Het drankverbod in Canada, Net huwelijk van den Italiaansciien Kroenprins, Provinciaal nieuws Buitenland <iog slechts in een der negen Provincies gehandhaafd. belangstelling hebben gevolgd, daar het tijdstip van het in cultuur brengen der gronden van den Wieringermeerpolder daardoor weder een belangrijke schrede nader is gebracht. Een woord van hulde en dank aan onze kundige landgenoo- ten, die daar in 't Noordoostelijk deel van ons district onvermoeid hun strijd tegen het water voortzetten, mag hier wel worden uitgesproken. In verband met deze werken denk ik onwillekeurig ook aan onzen oud-stad genoot, den heer Ir. J. A. Ringers, die als Directeur-Hoofduitvoerder van de jg. V. M. U. Z. sedert 1927 in ons district werkzaam is. doch thans tot ons leed wezen naar Den Haas: vertrekt. Moge h-.t hooge ambt, waartoe onze regeering den heer Ringers in Den Haag heeft ge roepen, hem voldoening schenken "fen het geheele land in ruime mate blijven profiteeren van ziin groote gaven. Een blij verschijnsel is het tevens, dat de aanvang van de werke voor de ka nalisatie van Westfriesland, vooral ook tfoor meerderen financi steun van 1de direct belanghebbenden waarvoor onze Zuiderzeecommissie zoo lofwaar dig ijvert geleidelijk nader in 't ver- fchiet komt. Laten allen, die nog scep tisch staan tegenover het welslagen de zer plannen, toch bedenken, dat, zoover mij althans bekend is, de geschiedenis ons leert, dat er nog nooit een kanaal werd gegraven, dat niet aan de gestelde verwachtingen beantwoordde. Vrijwel altijd zijn deze verre overtroffen. Het .Noord-Holl. Kanaal b.v., dat thans zijn eigenlijke bedoeling vaartverbinding ite zijn voor zeeschepen tusschen Am sterdam en de Noordzee geheel mist, heeft thans nog een zeer belangrijke bin- nenscheepvaartbeweging. In 1928 pas seerden n.1. door de vlotbrug te Alk maar, opvaart en afvaart, totaal 145 zee schepen en niet minder dan 56.387 bin nenvaartuigen. Voorwaar geen geringe getallen, die natuurlijk nog zullen toe nemen wanneer straks de Wieringer- meer is bewoond. Omtrent den arbeid der Kamer zou ik naar het jaarverslag der Kamer willen verwijzen, dat binnenkort in druk ver schijnt. Een enkel feit mag ik hier nog wel even aanstippen. De werkzaamheden der Kamer zijn in 't afgeloopen jaar weder belangrijk toegenomen en gij al len hebt naar beste krachten daaraan deelgenomen, waarvoor ik U namens handel en industrie hartelijk dank zeg. Het is niet mijn gewoonte in mijn over- i;cht namen te noemen van leden, die zich in een afgeloopen periode bijzonder verdienstelijk maakten. U zult mij ech ter wel vergunnen thans een uitzonde ring te maken ten aanzien van den heer M. A. Kolster, die onlangs het feit mocht herdenken, dat hij 25 jaren onafgebro ken lid eener Kamer van Koophandel in Hollands Noorderkwartier is geweest. Wij hopen nog lang op dezelfde krachti ge medewerking, die hij al die jaren ge heel belangeloos aan de Kamer heeft gegeven, te mogen rekenen. De verrichtingen van het Handelsre gister waren eveneens veelvuldiger dan in de vorige jaren. Het aantal ingeschre ven dossiers bedraagt thans bijna 7800. Sedert het jaar 1921 zijn evenwel 2150 dossiers door opheffing of wijziging ver vallen, zoodat kan worden aangenomen, dat op het oogenblik circa 5650 handels zaken in dit handelsregister staan inge schreven. Het aantal kosteloos ter inza ge verstrekte dossiers sedert 1921 beloopt ruim 32000 stuks. De samenwerking met de gemeentebesturen, middenstandsver- eenigingen en de overige organisaties in ons district bleef gelukkig van zeer aan- genamen aard. Voor den steun, dien wij in het afge loopen jaar wederom van de pers moch ten ondervinden, zijn wij eveneens er kentelijk. Het doet ons leed, dat wij sedert April 1.1. ons aller vriend Nannes Gort,er, den trouwen verslaggever van het Handels blad, wegens vertrek naar elders niet meer aan de perstafel zien. Zijn goedhar tigheid en natuurlijke opgewektheid deden ons steeds zoo prettig aan en wij missen zijn persoon hier noode. Van deze piaats zij nog een woord van dank gebracht aan den secretaris en het personeel der Kamer, waarvan geleide lijk een steeds grootere arbeidsprestatie wordt gevraagd, doch die zonder onder scheid hun plicht tot onze volle tevre denheid vervulden. Ten slotte rest mij U allen, zoowel in den huiselijken kring als in Uw bedrij ven, den hoogsten zegen toa te wenschen, daarbij de hoop uitsprekende, dat ge durende dit jaar de werkzaamheden der Kamer voor handel en,industrie vrucht dragend mogen zijn. t De uitspraak, dezer dagen door de bevol king van Nieuw-Schotland gegeven ten gun ste van den verkoop van sterken drank in deze provincie, maakt aan het drankverbod in N - Schotland vrijwel een eind, aldus ontkenen wij aan de „Times". Van de negen provincies blijft alleen de kleine en afgelegen provincis Prince Edward Island droog, gelijk reeds ve.e jaren het geval is. Van de andere acht provin cies hebben zeven gedurende de laatste tien jaar proefnemingen met het drankverbod ge- Gaan, en alle zijn thans teruggekomen tot een stelsel, waarbij 'wordt voorzien in den verkoop van sterken drank. Alleen Quebec, cat een eigen stelsel heeft, is nooit geheel droog ge weest. Nieuw-Schotland is een der laatste b°'^,e''" ken van het drankverbod geweest; doch daar het een lange en ruige kust heeft met talloozi inhammen aan de Atlantische kust, is het een .gezocht terrein geweest voor dranksmokke- kaars. Deze handel had zich den laatsten tua m uitgebreid dat hij een openbaar euvel b^Joilrin reif^n£ voor orde en rust. De bevolking der provincie heeft nu een besluit «TrüÜT u n VOOr dit doel uitgeschreven referendum. Het voorstel tot het veranderen van de wet werd met groote meerderheid aan genomen. Men meende dat de eenige weg om aan den smokkelhandel een eind te maken was daf de regeering zelf den handel in de hand nam. Arrestaties te Bolzano. Naar eerst thans gemeld wordt, zijn op Nieuwjaarsdag te Bolzano in verband met ce huwelijksfeesten te Rome twintig personen gearresteerd. Ook omliggende dorpen zou den arrestaties hebben plaats gehad. Het Belgische koninklijke paar bij den paus. Het Belgische koninklijke paar heeft gister een officieel bezoek gebracht aan den paus Bij het bezoek werd hetzelfde ceremonieel gevolgd als destijds bij het bezoek van het Italiaansche koninklijke paar. BELGIE. HET AMBTENARENSALARIS. Meden de beslissing Maandag heeft de interministerieele com missie tot vaststelling der ambtenarensalaris sen vergaderd. Aan deze bijeenkomst namen deel de minister Lippens, Heyman, Fort- homme en Houtart. Het onderzoek der verschillende formules van salarisverhooging werd voortgezet, als mede van de gevolgen, die de te nemen maat regel hebben zal ten aanzien van de begroo- tinp. Aan wedden, loonen en toelagen geeft de Staat thans reeds twee milliard 882 mil lioen uit. Bij de toekenning van een verander lijk loon, zooals door het personeel wordt ge vraagd, zou de uitgave de drie milliard over schrijden. Hierbij is dan nog het personeel van de Nationale Spoorwegmaatschappij niet begrepen. Op de vergadering werd peen beslissing genomen; deze wordt overgelaten aan den ministerraad, die heden bijeenkomt. Inmiddels zal door de bevoegde diensten worden berekend welke uitgaven de verschil lende voorstellen zullen medebrengen en zal een verslag worden opgemaakt waarin, op de voor- en de nadeelen van elk voorstel zal wor den gewezen. Onder de nadeelen dient in de eerste plaats vermeld de verhooging van spoorweg- en andere tarieven, die door de loonsverhooging waarschijnlijk zal intreden. ENGELAND. DRIE ARABISCHE ZENDELINGEN Uit Rusland in Engeland aangekomen. De Engelsche immigratie-autoriteiten zien zich voor de moeilijkheid gesteld, de nationa liteit vast te stellen van drie Arabische zende lingen, die te Barry zijn aangekomen en be weren Britsche onderdanen te zijn. Deze man nen, één van wie reeds 85 jaar is, zouden ge bcortig zijn uit Irak en hebben verscheidene jaren zendingsarbeid in den Kaukasus ver richt. Zij beweren dat toen zij' in Erivan hun arbeid verrichten, zij op last van de Sovjet autoriteiten werden gearresteerd en in de eene gevangenis na de andere werden geworpen, en eerst na de belofte het land te zullen ver laten, werden vrijgelaten. Toen het uit Car- diff afkomstig stoomschip „Tregenna" te Odessa bezig was met laden, werden de Ara bieren aan boord gebracht; de gezagvoerder werd gedwongen hen onder protest te aan vaarden. Donderdag werden zij zonder geld of paspoorten te Barry aan land gebracht, Vrijdag werden zij naar de gevangenis te Cardiff overgebracht, waar zij zullen worden vastgehouden totdat hun identiteit zal zijn vastgesteld, waarna zij hoogstwaarschijnlijk naar hun eigen land zullen worden terugge zonden. De Arabieren verklaren dat de ge vangenissen in de buurt van de Zwarte Zee gevuld zijn met honderden zendelingen, die tot verscheidene geloofsovertuigingen behoo- ren en aan groote ontberingen blootstaan. SCHIPBREUK VAN EEN ENGELSCH SCHIP. Het kleine Engelsche stoomschip Limpopo met 14 man aan boord heeft op 90 mijl ten Noorden van de baai van Luderitz schip breuk geleden. Drie schipbreukelingen zijn uitgeput te Luderitz aangekomen, de ande ren bevinden zich aan het strand bij het schip zonder drinkwater in groote moeilijk heden. Er is hulp heen gezonden. De Limpopo was op weg van Schotland naar de Delagoa-baai. Twee leden van de bemanning zwommen, toen het schip op de rotsen zat, naar land en brachten met be hulp van raketten een reddingslijn naar het wrak, waarmede alle opvarenden met uitzon dering van den gezagvoerder, die weigerde het schip te verlaten, gered konden worden. Drie Ied:n van de bemanning boden aan de woestijn tot aamde bocht van Lüderitz door te marcheeren. Na een marsch van 5 dagen zonder eten of drinken arriveerden zij daar in volkomen uitgeputten toestand. Naar gemeld wordt, was het de eerste reis van de Limpopo. RUSLAND. HET PROCES-BESSEDOVSKI. De terdoodveroordeeling verwacht. Het proces tegen den voormaligen Russi- schen legatieraad Bessedovski zal, naar het W.B. meldt, heden te Moskou beginnen. Men herinnert zich, dat hij enkele maanden ge leden van zijn functie te Parijs is ontheven, daar hij geweigerd had naar Rusland te ko enen om zich te Moskou te verantwoorden over zijn politiek. Hij had zich destijds on der bescherming der Parijsche politie ge steld en verklaard, dat een vertegenwoordi ger der Gpoe bij hem was verschenen, die hem onder bedreiging met geweld had uitge noodigd onverwijld naar Moskou terug te keer en. Men verwacht volgens het W.B., dat Bes sedovski bij verstek ter dood zal worden ver oordeeld, en wel op grond van de onlangs aangenomen wet, waarbij wordt bepaald, dat ambtenaren, die weigeren naar Rusland terug te keeren, met den dood zullen worden gestraft KOEDIJK. De raad vergaderde Dinsdag ten 3 uur voltallig. Burgemeester Kikkert opende de verga dering met een woord van hartelijk welkom, de raadsleden en hun gezin voor 1930 alle goeds toewenschende. 1929, aldus spr., is voor de gemeente een belangrijk jaar geweest In dat jaar is tot stand gekomen de wet, regelende de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de Ge meente. Meermalen hebben wij het uitgespro ken, dat het van belang zou zijn, dat de be staande wet, die door de meeste gemeenten als onbillijk werd gevoeld, omdat ze niet meer voldeed aan de behoeften van den te- genwoordigen tijd, door de wet, die in uit zicht was gesteld, zou worden vervangen Wij hebben dit in 1929 mogen beleven, on danks de pessimistische uitingen daarover, ook in onzen Raad en ik geloof, dat de nieu we wet in de toekomst voor vele gemeenten beslist een verbetering zal beteekenen. Voorts wensch ik te noemen de strengen vorst van verleden voorjaar, tengevolge waarvan vele gezinnen in de gemeente in kommervolle omstandigheden geraakten. Het heeft mij ten zeerste verheugd, dat de Raad bereid bleek, de grootst mogelijke medewer king te verkenen, om die gezinnen tegemoet te komen. Wat de beslissingen van den Raad aan gaat, noem ik het besluit, om gunstig te ad- viseeren op de nieuwste salarisregeling voor den burgemeester, den secretaris en den ont vanger. Eervol ontslag werd verleend aan mej. Visser als onderwijzeres, waardoor de ge meente een vooral bij dt kinderen zeer ge liefde leerkracht verloor. Dit ontslag werd gevolgd door de benoeming van mej. De Vries. Voorts werd besloten, den gemeentelijken ophaaldienst op te heffen. Door de benozming van den onderwijzer Kooleman kwam weer een vijfde leerkracht op de school, die door vertrek van den heer Kooleman werd opgevolgd door den heer Oudes uit Alkmaar. In het afgeloopen jaar werd voorts defini tief vastgesteld het provinciaal wegenplan, waarin werd opgenomen de weg door het Geestmerambacht. Hoewel onze pogingen om dien weg Zuide lijker geprojecteerd te krijgen, faalden, ge loof ik toch, dat die weg voor de gemeente een gunstig perspectief opent, wanneer die weg straks zal zijn aangelegd. Belangrijk ook was het besluit tot het aan leggen van een rijwiel- en voetpad naar St. Pancras. De vele besprekingen werden met succes bekroond, doordat wij voor dien aan leg een basis wisten te vinden, waardoor overeenstemming werd bereikt met St. Pan cras. De Langendijker Groente-centrale vo teerde voor dit rijwielpad 4000 en de ban- ne Koedijk 1500. Di Tuinbouwver. „De West" kon zich er niet over uitspreken, om dat deze met de financiën had te kampen, maar het kan aan dat voortvarende bestuur worden overgelaten om het plan geldelijk te steunen. De Boerenleenbank te St. Pancras verleende ook een bijdrage. De Boerenleen bank te Koedijk heeft geen bijdrage kunnen verkenen, omdat de statuten zich daartegen verzetten. Wanneer spr. zijn oor te luisteren legt, en erop let, dat een gelijke Bank te St. Pancras een ander standpunt inneemt, om dat men door het verkenen van geldelijke hulp ook de zaak, die men voorstaat, bevor derd, (de kost gaat nu eenmaal uit voor de baat) hoopt spr., dat dit voor de Boerenleen bank te Koedijk eep aanwijzing zal zijn cm te besluiten, alsnog deze zaak te steunen. Als een belangrijk besluit noemde spr., dat tot aankoop van het terrein voor den bouw van een nieuw Raadhuis en hef besluit om dit Raadhuis te bouwen. Voorts memoreerde hij den grooten brand op 21 April, waardoor vier huizen in de asch werden gelegd en waarbij de plaatselijke brandweer bij het blusschen buitengewoon actief is geweest. Dank zij de gunstige omstandigheden, bleek het mogelijk om het vermenigvuldi- gingscijfer met 15/100 te verlagen. De vrees werd toen geuit dat de opbrengst dit jaar niet mee zou vallen, doch reeds thans is bekend, dat die vrees ongegrond is. Voorts memoreerde spr. het ontslag aan den heer Köhne, waarmede een uitstekende kracht voor de school verloren ging. Hij verheugde zich erover, dat inzake het onderhoud van het rijwielpad er tenslotte 'n oplossing was gevonden, die naar hij hoopte, beide partijen zou bevredigen. Als een belangrijk besluit noemde spr. ook nog het besluit tot wijziging van het electri- citeitstarief van 6 ct. per K.W.U. werd in gesteld en het besluit in de laatste vergade ring van het vorige jaar, waarin B. en W. werden uitgenoodigd om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om Koedijk van kookgas te voorzien. Het afgeloopen jaar was voor den tuin bouw als geheel niet bijzonder gunstig ge weest. Het was niet bepaald slecht, maar de deskundigen zullen zeker onderschrijven, wanneer spr. zegt, dat het voor den tuin bouw matig was. Spr. uitte den wensch, dat de komende maanden nog veel goed zullen maken. Hij stelde de vraag of het niet op den weg van de tuinbouwers lag om evenals in om liggende gemeenten geschiedde, inzake de cultures een nieuwen weg in te slaan. Wan neer het getij verloopt, verzet men de bakens. En spr. geloofde, dat het voor de bouwers goed zou^zijn, wanneer zij met de cultures een nieuw richting insloegen. Z.i. zou dit tot gevolg hebben, dat de economische om standigheden van de menschen in Koedijk zouden verbeteren. Spr. weet, dat hij zich hierbij op glad ijs beweegt, doch hij geeft het alleen in overweging. Eén is al begon nen en zijn meening is, dat men niet te lang de kat uit den boom moet kijken, omdat men van nieuwe cultures de grootste voordeden geniet als men tot de eerste behoort. Hierna bracht spr. dank aan de wethou ders, de raadsleden en de gemeente-ambtena ren voor de medewerking, die hij van hen in het afgeloopen jaar mocht ondervinden. Hij deed op hen een beroep om in het nieuwe iaar tot heil van de gemeente op dezelfde prettige wijze samen te werken. De heer Mulder geloofde de tolk van den raad te zijn, wanneer hij in de eerste plaats dank bracht aan den burgemeester voor diens hartelijke woorden. Hij uitte den wensch, dat het nieuwe jaar voor den bur gemeester en diens gezin veel zegen zal brengen. Met den burgemeester was hij het eens, dat de raad in het afgeloopen jaar mooi werk heeft verricht. De eensgezindheid kon niet beter. Er was dus reden om tevreden te zijn. Ook spr. hoopte, dat de Boerenleen bank en de Tuinbouw alsnog voor het rij wielpad subsidie zullen verleenen, omdat dit de gemeente zal verlichten. Z.i. begaf de voorzitter zich waarlijk op glad ijs, toen hij de wenschelijkheid om de cultures te veranderen, bepleitte. Spr. herin nerde zich nog goed, hoe voor jaren terug, de Rijkstuinbouwleeraar, de heer Hazeloop, de teelt van rabarber bepleitte en op de ge uite vrees, dat daarvan, als allen eraap be gonnen, wel eens te veel kon komen, zeide: „Er komt nooit te veel van". Het gevolg was echter, dat na verloop van een paar jaar deze teelt verdoezelde. Spr. oordeelde dan ook voorzichtigheid met de nieuwe cultures gewenscht, omdat het z.i. ook niet uitgesloten was, dat over enkele ja ren zou blijken, dat de teelt daarvan niet meer rendabel zou zijn, al hoopte hij van harte, dat dit niet het geval zou worden. Spr. herinnerde nog aan de poging om Koedijk voor de personeele belasting in een hoogere klasse te krijgen. Wij maakten ons ongerust over den prachtigen woningbouw en ik, aldus spr., maak mij daarvoor thans nog meer ongerust. Onze vrees is n.1.'bewaarheid geworden. Er zijn reeds menschen in de gemeente die om de hooge personeele belastingen de mooie woningen van den Volkswoningbouw in de gemeente ontvluchten. Spr. is overtuigd, dat de Inspecteur van de Directe Belastingen, die Koedijk toen niet steunde, wanneer hij eens een kijkje kwam nemen en constateerde wat nu geschied is, thans wel anders zou adviseeren. Hierna werden de notulen conform vastge steld. Medegedeeld werd, dat 12 Dec. overeen komstig de boeken, bij den ontvanger 10503.37 in kas was. dat de heeren Schuffers en Prins hun be noeming tot leden van de Commissie op het L.O. hadden aangenomen; dat blijkens het Prov. Blad ten aanzien van de herziening der jaarwedden van Bur gemeesters, Secretarissen en Ontvangers, Koedijk in de tweede klasse was geplaatst; dat Ged. St. de raadsbesluiten tot onder- handsche verhuring van een perceel bouw land en tof het afstaan in erfpacht van een stuk grond hadden goedgekeurd en beslissing ten aanzien van de begrooting 1930 hadden verdaagd. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. a. van heeren Ged. Staten mededeeling, dat de beslissing op de besluiten tot het aangaan der geldleeningen van 10.000 en 5000 is verdaagd. Voor kennisgeving aangenomen. b. van het Comité der Vereenigirigen van burgemeesters en secretarissen in de Kantons Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen ver zoek, adhaesie te betuigen aan een adres in zake classificatie der gemeenten volgens het bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambte naren 1928. Conform het voorstel van B. en W. besloten adhaesie te betuigen. c. Van B. en W. van Alkmaar aanbieding begrooting 1930 van den Keuringsdienst voor Waren. Voor kennisgeving aangenomen. d. Van de afdecling Koedijk van den Bond voor Staatspensionneering verzoek ontheffing van tooneelbelasting voor propaganda-feest- avond op 25 Januari a.s. B. en W. voor ren- voneering aan B. en W.. die bereids gunstig hadden beschikt. Aldus besloten. e. Van heeren Ged. Staten verzoek wijzi ging der begrooting overeenkomstig de nota van opmerkingen. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. Conform besloten. f. Voorstel van B. en W. om aan den ge meentegeneesheer en zuster Molenaar een gratificatie te verleenen voor extra werkzaam heden in verband met vaccinatie, ten bedrage van resp. 25 en 15. Conform besloten De voorzitter sloot hierop met een woord van dank aan den heer Mulder voor de door dezen namens den Raad geuite wen schen de vergadering, die een dusdanig vlot verloop had, dat ze slechts drie kwartier duurde. Een mooi voorbeeld voor andere ge meenten! De Raad in Koedijk houdt niet van uitvoe rige openbare besprekingen over punten, waarover men het toch algemeen eens is. BERGEN. De R. K. Volksbond gaf Maandag avond aan zijn leden een Vlaamschen avond. Daar de voorzitter, door omstan digheden, niet tijdig genoeg aanwezig kon zijn, werd deze bijeenkomst ge opend door den heer Dingerdis, die alle aanwezigen, inzonderheid d... heer Tijt- gat, hartelijk welkom heette. Jammer dat de opkomst matig was. De niet aan wezigen hebben heel veel gemist. Ook de pastoor was aanwezig. Daarna gaf de waarn. voorzitter het woord aan den heer Tijtgat (Lode van Gent), die mededeelde te zullen snreken over Vlaamsche kunst, letterkunde en humor De bedoeling van deze lezingen, welke spreker door het geheele land houdt, is Nederland en België, inzonder heid Nederland en Vlaanderen, dichter bij elkaar te brengen. Vlaanderen, het land van Guido Getelle en zoovele an dere groote dichters en schilders, zooals Rubens. Er leven in België twee ver schillende volksstammen, aldus spre ker, ieder met een eigen taal, n.1. de lamingen en d.; Walen. De Vlamingen bewonen België met 4 Vi millioen inwo ners, de Walen tellen 3 millioen inwo ners. Vlaanderen is méér voor de kunst en letterkunde dfln het Walenland. De groote kunstenaars op ieder gebied wa ren de Vlamingen. Vele dichters en let terkunstenaars hebben steeds de groot heid en schoonheid van Vlaanderen be zongen, van Vlaanderen, mijn gcboorle- land. aldus snr. Daarna nam de heer Tijtgat de aanwezigen in den geest mede naar België en toonde hij door zeer mooie gekleurde lichtbeelden de schoon heid van zijn vaderland. Inzonderheid werd de pracht en kunst der kathedra len en kerken, van stadhuizen en musea getaoond. Bij iedere plaat trad spreker in bijzonderheden, v. Rulpelmonde ver telde hij de folklore der kermis, waarbij het meisje den jongeman, met wien zij de kermis zal gaan vieren, haar goed gevulde portemonnaie overhandigt. Bij de kathedraal van Gent vertelde spreker van den pastoor, die preekte over de broodvermenigvuldiging. De pastoor zou gezegd hebben dat de Heer vijf men schen spijzigde met vijfduizend broo- den, waarbij de geestelijke zich natuur lijk vergiste en waarop Suske ging rechtstaan en zeide: „pastoor dat kan ik ook wel". Het volgend? jaar predikte de pastoor opnieuw over dit onderwerp, doch zeide nu dat de Heer vijfduizend menschen spijzigde met vijf brooden. Toen vroeg de pastoor aan Suske: „kunde gij dat ook, Suske?" en Suske ging recht staan en zeide „jawel, meneer pastoor, met de overgeschoten rest van verleden jaar." Zoo wisselde spreker zijn zeer interes sante lezing af met eenige geestigheden. Hij toonde ons de groote Vlaamsche dichters en schrijvers als Felix Timmer mans, Stijn Streuvels, Hugo Verriest en anderen en drong er bij de aanwezigen op aan hunne werken te lezen. Bij het portret van den priester-dichter Guido Gezel!e zeide sreker, wel een geheelen avond over de werken van Gezelle te kunnen spreken. Hij hoopte daartoe la ter in de gelegenheid te worden gesteld. Aan het einde van zijne lezing citeerde spreker zijn gedicht „Aan Holland" waarin de dankbaarheid der Belgen aan de Hollanders werd vertolkt. Een harte lijk applaus toonde dat de aanwezigen veel genoten hadden. De voorzitter, de heer Martin, bracht den heer Tijtgat namens alle aanwezi gen hartelijk dank, niet alleen voor zijn keurige lichtbeelden, maar vooral voor zijn mooie leerzame lezing. De heer Tijtgat beloofde in den a.s. herfst nogmaals voor de leden te zullen optreden. Het bouwen van een landhuis op een ter rein aan de Eeuwige Laan te Bergen voor rekening van mr. M. Movens te Alkmaar is door den heer C. J. Kruisweg, architect te Bussum, opgedragen aan de firma F. H. Rin gers te Alkmaar. HEERHUGOWAARD. Loop der bevolking Niettegenstaande het aantal vertrokken personen in 1929 het aantal der zich alhier vestigende heeft overtroffen, vermeerderde het aantal inwoners in den loop des jaars met 70. Op 31 Dec. 1928 bedroeg het aan tal inwoners 4734, op 31 Dec. 1929 was dit 4804. Als bewijs van een tamelijk vlottende bevolking diene, dat. vertrokken zijn 301 per sonen en zich hiervestigden 289. Geboren werden 09 kinderen van het mannelijk ge slacht en 55 van het vrouwelijk geslacht. Overleden zijn 42 personen, 18 mannelijke en 24 vrouwelijke personen. Levenloos gebo ren werden 6, terwijl 9 kinderen stierven beneden den leeftijd van één jaar. De bevol king van 31 Dec. '28 telde 2432 m. en 2302 vr. die van 31 Dec. j.1. 2480 m. en 2324 vr. Overleden totaal 42 inw., 18 m. en 24 vr. Het geboortecijfer bedroeg ruim 26, het sterf tecijfer nog geen 9 op de 1000 inwoners. CASTRICUM. Oemeentebode. Naar wij vernemen, heeft de heer C. Bak ker, gemeentebode, die al eenigen tijd ziek is, ontslag aangevraagd uit zijn functie. Mei Bakker verdwijnt werkelijk een oud-gediende uit het corps gemeenteambtenaren. Hij werd in 1888 benoemd tot gemeenteveldwachter uit welke functie hij eervol ontslag verkreeg 1 Januari 1918, maar zijn functie van bode bleef hij vervullen. In 1928 was hij als zoo danig 40 jaar in dienst. BEVERWIJK. De jaarlijksche houtveilingen zitten er dil seizoen weer zoo goed als op. In tegenstel ling bij het vorig jaar, toen de houtprijzen laag waren, zijn ze nu hoog. Vooral voor rijshout wordt een beste prijs betaald. De oorzaak hiervoor wordt gezodr omdat er dit jaar weinig hout is gehakt. D» veilingen in de BreesaapWatervliet en om liggende zijn dit seizoen er bij ingeschoten: en deze waren nu niet altijd de minste. UITGEEST. Tentoonstelling St. EUsabethsver eeniging. Zondag had in het Gezellengebouw de ten toonstelling pteats van de gemaakte kleeding- stukken in het afgeloopen jaar door de St Elisabethsvereeniging alhier vervaardigd Even als andere jaren kwamen na de Hoog mis tal van genoodigden van de plaatselijke organisaties in het gebouw bijeen alsmede de beide Parochie geestelijken. Door pastoor v. d. Loos werd 't openings woord gesproken en hij bracht o.a. dank aan de dames van de vereeniging voor hun offer vaardig werk van naastenliefde Ook de kape laan sprak eenige woorden van waardeering en dank, benevens de wnd. voorzitter van den R.K. Volksbond, aan welken bond de St. Elisabethsvereeniging haar bestaan te dan ken heeft. Vervolgens werd de tentoonstelling be zichtigd. In den loop van den dag is door velen ven t'eze gelegenheid gebruik gemaakt een kijkje te nemen naar hetgeen door de dames is tot stand gebracht. Des avonds werd de verloting gehouden. EGMOND-BINNEN. Aanbsteding gemeentewerk Dinsdagmorgen werd ten Raadhuize bet gemeentewerk voor 1930 aanbesteed. Voor het timmerwerk schreef in J. Apel doorn voor f 325; Jb. Schuit 279; Jn. Schuit 327,50; Jb. Bak 285. Het werk werd aan den laagsten inschrijver Jb. Schuit gegund. Meiselwerk, Wittebrood en van Duin 446; G, Tervoort 448; A. McutUar

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7