iiimiiücliG Ciurant. HEEREN BAAI De „Reic'sausschuss" uiteengevallen Een ontploffing in West Amerika. De afschaffing der Exter litcri^le rechten. De terugkeer van Prins Karei opnieuw in Roemenie ter sprake. Eenwtiek van Prinses Marie José. Os lümalsn en de Engelsche mijnwet. HwfrA twee en dertigste Jaargang, Xaterdas: 4 Januari Dagelijksch overzicht. FiimnieuwSi Buitenland 1929. Ho. 3 pFtweede haagsche conferentie. De officieele opening. Rede van Jaspar. Gistermiddag te 5 nur is in de vergader zaal van de Tweede Kamer de Tweede zit ting van de Haagsche Conferentie officieel het middengedeelte van de zaal waren, aansluitend aan de plaats waar zich de mi nisterstafel bevindt, tafels gevormd, die een vierhoek vormden, waaraan de gedelegeerden plaats namen. Voorts waren de zetels der Kamerleden voor hen en hun staf gereser veerd. De tribunes waren dicht bezet door journa listen en fotografen. In de loges zaten dames van gedelegeerden en gezanten. Voorts had den in de zaal op de bankjes achter het spreekgestoelte de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, de heeren baron de Vos van Steenwijk en mr. van Schaik, alsmede de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, en de burgemeester van DertTiaag, mr. Patijn, plaats genomen. Vcorts bevonden zich verscheidene hoofdamb tenaren van het departement van buitenland sche zaken in de zaal. Te 5 u. 5 opende de president, de Belgische minister Jaspar, de zitting met een woord van eerbiedige dankbaarheid jegens de Ko ningin, die de conferentie in Nederland ont vangt. De president meende, dat allen met hem zouden instemmen, wanneer hij voorstel de. Haar een telegram te doen toekomen. Hierna werd de zitting een oogenblik ge schorst, ten einde de persfotografen in de ge legenheid te stellen hun opnamen te maken. De president vervolgde zijn rede met een woord ter herdenking van de nagedachtenis van minister Stresemann, die sinds de vorige zitting der conferentie is overleden. Hij bracht een diepgevoelde hulde aan de nage dachtenis van den overledene, die gedurende vele jaren zich beijverd heeft om den vrede te bevorderen, niet slechts van zijn land maar van de gansche wereld, en die op alle bijeen komsten, zoowel te Genève, als te 's-Graven- hage en elders, denzelfden verheven geest toonde, welke zijn gedragslijn beheerschte, en die hier in Augustus van hetzelfde verlangen blijk gaf cm tot een overeenkomst te geraken ten einde het plan-Young ten uitvoer te leg gen. Niet zonder ontroering volgden wij, al dus spr., de geleidelijke verwoesting, welke de ziekte bij hem teweegbracht. Toch bleef hij gestadig met ons medewerken en bracht ons zijn bezielend woord en volharderd streven, zijn heldere gedachten. Thans buigen wij ons eerbiedig voor zijn graf. Vervolgens richtte de president een harte- lijken welkomstgroet tot de gedelegeerden, die de eerste zitting niet hebben bijgewoond, zich daarbij in de eerste plaats richtend tot den president van den Franschen minister raad, den heer Tardieu, die voor de oplossing van de problemen, welke de Conferentie be zighouden, dat optimisme medebrengt, dat het succes vormt voor alle conferenties. Ook begroette hij de nieuwe Duitsche mi nisters Moldenhauer en Schmidt, alsmede de nieuwe gedelegeerden van Oostenrijk, Hon garije en Bulgarije, op welke drie laatste landen de conferentie een beroep heeft gedaan ter verdere uitvoering van dé opdracht, welke aan de conferentie te Genève is gegeven. De eerste conferentie heeft moeilijke uren döorgemaakt, maar ondanks die moeilijkhe den in den loop onzer discussies, hebben wij gevoeld, dat de natiën onderlinge toenadering verlangen en dat de wil tot vrede overheer- schend was. Wij zijn vast besloten, ook thans alle krachten in te spannen om te komen tot het gemeenschappelijk doel, den vrede, waar naar de volken zoo vurig streven. Dit is een ongetwijfeld moeilijke taak. Daarbij roert de Haagsche conferentie niet alle problemen aan, welke op den vrede betrekking hebben, maar ook die andere problemen zal men trachten op t lossen. De vrede is een lang zaam werk, maar het is een levend werk, dat zich geleidelijk ontwikkelt. Wij hopen hier een groot en nuttig werk te verrichten. Bij dit werk kunnen wij op aller medewerking reke nen. Gij hebt mij, zeide de heer Jaspar, in Augustus tot president willen benoemen en mij belast met de voorbereiding van deze tweede zitting. Sinds eind Augustus is de daartoe noodige arbeid voortgezet met ijver en deskundigheid. Verschillende commissies zijn daarvoor bijeen geweest. Dank zij dien voorbereidenden arbeid van deskundigen van gen wij deze tweede zitting der conferentie aan in een staat van voldoende voorbereiding. Straks zullen wij van hier moeten vertrek ken, om elders andere zijden van het vredes vraagstuk te bezien. Onze tijd is ons dus krap toegemeten. Het is noodig, dat we in een snel tempo werken. Wij moeten werken zonder tijd te verliezen. Spr. verzekerde, dat hij zelf den grootsten ijver zou betoonen om het welslagen der conferentie te verzekeren. Na deze openbare zitting zou een tweede bijeenkomst plaats hebben om kwesties van organisatie te bespreken. Alvorens echter deze openbare zitting te sluiten, wenschte minister Jaspar dank te brengen aan de Nederland- sche regeering, die de conferentie ontvangt met een gastvrijheid, waarvan zij reeds het vorige jaar de bekoring heeft ondervonden, en haar tevens te danken voor haar uitstekende organisatie. Met name dankte hij den voor zitter van den ministerraad, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en den minister van buitenland sche zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Cok dankte hij de Staten-Generaal, die de conferentie hun vergaderzalen hebben be schikbaar gesteld; verleden jaar de Eerste Kamer en thans de Tweede Kamer. De president sloot daarop de openbare ver gadering te 5 u. 25, onder mededeeling dat de tweede vergadering, welke niet openbaar is, na tien minuten zou aanvangen. We hebben deze openingsrede eenigszins uitvoerig genomen, omdat zij o.i. niet van be langrijkheid ontbloot is. En we ziin het met Jaspar eens, waar hij hoopt, dat de conferen tie zal slagen. CHRISTIN A. Cinéma Américain. De regisseur van deze nieuwe Foxfilm heeft deze geschiedenis uit de lage landen laten spelen in Holland en speciaal in Volei: dam en Amsterdam. Maar dan in Holland gezien door een Amerikaansche bril. Toch is er aardig werk geleverd en vele opnamen zal men met groot genoegen zien. De geschiedenis is onopgemaakt, maar het verhaal van het eenvoudige, lieve dorpsmeis je, dat op den prins van het witte paard wacht, geeft de wij mogen gerust zeggen beroemde Janet Gaynor volop gelegenheid den toeschouwer te doen genieten van haar sobere ontroerende spel. Na haai successen in Twee menschen, Zonsopgartg, De Straat engel, de Vier Duivels, is deze'Christina een nieuwe triomf. Als in het visschersdorp de vloot is teruggekeerd, denkt de visscher Dirk met Christina te kunnen trouwen. Maar deze weigert. Zij zal alleen trouwen met den man, waar zij van houdt. Haar gestorven moeder heeft haar eens verteld van een prins op een wit paard, die 'n eenvoudig meisje trouwde Toevallig komt op 't dorp een circus, waai bij een ruiter in fraai castuum op een wit paard rijdt. En dat deze Jan Storm de volle sympathie van Christina weet te winnen is gemakkelijk te begrijpen. Maar Jan heeft niet gerekend op de circusdirectrice die een meer dan gewone genegenheid voor Jan ge voelt. Jan blijft bij Christina achter. Maar de directrice weet Jan wel naar Amsterdam te krijgen. Dan beginnen voor Christina de groote beproevingen. Eerst de blindheid van haar vader, dan het verdwijnen van Jan en ten slotte haar ervaringei in Amsterdam Doch het slot maakt alles goed Janet Gaynor is weer van een ontróeren den eenvoud en toch ook allerliefst In de dra matische momenten treft haar spel bijzonder Charles Morton, haar partner uit de Vier Duivels, is nn Jan Storm en hij vervult zijn rol heel goed. Lucy Doraine is een verleide lijke, voor niets terugdeinzende circusdirec trice, terwijl Rudolf Schildkraut de rol van Christina'e vader op opmerkelijke wijze ver Hugenberg, Seldte en Hitier staan alleen. Korten tijd geleden hebben wij melding gemaakt van een bericht van het orgaan van de Jongduitsche Orde, volgens hetwelk de in de „rijkscommissie voor het Volksbegehren" vertegenwoordigde kringen uit den Land- hond van oordeel waren, dat de taak van di* commissie was afgeloopen, nu Volksbc gehren en Volksentscheid tot de geschiedenis behooren. Die opvatting is thans tot uiting gekomen in een schrijven van de leiders van den rijks- landbond aan dr. Hugenberg als voorzitter van de rijkscommissie. De christ. nationale boeren- en landvolkpartij hebben eveneens de consequenties uit den toestand getrokken en hebben de betrekkingen met Hugenberg ver broken. Hierdoor worden de plannen van Hugen berg, Seldte en Hitier gedwarsboomd, die, zooals men weet, de „rijkscommissie" verder wilden gebruiken als instrument in den bin nenlandschen politieken strijd om de macht. De rijkslandbond heeft Hugenberg meege deeld van oordeel te zijn, dat voor den strijd om de toekomst van Duitschland een breed front noodig is van alle nationale en christe lijke krachten. Na dit vertrek van de agrarische kringen uit het kamp van Hugenberg beschikt deze thans nog alleen over de Stahlhelm en de nationaal-sccialisten. Wellicht, dat het voor beeld der vertrekkenden aanstekelijk werkt en dat de leider der rechtsradicale extremis ten binnenkort nog meer getrouwen zal zien heengaan. tolkt. Behalve journaal, natuuropname en komische tweeacter (De Cowboys) geeft he programma nog als iets bijzonder een zeer fraaie geluidfilm n.1. 60 minuten van Broad- way. Dit is niet het bekende Broadway uit New York, doch uit Californië. En op slechts een uur afstand daarvan zijn de meest ver rassende en boeiende nauurtafreelen te zien Deze worden in de prachtigste beelden en met de bijbehoorende muziek en zang ver toond en zij zijn ieders belangstelling ten zeerste waard. HULPKRETEN IN HET LUCHTRUIM. Een aantrekkelijk programma in het A. B. T Waartoe is ten ridderlijke jongeman al niet in staat, als hij een meisje in nood weet, en wat zal hij niet presteeren, als hij dan ook nog vliegenier is en steeds een vliegmachine tot zijn beschikking heeft en vrienden, die al tijd klaar staan om hulp te verkenen? De film, die deze dagen in het A. B. T. loopt, doet dit zien. En het is voorwaar geen kleinigheid! De hier bedoelde jongeman is de filmacteur Jack Luden, die in de rol van vlieg-kapitein Terry Owen uit een vliegmachine springt en een meisje uit een rijtuig tilt en dan met haar weer in de lucht verdwijnt. Het meisje is Sharon Lynn, die speelt voor Inez Carillo en was op weg om een dokter te halen voor haar grootvader, die, naar zij vreesde, op langzame wijze vergiftigd werd door zijn huishoudster, wier broer rentmeester was van den ouden man en die na diens dood in het bezit van het geld van den ouden Ca rillo dacht te komen. Nu had deze rentmees ter, Murdock (Robert McKim) lont geroken en eenige allesbehalve vriendelijk uitziende knechten achter haar aangestuurd om haar desnoods met geweld terug te halen. Deze gehoorzame dienaren waren haar al dicht op de hielen, schoten den koetsier van het rijtuig al vast dood, maai toen zagen twee vliege niers vanuit de lucht het in gevaar verkeerend meisje, draaiden tij enTerry haalde haar uit den wagen, waarop zij met de red ders meeging naar hun kamp. Intusschen bewerken de edele broer en zus den ouden man verder, zoodat die een testa Nieuwjaarsavond schoten plotseling vlam men uit hoog boven het vliegtuigmoeder schip Saratoga, liggende in de haven van Los Angeles, hetgeen deed vreezen, dat er aan boord een ontploffing had plaats ge had. Ongeveer zes minuten daarna was d? brand klaarblijkelijk uit, doch er hing rond om het schip een dikke rook. Ooggetuigen waren niet in staat te zien, in welken toe stand de Saratoga verkeerde. Nader meldt een Reuter-bericht, dat de brand plaats had in een barkas, die langszij van de Saratoga lag, welke alechts licht werd beschadigd. De romp van de „Saratoga" geblakerd. Bij de ontploffing aan boord van den bar kas, die langszij het moederschip „Saratoga lag, kregen volgens nadere Reuterberichten vier jjersonen ernstige brandwonden. De ont ploffing vernielde de barkas De brand die olgde bleef beperkt tot den buitenkant van de „Saratoga", die over een lengte van zes honderd voet, zoowel wat den romp als den bovenbouw aangaat, werd geblakerd. De oorzaak van den brand. Vernomen wordt thans, dat twee personen gedood en vier ernstig gewond werden ten gevolge van het in brand raken van benzine aan de oppervlakte van de zee, waardoor a? brand zich uitbreidde tot den zijkant van het moederschip van vliegtuigen de „Saratoga". De commandant Reid verklaart dat de brand werd veroorzaakt doordat een pot terjjentijnhars vlam vatte in een bootje, dat langs de „Saratoga" lag. Deze vlam deelde zich mede aan een hoeveelheid benzine die in zee was gevloeid van het dek van het moe derschip, dat men bezig was schoon te ma ken. De sloep van den kapitein ter waarde wan 25,000 dollar verbrandde. Een Fransche nota. Naar „Havas" uit Peking meldt, heeft de Fransche gezant in China de regeering te Nanking een nota doen toekomen in verband met de verklaring der Chineesche regeering van 29 December, betreffende de afschaffing der exterritoriale rechten. Daar deze ver klaring in strijd is met de Fransch-Chinee- sche verdragen wordt de regeering te Nan king aan het handhaven van internationale verplichtingen herinnerd. De houding van Japan. Te Tokio ontvangen officiëele berichten uit China bevestigen dat de aankondiging van de regeering te Nanking inzake de afschaf fing der exterritoriale rechten in geen enkel deel van China door eenige practische maat regel gevolgd is. De Japansche regeering maakt bekend dat zij voorloopig officiéél geen nota neemt van de afschaffing van de exterritoriale rechten, doch de ontwikkeling van den toestand afwacht. gegeven, dat bet ontwerp zoo slecht geredi geerd is, dat het practisch niet te amendeeren is. Het beste zou ongetwijfeld zijn als de regeering het geheele ontwerp introk en door een ander verving, dat met de voornaamste bezwaren van de beide richtingen der opposi tie rekening hield. Dit zou echter wel afstui ten op de zoogenaamde waardigheid der regeering en haar prestige in den lande en onder haar eigen kiezers. De liberalen zouden derhalve trachten door het indienen van amendementen nog van het regeeringsont- werp te maken wat er van te maken viel, zon der echter de minste verantwoordelijkheid mede te willen aanvaarden. De kwestie van den terugkeer van den ge wezen kroonprins, Karei, is opnieuw op het tapijt gekomen. Naar het blad der karolisten meldt, heeft de gewezen liberale minister van buitenland sche zaken, Duca, besloten den minister-pre sident Maniu te dwingen tot een officieele ver klaring ten gunste van een herziening van de acte, die op den troonsafstand van Karei be trekking heeft. Het blad meent, dat Maniu voor den algemeenen druk zal moeten wijken, daar het bekend is, dat het geheele land en in het bijzonder Zevenbergen zich voor een her ziening heeft verklaard. De minister van bui tenlandsche zaken, Vajda, zou niet te Weenen, maar te Parijs vertoeven om het contact met Karei te onderhouden. De liberale Vittorul meent, dat Maniu geen struisvogelpolitiek kan volgen en zich of met de karolisten solidair moet verklaren, of maat regelen tegen hun actie moet nemen. Schiet de regeering in haar plichten te kort, dan zal de regentscbapsraad zelf moeten ingrijpen. De Indépendence Roumaine is tegen den terugkeer van Karei en meent, dat hij het aan zien des lands afbreuk zou doen. Het ontwerp niet te amendeeren Gisteren is een verklaring verschenen van het liberale hoofdkwartier, waarin de hou ding van de partij nopens de behandeling van het ontwerp-mdjnwet der regeering bij de der de lezing uiteengezet wordt. De partij heeft gevoeld, dat haar critiek nu niet langer uit sluitend negatief kon zijn en zij was dan ook van plan de regeering door het indienen van verstandige amendementen te helpen om van het ontwerp iets bruikbaars te maken Te dien einde heeft Lloyd George met toestemming van de leden van het hoofdbestuur, Sir Her- bert Samuel en Sir John Simon, den rechtsge leerde Sir Clement Davies opgedragen het heele regeeringsontwerp te bestudccren en ge schikte amendementen te formeeren. Sir Cle ment is daarmee reeds voor de Kerstdagen be gonnen, maar heeft als zijn meening te kennen ment maakt, waarbij Murdock alle bezittin gen verwerft, maar dan komt Inez terug en stemt toe in het haar afgedwongen huwelijk- met den rentmeester, waarop het papier ver nietigt wordt. Den volgenden dag is het haar trouwdag, maar zij is heelemaal geen vroolijk bruidje. Zij denkt steeds aan Terry en dat merkt Mur dock natuurlijk, die dan last geeft de bron te vergiftigen, waaruit water geput wordt voor het vliegkamp, 'n de hoop dat de onge- wenschte buren dan wel zullen verdwijnen. Iemand van het personeel hoort de opdracht en snelt direct naar Inez, die hem gelast de vliegers te waarschuwen. Een avontuurlijke rit, waarbij bij beklaagd wordt door aanhan gers van Murdock, volgt, maar de man be reikt het kamp, en brengt de tijding over, al is hij ook zwaar gewond. Terry vliegt naai de ranch en komt in gevecht met den gemee- nen Murdock, die er in slaagt het benzine reservoir bijna te laten leegloopen, zoodat de vliegenier op zijn terugtocht in het grootste gevaar verkeert. We zien hem in de lucht met een brandend toestel, waarmee hij met een bijzonder soort gas nog een S. O. S. schrijft, dat opgemerkt wordt door zijn vrienden, die terstond naar de ranch vliegen, vermoedend dat daar iets ernstigs gebeurt. Dit was juist gezien, want Inez had bewij zen gekregen van haar vermoeden tegen de huishoudster, waarop broer en zus van de hoeve waren verjaagd. Maar, gezien de aan hankelijkheid van het grootste deel van het personeel, komt de rentmeester terug om met geweld in bezit te nemen wat hem dreigde te ontgaan. En juist als de nood op het hoogst is, komen dan de reddende vliegers opdagen De rest is te raden: Murdock dood en Terry wordt de gelukkige echtgenoot van de dap pere Inez. Een spannende film, waarin de moderne techniek en de bekende Mexicaansche woest heid samen gaan en een schitterend geheel maken. 'i Ook het voor-programma is dezen keer bij zonder goed. Er zijn een paar zeer aardige twee-actertjes en een interessant? r»ic n3ar Zugspitze, Het uitgeleide aan het station. De Brusselsche correspondent van de N. R. C. schrijft aan zijn blad d.d. gister avond: Tengevolge van het reeds eenigszins late uur was er vanavond voor het ver trek van prinses Marie José en de ande re leden van het Belgische koninklijke gezin naar Rome, waar 8 dezer het huwelijk der prinses met den Italiaan schen kroonprins wordt voltrokken, minder volk op de been, dan men had mogen verwachten, indien dit vertrek bij klaarlichten dag was gebeurd. Toch ver drong zich van acht uur af in de omge ving van het Noorderste.tion, achter groote afsluitingen door sterke afdee- lingen gendarmerie en politie bewaakt, een vrij groote volksmenigte. Aan de gevels der meeste winkelzake: en ho tels wapperden de Belgische en Italiaan- sche kleuren en ook het stationsgebouw was zoowel buiten als binnen overvloe dig met groote en kleine Belgische, Con- goleesche en Italiaansche vlaggen, wim pels, wapenschilden, groote palmen enz. getooid. Van de eerst voorgenomen illu minatie van het gebouw was echter af gezien. Een zeer strenge ordedienst was ook in het station door de politie en de gendarmerie georganiseerd. Er waren echter geen troepen aanwezig. Binnen bevonden zich gedelegeerd-.! van Bel gische patriottische vereenigingen en leden der Italiaansche kolonie. Zonde!* speciale kaart werd niemand toegelaten. Kwart over negen arriveerden de hof- auto's voor den grooten ingang van het station. Bij het uitstannen werden de vorstelijke personen door de menigte op luid hoerageroep onthaald. De te Brus sel aanwezige ministers wachtten de koninklijke familie in de receptiezaal van het station op, waar de echtgenoote van den Brusselschcn wethouder en waarnemenden burgemeester, baron ECHTE FRIESCHE 20-50cf. per ons (eek in h em«n. ppnde» ei peideal Tfaepf Uur WutMier 'et pakje D*ff S£DfRT 175J Duitschlands hoogsten bergtop. Het is niet ieder gegeven om een buitenlandsche reis te kunnen maken en daarom zijn de wekelijksche „reisjes" in het A. B. T. zoo bijzonder aan trekkelijk. Dezen keer dan gaat de tocht door machtige bergen met verrukkelijke uitzichten naar de Zugspitze, waarheen zoo vele vacan- tiereizigers hun schreden richten. We stappen in de tandradbaan en gaan zoo den hoogen berg bestijgen, we zien de prachtigste land schappen en als we weer thuis zijn, gevoe len we ons niet vermoeid, maar voldaan over het feit, dat we nu ook hebben genoten van mooie berglandschappen in een vreemd land. SCHADUWEN VAN DEN NACHT. EEN MOOI SPEELSTUK IN HET Victoria-Théater. We hebben gisteravond een goed verzorgd programma in het Victoria-Theater bijge woond, waarvan het hoofdnummer Schadu wen van den nacht wel zeer uitblinkt. Het verhaal, dat onder dezen titel gepre senteerd wordt, speelt zich af in de misdadi gerswereld van New-York. Daar leeft een bende, die meer en meer moorden en moord aanslagen op haar kerfstok heeft gekregen en die vernietigd moet worden. Daarvoor heeft de politie zich gereed gemaakt en maatregelen getroffen. Deze zijn echter steeds zonder resultaat gebleven. Totdat een jongmensch, die èn als inspec teur èn als journalist zich in de zaak mengt, met behulp van zijn herdershond het pro beert. En nu krijgt men een aardig boeiend en spannend verhaal te zien. We zien, hoe hij bij de bende komt als buffetjongen, hoe de hond de politie waarschuwt, hoe de plan nen voor een moordaanslag gepleegd worden en hoe tenslotte alles terecht komt: de misda digers worden meegevoerd naar de gevange nis en de hoofdpersoon bij de ontknooping vlijt zijn hoofd tegen den schouder van een Enfin, dat moet men zelf maar zien. Dit werk is bijzonder aantrekkelijk, niet in de eerste plaats om de spelers, die de hoofd rollen vervullen, maar allereerst om Flash den hond. Deze prachtige geteekende her dershond vervult in dit stuk een rol, die wer- l:;!ijk aan het wonderbaarlijke grenst. De Lemonnier, prinses Marie José een prachtig bouquet met de Italiaansche kleuren aanbood. De koningin en de prinsessen Marie José en Astrid droegen prachtige bontmantels. De koning was in generaalsuniform terwijl de prinsen Leopold er. Karei de officiersuniform aan hadden. Veertig jo.. e meisjes zon gen eerst een gelegenheidshymne en ver volgens het Italiaansche koninklijke lied en de Brabanqonne, waarna het vorste lijke gezelschap zich tusschen een dub bele haag vhn wuivende en juichende genoodigden naar den Italiaanschen koninklijken trein begaf. Daar werden nog bloemen aangeboden, aan de ko ningin en de prinsessen. Nadat de ko ninklijke familie en haar gevolg ten slotte in den trein hadden plaats geno men en de prinses, die zeer ontroerd bleek te zijn, met den koning en de koningin voor de geopende ramen was versche nen, zette de uit acht groote wagens be staande en door twee locomotieven ge trokken trein, zich onder het oorver- doovende geroep in de Fransche en Ita liaansche taal van: leve de prinses, leve de koning, leve de koningin, in bewe ging, door allen, die het perron vulden, nog geruimen tijd geestdriftig nage wuifd. De Italiaanscho koninklijke trein. De Italiaansche koninklijke trein, die de bruid van prins Humbert en de an dere leden van het Belgische konings huis naar Rome moet brengen, bestaat eigenlijk slechts uit drie groote wagens, ieder 19.70 meter lang. Het zijn de wa gen van den koning, de wagen van de koningin en de salon- en restauratiewa gen. In elk der eerste twee wagens treft men een vestibule, een salon, een slaap kamer, een „cabinet de toilette" twee of drie coupé's voor de adjudanten, hofda mes, enz. en een speciale afdeeling voor het d:enstpersoneel aan. De decorateur van den koninklijken treine prof. Casanova, van de Kon. Aca demie te Turijn, heeft, bij het volbren gen van zijn opdracht, goud, zijde, bro kaat, brons noch tapijten eespaard, zoo dat het geheel r'an ook buitengewoon luxueus is geworden. De wagen van de koningin is versierd met den Arend van Montenegro en de roos en het kruis van Savoye. Het klei ne salon is met blauw tapijtwerk behan gen. In de slaapkamer domineert het geel. Voor de decoratie van den wagen des konings zijn, behalve het wapen van Savoye, al de emblemen der ridderschap gebruikt. In het plafond zijn acht medal- jons aangebracht, de prinsen van Sa voye, van Humbert „biancamano" tot Karei Emmanuel III, voorstellend. In de' eetzaal schittert de „ijzeren Kroon" aan de zoldering. uitdrukkingen van het beest getuigen van een schranderheid, die men niet bij een hond zou zoeken. We kunnen dan ook ieder aan-' raden het spel van dezen hond te gaan be wonderen. Want dat alleen is een gang naar het Victoria-Theater waard. De film zelf is zooals gezegd spannend en boeiend. En naast de vele ernstige gedeel ten komen er stukken in voor, die zoo ver makelijk zijn, dat men er hartelijk om lachen moet. Kortom, een uitstekende film, waarbij mei» zich geen oogenblik verveelt. Van het voorprogramma noemen we nog een sound-film, The Revellers geheeten. Deze Revellers zijn 4 bekende zangers, die in een éénacter eenige liedjes zingen, die buitenge woon geslaagd zijn, en tenslotte doet een co- mische twee-acter Radio op afbetaling U ge nieten van de dolle handelingen van twee heel bekende komieken. Men weet dus, waar men deze week heen moet gaan! KRAKENDE SCHOENEN EN DE SPREKENDE FILM. Een van de moeilijkste problemen, die <k spreekfilm-technici bij de komst van de spre kende film hadden op te lossen, was het elimi- neeren van het geluid van krakende schoenen. Er werden gaten in de zolen gemaakt met vilt-vulling, er werden schoenen met rubber zooien genomen enz. Maar nu hebben zij juist het tegenover gestelde te bereiken. In THE HOUSE OF, TROYE, speelt Ramon Novarro een scène, waarin alleen het geluid van de krakende zolen gehoord moet worden, wanneer hij vroeg in den ochtend na een partijtje thuis de trap oploopt. Robert Z. Leonard, die de regie voert, vond een oplossing, door hars te koken en dit tus schen de zolen van de schoenen te doen, zoo dat het, na gedroogd te zijn, kraakt wanneer Novarro loopt. Naast Ramon Novarro wordt een der voor naamste rollen in deze film vervuld cfoor Do- rotljy Jordan.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9