DE STORM. Buitenland Wsdmi een spooiwegaanslag in Biunswiik. De achtste in twee maanden ïfcïïT*"a„wige stta,en thalK ke"r*1 Winkeliers boekhouding Een „Dtle-Krolnginlii" in Galileia. Voor de huisvrouw. Binnenland Luchivaart Donderdagmiddag is op de lijn Brunswijk —Gifhorn, tusschen het voorstads-station Quorum en het station Wenden, in de nabij heid van het Quorumer-woud wederom een aanslag gepleegd. Dit is de achtste aanslag in twee maanden. Naar het schijnt hebben de daders eerst gepoogd de in de nabijheid van de plaats van den aanslag staande waarschuwingsborden uit den grond te trek ken en over de rails te leggen. Vervolgens hebben zij van een in de nabijheid staande brug een steenblok met een gewicht van on geveer een eentenaar losgemaakt en dit op de rails gelegd. De van Wenden naar Bruns wijk rijdende trein heeft dit blok ongeveer 30 meter ver meegesleept en langzaam ver splinterd. Van de daders geen spoor. On danks het ijverig samenwerken van de cri- mineele politie met de baanbewaking, die se dert weken in Brunswijk is samengetrokken, en waarvan dagelijks ongeveer 80 ambtena ren het gebied der Brunswijksche spoorwe- §en afzoeken, is het nog niet gelukt een der aders op te sporen of aanwijzingen te ver krijgen- POLEN. OPSTAND IN EEN OPVOEDINGS GESTICHT TE BRESLAU. Donderdagmiddag trachtten 7 knapen, die Ai het opvoedingsgesticht te Breslau zijn op gesloten, uit te breken. Zij trachtten de ijzeren stangen voor de vensters te verwijderen, waarbij het hun gelukte een slang te verwij deren. Een bewaker bemerkte dit evenwel en begaf zich met een tweeden bewaker in de kamer van de knapen. De jongens overvielen hen echter en mishandelden vooral den tweeden bewaker. Slechts met moeite gelukte het de bewakers uit de kamer te komen en de politie te telefo- neeren. De 7 jongens werden tenslotte over meesterd en 5 van hen werden naar de gevan genis overgebracht. ITALIË. BRIAND EN MUSSOLINI BIJ ELKAAR. Uit Rome wordt gemeld, dat in toonaange vende Italiaansche kringen verluidt, dat nog voor het einde van deze maand, waarschijnlijk te Rapallo, een onderhoud zal plaats hebben tusschen Briand en Mussolini. den. Bijzonder aangenaam vindt men het dat I HANDLEIDING YOOR PRACTISCHH Vandaag zijn tevens de prijzen der taxis verminderd. AMNESTIE BIJ HET HUWELIJK VAN DEN ITALIAANSCH.EN KROON PRINS. Ter gelegenheid van het huwelijk van den kroonprins heeft de Koning amnestie ver leend voor alle gewone en militaire delicten, die met vrijheidsstraffen van ten hoogste een jaar of boeten gestraft zijn. Bij vrijheids straffen boven 1 jaar wordt een jaar in min dering gebracht. Bijzender gevaarlijke mis dadigers of zij die de maatschappelijke orde renstig in gevaar gebracht hebben, zijn vau de amnestie uitgesloten. Er vallen 400.000 veroordeelden onder de amnestie. BROEDER DES PAUSEN OVERLEDEN In den ouderdom van 66 jaren is Woens dagavond te Rome overleden de broeder van den Paus, Graaf Fermo Ratti. De dood trad plotseling in, terwijl de familie zich aan tafel bevond. De ontslapene was vroeger textielnijveraar. Hij werd door Pius XI in den adelstand ver heven. De Paus werd direct op de hoogte gebracht van het overlijden van zijn broeder. Verschei dene geestelijken uit zijn naaste omgeving zond hij naar het sterfhuis. Vrijdagmorgen zullen in de St. Maria degli Angeli de uit vaartdiensten plaats hebben. Het stoffelijk overschot zal dan naar het verblijf van den graaf in Noord-ltalië worden overgebracht. Algemeen wordt de mogelijkheid besproken, dat de Paus persoonlijk zijn broeder de laatste eer zal bewijzen. Hij zou de uitvaartdiensten ■rij wonen. HET VERKEER TE ROME Trams verdwenen. Autobussen. De le Januari heeft den Romeinen een groote verkeershervorming gebracht. Uit het centrum der stad zijn alle trams verbannen en vervangen door groote autobus sen. De trams blijven beperkt' tot de voor steden en de nieuwe stadgedeelten, welke zij met de ceintuurbaan verbinden. Daar trams en buslijnen opnieuw genum merd zijn en andere routes volgen, heerscht op het oogenblik bij het publiek nog eenige on zekerheid. Iedereen bestudeerde vandaag de routekaarten. De prijzen zijn verminderd. De voordeelen van dit nieuwe systeem z,ijn reeds duidelijk gebleken, daar het verkeer sneller plaats vindt, zoodat de verbinding van de buitenwij ken met c*e binnenstad veel beter is gewor- Er heerschfe in Galileia groote onrust Tijdens een processie waren er tusschen de Mohammedanen en de Marjniten van den Libanon vijandelijkheden uitgebroken. Van daaruit verbreidden zij zich naar de vrucht bare vlakte van Saron en bedreigden ook Da- mascus en zijn gaarden. Zelfs de liefelijke stranden van het meer van Genezareth ble ven er niet van verschoond. In het woelige Naplusa steenigden Mohammedanen een Maroniten-priaster en trokken onder bedrei ging langs de vergrendelde vensters der hui zen, waar Christenen woonden. Jêrome, de geestelijke, woonde met zijn familie in een op zich zelf staand huis in de nabijheid van Naplusa, temidden van olijven en Indische vijgen. Hij had de bescherming, hem door den Franschen consul aangebo den, trots afgeslagen en begaf zich, het over al heerschend fanatisme negeerend, dage lijks alléén naar de stad om de tegen de Christenen opgezweepte menigte het woord van het koninkrijk te prediken, „dat kranen zal". Hij was niet bevreesd voor den toorn der menschen. Toch had hij heden het was den 6den Januari aan het verzoek zijner vrouw ge volg gegeven en zich laten vergezellen van Karim, een ontvluchten negerslaaf. De trouw van Karim, die na zijn bekeering tot het Christendom met zijn gezin opname in het huis van den geestelijke had gevonden, scheen onwankelbaar. Terwijl de missionaris in Naplusa de Ara bieren,-een volk met een naar, mystysch-aan- gelegd karakter, door uitlegging der protec tie der „Ster van Chaldea" trachtte te kal- meeren, verklaarde zijn vrouw, iemand van geest en gemoed, geloovig en overtuigd, thuis aan haar kinderen het verhaal der herders in verband met de heilige geboorte. Dit was bedoeld als een deel der Kerstmis-opvoering, die later op den avond, na terugkeer van den geestelijke, plaats zou vinden. Kaspar en Melchior zaten aan de voeten van de moeder en declameerden, trots op hun konings-cos- tuum. de eenvoudige verzen van het Evange lie. Ook de twee kleine zwartjes, de zoon tjes van Karim, deden alle moeite om, als vorsten van Idumea verkleed, de heilige woorden juist uit te spreken, waarvan zij geen jota begrepen. Alkn waren tevreden in hun rol en op hunne gezichten lag de span ning van het afwachten. Geleund tegen de knieën der moeder zong de kleine Asma Messir (ster van den Mes sias), met haar oogen naar den hemel ge richt, de enkele regeltjes van het lied, dat haar lieve vader gedicht had en die zij, vier jarig dochtertje, juist vermocht te onthou den. Een kroontje van verguld karton rustte op haar blonde haar; een groote vergulde ster hing op haar borst. Moeder en jongens vulden den zang van het meisje aan. Buiten, in den olijvenhof, weerklonk de echo van het koortje. De predikant was nog niet teruggekeerd. De schemering viel in en de laatste stralen der zon stierven weg achter de heuvelen. Droefheid bekroop de harten, gelijk aan de schaduwen, die zich over de aarde uitspreid den. Kaspar en Melchior drukten zich dich ter tegen de moeder aan; het zingen was verstemd. Uit de verte drong het huilen der jakhalzen door, die rond de graven slopen; tegen het vensterluik sloeg de vrucht van een vijgentak. De duisternis groeide aan en met haar de beklemming der gemoederen. Men onder scheidde nauwelijks meer iets dan het glinste ren van het goudpoeier op de costuums der twee „heilige, drie Koningen" en de witte tanden der negerjongens. En altijd kwam de geestelijke maar niet thuis. Zou hem een ongeluk overkomen zijn? De moeder dacht aan de moorden te Naplu sa; durfde echter haar vrees niet uitspreken. Kaspar, die haar bezorgdheid opmerkte, trachtte haar te kalmeeren en zei: „Karim is immers bij hem". Melchior strekte zich op den s te enen vloer uit en luisterde aandachtig, maar hij vernam geen geluid. De vader keerde niet terug. Allen wachtten en hoopten. Plotseling weerklonk een gillen de, wanhopige, menschelijke kreet door den nacht. De vrouw van den predikant viel op haar knieën: „Bidt, kinderen", riep ze, „bidt voor vader!" De kleintjes mummelden, nauw aanéénge drongen en bevend van schrik, een gebedje. Buiten was allés weer stil. Ook de jakhal zen huilden niet meer, maar de groote vruch ten der Indische vijgen sloegen nog steeds tegen de luiken, gedempt, beangstigend, als moordenaars handen. Binnen, in de duister nis van het vertrek, mengde zich het klapper tanden der beide negerknapen onder het half luid gemompel der gebeden. Urnra, de dienstmeid, trad binnen en Kas par riep haar toe: „Umra, Urnra, wat is er gebeurd? Wij hebben vreese lijken angst uitge- De professor (plotseling een Inval krijgend)": „Kan ik mis schien de kamer uitgaan voor jullie met mijn brandkast be ginnen Miin nieuwe Datent-ontploffingsmiddel zit er in". «ümnorist-i door S. J. A. KEESOM. Prijs met bijlage 50 et. BIJ AANKOOP VAN BOEKEN GRATIS. Van Putten t Oortmeijer, Payglop. staan. Wij hebben een gil gehoord en voet stappen; het was alsof iemand een zwaren last op de schouders droeg. Men heeft ons hier binnengeslotenmoeder is weg en laat zich niet meer zien. Zeg toch, Umra, waar is vader?" „Ach, die ellendige neger! dit ongeluk! O, jullie arme kleintjes, hoe vroolijk waren jul lie!" jammerde ze en liefkoosde de kinderen. Deze barstten in hevig schreien uit. Umra trachtte ze te troosten: „Schrei niet, mijn kleine, lieve gazellen! Maak geen lawaai en zeg jullie gebedjes op. Vader saapt en moeder houdt naast hem de wacht, hij zal spoedig komen om jullie te omhelzen. Schrei niet!" Zij ging heen, eveneens in tranen, en sloot de deur achter zich. Ondanks Umra's vermaning wilden de tra nen van Asma Messir niet drogen. Het ver loop der dingen was voor haar niet te vatten Waren zij allen niet zoet en oplettend ge weest? En nu werden ze in een kamer opge sloten! Hun was een schitterend feest beloofd en nu werden ze alleen gelaten in hun bonte, reeds verfrommelde costuums! Haar kroon- tje ging kapot, de symbolische ster, die zij op de borst droeg, was doorweekt van tranen; de glans was er af. En hoe goed had zij haar herdersliedje gekend! Om zich te overtuigen, dat ze het niet vergeten was, begon zij het opnieuw te zingen, eerst zacht en verlegen, dan luider en durvender. Ook Kaspar en Melchior stemden mee in. Zij hadden allen angst en uitgestanen schrik vergeten. Het gedragen rhythme van het lied bracht allen spoedig weer in een vroolijke feeststem ming en ze besloten nu de feestelijke intrede in te studeeren, die zij denzelfden avond zou den voorstellen: de aankomst der heilige drie Koningen. De Mooren-jongens, die de eerewacht uit maakten, trokken hunne houten sabels uit de schede; Asma Messir poetste haar ster op Kaspar en Melchior namen hun wierook vaten ter hand, wierpen zich vóór de kribbe op de knieën en boden het goddelijk kindekc geschenken aan. Na eenigen tijd kregen de knapen genoeg van hun rol van aanbidders. Een zoon van Karim opperde: „Ik ken een mooi spel: laten wij koning Herodes verbeel den, die de kinderen van Bethlehem laat om brengen. Doe jullie mee?" „Ja, ja", vielen allen bij. De negerknaap wierp de kribbe omver en zette zich, houding en waardigheid van een tetrarch nabootsend, op den „troon". De ande ren fungeerden als scherprechters. Gehoor zaam aan de bevelen van zijn gebieder be dreigde hij de drie prdikants kindren, die dan weer het uitproestten van plezier, dan weer angstig om genade smeekten. Op dit oogenblik werd de deur geopend; de predikantvrouw trad binnen, doodsbleek, met kleeren, waarop bloedvlekken zaten. „Mijn God, hoe kunnen jullie riep ze smartelijk uit. „Weet jullie dan niet, dat jullie vader Maar bij den aanblik der stralende gezicht jes haref kinderen en den glimlach der zwartjes, verzamelde zij al haar krachten en zei: „Weet jullie niet, dat vader slaapt?" Asma Messir greep haar moeder bij den arm. „O, moeder", zei ze, „het is zoo leuk. Herodes te spelen!" De moeder rilde even. „Goed, goed", zei ze zacht, „speel nog maar wat, speel maar!" En met heldhaftige zelfbeheersching ver liet zij bet vertrek om naast het verminkte lichaam van haar man te gaan bidden, terwijl diens kinderen „Herodes" opvoerden teza men met de zoontjes van den moordenaar van den vader. Een jonge moeder wil voor haar kleu ter van één jaar een jurkje haken. Toe vallig vond ik juist in een Gerzonboekje een leuk patroon. Noodig zijn: 120 gr. witte en 20 gram jade groene Shetlandwol en een beetje witte kunstzijde. Lijfje en rokje worden ieder apart gehaakt. Het lijfje moet u beginnen met witte wol onder aan den rug en dan in heen en weergaande toe ren stokjes. Denk er om, dat u steeds beide lussen van de stokjes van den vo- rigen toer gebruiken moet. Als de rug klaar is, moet u de voorpandjes ieder afzonderlijk gaan haken, doch meet goed af, dat zij overeenstemmen met den rug. Naai vervolgens de naden dicht en haak langs hals en armsgaten een toer van moesjes in groene wol. Om een „moesje" te maken, haalt u den draad drie maal als lus uit de steek en na iedere lusvor ming vormt u op de naald een omslag. Al de zich dan op de naald bevindende lussen werkt u ten slotte met één om slag af; dan is de moes klaar; haak één losse en werk de volgende moes op cir ca 1 c.M. afstand van moes nog één. Na den toer van moezen volgt een toer in witte kunstzijde; om de beurt: één vaste om een losse, één losse. Dat maakt den toer van groene moezen alleraardigst af. Het rokje begint u van boven af te haken en ook in stokjes. Langs de onder zijde versiert u het met twee maal een toer groene moezen en één toer kunst zijde. Daarna haalt u het rokje van bo ven wat in tot het op de wijdte van het lijfje is en dit er aan vastgenaaid kan worden. Als afwerking onder langs het lijfje kunt u met de groene wol drie rijen flanelsteken (dubbele draad!) werken, die ieder keer over één toer stokjes rei ken. De sluiting ontstaat door een koord je van zijden lossen, dat door het split geregen wordt. Onder aan het koordje bevestigt u kleine eikels, die met groene wol in vaste steken omhaakt zijn. Ik heb u met opzet geen patroon of maten voor dit aardiee mouwlooze jurkje opgegeven, omdat u dat beter zelf kunt nameten naar de eigen jurken van uw Baby; maak het in alle geval op den groei! Een andere lezeres vraagt om een een voudig tafelkleed voor in de kinder kamer. Hiervoor is noodig: 200 gram witte, 150 gram beige, 100 gram gele en 70 gram bruine Shetlandwol. Het kleed bestaat uit blokken, die men afzonder lijk haakt en later aan elkaar bevestigt. U moet ieder blok in het midden begin nen met een ring van gele wollen lossen; in d e ring werkt u dan 12 stokjes; daar na haakt u hier steeds toeren van vasten en van stokjes. Iedere toer moet met een halve vaste verbonden worden. Begint een toer van stokjes, dan moet het eerste stokje door drie lossen ver vangen worden; begint er een vasten- toer, dan vervangt u de eeiste vaste door één losse. In de hoeksteken moeten steeds drie steken gewerkt woiden; an ders zouden de vierkanten gaan trek ken; overigens haakt u steek op steek; ook hier moeten altijd beide lussen van het stokje of de vaste uit den vorigen toer worden opgenomen. Een aardige volgorde in de kleur na het gtle hart is: 4 toeren witte stokjes; 1 toer bruine vasten"1 toer witte vasten1 toer beige stokjes; 1 toer beige vasten; ltoer beige stokjes; 3 toeren witte stokjes, 1 toer gele vasten; 1 toer gele stokjes, 1 toer gele vasten; 1 toer witte stokjes; 2 toe ren witte vasten; 1 toer witte stokjes; 1 toer bruine vast.n; 1 toer beige stokjes; 1 toe.- beige vasten; 1 toer beige stokjes; 1 toer beige vasten; 1 toer beige stok jes; 1 toer beige vasten; een toer beige stokjes; 1 toer bruine vasten. Dan is één blok af. U kunt het naar uw tafel afme ten hoeveel blokken uw kleed groot moet zijn. Met vier blokken krijgt u een aar dig kleed voor een rond tafeltje. De blok ken moeten met gele vasten aan elkan der worden gehecht; u neemt dan af wisselend een steek van ieder der twee blokken. Tusschen de vasten moet een losse worden gehaakt. Als alle blokken aan elkander zitten, werkt u rondom een toer geel en een toer bruin van één vaste, drie lossen, één vaste; dat geeft een goede afwerking van oogjes. De vas ten van de bruine toer worden om de oogjes van de gele gehaakt. Ten slotte maakt u mooie kwasten van 25 c.M. lange gele wol, waarvan de kop met een bruine draad wol is afge bonden. Zoodra u de kwasten aan de vier hoeken heeft opgehangen, is uw fa meuze kleed klaar. In het zelfde blad, waar ik het patroon voor dit tafelkleed las, stond ook iets over het onderhoud van messenheften: zwar'. houten messenheften blijven mooi, indien u ze nu en dan met wat zwarte was opwrijft. Zijn ze erg vaal ge worden, zet ze dan 6 8 uur in een op lossing van overmangaarzure kali en wat water. Men lost wat overmangaanzure kali (dat verkoopt de drogist) in koud water op, zóó, dat een vrij donkere violette kle'ür verkregen wordt. Zet nu de mes sen in een jampotje en giet er zóóveel vloeistof in, dat de heften juist met de oplossing zijn bedekt; het metaal moet echter droog blijven; want dat zou lee- lijke vlekken krijgen van de kali. Om te zorgen, dat de messen goed recht blij ven staan, moet u het jampotje afdek ken met een stukje karton en daar de messen doorheen steken; anders wor den de heften niet rondom even mooi zwart. Wanneer de messen een kleine 8 uur in de oplossing hebben gestaan, moet u ze goed afdrogen en met zwafte was opwrijven. Dan zijn ze weer „als nieuw!' ASFALTWEG VCOR FIETSERS VERBODEN. Thans is naar de Tel meldt, het K. B. af gekondigd, waarbij het asfaltgedeelte van den Rijksstraatweg HaarlemVelsen voor wielrijders is verboden. Tevens zijn groote borden geplaatst met het opschrift „Verboden voor Wielrijders". WORDT WIERINGERMEER EEN GEMEENTE? Binnenkort indiening van een wets ontwerp. Naar de Tel. verneemt is binnen niet lan gen tijd te verwachten de indiening van een wetsontwerp betreffende de gemeentelijke in deeling van de einde van dit jaar of begin van het volgende jaar droogvallende Wie- ringermeer. Het voornemen is, voor het geheele gebied van omstreeks 20.000 hectaren één gemeente te vormen. Thans is de Wieringermeer voor- loopig ingedeeld bij de gemeenten Medem- blik, Wieringen, Winkel en Barsingerhorn. Voor een goede organisatie van de nieuwe gemeente van den beginne al aan is het noo dig dat de definitieve indeeling zeer spoedig plaats heeft. Vee! zal in deze te vormen uit gestrekte gemeente, grooter nog dan de Haarlemmermeer, dadelijk georganiseerd moeten worden, zooals inrichting der admi- nistratié, regeling van den woningbouw, ge zondheidszorg, politieregelingen, stichting van openbare gebouwen enz. DE BESCHIETING VAN EEN SMOKKELSCHIP MET ALCOHOL«> In verband met het schieten op de beman ning van een alcohol-smokkelscnip op Zon dag j.1. hebben te Boston groote protest demonstraties plaats gehad. Verscheidene sprekers noemden de drank wet een knechting van de vrijheid en eischten een streng onderzoek door de regeering. De opgehitste menigte bestormde tenslotb het gebouw, waar de kustwacht is onderge bracht. Een officier van de kustwacht werd ernstig mishandeld en verschillende opschriften wer den afgerukt. Bij het beschieten van 't stnokkelschip wer den drie smokkelaars gedood en een gewond KORTE BERICHTEN. In het crematorium op Westerveld zijn in het afgeloopen jaar 450 verasschingen ge schied, tegen 406 in 1928. Een schip in nood? Men meldde gisteren uit Kijkduin aan Het Vaderland, dat tusschen Kijkduin en Terhei- de een schip dicht bij de kust lag zonder stoom. Door de hooge zee was het verkenen van hulp uitgesloten. Men heeft geen teeke nen waargenomen, dat men aan boord hulp wenschte. Zeelichter losgeslagen. Gisteravond, tijdens afnemenden Noord westerstorm, is voor de Wester Eems een zeelichter van een Duitsche sleepboot losge slagen en dreef met de eb in westelijke rich. ting. De motorreddingboot „Hindenburg", van het Duitsche station Borfeum, is uitgevaren teneinde hulp te verleenen, maar keerde 's avonds tien uur uit zee terug en is naar het station Borkum opgestoomd zonder verbin ding te hebben gehad. Men vermoedt, dat er op den lichter vier menschen zich bevinden. Motorboot gezonken. Tijdens den storm is gistermiddag de mo torboot Holland V van de firma Zevenhui zen en Mosterd te Rotterdam op de Beneden- Merwede onder Hardinxveld gezonken. De 20-jarige dekknecht Piet Borg uit Woudri- chem is verdronken. De kapitein J. Roodnat uit Alblasserdam wist zwemmende den wal te bereiken. Gistermorgen ongeveer 11 uur is het Ant- werpsche sleepschip „Saturne" van de So- ciete Plouvier te Antwerpen, schipper Kor. stanje van Wemeldinge, op weg met een la ding kolen van Duisburg naar Antwerpen, in het Oosthellegat nabij Willemstad door den zwaren Zuid-Westerstorm plotseling ge zonken. De „Saturne" werd gesleept door de sleepboot Presto IV van Dordrecht, kapitein A. Lachniet. Met zeer veel moeite is men er op de sleepboot in geslaagd schipper Kor- stanje, zijn vrouw en drie jonge kinderen, benevens den knecht J. Groeneveld uit Wer kendam, van de snel zinkende „Saturne" te halen en aan boord van de „Presto" te bren gen. De „Presto" begaf zich met de gered den aan boord naar de haven van Willem stad. Op weg naar deze plaats werd het tankschip „Naphta V" ontmoet, dat alleen ronddreef. De „Naphta" was getrokken door de sleepboot „Brugge" van de Societe Re- montage. Door het zware weer was de „Brugge" van de „Naphta" losgeraakt en kon geen verbinding meer met het tankschip verkrijgen. Daar er zich veel water in de ma chinekamer van de „Brugge" bevond, be sloot de kapitein van de sleepboot naar Wil lemstad te varen en in de haven aldaar bin nen te loopen. De „Presto IV" trachtte eenige malen verbinding te krijgen met de „Nap- tha". Tenslotte mocht dit gelukken en beide schepen kwamen gistermiddag te Willem stad aan. De „Dorus Rijkers", het bergingsvaartuig van de firma Smit te Wemeldinge, zou. in den afgeloopen nacht trachten bij lagen water stand de „Saturne" leeg te pompen. Het 6de retourvliegtuig ie Akyab Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dar het 6e retourvliegtuig hedenmorgen om 5.45 uur uit Bangkok is vertrokken en te 12.05 te Akyab is gearriveerd. Alles is wel aan boord. Morgen wordt d' reis voortgezet. LUCHTVAARTTERREIN IN TWENTE. Een N. V. gesticht. De provincie Overijsel, de gemeenten En schede, Lonneker, Hengelo (O.), Oldenzaal en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente hebben opgericht de N.V. Lucht vaartterrein Twente te Enschede. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 500.000, verdeeld in 500 aandeelen van 1000 elk. In dit kapitaal neemt Enschede deel voor 185 aandeelen, Lonneker voor 55, Hengelo voor 45, Oldenzaal voor 21, de K. v. K. voor Twente voor 15 en de provincie voor 1 aandeel. Het bestuur der vennootschap is, onder toezicht van een raad van beheer, opgedra gen aan een directeur of een naamlooze ven nootschap, welke respectievelijk Nederlander cf in Nederland gevestigd moeten zijn en aangeduid worden onder de benaming van directie. De raad van beheer bestaat uit minstens drie en hoogstens vijf gewone leden en uit gedelegeerde (buitengewone) kden, waarvan één aan te wijzen resp. door de gemeentebe sturen van Enschede, Hengelo, Lonneker en Oldenzaal, het bestuur van de K. v. K. ie Hengelo en door Ged. Staten van Overijsel. Het aantal gewone leden van den raad van beheer wordt bepaald door de atuemeene vergadering van aandeelhouders.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 11