miiiiralt Courant. LANDSSPEL „ALKMAAR 1930". Honderd twee en dertigste Jaargang. tlaanflau O Januari Radio. Grootsche plannen van de Oranjevereeniging voor 1930. Het Landsspiel Nördlingen en de omgeving waar het speelt. Rechtszaken Radio-hoekje H',. 4 1929. HET ADVIES VAN DEN RADIO-RAAD Geen meerderheidsadvies inzake den zendtijd. Naar het Hbl. verneemt, is de Radio-Raad er niet in geslaagd om een meerderheidsad vies aan den minister van waterstaat uit te brengen over de verdeeling van den zendtijd. Er zouden aan den minister dus bij gebrek aan beter een aantal minderheidsadviezen zijn voorgelegd, waaronder ook een waarom trent reeds sedert eenige dagen geruchten de ronde deden, en volgens hetwelk de A. V. R O. aan de V. A. R. A. ongeveer een derde van haar zendtijd zou moeten afstaan. Practisch komt het hierop neer, dat dus de verdeeldheid in den Radio-Raad even groot is als daarbuiten, en dat de minister dus eigen lijk met een aantal minderheidsadviezen geen stap verder is gekomen. De mogelijkheid be staat nu, dat de minister de zaak nu in den ministerraad zal brengen, en dat zij vervol gens in de Tweede Kamer zal komen, waar dan, naar men vreezen moet, een zuiver poli tieke oplossing aan deze kwestie zal worden gegeven. DE GOLFLENGTE VAN HILVERSUM EN HUIZEN. Gistermiddag is bepaald, dat de golflengte- verdeeling van Hilversum en Huizen, zooals die thans geregeld is, ook zal gelden van 12 tot 18 Januari. - ------ In een op Zaterdagmid dag 17 April 1929 gehouden bijeenkomst der Alkmaar- sche Oranjevereeniging sprak de voorzitter van de Nationale Landsspelraad, gep. gen.-majoor b. d. F. de iWitt Huberts voor een aan dachtig gehoor over de Duitsche Landsspelen en over het meer dan gewone enthousiasme, waarmee ieder in die kleine Duitsche stadjes des zomers vrijen tijd gaf om door mede te •werken aan het „Heimat- spiel", dat dienen moet om het geboorteplekje meerde re bekendheid te geven en geliefd te maken bij de vele vreemdelingen, die hun zomervacanties in Duitseh- land doorbrengen. Aan de hand van ver schillende lantaarnplaatjes gaf de heer de VVitt Hu berts een overzicht van vele „Spelen" in Duitsch- land, er het gesprokene en vertoonde was van dien aard, dat onmiddellijk bij het bestuur van de Oranje vereeniging het plan post vatte, om, als het eenigs- zins zou kunnen, ook in Alkmaar zoo'n landsspel te gaan houden, en ook op dit gebied Alkmaar tot Victo- riestad te maken. I I I I. I De plannen waren er, maar hoe moest de zaak aangepakt worden? Het is gemakkelijk genoeg te zeggen „We gaan een landsspel opvoeren", maar de vraag „Hoe" is dringend genoeg. Na vele besprekingen werd er in de Oranje vereeniging besloten dat een commissie uit het bestuur, vergezeld van ver tegenwoordigers der beide plaatselijke bladen en enkele anderen, die op een of andere manier bij het op te voeren landsspel betrokken zullen zijn, naar een Duitsch landsspel zouden gaan en daar eens kijken hoe het geval in elkaar zat. Drukke correspondentie was het gevolg van dit besluit en het eind van het lied was, dat genoemde commissie op den 23 Augustus met een tweetal auto's naar Duitschland vertrok, met als einddoel Nördlingen. Om onzen lezers even gelegenheid te geven zich te oriënteeren, diene, dat Nörd lingen een klein stadje is met even 9000 inwoners. Het ligt in de buitengewoon mooie natuur van Beiersch Zwabenkand, in de buurt van het zusterstadjc Rothenburg. Ook het bekende Dinkelsbuhl ligt er in de buurt. München, als grootste stad in den omtrek, is een dikke 100 K.M. van Nördlingen verwijderd. Mogen we dan onze lezers verzoeken met ons mee te gaan naar Nördlingen? De heenreis, langs den Rijn, kunnen we gevoegelijk overslaan, die is bekend ge noeg. Laten we alleen volstaan met te vertellen dat de Lortlei en de Drachenfels er nog steeds stonden, dat de Keulsche Dom nog steeds mooi en indrukwekkend was en dat het den geheelen weg langs vrijwel regende, met gevolg dat de trotsche Rijn, zich in nevelsluiers hulde zoodat hij het gezelschap voort trekkende Alkmaarders slechts zoo nu en dan een blik op zijn voortvlietenden stroom gunde. Van Frankfurt am Main leidde de weg door de specifieke Duitsche stadjes Hanau, Aschaffenburg, Wurzburg. waar de enkele mooie, oude gebouwen, als het „Residenz", uitbundig bewonderd werden, en Rothenburg. In en namiddag van den tweeden dag van vertrek uit Alkmaar, werd Nörd lingen bereikt, waar het gezelschap oogenblikkelijk in handen viel van Herr Oberinspector Steger, die als vertegenwoordiger van de vereeniging voor Vreem delingenverkeer de a.s. Landsspelopvoerders ver welkomde en de taak op zich had genomen ons weg wijs te maken in zijn woon stad. Hij begon met het meest karakteristieke ge bouw, n.1. het Gemeente huis, waar niet alleen de vroedschap een paar zeer geslaagde vergaderzalen heeft, maar waar ook een museum is met ontelbare kostbaarheden uit den meest roemrijken tijd van Nördlingen. Het gebouw zelf is een Juweeltje van midden- Gothische bouwkunst, een paar imposante trappen, overhuifd door hooge colonnades. Om en bij dit oude monument zou men zich wanen weer in de Middeleeuwen terug te zijn, gelegen als het is, op het marktplein, dat vanzelfsprekend omzoomd is, met een groot aantal huizen uit denzelfden ouden tijd. Moe, door hun hoogen ouderdom, leunen ze tegen elkaar en bezien verveeld en teleurgesteld het moderne, jachtige leven, die aan de tegenwoordige menschen geen tijd gunt, stil te staan en te ver- poozen bij den voorbijen goeden ouden tijd, toen alles nog voel genoegelijker en rustiger was, en waarvan de antieke geveltjes zoo vaak getuige zijn geweest. Om nu nog even terug te komen op het interieur van het Raadhuis vermelden we dat er een drietal verzamelingen ondergebracht zijn, het stedelijk archief, de stadsbibliotheek, en het museum van de stad. Zeer veel moois is er te genieten, o m is er een manuscript van onzen vriend Alva, die ook bij onze Zuid-Duitsche buren een groote rol heeft gespeeld. Verder vinden we er een afbeelding van de allereerste oorkonde van Nördlingen. gegeven door koning Urnulf (in het jaar 898), oorkonden van Karei V, Wallenstein, brieven van den Zwarten Chnstiaan, en Orenstierna. Maar genoeg, Herr Steger staat vol ongeduld te wachten, de dikke, kort- auemige museumsuppoost, die door hartkloppingen midden m de duimschroef- verhalen is blijven steken, verkoopt nog gauw een vijftal entreekaarten, die door des gezelschaps schatbewaarder met eenige bevreemding voldaan worden, en we gaan wandelen in d« orettige straten en straatjes van alte Reichsstadt. Nördlingen is een zware vesting geweest en al dade lijk blijkt dat het zijn ka rakteristieke allures nog behouden heeft. Alle wegen die naar het stadje leiden, loopen onherroepelijk dood op het 14-tal poorten, die aanwezig zijn en geen ster veling kan, buiten die poor ten om, de stad betreden. De vestingmuren en basti ons zijn nog geheel aan wezig, de weergangen van zeer zwaar eikenbalken boven op de muren, laten toe, dat een wandeling op de muren gemaakt wordt, rondom de geheele stad. Als pièce de milieu, dat overal, gedurende de heele rondgang, domineert de groote St. Georg-Kirke. Zeer mooi, maar ook zeer eigenaardig is het, te wan delen over de oude wallen met het kleine stadje aan den voet, ontelbare prach tige «reveltjes doemen hier en daar op, onbescheiden blikken gluren vanaf den „Wehrgang" in knusse tuinhoekjes of leuke bin nenplaatsjes. De poorten van Nördlingen!! Wat al stormen zijn er in den loop der eeuwen heengegaan over deze verweerde knapen, wat een verscheidenheid, van hooge personnages zijn er onder die poorten doorgeschreden! Om er een paar te noe men: Keizer Max, Karei V, Gustaaf Adolf en Wallenstéin, zijn grootsten tegen stander. Aan de muren zijn houten borden aangebracht, die herinneren aan de benarde tijden welke de stad heeft meegemaakt, ook tijdens den wereldwaanzin van 19141918, in dezen geest: Albert Leo SchlageterHans Hermes Ein Deutscher MannEin Deutsches Kind Von den Franzosen Ermordet sind, Wie viele andre liebe Getruee Am Deutschen Rhein! Deutsche, halt ein den Schritt, Mach Herz und Faust harter Denk an die Mörder. Eu zoo heeft het door wallen en poorten beschermde Nördlingen nog echt on- vervalscht bewaard een sfeer van roem uit dichtbij- en ver-verleden, en de be volking, nijvere ambachtslieden en gegoede middenstanders, hebben gemeend deze traditie van roem niet beter te kunnen voortzetten dan c# or het telkenjare opvoeren van een „Heimatspiel", het Landsspel waarvoor de reis Alkmaar Nördlingen nu eigenlijk begonnen was. En dit spel wordt al een tiental jaren, met steeds stijgende belangstelling op gevoerd, sinds 2 jaren bij mooi weer in de open lucht, op een plekje, dat er voor geschapen is. Op het kerkplein van de indrukwekkende St. Georgkirke, met als achtergrond de oude verweerde muren van het Godshuis, de ramen sober ver licht. op den voorgrond een paar lommerrijke boomen, die de open pleinruimte prachtig breken, en dat alles overheerscht door den hoogen grooten kerketoren, waarop des avonds de wakers van Nördlingen hun veilig voelenden roep „So g'sell so" laten hooren Met het Raadhuisplein is deze plek wel de mooiste van het heele stadje en het is geen wonder dat het spel „Anno 1634, die Schlacht bei Nördlingen" op deze historische plaatsen, zooveel indruk maakt. Voor we nu het een en ander van dit spel probeeren te vertellen, nog een paar dingen over het gemeente-bestier van de stad. Nördlingen wordt bestuurd door 20 raadslieden en 2 burgemeesters, welke met elkaar eenmaal in de veertien dagen vergaderen. Verder bestaat het vroede vaderen-college uit 7 leden van B. en W„ die tweemaal per week de belangen hunner stad in het Raadhuis bepraten. In de raadszaal boven den Voorzitters- stoel, jtaat een fraaie spreuk: „Freie Sprache, feie Antwort". Dat de gemeente iets over heeft voor het blijven van het Heimatspiel, moge blijken uit het feit dat de vereeniging per jaar evenveel subsidie ontvangt, als ze aan de gemeente voor lente van geleende gelden moet betalen. Is dat Gemeinschaftsgefiihl of niet? Om eenigszins een beeld te geven van de schoonheid van Nördlingen, hebben vye bij dit artikeltje een paar houtsneden opgenomen van de karakteristieke plekjes. Een paar oude geveltjes en een stuk van de wallen met als achtergrond het torentje van een der vele walpoorten. Deze afbeeldingen spreken meer dan vele kolommen schrift zouden kunnen zeggen. Over het Landsspel zelf en over de plannen der Alkmaarsche Oranjevereeni- f**®1 aanleiding van het Duitsche bezoek, een en ander in een volgend op- Kr. "VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Vrijdag 3 Januari. ONVOLDOEND GEWAARDEERDE WELWILLENDHEID. Gedurende de voortzettting van de zaak tegen den chauffeur van de hout-vrachtauto der te Alkmaar gevestigde Houthandelsfir ma Eecen, de heer Dirk M., bleek uit de ver klaring der verbalisanten Dalenberg en Web ster, dat verdachte reeds met veel conside ratie was behandeld, aangezien van de vier geconstateerde overtredingen slechts twee waren gerelarierd. De kantonrechter, dan ook enigermate ontsticht dat verdachte de zaak nog had getraineerd, veroordeelde hem tot de door den ambtenaar O. M. gerequi- reerde straf, 6 boete of 6 dagen. GEEN ONDERHANDSCHE SCHIKKINGEN. Onmiddellijk proces-verbaal gewenscht. De 22-jarige plaatwerker N. S. Korver uit Velzen bevend zich op 8 Augustus te Alk maar, in gezelschap van zijn meisje, dat op de duozitting had plaats genomen. Op den hoek van de Uitenboschstraat en het Baan- pad, werd de heer Korver aangereden door den chauff.erenden melkrijder Pieter B., die van het Baanpad komende, de bocht links te kort nam en alzoo caramboleerde met de metor van Korver. die van uit de Uiten boschstraat naderde. Laatstgenoemde sloeg met den motor over den kop, jloch gelukkig had het ongeval geen andere gevolgen, dan materieele schade aan motor en kleederen van den h:er Korver. Ook uit de verklaring van den op het Baanpad wonenden heer De Wilde, die ooggetuige was geweest van de aanrijding kwam vrijwel vast te staan, dat de niet verschenen melkrijder de schuldige was. Door den heer Korver werd dan ook een civiele actie ingesteld tegen B. tot een bedrag van 50. De kantonrechter sprak zijn ontstemming uit over het feit, dat eerst een maand later aangifte was gedaan en toen bleek, dat die aangifte wel direct had plaats gehad, doch dat volgens gewoonte door de politie was ge wacht met verdere behandeling'tot vast stond, dat geen onderhandsche schikking en afdoe ning was geschied, werd zijn ontevredenheid er niet minder op. Volgens meening van den kantonrechter stond die regeling ter becordee- ling van der. ambtenaar van het openbaar ministerie en niet aan de politie, derhalve gaj de kantonrechter als zijn uitdrukkelijke wensch te kennen, dat in het vervolg van elke verkeersovertreding zonder eenig transigee- ren, onmiddellijk proces-verbaal zou worden opgemaakt, tevens aan de pers verzoekende, hiervan melding te willen maken. Wat den verdachte betreft, deze werd schuldig verklaard aan overtreding van ar tikel 22 der mcror- en rijwielwet en mede op grond, dat hij bekend staat als een wilde melkrijder, veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen, terwijl de door den heer Korver inge stelde civiele schade, werd toegewezen tot een bedrag van 35. TE VEEL LINKS GEHOUDEN. Gevaren van het Waaigat. De 26-jarige luxe chauffeur H. B. O. te Bergen, op 16 Sept. te Alkmaar de tamelijk gevaarlijke Gasthuisstraat berijdend, had te veel naar links aangehouden, met gevolg dat een aanrijding plaats had met een door den chauffeur J. de Groot bestuurden melkauto. De heer H. B. O. gaf toe niet geheel rechts te hebben gereden en werd veroordeeld, daar het hier een ernstige verkeersovertre ding gold, tot 20 boete of 20 dagen. De Kantonrechter gaf in deze zaak op nieuw uiting aan zijn reeds meermalen ge openbaarde meening, dat het bekende waai gat, in het belang der veiligheid ter plaatse, voor alle doorgaand verkeer diende te worden afgesloten. ERNSTIGE AANRIJDING. De heer J. Hollenberg, arbeider te Bergen, die op 19 Augustus aldaar geheel rechts van den weg langs den Dorpsweg rustig huis waarts peddelde, werd eensklaps van achter aangereden door een automobilist, met ge volg dat Hollenberg door den sterken schok van zijn rijwiel slingerde, door de lucht een pracht van een salto-mortale maakte om weer ongedeerd op zijn beenen neer te komen. Zijn rijwiel was echter zwaar beschadigd en de aanrijder reed zonder notitie te nemen van het al of niet veroorzaakte ongeval, ste vig door. Een aanwezige automobilist was echter zoo vriendelijk de auto direct te volgen en wist dit motorrijtuig onder Alkmaar's rook in te halen, waarop hij de gelegenheid waar nam het nummer te noteeren. Na gedane in formatie bleek de bestuurder, de 27-jarigen G. O., wonende te Alkmaar, te zijn. Deze heer, hed:n terecht staande, ontkende even wel pertinent iets met het ongeval te maken te hebben. Het was hem absoluut onbekend dat hij genoemden datum ter plaatse aanwe zig was geweest. Den heer Hollenberg stond echter het ge beurde neg helder voor den geest. Ik schrck me 'n aap, zeide hij, ik vloog zoo de hoogte Dinsdag 7 Januari. Hilversum, 1071 Af. Van 12.4.nnu 298 Af.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.01 2 Concert door het A. V. R. O.-Kwartet 2—3.— Gramofoonmuziek. 3.4.— Knip cursus. 4.5.Microfoon-debutanten. Zang en viool en harmonica. 5.30—6.30 Concert door het A. V. R. O.-Kwartet. 6.30 Koersen. 6.457.15 Engelsch: Conversatie. 7.15- 7.45 Engelsch voor gevorderden. 7 45—8. Gramofoonmuziek. 8.019.Concert door het Omroeporkest. 9.-9.45 A. V. R. O.-Nuts- lezingen over Indië. Spreker: Prof. Dr. L. Ph. Le Cosquino de Bussy over: De groote cultures. 9.45 Voortzetting concert. 10.15 Persber. 11.Gramofoonmuziek. 12. Sluiting. Huizen, 1875 Al. 11.30—12— Godsdien stig halfuurtje. K. R O. 12.15—1.15 K. R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. 1.152— K. R. O. Gramofoonmuziek. 2.3.K. R. O. Vrouwenuurtje 3 —3.30 K. R. O. Kniples. 4.6.K. R. O. Gramofoonmuziek. 6.01— 6.05 K. R. O. Beursberichten. 6056.15 K. R. O. Gramofoonmuziek. 6.15—6.30 K. R. O. Sportpraatje over: Waarom Katholieke Sport? 6.306.55 K. R. O. Gramofoonmu ziek. 6.557.25 K. R. O. Cursus Kerklatijn. 7 257.45 K. R. O. Lezing over: De Zaak- waarnemerij. 7.45—8— K. R. O. Politieber 8— N. C. R. V.-Uitzendavond. (Geen nadere gegevens). Daverrtry, 1554.4 Af. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. B. Selman, sopraan. D. Brayell, bariton. 12.50 Concert op cinema orgel door E. O. Henry. 1.20—2.20 Oikest- concert. 3.20 Concert. A. Pendarvis, alt. E. Bebb, tenor. E. lies, piano. 4.20 Orkestcon cert. 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7— Zang door S. Austin, bariton. 7.45 Lezing. 8.05 Zang door R. Burnett, bariton. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Nieuwsberichten 9.40 Lezing. 9 55 „The Rush Hour" van E. Longstaffe. Koor, orkest en solisten. 10.55 Dansmuziek. 11.35—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 Af. 12.50— 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 „Romeo et Juliette" van Ch. Gounod. Orkest en solis ten. Langenberg, 473 Af. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.3511.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoo:nmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 4.505.50 Orkestconcert en piano. 7.25 Orkestconcert. 8.20 Bach-concert. Viool, viola, piano en cembalo Spreker. Kalundborg, 1153 Af. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.204.20 Concert. Orkest en pianiste. 4.204.50 Kinderuurtje. 7.20— 8.20 Voordracht met muzikale illustratie 8.209.05 Voorlezing en zang. 9.2010.20 Orkestconcert. 10.20—12.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 Al. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orgelconcert. 9.20 „Songe d'une nuit de Noël" (Een kerstdroom) van Théo Fleischmann. Muziek van Fernand Quinet. Orkest, koren en solisten. 9.55 Gra mofoonmuziek (Dansmuziek). 8.35 (op golfl. 338.2 M.) Uitzending door de Soc. Arbeiders Radio-Omroep in Vlaanderen. (S. A. R. O. V.). Zeesen, 1635 Af. 6.1511.45 Lezingen en berichten. 11.5012.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Leipzig. 4.50—7.20 Lezingen. 7 20 Piano recital door Claudio Arrau. 8.05 Concert op verschillende instrumenten. Daarna berichten. in over m'n kop, maar ik ben er gelukkig nog „massel" afgekomen. De schade aan zijn rijwiel bedroeg 25, welk bedrag hij dan ook wenschte te vorderen. Daar het den heer G. O. niet mocht geluk ken op overtuigende wijze zijn alibi aan te toonen, werd hij veroordeeld tot 60 boete of 60 dagen, met toewijzing der civiele vor dering ad 25 en ontzegging van zijn rijbe voegdheid voor den tijd van drie maanden. Door den ambtenaar was 100 boete ol 100 dagen, doch geen intrekking van rijbe wijs gerequireerd. EEN EIGENAARDIGE MANIER OM ZICH AAN TE DIENEN. De 18-jarige bakkersknecht Jacob v. P. te Graft, die in den avond van 8 Nov. een be zoek wilde brengen bij zijn 66-jarigen fyard- hoorigen dorpsgenoot Salomon Heertjes, meldde zijn komst door een glasruit in te slaan. Hij stond heden voor dit feit gekwali- ficeerd als baldadigheid terecht, doch daar hij inmiddels de toegebrachte schade weer had vergoed en de oude heer Salomon met vuur voor hem pleitte, kwam het.bakkertje er af met slechts 4 boete of 4 dagen. VAGEBONDEERENDE GRAS KALVEREN. De landbouwer en bollenkweeker Petrus Klaver te Egmond was op 25 November niet aangenaam verrast, toen hij bemerkte dat eenige jonge runderen eigendom van zijn dorpsgenoot Petr. Lichthart in jeugdigen overmoed een bezoek hadden gebracht aan zijn bollen- en bietenland, een aantal uitge- plante bollen hadden ingetrapt en zich aan de voerbieten hadden tegoed gedaan. Temeer was Klaver ontstemd, omdat hij kort tevo ren L. nog had gewaarschuwd. Niettemin was de zaak buiten de rechtzaal gebleven, doch de heeren konden het met de schadere geling niet eens worden, daar Klaver meer vroeg dan L„ die eerst de kat nog eens uit den boom wilde kijken, genegen \Vas te ge ven. Dus had de kantonrechter zich met deze aangelegenheid te bemoeien en zijn oordeel uit te spreken over de escapades van de op geschoten koeientelgen, die in één adem kalfjes, pinken en graskalveren werden ge noemd. Het draaide tenslotte uit op een ver oordeeling van Petrus L., wien 15 boete of 15 dagen werd opgelegd. De vordering van den benadeelden land- en bollenbouwer werd voorts toegewezen tot een bedrag van 13. NIET TOEGELATEN VERVOER MIDDEL. De expediteur Jac. E. K. te Amsterdam had op 25 Aifjjustus voor het vervoer van 23 personen gebruikt een voor dergelijk ver voer ingerichten vrachtauto, die echter niet als zoodanig was goedgekeurd, zooals te Lijmen bij de controle werd geconstateerd. De heer K. roemde thans grootelijks de

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5