Sport Binnenland beslag gekomen documenten aan het licht brachten. Er wordt voorts nog melding gemaakt van huiszoekingen te Djokjakarto, Soeraba- «a Samarang, Medan, Buitenzorg, Soeka- goemi, Makassar, Serang en nog andere plaatsen. In slechts enkele plaatsen hadden arrestaties plaats. Wel werden overal docu menten in beslag genomen, die onderzocht zullen worden, waarop dan misschien nog arrestatirs zullen volgen. De politie te Medan heeft invallen gedaan in twee scholen van Boedi Oetomo te Loe- hoekoakam en Oalang, waarbij statuten en «dementen der P. N. I. in beslag zijn ge nomen en voorts dassen en vlaggen m rood m wit De onderwijsvergunningen der aan Obolen werkzame onderwijzers zullen getrokken worden, wegens het voeren van nlmtiek op school. Pje siantar is een inlandsche journalist ge arresteerd^ gallen in den Oude jaarsnacht. In den laatsten tijd is er in verschillende kampongs van Batavia door voormannen van de P. N. I. propaganda gemaakt. Bij die celegenheden werd aan de bevolking op dringende en intimideerde wijze aangezegd, dat zij leden moesten worden van de vereeni- tfjng Indien zij dit niet deden dan zouden iii na den opstand en de overwinning der Inheemschen op den overheerscher, voor de consequentie van het feit worden gesteld dat zii niet aangesloten waren bij de P. N. I. en zouden daarom niets krijgen bij de distribu tie van rijst. De bij de politie binnengekomen berichten ncemden enkele data waarop de verzetsbewe ging gelijktijdig in verschillende plaatsen zou worden ingezet. Zoo vernam men, dat het oproer zou beginnen in den nacht van Zaterdag 28 op Zondag 29 December of in den oudejaarsnacht. De politie in Oost-Java verkreeg berichten omtrent vermoedelijke da ta, die vrijwel met de hier boven genoemde De te Batavia gehouden huiszoekingen hadden nog geen arrestaties tot gevolg, ter wijl het onderzoek van de papieren nog geen resultaat heeft opgeleverd. Uit Solo komt bericht, dat aldaar mr. Sar- tono is aangehouden. Het zal van het resul taat van het onderzoek zijner te Batavia in beslag genomen papieren afhangen of hij in preventieve hechtenis zal worden gesteld. De arrestaties van Scekarno, Gatot en Mohamad Taib zijn geschied op grond van bewijsmateriaal waarover de justitie reeds eerder tegen deze personen beschikte. Meer leiders aangehouden Te Bandoeng zijn nog in preventieve hech tenis gesteld de volksleiders Maskoen, Soe- kaemi en Soeproadinata. Ook een adjunct- commies der posterijen is gevangen geno men. Uit Wonokromo wordt de arrestatie be richt van zekeren Singgi en Soemoachmad Het optreden der politie droeg het karak ter van een volkomen verrassing. Terwijl de huiszoekingen gedaan werden, trokken po litiepatrouilles door de kampong. Nergens zijn dwangmaatregelen noodig geweest. Al leen in de woning van Soekarno (ook een der gearresteerde leiders), stootten de politie agenten op een zwakzinnige, die trachtte ver zet te plegen. In de instructies van de politie stond, dat geweld gebruikt mocht worden indien zulks noodzakelijk mocht blijken en dat elk exces in den kiem gesmoord moest worden, waar bij gebruik mocht worden van de blanke wa pens. De alhier in hechtenis gestelde Inoeper- batasari stond bekend als een fanatiek lei der van de jongere nationalisten. De politie is den geheelen dag in touw geweest. Een groot aantal in beslag genomen docu menten heeft het bestaan aan het licht ge bracht van een financieele organisatie annex aan de P. N. I., iets wat tot dusverre slechts in beperkten kring bekend is geweest. In de geheele Preanger is alles rustig gebleven. In Garoet werden particuliere brieven in beslag genomen, welke aantoonden, dat de eigenaren een zeer nauw contact onderhiel den met de Perhimpcenan Indonesia. Een twintigtal huiszoekingen, dat te Garoet is gehouden bij extremistische volksleiders en en in de bureaux der redactie van het in- heemsche blad „Sintang Raja", heeft geen incidenten tengevolge gehad. De resultaten zijn onbekend. Arrestaties zijn niet gedaan. De toestand is normaal. De invloed van de Partij Nasional Indonesia op de bevolking was slechts gering; zij koesterde meer sym pathie voor de Partij Sarekat-Islam. Omverwerping van het Nederland scht gezag het doel. Te Cheribon zijn 24 huiszoekingen gedaan en dientengevolge werden elf voormannen van de P N. I. in preventieve hechtenis ge steld. Onder hen bevinden zich o.a. de voor zitter van de plaatselijke afdeeling Ronggo, de eerste secretaris Pringgo, de tweede se cretaris Kelan en de propagandist, zekere Manadi, afkomstig uit Bandoeng en sinds lang beschouwd als een uiterst gevaarlijk opruier tegen het gezag. Deze Manadi heeft destijds als soldaat dienst genomen in het Chineesche leger van Kanton. Hij was spe ciaal naar Cheribon gezonden om daar de bevolking op te zetten tot oproerigheid. Alle gearresteerden hebben bek.nd, dat het-gestelde doel van hunne beweging was: de omverwerping van het Nederlandsche ge zag. Drie van hen zijn vrijgelaten. De rest is voorloopig, in verband met het verdere on derzoek, vastgehouden. Persstemmen. Sommige bladen vragen zich in verband de invallen af wat tot nu toe wel ge bleken mag zijn sinds de arrestatie van mr Koesoema Soemantri. Zij meenen, dat de menschen der P. N. I. geen personen zijn om een opstand te organiseeren, omdat zij wel weten, dat binnen de 24 uren op alle plaat sen goed georganiseerde en geoutilleerde mi litaire macht aanwezig is tegen welke niets te deen valt dan zichzelve als voedsel te ver strekken aan de machinegeweren. De P. N. I. -leiders begrijpen dit en van Soekarno en Sartono heeft men daarom ook nimmer sug gestieve aansporingen tot geweld vernomen Dit deel van de pers dringt aan op spoedige en volledige inlichtingen in het belang van het Indische volk. PROTEST VAN HET N. A. S. Tegen de vervolging van de in landsche leiders in Indii. De voorzitter van het Nationaal Arbeids secretariaat in Nederland heeft aan den mi nister van koloniën het volgende telegram ge zonden: ..Het koloniaal bewind te Buitenzorg ver valt in zijn optreden tegen de Indonesische volksbeweging van kwaad tot erger. Vrees voor opleving der radicaal-nationalistische beweging en voor dreiging algemeen verzet in Britsch-Indië heeft thans blijkbaar tot zoo dolzinnig machtsvertoon gevoerd, dat verantwoordelijke autoriteiten in staat van be schuldiging gesteld moeten worden. Ten over staan van de Britsch-Indische ontwikkeling onmidellijk ingrijpen en volledige politieke amnestie aan verbannenen en veroordeelden urgent. De volksbeweging kan in deze be langrijke periode haar bekwaamste leiders niet ontberen". OPLICHTING. Hij zou de menschen aan betrek kingen helpen. Een inwoner van Amersfoort bood te Utrecht goede betrekkingen aan, waar voor aldaar veel animo bestond. De liefheb bers werden verzocht een borgsom te storten, waarnazij niets meer van de toekomstige positie hoorden. Geen werkkring en het geld #was weg. De oplichter, die zich op deze on rechtmatige wijze een bedrag van 600 had toegeëigend, is echter nog achterhaald kun nen worden. De Amersfoortsche politie heeft de zaak in handen. Burgemeester Ter Laan wees er bij de be antwoording op. dat noch de Raad, noch B. en W., noch hijzelf iets met de zaak te maken hebben, daar het betreft een brief van den eenen rijksambtenaar, den kantonrechter, tot een anderen rijksambtenaar, den commis saris van de rijkspolitie. Op dien grond meende de burgemeester zich dan ook te moeten onthouden van het beoordeelen van de daden dezer beide rijks ambtenaren. Als democratisch man had hij er echter geen bezwaar tegen, dat de inter pellatie is gehouden. Hij meende echter met nadruk de aanneming vaD de motie te moeten ontraden. Bij het verder voortgezet debat werd ook van niet-sociaaldemocratische zijde de hou derworpen. ding van den kantonrechter aan critiek on derworpen. Het resultaat was dat de motie met der tien tegen acht stemmen werd aangenomen. RUMOERIGE OUDEJAARSAVOND TE APELDOORN. Charges van de politie met de blanke HET AANTAL MIJNONGEVALLEN IN 1929. In het afgeloopen jaar kwamen er op de Staatsmijnen acht en op de particuliere mij nen 22 ongevallen met doodelijken afloop voor. De cijfers zijn gunstig, vergeleken bij 't vorige jaar, toen er in totaal 44 doodelijke ongelukken waren, waarvan 35 op de Staats mijnen en 9 op d^ particuliere mijnen. EEN ONGELDIGE VERKIEZING? Bezwaren legen de verkiezing voor de K. v. K- te Maastricht. De heer H. Klijnen, accontant en cand.- notaris te Maastricht, heeft tegen de geldig heid van de laatste verkiezing voor leden der K. v. K. aldaar, een bezwaarschrift inge diend. Het draagt den vorm van een schrijven aan de commissie belast met het onderzoeken van de geloofsbrieven der nieuw gekozen le den dezer Kamer. Er blijkt ten duidelijkste uit, dat van alles wat gebeurd had moeten zijn om deze ver kiezing geldig te maken, volgens de wet en net reglement op de Kamers van Koophandel, vrijwel niets geschied is De kiezerslijsten waren in 1929 zeker niet in orde; ze werden, voorzien van een fasci- mile der handteekeningen van den voorzitter, den heer Schaepkens van Riempst, en van den secretaris mr. Jos. Delders, gecantidateerd en voorzien van verklaringen van opmaking en vaststelling, dif in strijd waren met de werke lijkheid (de lijsten van 1928 schijnen ook al op onregelmatige wijze bijgehouden of ont staan te zijn). Twee der gekozen candidaten waren niet verkiesbaar; op het laatste moment werden nog gauw kiezers bijgeschreven- verschillen de kiezers hebben of onrechtmatig óf dubbel gestemd, enz. enz. Resumeerende concludeert de heer Klijnen: 1. dat de commissie, door de Kamer te be noemen uit haar midden voor het onderzoeken van de geloofsbrieven der nieuwgekozen le den, op grond van bovenstaande bezwaren tegen de geldigheid der kiezerslijsten, ter ver kiezing (candidaatstelling) en der gehouden stemming verplicht is te beslissen tot niet- toelating van al de gekozenen 2. dat voorts overeenkomstig het bepaalde in art. 28 lid 2 Reglement K. v. K., H. M. de koningin zal moeten overgaan tot het ver vullen der vacatures, omdat deze noch door nieuwe candidaatstelling, noch door een nieu we stemming vervuld worden, daar er noch kiezerslijsten, noch kiezers zijn, en er dus geen candidaten gesteld kunnen worden voor Be te vervullen plaatsen. DE HOUDING VAN EEN KANTONRECHTER AFGEKEURD. Hij wilde actiever optreden van de verkeerspolitie. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zaandam werd als resultaat van een interpellatie van een der soc.-dem leden, namens de geheele fractie, een motie ingediend tegen het op treden van den kantonrechter, welke motie met dertien tegen acht stemmen werd aan genomen. De aanleiding tot deze interpellatie was gelegen in een brief, dien de kantonrechter enkele weken geleden had gezonden aan den commissaris van politie, waarin de opmer king werd gemaakt, dat de verkeersbrigade onder den tegenwoordigen leider niet zoo actief optreedt ten aanzien van verkeersover tredingen als het geval was onder den vorigen leider Dezen brief heeft de commissaris van poli tie in de agentenwacht ter kennisneming op gehangen. Zoowel omtrent de houding van den kan tonrechter als van den commissaris van po litie werd afkeuring uitgesproken. Men meende, dat het niet behoort tot Je taak van den rechtsprekenden ambtenaar om zich te bemoeien met het opsporen van de licten. Behalve, dat in den brief een ophit sing is te zien, om zooveel mogelijk proces sen-verbaal op te maken, wordt ook het pres tige van den tegenwoordigen leider der ver keersbrigade daardoor ernstig geschaad In dit verband werd er aan herinnerd, dat dit niet de eerste maal is, dat de kanion- rechter van zich doet spreken. Bij het begin van de staking in het houtbedrijf is een briet bekend gemaakt, waarin de mededeeling was vervat, dat elke overtreding in betrekking tot de staking streng zou worden gestraft Oos daarbij heeft hij zich niet bepaald tot de taak waartoe hij geroepen is. Tot B. en W. werd de vraag gericht, of zij bereid waren met den commissaris van politie overleg te plegen, dat voortaan dergelijke mededeelingen voor kennisgeving worden 1 aangenomen. De overgang van het oude fn het nieuwe jaar is te Apeldoorn verre van rustig verloo- pen, vertelt De Crt. Het afsteken van vuur werk begon reeds in den vooravond. Echter vond de politie geen termen aanwezig om in te grijpen, zoolang het zich bepaalde tot be trekkelijk ongevaarlijke klappers enz. Later op den avond werd er echter met voetzoekers, bommen enz. geworpen, veelal door opge schoten jongens. Vooral brievenbussen en auto's werden blijkbaar bijzonder geschikt ge vonden om hier vuurwerk in te deponeeren, zoodat enkele dezer bussen totaal vernield werden. Ook naar voetgangers werd met vuurwerk geworpen. In de Hoofdstraat en op het Raadhuisplein bevond zich een ware menschenzee. Omstreeks haKtien, nadat de politie herhaaldelijk waar schuwingen had uitgedeeld, vond de commis saris van politie, de heer Van Barrelo, het tijd om op te treden en voerde de politie onder zijn leiding eenige charges met de blanke sabel uit. De politie slaagde er dan ook in, de menschenmenigte te verspreiden. Herhaaldelijk probeerden de opgeschoten jongens ongeregeldheden uit te lokken, maar uoor tactisch politie-optreden bleef het verder rustig. CHINEESCHE SCHEPELING VERONGELUKT. In den oudejaarsnacht is te Rotterdam op een terrein aan de IJselhaven in bewusteloe- zen toestand aangetroffen de 33-jarige Chi nees Yon Bo, thuisbehoorende op het" in de IJselhaven liggende Duitsche s.s. „Trier" Vermoedelijk heeft de man, die het schip niet mocht verlaten, gepoogd door over de naven te zwemmen den kant te bereiken, meent De Crt. Inderdaad is hem dit gelukt Door d: koude bevangen heeft hij toen echter het be wustzijn verloren. Onmiddellijk heeft men B naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht, doch bij aankomst aldaar bleek hij reeds overleden. streng verhoor onderworpen. Hij ontkende ten stelligste iets met den moordaanslag uit staande te hebben. Een mes of ander wapen werd niet op hem bevonden. Het onderzoek duurt echter voort De toestand van den ge wonde is hopeloos. Gistermorgen had de correspondent van De Crt. nog een onderhoud met de vroegere vrouw van den verslagene Zij bleek niet bij zonder onder den indruk van het gebeurde te zijn, zelfs liet zij zich nog ontvallen: „hoe eerder hij kapot is. hoe liever het mij is''. In de laatste jaren is de verslagene reeds driemaal aangevallen en door messen ver wond, telkens door personen, die zich met zijn vroegere vrouw inlieten. BLOEDDORSTIGE HONDEN In den Inlaagpolder onder Haarlem h-h- ben twee hemden 22 schapen doodgebeten ai zeven dieren zoodanig gewond, dat ze ver moedelijk afgemaakt zullen worden. De ge- meente-jx>litie van Haarletmnerliede en Spaarnwoude stelde een onderzoek in en mocht er in slagen de twee honden, die ver moedelijk deze slachting hebben aangericht, te ontdekken. Een der honden is doodgeschoten. SCHOUWBURGPLANNEN IN AMSTERDAM. De heer Koopman aan het werk. Het Hbl. verneemt, dat thans de onder handelingen over den aankoop van het feest gebouw „Bellevue" en aangrenzende per- ceelen door een combinatie, onder leiding van den heer G. H. Koopman, tot een resul taat hebben geleid. Het complex is door aan koop overgegaan in handen van deze com binatie. Zooals bekend is, zal deze combinatie thans verder met de gemeente onderhandelen over de garantie-voorwaarden. MOORDAANSLAG TE APELDOORN. Vermoedelijk door den vriend van zijn gewezen vrouw gestoken. Op Oudejaarsavond heeft zich te Apel doorn tegen 11 uur op den Vakweg een ern stig drama afgespeela, waarbij achter de schermen een vrouw een belangrijke rol speelde. De 39-jarige J. Schreurs hield verblijf in het logement van den heer M Kramer, Vak- weg 3. Eenige weken geleden vestigde zich in het logement van G. Ticheler, Vakweg 15, dat slechts eenige perceelen van het eerst genoemde logement verwijderd is, zijn ge wezen huisvrouw, bekend onder den naam „Sientje", waarvan J. Schreurs sedert 3 jaar gescheiden was. Zij leefde thans samen met den 36-jarigen R. Stufken. Oudejaarsavond zaten de logeergasten van het logement Kramer gezellig bijeen om de jaarswisseling af te wachten. Omstreeks 11 uur begaf Schreurs zich even naar buiten. Ternauwernood had hij de deur achter zich gesloten, of hij opende die weder en zagen de andere logeergasten hem in de deurope ning staan. Hij riep: „Ze steken mij dood", en zakte onder het uitroepen van dien kreet in elkaar. De andere logeergasten snelden toe en droegen hem naar binnen. De eigenaar van het logement waarschuwde de politie, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse aanwezig was. Een inmiddels ontboden geneesheer con stateerde dat Schreurs een diepen steek in het onderlijf was toegebracht, vermoedelijk met een lang mes. Hoe groot en diep deze wonde was. blijkt wel hieruit, dat de ingewanden naar buiten traden. Per ziekenauto werd hij naar het gemeenteliike ziekenhuis vervoerd. Tijdens het vervoer herkreeg hij even het be- wustfijn en noemde als den dader bovenge- noemden R Stufken, die in den Vakweg op no 15 verblijf- hield met zijn gewezen vrouw. De bediende van het Logement Kramer, de heer A. Bekkers, was onmiddellijk na den moordaanslag naar buiten gesneld en zag een persoon, die zich snel verwijderde en zich begaf naar perceel no. 15. Aangezien de straatverlichting daar veel te wenschen over laat, beerschte er echter een zoodanige duis ternis. dat hij geen beschrijving van dien per soon kon geven. Het eenige feit dat hij kon constateeren, was, dat hij dien persoon het bewuste perceel zag binnengaan Een en ander was voor de politie voldoen de reden om zich naar het perceel no 15 te begeven, waar ze inderdaad den man vond, die door den verslagene als de dader was aangeduid. Hij werd gearresteerd en door den commissaris van politie aan een KINDERVERLAMMING. Te Eelde «ij Groningen is een derde geval van kinderverlamming geconstateerd bij een jong meisje. DE AMSTERDAMSCHE HAVEN IN 1929. 104 schepen dan in 1926. meer aangekomen HET STOOMSCHIP MADÏOEN VLOTGEKOMEN. Naar de directie van den Rotterdamschen Lloyd meedeelt, is het stoomschip „Madioen", dat in de Roode Zee bij Djeddah op een klip is geloopen, vlotgekomen. Omtrent de ver dere bestemming van het schip kon nog niets worden meegedeeld. OPHEFFING EXPORTSLAGERIJ. De exportslagerij van de Fa. Schekman te Goor wordt met ingang van 1 April 1930 opgeheven. De huur van de gebouwen van de gemeente is met ingang van dien datum opge zegd. Dit is in korten tijd de tweede groote exportslagerij in ons land, die haar bedrijf opheft. Kort geleden geschiedde dat ook met de exportslagerij van de firma Lion te Box meer, waar 150 arbeiders werk vonden. Intus- schen is de stopzetting der exportslagerij, zoowel voor de gemeente als voor de arbei ders, die daar werken, een schadepost. NOODLOTTIGE GEVOLGEN VAN GESMOKKELDE ALCOHOL. Zeven Noorsche studenten, die zich voor het maken van een studiereis ingescheept had den op het Noorsche s.s. „Zeta", dat Dinsdag te Rotterdam is binnengekomen, hebben een buitengewoon ongelukkige reis gehad. Zij werden onderweg ziek onder zeeziektever- sehijnselen, zoodat men da&r niet teveel no titie van nam, ook al omdat het weer zeer slecht was. Toen zij in Rotterdam aankwa men, was een van hen overleden, twee ande ren moesten in ernstigen toestand worden op genomen, terwijl de toestand van de 4 overi gen na enkele uren zoo verergerde, dat ook zij in het ziekenhuis Bergweg moesten worden opgenomen. Gister zijn opnieuw 2 van hen overleden. Het door de politie voorloopig in gestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat men hier niet met zeeziekte te doen had; men ver onderstelt, dat de jongelui gesmokkelden ster ken drank aan boord hebben gehad, waar ver moedelijk ondeugdelijke alcohol heeft gezeten. Heden zal daarnaar door den Noorschen con sul te Rotterdam een onderzoek worden inge steld. De Nederlandsche justitie kan dit on derzoek niet zelfstandig instellen, daar de vergiftiging heeft plaats gehad aan boord van een Noorsch schip in volle zee, dus op Noorsch grondgebied. EEN VERSTOORDE COLPORTAGE- TOCHT. Gistermorgen zou door de Communistische Partij Holland in samenwerking met de Inter nationale Roode Hulp een colportagetocht door Amsterdam worden gehouden. Van den Amstel trok een dertigtal colporteurs, met zich voerende een viertal kartonnen huisjes, voorstellende, z.g. „cellen". De tocht zou naar den Jordaan gaan. Op de Passeerdergracht greep de politie in en nam de „cellen" onder protest der colporteurs in beslag. Een der lie den, die wat al te hevig protesteerde, werd naar het politiebureau Leidscheplen over gebracht. Ook de huisjes werden naar het Leidöcheplein vervoerd. KIND VERDRONKEN IN HET BAD. In het gezin van de familie Pijnenburg te Waalwijk is een kindje van vier maanden, een meisje, in een badje verdronken. Het kind je heeft in het badje de stuipen gekregen waarop de moeder naar de buren i6 gesneld. Bij haar terugkeer vond zij de kleine verdron ken. In het afgeloopen jaar zijn in de haven der hoofdstad aangekomen 3974 schepen met een bruto inhoud van 26.951.249 M3 tegen 3870 schepen met een bruto inhoud van 26.084.473 M3 in 1928. Een vermeerdering dus van 104 schepen en 866.776 M3. De vermeerdering zou grooter zijn geweest, indien in Februari jl. de strenge vorstperiode het verkeer niet had belemmerd. Fiet in 1929 laatst aangekomen schip was de treiler „Schiedijk" IJM. 482. MISDAAD OF ONGEVAL? Gewonde vrouw op een trottoir ie Rijswijk gevonden. In den vorigen nacht van Maandag op Dinsdag zag de heer B. te Rijswijk een vrouw op het trottoir voor zijn woning liggen, zekere mej. G. A., die hevig uit een hoofdwonde bloedde. Even te voren had B. een man gezien die zich over het lichaam van de vrouw heen- boog, doch wegliep toen hij B. zag naderen De vrouw, die veel bloed verloor, werd naar het politiebureau gebracht, waar bleek, dat zij onder den invloed van sterken drank ver keerde. Dr. N. die spoedig aanwezig was, constateerde een diepe hoofdwonde. Het bleek dat een slagader geraakt was. Daar de poïiti« misdaad vermoedde, is onderzocht in wiens gezelschap de juffrouw den avond heeft door gebracht. Als gevolg hiervan is in den oude jaarsnacht, naar de Crt. vernam, aangehou den zekere C. de B., die ook onder den in vloed van sterken drank verkeerde. Deze ont kende echter iets van de verwonding der vrouw af te weten. Hoewel zulks niet waar schijnlijk is, wordt het mogelijk geacht dat de vrouw op een punt van het ijzeren hek is ge vallen. De politie stelt een uitgebreid nader onder zoek in. HUIS AFGEBROKEN DOOR OPGESCHOTEN JONGENS. Te Rcnduite (gem. Wanneperveen) heeft een aantal opgeschoten jongens een huis af gebroken, deelt de Crt. mede. Het huis was gelegen ongeveer 200 meter ten Westen van de brug te Ronduite en be woond geweest door zekeren Harsevoort en eigendom van den café-houder K. Slot. Be gunstigd door storm en regen konden de van dalen onbelemmerd het gebouw, dat onbe woond was, omverhalen. Al spoedig viel de voorgevel, terwijl de zijmuur meer moeite opleverde. Bijna was een hunner daar onder geraakt. Een troostelooze ruïne was alles wat er van overbleef. De politie stelt een onderzoek in. GESCHOTEN OP EEN JACHT OPZIENER. In den nacht van Maandag op Dinsdag is er onder de gemeente Nijkerk op den jacht opziener Pieper geschoten. Deze jachtopzie ner en zijn collega Uitenboogaard waren op surveillance, toen zij plotseling stroopers ontdekten met den lichtbak. Pieper is een man van 72 jaar en uit hoofde van zijn ouderdom ging Uitenboogaard voor. Toen de stroopers zich ontdekt zagen zetten zij het op een ioopen in diverse richtingen. Pieper ging een der stroopers met het geweer ach terna, toen deze zich plotseling omkeerde en in de richting van Pieper schoot. Gelukkig miste het schot zijn doel en werd de strooper gegrepen door den tweeden jachtopziener. Hij bleek te zijn een zekere H. D., wonende te Nijkerk. Hij wordt blijkens een mededee ling van De Crt., ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Utrecht KORTE BERICHTEN. In den Oudejaarsnacht is de tol te Hil- legersberg opgeheven. Gister werd door tus- schenkomst van een daartoe opgericht comité een groote stoet van allerhande voertuigen en vee gevormd, die door den tol trok. De gemeenteraad van Culemborg heeft het sluitingsuur voor winkels vastgesteld op 8 uur des avonds (tot dusver 9 uur). Te Wolvega is Oudejaarsdag overle den de heer A. Rambonnet, gedurende 29 jaar notaris aldaar. Uit den Rijn bij Alphen aan den Rijn hebben schippers het lijkje van een pasge boren kind opgehaald. Het was blijkbaar met een zakdoek gewurgd. V oe t b al. H.F.C.-OUD-INTERNATIONALS. Gistermiddag speelde The Good Old haat traditioneelen wedstrijd tegen een elftal van oud-internationals. Dit was als volgt opge steld De Boer (Ajax) d.: Legger en H Tetzner (Be-Quick) a.; Houtkooper (Haarlem), v. Linge (Be-Quick) en Krom (R.C.H.) m De Natris (Ajax), mr. Welcker (Quick), J. Bulder (Be-Quick), dr. Thomee (Concoraia) en mr. Sigmond (H.F.C.) v. Deze wedstrijd werd door H.F.C. met 41 gewonnen. De oud-internationals verstonden nog wel de kunst van het voetballen, doch in snelheid schoten zij over het algemeen tekort. Met rust hadden de Haarlemmers 'n 2—0 voorsprong en toen H.F.C. in de tweede helft den stand op 30 had weten te brengen, slaagde J. Bulder erin, een tegenpunt te sco ren. Even voor het einde scoorde H.F.C. haar laatste doelpunt. Wielrennen. VAN KEMPEN—BUSCHENHAGEN WINNEN DE ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL. De einduitslag luidt: 1. Van Kempen-*. Buschenhagen 762 p.; 2. WautersVerman dei 404 p.; 3. Rielens—Van Vlockhoven 224 p. INGEKOMEN PERSONEN. Z. Smit. weduwe van J. Tromp, R.K., z.b., Nassauplein 11. van Oudkarspel. G. Schut, z.b., N.H., Scharioo 5a. van Oss. J. Boon, z.b., R.K en echtgen. E. Dekker, Westerweg 43, van Blokker. H. de Vries, sigarenmaker, G.K., Fnidsen 47, van Amster* dam. F. Kettenburg, behanger, N.H.j Krelagestraat 33, van Haarlem. Wed. J. PuntGroot, z.b., R.K., Stationstraat 32, van Bergen. A. Bakker, motorschipper, D.G., Boezemsingel 6, van Rotterdam. H J. van Rijswijk, winkelbediende, N.H., Verdronken- oord 123, van Noordwijk. T. Wndenes, z.b., N.H., Verdronkenoord 119, van Bergen. A. J. Meerman, huisknecht, R.K., Laat 2, van Schermerhorn. J. N. Gerritsen Plag- gert„ z.b., D.G., Baanstraat 11, van Assen. A. Beilmann, d.b., R.K., Langestraat 47, van Bergen. J Th. Meijer, hoofdverpleegster, N.H., Wilhelminalaan 11, van Gorinchem. Th. de Boorder, d.b., geen, Emmastraat 25, van Koedijk. F. C. van Leeuwen, beambte N. S., N.H., van Teijlingenstraat 4, van Bovenkarspel. Th. A. Hoogervorst, elec- triciën, R.K., Breedstraat 7, van Loon op Zand. W. Groot, echtg. G. Bakker N.H Nieuwpoortslaan 103, van Koedijk. C. H. Vrasdonk, R.K.. Ritsevoort 27, van Bergen. M J. Schilder, d.b„ R.K., Dijk 16, van Heer-Hugowaard. J. van Houten, bakkers knecht. N.H., Visscherslaan 21, van Oterleek. E. W. E. Koch, d.b., D.E Kruislaan 2, van Berge (Hannover). M. C. Bloeuie. d.b., D.E.. Kennemerstraatweg 43, van Duitsch- land. W. Michels, fabrieksarbeidster. R.K., Wagenmakersstraat 11, van Duitschlasd. W Govert, d.b., D.E., Langestraat 13, van Duitsdiland. J. P. C. Stoutbandel. bouw kundig teekenaar. R.K., van der Woudestraat 3, van Delft G. W. Deegrauider, glazen- wasscher, R.K.. en zijn echtg. N. Bobeldijk, Hooftstraat 25, van Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7