DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Tweede Haagsche Conferentie. De Oostelijke herstelbetalingen, BRIAND NAAR "DEN VOLKENBOND, Mooney en Billings. Plechtige intocht van Prinses Maria Jose. Hio. 4 JIAAXDAG 6 JANUARI 1910 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland De a.s. Vlootconferentie. Een artikel van Poincare. Zijn wantrouwen tegenover Duitschland. Hu meeat dat de houdiatr van Duitschland Hun gratie verzekerd. De Schadevergoeding in het Oosten. Leen Daudet terug. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ENGELAND EN DE SOVJET-REPUBLIEK. Het verschijnen van een bolsjewistisch blad in Londen. Inbreuk op de verplichtingen aan Rusland opgelegd. W-VtBJ Bij het herstel der diplomatieke betrekkin gen met Engeland werd aan de Sovjet republiek de plicht opgelegd, om zich voort aan te onthouden van bolsjewistische propa ganda m Engeland en zijn koloniën. De Derde Internationale te Moskou heeft echter te kennen gegeven, dat zij maling had aan deze bepalingen en haar eigen weg toch zal blijven volgen. Als een bewijs daarvan kan gelden het verschijnen van een commu nistisch dagblad in Londen op den Nieuw jaarsmorgen. Dit blad, Daily Worker geheeten, stak reeds in zijn eerste nummer van wal met vinnige aanvallen op de Engelsche arbeiders- regeering en bevatte ook een hartelijke bood schap van de Derde Internationale te Moskou om het veel heil en zegen op zijn pogen tot fnuiking van het „imperialisme'' van het Brit- sche rijk te wenschen. Er zijn argwanende menschen genoeg die zich afvragen, waar de berooide Engelsche communisten het geld vandaan halen, on: de uitgave van een dag blad mee te bekostigen en of de kosten soms uit gewisselde roebels bestreden worden. Hoe het zij, het is een feit dat Londen nu zijn bols- jewieksche dagblad heeft en dat daarin bols- jewieksche propaganda gevoerd wordt, met de sterke verdenking dat de Moskousche Inter nationale erachter zit. Het komt er slechts op aan de bewijzen voor deze verdenking te vin den. In de niet-bolsjewistische pers is reeds aan de Engelsche regeering gevraagd, wat zij in verband met de verplichting van Moskou om geen propaganda meer te voeren, met het ge val denkt te doen. Immers, de „boodschap" in het eerste nummer van de „Daily Worker" is reeds een bewijs van de inbreuk op de gege ven belofte aan Engeland gegeven. De diplomatieke medewerker van de D a i 1 y Telegraph verneemt nu, dat de Engel sche regeering nog niet dadelijk te Moskou stappen zal doen in verband met „de jongste poging der Derde Internationale, om in En geland door een communistische orgaan pro paganda te voeren". Deze zegsman neemt dus als vaststaand aan dat de Moskousche Inter nationale inderdaad achter de nieuwe dag bladonderneming zit. „Het kan zijn", ver volgt hij, „dat men, indien deze praktijk be stendigd of uitgebreid mocht worden, diplo matieke vertoogen te baat zal nemen. Maar het tegenwoordige incident, zoo vindt men, meet niet al te tragisch opgevat worden". M. a. w.: de regeering zit er mee en weet niet goed, hoe de zaak aangepakt moet wor den. Het is ook een lastig geval, omdat in Engeland nog steeds vrijheid van drukpers bestaat. Men kan dus den Engglschen com munisten niet verhinderen, hun meeningen in een dagelijksche uitgave te verkondigen. Het is echter de kwestie, of er geld uit Mos kou komt, om het blad financieel te steunen. En als dat bewezen kan worden, kan men het blad verbieden, omdat dit gelijk staat met het voeren van actieve bolsjewistische propagan da in Engeland. Daar wachten we dus op. En dan zal men in het parlement wel spoedig meer van deze zaak hooren! Het vertrek der Amerikaansche delegatie. Na een afscheids-ncenmaal, Dinsdag, in het Witte Huis zullen Stimson en de andere ge delegeerden ter conferentie van Londen naar New-York vertrekken, waar zij Donderdag scheep zullen gaan. Er zal geen opzien barende verrassing zijn; de delegatie zal sterk aandringen op besnoeiing van alle cate gorieën oorlogsschepen. Amerika wenscht eveneens eenige vermindering van de afmeting der slagschepen. De meeningsverschillen tus- schen de vlcotdeskundigen en Hoover en zijn adviseurs schijnen in harmonie tfi zijn bij gelegd. De delegatie telt ongeveer honderd per sonen niet meegerekend twaalf journalisten. Telegrrammen wisseling tusschen koning George en Hoover. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar heeft ren hartelijke telegrammenwisseling plaats gehad tusschen koning George en Hoover, waarin de hoop op een beperking der vloot- bewapening een der schoonste vooruit zichten van het nieuwe jaar werd genoemd. De koning seinde aan Hoover: „Bij den aanvang van het nieuwe jaar, zoo vol belof ten voor de bevordering van den wereld vrede door vlootontwapening. is het mij een bizonder genoegen u mijn hartelijke wen schen aan te bieden voor uw geluk en uw welzijn en voor de welvaart der Ver. Staten van Amerika". In zijn antwoord zeide Hoover, dat het be sluit om den wereldvrede te bevorderen door wederzijdschtn goeden wil en door beper king der vlootbewapening, het ernstige doel is van de volken en de regeeringen van Brit- tannië en Amerika en dat hij hoopte dat het H streven zou zijn van de Amerikaansche re geering, dit groote oogmerk bereikt te zien in het pas aangevangen jaar. Naar de Petit Parisien meent te we ten, zal de Fransche minister van buiten- landsche zaken de openingszitting van den Raad van den Volkenbond bijwon:n en daar om op Vrijdag 10 Januari a.s. uit Den Haag vertrekken. Op zijn reis naar Genève zal hij Parijs aan'doen en Zaterdagochtend gelegenheid hebben besprekingen te voeren in het Fran sche ministerie van buitenlandsche zaken. Zaterdagavond zal hij te Genève aankc- m:n. De oud-minister-president Poincaré, die, zooals men weet, gedurende de laatste maan den een reeks artikelen heeft geschreven in het te Buenos-Aires verschijnende blad, de „Nacion", wijdt zijn jongste beschouwing aan de problemen, welke in de Haagsche Confe rentie ter sprake zulllen komen. nog steeds twijfelachtig blijft, terwijl de publi catie van het memorandum van dr. Schachi de zaken nog heeft gecompliceerd. Ik ken dr. Schacht sedert eenige jaren, zegt hij, en onze betrekkingen, in den beginne ietwat opgewon den, werden vervolgens zeer hoffelijk. Hij kan impulsief en soms bruusk zijn, maar het schijnt mij toe, dat hij nooit te kwader trouw heeft gehandeld. Hij heeft het zijn plicht ge acht openlijk bepaalde opmerkingen te maken over eenige te Den Haag genomen besluiten, doch het lijdt geen twijfel, dat hij hiermede zijn regeering geen dienst heeft bewezen. Poincaré's artikel, dat uitteraard door de gebeurtenissen is achterhaald (hij heeft het nog over de traagheid der Duitsche regeering bij het indienen der financieele voorstellen), wijst er ten slotte op dat Duitschland wel dient te weten dat zonder ingrijpende en on verwijlde hervormingen het plan-Young niet zou kunnen functionneeren. Dit is een eerste voorwaarde; wanneer deze niet wordt ver vuld, zullen de Rijnzones, welke nog bij wijze van waarborg zijn bezet, het volgend jaar d.w.z. vijf jaren vóór den in het Verdrag van Versailles aangegeven datum niet kunnen worden ontruimd. Deze betrekking is de eenige waarborg, welke ons nog overblijft voor de regeling van het probleem der beloofde schadevergoeding, aldus Poincaré. Wij kunnen er slechts van af zien wanneer Duitschland zich zelf eerlijk in staat stelt de verminderde annuïteiten van het plan-Young te betalen. Eenigen tijd geleden publiceerden wij een bericht betreffende de gratie van Mooney en Billings, de twee Amerikanen, in den Staat Californië, die dertien jaar geleden tot le venslange gevangenisstraf werden veroor deeld wegens het werpen van een bom in een propagandaoptocht om Amerika tot deel nemen aan den wereldoorlog op te wekken. In den loop der jaren kwam allerlei aan het licht, waaruit bleek, dat beide mannen, die communistische opvattingen hadden en te gen den oorlog waren, onschuldig waren veroordeeld. Van socialistischen en liberalen kant wer den pogingen gedaan om revisie te krijgen, jaren lang zonder resultaat, hoewel rechter en juryleden, die het vonnis hadden geveld, verklaarden zich vergist te hebben. De te genwoordige gouverneur van Californië, Young heeft thans de zaak ter hand geno men en de overtuiging gekregen, dat beide mannen onschuldig zijn veroordeeld. Onze New-Yorksche correspondent schrijft ons thans, dat Mooney en Billings over eenige maanden vrij zullen komen, dat hun gratie zal worden verleend. Dit gaat echter zoo makkelijk niet, schrijft hij, en wel, omdat Billings al eens eerder ge vonnist was en dus niet rechtstreeks gratie van den gouverneur kan ontvangen, zooals bij Mooney kan. Billings' in vrijheidstelling kan pas gebeuren na een bevel van den Hoogen Raad. en Young wenscht niet den een eerder vrij te laten dan den ander Gedachtig aan de verachting die zijn collega Fullcr van Massachusetts te deel viel in het croc. Sacco-Vanzetti heeft gouverneur Young 'n meesterlijken zet gedaan om te verantwoor delijkheid oie* allaeo. t* De Zaterdagochtendzitting Tweede Commissie. der Omtrent de Zaterdagochtend gehouden bijeenkomst van de commissie betreffende de niet-Duitsche herstel vraagstukken is in een Engelsche persconferentie het volgende me degedeeld De bijeenkomst onder leiding van Loucheur was ongeveer van denzelfden aard als de Vrijdag gehouden bijeenkomst, daar zij ge wijd was aan het vaststellen van een werk program. Dit program houdt in, dat het Oostenrijksche vraagstuk Zaterdagmiddag wordt behandeld, 't Bulgaarsche a.s. Maan dag en het Hongaarsche Dinsdag of Woens dag. De bedoeling is, zoo spoedig mogelijk gereed te zijn. Vervolgens is er een algemeene bespre king gehouden over het standpunt der ver schillende mogendheden, die betrokken zijn bij het Oostenrijksche vraagstuk. De* presi dent distribueerde een voorontwerp of sche ma, dat geen volledige voorstellen inhoudt, maar denkbeelden bevat, welke het comité zou kunnen bespreken. Dit voorontwerp is het resultaat zich te Parijs heeft beziggehou den met de kwestie van de liquidatie van het verleden. Daarna verklaarde Titulescu namens Roe menië dat Roemenië weliswaar een verzoe nende houding wenscht aan te nemen en in alle opzichten wenscht mede te werken, om zoo spoedig mogelijk tot een vergelijk te ko men, doch dat hij hoopte, dat een regeling kon worden getroffen met Oostenrijk in ver band met de speciale vorderingen en het bij zondere standpunt van Roemenië afgeschei den van de belangen van Roemenië bij het algemeene vraagstuk. Deze verklaring gaf aanleiding tot het uiten van de hoop door den heer Marinko- witsj (Servië) dat een overeenkomst tot stand zou kunnen komen tusschen Roemenië en Oostenrijk overeenkomstig het precedent tusschen Tolen en Duitschland, dat Vrijdag ter kennis van de conferentie is gebracht Het betreft hier speciale vorderingen van Roemenië tegen Oostenrijk buiten het her- stelvraagstuk om. Na deze algemeene beraadslagingen werd besloten te 3.15 des namiddags bijeen te ko men met de Oostenrijksche gedelegeerden. Nog werd een inleidende bespreking ge houden omtrent de Bulgaarsche kwestie, wel ke Maandag aan de orde komt. Het verloop der Zaterdagmiddag conferentie. Omtrent de Zaterdagmiddag gehouden vergadering der Tweede Commissie, waar toe de Oostenrijksche gedelegeerden waren uitgenoodigd, werd in een Engelsche pers conferentie het volgende meegedeeld: De Oostenrijksche bondskanselier Schober gaf een uiteenzetting van de besprekingen der commissie voor de regeling der Oosten rijksche verplichtingen te Parijs. De Oosten rijksche delegatie heeft daar voorgesteld dat alle verplichtingen van Oostenrijk, voort vloeiend uit het verdrag van St. Germain zouden worden geannuleerd. De commissie, het standpunt der credi teurstaten overwegende, achtte zich niet be voegd een beslissing te nemen over het Oos tenrijksche voorstel. De Oostenrijksche delegatie heeft daarna voorgesteld, dat, in overeenstemming met de aanbevelingen van het pian-Young, weder zijds zou worden afgezien van de claims, die uit het verdrag mochten voortvloeien. Deze kwestie zou, naar besloten werd, aan de Haagsche conferentie worden voorgelegd. Schober betoogde vervolgens, dat een op lossing zeer noodig is, daar het verdrag van St. Germain en andere verdragen zoo inge wikkeld zijn, dat zij Oostenrijk practisch ver- oordeelen tot machteloosheid in de financi eele betrekkingen met andere landen. Een voorbeeld daarvan noemde spr. de voorge stelde leening voor de kapitaalsuitgaven Het was, ondanks de daartoe gedane pogin gen, onmogelijk de toestemming van alle partijen te verkrijgen, met het gevolg dat het gunstigste tijdstip voor het plaatsen der lee- nmg verstreek, tot groot financieel en econo misch nadeel van Oostenrijk. Het was dan ook wenschelijk voor alle landen om een eind te maken aan deze kwesties die hinderpalen vormen voor de consolidatie van de economi sche positie. Verder uitstel van de liquidatie van het verleden zou tot gevolg hebben, dat de reeds bestaande depressie nog ernstiger zou worden en nieuwe hinderpalen zou plaat sen op den weg naar een uiteindelijke oplos sing. Spr. deed een beroep op de commissie voor het tot stand brengen van een overeen komst, die eens en voorgoed een eind zal ma ken aan de financieele kwesties, voortvloei ende uit het verdrag van St Germain. De gedelegeerden van Roemenië, Tsjecho- Slowakije, Servië en Polen wezen erop, dat zij bijzondere vorderingen hebben op Oos tenrijk, maar zij waren van oordeel, dat het gewenscht is, tot een dergelijk accoord te ko men. In den loop der discussiën werd geopperd, dat het wellicht de beste weg om tot het gewensehte accoord te komen, zou zijn om onmiddellijk afzonderlijke besprekingen te houden tusschen de betrokken staten en Oos tenrijk. Besloten werd, dat deze bilateral be sprekingen zullen worden gehouden en dat, als resultaat daarvan een rapport zal wor den overgelegd aan de commissie ter verde re bespreking. De eerste dezer bilaterale besprekingen werd op 5 uur vastgesteld en wel tusschen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, zal wor den gevolgd door besprekingen van Oosten rijk met de andere betrokken landen. Men hoopt Maandag een rapport aan de com missie te kunnen overleggen. De kans op overeenstemming wordt gun stig geacht. Aangezien de Hooge Raad toch nog uit spraak moet doen en daar tijd mee heengaat, heeft hij de heele kwestie Mooney-Billings voorgelegd aan de State Pardon Board. Wanneer de vijf leden van deze commissie gunstig beslissen, staat de gouverneur voor taan niet alleen in zijn verantwoordelijkheid tegenover het publiek. Het is te verwachten, dat de beslissingen van Hoogen Raad en Pardon Board' gelijktijdig bekend zullen worden en er is geen twijfel aan of deze zul len ten gunste der beide mannen zijn. Naar de Petit Parisien weet mede te deelen is Frankrijk bereid ter vergemakke lijking van de oplossingen der kwestie van de schadevergoedingen in het Oosten, af te zien van zijn deel in de Hongaarsche schadever goeding. Daudet is dus na een ballingschap, die bij na twee-en-een-half-iaar heeft geduurd, te Parijs teruggekeerd. De geest, die hem bezielt, blijkt uit de „verklaring", welke hij aan het hoofd zijner Action Framjaise doet afdruk ken en waarin hij het volgende zegt: „Ik behoef de regeering van de Republiek niet te danken voor het doen ophouden van een schandelijke onrechtvaardigheid en het doen eindigen van een ballingschap van negen-en-twintig maanden. „Mijn besluit om de tuchtiging voort te zetten van de politie-mannen, die mijn zoon hebben vermoord en de slaafsche en meineedi- ge magistraten te brandmerken wegens het infame vonnis, blijft ongewijzigd. „Mijn wil om den regeeringsvorm te ver nietigen, die Frankrijk onteert, in het verderf stort, doodt, blijft onverzwakt. „Ik dank Fernar.d Vandérem, Georges Lccomte, Roland Dcrgelès, Daniël Halévy, Pierre Benou allen die Lm de overheid 4la Zondagmorgen tegen 10 uur is te Rome het Salonrijtuig van de Italiaansche konink. lijke familie aangekomen, dat naar Brussel was gezonden voor de Belgische Koninklijke familie. De Koning der Belgen, Koningin Elisabeth, Kroonprins Leopold van België, Prinses Astrid en de bruid van den Italiaan- schen Kroonprins Marie José werden door het Italiaansche Koningspaar allerhartelijkst aan het station verwelkomd Na de begroo ting inspecteerde Koning Albert de ^ere wacht. In de Koninklijke Stationswachtkamer had vervolgens de kennismaking plaats met de leden van het gevolg. Voor de Italiaansche regeering was aan wezig Grandi, minister van Buitenlandsche Zaken. Toen de Belgische en Italiaansche Vorste lijke personen in de galakoetsen plaats namen, bracht de menigte een luide ovatie. Een afdeeling cavalerie ging de stoet voor af, welke uit 14 rijtuigen bestond. In de eerste galakoets hadden de beide koningen plaats genomen. De jonge bruid kreeg een extra-ovatie. Onder de met lauweren versierde eere- bogen, welke voor de ontvangst waren op gericht, héette de gouverneur de gasten namens het gemeentebestuur welkom In de stad hingen overal Belgische en Italiaansche vlaggen. Bloemen en guirlandes gaven een feestelijken aanblik. In het Quirinaal ontving de regeering met den Duce aan het hoofd dé Belgische gasten. Daarbij waren^veneens aanwezig de reed» te Rome aangekomen buitenlandsche vorste lijke personen. tusschenbeide gekomen opdat er een eind werd gemaakt aan zulk een langdurig schandaal. „Ik dank de heeren Mandel, Marin, Her- riot en Daladier voor den stap, dien zij ten gunste van hun oud-collega bij André Tar- dieu hebben gedaan. „Ik dank Parijs, waar ik ben geboren, voor zijn onvergetelijke ontvangst. „Wat Barthou en Poincaré betreft, wij heb ben het laatste woord nog niet met elkaar ge sproken". Naast deze verklaring van den terugge keerden balling drukt de Action Frangaise de woorden af, die Daudet op het bureau van zijn courant heeft gesproken in antwoord op een toespraak van een der medewerkers aan het blad. Daudet zeide daarin o.ra. het vol gende: „Ik keer onder u terug met een ontroering, die gij kunt beseffen, maar ook met een diepen weemoed omdat ik daarginds te Brussel heb achtergelaten dien bewonderenswaardigen man, onzen koning, den hertog van Guise; Madame, die gij allen kent en van wie ik u nog het verheven uiterlijk, noch den heldhaf- tigen wil behoef te schilderen en eindelijk dien iongen Dauphin, prins Hendrik, op wien de hoop van ons land en onze kinderen is ge vestigd. „Wanneer men ziet, dat ons land onder de leidiner van de stommelingen en de smeerpoet sen, die aan zijn hoofd staan, een nieuwen inval, veldslagen, een blcedblad tegemoet gaat en wanneer men bedenkt, dat daar in balling schap te Brussel degenen zijn, die ons daar voor konden behoeden, dan krimpt ons hart, dan welt toorn in ons op en ik zou te Parijs hebben willen terugkeeren, in uw midden, het wapen in de vuist, om er onzen vorst met mij te doen terugkeeren. „In het leven komt het er op aan een groote zaak te dienen. Wij hebben de belangrijkste van alle gekozen, n.1. die van het vaderland Zij is voor ons belichaamd in den koning om dat zonder den koning Frankrijk gedoemd is te sterven. „Mijneheeren, wanneer de Republiek voort duurt, is Het Vaderland verloren: weg met d RepuèLök^ JLêïê de Koning!" DUITSCHLAND. DE ACTIE DER COMMUNISTEN TE BERLIJN. De Berlijnsche communisten organiseeren nog steeds betoogingen van werkloozen en dit gewoonlijk eiken avond op een ander punt der stad, .Deze demonstraties ontaarden meest in relletjes en de politie ziet zich dan ver plicht handelend op te treden. Bij een derge lijk incident, dat Vrijdagavond jn het Zuid- Oosten der stad plaats vond, werden 27 per sonen ingerekend; de meesten zijn Zaterdag weder in vrijheid gesteld. Groote betoogingen zullen in het midden van deze maand worden gehouden op den sterfdag van Rosa Luxem burg en Karl Liebknecht. terwijl door de com munisten ook een levendige propaganda zal worden gevoerd met het oog op de eind dezer maand te houden verkiezingen voor de be drijfsraden. ENGELAND HET ONDERZOEK NAAR DE ONLUSTEN IN PALESTINA. De Engelsche commissie -van onderzoek naar de moorden en onlusten tusschen Joden en Arabieren in Palestina is Vrijdag te Lon den teruggekeerd. De nog noodig 'getuigen verklaringen kunnen verder schriftelijk inge wonnen worden, waardoor de openbaar ma king van het rapport nog eenige vertraging zal ondervinden. Een uittreksel uit het rap port met de hoofdlijnen van het onderzoek wordt echter vooraf gepubliceerd. - EEN NIEUW SCHIP VOOR HERSTELLINGEN VOOR DE MARINE. De werf van Vickers Armstrong heeft een nieuw reparatie-schip van 13.500 ton vol tooid dat binnenkort aan de vloot in de Mid- dellansche Zee zal toegevoegd worden, in plaats van het oude schip Assistance dat af gedankt wordt. Het nieuwe schip is de mooiste drijvende werkplaats die op het oogenblik betaat. De eenige wapening bestaat uit twee kleine kanonnen voor het afweren van aan vallen uit de lucht, maar het schip is uitge< rust met alle faciliteiten voor het herstellen van oorlogsschepen, zoodat het in capaciteit een kleine scheepswerf evenaart. Aan boord rijn ongeveer twintig verschillende werkplaat sen, die alle van de nieuwste machines en ge reedschappen voorzien zijn. In een werkplaats kunnen motoren met in wendige verbranding hersteld worden, de an dere dienen voor het herstellen van zware en lichte machines en er zijn verder een gieterij, een loodgieterij, een modelmakerij, een smidse, werkplaatsen voor het lasschen en snijden van platen enz., een timmermanswinkel en een werkplaats voor het herstellen van instrumen ten. Het schip heeft een dubbelen bodem, waar in het ten behoeve van de vloot 200 ton over gehaald water, 200 ton ketelwater, 100 toe smeerolie en 400 ton stookolie kan meevoeren DE VELE DIEFSTALLEN BIJ DE POSTERIJEN. Na het uitlekken van de door de postertje» geheim gehouden diefstal van een postzak te Cardiff, die 1000 aan bankbiljetten mhield, maakt de Evening News thans gewag van een nieuwen diefstal van een aantal aangeteefcen- de paketten, ditmaal te Bristol tijdens d« groote Kerstdrukte. Ook deze diefstallen had den de Posterijen niet openbaar gemaakt. Drt is nu reeds de 70ste diefstal van postzakken sinds begin 1920. Qc nostmeestergen&raaL Leys SfiÉÉL kferil

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1