Ilkiimikt toaraiL „ALSOlAAIt 1030 De algemeene toestand in 1929 in Hollands Noorderkwartier. Honderd Iwee en dertigste Jaargang. IVoeiiMiug- Januari Radio-hoekje Hoe Nördlingen's Heimatspiel in elkaar zit. Enkele bijzonderheden en een korte inhoud. De menigte aan de kerktrappen biddend voor het behoud der stad. Dans der burgers voor den Magistraat. Dood van den bevelhebber der bezetting. No. 6 1929. Donderdag 9 Januari. Hilversum, 1071 M. (Van 12.6n.m. 298 Af.) 10.1015 Morgenwijding. 12.01 2.Concert door het A. V. R. O.-Kwartet. 2.3.Gramofoonmuziek. 3.3.30 Lezing door J. A. Handels over: Wollen sto'"en. 3.304.Gramofoonmuziek. 4.5.Zie- kenuurtje. 5.306.30 Concert door het A V. R. O -Kwartet. 6.30 Koersen. 6.457.15 Le zing door N. Blink over: De prijzen der land bouwproducten. 7.157.45 Fransch: Gevor derden en conversatie. 7.45—8.Gramo foonmuziek. 8.018.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-orkest. So list: Alexander Schmuller, viool. Na afloop: Persberichten. Daarna aansluiting van het Carlton Hotel te Amsterdam. Het ensemble Lismonde. 12.Sluiting. Huizen, 1875 Af. (Uitsluitend N. C. R. V.) o 15—930 Morgenconcert. 10.—10.30 Zang door Dameskoortje. 10.30—11.— Zieken- drenst. 11.11.30 Lezen van Chr. Lectuur. 12.30 Uurtje voor de Landbouwers. Concert Viool, cello en piano. 2.35 Uitzending voor scholen. 2.453.45 Cursus Fraaie Handwerken. 4.-5.— Zieken- uurtje. 5.6.Lezing. „Over zielkundige invloeden op het proces van de ziekte". 6 7 Orgelconcert. 7.—7.30 Literaire lezing over „Het Geuzenlied". 7.30—8.— Cursus Maleisch. 8.Causerie en concert. Sopraan, cello en piano. Daarna persberichten. Daventry, 1554.4 Af. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20—12.20 Gramo- loonmuziek. 12.20 Concert. F. Townson, so praan. D. Vevcrs, cello. M. Chamberlain, 1.20—2.20 Concert op cinema-orgel door R. Foort. 3.20 Vesper. 4.05 Concert. R. Mattei, mezzo-sopraan. H. de Leon, bariton. Cembalo Kwartet. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6 35 Nieuwsberichten. 6.55 Marktberichten 8Zang door S. Austin, bariton. 7.20 7 40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Lezing. 8 20 „Hansel und Gretel". Sprookjes-Opera. Mu ziek van E. Humperdinck Koor, orkest en solisten. 9.25 Nieuwsberichten. 9.40 „Hansel und Gretel". Derde bedrijf. 10.20 Nieuws berichten. 10.25 Lezing. 10.40—12.20 Dans muziek! Parijs ,ftadio-Paris", 1725 Af. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4 05 Concert. 7.40 Gra mofoonmuziek. 8.20 Tooneel en zang. Langenberg, 473 Al. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.35 Gramofoonmuziek. 11.30 Phonola-concert. 12.25—1.50 Orkest- concert. 4.505.50 Concert. Koren, vocale- en instrumentale solisten. 7.20—8.15 Orkest- concert. 8.20 Concert. Orkest. G. Kulen- kampff, viool. Daarna tot 11.20 dansmuziek. Kalundborg, 1153 Af. 11.201.20 Orkest concert. 2.4.Concert. Orkest en concert zanger. 7.057.35 Concert door Strijkorkest. 8.20—9.35 Concert. Orkest en zanger. 9.50 11.20 Her-uitzending van buitenlandsche sta tions. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Her-uitz. van het concert door het Concertgebouw-Orkest te Amsterdam. Zeesen, 1635 Af. 6.1511.20 Lezingen en berichten. 11.20—12.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Berlijn. 4.50—7.50 Lezingen. 7 50 Hans von Bulcw herdenking te Leipzig. Causerie en orkestconcert. Daarna berichten. 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50 Dansmuziek 99 In het artikel van j.1. Maandag hebben we beloofd een en ander te vertellen over het landsspel dat we in Nördlingen bijwoonden, en we zullen dan ook in de volgende regelen trachten een beeld te geven van hetgeen zich dien zeldzaam mooien zomeravond af speelde op het prachtige kerkplein aan den voet van den machtigen St. Georgekirche Het spel van Nördlingen wordt al een tien tal jaren regelmatig eiken zomer in het drukke reisseizoen opgevoerd De laatste paar jaren echter pas in de open lucht, en het is met zekeren trots te vermelden, dit openluchtspel is gegeven op advies van den voorzitter van onzen Nationalen Landsspelraad de Witt Huberts. Deze woonde het feest bij toen het •gegeven werd in de groote schouwburg zaal van Hotel Deutsches Haus en hij zag on middellijk, hoeveel mooier en werkelijker het zou zijn, indien het op een oude historische plek gespeeld zou worden. Hij heeft toen in dien zin geadviseerd en het gevolg is ge weest dat tegenwoordig alleen bij slecht weer in de zaal wordt gespeeld. Fritz Basil, Oberspielleiter van het theater te München, heeft het spel met de spelers ingestudeerd. Allen zrn dilettanten, inwo ners van Nördlingen, die hun tijd beschik baar stelden en nog steeds met veel enthou siasme elke week weer, en eiken Zondag middag hun spel opvoeren. Enthousiast is trouwens een ieder in Nördlingen. Op Spel-dagen werkt de heele burgerij mee om het stadje een feestelijk aan zien te geven. De straten worden sober, doch smaakvol versierd, op de plaatsen waar het spel en de dansen gegeven worden, hangt men overal mooie tapijten uit de vensters, ook wapenschilden en andere zaken die aan den tijd van het spel herinneren Om even terug te komen op de organisatie van het spel, de bedoeling is eerst geweest een geheel nieuw theater te bouwen, maar de kosten bleken zoo hoog dat overgegaan werd tot verbouwing van de bestaande schouw burgzaal in Hotel Deutsches Haus. Wat daar tot stand gekomen is, is iets, waarop Nörd lingen met zijn weinig aantal inwoners met recht trotsch kan zijn, en waar menige Neder- landsche gemeente met een 20.000 zielen en meer, nog niet eens naar kan kijken. Een mooi groot tooneel, een ruime orkestruimte, een zaal. tot in de puntjes in orde, een zeer prac- tisch gebouwde galerii. waar enkele honder- vrij lang stand houden van Donauworth de Nördüngers gelegenheid gehad hebben de stad in verdedigingsstaat te brengen, en Elfriede en Daubitz zijn verloofd en genieten in een schoone conditorei-tuin van de mooie omgeving, terwijl ze op een aantal gasten wachten. Als de feestvreugde haar hoogte punt heeft bereikt verschijnt Hille, een heks, die verwijten doet en voorspellingen. In zulke benarde tijden moet er geen feest gevierd worden, ze is angstig, ze voelt dat alles op den duur mis zal loopen, ze waar schuwt. geeft raad en verdwijnt weer even stil en schimmig als ze gekomen is. gehuld in lompen, achter de boomen. naar de hoek van de kerk, waar ze onzichtbaar wordt. We zullen U niet langer vervelen met een beschrijving van het spel. genoeg zij, dat de Keizerlijken de stad nemen, welke op ge nade of ongenade overgegeven wordt Ferdi- nand is zeer goedertierend als hij de dee moedige houding van Je boetvaardige bur gerij. verpersoonlijkt door de autoriteiten ziet. en stad en inwoners worden gespaard. Nördlingen krijgt zijn rechten als Reichsstad terug, en keizer Ferdinand beeft weer een verknochte plaats aan zijn macht toege voegd. Dan komt het mooiste gedeelte van het spel. De kerkdeuren zwaaien open en zacht orgelspel wordt hoorbaar. Biddend zinkt het volk op de knieën op de stoepen en op het plein, om te danken voor de redding van de stad, voor de goedertierend'heid van Ferdi nand die menschen en stad gespaard heeft. Zoo is het einde van het Heimatspiel, dat ons twee en een half uur gespannen heeft gehou den en waarover allen het eens waren, dat het zeer geslaagd was. Nu hebben we het onder de meest gunstige omstandigheden gezien: een bladstille zoele zomeravond, ideaal weer dus. De windstilte maakte dat ook de samen- den geriefelijk het ten tooneele gevoerde kun nen volgen, ziedaar in een paar woorden de schouwburgzaal, die onze begeleider ons met een gezicht van „Wat zeggen jullie daar wel van?" toonde, toen we ingewijd werden in de geheimenissen van Landsspelvoorberei- dingen en wat daaraan vastzit. De inrichting van het heele spel, tooneel, verlichting en coulissen inbegrepen, heeft in dertijd ongeveer een 70.000 Mark gekost, nu dit eenmaal aangeschaft is, zijn de kosten be trekkelijk zeer gering, vooral ook omdat alles wat er geschiedt, gedaan wordt door Nörd üngers, die alles belangeloos doen. Om een korte inhoud van het spel eenigs- zins begrijpelijk te maken, moeten we terug gaan in de geschiedenis en uw geheugen even opfrisschen met een betoog over den Dertig jarigen oorlog, die gepleegd is in de jaren 16181648. De vrede van Münster maakte tegelijkertijd een einde aan dezen krijg en aan -onzen onzaligen tachtigjarigen oorlog. Die Dertigjarige oorlog dan, werd ge voerd door den Zweedschen koning Gustaaf Adolf, tesamen met de verbonden Duitsche vorsten en verschillende vrije steden tegen den Duitschen keizer Marihias en later diens spraken van den torenwachter en de angstige 1 menigte aan den voet van de kerk, woord voor woord te volgen waren. Kortom, alles werkte mee om deze vertooning tot een model-opvoering te injiken Wat nog opviel was de buitengewone aandacht waarmee het geheel gevolgd werd, ook door menschen die het al ettelijke malen gezien hadden, en het feit dat er absoluut niet geapplaudis seerd werd. Vooral dit laatste deed wel dadig aan Voor belangstellenden zij nog medege deeld dat Elfriede en Daubitz elkaar niet krijgen, bij een uitval wordt hij gedood, en haar blijft niet anders over dan zich met veel pathos te werpen op het ziellooze lichaam van hem, die haar heer en meester was. Een der kieken, bij dit verhaal toont U dit tragische geval. De andere plaatjes zijn genomen uit het spel. de bidscène voor de kerk, en de volks dansen, die des Zondagsmiddags op het Raadhuisplein gehouden worden. Voor we uit Nördlingen wegreden hebben we die dansen nog gezien en zelden was een gezel schap enthousiaster dan wij, toen de laatste dansers verdwenen waren en ook wij weer uit den goeden ouden tijd terug moesten toon Ferdinand. Aan het hoofd van de Keizerlijke troepen stond de bekende Wallen- stein, de Zweedsche koning voerde persoon lijk zijn troepen aan. Toen hij in 1634 sneuvelde werd het bevel overgenomen door den rijkskanselier Oxen- etierna, die weer moedig te velde trok tegen de keizerlijke benden, welke voor een groot deel uit Kroaten en Spanjolen bestonden Vandaar dat ons aller vriend Alva ook in dit streken het een en ander te behandelen heeft gehad In 1634 waren de keizerlijken onder Graat Gallas bezig Beieren te zuiveren van Zweden, en zoo kwam het dat een drietal ste den daar belegerd werden: Ingelstadt, Donau worth en Nördlingen. Vlak voor de poorten van Nördlingen werden de Zweden onder Hom en de verbonden Duitsche troepen on der Bernard von Weimar dooi de Keizers- troepen verslagen en het is toen voor de Vroedschap, de burgerij en de manschappen, die in het stadje gelegerd waren, een zeer ge wichtig vraagstuk geweest: dadelijk over- j geven of een belegering doorstaan. Het einde was: volhouden. Het baatte niet, den 6en September 1634 trfokken de zegevierende Keizerlijken de stad binnen. Deze veldslag en wat daar aan vast zit, is nu het hoofdmotief geworden van het Lands spel, dat geschreven is door Pfarrer Wolf Meyer Erlach Het is geheel in verzen ge houden en heeft 5 acten. Om dit hoofdmotief heen is een liefdesgeschiedenis geweven tus- schen de dochter des burgemeesters Elfriede en den plaatselijken commandant Erhard Daubitz. Het eerste bedrijf geeft een vergadering van den Raad. in afwachting van den komst van keizerlijke boodschappers, die niet lang op zich laten wachten en mededeeling doen dat Keizer Ferdinand eischt dat de stad 100 man troepen binnen hare wallen laat en aan de gezonden boodschappers gehoorzaam is. Een en ander brengt de gemoederen nogal in beweging: „Frei ist die Stadt! Sie wird es immer bleiben", roept de burgemeester uit Waarop de boodschapper dadelijk repliceert: „Wer gestern frei war, kann zum Knecht heut werden." Zoo gaat het eenigen tijd door, als de vroede vaderen tegenwerken en geen troepen binnen de wallen willen laten, dreigt de boodschapper met het verscheuren van den keizerlijken bul, die Nördlingen Reichsstadt maakt en even later doet hij het inderdaad. Dan gaat de mare dat de Zweden op weg naar de stad zijn, de redding is dus nabij. Maar ijdele hoop, het blijken Keizerlijke troe pen, die van Donauworth komen en op weg naar Nördlingen zijn. Vlak voor de poorten raken ze slaags met de Zweden en men beleeft door kanongebulder en musketten- geblaf het verloop van den slag mee. Onder wijl rapporteert de wachter bovenop den Kerketoren wat hij ziet, en het is een groote verdienste van het Landsspiel dat het zoo buitengewoon goed de verschillende gemoeds stemmingen van de bij de kerkportalen samen gestroomde menigte geeft. Dan komt Daubitz op, als boodschapper van het kamp van Bernard von Weimar, een goedgezinde dus. Elfriede is zoo opge wonden door zijn komst als redder, dat ze hem om den hals valt. Vanaf dat oogenblik is de koene krijgsman gewond door Amors pijlen en ook de schoone Elfriede is geraakt. Uit het tweede bedrijf blijkt dat door het keeren naar het snelverkeer en haastijj rijden. Op het plein is voor die gelegenhedi een baldakijn opgericht, waaronder de leden van de vroedschap, allen natuurlijk in hun costumes van 1634, met hunne dames plaats, nemen. Een uitstekende 'jongenskapel, in schilderachtige kleederdrachten uit dien tijd begeleidt de dansen van de boeren, de lands knechten en de meisjes der notabelen Het slot is een algemeene verbroedering van de standen en dit wordt gesymboliseerd door een gezamenlijke dans waaraan allen mee doen, de vroedschap en de dames incluis. Een fleurige afmarsch met de jongenskapel, die vroolijke deuntjes speelt, voorop is het onherroepelijke einde. Meer zullen we er niet van zeggen, men moet het gezien hebben om met ons mee te kunnen voelen, hoe schilderachtig en hoe mooi het was. In een artikel van a.s. Vrijdag zullen we de plannen van de Alkmaarsche Oranjevereem- ging uiteenzetten, de plannen die spontaan gemaakt werden toen wc wonderlijk vol daan uit Nördlingen terug waren, waar men ons zooveel schoons had te genieten ge geven. Kr. Rede wan den Voorzitter van de Kamer van Koophandel. In de hedennamiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, heeft de voorzitter de heer S. W. Arntz, ter kenschetsing van den algemeenen toestand in 1929 in Hollands Noorderkwar tier de volgende rede uitgesproken. Mijne Heeren. Het is mij een groot voorrecht U bij den aanvang van het jaar 1930 welkom te mogen heeten en U een overzicht te geven van het wel en wee, dat handel en industrie in de laatste twaalf maanden heeft gekenme'-kt. Het doet mij leed, dat ons lid, de heer D. H. Grunwald, wegens ongesteldheid thans niet aanwezig is. Moge hij spoedig dermate hersteld zijn, dat hij weder zijn groote arbeidskracht ten dienste der Kamer zal kunnen stel len! Hoofdzakelijk zal mijn overzicht ge wijd zijn aan den economischen toestand in ons eigen gewest, doch een paar ge beurtenissen, die in het buitenland zijn voorgevallen, zou ik toch niet onvermeld willen laten. In de eerste plaats breng ik U dan in herinnering de algemeene daling der speculatieve fondsen, die op tal van beurzen in een heviga crisis uitliep. Ge lukkig zijn de verwachtingen, dat deze crisis in de naaste toekomst op de nij verheid zou overslaan, in ons eigen land althans, nog niet bewaarheid, al moge niet worden ontkend, dat tegen het ein de van het jaar hier en daar een sterke afname van de bedrijvigheid viel waar te nemen. Alhoewel wij vurig hopen, dat deze terugslag zal uitblijven, zal men toch veistandig handelen door met ae mogelijkheid ervan rekening te houden. In de tweede plaats herinner ik U, dat op 20 December 1.1. de onderteekening heeft plaats gehad van het slotprotocol van de volkenbondsconferentie voor de in- en uitvoerverboden. Onze verwach tingen hieromtrent zijn niet bijster hoog gespannen geweest en één der gedele geerden heeft zelf ter conferentie opge merkt, dat van de eigenlijke conventie slechts „de schaduw van een schaduw was overgebleven. Onze exporteurs zijn in den laatsten tijd echter door het bui tenland niet erg verwend geworden, zoo dat wij dit resultaat al dankbaar aan vaarden, in de verwachting, dat de be raamde wapenstilstand op tariefgebied binnen korten tijd zal mogen volgen. Het feit, dat sedert 1 Januari 1929 in Spanje dezelfde invoerrechten worden geheven van kaas uit Nederland en Zwitserland, waarvoor onze Kamer her haaldelijk ijverde, is ook in het bijzon der voor ons district van beteekenis. Den bedrijfsgang in ons land zou ik, niettegenstaande de vele nog heerschen- de ongunstige factoren, als scherpe on derlinge- of buitenlandsche concurren tie, laga prijzen, moeilijken afzet etc., behoudens enkele uitzonderingen, b e- vredigend willen noemen. De cijfers der werkloosheid over 1929 zullen ver moedelijk ook belangrijk gunstiger zijn dan die over 1928. Jammer is het even wel, dat het afgeloopen jaar voor den landbouw in 't algemeen niet gunstig is geweest. Ten aanzien van het verloop van de voornaamste bedrijfstakken in ons ge west zij het volgende opgemerkt: a. Grove tuinbouwproducten. De verwachting, die hier verleden jaar werd uitgesproken, dat de vooruit zichten voor de in de schuren opgesla gen voorraden interkool niet slecht schenen, weru bewaarheid. Mede door het voor deze groenten gunstige weer zijn de resultaten der w intercampagne. zoowel voor den handel als voor den tuinbouw, gunstig geweest. Geheel te genovergesteld zijn echter voor beide partijen de afgeloopen zomer en herfst geworden. Door de groote cohcurrentie uit België en Italië waren onze vroege aardappelen slecht te plaatsen. Zij wer den tegen .zeer lage, voor de tuinders to taal onvoldoende, prijzen van de hand gedaan. Dooreen genomen waren ook de koolprijzen tot nog toe niet loonend; al leen voor de vroegste soorten konden be vredigende prijzen worden bedongen. Van de bijproducten zijn de uitkomsten tot nog toe voor wortelen en kroten ma tig en voor uien zéér slecht. Dit laatste artikel is af en toe zelfs vrijwel onver koopbaar. Van de bedrijfsuitkomsten der in- maakfabrieken is op 't oogenblik nog weinig te zeggen. De ingemaakte pro ducten konden voor lage prijzen worden ingekocht. Van bloemkool zijn de prijzen goed geweest, doch de oogst is voor een groot gedeelte mislukt. De glascultuur heeft ook in ons district in het afgeloopen jaar weer een tamelijk groote uitbreiding ondergaan. Het bedriif in de verw armde kassen is gunstig geweest. In de onverwarmde, de zoogenaamde „koude kassen", was dit over 't algemeen niet loonend. Ook voor de fijnere tuinbouwbedrijven in de omgeving van Alkmaar, Heiloo, Lim- men, Castricum en langs den duinkant, zijn op enkele uitzonderingen na, de uit komsten maar matig. Wel zijn van aardbeien de prijzen hoog geweest, doch de o-jgst was over 't algemeen matig tot slecht; bij enkele tuinders zelfs geheel mislukt. Groote voorraden wiuterkool en uien zijn dit jaar opgeslagen waar- Voor in 't algemeen genomen de vooruit-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5