irsïïmi-ïïsirmrgltsJalBBBüiiaiaiaJiaJtaiiaiHJiHiam REGELMATIG EN OP BEKWAME MANIER adverteert in de alkmaarsche courant 0®®®®®®®®®®®®® Rechtszaken Onze Koloniën. vpn 40 op 30 en pastoor van Meeuwen stel de voor om dit zoo te laten om een reserve fonds te vormen. De heer Jb. Sengers meende dat dit aan tal te laag is. gezien wat andere fondsen doen. Spr. stelde voor 35 dagen per jaar. Pastoor van Meeuwen trok zijn voorstel in, waarna de heer van Zaal het overnam É.i is een reservefonds noodig. Het voorstel-Zaal werd verworpen, dat van den heer Sengers aangenomen, ingaan de 1 Januari a.s. Daarna kwam in behandeling een meer derheidsvoorstel van het bestuur ora den bode 1 voor aanbrengpremie van nieuw gezin te geven De voorzitter meende dat elk lid pro pagandist moet zijn. Over dit punt was mee- •ningverschil. Ook wil een deel der vergade- Ting de premie uitbetalen op het einde van het jaar. Een besluit werd genomen om da delijk uit te betalen. Bestuursverkiezing, aftredend de heeren Th. Rozing en J. Franken en vacature Jac Molenaar. Herkozen de eerstgenoemden en gekozen de heer J. Schuit. Tot leden van de rekeningcommissie 1930 werden gekozen de heeren Jac. Sengers en 'A Dekker Albz. Op voorstel van den secretaris werd aan den penningmeester voor het vele werk, ook in andere organisaties, een vulpen aangebo den. Ka gehouden rondvraag volgde sluiting BERGEN. In verband met de salarisverhogingen van den burgemeester, den secretaris en den ont vanger vermeldt ons raadsverslag De secretaris deelde mede, dat eer- schrijven van Ged. Staten was ingekomen, waarin de vraag werd gesteld of de bijzondere redenen, waarom Bergen steeds in een hoo- gere klasse geplaatst stond nog aanwezig wa ren. Deze vraag was bevestigend door B. en W. beantwoord. De secretaris bericht ons, dat dit als volgt moet luiden: „De secretaris deelde mede. dat van Ged. Stóten een schrijven was ingekomen, waarin het gevoelen van den raad werd ge vraagd over het ontwerp-salarisregeüng van Ged. Staten en hierin aanleiding bestond Bergen in een hoogere klasse in te deelen. Destijds hadden Ged Staten Bergen in eer. hoogere klasse ingedeeld, welke indeeling was komen te vervallen door aanwas van het zielental. Thans zijn Ged. Staten consequent gebleven en is Bergen in een hoogere klasse ingedeeld". B. en W. hebben de vraag dus niet beant woord, doch tevens de vraag van Ged. Staten aan den raad niet voorgelegd Nu is dit wel minder juist, doch van invloed op ae beslissing zal dit wel niet geweest zijn. Het Kon. Besluit bevat wel de aanhef „ge hoord de Gemeenteraden", doch praktisch is dit een wassen neus gebleken, aangezien Ged. Staten de meeningen van de raden volkomen hebben genegeerd. Overigens oordeelen wij 't Het Nederlandsche koppel Van Kempen Buschenhagen heeft den zesdaagschen wie lerwedstrijd op de winterbaan te Brussel ge wonnen. EGMOND-BINNEN. Tooneel. Zondagavond gaf de Maria-vereeniging een uitvoering in het patronaat. De zaal was geheel gevuld. Begonnen werd met een „Kerststemming", kinderkoor in 5 afdeelin- gen. Daarna volgde een lyrisch, dramatisch passiespel „Maria Magdalena", en tot slot een apotheose. De stukken werden onder ademlooze stilte aangehoord en maakten diepen indruk op de aanwezigen. De costumeering was schitte rend- De rollen werden zonder uitzondering goed vertolkt, vooral de hoofdpersoon, Ma ria Magdalena, gaf heerlijk spel te zien. Het was een groot succes voor de speel sters. Op den tweeden avond waren er min der bezoekers. Aan het slot werd een woord van dank gericht tot de speelsters en vooral tot de leidster en deze dank was zeker ruim schoots verdiend. WARMENHUIZEN. Raadsvergadering. Maandag vergaderde de Raad te 10 uur v m. onder voorzitterschap van burgemeester H Nolet. Aanwezig alle leden. De heer Jb. Dalenberg werd benoemd als plaatsvervangend secretaris-ontvanger Ingekomen stukken. Een schrijven van het P. E. N. over het vastrechttarief voor de levering van electriciteit. Voorgesteld werd dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Het schrijven werd doorgezonden ter inzage aan de raadsleden. Een verzoek van T. Donia, h. d. school, om: a. zijn woninghuur te bepalen op 250 per jaar en b om de kosten van aanleg van het electrisch licht in zijne woning voor rekening der gemeente te nemen. Voorgesteld werd op beide ver zoeken afwijzend te beschikken. Aangezien B. en W. meenden dat eene vergoeding van woninghuur van 300 niet overmatig is hebben zij besloten daarop afwijzend te beschikken. Daarna vroeg de héér P. Slot het woord en kwam op voor den heer Donia. Bij zijn benoeming was hem toegezegd 250 te berekenen daarna was zijn huur bepaald op 300. Daarna vroeg de heer K. Molenaar of het wel juist %vas dat het hem toegezegd was. Hij vond de huur niet te hoog, wel zou spr. willen voorstellen om de on kosten te vergoeden van de aanlegkos- ten van het electrisch licht. De heer Swan was het ook niet eens plscf die toezegging wel gedaan was, en Helde voor dat te onderzoeken of dat wel zoo was. Hij was er ook niet voor »m de aanlegkosten te vergoeden omdat toen er niet van af kan wijken. b. Op voorstel van den burgemeester werd besloten eerst te onderzoeken of hem destijds die toezegging wel was gedaan. Een verzoek van C. Bekker Mz. en J. je Jong te Krabbendam, waarin ver docht werd ingevolge art. 13 der L. O.- wet-1920 eene tegemoetkoming te ver leenen voor het bezoeken der R. K. Meis jesschool door hunne kinderen. Voorge steld werd de vergoeding voor 1929 vast te stellen op 10 per kind en per jaar. Werd aangenomen. Een schrijven van den burgemeester van Harenkarspel om eene bijdrage te verleenen voor een geschenk ten behoe ve van het nieuwe provinciehuis. Het gevraagde bedrag bij te dragen door de gemeente Warmenhuizen was bepaald op 74.58. Voorgesteld werd eene bij drage te verleenen. De heer P. Slot voelde er weinig voor, omdat Ged. Staten zelf hun cadeau aan gevraagd hebben. Spr. loopt niet zoo heel erg hoog met Ged. Staten en stelde voor die 74 te besteden om ons eigen gemeentehuis daarmede te verfraaien. Daarop antwoordde de voorzitter dat het voorstel wel uitgaat van Ged. Staten, maar op aandrang van verschillende ge meenten. De heeren Swan en Groot had den een en ander voorgesteld, omdat anderen het ook doen. De heer van Rijn was er ook tegen. Over dit voorstel werd gestemd. Tegen stemden de heeren Molenaar, Slot, Nan- nes, van Rijn en Hof. De heeren Swan en Groot waren voor. Dus is het voorstel verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Ingekomen was een verzoek van de centrale vereeniging ter behartiging der maatschappelijke belangen van zenuw en zielszieken om eene subsidie. Voorge steld werd op het verzoek afwijzend te beschikken. Het bestuur van de centrale veilings- vereeniging „Warmenhuizen en Omstre ken" deelde mede, vooralsnog geen be sluit te nemen tot vaststelling van eene verordening op het teeltverbod van eeni- ge soorten aardappelen. Voorgesteld werd nadere mededeelin- gen alsnog af te wachten. Ingekomen was een schrijven van het co mité der Ver. van burgemeesters en secreta rissen in de diverse kantons om adhaesie te betuigen aan het adres gericht aan de Twee de Kamer om de classificatie der gemeenten volgens het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1928, in verband met de on- derwijsbelangen, af te schaffen. Voorgesteld steld werd adhaesie te betuigen. De heer Molenaar was er sterk voor dat zooveel mogelijk te steunen omreden er anders een bepaalde categorie van onderwijzers in de stad zijn en de ande ren altijd op het platteland. De heer Slot sloot zich aan bij den heer Molenaar en deed uitkomen dat die classificatie altijd onbillijk was te noe men. Naar aanleiding van een adres van de heeren J. te Buck en F. Dekker om het gas benoodigd voor de koelcellen tegen den prijs van verwarmingsgas beschik baar te stellen, werd goedgekeurd aan het verzoek te voldoen. Voorgesteld werd de subsidie aan de gasstichting nader vast te stellen op 50 per jaar. De subsidie was voorheen 10. B. en W. hadden besloten 50 te geven, omdat de gascommissie die 10 niet zou wil len aannemen en dat die 50 gedeelte lijk wordt teruggebracht door voordee- lige tarieven. Dit voorstel werd aange nomen. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van het centraal archief en inlich tingenbureau in zake maatschappelijk hulpbetoon voor Nederland te Amster dam om als contribuant toe te treden Ned. R K. Volkszangvereeniging om tegen 5 per jaar. Goedgekeurd werd een verzoek van de subsHie van 10 per jaar. De cursus voor voortgezet lager on derwijs te Schoorldam werd bezocht door 6 leerlingen, die te Krabbendam door 6 jongens en 4 meisje3. Door het gemeentebestuur van Schoorl was bericht, dat de raad aldaar had be sloten kookgas van de gemeente War menhuizen te betrekken, mits vóór 1 Jan. a.s. 200 aansluitingen aangevraagd zijn. Naar aanle Vne van een schrijven van den Pensioenraad in zake de Densioens- grondslag van den heer B. G. Rijpma, directeur van het gasbedrijf werd als nog vooreesteld diens pensi isgrond- slag vast te stellen op 3600.voor dien bedroeg zijn pensioensgrondslag 3330. Goedgekeurd werd aan mej. C. M. Mo lenaar met ingang van 1 Mei 1930 eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de o. school te Warmenhuizen. De aftredende leden der gascommis sie, de heeren C. Nannes en P. Slot, werden herkozen evenals de heer P. de Groot als lid van het algem. burgerlijk armbestuur. Goedgekeurd werd in de rekening-cou- ^ant-overeenkomst met de N. V. Bank voor Ned. Gemeenten te bepalen, dat het maximum van het op grond der overeenkomst door de Bank in rekening courant te oDenen crediet zal bedragen 20 000. Bes'oten werd om voor het jaar 1930 ten. behoeve van het tuinbouwbedrijf eene kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste 5000 tegen eene .ente van ten hoogste 6 pet. Voorgesteld werd om ingevolge het bepaal de in art 195 der L. O. wet 1920 aan Ged. Staten te verzoeken voor de O. L. school te Warmenhuizen vrijstelling van het vak licha melijke oefening te vragen tot 1 Mei 1931 en voor de O. L. school te Schoorldam tot 1 Mei 1932. De voorzitter deelde mede, dat een schrij ven was ingekomerom deze vrijstelling te verleenen, mits er moeite voor gedaan zou worden vrijgesteld met het oog op het kleine voor. Hiermee waren B. en W. al aan het on derhandelen en de kosten zullen niet zoo groot wezen. De heer K. Molenaar vroeg of dit voor alle scholen is. De voorzitter antwoordde dat dit alleen was voor de openbare school, de r.k. school heeft vrijstelling tot 1936. De heer van Rijn vroeg hoe het staat met Schoorldam. De voorzitter antwoordde daarop, dat, aan gezien de kosten voor die school te gtoot zou den worden, deze voorloopig daarvan kan worden vrijgesteld met het oog van het kleine aantal kinderen. Voorgesteld werd de begrooting voor 1930 te wijzigen in dien zin, dat de j ost jaarwed den van den burgemeester en den secretaris werd verhoogd met 300 voor ieder en deze bedragen af te schrijven van den post onvoor ziene uitgaven. Verder werd voorgesteld om de huishuur voor den secretaris te bepalen op 200. De Molenaar zeide, dat hij zich niet kan vereenigen met het besluit van Ged. Staten, maar dat het beste was om daar verder niet tegen in te gaan. De heer P. Slot zeide dat Ged. Staten het woord wel kunnen schrappen dat het gebeurd is met goedvinding van de Raad omdat zij dit zelf vaststellen. Hij voelde er niets voor zijn stém hiervoor te geven, omdat de salaris sen werden opgeschroefd, en deze veel te hoog zijn. De gemeenten moeten dan gecombineerd worden, aangezien een burgemeester van een klein plaatsje met zijn tijd toch geen raad weet. De heer Swan zekfc er voorgestemd te heb ben omdat het eenmaal wet is, hoewel spr. niet heelemaal sympathiek stond tegenover deze verhooging. Het voorstel werd na dis cussie met 5 tegen 2 stemmen aangenomen De heeren Slot en van Rii" stemden tegen. De heer Slot zeide, dat de secretaris was aangenomen met vrije woning en dat het niet de juiste manier is om door een achterdeurtje weer iets terug te nemen, van die verhooging. De heer Molenaar zeide dat hij het niet eens is met den heer Slot en hier absoluut niet onbillijk wordt gehandeld als men 20O huur vraagt. Het salaris van den secretaris zal worden gebracht op 4000 en dap vrij pen sioen, wat de gemeente jaarlijks 600 kost. De secretaris is destijds aangesteld op 1500 met vrije woning. Nu het salaris zoo is opge schroefd, is het niet onbillijk 200 huishuur te heffen. Wethouder de Groot merkte op dat hij in de vergadering van B. en W. eerst met een voorstel van 300 was gekomen, maar toen hij zijn voorstel verlaagd had tot 200, dit met 3 stemmen was aangenomen. Hij sloot zich verder aan met het gesprokene van den heer Molenaar. Wethouder Swan liet uitkomen dat hij eerst tegen het bedrag van f 300 had gestemd', maar ten slotte zijn stem voor 200 vergoe ding van huishuur had gegeven. De voorzitter vereenigde zich met het ge sprokene van de heeren Molenaar en de Groot, en hoewel het voor hem onaange naam was er vóór te stemmen, hij dit billijk heidshalve gedaan heeft omdat er naar zijn meening nu het salaris op dit peil is ge bracht vergoeding van huishuur billijk is te noemen. Hierna volgde stemming, waarop dit voorstel werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Wethouder de Groot, en de heeren Nannes en Molenaar stemden vóór en wethouder Swan, met de raadsleden Slot, van Rijn en Hof waren er tegen, om den secretaris deze vergoeding voor huishuur te laten betalen. B. en W. stelden voor, het besluit tot ver haal van pensioensbijdragen, vastgesteld op 27 October 1922, met ingang van 1 Jan 1930 in te trekken. Met deze pensioensbijdragen werd be doeld die voor de lagere ambtenaren, terwijl de hoogere ambtenaren reeds vrij pensioen hadden. De heer Slot zeide voorstander te zijn om ieder zijn eigen pensioen te laten betalen, doch meende dat wij deze kleintjes niet mogen toepassen, nu van hoogerhand reeds besloten is, den hoogen ambtenaar vrij pensioen te geven. Voorheen was het pensioen van de ambtenaren van de gasfabriek f 780 en voor andere ambtenaren 450, te zamen 1230. Wethouder Swaan vond het onbillijk, dat de hooge ambtenaren werden vrijgesteld van pensioen en motiveerde zijn stem. Ook wet houder de Groot was het volkomen met de vorige sprekers eens om de kleine ambtenaren premievrij pensioen te geven. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Punt 10 der agenda. Overeenkomstig het voorstel van de gas commissie werd voorgesteld de calorische waarde van het gas terug te brengen van 5000 op 4500 calorieën en hierover met de gemeentebesturen van Harenkarspel en St. Maarten overleg te plegen en voorloopig vast te stellen, dat bij overeenstemming, de gasprijs met de meteropneming van 1 Juli 1930 met 1 cent per M3. te verlagen. Wethouder Swan achtte het nuttig dat aan getoond werd dat er geen minderwaardig gas, maar meer gas voor minder geld zal komen. Het voorstel werd aangenomen. In de rondvraag informeerde de heer Molenaar naar de oorzaak, waarom den eéfsten Kerstavond de lantaarns waren uit gedaan. De voorzitter antwoordde, dat dit eene vergissing was van den directeur, die meen de, dat de Godsdienstoefeningen te 7 uur wel zou gedaan zijn, terwijl het nu half zeven was. De heer Slot kwam nog even terug op de opmerking van den heer van Rijn, die be weerde, dat de stokers bij de gasfabriek som tijds overmatig werk moesten verrichten. Volgens ingewonnen inlichting bij den direc teur is dit toch niet het geval, daar de stokers ook nog werkzaamheden soms verrichten in hun rusttijd, dus buiten de werkzaamheden der gasfabriek. Verder werd door den heer van Rijn ge ïnformeerd, of er nog een termijn bestaat aangaande de nieuwe bestrating van den Oostwal en Oudewal. De voorzitter antwoordde, dat 30 dagen na de oplevering daarvoor vermeld staat: De heer Slot zeide, dat de straat, die er zoo ligt beneden alles is, en meende dat deze toestand gebrekkig is. De voorzitter zeide. dat hij dien indruk niet heeft, maar dat dit gebrek komt van het aanleggen der gasbuizen. De heer Slot sprak den wensch uit, dat B. en W. eerst den weg goed zullen nazien, voor deze goed te keuren. Daar de rondvraag niets bijzonders op leverde, werd in deze laatste vergadering door den voorzitter den leden dank gezegd moet gil adverteeren, Indien ge wenscht dat het publiek uw zaak zal verkiezen boven die van uw collega's. Als gij er prijs op stelt dat uw zaak steeds meer en meer be- kond wordt, is er ook maar één middel: ADVERTEEREN. En wanneer gif eens een bijzon dere advertentie wilt plaatsen of een speciale reclame-cam pagne wilt beginnen en ge zijt het niet met uzelt eens, hoe te handelen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarne van advies dienen. J voor hetgeen zij voor de gemeente gepres teerd hadden in het afgeloopen jaar. Hij wenschte hun het beste in het komende jaar. BEVERWIJK. Omreden het product in handen van een opkooper valt, wordt hier Schorseneeren. kortweg genoemd „Nero", sporadisch aan de groen'tenveiling aangetroffen. Totaal is er dit seizoen 75000 K.G. ver handeld, waarvoor ten hoogste 221/4 ct. ge geven werd. Later liepen de prijzen sterk terug. Voor 2de soort werd soms aan de markt een halve cent besteed. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 30 December Ï929. (Vervolg.) EEN MARKTBEZOEKER MET LANGE VINGERS. Hendrik V., 'n 21-jarig landarbeider uit Schoorl, behoorde in den avond van Zater dag 12 October ook tot de personen, die de Zaterdaga-vondmarkt te Alkmaar bezochten, doch blijkbaar met niet al te goede en eerlijke bedoelingen, daar hij kans zag, ten nadeele van eenige marktkramers, verschillende voor werpen, sierringen, broches, manchetknoopen en veiligheidsschec-rapparaten te ontvreem den, voor welke minder eervolle feiten het jongmensch heden terecht stond. Hij zag, op heeterdaad betrapt, blijkbaar geen kans op ontkenning, doch wierp de schuld op een vriend, in wiens gezelschap hij dien avond verkeerde en die achter hem staande, hem tot die diefstallen had aangespoord. De verdachte stond niet ongunstig bekend, ongehuwd, bij de ouders thuis en verdiende 27 per week. De politierechter kon zich dan ook niet begrijpen, hoe verdachte onder zulke gunsti ge omstandigheden zich tot dergelijke arm zalige diefstalletjes kon verlagen. Eisch J 45 boete of 45 dagen. Vonnis 30 boete of 30 dagen. MISHANDELING GEPLEEGD DOOR EEN DAME. De Urker schoone mej. Jacobje P. was voor den Politierechter geinviteerd op grond van het feit, dat zij zekeren jongenheer Teu- nis Pasterkamp had ofgerost, naar aanlei ding van de minder aangename behandeling haar dochtertje door den ondeugenden Teu- nis aangedaan, en wel door het insmeeren met koemest, een minder welriekende schoon- heidscrême. Verdachte en getuige waren niet versche nen, welke afwezigheid hen met het oog op de weergesteldheid niet kwalijk genomen kon worden. Eisch 10 boete of 10 dagen. Von nis 7 boete of 7 dagen. KINDERMISHANDELING. De 18-jarige bakkersknecht Theodorus V. te Schoorl, die op 30 October door een bal dadig joggie, Rijer Bos, met modder, in Schoorl prut genoemd, werd geworpen, had zich in drift ontstoken, gewroken door den 11-jarigen boosdoener 'n stevig pak slaag toe te dienen. Voor dit zeer begrijpelijke, doch gevaarlijk Jus Talionis stond V. heden te recht en werd veroordeeld voorwaardelijk tot 2 maanden gev. met 2 proefjaren en on der toezichtstelling R.K. reclasseering NIET OP DE AFBETALING GEPAST EN BIJ „OOME JAN" GEBRACHT. Een globftrotterend arbeider Jacobus S., eerst te Alkmaar, daarna te Hilversum, ver volgens te Schiedam en thans weer te Alk maar woonachtig, had zich via het verzend huis „Burmania" een rijwiel op afbetaling aangeschaft, doch dit rijwiel alvorens het volkomen te hebben afbetaald, beschouwd als zijn eigendom en het karretje onderge bracht in een philantropische instelling, die men Lommerd noemt. De leverancier, de heer P. Kooy, kon zich natuurlijk met deze vrij heid niet vereenigen, deed aangifte met het resultaat dat Jacobus S. heden ter zake ver duistering terecht stond. Door den heer Vet, pandhuishouder te Alkmaar, was op het rij wiel 30 voorgeschoten. Verdachte is los arbeider en straatventer, zonder vaste woon plaats, vertoevend in volkslogementen, staat echter niet ongunstig bekend. De officier gaf als gewoonlijk krachtig af op het huurkoop- en afbetalingssysteecn, wel ke zaken hem bijzonder onsvmoathiek toe schijnen en verzocht nog eens speciaal aan de pers hierop de aandacht te willen vesti gen, ter waarschuwing voor belanghebben de exploitanten. Gevorderd werd dan ook een gering? boete 10 of 10 dagen. Vonnis comform eisch, aangezien de politierechter het volkomen met den officier eens was. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. De 23-jarige arbeider Klaas P., wonende te Anna Paulowna, thans niet betalend logé in het huis van bewaring te Alkmaar had rekening en verantwoording af te leggen, ter zake van een door hem op 1 December te Anna Paulowna gepleegden diefstal van een rijwiel, eigendom van een aldaar wonenden arbeider, die de fiets onbeheerd had ge plaatst tegen den muur van een door hem bezocht café. De verdachte, die ook in ande re opzichten met gunstig bekend staat, er kende het feit en beweerde zeer nuchter hei- rijwiel noodig te hebben gehad om naar zijn werk te gaan. Hij is reeds eenmaal voorwaar, del ijk veroordeeld, welke straf op hem is ten uitvoer gelegd. Tegen hem werd gevor derd, mede op grond van zijn tamelijk treuri ge anticedenten (ook de jonge meisjes zijn voor hem beslist onveilig), 5 maanden gev. Mr Belonje, verdediger van verdachte, wees op omstandigheden in het voordeel van verdachte en wenschte alsnog een voorw. straf voor te stellen, waartegen de officier zich evenwel op grond van het voorgevalle ne met betrekking' tot verdachte, krachtig ver zette, na welke repliek pleiter althans een méér clemente strafoplegging verzocht. Ten slotte werd verdachte veroordeeld tot 4 maanden gev. Hierop volgde sluiting der zit ting. VERVALSCHING VAN EEN ACTE VOOP GRONDAANKOOP VANWEGE DE GEMFENTE. Gepleegd door raadsleden. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een 47-jarigen tuinder en een 43-jarigen smid, beiden te Monster, leden van den gemeenteraad al daar. beschuldigd van oplichting en valsch- heid in een authentieke akte bij den aankoop van grond, noodig voor het gemeentelijk uit breidingsplan. De rechtbank ontsloeg de verdachten van rechtsvervolging met betrekking tot de op lichting en veroordeelde hen terzake van het tweede feit tot respect, 2500 boete sub sidiair twee maanden hechtenis, en 5000 boete, subsidiair drie maanden hechtenis De eisch was tegen ieder der verdachten zes maanden gevangenisstraf. BROEDERTWIST TE OVERSCHIE. De rechtbank te Rotterdam heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den 19-jarigen lossen werkman H. C. Verharen, die op 4 October van het vorig jaar in de ouderlijke woning te Overschie zijn broer met een mes heeft gestoken tengevolge waarvan hij levens gevaarlijk werd gewond. De verdachte werd veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar met aftrek van een tijd in preventieve hechte nis doorgebracht. DE AVONTUREN VAN „DR. JAY". Lichtgeloovige lieden, die zijn praatjes geloofden. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den man, die onder den naam dr. Jay een Rotterdamsch boekhandelaar en een Haagsch koopman voor 10.000 heeft opgelicht, door hen de avontuurlijkste verhalen te doen Het vonnis luidde: zes maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De eisch luidde 2 maanden gevangenis straf door te brengen in een bizondere"straf gevangenis en daarna ter beschikking stelling van de regeering. DE VERDUISTERING AAN DE HEMBRUG. De 42-jarige amanuensis van de artillerie- inrichting aan de Hembrug. die terecht had gestaan wegens verduistering, is door ae Haarlemsche rechtbank overeenkomstig den eisch tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld. DE HUISZOEKINGEN IN OOST-INDIE. De regeeringsmaatregelen zijn, naar ver nomen wordt, gegrond op artikel 169 van het Wetboek van Strafrecht waarin met straf van ten hoogste zes jaar bedreigd wordt te gen deelneming aan een vereeniging die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven. oorts schijnen de maatregelen van de re geering te zijn beinvloed door zeer bezwa rend materiaal dat reeds vóórdat de inval len van de politie geschiedden, beschikbaar was tegen Soekarno Gatot en Moekomad- tara. Steeds meer huiszoekingen. Maandagmorgen hebben, naar uit Soera- baja gemeld wordt, nog eenige airestaties plaats gehad, zoodat thans alle gezochten in handen der politie zijn. Alle gearresteer den gedragen zich correst behalve Abdoel- gani, die brutaal optreedt. Groote hoeveel heden documenten zijn bij de huiszoekingen m Jres'a£ genomen. De bevolking is rustig. I e Batavia en elders staan de vooraan- st-,aude leden der P. S. I. onder strenge be waking De leiders van de P. N. I. zijn onder pchtie-toezicht gesteld. Het Chineesche blad „Keng Po" meldt, dat mr. Iskaq weer is vrijgelaten. Wat tot dus verre is gevonden geeft geen aanleiding tot strafrechterlijke maatregelen. In linksche kingen is men te Batavia van meening, dat het politioneele optreden voorbarig en onge grond is geweest. In rechtsche kringen daar entegen utt men groote waardeering voor het optreden de overheid tegen een veeeni- gipg, die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven, welke strafbaar zijn met gevan genisstraf. Mr. Iskaq is des middags wederom ip hechtenis genomen op grom! van hetgeen ia

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6