Radiwafiscli Weerbericht. A6EIHA Pi»Bv(nciaal nieuws Stadsnieuws Donderdag 2 januari. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Tom de Sheriff2. Trouw nooit. Toegang voor eiken leeftijd. 7.30 uur, A. B. T.: Storm (boven 18 jaar.) 7-30 uur. Victoria Theater: De Wilde Or chidee. Toegang boven 18 jaar. Vrijdag 3 Januari. 8 uur, Chr. School Doelenstraat, evangeli satie-samenkomst, spreker de heer K. Ro* sendaal, van Sneek. 8 uur, P. A. S.-gebouw a. d. Limmerhoek, verg. P. A. S., spreker Roodveld, over de Ziektewet. Zaterdag 4 Januari. 8 uur, Waakt en Biat, evangelisatiesa menkomst, spreker de heer K. Rosendaal. van Sneek. Zondag 5 Januari. 8 uur, Waakt en Bidt, evangelisatiesa menkomst, spreker de heer K. Rosendaal, van Sneek. 8 uur, De Unie, herdenking 25-jarig be staan I. A. M. V. Sprekers Alb. de Jong en L. J. Bot. 8 uur, 't Gulden Vlies, eerste opvoering van „Als ik Koning was", door de Alkm. Operetteclub. Donderdag 9 Januari. 8 uur, ,,'t Ouldén Vlies", tweede opvoering van „Als ik koning was", door de Alkm Operetteclub. deling der patiënten, heeft de infectie de gren zen van Bnghton en Hove niet overschreden. 'Nog iederen dag doen zich nieuwe gevallen veer, terwijl ook een aantal dokters door de ziekte zijn aangetast. De ziekte, die naar men aanneemt een vorm van influenza is, duurt reeds verscheidene weken. Een der meest- Woorkomende complicaties der ziekte is alge- fncene bloedvergiftiging. De oorzaak van de ziekte kon men totnogtoe niet opsporen. DE DOOD VAN EEN HELDERZIENDE. Te Brighton is een helderziende overleden, die den dag van zijn eigen dood heeft voor speld, met name dr. Walter Richard Gornold, die in Engeland bekendheid genoot wegens zijn onderzoekingen in verband met de Pyra- miden. Zijn dochter, miss Cynthia Gornold, heeft aan een correspondent van de „Daily Chronicle" onthuld, dat haar vader vaak de vraagbaak is geweest van koningen en prin sen, krijgslieden, staatslieden en financiers voordat zij ondernemingen van belang op touw zetten. Zij trad als secr.esse van haar vader op en in deze kwaliteit was zij van alle vertrouwelijke correspondentie, die haar vader ontving op de hoogte. Zij heeft verklaard dat hij in 1916 dn datum van den wapenstilstand voorspelde. Hij voorspelde ook de aardbeving, die in 1927 de wereld teisterde. In 1926 ver klaarde hij aan zijn dochter: „Mijn arbeid zal in 1929 teneinde loopen'', en in den zomer van dit jaar verklaarde hij, dat in t>ecembe" „een schaduw" haar pad zou kruisen. Toen miss Cynthia al niet meer aan de voorspelling dacht, werd haar vader, eenige dagen geleden, op het ziekbed geworpen, waarvan hij niet meer zou opstaan. NI EUWJ A A RSONDER SCH EI Dl NG E N. Op de lijst van Nieuwjaarsonderscheidin gen komen zes nieuwe pairs voor: majoor Dudley Aman, die bij de verkiezingen voor de arbeiderspartij candidaat heeft gestaan te Faversham, zonder gekozen te worden; Sir Willoughby Dickinsön, een voormalig libe raai parlementslid en vooraanstaand lid van den Londenschen graafschapsraad, eere-secr. van de wereldalliantie ter bevordering van de internationale vriendschap door middel van de kerken en een ijverig lid van de Volken bondsunie; Sir William Noble, gewezen voor zitter van de Kamer van scheepvaart; Arthur Ponsonby, onder-secretaris van buitenlan.1- sche zaken in de labour-regeering van 1924 en nu parlements-secretaris van het ministe rie van luchtverkeer; maarschalk Sir Hugh Trenchard, en Sir Charles Wakëfield, die veel voor de luchtvaart gedaan heeft. Er is één nieuwe geheime raad benoemd' burggraaf Goschen, het laatst gouverneur van Madras. Onder de nieuwe baronets zijn Louis Bern- hard Baron, een zoon van den tabaks magnaat, voor publieke en filanthropische diensten en Sir Eustace Tennyson Deyn- court, gewezen directeur van den vlootbouw Onder de knights is Archibald Flower, de voorzitter van den raad van beheer van den Shakespeare Schouwburg te Stratford-on- Avon. CASTRICUM. Maandag vergaderde de Raad. Verworpen werd een voorstel van B. en W. om de afsnij ding van den Bakkumerweg niet in eigen beheer maar bij aanbesteding te laten uitvoe ren. Behandeld werd de begrooting voor 1930. Bij hoofdstuk 2 kwamen in behandeling de salarissen van B. S. en O. Die worden zooals vastgesteld op de begrooting gebracht Hierbij wees de heer Aukes op de billijkheid dat nu de hoofdambtenaren ^premievrij-pen sioen hebben dit ook aan de lagere behoort te worden gegeven, te meer omdat indertijd dit als noodmaatregel is ingevoerd. Dit punt zal .worden behandeld bij post 14. Bij post 11 werd behandeld het besproke nen inzake salarissen Wethouders en presen tiegelden raadsleden. Na eenige discussie werd een besluit genomen waarbij in princi pe wordt uitgesproken dat het salaris van de wethouders en het presentiegeld van d« raadsleden te laag is. Bij post 14 Pensioen verhaal van ambte naren wordt door den voorzitter het voor stel namens B. en W. gedaan om de pen sioenbijdragen, nu de hoogere ambtenaren zijn vrijgesteld, dat ook niet meer te heffen van de lagere ambtenaren. Het voorstel werd na eenige discussie aan genomen. Over woningbouw door de gemeente ont stond een discussie naar aanleiding van het medegedeelde in het verslag, dat B. en W zoolang de bouwverenigingen ter zake goed optreden geen eigenbouw zullen ondernemen De heer Schipper stelde zich op het stand punt en ook anderen; dat en wel de gemeente woningen moet bouwen, terwijl B. en W meenden dat hier nog geen aanleiding toe t». - De helr Aukes stelde voor B. en W. op te dragen met .voorstellen ter zake te komen, hetgeen in stemming werd gebracht en ver worpen. Over het onderhoud van straten enz., ont stond een discussie door den heer Res ontke tend, over de doelmatigheid van de behai- ding met een teerprodécé. B. en W. hebben ter zake een onderzoek ingesteld en zijn tor de conclusie gekomen dat het procédé dat zij hebben gezien, kan worden toegepast. De heer Res wees op ervaringen ter zake in andere gemeenten die niet gunstig zijn. B. en W. deelden mede dat zij slechts een proef wilden nemen, hetgeen werd goedge keurd. Over strandexploitatie werd een uitgebrei de discussie gehouden vooral over de moge lijkheid van bebouwing aan Zee en gevraagd werd of het plan van de provincie, waartoe de Staten een crediet hebben verleend wordt uitgevoerd. Voorts werden enkele opmerkin gen gemaakt over rijwielstalling en badgele genheid, hetgeen te duur is voor kleine beur «en. De voorzitter zal de tarievenwijziging van de rijwielstalling onderzoeken, maar wij heb ben daar geen invloed op, omdat de verhu ring buiten het gemeentebestuur om ge schied. Wat de bebouwing aan zee betreft, hij geloofde dat hier een misverstand b» staat. Wij moeten niet denken dat aan zee een uitgebreide bebouwing zal komen. Dat is ook in strijd met de gedachte uitbreiding Wij moeten hier niet hebben een mondaine badplaats maar wel een waar met de noodi- ge inrichtingen als b.v. een hotel en eenige verver8chingsgelegenheder en pensions aan zee het ongerept natuurschoon wordt behoit den. Daarom kan hij ook niet inzien dat de ontwikkeling zoo snel moet gaan Dat zou niet goed zijn. Dat niet voldoende medewer king van Ged. Staten is te verwachten meen de hij te moeten betwijfelen. Hij meende dat deze er wel is en dat ter zake ook wel wat 2al worden bereikt hetgeen hij nader aan toonde. Hij voor zich heeft liever dat de be bouwing langzaam gaat dan b.v. als in an dere plaatsen dat gebouwd wordt en later vele perceelen onbewoond staan. Dat is geen reclame. Dat Ged. Staten voldoende waar borg wil hebben dat exploitanten ook vol kunnen houden laat zich begrijpen, daar is Castricum ook mede gebaat. Bovendien een groote bebouwing aan zee is niet wenschelijk wel echter aan den voet der duinen en die zal er komen als wij maar niet hals overkop handelen. Nog wordt bij dezen post aangehaald het aanleggen van een tweeden weg naar zee om het verkeer te ontlasten. Ook de electrici teitsvoorzierting aan zee kwam ter sprake. Medegedeeld werd van de zijde van B. en W. dat een en ander de belangstelling heeft van het college en de autoriteiten ter zake op de hoogte zijn van de belangen en wenschen Zou een uitgebreide en wilde bebouwing ontstaan dan zou Castricum zich voorbij ren nen en dat is in het nadeel van de gemeente Ten slotte werd op een vraag van den heer Hellinga medegedeeld dat de voorwaar den van uitgifte van gronden zullen worden medegedeeld. Bij den post schoolbaden is gevraagd om de mogelijkheid te scheppen dat kinderen aan het strand tegen lager tarief kunnen baden B. en W. zullen dat onderzoeken, maar wij zen er op dat zulks niet onder schoolbaden is te verstaan, bovendien zeide de heer Aukes is het gevaarlijk kinderen onder niet behoorlijk toezicht te laten baden. De begrootingen van Gas- en Electrici- teitsbedrijf werden zonder eenige opmerking vastgesteld en de begrooting zonder stem ming aangenomen. Hierna kwamen de verdere punten van de agenda, welke bijna geen stof tot bespre king opleverden. Een gedeelte straat zal van een bouwexploitatiemaatschappij worden overgenomen. De verkeersverbetèring bij hui ze Maja en overweg Duinkant wordt toege juicht en het voorstel tot gebruik van grond wederzijds aangenomen. Ook de demping van een spoorsloot ontmoette geen bezwaar De voorstellen tot uitbreiding van elec- trisch net in de bosschen en aanschaffing van een ijktafel werden eveneens aangeno men, waardoor thans de bewoners van dat gedeelte der gemeente het genot van electra zullen kunnen genieten. Zonder bespreking werd eveneens aangenomen het voorstel om een crediet te verkenen voor de aanbieding van een lichtkroon aan het provinciaal be stuur. Een gemeentewoning werd onder hands verhuurd. Tot lid van de comm. van toezicht op het 1. o. werd benoemd de heer v. Lunen met algemeene stemmen. Als laatste punt werd besproken een voor stel tot ontheffingverleening van de rooilij nenbepaling voor herbouw van een afge brand perceel aan de Mient. Uitvoerige dis cussie ontstond hierbij en tenslotte werden B. en W. gemachtigd met de betrokkenen ter zake in nadere bespreking te treden en zoo mogelijk tot een vergelijk te komen. Hierna volgde de rondvraag welke niet veel opleverde. De raad was blijkbaar in de lange zitting van den geheelen dag, er uit. Geen wonder. De voorzitter wenschte echter niet te slui ten zonder de leden en hunne families een zalig uiteinde en een voorspoedig en gelukkig nieuwjaar te hebben toegewenscht. Het oudste lid, de heer Aukes, dankte daar voor en wenschte den voorzitter en zijn gezin wederkeerig het beste. BROEK OP LANGENDIJK. Gemeenteraad. Dinsdagmiddag vergaderde de raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize on der voorzitterschap van den heer P. Slot. Secretaris de heer Schelhaas. Aanwezig zijn alle leden. E>e voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan de leden en ging voor in gebed. Van Ged. Staten was de goedkeuring inge komen op het in de vergadering van 21 Oct. genomen besluit tot het aangaan van een tijdelijke geldleening, groot 25000. Van de Kroon was de goedkeuring inge komen op de in dezelfde vergadering vast gestelde schoolgeldheffing en de heffing van het hooigeld. resp. voor 2 en 5 jaar. Bericht was ingekomen van Ged. Staten, dat teveel is betaald voor den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar een bedrag van f 44,85, wat bij de volgende betalng zal worden verrekend. Ook was bericht ingekomen dat deze ge meente niet voor een uitkeering voor het on derhoud van een weg m aanmerking komt. Van den Inspecteur der Dir. Belastingen kwam bericht dat aan kwade posten over het jaar 1930 is geraamd een bedrag van 1080. Ingekomen was het prov. blad met de regeling der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. Deze gemeen ie is gehandhaafd in de 4de klasse. Ook was ingekomen het rapport van de Langedijk-commissie en een dankbetuiging van het Drankweercomité voor de verleende subsidie. De voorzitter stelde voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Zuijdam merkte naar aanleiding van het Prov. Blad op, dat het advies van den raad, om terugplaatsing naar de derde klasse is afgewezen, zoodat dit eigenlijk geen zin heeft gehad. De heer Kamp vroeg of het de bedoeling van den heer Zuijdam is. dat er niets meer tegen te doen is, wat bevestigend werd be antwoord, zoodat het advies van den raad dus van nul of geener waarde is. De heer Zuijdam zeide, dat Ged. Staten geen rekening hebben gehouden met de toe standen. die er hier heerschen. Als er meer eensgezindheid in den raad was. zou er meer kans van slagen zijn geweest. De heer Koedijk zeide, dat wij wel kunnen adviseeren, het geeft toch niets, wij zijn zeker te laag. Er zijn er, die boven ons re- geeren, en die schijnen het beter te weten dan wij. Het is een algemeene regeling, waarbij geen rekening is gehouden met de plaatse lijke toestanden hier. Als straks het Rijk 3/4 van de salarissen betaalt, hebben wij er niets meer mee noodig. Beschouwd naar de plaat selijke omstandigheden zijn de salarissen vol doende. Het is echter niet gewenscht er verder op in te gaan. De voorzitter zeide, dat men het hem ten goede moet houden, maar ais mede betrokkene wilde hij zijn meening niet in het openbaar zeggen. I>e heer Koedijk zeide, naar aanleiding van het rapport der Langedijk-commissie, ver heugd te zijn, dat de zaak is afgedaan. Voor kennisgeving aangenomen. Van de vereeniging „Het Belang der Jeugd" was een verzoek ingekomen om een verwarmd en verlicht schoollokaal ter be schikking te willen stellen voor een voor 18 meisjes te geven handwerkcursus. Door elk der meisjes wordt 2 bijgedragen. Een onderwijzeres krijgt <5 vergoed. Verzocht werd het verschil bij te dragen. Besloten werd dit alles toe te staan De heer Kamp dankte B. en W. namens de vereeniging „Het Belang der Jeugd". Ingekomen was een verzoek van een com missie uit 4 kantons van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen, om adhaesie te betuigen aan den minister van O. K en W. en de Tweede Kamer, met hun adres om de opheffing der classificatie te verkrijgen. B. en W. stelden voor hier niet op in te gaan, hier is toch de Vereen, van Ned. Gemeenten het aangewezen lichaam voor. Aldus besloten. Hierna werd behandeld het in de vorige vergadering aan de betreffende commissie ter onderzoek gezonden verzoek van den heer S. Kossen om een luwing te mogen bouwen over gemeentewater, hetwelk na toelichting door den heer Oijevaar wordt toegestaan voor een huur van 2,50 per jaar, tot weder opzegging. Ook werd besloten een stukje water aan het Bestuur der Chr. School te verkoopen voor 1 per M2. De vraag van den heer Kamp, of de schoei ing door het bestuur der school wordt be taald, werd door den voorzitter bevestigend beantwoord. Herna was aan de orde het adres van de vereen. Schuttevaer om een betere laad- en losplaats te verkrijgen aan de Prtns Hendrik kade. De laadplaats behoeft zoowel verbete ring te water als te land. Tevens zou er be hoefte zijn aan een parkeerterrein. B. en W. konden niet sympathiseeren met dit adres. Als er een betere laadplaats moest komen, zou die toch binnengaats komen. B. en W. stelden voor er niet op in te gaan en afwijzend te beschikken. Na eenige discussie werd aldus besloten. Ingekomen was een verzoek van de Vereeni ging tot de behartiging der Maatschappelijke belangen van Zenuw- en Zielsziekten om als lid toe te treden Op voorstel van B. en W. werd afwijzend beschikt. Voorstel van B. en W. om 100 beschik baar te stellen voor het Provinciehuis en 1/4 cent per inwoner voor de aankleeding van het Gebouw van de Vereen, van Ned. Gemeenten Conform besloten. Nu was aan de orde: Benoemingen. Een lid voor de Schattingscommissie, waai- voor werd gekozen de heer Jb. Ven, die zijn benoeming aannam. Als lid van het Burg. Armbestuur werd herkozen de heer C. Spaans, terwijl als lid van de commissie van Toezicht op het L. O. werd herkozen de heer C. Oyevaar, die zijn be- noeming aannam. De Commissie tot wering van Schoolver zuim treedt geheel af. Door de vacature van den heer Zaal stelde de voorzitter voor, met de benoeming van een plaatsvervanger nog een vergadering af te wachten, daar er nog geen andere hoofdonderwijzer is. Benoemd werden alle aftredenden, n.1. de heeren W. P IJtsma, J. Smak, G. Glas en K Huibers. De voordracht voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de O. L. school is in overleg met den Inspecteur van het L. O. te Alkmaar, als volgt gesteld: 1. J. v. d Graaff, onderwijzer te Helder, 2. J. Meijer te Hob- reede, Ambt Heddenberg. De heer J. v. d. Graaff te Helder werd met algemeene stem men gekozen. De voorzitter stelde voor den benoemde een telegram te zenden en sprak den wensch uit, dat dit een gelukkige keus mag zijn. De voorzitter deelde mede, dat als tijdelijk Hoofd is benoemd de Ifeer Groentjes van Hoorn en dat juffr. Oudshoorn is ontslagen. De rondvraag leverde niets op. De voorzitter zeide ten slotte het volgende Wij zijn aan het einde van onze werkzaam heden gekomen en voor ik deze vergadering sluit nog een enkel woord. Het zijn slechts enkele uren welke ons nog scheiden van klokke 12, waarmede dit jaar weer beëindigd is Terug ziende op dit bijna afgeloopen jaar, kunnen we niet bogen op wat men in de wan deling noemt een ..goed jaar". De hoofdtak van ons bestaan in deze gemeente is de tuin bouw en over hef algemeen valt niet te roe men over de financieele resultaten daarvan We blijven echter de hoop nog vestigen op een groote voorraad van deri binnengehaalden oogst. We weten uit de ervaring dat het hier mee zeer wonderlijk kan gaan en we behoeven dus daarom den moed nog niet geheel op te geven. Overigens is het haast weggezonken jaar er een geweest, welk blijvend genoemd zal worden. De koude in Februari van dit jaar is zoo buitengewoon geweest, dat dit niet licht vergeten zal worden. Als we daarbij m aan- wërking nciren dat de enorme hoeveelheid ifs op normale wijze is weggedooid zonder dijk breuken of overstrccmingen in onze lage pol derlanden te veroorzaken, dan verdient dat zer zeker bijzondere vermelding. Ook is onze zomer zeldzaam schoon geweest en kunnen we daarvoor dankbaar zijn. Ten opzichte van ons College is er dit jaar geen verandering gekomen; we werden allen bij het leven gespaard en mochten ons in een redelijke mate van welstand verheugen. Ver schillende onderwerpen vroegen Uwe en mijn •belangstelling en een reeks van beslissingen zijn hier genomen. We kunnen er ons niet op beroemen, dat hier veel wordt gesproken; of we hierin te kort schieten en of de behandeling der zaken daaronder lijdt, zou ik niet durven beweren. Ik ben er van overtuigd, dat de be langen onzer gemeente bij U veilig zijn. Bij de wisseling van dezen jaarkring, het eindigen van 1929 en bij het begin van 1930 wensch ik U allen Gods onmisbaren zegen toe; evenzoo roep ik Dien Zegen in voor het jaar dat staat te komen over onze geheele ge meente met al hare inwoners. Hiermede sluit ik deze vergadering. POLITIENIEUWS. Oudejaarsavond, omstreeks 9 uur werd te lefonisch de hulp der politie ingeroepen bij een vechtpartij op de Bierkade. Bij onderzoek bleek, dat er even te voren een vrij ernstige vechtpartij had plaats gehad tusschen eenig. bekende Alkmaarsche vechtersbazen in het café van W. B. aldaar, waarbij een der per sonen bloedig verwond werd. Daar allen on der den invloed van gebruikten alcoholhou denden drank waren, zijn zij door de politie naar het bureau overgebracht en aldaar in arrest gesteld. De gewonde werd door een dokter verbonden. Zij bleken genaamd W. S., J. R. en J. J. H. en diens vader. Later bleek nog dat de heeren een ruit van het café vernield hadden, waarvan proces verbaal is opgemaakt. ALS IK KONING WAS. (Si j'étais roi). De Alkmaarsche Operette Club, kortweg A. O. C. genoemd, durft! Ze durft goede, neen, ze durft betere stuk ken in studie te nemen, om het Alkmaarsch Operette-lievend publiek eenige mooie avon den te bezorgen. En die mooie avonden komen straks. We zijn er verzekerd van! Want de vertooningen van het vorige seizoen van de Japansche operette „De Geisha" hielden een belofte in Propvolle zalen hebben de A. O. C. storm achtig toegejuicht, hebben haar, de jonge club, een grootsche ovatie gebracht. En zou nu diezelfde club op haar lauweren gaan rusten! Neen, duizend maal neen! Zij heeft als haar devies het bekende „Excelsior" aange nomen. Steeds hooger zijn haar wenschen, steeds hooger worden de verlangens van het publiek. En nu komt de A. O. C. met een nieuw stuk, dat zeker niet minder groote belang stelling verdient dan de Geisha. Het is de bekende opéra-comique Si j'étais roi, in het Nederlandsch omgezet onder den titel Alsikkoningwas. Deze opéra-comique is geschreven door Adolphi Adam en bestaat uit drie bedrijven. Zooals met dergelijke stukken steeds het geval is, zijn vooral de fraaie costumes een schittering voor de oogen. Zoo ook nu. En de A. O. C. heeft kosten noch moeite gespaard, om die kleurrijke costumes tot een grootsch geheel te maken. Verder is in een Oosiersch décor (het stuk is een Oostersche operette), dat speciaal door den heer Theo Groot huizen vervaardigd is Ook dit is een weelde voor het oog. Het Oostersch Ballet in het tweede bedrijf is ingestudeerd door de balletdanse res Hanzi Goetze en wordt eveneens uitgevoerd in sprookjesachtige costumes. Al leen dit ballet is een gang naar het Gulden Vlies waard! O ja! de opvoeringen hebben weer in het Gulden Vlies plaats. Voor de eerste op voering (Zondag a s.) zijn alle plaatsen reeds uitverkocht. Maar voor de volgende zijn nog kaarten te verkrijgen, omdat niemand teleur gesteld behoeft te worden. Wij kunnen een ieder aanraden, de A. O. C. in actie te gaan zien. Men is reeds bij voor baat verzekerd van een bijzonder mooien avond, van een avond, zooals we er helaas te weinig in Alkmaar hebben. En aan de A. O. C. wenschen we een even groot succes als met de Geisha-opvoeringen naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Januari. 6 Medegedeeld door het Kon. Nederl Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.8 te Ton- lou9e. Laagste barometerstand 734.1 te Skudes- naes. Verwachting, geldig tot den avond van 3 Januari: Aanvankelijk nog stormachtige tot krach- tigen, Westelijke tot Noord Westelijken, later afnemende Westelijke tot Zuid-Westelijken wind; betrokken of zwaar bewolkt met regen of hagelbuien; later opklarend; iets kouder des nachts; overdag weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Hedenmorgen te 8.40 uur geseind van de Bildt aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Noordwesten. DE STORM. Voor zoover wij konden nagaan, heeft de storm alhier nagenoeg geen schade aange richt. Eenige pannen woeien af van de bakkerij „De Spaarpot", hoek Laat-Schoutenstrait, terwijl van het café van den heer De Boer, hoek Oosterburgerstraat-Wildemanstraat een vrij groot reclamebord voor Amstelbieren naar beneden kwam. In beide gevallen werden geen ongelukken veroorzaakt. De heer Bibo Laat, agent van tijdschriften, zag door een windvlaag een aantal illustraties dermate verspreid, dat hij slechts enkele terug wist te krijgen en dus voorloopig .eenige van zijn cliënten moest teleurstellen. Hedenmorgen omstreeks elf uur reed een olopjongen van Kerrebijn's Glashandel met een wagen, waarop eenige groote ruiten wer den vervoerd, ter hoogte van de St. Anna- brug, toen een plotselinge windvlaag het glas oplichtte en gedeeltelijk op de straat en in het Verdronkenoord terecht deed komen, waar de ruiten een luidruchtigen dood stier ven. DE 50-JARIGE HUWELIJKEN IN (929 Onder de echtparen, die in 1929 hun 50- jarig huwelijksfeest in onze stad vierde^ dient ook nog vermeld het echtpaar S. D. v. d. Kooij. GESLAAGD. Voor het vanwege de Verg. v. Leeraren !n het Boekhouden op 18 en 19 Dec. j.1. te Am sterdam gehouden examen slaagde de heer P. Eriks. OPBRENGST BLOEMENDAG. De gister door de afd. Alkmaar van de „Vereeniging tot bevordering der gezond heid in de Graf. Vakken in Nederland", ge houden bloemendag heeft opgebracht 218.20yi, tegen 186.35 in het vorige jaar. PRIJZEN BEHAALD. Op de met de Kerstdagen gehouden inter nationale tentoonstelling te Antwerpen (Bel gië) behaalde de heer Joh. A. Stikvoort met 6 nummers wit-leghornkriel 4 eerste, een tweede en een derde prijs, benevens een eere- prijs voor de mooiste jongen haan. Tevens verwierf hij het hoogst aantal punten voor een ras van een kleur, voor den buitenland- schen inzender. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 4.20 uur licht op. DE WELDADIGHEIDSPgSTZEGEL. Lichamelijk vermoeid, droefgeestig ge stemd, rust ze eenigen tijd uit van den moei lijken dagtaak, welke nog niet geëindigd is. Ze staart in de verte, als wil ze den tijd van haar jeugd nog eens duidelijk in herinnering brengen. Wél waren haar ouders arm ge weest, maar hoeveel verschilde dit met de armoede, waarin ze nu verkeeren. Steeds kwamen de wekelijksche verdien sten voor haar moeder binnen. Zéér weinig werkeloosheid was er in die dagen. Wél was het ook toen geen paradijs op aarde, maar de levensmiddelen waren toen meer in ver houding met de verdiensten. Er kon, als er gewerkt werd gespaard worden. Meer dan een zesde van de verdiensten per jaar be hoefde niet verwoond te worden. En thans, haar man is zéér oppassend, maar van over sparing in tijden van verdiensten was geen sprake, wijl de schulden, welke onwillekeu rig bij géén werk worden gemaakt een deel van de verdiensten opzwolgenWél kreeg hij van den Bond eenige weken uitkee ring, maar zooals het behoort en ook is, is dit een tegemoetkoming die het wekelijksche tekort doet stijgen, al is ze nog zoo zuinig. Maar is dit alles hoofdzaak? Neen! Het meest maakt ze zich bezorgd over een harer kinderen, een meisje van twaalf jaar. Heeft ze niet het vorig jaar op initiatief van den dokter aan eenige vereenigingen geschreven om ook ha a r kind eenige maanden van den heerlijken boschlucht onder deskundig toe zicht te doen genieten en om ook, zooals de dokter zei, bij eventueele ziekte de weerstand te vergrooten? Maar opeenvolgend kwamen de antwoorden„Op het oogenblik én wegens de vele vroegere aanvragen én we gens financieele redenen geen plaats!" Aangezien het kind steeds bleeker wordt heeft ze n u reeds geschreven. Maar zal het helpen? Terwijl ze nog peinst komt de kleine bin nen. Dag moederIk heb een brief van den besteller gekregen. Moeder maakt hem openHij luidt: Mejuffrouw, Het doet me genoegen U te kunnen mede- deelen, dat op L'w schrijven thans gunstig kan worden béschikt. De oorzaak dat dit ge schiedt is gelegen in hef grooter deel, dat ons toegewezen is uit de netto-opbrengst der „Weldadigheidspostzegels" Er kunnen dit jaar drie kinderen meer tijdelijk opgenomen worden. Waar vooral Alkmaar en omstre ken naar verhouding van de aigemeeoe op-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2