mkmaarsGhe tonrant. ZIJN LAATSTE Dl BALANS-UITVERKOOP B. W. B. LIENESCH Honderd Iwse en dertigste Jaargang. Dinsda? J Januari Radio-hoekje FKUII.LRTON. Provinciaal nieuws ^sUmt<jracif/ Jfo. 5 1929. Woensdag 5 Januari. Hilversum, 1071 At. Van 12.6n.m. 298 M.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.01 2.Concert door het A. V. R. O.-Kwartet. 2.-3.Radio Kinderkoorzang. 3.4. Naaicursus. 4.4.30 De voornaamste studie- muziek voor piano, uitgevoerd door Egbert Ven. Toelichting door Louis Schmidt. 5. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.156.45 Concert door Omroeporkest 6.30 Koersen. 6.45—7.15 Italiaansch voor beginners. 7.157.45 Itali- aansch voor gevorderden. 7.45 Gramofoon muziek. 8.01 Aansluiting van het Theater Carré te Amsterdam.N.V. Italiaansche Opera. Uitzending van „La Forza del Destino". Opera in 4 bedrijven van G. Verdi In de pauze persberichten. Na afloop gramo foonmuziek. 12.Sluiting. Huizen, 1875 Af. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.15930 Morgenconcert. 10.3011. Ziekendienst. 11.11.30 Gramofoonmuziek. 11.3012.30 Harmoniumbespeling. 12.30 2.Concert. Sopraan en piano. 2.2.45 Concert. Viool, viola, fluit, cello cn piano. 2'45—3.15 Lezen van Chr. Lectuur. 3.15 4 15 Voortzetting concert. 4.155.Gramo foonmuziek. 5.6— Kinderuurtje. 6.7. Cursussen Techniek. 7.8.Uurtje voor de Rijpere Jeugd. 8.8.30 Bestuursmededelin gen door den N. C R. V.-voorzitter. 8 30 Trioconcert en lezing. 10.—10.30 Lezing ever: Kan radio-ontvangst een indruk geven van de werkelijkheid? Na afloop persberich ten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. B. Jones, sopraan. F. Powell, bariton. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20—2 20 Orkestconcert. 3.20 Overhandiging van een radio-installatie, aangeboden aan het Royal Hospital te Chelsea door „The Daily News". Tospraken en zang. 3.35 Dansmuziek. 4.05 Concert. F Glennie, bariton. Strijkkwartet. 5.05 Concert op cinema-orgel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7 Zang door S. Austin, bariton. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. A. Moxon, sopraan. Instrumen taal Kwintet. 8.50 „The Proposal". Klucht in 1 bedrijf van A. Tschechow. 9.20 Nieuws berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Kamermuziek. IM. Basilides, alt. Strijkkwartet. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 Ai. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkestcon cert m. m. v. solisten. Langenberg, 473 Af. 6.207-20 Gramo foonmuziek. 9.3510.35 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 4.505.50 Concert. Fluit, viool, viola, cello en piano. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Vroolijk programma. Daarna tot 11.20 Dans muziek. Kalundborg, 1153 At. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.50—4.50 Orkestconcert en voor dracht. 7.359.15 „Daniël Hertz". Tooneel- spel in 3 bedrijven van Henri Nathansen 9.30—10.30 Orkestconcert. Brussel, 508.5 At. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en vocale solisten. Zeesen, 1635 Af. 6.15—11.20 Lezingen en berichten. 11.20—12.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 2.053.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.507.50 Lezingen. 7 50 Vroolijk programma uit Langenberg. Daarna: Berichten en lezing. Vervolgens tot 11.50: Dansmuziek. RADIO VOOR RANGEERENDE TREINEN. Op de stationsemplacementen te Hamm, in Westfalen, wordt dagelijks zeer veel geran geerd. Daar het tot dusverre gebruikte waar schuwingssysteem met signaalhorens 't ran geeren dikwijls veel vertraging geeft, heeft men besloten de locomotieven van radio-ont vangers te voorzien, welke de berichten van een centralen zender kunnen ontvangen. EEN „RADIO-SLEUTEL" VOOR GARAGES. Een Zwitsersch ingenieur heeft een sy- /teem ontworpen, waarmee het mogelijk is het metalen afsluitingsscherm van een gara- °?r a*s*and te openen, zonder dat de chauffeur de auto behoeft te verlaten. Het scherm wordt n.1. geopend door middel van een electro-motor, die in werking gebracht kan worden door middel van een schake laar, die in de garage is aangebracht, of wel door een radio-ontvanger De auto's worden voorzien van een kleinen radio-zen der. die op dezelfde golflengte is afgestemd als de ontvanger in de garage. Wanneer men de garage verlaat, kan men eerst door mid del van d:n schakelaar het scherm openen en terwijl men wegrijdt kan het door middel van het zendertje in de auto's gesloten worden. Wanneer de chauffeur zijn auto wil stallen, verricht hij dezelfde handelingen in omge keerde volgorde. („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W. H. C. Bollaard. 6' „De kalmeerende poeders heb ik ook inge pakt", fluisterde deze zijn meester toe en stap te toen uit het spoorrijtuig. Else wuifde haar vader na zoolang ze hem maar kon zien. Het jonge meisje hield innig veel van haar vader; net was een andere liefde dan die ze voor haar moeder gevoelde, die zich als mooie, gevierde vrouw niet al te veel om het opgroeiende meisje had bekommerd. Maar des te meer was ze van jongsaf met haar vader geweest. Pro fessor Berner was vroeger een bekend land schapschilder, totdat hij bij een noodlottigen val bij het schaatsenrijden het volledige ge bruik van zijn rechter arm verloor en het schilderen moest opgeven. Een geluk was het, dat hij uit een welgestelde familie stamde en het schilderen geen broodwinning voor herr behoefde te zijn. Hij bezat genoeg om zonder zorgen te kunnen leven. Door de relaties van zijn vrouw, een baronesse Stormberg, die hofdame bij de overleden hertogin was ge veest, werd hij benoemd tot directeur van het schilderijmuseum, pen betrekking, die toeval lig vacant was en waaraan een mooie bezoi- d'Ting was verbonden. Hij had dit ambt thans vijf en twintig jaren tot volkomen tevrecen- heid vervuld. Bij zijn bezoeken aan het mu seum was Else bijna altijd zijn getrouwe be geleidster geweest; zij kende alle schilctenjen EGMONDBINNEN. Gemeenteraad. Dezer dagen vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Bos. Alle leden aanwezig. Ingekomen waren o.a. een schrijven van het comité der vereeniging van Burg. en Secr. verzoekende adhaesiebe- tuiging aan hun rekwest aan de Kroon betreffende opheffing classificatie ge meenten. In dit verzoek werd aange toond, dat de financieele voordeelen van het buitenleven slechts denkbeeldig zijn, veel meer daarentegen brengt hef meer dere kosten met zich mede, als b.v. het laten leeren van kinderen, waarvoor reis- en verblijfkosten bijkomen, enz. De raad besloot aan dat verzoek adhae- sie te betuigen. Een schrijven van den Pensioenraad verzoekende vaststelling pensioens grondslag J. de Wit als ambtenaar van den Burgerl. stand. Dit betrof een admi nistratieve aangelegenheid. De pensi oensgrondslag werd alsnog vastgesteld, volgens de wedde, die bedroeg 7.50 per jaar. Een verzoek van het Centraal Bureau voor inlichtingen om een jaarlijksche subsidie ad 5 werd afgewezen, daar dit voor deze gemeente van weinig be lang werd geacht. Het betrof het geven van inlichtingen aangaande contribu- eerende vereenigingen langs de huizen. Een schrijven van de fam. Ransijn te Rinnegom met verzoek ook aldaar de vuilnis te doen ophalen. B. en W. stelden voor daarop afwijzend te beschikken, daar men bij inwilliging van dat verzoek ook verplicht zou zijn den dienst verder in de richting Rinnegom uit te strekken, terwijl bovendien dan ook Wimmenum in aanmerking zou komen. De Raad be sloot als door B. en W. voorgesteld. Een verzoek van mei. de wed. C. Bal- tus e. a. om twee straatlantaarns bij te plaatsen aan den weg Egmondbinnen- Castricum. Ofschoon de raad erkende, dat uitbreiding van de straatverlichting daar ter plaatse dienstig zou zijn, werd besloten vooralsnog niet daartoe over te gaan, doch af te wachten tot de te ma ken wegverbreeding gereed was en dan de kwestie nogmaals te bezien. Een schrijven van Ged. Staten, hou dende aanmerking op ingezonden veror dening op de vaargelden. Opgenomen in de verordening moet worden het bedrag wanneer een jaarabonnement wordt aangegaan. De raad besloot dat alsnsog op te nemen. Een voorstel van den adm. G. E. B. tot afschaffing van het gratis lichtpun tenstelsel bij nieuwbouw. Deze tegemoet koming werd destijds ingesteld tot aan moediging aansluiting aan het electr. net. Dat motief kan echter aangenomen worden als te zijn vervallen, terwijl het tevens dikwijls schijnt voor te komen, dat minder voor het aangelegde licht punt wordt betaald, dan van het bedrijf wordt terug ontvangen. De raad besloot tot opheffing van deze tegemoetkoming met ingang van 1 Jan. 1930. Het prov. blad 1929 wees uit dat de uitkeering uit de wegenbelasting voor 1928 slechts bedroeg 450 tegen 1600 over 1927. Voor kennisgeving aangeno men. Ontvangen werd het provinciaal blad 1929 houdende herziening wedden bur gemeester, secretaris en ontvanger. De max.-wedde voor den burgem.-secretaris zal voor deze gemeente bedragen ƒ4900, voor den gem.-ontvanger 1400. Deze wedden moeten zuiver worden genoten, alzoo ponder pensioen-aftrek. De huis- en van de meeste ook de geschiedenis, waar zij vandaan kwamen en in wier handen zij waren geweest. „Je bent een levende catalogus van de Schneiditzsche verzameling", zeide vader dik wijls gekscherend tot zijn dochter en Else was trotsch op deze qualificatie. Ook nu nog, nadat zij al lang volwassen was en een der meest gevierde meisjes in de Schneiditzsche hofkringen, bracht zij nog heel wat uren in het museum door. Zij was werkelijk heel be nieuwd van welk kunstjuweel in Berlijn haar vader het spoor was aangewezen. Het moest ongetwijfeld iets buitengewoons zijn, anders ware hij er niet zoo weinig mededeelzaam over geweest, dacht zij. Dolgraag had ze ge weten wat voor een schilderij het was. Peinzende haar huis wandelend, ontmoette zij dicht bij het marktplein mijnheer von Wei den, in gezelschap van zijn dikken, asthmati- schen taks, waarmee hij dikwijls 's morgens een straatje omliep. Met bijna overdreven be leefdheid nam hij zijn hoed af, reikte haar de hand en zei: „Goeden morgen juffrouw Ber ner, mag ik eens even informeeren hoe u het bal van gisteren is bekomen?" „O, uitstekend." „Die vraag van mij is eigenlijk volkomen overbodig, want zoo'n stralende schoonheid als u merkt den volgenden dag er niets van dat zij tot diep in den nacht heeft gedanst-'; von Weiden was altijd zeer galant jegens vrouwen. „En mag ik ook weten hoe uw moe der het maakt?" vroeg hij op zoetelijken toon „Moeder slaapt nog, of beter gezegd sliep nog toen wij weggingen. „Wij?" „Ja, vader en ik. „Ik bracht hem zooeven naar den trein", lichtte Else hem in. huur ambtswoning secretaris werd ge steld op 450. De heer Van der Molen: En is hier nu niets meer aan te doen? De voorzitter: Dit werd bij kon. besluit goedgekeurd. In verband daarmede zou ik willen voorstellen ook de pensioens bijdragen van de andere gemeenteamb tenaren niet meer te verhalen, dat is billijk, we moeten allen over één kam scheren. Voor Burg., secr. en ontvanger zijn wij nu gebonden door de voorschrif ten van hoogerhand. De heer de Waard: Dan moesten we ons daar ook maar aan houden. De heer Bras: Waarom wordt dit voor de andere ambtenaren ook niet gere geld? De voorzitter: Daarover beslist de raad. Ik stel nogmaals voor met ingang van 1 Jan. 1930 alle ambtenaren vrij pensioen te geven. De heer Apeldoorn: Ik had gedacht we moesten het nog eens een jaartje uitstellen. De heer Groot: Het volaend jaar is het precies hetzelfde. De heer Bras: Dan zitten we weer voor hetzelfde geval, ik vind het wel hillijk. De voorz.: Het totaal bedrag per jaar voor de gemeente zal ziüi 259.55. De heer Groot: We moesten nu dit besluit maar nemen. Het voorstel van den voorzitter werd thans in stemming gebracht en verwor pen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen d^ heeren Apeldoorn, van der Molen, de Waard en Straathof. De raad ging thans in geheime zitting ter bespreking candidaten voor onder wijzeres aan de o. 1. school te Egmond a. d. Hoef. Na heropening werd mede gedeeld, dat op de voordracht voorko men: 1. mej. Nieuwenhuizen, alhier; 2. mej. Teerink te Alkmaar: 3. mej. van Jcyen te Alkmaar. Mej. Nieuwenhuizen werd met algemeene stemmen benoemd. Besloten werd op voorstel van B. en W. een rekening-courant overeenkomst aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten. Besloten werd bij eventueele werkloos heid de werkloozen de bermen en het geboomte langs den te verbreeden weg te laten verwijderen. Het loon zal zijn 3 per dag plus 0.10 voor ieder kind beneden 14 jaar. Door den gemeentearts werd een ver zoek ingediend om aanbouw van een erker aan zijn woning. B. en W. stelden voor in verband daarmee de huishuur met 50 te verhoogen. De totale kosten van den aanbouw werden geraamd op 500. De dokter verzocht thans een ver hooging van 40. B. en W. handhaafden hun voorstel, waarmede de raad ac- coord ging. Aan het einde der agenda sprak de voorzitter een woord van dank tot de wethouders en raadsleden voor hun medewerking over 1929 en hoopte dat 1929 voor allen een gelukkig jaar is ge weest. Voorts riep hij hun medewerking in voor 1930 wat in vele oozichten een moeilijk jaar zal zijn. Bedenken wij b.v. de nieuwe wet op de fin. verhouding van Rijk en Gemeenten en de verbetering van den Hoofdweg. Bij de rondvraag wees de heer Bras op de versperring in de vaart door de zandvletter., zelfs dobbert een motorschuit maar los daar rond. De betrokken personen zullen hiermee in kennis worden gesteld. De heer Van der Molen zou graag verbete ring zien van 't gedeelte weg vóór de woning- bpuwhuizen. Een zinkputje zou een afdoend middel zijn. De voorzitter merkte op, dat dergelijke din gen gevraagd dienden te worden vóór het ma ken van de bestekken van gemeentewerk. B. en W. zullen de zaak ter plaatse onder zoeken. De heer Straathof verzocht wat grint voor het St. Vincentiusgebouw te Rinnegom. De voorzitter had geen bezwaar, dat de noodzakelijkste verbeteringen in den weg wor den aangebracht, het verder onderhoud blijft achterwege, door de aanstaande algeheêle Waarom kijkt mijnheer von Weiden plotse ling zoo raar moest Else denken, 't is net of hij zich over mijn laatste woorden ergert. Maar dat zal verbeelding zijn geweest, want bijna nog vriendelijker glimlachend dan zoo even stelde hij de vraag: „En als 't niet onbe scheiden is, waarheen is uw vader gereisd?" „Naar Berlijn." „Zoo", was het eenige, wat von Weiden daarop zei en na een paar beleefdheidsfrases nam hij afscheid. Toen Else thuis kwam, wachtte haar moe der op haar. In een gemakkelijk ochtendjapon zat nivrouw Berner aan de ontbijttafel. „Wat is er toch aan de hand, dat jullie mij zoo maar alleen laat? kwam het geërgerd over haar lippen. „Maar moedertje", lachte Else, „wat praat u toch? Uw zorgzame man wilde u niet in uw slaap storen en daar de trein, waarmede hij naar Berlijn moest, om 10 uur vertrok, kon hij natuurlijk geen afscheid van u nemen. Maar hij laat u hartelijk groeten en u weten, dat hij overmorgenmiddag weer thuis is". „Ik snap niets van die plotselinge reis", zei mevrouw Berner. „Vader heeft mij gis teren geen woord daarvan gezegd. Van die geheimzinnigheid achter mijn rug begrijp ik absoluut niets." „Van geheimzinnigheid achter uw rug kan geen sprake zijn, moeder." Else deed haar hoed en mantel af, legde die op een stoel en ging zitten. „Ook ik hoorde eerst zoo even van die reis en vader wist, zooals hij verze kerde, er gisteren zelf nog niets van, want eerst 's avonds vernam hij, dat er een of an der waardevol schilderij te koop was; van daar die plotselinge reis. U ziet dus, moeder, de zaak is heel onschuldig." :gverbetering en verbreeding. Ten slotte dar dankte wethouder Apeldoorn den voorzitter voor diens aangename 1 iding. ZUIDSCHARWOUDE. Het gezelschap „Nut en Genoegen" hield Zaterdagavond in „De Roode Leeuw"* weer een nutsavond. De heer J. Renoud verwel komde allen met een toespraakje. De vorige lezing geschiedde door den heer S. de Boer Kzn., met als onderwerp „Dierendressuur", welke interessante lezing met aandacht ge volgd was en de aanleiding was tot een leerzame nabeschouwing. Alvorens tot de lezing van den avond werd overgegaan vroeg den heer Bouman het woord en zei- de dat hij naar zijn beste weten als corres pondent van de Alkmaarsche Courant ge tracht heeft de verslagen van „Het Nut" zoo objectief mogelijk weer te geven. De heer Paul Wit beklaagde zich er over in het laatste verslag als medewerker (violist) ge- paseerd te zijn, doordat zijn naam niet werd genoemd. Na eenige bespreking sprak de vergadering zich bij monde van den voorzit ter uit, en twijfelde niet aan de goede be doelingen van den correspondent, een abuis- je kan heel gemakkelijk gemaakt worden en zeide hem dank voor hetgeen hij als zooda nig voor „Het Nuf' gedaan heeft. De lezing van den avond geschiedde door den heer C. Wagenaar over de drooglegging der Zuiderzee. Dit actueele en zeer belang rijke onderwerp trok zeer de aandacht. De le zing was ontleend aan een brochure „De Zuiderzee een ruïne?" uitgave van N. V. Dagblad „De Telegraaf'. De beschouwin gen hierover omvatten acht rubrieken, n.1. 1. Eens meer, thans zee, straks land; 2. Le- ly's grootschc project; 3. Hoe zal ons land er uitzien? 4. Zuiderzeeverlies en -winst; 5. Gebrek aan cultuurgrond; 6. Een zwarte bladzij in de Zuiderzeehistorie7. De Zui- zeefinanciën; 8. Tekort van 380.000.000. Nadat de heer Wagenaar zijne lezing be ëindigd had, ontspon zich een levendige ge- dachtenwisseling. Begrijpelijkerwijs was het geweldig tekort dat veel aandacht vroeg. Bij de overdenking van deze kolossalen arbeid, past ook een zeer ruime blik. Waar de staat zelve interesse heeft, dus belanghebbende, mag aangenomen worden dat gepoogd wordt alles in goede banen te leiden. Er zijn zooveel perspectieven, die alleszins een be vredigende toekomst doen verwachten. Wij concludeerden uit de nabespreking dat allen een indruk verkregen dat dit stuk geweldige arbeid, ons land in de toekomst ten goede komt. Het was een leerzame avond. De voor zitter bracht den heer Wagenaar dank voor zijne lezing en de toehoorders voor de aan gename bespreking. STOMPETOREN. Zaterdagavond hield de afdeeling Oter- leekStompetoren van den Bond voor Staatspensionneering in het café Renses al hier een propaganda-avond. Hoewel het be stuur voor ieder gelegenheid had gegeven om gepensionneerden zelfs gratis van Oterleek en van den Omval per auto naar hier te komen, liet de opkomst veel te wen- schen over. De voorzitter, de heer H. He ringa, drukte hierover bij het openen der bij eenkomst zijn leedwezen uit. Nadat een lied uit den bekenden bundel was gezongen, werd het woord gegeven aan den spreker voor de zen avond, den heer S Heringa, die een re de hield over: Het premievrij staatspensioen in de politieke partijen, naar aanleiding van het congres voor Staatspensionneering, ge houden op 3 April 1929 te 's-Gravenhage Op beknopte wijze zette spreker uiteen, wat in dit opzicht reeds sedert 1901 was gedaan, maar toch was het reeds vrij laat geworden, eer het tweede gedeelte van het programma een aanvang kon nemen: opvoering van „Tieneke", tooneelspel in drie bedrijven, door Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Op verzoek van het bestuur der afdeeling OterleekStompetoren Hadden bestuur en le den van „Aurora" zich bereid verklaard, voor het goede doel op te treden. Het stuk, dat natuurlijk geen propaganda-stuk is, werd goed gespeeld en met groote aandacht gevolgd. Na afloop bracht de voorzitter harteliik dank aan allen, die hadden medegewerkt, om den avond zoo goed te doen slagen; hij sprak den wensch uit, dat zij, die nog geen lid der afdeeling waren, nog zullen toetre den. AKERSLOOT. Zondag werd door de tooneelvereeniging St. Willibrordus een openbare uitvoering ge geven in het café van Verduin. Het publiek was in groote getale opgekomen. Opge- „Om wat voor schilderij gaat 'tdan en wie biedt 't te koop?" Mevrouw Berner's stem klonk lichtelijk geprikkeld. „Dat kan ik u werkelijk niet zeggen; u weet vader laat zich over aankoopen, waar van het eindresultaat nog niet vaststaat, dik wijls weinig uit. Else stond op en ging naar het breede boogvenster, want zij hoo'rde op straat marschmuziek. Het dragonderregiment reed door de Alleestrasse. Luitenant Tomwitz op zijn slanken vos keek naar het raam en sa lueerde, voorbijrijdend, met zijn sabel. Else groette terug en merkte niet dat haar moeder achter haar stond. De woorden: „Dat zou een schoonzoon naar mijn hart zijn geweest", deden haar opschrikken. Else lachte. „Ja, moeder, dat hebt u me nu al zoo dikwijls gezegd, dat ik het eindelijk- wel geloof. Het is alleen maar jammer, dat mijn smaak in dit opzicht zoo heelemaal an ders is dan de uwe." „Ja, helaas", zuchtte mevrouw Berner, „want wat jij eigenlijk in dien Walter Zerni- kow ziet, is mij een volmaakt raadsel. Altijd heb ik nog gehoopt, dat je naar rede zoudt luisteren". Zij ging dicht bij haar dochter staan en schoof haar hand door den lichtge bogen arm van Else. „Ik hoop ook nu nog, Else. Kijk eens, kind, je bent nog jong; de liefde zit zeker nog niet al te diep. Kom, ga eens naast me zitten en laten we eens kalm over alles praten; ik zal je duidelijk maken, dat het een dwaasheid is om je schoonheid aan een eenvoudigen mijnheer NValter Zerni- kow weg te geven." Een schaduw trok over Else's zoo even nog vroolijke gezicht: „Zou 't niet beter zijn, moeder, indien wij dat onverkwikkelijke on- steeds Wybert-fablenen A meenemen, zoo gauw /hebt U kou gevat, lastig - zijn de gevolgen. voerd werd het blijspel: „'t Sprekend portret van oome Toon", en de klucht „Nauke en Compagnon". Daar in een drama of tooneel spel meer pit en strekking zit, is een blij spel voor afwisseling om de lachspieren in beweging te brengen wel eens aan te beve len. De opvoerende leden zijn hierin wel ge slaagd. Het publiek heeft van het ten too- neele gebrachte wel genoten. OUDKARSPEL. Zaterdagavond traden voor Nutsdeparte- ment op, in de zaal van den heer C. Vis, de Maskerspelers van Bergen, met het tooneel spel „De Dienstknecht in huis". Het was een genotvolle avond, spel en aankleeding wa ren schitterend. EEILOO. In café Admiraal werd Vrijdagavond ver gadering gehouden van de Alkmaarsche en Heiloosche Bloemisten, onder presidium van den heer G. Smits. De voorzitter opende, heette allen welkom, inzonderheid het bestuur van den Alkmaar schen Bloemistenbond. Aan spreker was ver- zocht deze vergadering te leiden omdat de voorzitter uit Alkmaar absent is. Spr. uitte zijn genoegen over de goede opkomst. Het doel is bekend. Gebleken is dat de directeur der Plantsoenen te Alkmaar hier een werk uitvoert en daarbij gebruik maakt van een arbeidskracht buiten de gemeente, een man in lossen dienst der gemeente Alkmaar. Spr. zette uiteen dat een onzer met een klacht bij het bestuur te Alkmaar was gekomen. Ge noemd bestuur had spr. verzocht om een vergadering te beleggen, waaraan thans uitvoering is gegeven. Spr. stelde vast dat niet hij, doch een col lega om de vergadering had verzocht en nu schittert door afwezigheid. Hij legde den na druk op het feit dat de heer Hoek werk doet of toezicht uitoefent wat hem door B. en W. van Alkmaar is verboden, anders dan met hun toestemming. Het ging niet om de kwes tie of het R.K. Kerkbestuur of het bestuur van de bedevaartsplaats anderen, buiten de gemeente werk opdraagt volgens sprekers meening is ieder vrij doch we moeten stel ling er tegen nemen, dat een ambtenaar in gemeentedienst concurreert met de vaklieden, die hun brood moeten verdienen. Door 't be stuur van den bond werd de mededeeling bevestigd en toegelicht. In Alkmaar werden meer werken door den plantsoendienst of namens hem uitgevoerd. In een gecombineer- de vergadering van de Hanze, de Midden standsbond en ons bestuur werd de heer Hoek op het ontoelaatbare gewezen en hij erkende dit en beloofde beterschap. Uit de voorgelezen correspondentie tus- schen het college van B. en W. van Alkmaar en den bond bleek dat den heer Hoek verbo den is werk voor derden te verrichten. Nu hij zijn woord breekt wil men de zaak niet langer dood zwijgen. Het is toch al te gek dat de directeur van plantsoenen als concur rent optreedt van de bloemisten, zoowel in Alkmaar als elders. De voorzitter was met de kwestie bekend omdat het op de vergadering in Alkmaar was behandeld. Spr. vroeg welke middelen wij moeten aanwenden om de ontoelaatbare handeling den kop in te drukken. Hij oor deelde dat het gewenscht was om zich tot B. en W. van Alkmaar te wenden en zoo noodig tot andere besturen, waarmede de heer Hoek in relatie staat. Uit de Vergadering gingen stemmen op om zich tot den raad te Alkmaar te wenden of vragen aan den raad te stellen. De voorzitter wilde zich liever tot B. en W. wenden. Mocht dit geen resultaat hebben dan staan er nog andere wegen open. Spr. wilde liever een uitspraak van de algemeene vergadering te Alkmaar omdat wij de be voegdheid missen een beslui' te nemen. Spr. stelde voor, om dit punt aan te houden en een vergadering beleggen in de volgende week en de pert uit te noodigen. Aldus be sloten. Aan de orde was een voorstel om een af deeling van den bond op te richten of ons aan te sluiten bij Alkmaar. De voorzitter prefereerde het laatste omdat er van een krachtige organisatie meer kracht uitgaat. derwerp lieten rusten; wij zullen 'ter toch nooit over eens worden." In de groote, blau we oogen kwam een lichtende glans en met verheffing van stem vervolgde het meisje: „Ik heb Walter lief en word zijn vrouw; va der heeft zijn toestemming gegeven en ook u hebt gezegd u er in te schikken, dat ik een eenvoudige mevrouw Zernikow werd." „Jawel, dat zei ik, omdat vader en jij me met jullie gepraat had vermurwd." Zij nam Else mee naar een kleine sofa. „Maar sinds gisteren ben ik van een ander oordeel, sinds gisteren denk ik er als vroeger over. je was het mooiste meisje op het bal, daarover was iedereen het eens en als je wilt, ben je in minder dan geen tijd geëngageerd met Tom witz". En met overreding besloot zij: „Nie mand in onzen kring weet nog dat er een mijnheer Zernikow bestaat". „Dan zal men spoedig zijn naam op onze engagementskaarten lezen." „Je bent al net zoo koppig en eigenzinnig als je vader, wanneer het gaat je wil door te drijven." Er beefde toorn in de stem van me vrouw Berner; met een ruk stond zij op en liep de kamer op en neer, als een kwaadaar dige slang kronkelde de sleep van haar japon over het kleed achter haar mee „Wordt voor mijn part mevrouw Zernikow, ik zal je ver meende geluk niet in den weg staan. Maar als later niet alles zóó wordt, zooals jij ie dat nu voorstelt, denk er dan aan, dat ik je heb gewaarschuwd. Want hoe zou jij, die vanaf je kinderjaren gewend bent geweest aan het gedistingeerde leven vol schittering in hofkringen, gelukkig kunnen zijn als een voudige ihgenieursvrouw? Het is een hee andere sfeer, waarin je zult komen." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5