebeambte tevergeefs bezig de van angst vervulde kinderschare tot orde te brengen. Bii den uitgang, bovenaan de beide hoofdtrappen naar de tribunes, lagen de onder den voet ge loopen kinderen bij zes tegelijk over elkaar Zocdra het bericht van de ramp zich ver spreidde, ijlde de burgerij in grooten getale naar de plaats des onheils. Langs ladders haastte men zich naar de vensters en verbrij zelde deze. Men kroop door de ramen in de zaal. Tegelijkertijd was ook reeds een genees heer ter plaatse verschenen. Men slaagde er in een groot aantal der onder den voet ge loopen kinderen in veiligheid te brengen. Toen de ambulance-dienst ontoereikend bleek, werd een tramwagen gerequireerd, die daarop ge bruikt werd voor het vervoerd der dooden en gewonden naar het nabij gelegen Alexandra- ziekenhuis. De daar juist aan den gang zijn de Kerstmatinée werd direct afgelast. Onder- tusschen werden alle beschikbare medici ge alarmeerd, zocdat in korten tijd voldoende medische hulp ter plaatse was. Evenwel kwam zij in vele gevallen te laat. Men vreest, dat zich onder de puinhoopen van het geheel ver woeste bioscooptheater nog een aantal kinder lijkjes bevindt. Latere bijzonderheden. Het aantal dooden ten gevolge van der brand in een bioscoop te Paisley bedraagt volgens de officieele gegevens 69. Er zijn 37 kinderen gewond. Alle slachtoffers zijn ge stikt. Een "groot aantal vrouwen viel in zwijm, toen ze van het ongeluk hoorden. Een jongeman heeft alleen 18 kinderen ge red. Alle slachtoffers waren van 7 tot 14 jaar oud. Nieuwjaarsreceptie bij Rijkspresi dent von Hindenburg. Ter gelegenheid van de jaarwisseling had gister bij Rijkspresident von Hindenburg de gebruikelijke Nieuwjaarsreceptie plaats Aanwezig waren de leden van het corps di plomatique, alsmede vooraanstaande perso nen uit binnenlandsche politieke kringen Namens het corps diplomatique werd het woord gevoerd door den Franschen ambas sadeur, M. Nargerie, als oudste in rang der geaccrediteerde gezanten. Tegen tien uur was een eere-wacht ver- schenenm et de muziekkapel van het eere-re giment. Nieuwjaarsrecepties in Frankrijk. Het nieuwe ceremonieel, ingesteld om den president te groote vermoeienissen te bespa ren, beperkte de Nieuwjaarsrecepties slechts tot den morgen. Als eerste gasten versche nen de leden van het kabinet, geleid door minister-president Tardieu; vervolgens ont ving de president de voorzitters van kamer en senaat, wien hij kort daarna begeleid door Tardieu een tegenbezoek bracht. Tegen 12 uur had de groote receptie plaats van het corps diplomatique. De apostolische.nuntius Maglione sprak hierbij eenige woorden, waarin hij hulde bracht aan den vredeswil van Frankrijk, terwijl hij tevens den wensch uitsprak, dat de komende groote intemationa le conferenties een bevredigend resultaat voor Frankrijk en de andere landen mogen hebben en mogen bijdragen tot een algemee ne toenadering der volkeren. Doumergue antwoordde, zeggende, dat hij hoopte, dat he? nieuwe jaar mogen bijdragen tot het kalmee ren der gemoederen, tot het materieel gedijen der volkeren en tot het geluk van de geheele menschheid. Nieuwjaarsnacht te Berlijn 382 arrestaties. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn door de politie te Berlijn niet minder dan 382 arrestaties verricht. In de meeste gevallen betrof het ordeverstoringen. Bo vendien hadden arrestaties plaats wegens vechtpartijen, dronkenschap, misbruik ma ken van brandmelders en zaakbeschadiging. Sylvesternacht werd de brandweer niet min der dan 52 malen gealarmeerd. In- hoofd zaak ebtrof het kleine branden. Een groot? brand woedde in het atelier van Nannes- mann Roehre Werke. De brandweer ver scheen hier met groot materiaal, terwijl bo vendien en drijvende stoomspuit aan het blusschingswerk deelnam. Steekpartij in den Oudejaarsnacht. In den Oudejaarsnacht is het te Hamborn tot hevige gevechten gekomen, waarbij een persoon gedood en 3 zwaargewond werden Op het „Goetheplatz" kwam Franz Schwarz met zijn broeder en zwager in ge vecht met drie tot dusver onbekende perso nen, in het verloop waarvan Schwarz zoo ernstige messteken bekwam, dat hij onmid dellijk overleed. De daders vluchtten, zoodat de politie hen niet kon arresteeren. In den loop van den nacht kwam het verder nog tot 3 vechtpartijen, waarbij 3 personen met mes sen zoo ernstig toegetakeld werden, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgeno men. Oudejaar in New-York. De overgang van het oude in het nieuw-: jaar is op de gebruikelijke wijze in New- York gevierd. Zelfs onder de verscherpte drankwetbepalingen vloeide de alcohol in stroomen. Alle cabarets en restaurants wa ren stampvol. Op de balcons der groote dansgelegenheden verdrongen zich de men- schen om met luid gejuich het nieuwe Jaar binnen te halen, terwijl de in de haven lig gende schepen hunne sirenen en stoomfluiten lieten huilen. Bij een dronkenmansruzie gedood. In het dorp Ballwiz bij Burgstargard heeft Sylvesteravondviering geleid tot een verwoede kloppartij. Een arbeider werd door zijn tegenstander zoodanig met een mes be werkt, dat zijn dood spoedig intrad. Ongelukken in den Nieuwjaarsnacht. Nieuwjaarsdag hebben in Engeland eeni ge ernstige verkeers- en andere ongelukken plaats gehad. Door ongevallen op straat werden te Londen 2 personen gedood en 49 gewond. De meeste ongelukken hadden plaats na. de Sylvesteravondviering bij terug keer aar huis. In Porth (Schotland) zijn drie jongeluit in de Swan-rivier verdronken. 5 personen gedood, 7 zwaar gewond. Oudejaarsavond om tien minuten over 8 werd een autobus der gemeente Insterburg tusschen Insterburg en Blumenthal door een personentrein gegrepen. Van de inzittenden werden 5 personen gedood, 7 zwaar en 4 licht gewond. Een zwaargewonde ligt op sterven. De overweg is door boomen af te sluiten, hetgeen evenwel niet geschied was. De dienst doende overwegwachter werd in zijn huisje bewusteloos gevonden. Hij is naar het zieken huis overgebracht. Bij het ongeluk ontspoor den de locomotief en een der wagons. Hier door was het baanvak Insterburg-Tilsit ver scheidene uren versperd. Door omlegging werd het verkeer onderhouden. Het traject Tilsit-Insterburg is sedert Woensdagmorgen weer vrij, terwijl het ve-- keer in tegengestelde richting Woensdag in den loop van den deg hersteld zou worden Van het station Insterburg werd een kwartier na 't ongeluk een hulpcolonne naar de plaats des onheils gezonden. De gewonden autobuspassagiers werden door een direct gealarmeerde hulpauto van de brandweer van Insterburg naar het district-ziekenhuis overgebracht. Naar te verwachten was, is het Egyptische kabinet Dinsdagmorgen afgetreden. Nahas Pasha heeft opdracht gekregen een nieuw ka binet samen te stellen. Hij heeft de opdracht in beraad gehouden. Adly Pasha zal de loo- pende kwesties afhandelen. Zooals bekend is Nahas Pasha leider der Wafd-partij. FRANKRIJK. ITALIANEN AANGEHOUDEN. Verdacht van het voornemen om. aanslagen te plegen. Na een nauwkeurig door de Süreté zijn drie Italiaansche journalisten, Terchiani, Sardell en Gianca, gevangen gezet, verdacht van het voornemen om aanslagen te plegen in Frankrijk en in het buitenland. Zij ston den in nauwe relatie met Bernieri, die on langs te Brussel is gearresteerd en gecom promitteerd was in de zaak Pavan. Bij een huiszoeking bij Gianca vond men zeven pakken met een ontplofbare stof, ze ven slaghoedjes en een hoeveelheid lont Omtrent de herkomst dezer artikelen konden de drie gearresteerden geen voldoende ver klaring geven, en zij ontkenden aanslagen in den zin te hebben. Men veronderstelt, dat zij van plan waren op 15 Januari te Genève een bom te werpen naar de leden der Italiaansche volkenbonds delegatie, en dat zij handelden op mstignatie van Bernieri. f BOULOGNE BEDREIGD. Door kiel. De Fransche havenstad Boulogne. wordt door een ernstige ramp bedreigd. Door de jongste stormen is de klei van den boven de stad gelegen berg m beweging gekomen en de stroom richt zich precies op het voor naamste hotel van de stad, die met algehee- len ondergang bedreigd wordt. Ingenieurs en honderden arbeiders, waar onder vele vrijwilligers, zijn sinds Maan; dagmorgen bezig de kleilaag door afdam ming zoo niet tegen te houden, dan toch een anderen weg te doen nemen, maar het is nog onzeker of dit gelukken zal. Den heelen Oudejaarsnacht zou in elk geval worden doorgewerkt. DE NALATENSCHAP VAN GABY DESLYS. Gaby Deslys, de eenige jaren geleden ge storven danseres en variété-artieste, die, be halve door haar schoonheid, niet minder door haar verhouding tot een koning-in-bal - lingschap van zich deed spreken, heeft haar vermogen, dat groot is, nagelaten aan Mar- seille, de stad, die zij zelf haar geboortestad noemde. Eerst zouden echter haar moeder en haar zuster het vruchtgebruik van het ver mogen genieten. Nu is er echter een Hon gaar opgedoken, die zegt, dat die twee Mar- seillaansche dames daarop niet het geringst* recht hebben omdat ze niet de moeder en de zuster van Gaby zijn. Hij daarentegen zou wel voor de erfenis in aanmerking komen omdat Gaby zijn zuster was en Hongaarsche van geboorte. Te Marseille heeft het opduiken van dezen onverwachten erfgenaam heel wat opzien gebaard. Maar een Parijsche courant zegt, dat de stad der beroemde Cannebière zich niet te ongerust behoeft te maken Niemand, zoo redeneert het blad, die Gaby Deslys ge kend heeft toen zij pas, als heel jong meisje, te Parijs was verschenen dat was om streeks 1900 heeft haar accent vergeten. Dat was het accent van Boeda niet, nocN dat van Pest. Om zulk een accent, dat ge dachten aan knoflook en olijfolie opriep, te bezitten, moet men noodzakelijkerwijze tus schen de Joliette en de Catalans, kortom te Marseille, zijn geboren. ENGELAND. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN MACDONALD. In de nieuwjaarsboodschap van MacDo- nald aan de natie wordt de hoop uitgespro ken, dat de nieuwe decade een tijdperk zal zijn van een gestadige wedergeboorte en een ste vige verbetering. Ten aanzien van de moei lijkheden in de industrie wordt in de bood schap gezegd dat de natie eendrachtigea arbeid eischt om orde op de zaken te stellen „opdat wij zullen verwerven wat wij geërfd hebben". EEN RAADSELACHTIGE KEEL ZIEKTE. Te Brighton en Hove, in Engeland, heerscht een raadselachtige epidemische keel ziekte. Honderden personen lijden aan deze ziekte, die reeds aan vele menschen het leven heeft gekost en waarmede de doctoren geen raad weten. De ziekte is zuiver plaatselijk Of schoon heele families zijn aangetast en de dokters de handen vol hebben met de behan-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1