DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Tweede Haagsche Conferentie. Een college dat zich niet populair maakt. De eerste dag der Conferentie. *o. 3 ZATERDAG 1930 132e Jaargang. Binnenland AARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.5». Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Stel U een oogenblik voor, dat de firma Jansen en Co. een bloeiende handelsonder neming met veel personeel heeft. De firma gaat op eersten stand een nieuw gebouw betrekken, een klein paleisje met vele kamers, hallen en trappen en als de directie door het nieuwe gebouw stapt komt onwille keurig de gedachte naar voren, dat het de firma een kapitaaltje zal kosten om dat alles op passende wijze te meubileeren en stof feren. Dan komt meneer Jansen op een schitte rend idee. De firma zal gelijktijdig met het betrekken van het nieuwe gebouw haar vijf tig jarig bestaan vieren, een gedenkdag, die door het personeel zeker niet onopgemerkt zal worden gelaten. Reeds heeft de procura tiehouder op een cadeautje gezinspeeld. Wel nu, dat is een prachtige gelegenheid om vloerkleeden en loopers, halbanken, licht kronen en allerlei andere benoodigdheden te krijgen zonder dat de firma er een cent voor heeft uit te geven. Dus gaat meneer Jansen aan zijn antiek eiken bureau zitten en schrijft aan alle af delingschefs het volgende briefje: Waarde meneer X, Zooals U weet, zal onze firma de volgende maand haar vijftig jarig bestaan herdenken en zullen wij een groot pand in de hoofd straat gaan betrekken. Wij begrijpen, dat ook U ons bij die gelegenheid wel een ca deau zult willen geven en om nu te voorko men, dat U iets geeft dat wij liever niet heb ben of dat wij misschien dubbel zullen krij gen, heb ik mijn compagnon aangewezen om een beetje orde in de cadeautjes te scheppen. U heeft nog al een aardig salaris en het komt ons voor, dat U met uw personeel best een vloerkleed voor de spreekkamer zou kun nen geven, waarvan wij de kosten op 200 geschat hebben. Wij begrijpen, dat ook andere chefs wel een collecte willen houden en aangezien het ons wel een beetje te veel moeite is om al die heeren aan te schrijven, verzoeken wij U aan mijnheer Q, mijnheer Y en mijnheer Z, mede te deelen, dat wij ook van hen een ca deautje verwachten, dat wij voor elk van die heeren resp. op een lichtkroon van 200, een clubfauteuil van 150 en een traploo- per van 100 vastgesteld hebben. Alle ca- deaux moeten in stijl en van goede kwali teit zijn. U gelieve ons zoo spoedig mogelijk mede te deelen of wij hierop kunnen rekenen. De afdeelingschefs stonden op het punt salarisverhooging van de firma te krijgen, een verhooging, die mijnheer Jansen wille keurig grooter of kleiner zou kunnen maken. Dus was het vanzelfsprekend, dat zij bij hun personeel ten krachtigste op het bijeen brengen van de gevraagde sommen aan drongen. Daaronder waren menschen met groote gezinnen, die hun salaris best zelf konden gebruiken, die kort geleden een eigen huis mcesten inrichten en toen van het hoofd der machtige firma zelfs niet een vloermatje ca deau hadden gekregen. Maar van de afdeelingschef durfde nie mand een weigerend antwoord te sturen, tot enkelen ten slotte bekennen moest, n, dat zij het „verzoek" tevergeefs gedaan hadden en dat het personeel er niets voor gevoelde een gedwongen bewijs van belangstelling te geven. Wij gelooven, dat de firma Jansen en Co. als zij werkelijk bestond, de critiek op een zeer eigenaardig optreden niet gespaard zou worden. Maar inderdaad bestaat de firma in een eenigszins anderen vorm en wel in het col lege, dat aan het hoofd dezer provincie staat, een provincie met zeer groote overschotten voor wie de meubileering van een gouverne mentsgebouw niet de minste bezwaren be hoeft op te leveren. Het schijnt, dat de Afd- Noord-Holland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten het denkbeeld opperde te trachten voor de aankleeding van dat gebouw een bijdrage van verschillende gemeenten te verkrijgen en de vier badplaatsen Zandvoort, Wijk aan Zee, Bergen en Egmond besloten gezamen lijk een vloerkleed te geven, waarna Ged. Staten een commissie benoemd hebben, waar in de leden Bomans en Michels zitting heb ben, die als vaststaande hebben aangeno men, dat alle Noord-Hollandsche gemeen ten voor de aankleeding van het gebouw een bijdrage willen geven. Voor ons ligt een circulaire, gericht tot een van de burgemeesters in deze streek en omdat wij niemand in moeilijkheden willen brengen nem:n wij de circulaire over zonder vermelding van plaatsnamen en den aard van het gevraagde cadeautje. Geachte Heer Burgemeester, zegt de circu lair*. Nu de anittw onder de gemeentebestu ren vrij groot blijkt om aan het nieuwe pro vinciehuis geschenken ter aankleeding en versiering te geven, besloten Ged. Staten den heer Bomans en mij te machtigen daarbij eenige leiding te geven opdat geen enkele gemeente buiten het geval blijft. Alle ge schenken moeten met de omgeving in harmo nie zijn, maar zij moeten tevens karakteris tiek zijn of althans duidelijk voor den schen ker spreken, hetzij door het wapen of wat ook. Kleine gemeenten zullen dit alleen groepsgewijze kunnen doen. Nu is ons idee, dat Uwe gennente met (volgen nog de namen van verschillende an dere kleine gemeenten) een fraaie zoudt kunnen geven. Wat de kosten betreft, met een bedrag van f doen wij al veel. De vraag is slechts of U zoo goed zoudt willen zijn, omdat wij onmogelijk alle gemeenten kunnen schrijven, laat staan be zoeken, Uw andere collega's eens te polsen, opdat zij zich kunnen beraden over den aard van het geschenk en het bedrag dat de raad wil toestaan. Indien ik van U dan bericht zou mogen ontvangen op welk bedrag van elk te rekenen valt, zorgen wij voor de uit voering. Hoogachtend, A. W. MICHELS Het is begrijpelijk, dat een dergelijke cir culaire in vele gemeenten allesbehalve met enthousiasme ontvangen is. Wie de raadvergaderingen in onze omge ving den laatsten tijd gevolgd heeft ziet uit de discussies, dat er een groeiende ontstem ming is tegen het in veler oog eigenmachtig optreden van Ged. Staten, die de rol van controleerend lichaam meer en meer laten varen en de gemeenten tot besluiten nood zaken met welker kostbare consequenties men zich niet kan vereenigen. Aan al die gemeenteraden is advies ge vraagd voor het vaststellen van verhoogde salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers en wat het antwoord daarop ook geweest is, Ged. Staten hebben een zelf standige beslissing genomen en salarissen met vrije pensioenpremies vastgesteld, welke in vele gemeenten niet alleen de verhouding tusschen de ambtenaarssalarissen op beden kelijke wijze verstoren, maar bovendien een zeer zwaar offer eischen van de dikwijls reeds overbelaste bevolking. Vaststelling van salarissen, classificatie van gemeenten, het geschiedt alles zooge naamd: „den Raad gehoord", al is de Raad er ook vierkant tegen geweest. In vele arme gemeenten ziet men geen kans een eigen raadhuis naar gebleken be hoefte te meubileeren. Elke steun daarvoor van de zijde der Provincie is uitgesloten en het is zeer begrijpelijk, dat, nu de rijke pro vincie niet alleen cadeaux vraagt, maar zelfs bepaalt waaruit deze moeten bestaan en hoe duur ze moeten wezen, vele raadsleden er rond voor uitkomen, dat zij het daarvoor benoodigde geld wel in eigen gemeente kun nen gebruiken. In Hensbroek, Abbekerk, Opperdoes, Beets, Koedijk, Warn- ^uizen en wellicht nog an dere gemeenten is het „verzoek" van Ged. Staten reeds verworpen. Hier en daar was er ternauwernood een meerderheid voor te vin den en zal het „geschenk" een allesbehalve spontaan karakter dragen. Uit het verslag van de dezer dagen te Warmenhuizen gehouden raadsvergadering blijkt, dat er een schrijven van den burge meester van Harencarspel was ingekomen om voor de aankleeding van het nieuwe gou vernementsgebouw een bedrag van 74.58 te verkenen en na de opmerking dat men ei weinig voor gevoelde, omdat Ged. Staten zelf hun cadeau aanvragen, dat men op dit cogenblik voor de acties van Ged. Staten weinig sympathie had en het geld wel voor verfraaiing van het eigen gemeentehuis kon besteden, werd het voorstel met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Uit Hoorn werd dezer dagen aan Het Volk gemeld, dat Amsterdam 10000 zal ge ven, wat neerkomt op 1 y, cent per inwoner, terwijl van vele dorpen in West-Friesland 'een bedrag verlangd wordt, dat op gemid deld 10 cent per inwoner geschat wordt. Daarentegen betaalt Enkhuizen nog geen 1 Yi cent, Hoorn bijna 7 cent en Medemblik met 4000 inwoners geeft een behang van goudleerdoek, waarvan de waarde 13000 zou bedragen, om er een behang en een brandkluis ter gezamenlijke waarde van 3000 voor terug te krijgen. Heeft de Rijks commissie voor monumentenzorg er zijn goedkeuring aan gehecht, dat een historisch gebouw als het Raadhuis te Medemblik op deze wijze van zijn schoonheid beroofd wordt? Het wordt op die manier een handeltje waarbij elke maatstaf ontbreekt. Alkmaar, dat pas, zonder eenigen steun der Provin cie, zijn eigen ziekenhuis gemeubileerd heeft, geeft 1500, maar het besluit daar toe is in geheime vergadering genomen en zelfs daarna is het bedrag van de schenking niet in openbare zitting medegedeeld. Waar al dit geld1 tenslotte uit de belas tingpenningen moet opgebracht worden, is het volkomen te begrijpen, dat de cadeaux hier en daar allesbehalve spontaan worden gegeven. Men mag zich ernstig afvragen of het col lege van Ged. Staten, dat zich den laatsten tijd door een eenigsznis autoritair'optreden allesbehalve populair gemaakt heeft, door deze cadeau-actie niet bezig is zijn karakter van gezaghebbend orgaan te verliezen. Van controleerend lichaam is het te veel veranderd in een orgaan, dat zijn macht te sterk laat uitkomen en vele gemeenten daar door in financieele moeilijkheden brengt. Dat het college thans de risico loopt uit vele plaatsen voor de zelf aangevraagde ca deaux een weigerend antwoord te ontvan gen, zal zijn gezag: zeker niet versterken. Als in West-Friesche gemeenten thans eenigszins spottend over het bestuur van onze provincie wordt gesproken, heef', het college dat in de eerste plaats aan eigen op treden te wijten. HET SECRETARIAAT DER CONFERENTIE. Volgens een voorloopige opgave zal het secretariaat der voortgezette Haagsche Con ferentie als volgt zijn opgesteld: Secretaris-generaal: -Sir Maurice Han- key, adjunct-secretaris-generaal: de heer de Maricourt. Voorts maken er deel van uit: Graaf de Grunne, de heer Howorth, kapitein L. F. Burgis, de heer Perier, de heer G Myrddin Evans en kapitein F. W. Rawlins. Het secretariaat-generaal is in het gebouw der Tweede Kamer gevestigd. Voorts wordt nog aan de voorloopige op gave ontleend, dat de Conferentie voor Australië wordt bijgewoond door generaal- majoor Sir Granville Ryrie als gedelegeer de. wien als adviseur is toegevoegd de heer J R. Collins en als secretaris majoor Fahr man. Voor Canada neemt deel de heer Peter C Larkin; als adviseur staat hem terzijde luitenant-kolonel J. Reid Hyde. Nieuw-Zee- land wordt vertegenwoordigd door den heer Ernest Toms. Voor Amerika is weer aanwezig, evenals de vorige keer, de heer Edwin C. Wilson van de Amerikaansche ambassade te Parijs, ver gezeld door den heer Albert George. De Duitsche vertegenwoordiging bestaat uit 42 personen, de Fransche uit 35, de En gelsche uit 23. DE BESLOTEN ZITTING. Omtrent de besloten zitting is het volgende communiqué verstrekt: Besloten is, twee groote commissies te vor men, die respectievelijk de Duitsche en de met- Duitsche herstelvraagstukken zullen behan delen. Op voorstel van den heer Snowden is - heer Jaspar met algemeene stemmen benoem- tct president van de commissie betretfence de Duitsche herstelvraagstukken. Daarna is besloten, dat alle bij het plan-\oung petros- ken staten in die commissie vertegenwoordigd zullen zijn. Op voorstel van den president is de heer Loucheur met algemeene stemmen benoemd tot president van de commissie betreffende de niet-Duitsche herstelvraagstukken. Alle sta ten, die hierbij belang hebben, zullen in den boezem dier commissie vertegenwoordigd zijn. De eerste commissie zou nog gister verga deren en de tweede commissie heden, Zater dag 4 Januari, te half elf. De Poolsche gedelegeerde, de heer Mro- zowski, geeft aan de conferentie kennis van het tusschen Duitschland en Polen getroffen verdrag van Warschau van 31 October 1929, waardoor de partijen, in overeenstemming met de beginselen, vervat in het plan der experts, definitief de kwesties, bedoeld in de paragrafen 143 en 144 van het plan der exoerts, hebben geregeld. Overeenkomstig artikel 1 van het verdrag legt spr. den tekst van het verdrag met het eind-protocol aan de conferentie over. De gedelegeerde van Duitschland, de heer Curtius, verklaart in te stemmen met het depo- neeren van het Duitsch-Poolsche verdrag zoo als is voorzien in dit verdrag. De heer Jaspar neemt acte van het deponeeren van het ver drag. DE DUITSCBTJ HERSTELVRAAG STUKKEN. De eerste vergadering der be treffende commissie. In de eerste vergaderng der commissie vooi de Duitsche herstelvraagstukken, die onmid dellijk na de plenaire zitting is gehouden, is besloten, een commissie van financieele des kundigen te benoemen. Deze zal belast zijn met het onderzoeken van de rapporten der conferentie. Deze commissie zou Zaterdagoch tend vergaderen en haar werkzaamheden zon der onderbreking voortzetten tot haar taak volbracht is UIT EEN ENGELSCHE PERS CONFERENTIE. In een Engelsche persconferentie is o.a. nog meegedeeld, dat de Poolsche gedelegeerde Mrozowski in de plenaire zitting heeft opge merkt, dat hij in de laatste zitting der finan cieele commissie in Augustus j.1. voorbehoud gemaakt had betreffende de liquidatie van het verleden. Intusschen was tusschen Polen en Duitschland een verdrag tot stand gekomen, waarvan spr. een copie bij den voorzitter depo neerde. De Duitsche afgevaardigde, dr. Curtius merkt naar aanleiding hiervan op, dat dit inderdaad juist is, doch dat dit onafhankelijk is van het werk der Haagsche conferentie. Titulescu (Roemenië), gesteund door Ul- richt (Portugal), heeft erop aangedrongen, dat de experts van de niet-uitnoodigende mo gendheden deel zullen nemen in de besprekin gen der experts van de zes uftnoodigende mo gendheden. Daartegenover werd opgemerkt, dat bij het grootste deel der onderwerpen, door deze experts te behandelen, de niet-uit noodigende mogendheden niet betrokekn zijn. Tenslotte is overeengekomen, dat alleen de experts der uitnoodigende mogendheden zul len beraadslagen, doch dat zij, alvorens hun rapport bij de groote commissie in te dienen, de ejperts der andere mogendheden daarvan kennis zullen doen nemen. TARDIEU 7N SNOWDEN. N. T. A. meldde gisteren uit Parijs. De Haagsche speciale correspondent van Havas meldt, dat Tardieu, Briand, Loucheur en Chéron gistermorgen met de Fransche des kundigen nog eens het Fransche standpunt hebben besproken. Daarna bespraken Tardieu en Snowden in een onderhoud van 1 Yj uur de vraagstukken, welke voortvloeien uit de toe passing van het plan-Young. Er bestond tus schen hen volledige overeenstemming ten op zichte van de in overweging genomen oplos singen en omtrent de arbeidsmethoden, welke de conferentie dient te volgen. Waarschijnlijk zullen de Fransche en Duit sche gedelegeerden reeds vanavond afzonder lijke besprekingen voeren. DE BANK VOOR INTERNATIONALE BETALINGEN. De Temps verneemt uit Parijs, dat de mo gelijkheid bestaat, dat nog voor het einde van de conferentie, maar niet in den Haag (vol gens Kavas op 12 dezer en wèl in den Haag) de organisatiecommissie van de Bank voor internationale betalingen bijeen zal komen De Amerikaansche bankier Reynolds, die pas aan boord yan de Berengaria uit New York vertrokken is, zou het voorzitterschap waar nemen. DUITSCHE TEVREDENHEID. In politieke kringen te Berlijn is men, naai Wol ff meldt, over het verloop van den eersten dag goed te spreken. Men meent dat de Duit sche delegatie er reeds in geslaagd is in nauw contact met de andere delegaties te treden. Dr. CURTIUS. Dr. Curtius zal zoo mogelijk nog eenige da gen naar Genève gaan. Gisteren heeft dr. Curtius een bezoek ge bracht aan Jaspar. DE DUUR DER CONFERENTIE. Omtrent den duur van de conferentie kan men met zekerheid zeggen, dat hij den 17den dezer niet zal kunnen overschrijden, daar Sir Maurice Hankey, de secretaris-generaal, zich op uiterlijk 18 dezer met zijn staf naar Lon den moet begeven ter voorbereiding van de vlootconferentie, waarvan hij eveneens secre taris-generaal is. ONTVANGST BIJ MINISTER v BEELAERTS. Gisteravond half tien hebben de ministfe. van buiten landsche zaken en mevrouw Bee- laerts van Bolkland in de ambtswoning in het Lange Voorhout de gedelegeerden en verschei, dene andere genoodigden ontvangen. E>e receptie was zeer druk bezocht; er waren on geveer 150 dames en heeren. Onder de aan wezige gedelegeerden bevond zich de presi dent der conferentie, minister Jaspar, en ook de secretaris-generaal der conferentie, Sir Maurice Haukey, was aanwezig. Verder wer den opgemerkt een groot aantal leden van het corps diplomatique met hun dames, dr. Loder. oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, de president en de griffier van de Eerste en van de Tweede Ka mer, de vice-president van den Raad var State, graaf Van Lynden van Sandenburg, de directeur van het kabinet der Koningin, jhr. Van Tets, de ministers van justitie en van koloniën, de leden der Tweede Kamer Heems kerk, Colijn, Vliegen, Beumer en Knottenbelt, de burgemeester en de secrtaris van 's-Gra- venhage, staatsraad mr. Limburg, de commis saris bij de Duitsche Rijksbank, prof Bruins verscheidene hoofdambtenaren van het depar tement van buitenlandsche zaken, de voorzit ter en de secretaris van het Algemeen Pers comité, mr. Plemp van Duiveland en dr. M. van Blankenstein, en enkele andere journa listen. In een der zijzalen waren buffeten aange richt. VIJFTIG JAAR SECRETARIS. Donderdag vierde de heer H. Arends, ge meente-secretaris te Wijhe, zijn gouden jubi leum in gemeentedienst. Hij is gehuldigd ten raadhuize en ontving van vele zijden ook stof felijke blijken van waardeering. DE BRUG BIJ HET KATER VEER. Wordt 15 Januari geopend. Naar wij vernemen is de minister van Wa terstaat voornemens Woensdag 15 Januari a.s. de brug bij het Katerveer voor het verkeer open te stellen. Onderscheidene autoriteiten zullen worden uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. TERUGBETALING VAN GEM. INKOMSTENBELASTING. Antwoord op de vragen van den heer Oud. Op de vragen van den heer Oud, lid der Tweede Kamer, betreffende art. 17, 6de lid, van het K. B. van 4 Nov. 1929, ter zake van het in mindering brengen van terugbetalin gen bij de berekening van de opbrengst der gemeetelijke inkomstenbelasting, als bedoeld in art. 6, tweede lid, van de wet, houdende herziening van de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten, hebben de ministers van Financiën en van Binnenland- sche Zaken en L. o.m. geantwoord: Het in mindering brengen van kwade pos ten zou met bedoeling en letter van art. 6, tweede lid, der betreffende wet in strijd zijn Het in mindering brengen van terugbeta lingen wegens te veel genoten Rijksvoorschot- uitkeeringen is niet daarmee in strijd, wijl onder de bruto opbrengst van de gemeente lijke inkomstenbelasting wordt verstaan het feitelijk kohierbedrag, .niet het geraamde kohierbedrag, waarop de uitkeeringen berus ten. Op grond van het voorafgaande wordt de bepaling van art. 17, 6de lid, van het K. B van 4 Nov. 1929 overeenkomstig de wet ge acht. REDDINGSBOEIEN VERLOREN. Het stoomschip „Nias" van de Holland— Afrika-lijn, dat op 29 Dec. van Amsterdam naar Afrika is vertrokken, heeft op 1 Jan. in het Kanaal twee reddingsboeien verloren. De directie van den Holl.Afrika-lijn ver zoekt ons mede te deelen, dat aan boord van het schip alles wel is. HET NATUURSCHOON IN GAASTERLAND BEDREIGD. De gemeenteraad van Gaasterland heeft besloten 420 eikeboomen, staande aan den Nieuweweg te verkoopen. DE DROEVE REIS VAN DE „ZETA". Inademen van giftige gassen di oorzaak? Uit het onderzoek, ingesteld door den commissaris van politie in de vijfde afdeeling te Rotterdam, den heer T. Alberda, in samen werking met het Noorsche consulaat, naar de ziektegevallen aan boord van het Noor sche consulaat, naar de ziektegevallen aan boord van het Noorsche stoomschip Zeta zooals gemeld, zijn zeven passagiers tijdens de reis van Bergen naar hier ziek geworden en zijn drie van hen overleden is geble ken, dat het schip ferro silicium heeft ver voerd. Het is zeer waarschijnlijk, dat de pas-- sagiers ziek zijn geworden tengevolge van het inademen van gassen, afkomstig van deze lading. De vergiftigingsverschijnselen duiden ook in deze richting. Intusschen is dit met meer zekerheid vast te stellen, als op de lijken sectie is verricht. Men wacht nu op toestemming van de Noorsche regeering. DE REFLECTOREN AAN DE RIJWIELEN. Aandrang om de bepalingen na te leven. De meeste wielrijders hebben wel een rooden reflector aan hun rijwiel aange bracht, maar in vele gevallen zóó, dat dit geheel geen effect sorteert, hetzij door den stand, hetzij door de kwaliteit van den reflector. Dit brengt groote ge varen met zich mede, zoowel voor de wielrijders zelve, als voor de andere weggebruikers. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft daarom aan den Minis ter van Justitie het verzoek gedaan maatregelen te willen nemen, opdat d« voorschriften omtrent de plaatsing van reflectoren op rijwielen zooveel mogelijk worden nageleefd. KORTE BERICHTEN. Een schepeling aan boord van Zweedsche stoomschip Smaland is aan Vondelingenplaat onder de gemeente Perm*, toen gebunkerd werd, over een touw gestrui keld en zóó ongelukkig gevallen, dat nij aan de gevolgen stierf. De 37-jarige opvarende J. L'. van het Noorsche stoomschip Stein, uit Stockholm, i* Donderdagavond door de duisternis in de haven te Delfzijl geraakt en verdronken. Te Vriezenveen is Donderdagmiddag uit een sloot langs den weg van Vriezen veen naar de Pollen het lijk opgehaald van den 44-jarigen alleenwonenden G. H. O. al daar. Vermoedelijk is O., onder den invloed van sterken drank verkeer ende, in de duister nis te water geraakt,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1