MAGGI' Bij Gevatte Koude Qananirin- SEIDERUSOEP LANDBOUW en VEETEELT, Provincies! nieuws ^)RAl5rt1 A-van VALKEriBURG'S-- .-.LEVERTR -de droeve reis VAN DE „ZETA". Vier patiënten hersteld.. Naar aanleiding van de vergiftigingsver schijnselen, welke zich aan boord van het Ncorsche s.s. „Zeta" hebben voorgedaan, kan nog worden meegedeeld, dat de vier ter verpleging opgenomen patiënten uit het Rot- -terdamsehe ziekenhuis zijn ontslagen De Noorsche regeering heeft toestemming ver leend tot het verrichten vair sectie op het lijk van een der overleden studenten Een van de overleden zal naar Bergen worden overgebracht en de derde zal te Rotterdam worden begraven. pE NEDERLANDERS EN DE HARING. Een wel wat overdreven voorstelling Kelen, de bekende teekenaar, wiens carica toren herhaaldelijk ook in „Het Handelsblad'' werden gepubliceerd, vertelt in „das II- lustrierte Blatt: Wat het hier voor München is, wat de worstjes voor Frankfurt, de macaroni voor Italië bettekenen, dat is voor Holland de haring. Des nachts worden de haringen ge- iva.ïgen, men legt ze eenige uren in zure melk en den volgenden dag worden ze in héél Hol 'land door oud en jong op elk uur van den dag jen bij ieder gelegenheid op alle straathoeken 'uit dé hand gegeten. Zelfs dames uit den ge goeden stand slipen als het donker is, heime- i naar een haringkraampje en slikken gauw een vischje binnen. Na middernacht wordt in de danslokalei? ook al haring geserveerd. Is het wonder, dat men zelfs zuigelingen deze visch laat eten VERDUISTERING DOOR EEN LOOPKNECHT. Te Bussum is een 26-jarige loopknecht, woonachtig te Huizen en recidivist, aange houden, die in dienst van het filiaal eener ver verij, goederen afleverde zonder voorkennis en daarvoor de bedragen inde. In den loop Jvan een jaar heeft hij op deze wijze ruim 1000 verduisterd. De man is ter beschik king van de justitie te Amsterdam gesteld. KINDERLIJK IN EEN MANDJE. Te Utrecht is in de gracht bij het fort aan de Biltstraat het lijkje gevonden van een vol dragen kind van het vrouwelijk geslacht. Het bevond zich in een rieten mandje, dat op het "ivater dreef. ZWEEDSCH STOOMSCHIP MET AVERIJ TE IJMUIDLN BINNENGEBRACHT. Gistermiddag te ongeveer twaalf uur heeft de stoomtrawler Zaanstroom N. IJM 197 uit IJmuiden, geassisteerd werd door een sleepboot van de fa. Weismuller, aldaar bin nengebracht het Tweede vrachtstoomschip_ „Johan Sanne", waarvan het roei- bleek te' zijn weggeslagen. Het schip, dat deze averij bekomen heeft tijdens hevig stormweer op de Noordzee, is, aangezien het stuurloos was, door den trawler op sleeptouw genomen en tot voor de IJmuider pieren gebracht, waar de sleep boot bij het in de siuizen brengen verdere hulp verleende. Voor zoover bekend, is aan boord van het Zweedsche schip alles wel. Nader vernemen wij, dat de „Johan Sanne" 1340 bruto reg. ton meet. Het schip heeft drie dage., met averij op de Noordzee rondgedreven. Behalve dat het roer was weggesiagen heeft het schip ook vrij ern stige schade aan den voorsteven bekomen. De „Johan Sanne", die een lading stuk goederen in heeft, zal naar Amsterdam wor den gebracht om daar te repareeren. VOOR HET TROELSTRA-OORD. Een gift van f 10 000. De bondsraadsvergadering van den Uge- fneenen Nederlandschen Bouwarbeidersbor.d besloten als feestgave ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van den bond aan het Troelstra-Gord een schenking te doen van 10.000. ttw t- v H00G WATER. Uit Limburg komen berichten, dat de Maas vrij sterk wassende is. In de buurt van neugem loopt het water hier en daar reeds over het laaggelegen land. EEN MOOI LEGAAT. Voor een Volksleesinrichting te Winschoten. De heer E. Mellema, kapitein der voorma lige schutterij te Winschoten, die dezer da gen plotseling is overleden, heeft bij testa mentaire beschikking een bedrag gelegateerd van 20.000, vrij van successierechten voor de stichting van een „Winschoter Zuider- veensche Volksleesinrichting „Garst", welke beheerd zal moeten worden door een commis sre te benoemen door B. en W. dezer ge meente. Bovendien zal in het fonds wokden ge stort de jaarlijksche terugkeerende rente van een „eigendom", welke een verkoopwaarde van 15.000 bezit. De volksleeszaal zal moeten worden ge vestigd aan de Garst (een wijk in het zuiden der gemeente). VERVALSCHING VAN LOTEN. In November 1.1. werd er door den ar menraad te Amsterdam gewaarschuwd tegen een 59-jarigen man, voor het feit dat hij, zonder daartoe gerechtigd te zijn, in ver band met St. Nieolaas kaarten verkocht Thans heeft de politie aanleiding gevonden dezen man te arresteeren op vermoeden van poging tot oplichting. Tenhuize van den aangehoudene zijn n.1. loten gevonden van een Friesche loterij, welke loten vervalsclV bleken te zijn. TWEE KINDEREN GEWOND DOOR DRAAIENDE AS. Te Westerbroek nabij Hoogezand zijn twee kinderen van den arbeider A. V., 7 en 11 jaar oud, in aanraking geweest met de draaiende ar van een windmolen en daarbij ernstig gewond, zoodat opneming in het Acad. Ziekenhuis te Groningen noodig bleek. DRIELING GEBOREN TE HELMOND Te Helmond heeft Zaterdagnacht mej. A. M. Bollen-van Heek het leven geschonken aan een drieling: drie flinke jongens, welke evenals de moeder welvarend zijn. Toen men deze buitengewone gebeurtenis den vader, die al reeds voor 'n gezin van zes kinderen *e zorgen had, mededeelde was hij zeer on der den indruk, zegt de Crt. Nogal begrijpe lijk! NA DEN MOORDAANSLAG TE APELDOORN. De verdachte van den moordaanslag te Apeldoorn, zekere R. S., is Zaterdag naar Zutfen overgebracht. Tot dit tijdstip had hij ontkend iets met den moord uitstaande te hebben, doch tijdens het transport legde hij tegenover de hem begeleidende veldwachters een volledige bekentenis af. BRANDSTICHTINGEN TE HAARLEM. De daders bekennen De beide personen, die te Haarlem ge arresteerd zijn als verdacht van brandstich ting in hun woning aan de Cheribonstraat en deswege in arrest waren gesteld, hebben thans hun daad bekend. Zij hadden eenige kleedingstukken zoodanig bij een brandende kachel gehouden, dat het niet anders kon, of die kleedingstukken moesten vlamvatten. Een verdacht geval. Op den tweeden Kerstdag heeft te Haar lem, zooals gemeld, een zware brand ge woed in de Barteljoresstraat. De bewoner had zich uit de bovenverdieping langs een touw moeten redden. Als oorzaak van den brand had hij opgegeven, dat een rol goed tegen de brandende kachel zou zijn geval len. Bij het onderzoek door de politie pleitten eenige verdachte omstandigheden tegen den bewoner en deze is thans door de politie als •"""dacht van brandstichting in arrest gesteld. DE PHILIPS-LICENT1ES. Een nieuwe klacht. Naar men ons mededeelt heeft de firma Gijzemij en v. d. Berg, radiohandel, te 's-Gravenhage bij den officier van Justitie een klacht ingediend tegen de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven wegens niet voldoen aan de bepaling der Octrooiwei, die eischt, dat de octrooihouder de patent nummers vermeldt op de door hem in om loop gebrachte artikelen. Doordat Philips dit niet heeft gedaan, is genoemde firma in de meening gekomen, dat de bouw van ra diotoestellen vrij was, en heeft de firma op grond daarvan een bedrijf opgebouwd, waar van zij meent, dat het dreigt door Philips ten onder gebracht te worden. HET RIJKSMUSEUM IN 1929- Het Rijksmuseum te Amsterdam is in het nfgeloopen jaar door 245.998 personen be zocht (inclusief) de avonden van de Edi 8on-lichtweek) tegen 224.476 in 1928» wendig totaal verwoest. De Steenwijker brandweer stond tegenover de vuurzee vrijwel machteloos en moest toezien, dat de fabriek geheel uitbrandde. De schade, die, naar de Crt verneemt, door verzekering wordt ge dekt, kan op het oogenblik nog niet met juist heid worden vastgesteld, maar is aanzienlijk Er vinden ongeveer vijftig arbeiders werk in de fabriek. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Nader meldt men ons: De brand werd omstreeks half zes ontdekt. De brandweer was spoedig ter plaatse en gaf met 4 stralen water. Het kolossale gebouw is geheel uitgebrand. De brand is ontstaan in de raffinaderij. De oorzaak is onbekend, doch men vermoedt, dat deze schuilt in kortsluiting. De nachtploeg, die te 5 uur de fabriek had verlaten, had toen geen onraad bemerkt. Te 12 uur in den middag was men het vuur meester en kon het gevaar als geweken wor den beschouwd. Den geheelen Zondag en zelfs hedenmorgen worden de puinhoopen nog nat gehouden, om dat het brandende vet nog steeds onder he* puin te voorschijn komt. Het gebouw is op beurspolis verzekerd, ter wijl de heer Pasman eveneens tegen bedrijf- schade verzekerd is. De schade wordt op eenige tonnen geschat. Door den brand zijn 70 personen werkloos geworden. Met den herbouw zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. Kerk afgebrand. Alleen de toren be houden. Hedenmorgen vroeg is de herv. kerk te Ernst nabij Epe (Veluwe) afgebrand De oorzaak van den brand is onbekend. Het vuur greep snel om zich heen en het kerkgebouw brandde geheel af. Het ligt geheel in puin. Alleen de toren is blijven staan, ter wijl ook de pastorie gepaard bleef. Defect aan den schoorsteen. Door een defect in den schoorsteen brandde te Breezand af de boerderij van Gebr Nieu- wenhuis. Verzekering dekt de schade Een moedige redding. Te Heteren is een hofstede afgebrand. Toen het perceel in volle vlam stond, werd een y.- jarig dochtertje vermist, dat in de wieg te slapen was gelegd. De brandmeester Speyers bedacht zich geen oogenblik, worstelde zich door rook en vuur naar de kamer en wist het kind te redden! Nauwelijks was hij terug op een der raamkozijnen of het geheele branden de huis stortte achter hem in. a bietten Koorts; Rheumatiek Hoofdpijn en Kiespijn Wettig beschermd tegen Vervalschmgen Pri|f to es 75 ct. B« Apectc <a Drogist ea NOODLOTTIG ONGEVAL VOOR KOMEN. Gistermorgen 5 uur zou de heer P. v. D., melkslijter te Helmond, door P. v. d. B. ge wekt worden. Toen op herhaald kloppen geen antwoord gegeven werd sloeg deze zoo hard op de deur dat een twintigjarige dochter van den heer v. D. wakker werd. Haastig snelde deze naar de slaapkamer van haar ouders en vond hier haar vader en moeder bewusteloos op hed liggen, terwijl een ver stikkende gaslucht in de kamer hing. De dochter, die verpleegster is, paste direct ge holoen door de politie, kunstmatige adem haling toe welke eerst na geruimen tijd re sultaten opleverde. F.en inmiddels ontboden geneseheer verklaarde dat nog juist op tijd ingegrepen was. De oorzaak van dit, gelukkig nog goed af- geloojaen ongeval, was volgens De Crt. een lekkend gaskraantje. NATIONALE COMMISSIE TEGEN HET ALCOHOLISME. De vorige week kwam de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme te Utrecht bij een onder voorzitterschap van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die in zijn openings woord wees op de te verwachten wijziging der bestaande Drankwet, en op pogingen die vanuit Indië werden gedaan om te komen tot nadere aansluiting met de N, C. A. Lang durige besprekingen werden gevoerd over te nemen maatregelen om te komen tot betere naleving of herziening van het in 1919 ge sloten verdrag van St. Gertnain en Laye, waarbij beperking van alcoholinvoer in Afri ka werd beoogd. Voorloopig zal neg worden afgewacht of vanuit Engeland daartoe stap pen zullen worden gedaan. De Commissie Alcoholcursussen voor Stu denten bereidt met de Groningsche Studenten G.Tieelonthoudersvereeniging een cursus van lezingen in Groningen voor, daarna zullen Amsterdam en Utrecht aan de beurt komen. De Statistiekcommissie zal aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek verzoeken voor een jaar de telkaarten van de crimineele statistiek te laten uitzoeken en deze te sor- teeren naar de dagen van de week en het al coholgebruik bij het plegen van het misdrijf Aan de regeering zal worden verzocht verhooging van de Rijkssubsidie voor de Drankbestrijding te willen overwegen Een onderzoek zal werden ingesteld naar het houden van spaarkastjes in herbergen, welk kwaad in de Zuidelijke provincies meer nog dan elders schijnt voor te komen. Tenslotte werd:n de internationale ver houdingen op Drankbestrijdersgebied be sproken, waar het Internationaal Bureau te Lausanne door het ophouden der subsidie daaraan verleend door de Wereldlige tegen het Alcoholisme in groote moeilijkh'U'Tf ver keert. BRANDEN. Vetsmelting te Steenwijk afgebrand. Gistermorgen ontstond door tot nu toe on opgehelderde oorzaak brand in de vetsmel- terij van Pasman's Exportslachterijen en Fa brieken. gelegen aan den Eesveenschenweg 28b te Steenwijk. Het vuur vond in den groo- ten aanwezigen voorraad rauw en gesmolten vet, alsmede de huiden en afval der slachterij gretig voedsel en in korten tijd stond de ge heel e fabriek in lichterlaaie. !n enkele uren was de nieuwe modern ingerichte fabriek in VERKEERSONGEVALLEN. Te 11 uur Zaterdagavond is op den Rijks weg Zuid te Sittard de heer Jan Luiten, af komstig van Roosendaal door een pass ee renden auto overreden. Hij is in zeer zorg- wekkenden toestand in het Fransche klooster te Sittard opgenomen. KORTE BERICHTEN Te Aerdenhout is, 71 jaar oud. over leden de heer Tijo H. van Eeghen, üd van den Raad van Beheer van de Handelsvereeni- ging'van Dudok de Wit en Co. De stoomtreiler IJ.M. 40 (De Hoop II) is van de visscherij te IJmuiden moeten te- rugkeeren omdat één der matrozen op zee met zijn hand tusschen den winch bekneld ge raakt was, waardoor dit lichaamsdeel ern stig verwond werd. De Amsterdamsche politie heeft twee jongens van resp. 9 en 10 jaar, aangehouden, die een poging tot diefstal deden Een hun ner had reeds een gestolen electrische rijwiel lantaarn in zijn bezit. De burgemeester van Liverpool is voornemens in den a s. zomer eenige groote havenplaatsen van het continent te Bezoeken. Hij zal dan ook naar Amsterdam komen, waar hij in den loop van Juni wordt ver wacht. Toen Zaterdagmorgen de sneltrein uit Zutphen, die te 9.16 in Deventer aankomt, het station daar binnen zou rijden, werd de weg werker G. Dekker door de locomotief ge grepen en medegesleurd, ten gevolge waar van hem den linkervoet en rechterarm ver brijzeld werden. De man is aan de gevolgen overleden. De koningin, prins Hendrik en prinses Juliana hebben Zaterdagavond in den Ko ninklijken Schouwburg de voorstelling bij gewoond van „De Groene Pleureuse" en daarna, na afloop van dit stuk, de opvoering van „De Bruiloft tfan Kloris en Roosje". Mr. C. Tetrode, overleden te Assen, heeft de volgende legaten vermaakt: 2000 aan het Wilhelmina Ziekenhuis, 3000 aan de diaconie der herv. gemeente, 500 aan de diaconie der isr. gemeente te Assen, alles vrij van successierechten. Holl. No. 169 DE KINDEREN IN DE „JAAR CIJFERS" Toeneming der echtscheidingen. Eenigen tijd geleden heelt mr. De Jongh, kinderrechter te Amsterdam, geschreven over het lot der kinderen bij echtscheidingen. Echtscheidingen zijn een maatschappelijk eu.el voor zoover er kinderen bij betrokken zijn, al moet erkend worden, dat ongunstige huiselijke verhoudingen, vechtpartijen soms, die kinderen bijwonen in onharmonische hu welijken, nog nadeeliger moeten werken, dan het uiteengaan der ouders. Het aantal echtscheidingen neemt toe en het zij aan anderen overgelaten, de oorza ken van die vermeerdering op te sporen en te overwegen, of misschien uitvoerbare denk beelden ter verbetering aan de hand gedaan kunnen worden. Hoezeer het uiteenvallen van huwelijken toeneemt, moge blijken uit de volgende gegevens, overgenomen uit de „Jaarcijfers", uitgegeven door het Centraal Bureau voor Statistiek. We vinden (de getal len tusschen haakjes geven de aantallen kin deren aan): Jaar Aantal p. 1000 duur v.h. huw.1) echtsch. echtparen A. B. C. 1917 1354 (1618) 1.32 2.7 2.52 1.7* 1918 1404 (1651) 1.33 3.9 2.91 1.77 1919 1527 (1742) 1.35 5.9 3.08 1.83 1920 1962 (2270) 1.59 6.2 3.74 2.37 1921 1988 (2301) 1.56 3.9 3.59 2.53 1922 1954 (2204) 1.50 4.1 3.43 3.07 1923 2024 (2604) 1.52 3.8 3.67 3.04 1924 2102 (2571) 1.55 4.9 4.07 3.15 1925 2198 (2704) 1.59 4.5 3.91 3.26 1926 2368 (2836) 1.66 4.1 4.40 3.35 1927 2571 (3047) 1.79 5.3 4.81 3.68 Uit deze gegevens zelve blijkt in de eerste plaats, dat het aantal scheidingen van 1.32 per duizend echtparen steeg tot 1.79 wat een vermeerdering geeft van 0.47 of ruim 35 pCt. en daar het totaal aantal mede to: nam, komt men tot het weinig verheugend inzicht, dat het absoluut en relatief omhoog gaat ten na- deele van vele honderden kinderen. 2). Waardoor het grootste aantal echtschei ding voorviel 10 tot 15 jaren na het huwelijk valt niet te zeggen. Men moet zich tevreden stellen met gissingen. Zouden kinderen van 10—14 jaar bij oneenigheden in het gezin een woordje meespreken en daardoor bevor deren, dat de ouders een eind maken aan het huwelijk? Of vreezen ze, als hun kroost dien leeftijd heeft, een verkeerd voorbeeld te ge ven? Of meenen ze, dat de kinderen, nu ze dien leeftijd hebben, het wel min of meer zond.r twee ouders te kunnen stellen? Het zijn slechts vragen, die vage vermoedens in houden. Wettig en onwettig geborenen. Er werden als levend geboren aangege ven: 1918 163.848 wettig en 3788 onwettig 1928 175.688 wettig en 3322 onwettig Het aantal onwettig geboren levende kin deren is dus absoluut achteruitgegaan, maar ook relatief, zooals eenvoudige berekening leert: immers het bedroeg in 1918: 2.3 pCt. van het aantal wettige, in 1928: 1.3 pCt., wat een belangrijke teruggang beteekent. Ook het aantal levenloos aangegevenen liep in deze periode van tien jaar terug van 6593 tot 4616. Het percentage onwettige geboor ten, berekend op het totaal aantal geborenen liep terug van 2.32 pCt. in 1918 tot 1.87 pCt. in 1928. 1) De jaarcijfers geven tabellen, waarin vermeld is, hoe lang de ontbonden huwelijken geduurd hebben. We nemen eruit over: A. die minder dan één jaar geduurd hebben, B. waarvan de meesten voorkwamen n.1. na 10 —15 jaar en C. de echtscheidingen na een huwelijk van 20 of meer jaren. 2) We hebben de scheidingen van tafel en bed, in 19177 240, in 1927 426 buiten be schouwing gelaten. VERBRUIKS- EN LAND- EN TUIN- BOUW COOP E R AT IE S. Geen samenwerking. Eenige weken geleden is ten kantore van den Centralen Bond van Nederlandsche Ver bruikscoöperaties te 's-Gravenhage een be spreking gehouden over samenwerking tus schen Verbruikscoöperaties en Land- en Tuin- bouwcoöperaties. Aan deze bespreking heb ben deelgenomen vertegenwoordigers van het Koninklijk Nederlandsche Landbouwcomité, den R. K- Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond en het Centraal Coöperatie Comité werd voorgesteld een commissie te benoemen, welke zou hebben te onderzoeken of, en zoo ja, op welke wijze, samenwerking tusschen producenten en consumenten zou kunnen wor den verkregen. Hoewel de vertegenwoordigers van ge noemde land- en tuinbouworganisaties sym pathiek stonden tegenover deze gedachte, heeft de vergadering van de dagelijksche be sturen der drie centrale landbouworganisa ties besloten oo de voorstellen van het Cen traal Coöperatie Comité niet in te gaan en wel op grond hiervan, dat van de voorgestelde sa menwerking geen heil voor de landbouwers en tuinders werd verwacht. BROEK OP LANOENDIJK. Lcop der bevolking over het jaar 1029. Geboren 23 jongens en 31 meisjes, totaal 54. Overleden: 10 mannen en 19 vrouwen, totaal 29. Levenloos aangegeven 2. Overle den met wettig domicilie 1. Huwelijken 22. Echtscheidingen 1. Ingekomen personen 45 mannen en 48 vrouwen, totaal 93. Vertrokken personen 48 mannen en 54 vrouwen totaal 102. Op 1 Januari 1929 bedroeg de bevolking 1166 mannen en 1198 vrouwen, totaal 2364 personen. Op 1 Januari 1930 bedroeg de bevolking 1176 mannen en 1204 vrouwen, totaal 2380 personen. Alzoo een vermeerdering van het zielental met 16 personen. CASTRICUM. Gisteren vierde de heer H. A. Nijsen, hoofd van school 2 te Bakkum, zijn 25- jarig ambtsjubllé als hoofd dier school, terwijl mede die school 25 jaar bestond Wij wisten al dat leerlingen, ouders en oud-leerlingen dezen dag voor den heer Nijsen niet ongemerkt zouden laten voorbij gaan, maar dat men hem zou laten blijken hoe men zijn werken op prijs stelt hadden wij niet mogen ver wachten. De dag werd ingezet met een H. Mis uit dankbaarheid, waarna in auto's Ju bilaris en familie zich naar de woning te Bakkum begaven. Aan de grens van de schoolwijk werd de feesteling opge wacht door het feestcomité met de schooljeugd, waarbij de fanfare van het gesticht Duin en Bosch. Met luide fanfares werd de jubilaris ontvangen en in het kort welkom gehee- ten in zijn schoolgebied door den voor zitter van het comité, den heer Schenk, waarna de kinderen langs hem defileer den en zich achter de auto's aansloten, terwijl de fanfare vooruit ging. Overal hadden de ingezetenen de vaderland- sche driekleur doen wapperen. Tegen 9 30 uur werden de kinderen tot de feestelijk versierde ">hool toegelaten er nadat het hoofd met de familie in een fraai versierd lokaal was ontvangen werden door de kinderen enkele feestlie deren gezongen onder leiding van mej. Geuzebroek en den heer Philipoom, leerkrac' ten aan de school. Intusschen waren B. en W. en de gemeentesecretaris verschenen, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde. Nadat da liedjes ge zongen waren nam de burgemeester het woord die met hartelijke woorden den jubilaris namens het gemeentebestuur feliciteerde met zijn jubilé en het vele werk door hem in 25 jaar voor het on derwijs gedaan. Namens de gemeente werd hem een fraai bloemstuk aange boden met blijvende vaas. Vervolgens nam de voorzitter van het •feestcomité het woord die namens kin deren, ouders en oud-leerlingen den jubilaris tpesprak en hem dankte voor hetgeen hij al die ja-en voor de kinde ren en ouders was geweest. Als bewijs van waardeering werd hem een gouden horloge aangeboden, waarbij nog was gevoegd een zeer fraaie electr. lamp en een kapstokkleed. Nog werden door verschillende ande ren geschenken gezonden als een mooi ebbenhouten vulpotlood terwijl in étui een vulpen met potlood werd aangebo den. Ook was een groote schat van bloe men gezonden, o.a. van do commissie van bestuur van het gesticht Duinen bosch, waaraan de heer Nijsen sedert het bestaan als leeraar is verbonden, van het bestuur van het Witte Kruis en vele anderen. Nadat de efficieele plechtigheid was afgeloopen (de heer Nijsen had onder- tusschen zeer onder den indruk hartelijk beder.kt vcor de vele blijken van waar deering) werden door de leerlingen van de school de onder leiding van mej. Geuzebroek ingestudeerde loonstukjes ten beste gegeven en zeer goed voorge dragen. In den middag had een druk bezochte receptie plaats waar velen kwamen om den eer Nijsen en zijn familie te komer f-'uk wenschen. Vervolgens werden de ouders van de kindei*en in de school ontvangen om te genieten van de toonspeelkunst van hunne kinderen, waarna het officieel? gedeelte ten einde was. Des 's avonds tegen half zeven kwam de fanfare van het R.K. jongenspatro naat een serenade brengen. BERGEN. De Berger Tooneelvereeniging sjieelde gis teravond voor een slecht bezette tooneelzaa! in "De Rustende Jager" „De gescheiden echtgenoot", blijspel in drie bedrijven door Joh. W. Brocdelet. Broedelet is een bekend schrijver van schetsjes en novellen, waarin hij op rake wijze hét Haagsche leven ty peert. Wij waren dan ook wel belangstel lend naar zijn blijspel, doch moeten eerlijk verklaren, dat het ons niet heeft voldaan. Nu was het spel over het geheel ook onbe vredigend. De heer Schwertree speelde, als tooneel- speler te veel in de houding van den marte laar, terwijl mej. Burgering, een aardige verschijning, als zijn vrouw te stijf was. Als vrouwtje, dat door het scheppen van echte huiselijkheid, haar charme heeft, had zij dit wel wat meer mogen laten uitkomen. Nu speelde ze wel wat al te nuchter. Mej. Bergman had als romantisch vrouw tje wel eenige goede momenten. De regiseur, de heer Bart Loevens, leverde als candidaat-notaris goed spel en was dan ook de eenige, die de aanwezige een lach wist te ontlokken, hoewel hii voor het jonge vrouwtje wel iets te goed getypeerd was, Jan Timmer gaf blijk zijn rol goed inge studeerd te hebben, doch ook deze rol doet het in het stuk niet. In het eerste bedrijf is hij te lang aan het woord. In het 2de bedrijf zat er ook te weinig gang in het haasttafreeltje. Als jong journalist was Wuts Heystra nog niet het slechtst, hoewel hij te overdre ven onhandig deed. In hoofdzaak is de keuze van het stuk ech ter geen gelukkige gebleken. Dat in een stukje van zes personen, het voor een tooneelvereeniging nog noodig is den regiseur, als niet lid, de hoofdrol te laten spelen getuigdt allerminst van een vooruit gang in het beschikbaar hebben» van leden die een rol kunnen spelen. Wij hebben de Berger Tooneelvereeniging in betere conditie gekend dan wij haar gisteravond zagen. Het wordt tijd, dat deze vereeniging zich gron dig vernieuwt. Het Jazz-band orkest, dat onder de pau zes musiceerde en het bal verzorgde was uit stekend. Bij beschikking van den minister van financiën van 0 December 1.1, is dan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas ver leend van 2700 ter uitbetaling aan N. Da- neberg voor den bouw eener woning inge volge de Landarbeiderswet. Aan den heer J. de Waard is verlof verleend voor den verkoop van alcoholhou dende dranken andere dan sterken drank voor café „De Lindeboom'' aan den Heeren- weg alhier,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7