ZIJN LAATSTE WENSCH. WJ BALANS-UITVERKOOP B. W. 0. LIENESCH De groote hulp in de Huishouding! Henkers Spoel- en Reinigingsmiddel FEUILLETON. «*8SSl Vervaardigd in de Persil-Fabrieken. voor Huis- en Keuken-gerei - Overal verkrijgbaar ziel?'.en op 't oogenblik nog niet zoo gunstig genoemd kunnen worden, b. De toestand van den landbouw. Het jaar 1929 was voor den landbouw in het algemeen ongunstig. De strenge winter, gevolgd door den drogen zomer, leidde tot een veel te geringen grasgroei, die voor de melkproductie zeer nadeelig was, daar veel extra-voer noodzakelijk werd. Uit den aard der zaak is dit kost baar en daar de zuivelprijzcn dooreen genomen belangrijk lager waren dan in het voorafgaande jaar, moest het vee- houdersbedrijf ongunstig uitkomen. Hierbij komt nog dat behoudens uit zonderingen de hooibouw belangrijk beneden het normale peil bleef, hetgeen voor de winterperiode slechte financiee- le vooruitzichten geeft. De varkenshouderij als onderdeel van het bedrijf was voorzoover be smettelijke ziekten geen groote nadeelen brachten, zeer goed. De prijzen waren bevredigend en het voer was goedkoop, zoodat in normale gevallen goede win sten werden gemaakt. Het eigenlijke landbouwbedrijf was ongunstig. Wel waren de opbrengsten goed, maar de prijzen werden door de buitenlandsche aanvoeren en prijzen dermate gedrukt, dat de uitkomsten van het bedrijf ongunstig werden. Alles te zamen maakt dit den toestand in den landbouw gedrukt en voor de toekomst weinig bemoedigend. Aan den zuivel worden door het buitenland steeds meer belemmeringen in den weg gelegd. Als altijd is de landbouw op zichzelf aangewezen om al deze moeilijkheden te doorstaan, want een goede oplossing is niet te vinden, omdat de invloeden van de wereldmarkt niet zijn weg te nemen. Van verschillende zijden wordt heil verwacht van een nieuwe pachtre- geling. Misschien is hier iets goeds in, ofschoon, zooals gezegd, de invloeden van de wereldmarkt door niets veran derd worden. Alleen kan de pachter daardoor misschien wat meer bedrijfs zekerheid verkrijgen en de verpachter wat minder recht over zijn eigendom, met minder goéde verhoudingen tus- schen verpachter en pachter. c. BloemboHenkweekerij en -handel. De afdeeling Limmen van de „Alge- meene vereeniging voor Bloembollen cultuur" ziet den toestand als volgt: De exporteurs hebben, door de onze kerheid in opbrengst en prijsverloop, bij den vóórverkoop van het voorjaar 1929 meerdere voorzichtigheid moeten be trachten. De kweekerijen bleken na de vorstperiode bijna zonder uitzondering meer of minder schade te hebben gele den. De grootste schade werd geconsta teerd bij de teelt op de zwaardere gron den. De prijzen waren bij den aanvang van het seizoen hooger, doch bleven aan het einde op een ietwat lager, doch zeer bevredigend, niveau. Door de uitbreiding van het exportge- bied neemt het gebruik van bloembollen regelmatig toe. De exporteurs zullen thans bij het uitblijven van een langdu rige vorstperiode wederom hun geheele afzetgebied kunnen bewerken. De ver wachtingen voor 1930 zijn gunstig, ter wijl voor de hoofdsoorten wederom be vredigende prijzen worden venvacht Omtrent de toenemende bloembollen cultuur in de overige deelen van ons district, als Koegras, Breezand, Anna- Paulowna enz., zal in ons jaarverslag nader worden geschreven d. Kaashandel. Het verloop van den kaashandel kan over 't algemeen bevredigend genoemd worden. De opbrengst van de oude voor raden „opzetkaas" was niet erg bevre digend, terwijl er evenmin in het buite land veel vraag bestond voor de kaas, die dit jaar werd „opgezet". De prijzen ter Alkmaarsche kaasmarkt bewogen zich doorgaans op een lager niveau dan in het voorafgaande jaar, waardoor de in- koopen veelal circa 10 lager dan in 1928 tot stand kwamen. De officieele hoogste prijs, die in 1928 gemiddeld het cijfer van 51.23 aanwees, daalde over 1929 tot 48.06 per 50 1' Vermelding dient ook liet streven tot samensmelting van zuivelfabrieken, waardoor, ook in dit district, eenige klei nere fabrieken werden opgeheven. Voor een meer economische bedrijfsvoering wordt, zoowel van de kaas- als van de boterfabrieken, de stichting van groote- re fabrieken blijkbaar noodig geoor deeld. Te Meppel kwam een nieuwe zuivel- beurs tot stand. Alsmede werd opge richt de vereeniging „De Rotterdamsche Zuivelbeurs", een vereeniging van de geregelde bezoekers van deze beurs. Voorts werd in zuivelkringen in Hol- Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W. H. C. Bollaard. 1) „De maatschappelijke kring, waartoe mijn man behoort, zal ook die zijn, waarin ik me gelukkig zal voelen", kwam er op trotschen toon uit. „Och, laten wij dit onaangename discours maar eindigen; ik zie in, dat ik toch niet ver der met je kom. Je denkt als een jong, ver liefd meisje". Een diepe rimpel groef zich in 't voorhoofd van mevrouw Berner. „En toch was er een tijd, dat u net zoo ge dacht hebt als ik, moeder", zei Else met een schalksch lachje, „anders had de gevierde baronesse Stormberg zeker niet het huwe lijksaanzoek van den schilder Berner aange nomen". Een zachte glimlach van herinnering kwam over het mooie, iets te gevulde gezicht der moeder. Met een afwezigen blik keken haar oogen naar iets, blikten terug over lan ge, lange jaren tot in die ver achter haar lig gende dagen, toen ze nog in de Mei haars levens stond. „De mooie Magda" werd ze toen genoemd en menigeen, die titel of rang - T". e* V" ivoeVeftddej yOt op via' <0)1 lOliterJ Eén eetlepel I op 10 Liter (eenl emmer) water.[ Een nieuw Spoel- en Reinigingsmiddel voor vaatwerk, messen, lepels, vorken, potten en pannen, kortom alle voorwerpen van metaal, steen, glas. porcelejp. enz.(TTT! verwijdert vet. saus- en etensresten In een ommezien. PIJ maal^alles schitterend blénk en glanzend, daarbij absoluut rei^oos. Neemt U eens een proef, li zult verbaasd zijn over de prachtige resultatea Prijs per pak 15 cent. Eenlg Importeur E. Ostermann 6 Co s Handel Maatschappij N.V. - Amsterdam lands Noorderkwartier de vraag over wogen of het al of niet gewenscht i.-> op een goed middelpunt in Noordholland een kaasbeurs te stichten, hetgeen tot dusverre nog niet tot een resultaat leidde. De aanvoer ter Alkmaarsche kaas markt bestond in 't. afgeloopen jaar uit 5832 stapels wegende 6.432.862 kilo. De uitvoer uit Nederland van Edam mer 40-plus kaas bedroeg in de maan den Januari/November 1929 21.995 tons ter waarde van 19.456.000 (in 1928: 20.715 tons ter waarde van 19.449.000). e. Gecondenseerde melk. De productie van gecondenseerde ge suikerde afgeroomde melk is nog steeds te groot en de markt in Engeland, welke de hoofdmarkt vojr dit artikel is, bleef overvoerd. Hierdoor zijn voor dit pro duct nog steeds geen loonei.de prijzen te maken. Dit zou slechts kunnen ver beteren, indien de verschillende fabri kanten hun productie iets zouden .ver minderen. Niet alleen zou een dergelijke productiebeperking den fabrikanten ten goede komen, doch tevens zou dit een groot voordeel opleveren voor de vee houders. Van den overigen export zijn de resultaten niet zoo ongunstig als van dien naar Engeland, doch door den toe stand op deze laatste markt worden de exportprijzen vanzelfsprekend gedrukt. Bovendien verhoogden verschillende bezat of wel een hooge waardigheid be kleedde, had naar de hand van „de mooie Magda" gedongen. Maar zij koos geen enke le van deze velen, niemand de jonge land schapschilder, die, aangetrokken door de prachtige landstreek, zich in Schneiditz had gevestigd, had haar liefde gewonnen, zijn vrouw werd ze, hij was haar dierbaarder dan al die anderen. Of haar vader zijn toestem ming al niet wilde geven en of haar moeder haar al bepreekte en haar neiging niet an ders dan een meisjesdwaasheid noemde, freu le Stormberg gaf niet toe: zij werd Berner'o vrouw. En als zij er over dacht, nooit had zij er spijt van gehad de influistering van haar hart te hebben gevolgd. Haar man was wel gesteld en hier in de residentie, waar zij ge boren en getogen was, stond achter haar naam nog altijd de oude naam der barons Stormberg, die als een wal van voornaam heid alle intimiteit met menschen, waarmede zij niet wenschte om te gaan, belette. Haar man was door haar toedoen direc teur van het schilderij-museum geworden: een zijner vroegere schilderijen had hem den professorstitel bezorgd en de Berners be hoorden tot den hofkring. Een heel ander leven echter wachtte Else. Hoewel zij geen geldzorgen zou behoeven te hebben wat haar ouders haar mee ten huwelijk dachten te geven zou een behoorlijk bedrag zijn wachte haar een andere omgeving dan die waarin zij was groot gebracht importeerende landen de invoerrechten en/of maakten bezwarende voorschriften voor den invoer. f. Vischhandel. Aan wisselvalligheid heeft het in het afgeloopen jaar weer niet ontbroken. Met goede vangsten van garnalen, haring en door enkele krachtige motorvaartuigen ook sardijn (sprotten) ging men in .den aanvang hoopvol de toekomst tegemoet, maar de laat begonnen strenge winter bracht plotseling stagnatie in het be drijf, zóó zelfs, dat van 10 Februari tot 5 Maart wegens het vele ijs niet gevischt kon worden en daardoor de geheele vis- scherij tot werkloosheid werd gedwon gen. De handel in Zuiderzeeharing was ge durende den tijd, dat er wegens ijsbezet ting in de Zuiderzee nog niet gevischt kon worden, zeer vlot. Ondanks groote vangsten vond de aanvoer, vooral in het binnenland, een gemakkelijken afzet. In deze periode was Den Helder de eenige plaats, waar aangevoerd kon worden. Else keek haar in afwSchtipg van een antwoord nog steeds aan en de moeder artt- woordde eindelijk: „Al was er dan ook een tijd, dat ik, zooals je zei, net zoo gedacht heb als jij nu, moet je niet vergeten, dat een Alex Berner toch heelemaal niet vergeleken kan worden met een Walter Zernikow." „Ook uit naam van vader dank ik wel voor 't compliment, dat u den heer Alex Berner zooeven hebt gemaakt", zei Else lachend. Waarom zou zij zich er over ergereh, dat haar moeder zoo uit de hoogte over Walter sprak. Moeder behoefde hem toch niet te trouwendat zou ze zelf wel doen. Het zege vierende gevoel van kracht, dat slechts de jeugd kent, werd in haar wakker en deed haar alles klein en gering schijnen. Slechts één ding was groot en de moeite waard er naar te streven en dat was het oogenblik, waarop Walter haar den gladden gouden ring aan haar vinger zou schuiven. O, wat lag het leven heerlijk voor haar; het leek het zonlicht, dat nu in gouden stroomen door het breede venster naar binnen stroomde. Koel overwegend gleed de blik van de moe der over haar mooie dochter en zij dacht: zonde en jammer toch, zooveel schoonheid zou met een vorstenkroon niet te duur be taald zijn! Maar tenslotte zou zij er wel in moeten berusten, dat die schoonheid zou be landen in egn kring, die niet de hare was. Er werd geklopt en de huisknecht kwam binnen om mevrouw iets te vragen. Toen zijn Nadat tegen het einde van Maart de Zuiderzee ijsvrij werd en iedereen zich daar ook op de haringvangst wierp, werd, wijl de vangsten overal groot ble ven, de markt spoedig overvoerd en de prijzen dermate gedrukt, dat het bedrijf niet meer loonend was. De vraag naar garnalen liet gedurende het geheele jaar veel te wenschen over. Het buitenland verkreeg waarschijnlijk voldoenden aanvoer door zijn eigen visscherij. De vraag naar Hollandsche ansjovis was ook slechts matig. De hoo ge prijzen als gevolg van den geringen voorraad, de kleine vangst en het op drijven door de speculatie werden noo- de betaald. De handel in dit artikel was dan ook over het algemeen stug. Buiten landsche ansjovis van goede .kwaliteit vona tegen matige prijzen meer koopers. Noordzeevisch, als tong, tarbot, schol, enz. vond een gemakkelijken afzet tegen goede prijzen. Schelp- en schaaldieren werden in de wintermaanden geregeld gevraagd. Wulken, alsmede goede kwa liteiten alikruiken, behaalden goede prijzen. Naar mosselen was de vraag eveneens goed, doch deze konden niet geregeld geleverd worden. Van oesters kwamen zoo nu en dan slechts enkele honderden stuks aan de markt, die hoo ge prijzen opbrachten. De visscherij van najaarsharing en sardijn (sprot) was teleurstellend. De vraag was beantwoord, vroeg mevrouw Ber ner ter loops of hij misschien iets van dat schilderij wist, waarvoor haar man zoo plot seling naar Berlijn moest. Maurer antwoord de, dat hem er niets van bekend was. „Heeft mijn man je er dan geen woord over gezegd?" „Ik weet van de zaak zoo goed als niets mevrouw. De professor heeft alleen maar ge zegd, dat hij een wenk had gekregen, uit een particuliere verzameling een waardevol stuk voor het schilderij-museum te kunnen mach tig worden". „En wie mijn man op dat stuk opmerk zaam maakte weet je ook niet?" Hij gaf een ontkennend antwoord en ging heen. Hij vond het een rust weer uit de ka mer te zijn, want de wijze waarop mevrouw iets vroeg, had altijd iets van een gerechtelijk onderzoek, waarbij de vragen van een stren gen rechter je verlegen en bang maakten, ook al was je je niets kwaads bewust. Dat gevoel had de oude knecht altijd als hij in de na bijheid van mevrouw was. „Die weet dus ook al niets", zei mevrouw Berner, terwijl ze kaarsrecht voor haar doch ter ging staan, „en hem neemt vader bijna altijd in het vertrouwen. Hoe vindt je nu zoo iets?" Else lachte verschoonend. „Ja moeder, wat moet ik eigenlijk v'nden?" „Och, stel je toch niet aan, alsof je niet weet. wat ik bedoel". Afwerend hief me- -janest was zeer klein, doch er werden wede prijzen betaald. De zeegrasoogst fvas ruimer, zoowel voor gemaaid, als gevischt zeegras; de prijeen waren be- VrT>gtotaïe omzet te Den Helder in 19-'9 was f 150.000 hooger dan in het jaar 1928. dat als een normaal jaar gerekend kon'worden. <r. Bankbedrijf. Hoewel de minder gunstige gang van zaken in den land- en tuinbouw ook ziin invloed deed gevoelen op het bank bedrijf, kan toch over het algemeen met tevredenheid op het afgeloopen jaar wórden terug gezien. Het feit, dat de rentestand gedurende een groot deel van het jaar zeer hoog was, moge voor de banken een voordeelige factor schijnen en dat ook in zeker opzicht zijn, hierbij ma? toch vooral niet uit het oog worden verloren, dat een dergelijke rentestand op het zakendoen zeer belemmerend werkt. Gelukkig heeft de Nederlandsche Bank haar disconto, dat zij in den aanvang van het jaar met een vol procent ver hoogde, tegen het einde tweemaal met een half procent verlaagd. De crisis, welke de effectenbeurs m het najaar teisterde, is aan de banken vrij wel voorbij gegaan. h. Middenstand. Omtrent het verloop in de Midden- standsbedrijven kan ik U mededeelen, dat in het algemeen tevredenheid wordt uitgesproken over de bereikte resulta ten. Hier tegenover staat echter, dat enkele winkeliers minder goed of zelfs slecht te spreken zijn over het afgeloo pen jaar. Wel is men algemeen van meening, dat steeds meer en langer credieten bij den winkelier worden gevraagd, terwijl de betalingen zeer langzaam gaan. Vervolgens moge van deze plaats nog een woord van waardeering worden uit gesproken aan het adres van de beide Middenstandsvereenigingen te Alkmaar voor de schitterende tentoonstelling „de Gamit", die zii in het afgeloopen jaar, zonder eenige subsidie, op voorbeeldige wijze en met groot succes organiseer den. Ook het streven van de andere Mid denstandsvereenigingen in ons district, die door „winkelweek", „étalagewed strijd", of anderszins blijk gaven van bij zondere activiteit, juicht de Kamer ten zeerste toe. i. Bouwbedrijf. Voor het bouwbedrijf is het jaar 1929 in het algemeen niet bevredigend ge weest, uitgezonderd eenige meer specia le bedrijven, als betonbouw, grond- en waterwerken, waarbij dank zij den om vang der Zuiderzeewerken nog eenigen bloei viel te constateeren. De wegenbouw kan evenwel op een gunstig tijdsverloop terug zien, waar toe de voor dit bedrijf zoo noodige droge zomerperiode niet onbelangrijk heeft biigedragen. De eigenbouw blijft zich vrijwel op hetzelfde niveau bewegen en mag in het algemeen nog als loonend worden be schouwd, alhoewel ook hier een dalende lijn is waar te nemen. De prijzen der bouwmaterialen tijn, afgezien van eenige onbeteekenende schommelingen, vrijwel stabiel gebleven en zullen, voorzoover dit uit de omstan digheden valt af te leiden, weinig veran dering te zien geven. Het werkloosheidscijfer bleef (de bui tengewone vorstperiode in het begin van het jaar uitgeschakeld) in 1929 beneden het gemiddelde. Het jaar 1930 laat zich voor het bouw bedrijf gunstig aanzien. Door de Neder landsche Spoorwegen zullen ip Hol lands Noorderkwartier belangrijke spoor- en kunstwerken word°n uitge voerd, tengevolge van de electrificatie van de lijnen AlkmaarAmsterdam en UitgeestVelsen. De wegenbouw geeft ook een gunstig werkprogramma te zien, terwijl belang rijke werken, zoowel van particulieren, als van instellingen, zullen worden aan besteed. Speciaal vermeld ik nog de bijzondere bedrijvigheid, die in de gemeente Anna- Paulowna heerschte; het aantal aanbe stede en uitgevoerde werken was aldaar ongekend groot. Van groote beteekenis voor Hollands Noorderkwartier blijven ongetwijfeld de Zuiderzeewerken, waaraan in de maan den JuliSeptember ruim- 5000 arbei ders werkzaam waren. De sluiting resp. op 3 en 9 Juli 1.1. van de beide nog over gebleven openingen in den dijk Wierin- genMedemblik zult U ongetwijfeld met vrouw Berner haar hand op, alsof ze ergens in de lucht een hindernis uit den weg wilde ruimen, „deze plotselinge, veel te plotselinge reis heeft natuurlijk een heel andere reden dan die je vader opgaf, 't Is toch zoo klaar als een klontje, dat daar wat anders achter zit. Ik vind zij zweeg een paar seconden en bekeek haar prachtig gemanicuurde na gels, alsof zij daarvan wilde aflezen, wat ze wilde zeggen „ik vind die reis beslist mysterieus". „Maar moeder, wat hebt u vandaag toch een ideeën. Zooeven sprak u van geheimzin nig doen, nu noemt u vader's onschuldige reisje mysterieus". Else's mondhoeken ver trokken zich lichtelijk spottend. Als jij je de moeite zoudt willen geven een beetje na te denken, zou je die reis bepaald net zoo mystereus vinden", weer gleed de paarse slangensleep met een ruk over hel zachte tapijt, „maar waarom zou ik me eigenlijk druk maken", vervolgde ze, staan blijvend, op rustigen toon, „ik va nu eer paar noodzakelijke brieven schrijven". „Ik ook", zei Else opstaande. „Waarschijnlijk aan „Ja moeder, aan Walter ga ik schrijven. Door de voorbereidingen voor het bal ben ik een pa4r dagen niet tot schrijven gekomen". „Ik verwonder me er eigenlijk over, dat je aan het bal hebt deelgenomen „t Was uw wensch, moeder, en daar mijn engagement nog niet publiek is, kon ik daar aan gevolg geven", (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6