DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM. De Tweede Haagsche Conferentie. Ongeval bij een Filmopname. Een jaar van gronte beteekenis voor Tsjecbo-Slowakije. De aankomst te Den Haag. Oe aangehouden Anti-Fascisten. Na het Russiscti-Ctiineesch conflict. Engeland en de Chineesche regceiing. De positie van Tsjang Xai Sjek, !nöisch Nationaal concres. 20 °0 prijsvermindering Een veiklaiing van Primo de Riveia. VRIJDAG 3 JAl'l'AKI 1930 Honderd twee en dertigste Jaargang. Dagelijksch overzicht. President Masaryk 80 jaar. Twee vliegtuigen in zee gestort. De 10 inzittenden gedood. Leon Daudets terugkeer. De exterritoriale rechten. STOOMERIJ en VERVERIJ VAN Om met onze aflevering kennis te maken, profiteert U dan van de alleen de maand Januari. Onze naam waarborgt U prima behandeling. GOIfR l UT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalva Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.59. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. Hooidredacteur: Tj. N. ADEMA. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. OOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. $0. 2 Dit nummer aestaat uit 3 BT&aetk int i i»im i in NAAR HET EINDE DER SPAANSCHE DICTATUUR. De ontslag-aanvrage van Primo de Rivera. Een belangrijke beslissing voor den koning. Gistermiddag ontvingen we het draad- Zooze bericht, meldende, dat Primo de Rivera den Spaanschen koning zijn ontslag had aangeboden en tevens, dat hij ook het ont slag van zijn kabinet aanvroeg. Hoewel de koning de beslissing van deze ontslagname nog niet genomen heeft wel licht komen in den loop van den dag hier over nog veel nadere berichten wijst deze daad van Primo er toch veel op, dat we thans in Spanje aan het einde van de dictatuur zijn gekomen. Het einde der dictatuur! Het is bijna niet te gelooven, dat Primo thans rustig thuis zal zitten, zonder zich met de Spaansche staats- politiek te gaan bemoeien. Maar toch, hij heeft het zelf eenigen tijd geleden gezegd. Toen hebben we er reeds uitvoerig bij stil gestaan. Echter, we konden toen nog niet ge looven, dat reeds zoo spoedig Primo zijn ontslag zou nemen. Hij was toch van plan, om eerst de Nationale Vergadering weer bij een te roipen in deze maand ter afdoening van de vaststelling der nieuwe constitutie, welker aanvaarding dan tot nieuwe verkie zingen en de invoering van een constitutio neel bewind op de nieuwe grondslagen zou kumun leiden. Waar blijven we nu met deze Nationale Vergadering? Zal zij nu bijeengeroepen wor den zonder dat Primo de Rivera er bij tegen woordig zal zijn? Of zal deze voorloopig ook thuis kunnen blijven en zal de koning zelf het bewind in handen nemen? Het zijn vragen, die maar niet zoo gemakkelijk beant woord kunnen worden! Is echter dit laatste het geval, dan mogen we daaruit opmaken, dat de kening toenade ring zoekt tot de andere politici, die inder tijd door den dictator Primo op den achter grond werden geschoven. Zal dan Spanje rustig zijn? En tevreden? En zouden de het vorige jaar zoo talrijk voor gekomen onlusten zich dan niet meer her halen? We weten het niet. En we zullen eerst nog nadere berichten moeten afwachten. Want ook het boven aangehaalde bericht van den ontslag-aanvrage van Primo is nog niet of ficieel bevestigd. Dit is echter zeker, dat er in Spanje iets aan de hand is en men daar rekening moet houden met een wijziging in Let regime Koning Alphonso staat voor een belang rijke beslissing. Welke zal die beslissing zijn? En wat voor gevolgen zal deze hebben?!... fn een artikel, waarin het blad herinnert aan de gebeurtenissen van de jaren '28 en »29, wijst de „Prager Presse" er op, dat ook he' nieuw ingetreden jaar een jaar van grooie beteekenis voor de jonge republiek kan wor den. In dit jaar n.1. (in Maart) wordt de stichter van den modernen Tsjecho-Slowaki- schen staat, president Masaryk, 80 jaar. Het iaar 1930 is dus geen gewoon jaar voor de T. S. republiek: het is het feestjaar van president Masaryk. De redactie van de ,.Ceske Slovo" heeft den president naar aanleiding van geruchten, volgens welke hij het plan zou hebben op zijn SOen verjaardag als Staatspresident af te treden, gevraagd of die geruchten op waar heid berusten. President Masaryk heeft in antwoord op die rechtstreeksere vraag verklaard, dat hij in die richting niets beslist had en dat hij zoo iets ook niet zou doen zonder overleg met en instemming van de leidende staatslieden. Wanneer mij een staatsman werd aangewe zen, aldus president Masaryk, wiens politieke bekwaamheden en wiens karakter de noodige waarborgen zouden bieden, dat de republiek geleid zou worden in den geest van de politiek, waarvan de juistheid gebleken is niet alleen gedurende de elf jaren sinds den oorlog, doeli ook tijdens den oorlog zelf, dan zou ik mijn ambt zonder te aarzelen en onmiddellijk voor miin opvolger beschikbaar stellen. In zoo'n geval zou president Masaryk ver der ais schrijver en publicist werkzaam wil len blijven. Maar voorloopig wenschte hij rustig voort te arbeiden voor het welzijn van den staat in de verwachting, dat er genoeg verstandige menschen in de republiek zijn, die evenzoo na hem zouden werken als zij het met hem ge daan hebben. Bijeenkomsten. Vanmiddag 5 uur zal een openbare ple naire zitting ter opening van de Haagsche conferentie plaats hebben. Vanmiddag twee uur zal er een bespreking tusschen de vertegenwoordigers van de zes uitncodi<rende mogendheden plaats hebben Vertrek cn aankomst van gedelegeerden. Reuter meidcie gisteravoiiü uit Londen: Snowden en Graham zijn hedenavond naar de conferentie in Den Haag vertrokken. In een interview met Reuter zei Snowden dat hij niet verwachtte, dat de debatten zoo levendig zouden zijn als op de eerste confe rentie. Er is reeds veel voorbereidend werk verricht en den gedelegeerden blijft slechts over de laatste hand te leggen aan de overeen komsten. Het vraagstuk van de Internationale Bank is gecompliceerd, maar Snowden was van meening, dat het plan zou worden aan genomen. De Duitsche delegatie naar de conferentie in Den Haag is naar Wolff meldt, gister avond om 21.47 uur met den gewonen trein uit Berlijn naar Den Haag vertrokken. Op het station waren de Nederlandsch; gezant, de Spaansche gezant, de minister van de rijksweerbaarheid Gröner als vertegen woordiger van de regeering, ter afscheid aan wezig. Gistermiddag met den trein van 6 05 zijn de Fransche gedelegeerden aan het Holland- sche Spoorstation in Den Haag aangekomen. De minister-president, de heer Tardieu, was het eenige nieuwe gezicht, de heer Briand, Loucheur en Chéron zijn van de vorige con ferentie reeds bekend. "Met hen kwam de Fransche gezant te 's-Gravenhage, de heer Kammerer, mee, die de delegatie tot Rotter dam tegemoet was gereisd. Op het perron wachtten mevrouw en mej. Kammerer en de leden der Fransche legatie. In den voortrein waren de Belgische gedele geerden, de heeren Jaspar, Hijmans en Fran- qui en mevrouw Franqui aangekomen. De Belgische gezant, de heer Maskens, die met mevr. Maskens en leden der Belgische legatie aanwezig was, ontving de heeren. Ock arriveerden met den Parijschen trein de Bulgaarsche gedelegeerden, de heeren A. Bouroff, minister van buitenlandsche zaken, en W. L. Moloff, minister van financiën, e.i de Bulgaarsche directeur van den schulden- dienst, dr. Stojanoff, die werden afgehaald door den consul-generaal van Bulgarije, mr. von Saher, te Amsterdam. De minister van buitenlandsche zaken, jhr mr. Beelaerts van Blokland, vergezeld van zijn secretaris, jhr. mr. van Reenen, begroette de gedelegeerden der verschillende landen bij hun aankomst namens de Nederlandschr regeering. Er waren ditmaal uitgebreide maatregelen genomen om het publiek op een afstand te houden en de delegaties een rustige aankomst te verzekeren. Het perron waar de treinen aankwamen wa3 afgezet, de electrische trein naar Amsterdam vertrok van het andere pee ron. De leden der delegaties verlieten het sta tion niet door den gewonen uitgang, maar door den ingan'g, waarheen een cordon van politieagenten een weg vrij hield Vóór den ingang wachtten de auto's, waarmee de aan- eekemenen naar hun hotel werden gebracht. Deze regeling bevorderde een snellen en orde lijken gang van zaken. Met den trein van 6 u. 5 H. S. is eveneens aangekomen de Tsjechoslowaksche gedele geerde Osusky, uit Parijs. De Tsjechoslowak sche gezant was op het station ter begroeting aanwezig. De Portugeesche gedelegeerde Fer- nandes kwam cok met dien trein mee en werd opgewacht door den secretaris der Portugee sche legatie. Aan het staatsspoorstation in Den Haag is gisteravond om 7 u. 53 aangekomen de Tsjechoslowaksche gedelegeerde Benesj, ver gezeld van mevrouw Benesj. Hij werd op het perron begroet door den gezant van Tsjecho- slowakije, den heer Plesinger-Bosinov en en- kelel eden der legatie, en door den gedelegeer de Osusky en mevrouw Osusky. Om 9 u. 20 kwam aan het Hollandsche Spoor-station met den Parijschen trein aan de Japansche gedelegeerde Adatci, te wiens be groeting de Japansche gezant en enkele leden der legatie aanwezig waren. De heer Politis, gedelegeerd van Grieken land, kwam eveneens met dien trein aan en werd door enkele leden der Grieksche legatie verwelkomd. Met ruim 40 minuten vertraging is gister avond aan het S.S. in DeaTdaag aangekomen de trein, waarin de Oostenrijksche gedelegeer den, de staatskanselier Sehober en de minister van financiën Jush zaten, alsmede de Engel- sche gezant te Wecnen Fipps, die als deskun dig waarnemer de conferentie zal bijwonen. Ook eenige Hongaarsche functionnarissen en deskundigen, alsmede een deskundige van het Poolsche ministerie van financiën kwa men met dezen trein aan. Namens minister Beelaerts van Blokland was jhr. dr. Rendorf ter tegrooting op het station aanwezig. De telefoondienst. De telefoondienst voor de journalisten in de Lairessezaal in vej±>and met de conferentie werkte reeds met ingang van gisteravond. Uit Santa Monica in Californië wordt een vreeselijk vliegongeval gemeld, waarbij 10 personen het leven hebben verloren. Twee vliegtuigen, die gebruikt werden bij het opnemen van een film voor de Fox-com- pany, vlogen op ongeveer 650 Mhoogte met volle kracht tegen elkaar en stortten in den Atlantischen Oceaan. In de vliegtuigen bevonden zich 10 perso nen, die allen omkwamen. Tot nu toe werden 3 dooden geborgen. Meer dan 20 snelvarende motorbooten vertrokken onmiddellijk na het ongeval om te trachten nog redding te bren gen, hetgeen echter zeer moeilijk was, daar de zee hier" bedekt is met slingerplanten en de overblijfselen der vliegtuigen dientengevolge geheel door slingerplanten waren omgeven. De hoop op redding van de overige 7 per sonen werd spoedig opgegeven. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de productieleider Hawk, de echtgenoot van de tooneelspeelster May Astor. Brussel verlaten. Zijn oordeel over Tardieu, Daladier, enz. Lécn Daudet heeft gisteren om negen uur Brussel verlaten. Hij is ten slotte niet per auto gegaan, dqch met den D-trein, die om 1 uur te Parijs arriveerde. Zijn politieke vrienden waren voornemens den royalisti- schen leider in de Garu du Nord welkom te heeten. Aan den vooravond van zijn vertrek heeft Daudet in de Brusselsche „Nation Beige" een artikel geschreven, waarin hij den Belger. dank zegt voor de wijze, waarop zij zijn balling schap in de Belgische hoofdstad hebben ver zoet. Tot den correspondent te Brussel van het „Journal" heeft hij gezegd dat hij niet om gratie heeft gevraagd. „Tafdieu is een vlotte kerel, Daladier heeft inderdaad een mooi ge baar gemaakt, Herriot was zeer „chic" Deze laatste aldus Daudet heeft het juiste woord op de juiste plaats gespreken, het woord, dat noodig was om te worden ge zegd. Hij zeide tot Tardieu- Daudet heeft mij jnderdaad uitgescholden, maar het is een oud-collega en wij vragen u een tegensfan der toe te staan naar Frankrijk terug te kee- ren. Mandel, ah, Mandei is een prachtvent, hij heeft de zaak met meesterlijke hand ge leid! In het geheel heeft Daudet negen en twin tig maanden in ballingschap vertoefd. ten wijdvertakt complot ontdekt. Strenge maatregelen. Omtrent de reeds gemelde arrestatie van drie anti-fascisten kan nader worden mede gedeeld, dat het de politie gelukt is een wijd vertakt complot aan het licht te brengen. De persoonlijkheid der gearresteerden en hun betrekkingen o.a. met den in Brussel we gens den aanslag op prins Umberto in hech tenis genomen De Rosa, bewijzen duidelijk, dat de tegenstanders van het fascistische sys teem een grooten bomaanslag voorbereid had- den, die waarschijnlijk op de Italiaansche ver tegenwoordigers van den te Genève bijeenko- menden Volkenbondsraad zou worden ge pleegd. Ook uit de correspondentie der drie verdachten blijkt, dat door de in Frankrijk levende anti-fa3cisten een aanslag beraamd was. Uit Brussel wordt gemeld, dat het bericht van de arrestatie aldaar groote opwinding heeft veroorzaakt. Door de Belgische autori teiten zijn daarop alle denkbare voorzorgs maatregelen getrolfen om den specialen trein, waarmede Prinses Marie José en den konink lijken familie morgen naar Rome vertrekken, tegen een eventueelen aanslag te beschermen. Over het geheele traject BrusselBelgische grens wordt de spoorlijn door militairen be waakt. Bij het binnenrijden van den Italiaanschen koninklijken trein uit Rome was gisteren het perron op het st. tion Brussel afgezet. Ook heden staat de trein onder zorgvuldige bewa king. Blncher naar Chabarofsk. Blucher, de commandant van het buiten gewone leger van het verre Oosten, die per soonlijk de operaties aan het front in de streek van Mandsjoeli geleid heeft, is te Cha barofsk aangekomen waar hem een plechtige ontvangst is bereid. Het leger van het verre Oosten beloond. De revolutionnaire oorlogsraad heeft beslo ten het bijzondere leger van het verre Oosten door toekenning van de orde van de Roode Vlag. De nieuwe directie van der Oost- Chineeschen spoorweg in functie. Roedy, de nieuwe directeur van den Chinee- schen Öosterspoorweg en Deriisof, zijn ad junct, hebben hunne functies te Charbin op 31 December j.1. aanvaard. De evacuatie der Chineesche troepen. Naar uit Mandsjoerije gemeld wordt, zijn de Chineesche autoriteiten met inspanning volgens een regelmatig plan bezig met de evacuatie der Chineesche troepen, teneinde plunderingen te voorkomen. Het vrijlaten van de gevangenen. Overeenkomstig de afspraak hebben de Chineezen alle gearresteerde sowjetonderda- nen op vrije voeten gesteld; de sowjetregee- ring heeft eveneens de oogenblikkelijke invrij- heidsstelling #n de gearresteerde Chineezen gelast. De Britsche gezant in China, Sir Miles Lampson, is Donderdag van Peking naar Nanking vertrokken. Daar het gezantschap wordt meegedeeld, dat deze reis niet in ver band staat met de opheffing van de exterri toriale rechten, doch een gewone diplomatieke reis betreft, die reeds lang voor de opheffing der exterritorialiteit was vastgesteld. Volgens een telegram uit Peking aan de Times wordt er van een zijde, die nauwe rela ties onderhoudt, opgewezen, dat het bij den tegenwoordigen toestand in China onmogelijk is af te zien van de bij de verdragen vastge stelde rechten. De Britsche regeering is echter bereid over een geleidelijke afschaffing der exterritoriale rechten te onderhandelen. De gezant zal tijdens zijn verblijf te Nan king de besprekingen met dr. Wang hervat ten op het punt, wat zij na de laatste Britsche nota zijn blijven steken. Maarschalk Chang Shu Liang heeft den president Tsjang Kai Sjek medegedeeld, dat hij zich bij den eisch van Jen Si Chang in zake het aftreden van Tsjang Kai Sjek als president van de republiek aansluit. Hij zal de politiek van Jen tegen Nanking in elk op zicht ondersteunen, daar Tsjang Kai Sjek door zijn dictatuur de rechten van het Chi neesche volk ondermijnd heeft. Het optreden van Chang Shu Liang heeft de politieke positie van Tsjang Kai Sjek zeer verzwakt. In Japansche kringen te Peking verwacht men, dat Tsjang Kai Sjek einde Januari zijn functie zal neerleggen en zich naar het bui tenland zal begeven. Jahawarlal zou het toejuichen, wanneer het Congres werd gezuiverd van degenen, die te vreden zijn met enkel hervorming van de be staande orde van zaken De wereldgeschiede- nis leerde dat het niet kudden schapen, doch troepen gedisciplineerde, vastberaden mannen waren, die hun vrijheid hadden veroverd. Bij het einde der rede stonden de vijftienduizend leden van het congres overeind en riepen: „Bande Matram!", hetgeen beteekent: „Heil aan het Moederland!" Een scheuring in de Congres commissie. Onmiddellijk na het sluiten van het Indisch Nationaal Congres ontwikkelde zich een ern stige crisis. Dertig leden traden uit de Con- grescommissie als uitvloeisel van Gandhi's voorstel, dat in het Congres-„kabine't" slechts mannen zouden zitten, die het Congrespro gram in zijn ge.ieel onderschreven. Toen de voorzitter verklaarde het uittreden te betreu ren, merkte een lid onder gelach op, dat het Congres het uittreden uit de wetgevende ra den had goedgekeurd. De commissie koos later de door Gandhi gestelde candidafen. De uitgetreden leden hielden intusschen een vergadering, waarin werd besloten een democratische partij in hst Congres te vormen Lastgevingen tot het nemen van ontslag. Pandit Motilal Nehroe, Congrespartijlei der in de Centrale Wetgevende Vergadering, en Sen Goepta, Congrespartijleider in den raad van Bengalen, gaven den leden van deze lichamen last, onderscheidenlijk bij den on- derkoning en den gouverneur van Bengalet hun ontslag in te dienen, in overeenstemming met het mandaat van het Nationaal Indisch Congres tot het boycotten van de wetgevende lichamen. Een telegram van Engelsche Arbeidersleden van het parlement. Achttien Arbeidersteden van het parlement zonden aan alle leiders van het Indisch Nationaal Congres telegrammen met de aan sporing, de zeer ernstig gemeende uitnoodi- ging der Arbeidersregeeing tot bijwoning van een confeentie te Londen tot oplossing van het Indisch vraagstuk niet af te wijzen Afwijzing van alle financieele verplichtingen. Het Indisch Nationaal Congres nam een motie aan, waarin op de afwijzing wordt aangedrongen van alle financieele verplich- |ngen, door het buitenlandsch bestuur aan Indië opgelegd, tenzij goedgekeurd door een onafhankelijk onderzoek van een prof. Pandit Jawaharlal Nehroe zeide, dat deze afwijzing omsloot de schulden, voor Engeland aange gaan met het doel Indië te knechten en Enge- lands imperialistische oogmerken te verwe zenlijken. Het volgend congres komt begin 1931 te Karatsji bijeen. De slotrede. Woensdagmiddag is het Indisch Nationaal Congres op geestdriftige wijze geëindigd. Ja waharlal Nehroe, de president, die de werk zaamheden van het Congres saamvatte, zeide dat de Indische leuze van onafhankelijkheid reeds door de geheele wereld had weerklonken en de Indiërs in de overzeesche landen had in staat gesteld, het hoofd hoog op te heffen. Primo de Rivera heeft verklaard, dat van de geruchten over een beweerde regeerings- crisis totaal niets waar is; noch de koning, noch dc regeering hebben de kwestie van vertrouwen gesteld. De koning heeft zijn goedkeuring gegeven aan het regeeringspro- gram, dat de reorganisatie van de Patriotti- sche Unie meebrengt. Tegen Juli worden nieuwe maatregelen beoogd. Ten slotte zeide Primo de Rivera dat in de samenstelling van liet kabinet geen enkele personenverwisseling beoogd werd. j ENGELAND DE BIOSCOOPBRAND TE PAISLEY. De begrafenis der jeugdige slacht offers. v Gisteren zijn de beide eerste kinderen, die bij de ramp van Oudejaarsmiddag omgeko men zijn, begraven; vandaag volgen er nog drie of vier, maar de groote meerderheid wordt Zaterdag tegelijkertijd begraven. De gemeenteraad heeft den armen ouders een gemeenschappelijk groot graf aangeboden en de winkeliersvereniging heeft duizend pond gevoteerd voor de armste ouders, die een of meer ónderen verloren hebben. Giste ren zijn weer 15 kinderen uit het Royal Alex- andra-ziekenhuis ontslagen; er liggen er nu nog 22, waarvan nog drie in levensgevaar verkeeren. De eigenaar van de verbrande bioscoop zal zich voor den rechter moeten verantwoorden wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij is gistermiddag op het politiebureau ontboden en langen tijd vastgehouden. DE GEVOLGEN VAN DEN STORM. Het overstromingsgebied in Somerseï. De storm heeft ook gistermorgen groote schade aangericht langs de Westkust. Te Liverpool werd de maximale windsnelheid van 91 mijl per uur geregistreerd. Glasgow was een gosde tweede met 80 mijl. Londen ondervond windstooten van 40 en 50 mijl. De reddingboot van Troone moest tweemaal uitvaren, doch keerde na 9H uur zoeken on- verrichterzake terug. De ergste gevolgen heeft de storm in het overstroomde gebied in Somersetshire gehad, waar nog 3000 acres behalve de reeds overstroomde-30 tot 35.000 onder water ge zet zijn. Hier hebben 200 families hun hof steden moeten verlaten en slechts zes zijn tot nu toe teruggekeerd. Er is 9000 ingeschreven voor de slacht offers, waarvan velen hun hoeven niet zul len terugzien, omdat het water ze reeds hetft doen instorten of od het punt is dit te doen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1