Geneeskundige brieven, Pluimveeteelt Rechtszaken Kerk en school Bestrijding der tuberculose volgens Calmette. Nu de bestrijding der tuberculose vol gens Calmette ook in ons land geleide lijk van het stadium der proefneming op practisch terrein wordt overgebracht, mag zeker op de beteckenis daarvan nog wel eens de aandacht gevestigd worden. Vooral nu een gereede aanleiding ge geven wordt door de omstandigheid, dat Calmette zelf naar Nederland is ge komen, in de collegekamer van prof. Van Loghem voor studenten en artsen een voordracht heeft gehouden en na vertooning van een bijzonder fraaie film, deze laatste ten geschenke heeft aangeboden aan de Ned. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Deze vereeniging zal wel niet in gebreke blij- .ven, in alle deelen van het land gelegen heid te geven, deze fil a te zien. Als deze brief er toe mag medewerken, dat de lezers van die gelegenheid gebruik zul len maken, dan is hij niet vergeefs ge schreven. Moge het volgende, behalve opwekking, tevens nog eenig duidelijker inzicht geven omtrent hetgeen dan ten beste gegevea wordt. Teder weet thans wel, dat tuberculose een besmettelijke ziekte is, welke even wel sterk afwijkt van de zoog'-naamde acute infectieziekten, zooals roodvonk, diphtheritis en tvphus. Wanneer de smetstoffen van deze soort ziekten er jniet in slagen het leven te vernietigen, dan blijft het lichaam niet alleen over winnaar in dezen eenen strijd, maar heeft, a'. strijdende, zich tevens voor vol gende aanvallen afdoende afweermidde len verschaft, het is voor die ziekte im muun, onvatbaar geworden. Geheel anders is het met de tubercu lose. Daar kan de ziekte ook tot gene zing komen, maar dikwijls bevonden zich de verwekkers, de in 1882 door Ro- bert Kcch ontdekte tuberkelbacillen, dan nog in latenden toestand in het or ganisme. Maar toch is het individu nog niet immuun geworden zooals bij rood vonk en d.g.1. het geval is. Bij nieuwe infectie kan de ziekte opnieuw uitbre ken. Wel schijnt door herhaalde lichte infecties het verloop op den duur gun stiger te worden. Het is echter niet met zekerheid van te voren te zeggen, dat de 'eerste infecties zonder schade zullen af- jloopen. En omdat de eerste besmetting Fin hoofdzaak in de prille jeugd plaats heeft ,is men er van overtuigd gewor den, dat de strijd tegen deze vreeselijke .volksziekte beginnen moet bij den zui geling. Twee strijdmiddelen komen daarbij op den voorgrond. Ten eerste het be schutten van den zuigeling tegen be smetting. Dit is een moeilijke taak, om dat de bacillen zoo goed als overal aan wezig zijn in onze maatschappij, even wel niet altijd in even groote hoeveel heid. En bij de ziekmakende besmetting komt het wel degelijk ook op de hoeveel heid aan. Het jonge kind, dat in een om geving verkeert, welke bekend is als een sterke bron van besmetting, bijv. wan neer de moeder of andere huisgenooten lijden aan zcogen. open tuberculose, en met name indien niet nauwlettend wordt [.toegezien op het onschadelijk maken van de opgegeven smetstof, behoort zoo [spoedig mogelijk uit die omgeving ver wijderd en in een gunstiger milieu ge bracht te worden. Vooral in Frankrijk wordt in deze richting reeds sedert tal van jaren veel gedaan door het „Oeuvre Grancher". Maar daarnaast is het zeker niet van minder belang om het kind een zekere immuniteit te verschaffen, welke sinds van een soort vaccinatie, zooals wij die langen tijd gezocht werd in de richting tegen pokken kennen. Het groote be zwaar was steeds, een vaccin te vinden, dat p zich zelf onschadelijk was. Voor een dergelijke onvatbaarmaking is toch levende smetstof, in casu dus de tuber- kerbacil, noodig en het kwam er dus maar op aan, door kweeking de eigen schappen der bacillen zcodanig te wijzi gen, dat zij in staat bleven, bij inenting voorbehoedend te werken, doch voor het overige onschadelijk werden. Dit is nu .na jaren van intensief onderzoek aan Calmette en zijn medewerker Guérin gelukï door kweeking van tuberkelbacil len in een voedingsstof, waarin ossen- gal was gemengd. Nadat dit voor tal van generaties is voortgezet, verdwijnt de schadelijke werking. Eerst nadat tal van proeven op allerlei dieren, waaron der vooral apen, deze uitkomst hadden bewezen, is Calmette er toe overgegaan, ook op den mensch proeven te nemen. En thans zijn in Frankrijk reeds enkele honderdduizende kinderen op deze wijze behandeld met het verrassende resul taat, dat de tuberculose bij kinderen welke bij niet-geënte 20 bedraagt, bij de ingeënte kinderen tot 3 is gedaald. Natuurlijk komen voor deze behande ling in de eerste plaats in aanmerking die kinderen, welke in een besmettelijke omgeving verkeeren. Omdat de omvat baarheid na de bewerking eerst na 30 dagen optreedt en de besmetting buiten gemeen spoedig kan optreden, is het noodig, vooreerst, dat het kind behan deld wordt binnen de eerste tien dagen na de geboorte, maar daarnevens dat het gedurende de volgende dertig dagen in een andere, zooveel mogelijk smetvrije omgeving wordt gebracht. De behandeling is al zeer eenvoudig. Gedurende de, eerste tien dagen is geen inspuiting noodig. Er behoeft slechts driemaal, bijv. den 4den, 6den en 8sten dag, een kleine hoeveelheid vloeistof in een lepeltje melk te worden toegediend, dat is alles. Bij oudere kinder.n moet het middel B.C.G. genoemd, d.w.z. de Bacil van Calmette en Fuérin, onder de huid worden ingespoten. Maar dit is al leen dan geoorloofd, wanneer door een andere proef, de thans ook wel algemeen bekende prik van Pirquet, is aange toond, dat het kind nog vrij van besmet ting is: zoo niet, dan zou het B.C.G. na- deelig kunnen werken. Zooals de zaken thans staan, mag men voorspellen, dat Calmette zal mogen ge rekend worden onder de grootste wel doeners der menschheid. Maar dat neemt niet weg, dat zijn methode met de noodige voorzorgen moet worden toe gepast. Overeenkomstig onzen volksaard, wor den de tot nu toe in ons land genomen proeven dan ook met groote voorzichtig heid uitgevoerd en het moet voorloopig gewenscht heeten, dat de toepassing be perkt blijve tot de goed toegeruste con- sultatiebureaux, die er zich trouwens al mee bezighouden. En medewerking van het publiek is ongetwijfeld noodig, vooral in verband met de zoo dikwijls noodzakelijke ont- tiekking van den zuigeling aan de om geving der moeder. Zoo aardig wordt dit op de film voorgesteld, waar het kindje aan de verpleegster wordt overgegeven met de woorden: „Zuster, wij vertrou wen u ons kind toe, omdat zijn gezond heid ons boven alles gaat en ons gevoel dus wijken moet." H. A. S. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. Diphtherie en Snot. Nog steeds stroomen de brieven bin nen en als men zoo alles leest, blijkt wel hoe moeilijk het vaak is, bepaalde ziek ten te leeren kennen. Zoo kreeg ik van daag een brief waarin stond: Ik zend U twee doode kippen, welke plotseling doodgebleven zijn. Ik vermoed dat ze vergiftigd zijn. Er zijn er zoo reeds meer dere dood gebleven. Wat te doen Ook hier was geen sprake van vergiftiging maar van echte diphtherie. Hoewel dus blijkt dat de pluimvee houders massa's gevallen van diphthe rie niet onderkennen, kan men aan den anderen kant weer zeggen, dat snot en diphtheritis (zooals de menschen zeg gen) wel eenige der meest bekende kip- penziekten zijn. Over snot denkt men meestal erg luchtig en over diphtherie zeer ernstig. Dit is ook onjuist want heel veel geva.len van diphtherie beginnen als snot en zelfs bij goedaardige snot wordt het slijmvlies van den neus en de keel zeer gevoelig en dus veel vatbaar der van de diphtherie-smetstof. Van belang is ook verder dat we di reet weten, dat de z.g. pokken, 'n ziekte waarbij zich wratjes op de kam vormen, ook al weer door dezelfde smetstof ver oorzaakt wordt als de diphtherie en dat dus een schijnbaar onschuldig wratje bij een onzer kippen aanleiding kan wor den tot heel veel misère. Juist door di; verband tusschen pokken en diphthe rie is men op 't denkbeeld eener entstof gekomen en thans kan men met succes tegen pokken en diphtherie inenten. Waar we thans veel lezen over de alastrim-gevallen in enkele steden van ons land en van de inenting daartegen met pokken-entstof, daar moeten we goed bedenken dat de smetstof der kip- penpokken veel overeenkomst vertoont met die van menschenpokken, hoewel menschen er niet gevoelig voor zijn. Menschendiphtherie is echter een heel andere ziekte en wordt veroorzaakt door een bepaalde bacterie. De smetstof der menschen-pokken en van de kippen pokken en kippendiphtherie kent men niet. Zij is veel kleiner dan de bacteriën en is ook onder de sterkste microscoop niet zichtbaar te maken. Bacteriën zijn het dus niet, al is het wel een levende smetstof. Diphtherie komt ook bij duiven voor en is daar vooral ook een zeer schade lijke ziekte. Zij kan onder duiven zoo sterk optreden, dat feitelijk geen enkele jonge duif in 't leven blijft. Hoewel dus evenals bij pokken, de smetstof zich vooral uit door verande ringen op de huid en op de slijmvliezen van den kop, moet men er toch ook aan denken dat de smetstof wel degelijk in het bloed zit en dat bijvoorbeeld bij ge nezen kippen de smetstof soms nog we ken lang in de lever kan voorkomen. Zulke schijnbaar genezen kippen kun nen dus nog lang smetstof verspreiden en zijn dus gevaarlijk voor hun om geving. Hoewel de duiven en de kippen-diph- therie beide door dezelfde soort smetstof veroorzaakt worden, is er toch wel ver schil en kan men met duivensmetstof gemakkelijk kippen ziek maken, doch omgekeerd met kippensmetsvof niet ge makkelijk duiven. Dit is een zeer be langrijk punt en brengt ons terug op verschijnselen bij den mensch, waar men met koepokentstof wel lichte plaat selijke pokken kan verwekken maar geen echte menschenpokken. Evenals nu tij den mensch ongevoeligheid tegen echte menschenpokken opgewekt kan worden door inenten met koepokken, zoo kan men bij kippen ongevoeligheid tegen pokken en dat is zeer belang rijk en tegen diphtherie opwekken door inenting met duivensmetstof. Hier- od kom ik terug, maar ik bespreek het alvast om de lezer zoo gauw mogelijk op de hoogte te brengen van de zaak en hem te verklaren wat de dierenarts doet als wij zijn hulp inroepen en hij onze kippen tegen de diphtherie in komt entena Met deze inenting kan men wer kelijk de zoo gevreesde diphtherie er onder houden, dus is het van belang zoo gauw mogelijk hulp in te roepen. Deze verwantschap van de smetstof van duiven en kippen gaat nog veel ver der, want de smetstof is werkelijk ook verwant met pokken van zoogdieren en een soort pokkenuitslag in den mond van paarden. Vooral de Nederlandsche geleerden Prof. de Blieck en Dr. Heels- bertten uit Utrecht, hebben veel op dit gebied der smetstoffen van diphterie en pokken gewerkt en zijn er dan ook het eerst in geslaagd een goede entstof te bereiden. Met de smetstof van een kip heeft Dr. van Nedervan uit Leiden, na dat de entstof eerst op konijnen en kal veren gekweekt was, op den arm van een kind een pokachtige huiduitslag op gewekt, die geheel geleek op het uitslag no pokkenenting verkregen. Zoo blijkt dus de smetstof der kippen diphtherie voor allerlei diersoorten be langrijk te zijn en vraagt voortdurend de aandacht der wetenschap. Belangrijk is weer te vernemen dat de smetstof in stukjes der pokkorsten, stukjes huid enz. maandenlang in leven kan blijven in uittgedroogden toestand. Ook zonlicht en groote koude, bijv. van 12 graden onder 0, wordt goed ver dragen en men kan de smetstof in stuk jes weefsel wekenlang in glycerine in leven houden, terwijl anders bacteriën daar gauw in afsterven. Dit toont ons aan hoe taai de diphtheriesmetstof is en hoe gemakkelijk kippen zich besmetten kunnen met stoffige lucht in een slecht geventileerd hok. We vragen ons dan zoo vaak verbaesd af: hoe komen onze kippen toch aan de ziekte, doch uit wat ik nu verteld heb blijkt wel, dat men haast niet zoo goed kan oppassen of onze kippen kunnen de besmetting nog wel te palcken krijgen. Over Zaagsel-Knnstmoeders en kippen die zijdernpsen eten in Bndapest. In Budapest bleek de minister van la ndbouw zeer goed op de hoogte te zijn van de problemen der pluimveehouderij en kende ook de voor- en nadeelen der verschillende rassen zeer goed. Op een der grootste hoenderparken bleek mij dat men hier over de fokkerij der rassen anders dacht dan in Oostenrijk. Had men in Oostenrijk op het door mij be zochte park bij de Rhode Island Reds geen belangstelling voor de kleur, hier was dat geheel anders. Op het bedrijf van den heer en mevrouw Sonyey zag ik een kleine duizend Rhode Islands, doch allen van goede kleur en daarnaast een goede productie. Er werd door aan koop van goed fokmateriaal in het bui tenland juist voortdurend gewerkt aan kleurverbetering en instandhouding der kleur. Hier maakte ik ook weer kennis met wat nieuws, n.1. een speciale Hongaar- sche kunstmoeder waarin zaagsel ge stookt werd en een speciaal kippenvoer dat ik niet kende, n.1. zijderupsen. Ik ben altijd blij als ik weer wat nieuws zie, want over het algemeen is er als men veel leest, geen nieuws onder de zon. Nu wil ik niet zeggen dat deze Hongaarsche kunstmoeder misschien el ders ook niet gebruikt wordt of niet be schreven is, maar ik kende ze niet. Daar komt bij dat jammer genoeg de Hon gaarsche taal voor mij absoluut onver staanbaar is, zoodat ik de pluimveepers in dat land niet volgen kan. De betreffende kunstmoeder is een aanpassing aan de houtindustrie, w aar bij veel zaagsel afvalt. In een groote bus wordt in het midden een soort kachelpijp gezet en nu wordt de ruimte in de bus tusschen buitenwand en kachelpijp aan gestampt met zaagsel. Daarna haalt men de kachelpijp er weer uit en in het gemaakte gat wordt onderin een bran dende prop papier gebracht. Daarna wordt de bus zoo goed als gesloten, be halve den schoorsteen en nu laat men het geheel maar rustig branden. De heele bus zaagsel brandt leeg in onge veer een etmaal, zoodat men op deze manier dus over een prachtige kunst moeder beschikt die met heel goedkoop materiaal gestookt kan worden. Ik heb idee dat in andere landen dit systeem ook wel bhuikbaar zou zijn en als het volgend jaar deze kunstmoeder op de wereldtentoonstelling in Londen komt, zal zij wel veel aandacht trekken. Het tweede punt dat mij interesseerde was het kippenvoer. Hierbij is de hoofd zaak de eiwitvoorziening. Dit eiwit in het voer brengt de grootste kosten mee en het geheim van economische produc tie ligt dan ook in eiwithoudend voer dat niet duuru is. Vandaar ook dat men thans vrijwel op de geheele wereld be zig is vischmeel-soorten en diermeel- soorten onderling door proeven te verge lijken. Alleen door dierproeven en voor ons kippenhouders alleen bij kippen, kan men bepalen welk voer het beste is en wat het eigenlijk waard is als midde om kuikens op te fokken en om eieren te produceeren. Vooral een land dat ex porteeren wil moet er op letten zijn eiwitbronnen goedkoop te betrekken en voor deze dure ""grondstoffen geen cent meer te betalen dan noodig is. In andere landen wordt al krabbenmeel, kreefteen- meel, walvischmeel enz. enz. ook ge bruikt. Verder ken ik sprinkhanenmeel, doch in Budapest zag ik zijderupsen- meel oebruiken. Hoe dit meel nu precies gemaakt wordt weet ik niet en groote hoeveelheden zullen er ook wel niet van gemaakt worden. Zoover ik het begre pen heb worden de zijderups-cocons, na dat de zijdedraadjes er afgewikkeld zijn, gedroogd en tot meel verwerkt. Het zijn dus gedroogde rupsen of larven en dit meel schijnt bij kippen goede resultaten te leveren. Interessant is ook in Budapest het prachtige museum van La ïdbouw. Dit is een regeerings-instituut waar men zich ten doel stelt door aanschouwelijk onderwijs de boeren die de stad bezoe ken, alles van hun vak te laten zien. In de pluimveeafdeeling zag ik allerlei op gezette kippen van verschillende rassen, verder een groote verzameling van ver schillende soorten veeren voor allerlei technische doeleinden, doch het meest viel mij op een prachtige verzameling Paascheieren. Deze eieren worden zeer kunstig versierd met allerlei figuren. In het museum zag ik groote modellen van boerderijen zooals die in Hongarije gebouwd worden en heele kamers met verschillende tarwesoorten, Lucerne- klaverplanten met wortels van we' meter lang, allemaal dingen die den be zoeker met bewondering vervullen. Dat dit museum wel aan zijn doel beant woord bleek mij toen ik hoorde, dat op een der nationale Hongaarsche feestda gen, de z.g. Stephaansdag (22 Aug.) dit museum door niet minder dan 18000 be zoekers bezocht was. Tenslotte werd ik nog in de gelegen heid gesteld het nieuwe diergeneeskun dig-instituut van Prof. Manninger te bezichtigen. Dit is een instituut van grooten internationalen naam en eenige jaren geleden heeft een der bacteriolo gen daar een nieuwen entstof gevonden tegen diphtherie, die ongeveer evenzoo werkt als de bekende entstof van Prof, de Blieck en van Neelsbergen in ons land. Het instittu heeft twee dierenart sen in dienst, die speciaal belast zijn met de pullorum-bestrijding. Zij nemen zelf het bloed van de kippen en onderzoeken dit in het laboratorium. Het instituut was verleden jaar in dit nieuwe gebouw geinstalleerd en kan als voorbeeld strek ken van allerlei instituten op dit gebied. Hiermede moet ik mijn reisbeschrij ving van Budapest eindigen en gaan we verdera Gelukkig is dat deze stad thans meer en meer vreemdelingen gaat trek ken, welke haar alleen leeren waardee- ren. De Hongaar ziet gaarne vreemde lingen in zijn land en met Duitsch kan men er zich vrijwel overal redden. Dr. TE HENNEPE. EEN VORDERING TEGEN DEN STAAT ONTZEGD. J. de Bruyn te Boxmeer had tegen den Staat een vordering ingesteld tot vergoeding van schade op grond dat zijn zoon Francis- cus Antonius, die hem placht te onderhou den, is overleden, tengevolge van een schot door een commies der directe belastingen op hem gelost, welke handeling onrechtmatig zou zijn. De Staat daarentegen stelde, dat de daad van den kommies wel rechtvaardig was. Na gehouden getuigenverhoor besliste de Haagsche rechtbank, dat de eischer niet ge slaagd was, de bij dagvaarding gegeven voorstelling van het gebeurde te bewijzen, waaruit zou volgen, dat de kommies zijn zoon zonder eenige aanleiding had doodge schoten. De ingestelde vordering werd dan ook ontzegd. Van dit vonnis ging de Bruyn in hooger beroep, waarbij hij o.m. aanvoerde, dat de rechtbank ten onrechte heeft aangenomen, dat de houding van zijn zoon door den kom mies Korsten op 4 November 1917 was rechtmatig, daar hij op dien datum niet op heeterdaad was betrapt, zoodat het zich ont trekken aan deze onrechtmatige aanhouding voor den kommies geen aanleiding mocht zijn om te schieten, en voorts, dat, al ware die aashouding ook rechtmatig, het optre den van zijn zoon toch niet van dien aard was, dat het schieten gerechtvaardigd zou zijn. De Staat voerde hiertegen aan, dat de zoon op 2 November 1917 op heeterdaad door den kommies Korsten werd betrapt. De zoon wist echter op dat oogenblik te ont vluchten, en toen de kommies hem op 4 No vember weder ntmoette, heeft deze verdere uitvoering willen geven aan zijn voornemen van 2 November om den zoon aan te houden. Het Haagsche gerechtshof heeft nu over wogen, dat de rechtbank terecht heeft aan genomen, dat het schot niet lichtvaardig is gelost en de zoon kon begrijpen, aan welke noodlottige gevolgen hij zich blootstelde bij een poging om te ontvluchten. Het vonnis der rechtbank werd dan ook bevestigd. iever wilde verschoonen, omdat er gevaa bestaat, dat hij zelf vervolgd zal worden TV getuige wenschte evenwel den eed af te lgee„ Na aanvankelijke ontkenning had hM ha de politie en den rechter-commissaris uW geven, dat er een zekere verhouding tusscfiVii Tem en verdachte bestaan heeft. Eenig over eg met betrekking tot de daad is er echter nooit tusschen hen geweest. De echtgenoot van verdachte, die, evenait verdachte zelf katholiek is, verklaarde nog op een vraag van den verdediger aan zijn vrouw spontaan te hebben geschreven, dat hij haar vergeving schonk. Een meubelhandelaar, die aan verdachte meubelen op afbetaling had geleverd, ver klaarde, dat zij tegenover hem de hoop had uitgesproken, dat Haar man, die in het hos- pitaal lag, dood zou gaan. De advocaat-generaal mr. Bauduin zeide in zijn requisitoir het feit, dat alleen wat de strafmaat betreft moeilijkheden oplevert, bui- tengewoon ernstig te achten. Verdachte tracht zich te verontschuldigen met de bewe- ring, dat de sergeant haar tot de daad aan gezet heeft. Maar de sergeant ontkent dit ea zijn verklaring komt spreker niet onwaar, schijnlijk voor. De uitlating van verdachte, dat zij haar man dood wenschte en de ma- nier waarop zij zich het vergift aanschafte, wijzen op eigen initiatief, doch ook al zou men aannemen, dat de sergeant in deze een rol heeft gespeeld, dan sluit dit de schuld der verdachte nog geenszins uit. De straf, door den eersten rechter opge- egd, achtte spreker in overeenstemming met den ernst van het misdrijf. Hij vroeg daar om bevestiging van het vonnis. Uitspraak 15 Januari a.s. DE BRANDKASTENKNIPPER. De rechtbank te Zwolle heeft gisteren M. W. V., koopman, gedomicilieerd te Brussel en gedetineerd te Utrecht, beschuldigd van inbraak in het kantoor de Automaat te Zwol le, tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. V. is te Utrecht veroordeeld voor soorge- lijke feiten tot vier jaar, nu te Zwolle tot vier jaar en moet nog terecht staan te 's-Herto- genbosc en te Roermond. AANSLAG OP ZIJN MEISJE. Vrijgesproken Het gerectshof te Arnhem heeft bevestigd het vrijsprekend vonnis tegen iemand te Apeldoorn, wien ten laste was gelegd, dat hij op zijn gewezen meisje een geweerschot met hagel had gelost zonder haar te tref fen. Hij had evenwel beweerd, dat het alleen de bedoeling was, om haar vrees aan te ja gen en niets anders. De rechtbank te Zutphen en thans ook het Hof hebben die verklaring aangenomen. VERGIFTIGINGSZAAK. Eisch bevestiging van het vonnis. Op 10 September 1.1. heeft voor de recht bank te Utrecht terechtgestaa neen 31-jarige gehuwde vrouw uit Amersfoort wegens po ging tot moord op haar echtgenoot. Zij zou getracht hebben haar man met sublimaatpoe der van het leven te berooven. Zij deed tus schen begin Februari en 20 April 1929 op verschillende tijdstippen sublimaatpoeder is de dranken en de etenswaor, die zij voor haar man beridde, in het geheel ongeveer 10 gram, doch de pogingen hadden geen doodelijk ge volg, doordat de toegediende hoeveelheden te gering waren. De totale hoeveelheid was ech ter voldoende om iemands dood te veroorza ken. Het O. M. eischte zes jaren gevangenis straf wegens poging tot moord. De rechtbank legde haar op 24 September 1.1. zeven jaar gevangenisstraf op, onder aftrek van het voor arrest tot 9 October 1929. Van dit vonnis werd door verdachte hooger beroep aangeteekend. Dit hooger beroep werd gisteren voor he Gerechtshof te Amsterdam behandeld. De vrouw bekende het feit, doch beweerde het gepleegd te hebben op aandrang van den man, met wien zij in ongeoorloofde verhou ding stond. De bedoelde persoon, een 32-jarig sergeant, werd onder ecde ais getuige gehoord Presi' dent mr. Jolles, vroeg hem. of hii zich niet Het aantal sollicitanten voor onderwij zer aan de O. L. School te Noordscharwou- de bedraagt 17. Met ingang van 3 Januari is tot tijde lijk onderwijzeres aan de openbare lagen school te Uitgeest benoemd Mej. Th. Faber van Bergen. EEN SCHOOLKWESTIE TE LOOSDREHT. De bijzondere school te Loosdrecht mag niet meer gebruikt worden, nu dit gebouw op grond van art. 7 der Onderwijswet door de betrokken autoriteit der volksgezondheid is afgekeurd. Het gemeentebestuur wijst er thans op, dat het verzuim in dezen geheel aan de zijde van het schoolbestuur is, dat ic gebreke, bleef sedert ruim anderhalf jaar d» benoodigde gelden voor schoolbouw bij der raad aan te vragen. En eerder kan de ge meente geen crediet beschikbaar stellen. De beslissing van het departement, dat een nieu- we school gebouwd moest worden, dagtee- kent reeds van Mei *28. De gemeente krijgt nu ook nog de kosten ter voorziening in een noodschool en een lokaal voor gymnastiek PREDIKBEURTEN. 5 Januari. Kapel, voorm. 10 uur, Ds. Verwaal (doop) Avond 6 uur, Ds. Hak (Voorber. H. Avond maal). Avond half acht, Ds. Baar (Nieuw jaarspredikatie. Bevestiging van Kerke- raadsleden). E vangelisch-Luthersche Kerk, voorm. 10.30 uur, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds. Westra. Remonstrantsch-Gereformecrde Kerk, vm 10.30 uur, Ds. Houtgast. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, lees- dienst. Avond 5.30 uur, Ds. P. v. d. Marei, v. Krabbendam. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond half 8 dienst. Ned. Herv. Vereen. Calvijn, Tuinzaal zaal Harmonie Woensdag 8 Januari a.s. df avonds 7 uur de heer de Redelijkheid, Ned. Herv. Godsdienstonderwijzer. LEGER DES HEILS. Limmerhoek No. 41. Zaterdag a.s. 's avonds Openluchtmeetine op de Steenenbrug. Zondag vm. 7 uur Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingssamenkomst. 3 uur n.m. oefeningen en zangdienst doo1 de kinderen uitgevoerd. 7 uur n.m. groote Bidstond. 7.30 uur groote Verlossingssamenkomst. Maandag 8 uur n.m. Soldatenmeeting. Dinsdag Gezinsbondfeestje. \X oensdag n.m. 8 uur Openbare Samen komst en prijsuitdeeling a. d. kinderen vai de Zondagsschool. Donderdag Verlossingssamenkomst. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. Bax. BERGEN, avond 7 uur, Ds. v. d. Kie- boom (bev. kerkeraad). Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur en nam. 5 uur, Ds. G. J. van der Vegt Vereeniging tot verbreiding der Waarheid, Kerkzaal Komlaan 12, voorm. 10.15 uur, J. j. Ruijs. 12.15 uur, Zondagsschool. EGMONDBINNEN, 10.15 uur, Ds. Spelberg (bev. ouderlingen en diakenen). EGMOND AAN ZEE, Evangelisatie, 7 uur ra pension Belvedère Westeinde 2, J. J Ruijs, Zang Zr. K. de Bruin. Nieuwjaarspre- diking. r GROOTSCHERMER, 9.30 uur, Ds Loysen. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangehsatielckaal, vm. 10 uur, Ds. H. J Hak, van Alkmaar. FnFnftITiG?yAARD' geen dienst- 10 uur, Ds. Deetman. LIMMEN, avond 7 uur, Ds. Eilerts di Haan. OTLRLEEK, 10 uur, Ds. Boerendonk. STOMPEtêr <W -.oRËN, 10 uur, Ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer H. Duijkef van Amsterdam. SCHERMERHORN, geen dienst. HITGEEST, Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur, Ds. D. E. Boeke, van Haarlem. Evangelisuurgebouw „Sedeur", voorm. 10 uur de heer J. C. Oostenrijk van Heemstede Woensdagavond 7.30 uur, Bijbelbespreking door den heer A. Donker, van Koog aan ér Zaan. WARMENHUIZEN, 10 uur, Ds. Ziliin ger Molenaar (bev. kerkeraadsle^en).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10