(tarelii Courant. ZUS LAATSTE BIL Hondera twee en dertigste Jaargang, Donderdag: 'i Januari Radio-hoekje ProvinoiaaS nieuws FK1JILLKTON. No. 1 1930. Vrijdag 3 JarMari. Hilversum, 1071 M. Van 12.6.run. 298 M.) 10.—10.15 Morgenwijding. 12.01— 2.— Concert door het A. V. R. O.-kwartet. 2.-3.Gramofoonmuziek. 3.^4.Maak het zelf, cursus. 4.30—5.— Lezing door C. F H. Tuckerraann over: De gevaren van vuur en licht. 5.-6.— Orgelconcert op het Orgel van het Theater TuschinsKï te Amsterdam, m. m. v. Willem Drukker, viool. 6.01—7.15 Concert door het A- V. R. O.-Kwartet. 6.30 Vaz Dias: Koersen. 7.15—7.45 Radio-cursus vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. Spreker: A. A. Kleijn. Onderwerp: De Rijn. 7.458.— Gramofoonmuziek. 8.01 Kamermuziek door het Hollandsch Strijkkwartet. 9.10.45 Concert door de Stafmuziek van het 5e Regt. Infanterie 10.— Persberichten 10.15 Voortzetting con cert. Daarna: Het Enremble Lismonde uit het Carlton Hotel te Amsterdam. 12Slui- tir~. uiztn, 1875 Al. 10.30—11— N. C. R. V Ziekendienst. 11.-11.25 N. C. R V. Voor de jeugdige zieken. 11.30—12— K. R. O. Gods dienstig halfuurtje. 12.15—1.15 K. R O. Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15—2— K. R. O. Gramofoonmuziek. 2—3— K. R O. Gramofoonmuziek. 4—5— N. C. R. V. Gramofoonmuziek. 56.30 N. C. R. V. Con eert. Alt, viool en piano. 6.30—7— K. R. O. Landbouwpraatje. 7—7.30 K. R. O. Cursus Schriftverbetering. 7.30 V. P. R. O. Politie- en persberichten. 7.45 V. P R. O Lezing over: Kruisiging. 8.15 V. P. R. O. Piano recital. 8.50 V. P. R. O. Lezing over: De iNederlandsche Roman in 1929. 9.30 V. P. R. O. Voortzetting piano-recital. 10— V. P. R. O. Voordracht: Nieuwjaarsgedachten. 10.20 V. P. R. O. Voortzetting piano-recital. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. H. Luard, cello. R. Paul, piano. 12.50 Orgelconcert door J. E. Humph- ries. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 320 Concert. P. Wells, sopraan. T. Owen, tenor A. Ford, viool. 4.20 Dansmuziek. 4.50 Or kestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Piano-recital door D. Moggridge. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Piano-recital door B. Mason. 8.20 In ternationaal concert. Heruitz. van Langen- berg, Brussel en Londen. 9.35 Nieuwsber 9.55 Lezing. 10.10 „Clothes Props" van G. McConnel. Solisten, Revue, koor en Instrum. Kwintet. 11.10 Dansmuziek. 11.2012.15 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.3511.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.15—1.50 Or kestconcert. 4.505.50 Gramofoonmuziek. 7.208.15 Orkestconcert m. m. v. violiste 8 20 Internationaal programma. Concert uit Keulen en her-uitz. van Londen en Brussel. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. Parijs „Radio-Parts", 1725 M. 12 20 Gra mofoonmuziek. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 7.40 Gramofoonmu ziek. 8.20 Causerie met muzikale illustratie 9 05 Concert. Orkest, koor en solisten. Zeesen, 1635 M. 6.15—9.50 Lezingen en berichten. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 1.50^—3.50 Lezingen. 3.50 4.50 Concert uit Leipzig. 4.50—7-50 Lezin gen en berichten. 7.50 Orkestconcert. 8.20 Declamatie. 8.30 „König David". Symphon. Psalm naar René Morax. Muziek van Arthur Honegger. Koor, orkest en solisten. Daama: Berichten en lezing. 9.50 Orkestconcert. Kclundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.-4— Orkestconcert en declamatie. 4.5.Kinderuurtje. 7.208.35 Koor- en solisten-concert. 8.459 30 Orkestconcert. 9.4510.20 Concert. Mandoline, mandola en fluit. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. Ka mermuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 In ternationaal Programma. Her-uitz. van Lan genberg en Londen en uitz. door Brussel. Na afloop: Dansmuziek. ZUIDSCHARWOUDE. Raadsvergadering. Maandagavond vergaderde de raad dezei Ïemeente onder voorzitterschap van den heer hr. A. L. van Spengler. Mededeelingen en ingekomen stukken De voorzitter deelde op de gestelde vragen van den heer Zeeman in de vorige vergade ring mede, dat de transportbaan van de gas fabriek hersteld zal worden. Voorts dat het reglement beschikbaar gesteld zal worden, er, dat het in voldoende mate veilig is als één man 's nachts op de gasfabriek aanwezig is. De heer Zeeman vroeg naar de kosten der trs nsportbaan. De voorzitter antwoordde, dat prijsopgave gevraagd zal worden. De heer Bekker zeide, dat de kosten volgen? den directeur 300 a 400 zouden bedragen. Ingekomen waren verschillende dankbetui gingen en goedkeuringen van raadsbesluiten. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van de commissie der lichtbedrijven is be richt ingekomen, dat na breedvoerige bespre kingen besloten is geen Georganiseerd Over leg en z.g. Dienstcommissies in te stellen. De heer Zeeman sprak zijn leedwezen er «ver uit, dat de commissie dit besluit heeft ge nomen. Het besluit is conservatief te noemen Spr. wees er nog op, dat ook de R.K. het G O in hun verkiezingsprogram opgenomen had den. De heer Du Burck was niet verrast over het antwoord der commissie, gezien ook haar samenstelling. De afgevaardigden van deze gemeente behooren beiden tot den Vrijheids bond, die hier weinig kiezers telt. Wat meer democratie is wel gewenscht. Het adres van de Centrale vereen ter be hartiging der Maatschappelijke belangen van Zenuw- en Zielsziekten werd aangehouden tot de eerstvolgende begrooting. Het adres van het comité der vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de kantons Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen werd aangenomen met de stemmen van de beide wethouders tegen. De jaarwedden van Burgemeesters. Secretarissen en Ontvangers is door Ged. Staten voor deze gemeente als volgt vastgesteld: Klasse II: burgemeester 2000 2400; secretaris 1900 'J 2300; 'ontvanger 700 1000. Voor de ambtswoning van den burgemees ter is de huurwaarde bepaald op 15 van hef salaris. De heer Kramer protesteerde, dat de ge meente deze regeling zonder meer aanvaar den moet. De pensioenbijarage is dubbelzin nig geregeld bij de wet. De voorzitter zeide, dat het onbillijk is als b.v. hier het personeel van de lichtbedrijven premievrij pensioen geniet, en andere ambte naren 8% van hun salaris moeten stor ten. De heer Du Burck was van meening, dat Gcd. Staten iets doen, dat in strijd is met de wet. Het gaat niet over het beginsel. De huur der ambtswoning is te laag, wat spr. onbillijk acht tegenover de andere ambtenaren. De heer Zeeman zeide niet tegen de rege ling te wezen. Spr. wees op het belang van centralisatie der gemeenten. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. Het rapport der Langendijk commissie inzake de door den directeur der lichtbedrij ven genoten 5 Het rappor theeft ter inzage gelegd en B. en W. stelden voor de conclusie te aanvaar den, dat de 5 ten rechte zijn genoten. De heer Kramer zeide, zich bij het rapport neer te leggen, hoewel spr. niet geheel bevre digend is. De heer Groen zeide, dat het een eigenaar dig beeld gaf van de toenmalige commissie. Had de commissie het recht de 5 toe te ken nen, vrceg spr." („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Dit het Duitsch door W. H. C. Bollaard. Hij was een zeer nerveus man; bovend>n had door een hartkwaal, die hem in den laat- •ten tijd kwelde, zijn zenuwgestel zeer gele den en dikwijls nam hij de onschuldigste din gen als bitteren ernst op. Zoo moest hij thans onophoudelijk denken aan hetgeen de hertog zooeven had gezegd. Met een bijna dweep zieke liefde was hij aan vrouw en dochter ge hecht en daarom krenkte het hem zoo, dat iemand zou kunnen denken, dat die twee hem zoo dierbare wezens zijn portret na zijn dood niet uit het schilderijmuseum zouden op- eischen. Want zijn portret was voortreffelijk uitgevallen en Welschmann, de schilder, had tichzelf overtroffen. En dit portret, dat hem weergaf, zooals hij er werkelijk uitzag, dit portret zou zijn gezin in die stijve, kale direc teurskamer laten hangen uit louter ijdel- heid? Directeurskamer werd het afzonderlij ke vertrek van de Schneiditzsche schilderij- taal genoemd, waar de drie portretten zijner ambtsvoorgangers hingen en weldra ook het zijne. Lang zou het er echter wel niet blijven, dat wjst hu zeker. Hij voelde, dat hij aiet lang De heer Zeeman was ook niet bevredigend door het rapport. Het toekennen der 5 is nimmer door de raden geschied. Zelfs de com missieleden van hier wisten nergens van, zoo dat het onderling is beslist. Spr. hoopte, dat zooiets in de toekomst niet meer voor zou val len, daar het vertrouwen in de commissie dan geheel verdwijnen zal. De heer Du Burck deed het genoegen, dat de zaak thans beslist is, zooals spr en zijn medelid Dijkhuizen zich dit steeds voorge steld hebben. Spr. ging vervolgens nog op dusdanige wijze op het betoog van den heer Zeeman in, dat de voorzitter verzocht hiermede niet ver der te gaan. Voortgaande zeide spr. dat de heer Zeeman geen vertrouwen in de commissie van onder zoek stelde. De voorzitter zeide, dat er een afschuwe lijk misverstand was in het betoog van den heer Du Burck. De heer Zeeman heeft de gas- commissie bedoeld, en niet de commissie van onderzoek. Na een heftige discussie werd het rapport voor kennisgeving aangenomen. Op verzoek van den heer G.. Glas om onthef fing van hondenbelasting werd afwijzend be schikt, omdat adressant zijn hond in het twee de halfjaar heeft afgeschaft. Voor het nieuwe Provinciegebouw werd 100 uitgetrokken. De heer Du Burck en Kroon verklaarden ach hier tegen. Rondvraag. De heer Kroon vestigde de aandacht op de badadigheid van de jeugd bij 't sneeuwbal len gooien. De heer Du Burck vroeg eenige clementie te gebruiken bij de betaling van landhuur aan de gemeente. De voorzitter antwoordde, dat de heer Du Burck in deze overdrijft. Hier bestaat geen noodtoestand. De heer Groen vroeg of B. en W. nog met voorstellen kernen wat betreft het teeltver bod van bepaalde soorten aardappelen tegen de wratziekte. Spr. deelde mede. dat de des kundigen het hierover niet eens zijn. De voorzitter dacht niet, dat voor 1931 een voorstel tot verbod zou komen. De heer Zeeman vroeg, wanneer de verhu ring van gemeentelanderijen plaats vindt De voorzitter antwoordde: Met Kerstmis IVju. De heer Zeeman vestigde nog de aandacht op het slechte electrische licht. De voorzitter zeide, dat dit de aandacht van de commissie heeft en sprak tenslotte zijn beste wenschen uit voor het jaar 1930. waar na sluiting volgde. ST. PANCRAS. Maandag vergaderde de Raad dezer ge meente. Voorzitter de heer Kroonenburg, burgemeester, tevens secretaris. De voorzitter opende deze vergadering met een hartelijk woord van welkom. "Het jaar 1929 aldus spreker, „heeft zich, wat betreft de werkzaamheden ter secretarie in het b:lang der gemeente weer niet onbe tuigd gelaten. Er werden, naast de genoem de 11 raadsvergaderingen een kleine 30 ver gaderingen van het college van B en W ge houden. 6 Het is mij, aldus spreker een genoegen, onder de belangrijkste tot stand gekomen za ken te mogen memoreeren het feit, dat de verbeterde Twuyv:rweg gereed mocht ko men en thans algemeen als een groot belang wordt gewaardeerd. Ten tweede de overeen komst tot stichting van de rijwielpad verbin ding met Koedijk, welke overeenkomst toch eens dit jaar definitief tot stand mocht ko men en waarvan de uitvoering nog slechts mag genoemd worden een kwestie van enkele maanden, zoodat wij nu alreeds de gegronde verwachting mogen uitspreken, dat deze ver bindingsweg alreeds in de eerste helft van het komende jaar gereed zal kunnen komen ten gerieve van, niet alleen de ingezetenen van beide betrokken gemeenten, doch van den geheelen omtrek. Ten derde wil spreker noemen de belang rijke uitbreiding der beide scholen in onze gemeente, hetgeen voor het onderwijs alge meen een groote verbetering genoemd mag worden. Verder werden zeer vele en flinke verbeteringen uitgevoerd aan gemeente-eigen dommen, straten enz. Al deze, en nog veel meer belangrijke zaken hebben er toe geleid dat wij in het afgeloop:n jaar de handen vol hadden om de velerlei gemeentebelangen te behartigen. Spreker wil dan ook een hartelijk woord van dank uitspreken voor de krachtige me dewerking welke het college van B. en W., zoowel als hij zelf als burgemeester, in het afgeloopen jaar van de leden dezer raad mochten ondervinden en die er toe leiden, dat al deze zaken tot stand mochten komen. Ook aan de pers een hartelijk woord van dank en waardeering voor de welwillend heid, waarmede de verrichtingen van den Raad door hen zijn gadegeslagen en wereld kundig gemaakt". Ingekomen stukken en mededeelingen. Ingekomen: Provinciaal Blad no. 118, waarin vermeld, de salarisregeling van Bur gemeesters, Secretarissen en ontvangers. Voor wat betreft deze gemeente, (klasse II, 7al 2000 zielen), zijn de salarissen vastgesteld als volgt: Burgemeester, (raax. dienstjaren) van 2000 op 2400. Secreta ris (gecomb.) op 1600. Ontvanger (max. dienstjaren) van 700 op 1000. Ged. Sta ten verzoeken den raad deze regeling als zoodanig te bekrachtigen.i^BlM^^B De heer Snel feliciteerde onder algemeene instemming den voorzitter met zijn salaris- verbetering, waarvoor deze dank zegt. De heer Slijker begreep niet, waarom de raad dit besluit thans weer moet goedkeu ren. 't Is reeds bij de begrooting besloten. De voorzitter lichtte dit nader toe, als ad ministratief noodzakelijk. De heer Lek tot Slijker: „En nu mag je dit besluit goedkeuren Wethouder Duif: „We konden ook pro testeeren De heer Lek, wilde er geen stemming over uitlokken, maar toch wilde hij nog even uit spreken, dat hij de regeling voor eerstge noemde twee functies in verband met het meerder werk, zeer zeker kan goedkeuren. meer zou leven zijn hart plaagde hem te erg en dan zouden vrouw en dochter het portret doen terugbrengen naar de vriende lijke villa in de Alleestrasse, waar de hooge Ahornboomen in den zomer hun groene, dicht bebladerde takken beschuttend over het dak van zijn woning uitbreidden. Een wals van Strauss klonk uit de blauwe zaal. Langzaam stond Berner op en door de smalle gang trad hij de zaaldeur bin nen om een oogenblik naar het dansen te kij ken. Juist kwam zijn blonde dochter aan den arm van Tomwiiz voorbij. De knappe luite nant zag er vroolijk uit en lachte met het jonge meisje. Hij wist nog niet, dat er voor zijn liefde geen hooo meer bestond. Hoe zon hij dan ook iets kunnen weten, wat zeker nog niemand in de residentie wist, dat de bij de heeren zoo geliefde Else Berner in het mooie stadje Nauheinj zich met een eenvoudig in genieur had geëngageerd! Zijn Else, zijn zonnekind, had den beslis- senden stap gedaan en hij zou haar geen hin dernis in den weg leggen, wat echter zijn vrouw nog altijd trachtte te doen, daar haar een baron Tomwitz als toekomstige echtge noot van haar mooie dochter begeerlijker toe scheen. Een ingenieur Zernikow was haar niet volkomen naar den zin. Maar, dacht hij glimlachend, zij zal er zich toch mee moeten tevreden stellen, want Else had haar eigen zinnige hoofdje van hem geërfd Kijk. daar kwam ze weer voorbij; haar oogen zochten dc zijne en groetten hem- Wat was het meisje doch een woord van protest wil doen hooren over de verhooging van de post salaris ont vanger met 300 welke hij ongemotiveerd noemt. Hierna besluit de raad overeenkomstig de regeling. Goedkeuring van Ged. Staten op het raads besluit, waarbij het salaris der wethouders is vastgesteld op 150, ingaande 1 Jan. '30. De voorzitter sprak zijn voldoening hier over uit, in verband met het vele werk, dat door de beide wethouders wordt verricht. Van de Gem. Keuingsdienst voor Waren te Alkmaar de begrooting 1930. De bijdrage voor deze gemeente zal bedragen 16.32 cent per inwoner, tegen 16.33 in 1929. Van Ged. Staten bericht, dat, volgens re kening 1928 van dezen dienst door deze ge meen Te te véél is gestort 25.29, hetgeen nader zal worden verrekend. Rapport van de Langendijk-commissie, hetgeen bij de leden heeft gecirculeerd en reeds eerder in ons blad is opgenomen. De voorzitter sprak zijn voldoening er over uit, dat directeur en leden hierdoor volko men zijn gerehabiliteerd. De heer Snel wenschte hiermede vooral den directeur te feliciteeren. Wethouder Duif merkt op, dat hierbij ook zijn inbegrepen de oud-leden der gas-cora- missie. Wethouder v. Kampen constateerde, dat de meerderheid der commissie steeds heeft ge staan op het standpunt, dat hier geen sprake kon zijn van eenige onjuiste handelwijze. De voorzitter: Uit dit definitieve eindrap port is thans gebleken, dat het indertijd reeds genomen besluit der commissie, tot volkomen rehabilitatie, juist is geweest. Hierna deed de voorzitter verschillende mededeelingen over de door hem bijgewoon de vergadering te Alkmaar inzake de wen- schelijkheid van een teeltverbod van met name genoemde aardappelsoorten tot beperking van wratziekte. Spr. verwachtte, dat deze kwestie zich langs tuinbouw-organisatorischen weg ver der zal ontwikkelen, b.v. wat betreft de ver vanging van verschillende soorten. De heer Snel kon zich nog steeds niet in denken dat men hiervoor zijn toevlucht heeft etracht te nemen tot de gemeentebesturen Hij verwacht meer succes van tuinbouw-ver- eenigingen, ook in verband met de beschik baarstelling van vervangings-pootgoed. De heer Lek: Dan komt er niks van. De voorzitter is het in zooverre met den heer Snel eens, dat de organisatie eerst moet zorgen voor een geleidelijke overgangsmaat regel, waarna echter z.i. toch tenslotte ge meentelijke verordeningen zullen moeten worden ingesteld. Weth. Duif is van meening, dat deze zaak droeg aan B c W niet eenzijdig mag ^"J>eoordeeld; z. i is p, }leer Uk ^lüe even opmerk d t het derdaad voor het doel worden aangewend, bst 5 per jaar waard. De voorzitter beaamde, dat het venten wel eens moeilijk is te controleeren, doch de inge zetenen kunnen ten allen tijde het bewrijs van den burgemeester ter inzage eischen. Hierna werd het voorstel van B. en W., met de stem van den heer Duif tegen, aange nomen. Ingevolge een ingekomen aanvraag van Jb. Duif, tot plaatsing van een brug over de ach tervaart, stelden B. en W. voor goedgunstig te beschikken. Volgens teekeiting wordt de brug hooger dan de beide bestaande bruggen, nX. 2.44 M boven peil, terw 1 de beide staanders op het land in eigendom van verzoeker komen, ter wijl met den voorzitter der banne reeds over leg is gepleegd. Conform besloten. Koedijkerpad. B. en W. vroegen den raad machtiging voor de afwerking van het plan Koedijker pad, volgens in comité overgelegde beschei den. Op verzoek van den heer Lek gaf de voor zitter de volgende toelichting: De richting van hei pad is vrijwel recht tot aan de be staande brug over de ringvaart-tocht Daal- meer, daarna met een kleine bocht recht aan op de N. H. kerk te Koedijk. Alle bestaande bruggen worden veranderd Er komen 6 ijzeren bruggen met een zoodanig talud, dat zij gemakkelijk per rijwiel bereden kunnen worden. De breedte bedraagt overal IV?» M. Het pad wordt belegd met zware be- tontegels. Ter weerszijden komt een grasberm van 0.25 M. De heer Koelemeij zag gaarne bij voorkeur werkloozen uit de betrokken gemeenten hier aan tewerk gesteld. De heer Lek sloot zich hierbij aan. De voorzitter wilde hiertoe wel zooveel mo gelijk medewerken, doch z.i. zullen belangheb benden zich zelf moeten wenden tot de aan nemer, welke hierin vrijgelaten moet worden Het ligt in de bedoeling, de aanbesteding te doen plaats hebben half Januari en op 1 Febr. met de werkzaamheden te beginnen Indien het weer medewerkt, kan dan de vol tooiing met drie maanden, dus per 1 Mei, worden verwacht. Aan B. en W. werd hierna de gevraagde machtiging verleend met algemeene stem men. Door het gemeentebestuur van Koedijk is voorgedragen als dagelijks opzichter de heer L. Visser, bouwkundige aldaar. Na eenige bespreking kon de raad zich hier mede vereènigen, alhoewel men zich nog niet wil binden aan een met name genoemd per soon, doch de afwikkeling van een en ander op- Jitt» dit een zaak van algemeen belang en hij achtte hiervoor de tuinbouw-organisatie ni.t het aangewezen lichaam. De heer Snel meende, dat een goede voor lichting van den Plantenziektekundigen Dienst hier al veel zou tot stand brengen. In dien de tuinbouwers overtuigd zijn van de noodzaak van een verbod, achtte spr. ingrij pen van gemeentewege overbodig. De voorzitter achtte, na eenige discussie, deze zaak thans voldoende besproken, het publiek is thans eenigszins ingelicht en ver der hebben wij onze plaatselijke afgevaardig den in de L.G.C. Verder ingrijpen ligt voorloopig niet op on zen weg. De voorzitter deelde mede, dat door de afd N.-Holl. van de Ned. Ver. v. Gemeenten is besloten, voorbereidende maatregelen te nemen, teneinde de aanstelling van District? schoolartsen te bevorderen. N.-Holland is ver deeld in 5 districten. In ieder district kan een sjeciale schoolarts worden benoemd Binnen kort zal te Alkmaar een districtsvergadering worden gehouden. Hij sprak den wensch uit, dat deze nuttige instelling ninnen niet al te langen tijd tot stand moge komen. Inzake de centralisatie van barakken voor besmettelijke zieken, ingevolge art. 16 der Ziektewet, zijn de onderhandelingen met Alk maar nog loopende, doch zijn binnenkort na dere berichten te wachten. Een adres van de R.K. Volkszangbond om subsidie. Deze ingekomen stukken en mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. In verband met een schrijven van het Cen traal archief en inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon, stelden B. en W. voor, tegen een contributie van 5 per jaar toe te treden als lid. Weth. Duif, als minder in het college, ver klaarde zich hiertegen, omdat z. i. een ver keerde werkwijze gevolgd wordt. Hij wees ook op het vensters verbod, dat moeilijk te hand haven is. Ook dit zal door de brutaalsten op verschillende wijzen ontdoken worden De heer Lek vond de zekerheid, welke deze instelling geeft, dat gecollecteerde gelden in- toch mooiVol trotsche vadervreugde keek bij het dansende paar na. Zijn dchtertje, zijn lie veling, moest innig, innig gelukkig worden dat was zijn vurigste wensch. Hofraad von Weiden klopte hem op dep. schouder. „Zoo, professor, kijkt u ook eens naar hetgehuppd? Gelukkige jeugd!" zucht te hij met een blik naar de dansende paren en zijn arm onder di evan Berner schuivend, vervolgde hij: „Gaat u mee de buffetten een beetje "plunderen? Ik heb een honger als een jjaard" Nadat zij aan een tafeltje naast het reus achtige buffet hadden plaats genomen, wenk te von Weiden één der lakeien en bestelde het een en ander. Weldra stonden eenige smake lijke schoteltjes en twee glazen champagne voor de heeren gereed. „Zeg eens, proffessor, bent u niet een beetje bang voor al die eerbewijzen, die binnenkort uw deel zullen worden?" vroeg de heer von Weiden, met smaak eten. „Ik zal ze wel moeten dulden", antwoordde de andere vriendelijk. „U denkt ook maar: aan alle narigheid komt een einde, nietwaar?" „Ja, zoo iets", bevestigde de professor. Eenige andere heeren kwamen bij hen zitten en men praatte over allerlei dingen. Plotse ling zei de heer von Weiden, zonder dat het ergens bij te pas kwam: „Weten de heeren al, dat men zegt, den ouden Thomas weer aan den ingang van het Schilderijmuseum te heb- beg geaien?" „Wat?" Plotseling veranderde de gelaats uitdrukking van professor Berner en ^ïij staarden den spreker aan, alsof hij een Medusahoofd zag. „Maar mijn waarde professor, wat kijkt u verschrikt!" De heer von Weiden zag hem verbaasd aan„U gelooft toch niet aan zulke bakersprookjes?" „Bakersprookjes! U hebt geluk", zei profes sor Berner, maar het kwam er zeldzaam ge dwongen uit Wat was 't dan, dat hem bij von Weiden's woorden bijna den adem benam en een pijnlijke hartklopping bij hem teweeg „Wat beteekent dat, dat men zegt, den ouden Thomas weer aan den ingang van het Schilderij-museum te hebben zien staan?" vroeg één der heeren. De heer von Weiden trok zijn wenkbrauwen op „Aan die vraag bemerkt men, dat u nog maar kort in onze stad woont, mijnheer von Pettow, want de residentiebewoners weten allen wie de oude Thomas is". „Zou ik het dan ook eens mogen ver nemen?" vroeg de heer, die met den naam van von Pettow was aangesproken. „Waarom niet? Ik. tenminste, weet er geen enkel bezwaar tegen", luidde het antwoord. De professor stond op. „Ik ga vrouw en dochter weer eens opzoeken; de heeren zullen wij wel willen verontschuldigen, dat ik geen lust gevoel mijn eigen doodvonnis mede aan te hooren". Weer lachte hij gedwongen hem gewenscht voorkomt, thans, nu het de ge schikte tijd is, het rooien der boomen aan den bovenweg te laten uitvoeren, zooals dit de vorige keer is besproken. Hieruit ontwikkelde zich een uitvoerige gc- dachtenwissehng, waarbij we! verschillende wenschelijkheden ter sprake komen. B. en W. hebben zich echter gewend tot een deskundi ge, teneinde de mooie boomenrij zooveel moge lijk intact te laten, en zullen een en ander naar beste weien uitvoeren. Aai; het einde der agenda sprak de voor zitter een woord van dank voor de aangena me medewerking oo kin deze vergadering en hoopte ook in 1930 dezelfde aangename geest van samenwerking van de leden te ma gen ondervinden. Den leden ieder persoonlijk wenschte hij een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar toe en sprak de hoop uit, dat het jaar 1930 voor de geheele gemeente moge worden een jaar van geluk en voorspoed. Hiermede werd de vergadering gesloten en werden de raadsleden uitgenoodigd tot het bezichtigen der vernieuwde openbare school, welke thans volledig is ingericht. HEILOO. Het R. K. Ziekenhuis-Verplegingsfonds hield gisteravond jaarvergadering in hel Brunogebouw onder presideum van den heer M. Sengers. De voorzitter oj>ende met den christelijken groet, heette allen welkom en betreurde het matige bezoek. Dat voor een vereeniging als deze met een groot ledental zóó weinig belangstelling bestaat is ontmoedigend. Uit het jaarverslag van den heer W. Taniis bleek dat de vereeniging bloeit. Het ledental is 1550, waarvan 850 stemgerechtigd, ver deeld over 316 gezinnen. In dit jaar zijn 21 nieuwe gezinnen ingeschreven, het nadeelig saldo vorig jaar, groot f 114.83 is wegge werkt, het batig saldo is thans plm. 250. De penningmeester, de heer J. Franken, deed rekening en verantwoording. De ont vangsten en uitgaven zijn 1114, voordee- lig saldo f 250. Bespreking aantal ligdagen. Het vorig jaar is het aantal verminder.1 13=== verdween „Zijn eigen doodvonnis?" vroeg de heer von Pettow op gerekten toon en trok een zon derling gezicht, alsof hij aan het verstand van den professor twijfelde. De heer von Weiden trok de schouders op „Ja, had ik geweten, dat de goede man een bakersprookje zoo tragisch zou hebben opge vat, dan had ik mijn mond gehouden, maar nu hindert het niet meer". Gemakkelijk in zijn stoel achterover leu nende begon hij: „De geschiedenis van den ouden Thomas is als volgt: De eerste directeur van ons Schil derijmuseum heette baron Thomas; men zegt. dat hij met den toenmaligen hertog de oor konde heeft opgesteld, die verlangt, dat iedere directeur na een diensttijd van vijfentwintig jaren zijn beeltenis aan het museum ten ge schenke moet aanbieden, dat echter na den dood van den directeur zijn familie daarop aanspraken kan doen gelden. Van drie direc teuren hangen thans de portretten in de Schi'- derijzaal. De eerste, die hiermede begon, was baron Thomas zelf- Zijn beeltenis vertoont een vriendelijk, gerimpeld oude-heeren-ge- zicht, met een gejjoederde siaartpruA en na gaat de sage, dat altijd eenige dage» voordat een directeur zal overlijden, de oude Thomas net zooals hij op zijn portret is afgebeeld, aan den ingang van 't Schilderijmuseum gezien zou zijn. Thans zegt uien, dat hij daar weer geaieit is, ehi&W. Hij zweeg. - iwomi mmW

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5