Binnenland Kerk en school Rechtszaken Luchtvaart Onze Koloniën. Ingezonden stukken 575. Gegund aan Wittebrood en van Duin. Schilderwerk: C. de Goede 2^; J. Hqpgland 267,50; R. Beukers f 280. Ge gund aan J. Hoogland. Het rijwerk werd gegund aan P. Strooker te Egmond aan den Hoef. Voor het ophalen van vuilnis f 125 per jaar; het vervoer van sintels 0.75 per M3.; vervoer van steenen f 1,40 per duizend; het strooien van zand bij gladheid der wegen 5 per keer. Het rijwerk te Egmond-Binnen gegund aan M. Houtenbos. Ophalen van vuilnis 3.23 per week; vervoer van grint f 1,08 per M3 steenenvervoer per duizend 1.90; het strooien van zand bij gladheid 3.23 per keer; Het vaarwerk gegund aan J. Burger te Egmond aan den Hoef: vervoer sintels 'AlkmaarEgmond aan den Hoef 1.95 per !M3.; vervoer Hoef naar Egmond-Binnen 0.95 Vervoer steenen AlkmaarEgmond aan Üen Hoef per duizend 1.25; id. Alkmaar Egmond-Binnen; vervoer grint Alkmaar Hoef 0.95 per M3.; id. AlkmaarEgmond- Binnen; vervoer basalt AlkmaarHoef en Egmond-Binnen 0.95 per M3. EEN NIEUWE SPOORWEG. Ter voldoening aan art. 7 der Onteige ningswet zijn ter secretarie te Anna- Paulowna de plannen ter inzage gelegd voor den aanleg van een spoorwegver binding van Anna-Paulowna met den ontworpen afsluitdijk door de Zuider zee, benevens het maken van een rijks weg langs een gedeelte van deze spoor wegverbinding. De ontworpen spoorweg verbindt het station Anna-Paulowna met het Oosteinde van Wieringen. De onteigening voor baan en kunstwerken zijn voor dubbel spoor ontworpen. Met deze spoorwegverbinding wordt dus beoogd het tot stand brengen eener verbinding van den door de Zuiderzee ontworpen afsluitdijk met het spoor wegnet in Noord-Holland. Bij Hippolitushoef is een station ont worpen, terwijl bij Van Ewijcksluis en Den Oever op een stopplaats, onder- scheidelijk een halte is gerekend. WARMENHUIZEN. Vrijdagavond hield de R.K. Volksbond zijn jaarvergadering in het Patronaatsgebouw. Aanwezig waren 22 leden. De voorzitter, de heer J. van Baar Sr. open de de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette de aanwezigen hartelijk welkom en wensohte hen het beste in het nieuwe jaar. Hierna werd het jaarverslag door den secretaris, den heer Th. Berkhout voorge lezen. De Volksbond telt thans 48 leden. Daarna gaf de penningmeester verslag over 1929. Ontvangsten 346.33, uitgaven 329.33, saldo 17. Vervolgens was er ge- plaats 101.23 op de boerenl.bank van den Volksbond en 13,27 op de boerenl.bank (afd. hulp in nood), saldo 131.50 over 11929. De heeren A. de Groot en P. v. d. Molen waren aangesteld om de verschillende posten na te zien en bij monde van eerstgenoemde werd alles in orde bevonden. Door den voorzitter werd dank gebracht san den penningmeester voor zijn accurata aanteekeuing. Bestuursverkiezing. De aftredende heeren J. van Baar Sr., A Groot en C. Dekker van Krabbendam werden met algemeene stemmen herkozen. Bespreking feestavond. Met algemeene stemmen werd aangenomen en wederom een feestavond te houden, zooals verleden jaar. Het bestuur zal er wel zorg voor dragen, door zang en voordrachten, dien avond zoo gezellig mogelijk te maken. De vrouwen der leden worden ook hierbij uitge- noodigd. Vermoedelijk zal de heer v. d. Akker dien avond ook tegenwoordig zijn. Te minste het bestuur heeft daarvoor al moeite gedaan Rondvraag. De heer J. Klaver vroeg of het bodeloon ook iets verhoogd kan worden. Spreker was van meening, dat dit te laag is. De voorzitter gaf 't woord aan den pen ningmeester. Deze stelde voor een gratificatie te geven aan den bode van 10 ('t vorig jaar was dit 5) en bij het afwikkelen der bonnen (voor de brandstoffen) wat ook nog heel wat tijd in beslag neemt, ook rekening te houden met den bode. Dit werd met algemeene stem men goed gevonden. De heer A. de Groot gaf den leden in over weging als er een spreker komt, zeer vele leden hier te zien, er is niets onplezierige' voor een bestuur, maar ook voor een spreker, dan een klein getal menschen te zien. Daarna sloot onder dank de voorzitter met den Chr. groet deze vergadering. De collecte, welke na de vergadering wordt gehouden voor de afd. hulp in nood, bracht op 1.11)4. DE LEIDSCHE STADHUISBRAND. Medailles uitgereikt. Op het politiebureau te Delft heeft Maan dag de commissaris van politie uitgereikt de medailles met daarbij behoorende oorkonde, beschikbaar gesteld door het gemeentebe stuur van Leiden wegens de verleende hulp bij den stadhuisbrand aldaar, aan den heer J. B. Roelofser, inspecteur van den Techni- schen dienst, W. F. van der Kuil, majoor bij dien dienst en zes agenten van politie. Op de voorzijde der medaille staat „Bewaert, Heer, Holland en salight Leyden. 1598", en op de achterzijde het Leidsche wapen en daaronder: „Goede buur beproefd door het vuur. 12 Febr. 1929". Delft had Ldere gratificatie geweigerd en had ook niets gerekend voor de hulp tijdens den brand van het stadhuis verleend. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. De chauffeur liet het slachtoffer hul peloos liggen. Maandag is op den Schoterweg te Haar lem een man aangereden door een auto, die in de richting Velsen reed. De man is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis Vervoerd. De auto is doorgereden. GEMEENTE CONTRA RIJKS VERZEKERINGSBANK. Art. 41 Invaliditeitswet. De gemeenteraad van Zwolle heeft beslo ten in cassatie te gaan van de beslissing van het gerechtshof te Arnhem omtrent de vor dering van de Rijksverzekeringsbank tot be taling van een bedrag van 6513.58, op grond van art. 41, lid III der invaliditeits wet. De Rijksverzekeringsbank beweerde, dat de gemeente verplicht is, indien een gemeen teambtenaar den gemeentedienst verlaat, zonder een betrekking met uitzicht op pen sioen te aanvaarden, niet alleen te betalen een premie-reserve-accres (de gekapitaliseer de premie na 3 Dec. 1929, den datum van in werkingtreding der Inval. Wet), maar ook een aanvangs-reserve, d.i. het bedrag dat ge let op den leeftijd die den verzekerde op 3 Dec. 1919 had bereikt, als reserve noodig is voor een verzekering, welke op dien dag is ingegaan. Dat zou er toe leiden, dat b.v. de gemeente voor leerlingverp'eegsters, die behalve koste- looze opleiding gedurende diensttijden van resp. 2Vz jaar en 1 jaar en 1 maand, aan wedde hadden ontvangen resp. 530 plus 303, na haar ontslag, aan wiskundige re serve zou moeten betalen respectievelijk 315 plus 249. Het Hof te Arnhem veroordeelde, in strijd met de beslissing van de rechtbank, de ge meente Zwolle tot betaling van 6100 met rente en kosten aan de R.Verzekeringsbank. DIE NSTK LEE DING SPOORWEG PERSONEEL. Nieuwe bespreking. Den 6 Januari had een delegatie uit den Personeelraad een nieuwe bespreking met de directie van de Nederlandsche Spoorwegen over verstrekking van dienstkleeding. De Per soneelraad had op deze bespreking prijs ge steld, omdat de directie naar het oordeel van den Raad in onvoldoende mate tegemoet ge komen was aan de geuite verlangens, niet tegenstaande de directie bij schrijven van 31 December 1929 had te kennen gegeven, dat zij deze zaak als afgedaan beschouwde. Nadat de delegatie op de bij meer catego rieën gewekte teleurstelling had gewezen en nog nader de wenschelijkheid van dienst- kleedingverstrekking had betoogd, zegde de directie toe schriftelijk te zullen berichten of deze bespreking nog tot wijziging van haar aanvankelijke beslissing en zoo ja, in welk opzicht, heeft geleid. DOODELIJK ONGEVAL IN EEN GRESBUIZENFABRIEK. Op de Nederlandsche Gresbuizenfabriek te Tegelen (L.) stortte gistermiddag een oven in, terwijl de 33-jarige metselaar T. er juist een reparatie aan verrichte. De man was op slag dood. DOODELIJK ONGEVAL IN EEN KLEIGROEVE. Terwijl de arbeider C. te Tegelen (L.) gis termiddag in een kleigroeve bij de firma Car- noy aan den arbeid was, stortte plotseling een brok klei naar beneden. C. kreeg dit op zijn rug en kwam tengevolge hiervan in aan raking met een kleitransportwagen. Met ern stige verwondingen werd hij naar het R.K. ziekenhuis te Tegelen overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. C. was ge huwd en laat een vrij groot gezin achter. ZIEKE BOOMEN TE ZWOLLE. tiet stadsschoen er door bedreigd. In de jongste raadsvergadering is be sproken het advies der directie van gemeente werken over den toestand van een groot aan tal boomen in Zwolle, die aangetast waren door de Iepenziekte, of stierven door gasbe- schadiging Er bleken 98 boomen dood- te zijn, en 138 sterk aangetast. Het Staatsbosch- beheer stelde een onderzoek in naar die op gegeven boomen, en voegde er r.og 23 bij, die eveneens zouden moeten vallen. Geheele lanen zullen moeten verdwijnen. De beroemde Veerallee, leidend van den IJsel naar de stad, en dateerend uit de Napo leontische tijd, zal aan de eene zijde geheel ontboomd moeten worden, wat tot een zoo ingrijpende verandering zal leiden, dat mede over de profielverandering, het advies ge vraagd is van het Wegencongres. Met leedwezen sprak de heer Valetoo de meening uit, dat men toch nog te zuinig was geweest met het uitspreken der doodvonis- sen, want dat er nog veel meer boomen door den splintkever aangetast waren; daarom raadde hij aan, alle aangetaste boomen te verwijderen, om zoodoende de goede, gezon de boomen te kunnen behouden. SLEEPBOOT GEZONKEN. Schipper S. uit Bocholtz wilde gisteren met zijn sleepboot van Panheel uit een vracht kolen gaan halen te Maasbracht. Nabij Wes- sem weigerde de motor, waardoor de sleep boot stroomafwaarts werd gedreven. De boot botste zijdelings tegen een daar ge meerd schip, binnen eenige minuten liep zij vol en zonk. De bemanning kon zich redden. DE VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN AAN BOORD VAN DE ZETA. Het onderzoek naar de oorzaak van de vergiftigingsverschijnsTen, welke zich aan boord van het Noorsche s.s. „Zeta" bij stu denten hebben voorgedaan en tengevolge waarvan drie patiënten zijn overleden, is nog in vollen gang. De sectie welke met toestem ming van de Noorsche regeering op één van de lijken wordt verricht, zal voor het groot ste gedeelte bestaan uit scheikundige analy ses, zoodat er geruimen tijd mee zal heen gaan, voor iets van het resultaat bekend is. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de studenten g:en spiritualiën hebben gebruikt. Vervolgens zocht men een oorzaak in het feit, dat de passagiers worst hadden genut tigd, welke misschien ondeugdelijk kon zijn, maar toen bleek dat de bemanning van de zelfde worst gegeten had, verviel ook deze hypothese. De politie zette haar onderzoek voort en den inspecteur, belast met dit onder zoek, bleek uit het zakboekje van den stuur man, dat er ferro-silicium aan boord was ge weest. Deze lading was opgeslagen geweest naast de verblijven van de derde klasse pas sagiers, welke verblijven door een houten schot, waarin zich reteq bevonden, gescheiden waren van het ruim. De quarantaine-arts, dr. H. W Hoess werd vari deze vondst op de hoogte gesteld, maar hij kon eerst niet aannemen, dat er inderdaad een lading ferro silicium aanwezig is ge weest in de „Zeta", omdat schepen welke een dergelijke lading voeren, een verklaring moe ten hebben, afgegeven door het quarantaine station. De directeur van den keuringsdienst voor waren dr. Gemsen heeft daarna vastge steld. dat er wel degelijk ferro silicium met de „Zeta" is vervoerd. Uit het onderzoek is bovendien gebldcen, dat gedurende verscheidene jaren stelselmatig Noorsche schepen met een lading ferro-sili cium onze haven hebben bezocht, zonder dat zij in het bezit waren van een verklaring. Het schip is inmiddels weer naar Noor wegen vertrokken. GEVEL INGEWAAID. Gisternacht is door een rukwind de achter gevel van de woning van den heer A. Kraai te Sellingen (Gr.) ingewaaid. KINDERLIJKJE OPGEHAALD Op 6 Jan. j.1. is uit de Nieuwe vaart, het groote vaarwater tusschen Amsterdam en Rotterdam onder de gemeente Zoeterwoude opgehaakt een in staat van ontbinding ver- keerend kinderlijkje van het vrouwelijk ge slacht, blijkbaar pas geboren. Het kind is vermoedelijk in een bedediaken gewikkeld geweest, hetwelk eveneens in de on middellijke nabijheid aan den wallekant is gevonden. HET VERGAAN VAN DE „HOFPLEIN". Bij de Scheepvaart-Mij. Millingen te Rot terdam is bericht ontvangen, dat het s.s. „Kerkplein" van deze maatschappij, op weg van Narvik naar Rotterdam, vijf geredde le den van de bemanning van 't Zaterdag j.1. ver gane s.s. „Hofplein" en de vier machinisten, naar Roterdam komen. De „Kerkplein" wordt Vrijdag te Rotterdam verwacht. De andere leden van de bemanning blijven nog te Aale- sund DE OVERLEDEN ARRESTANT. Men zal zich herinneren, dat bericht is, dat den len Januari j.1. op het politiebureau in de Warmoesstraat een arrestant, die wegens dronkenschap opgeborgen was, dood in zijn cel werd gevonden. Er liepen geruchten, dat de man door de agenten, die hem hadden meegenomen, mishandeld zou zijn. Thans meldt „Het Volk" echter, dat de lijkschou wing uitgewezen heeft, dat de doodsoorzaak encephalitis is geweest, welke ziekte door het gebruik van bier met cognac accuut was ge worden. Zoodat de politie geen blaam treft. EEN DESERTEUR GEVAT. De marechaussee te IJmuiden heeft een koloniaal aangehouden, die uit het leger in Nederl.-Indië is gedeserteerd. De man had zich te Batavia verstopt op het motorschip Christiaan Huygens, van de Mij Nederland; hij was later ontdekt en te Port-Said overge geven aan de politie. Na een week opgesloten te zijn geweest, werd hij weer vrijgelaten, waarop de koloniaal zich wist te verstoppen op het vrachtstoomschip Riouw, van de Mij. Nederland. Toen dit schip te IJmuiden aan kwam, sprong hij op de sluizen en hoopte met een Katwijker autobus naar zijn woonplaats Leiden te kunnen gaan. De marechaussee zag hem aan de Vis- schershaven en meende in hem den uit de ge vangenis te Scheveningen ontvluchten inbre ker D. te herkennen, waarna hij naar het Po litiebureau werd gebracht. Daar bleek hij een gedeserteerde koloniaal te zijn, die nu voor den krijgsraad zal moeten terechtstaan. EEN BROERTJE OVERREDEN. Maandagmiddag probeerden de gebroeders Br., chauffeurs, op de Hengelosche straat te Borne, een nieuwen auto, waarmee zij buiten gewoon hard reden. Bij een bocht van de weg geraakte een 12 jarigen jongen, die daar speelde, onder den auto. Toen zij het zwaar gewonde ventje opnamen, bleek het hun eigen brc 'je te zijn. AUTO TE WATER GEREDEN. De bestuurder verdronken. Uit Rotterdam seint men: Vanmorgen zag de chauffeur van een vrachtauto, die over de Kortekade reed, het achtergedeelte van een luxe auto uit het wa ter steken. Hij waarschuwde de politie. Agenten roei den in een bootje naar de auto, die 15 meter uit den kant lag. Zij vonden in den gesloten Chevrolet het lijk van den 22-jarigen M. Ziepman uit Hillegersberg. Het lijk is met veel moeite uit de auto gehaald en naar de ouderlijke woning vervoerd. De weg is ter plaatse recht en goed ver licht. Uit het feit, dat de auto 15 meter uit den kant lag, maakt men op, dat de bestuurder zeer snel moet hebben gereden. Gisteravond had de heer Ziepman een be zoek gebracht aan zijn broer, die bij de Kra- lingsche plassen woont en hij had dezen tus schen 12 en 1 uur vannacht verlaten. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. LOODDIEVEN. De politie te Velsen heeft drie personen aangehouden, die van de onbewoonde buiten plaats Beeckenstijn, van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogenlanden aldaar, ongeveer 200 K.G. lood hebben gestolen, waarvan reeds een gedeelte te Haarlem was verkocht, dat in de derde hand was overgegaan en te Utercht in beslag is genomen. In de buiten plaats vond de politie nog drie zakken met lood in het hout verborgen. Het bestuur van de Sint Radboudstioh- ting heeft benoemd tot hoogleeraar aan de r.-k. universiteit te Nijmegen als opvolger van wijlen prof. dr. Huybers, dr. J. D. M. Cornelissen, secretaris van het Nederl. Histo risch Instituut te Rome. De nieuwe hoogleer aar zal doceer en algemeene en vaderlandsche geschiedenis van de nieuwere tijden. Te Oude Pekela, waar tot 18 dezer alle scholen in de gemeente wegens diphteritis ge sloten zijn, (er zijn 14 gevallen voorgeko men), wordt van gemeentewege van 13 Janu ari af gelegenheid gegeven de schoolgaande kinderen te laten inenten. Tot pastoor te Limmen is benoemd, rec tor P. W. de Wolf, de reeds 12Yt jaar werk zaam was aan het ziekenhuis „St. joarmss de Deo" te Haarlem. Prof. dr. J. H. Boeke, benoemd tot hoog leeraar in de koloniale staathuishoudkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, is van zijn studiereis naar Indië teruggekeerd en zal 15 dezer het hoogleeraarsambt aanvaarden. Tot president bij de geref. kerk te Op perdoes is beroepen de heer C. J. W. Teeu- wen, candidaat te Leiden. De heer J. Jonker, candidaat te Wer kendam. heeft het beroep naar de geref. kerk te Wieringen aangenomen. MISHANDELING. Op 20 Mei, den Tweeden Pinksterdag van 't vorig jaar, kregen Woudenbergsche jon gelui, die in een café aan het feestvieren wa ren, en eenige inwoners uit het nabijgelegen gehucht Nijkerkerveen ruzie. De landbouwer J. S. B. kreeg een tweetal ernstige steekwon den. Wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend, werd v. P., een zeventien-jarige slagersknecht, door de Utreditsche rechtbank tot 9 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hij was in hooger be roep gegaan en heden diende de zaak voor het Amsterdamsche Gerechtshof. De procu reur-generaal eischte bevestiging van 't von nis der Utrechtsche rechtbank. De verdediger vroeg een clemente straf en onmiddellijke in vrijheidstelling uit preventieve hechtenis, waarin verdachte reeds 5 maanden heeft doorgebracht. Nadat het Hof eenigen tijd in raadkamer was geweest, weigerde het dit verzoek. Uitspraak op 21 Januari a.s. MISLUKTE POGING TOT OPLICHTING. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad de Esthlandsche timmerman J. A. T., gede tineerd, die terecht stond, verdacht van oplichting en "valschheid in geschrifte. Verdachte had op 21 Juni door een val- schelijk met diens naam onderteekend telegram te zenden aan de vrouw van den matroos Birk, dien hij te Rotterdam ontmoet had, met het verzoek om 300 kronen te zenden, getracht deze vrouw* te bewegen dit bedrag aan hem af te geven. Zijn poging was niet geslaagd door de handigheid van Frau Birk om aan haar man een telegrammetje om inlichtingen te zenden. Voorts had verdachte alvast zijn pas vervalscht en zijn eigen naam veranderd in Birk, om zich zoo noodig op het post kantoor te kunnen legitimeeren. Verdachte gaf alles toe. De inspecteur van politie J. Melles verklaarde, dat verdachte van vijf soort gelijke oplichtingen wordt verdacht, waai van er twee hem gelukt zouden zijn. Nadat nog de secretaris van het Esth landsche consulaat, getuige J. Bauer was gehoord over de vertaling van de ge wisselde telegrammen, vroeg het O. M. voor deze allerschunnigste streek, waar door arme menschen benadeeld zouden worden, 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 21 Januari. HET ZESDE RETOURVLIEGTUIO TE BAGDAD AANGEKOMEN. Bij de K. L. M. is bericht binnen gekomen dat 't zesde retourvliegtuig de P.H.—A.E.N. te 5.20 uit Bus>hir is vertrokken en te 9.30 te Bagdad is gearriveerd. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de reis voortgezet. FRANSCHE LUCHTMAIL VAN SAIGON DOOR DE K. L. M. OVERGEBRACHT. Zooals bekend beoogt de Fransche regee ring de instelling van de eerste luchtverbin- ding tuschen Parijs en Saigon, welke naar verluidt, reeds volgend jaar door de Air Uni on zal worden opgenomen. In de toekomst zullen zeer zeker de verschillende maatschap pijen, welke luchtlijnen op Azië gaan exploi- teeren, zooals de Imperial Airway, de Air Union en de K. L. M. moeten gaan samen werken. Reeds thans echter bestaat er een samenwerking tusschen de Lignes d'Orient en de K. L. M. voor het overbrengen van de mail. Telkens wanneer een vliegtuig van de K. L. M. te Bangkok wordt verwacht, het zij op de uit- of op de thuisreis, worden de Lignes d'Orient telegrafisch van den ver- moedelijken datum van aankomst op de hoog te gesteld en wacht een Fransch vliegtuig het Nederlandsche op het vliegveld van de hoofd stad van Siam op. De mail wordt dan onmid dellijk doorgegeven en uit de cijfers blijkt, dat dit reeds snel is toegenomen. Het K. L. M. vliegtuig met den bestuurder Smirnoff kreeg op December te Bangkok post uit Saigon aan boord, welke post 28 December op Schiphol aankwam en den zelfder middag nog per trein naar Parijs werd doorgegeven. (Het K. L. M.- vliegtuig naar Parijs was reeds ver trokken). Zoo kwam het, dat de post uit Sai gon reeds op 30 December te Parijs werd be zorgd. Het K. L. M.-vliegtuig met den be stuurder Soer, dat thans onderweg is heeft op 2 Januari te Bangkok 36 K.G. mail uit Sai gon meegekregen, welke eveneens via Amster dam naar Parijs zal worden doorgezonden De uitgaande post uit Parijs naar Saigon is voor de eerst maal vervoerd met het laatste vliegtuig, dat naar Indië is vertrokken (12 December). NOODLANDING VAN ENGELSCH MINISTER TEN GEVOLGE VAN MIST. Gistermiddag begaf Lord Thomson, minister van Luchtvaart zich van Londen per vliegmachine naar Parijs. Ten gevolge van den hevigen mist, zag hij zich evenwel ge noodzaakt te Abbéville te landen. DE HUISZOEKINGEN. Een officieele verklaring der re geering. Officieel wordt van regeeringszijde gc meld: Het onderzoek naar aanleiding van d- huiszoekingen bij leiders van de P. N. I., op verschillende plaatsen, voornamelijk te Ban doeng, gedaan, wordt systematisch voortge zet. Vooral in Bandoeng komen geleidelijk waardevolle gegevens aan het licht. Die, wel ke echter in de Javabode gepubliceerd wer den, o.a. als zou een financieele relatie ont. dekt zijn tusschen de P. N. I. en de Liga, waarbij geld voor een °Psland 10 Indië van uit het buitenland verstrekt zou worden, mis- sen allen grond. Mr. Iskaq thans ook in hechtenis gesteld. Mr. Iskaq is thans ook te Bandoeng jn preventieve hechtenis gesteld op grond van artikel 169 van het Wetboek van Strafrecht voor Nederlandsch-Indië (deelneming aan verboden vereenigingen. In de omstreken van Bandoeng zijn hon derd personen, die op 29 December aange- houden werden, weder in vrijheid gesteld. Volgens de „Javabode" is, tengevolge van uitlatingen van een der hoofdbestuursleden van de Partij Nasional Indonesia de regee ring thans volledig achter het doen en laten inzake de plannen tot verzet gekomen.Inoeng Perbatasari heeft namelijk zijn medebe stuursleden in handen van de justitie ge- sneeld, toen hem de grond onder de voeten te warm werd. Nadat Perbatasari bemerkte, dat hem gevaar dreigde, veranderde hij van standpunt en wendde zich tot de recherche, aan wie hij zijn diensten aanbood. Niettemin werd ook hij gearresteerd, daar zonneklaar -"k, dat hij bij de voorbereiding van d.» p annen tot verzet een der gevaarlijkste on ruststokers was geweest. Een tragische bijzonderheid in verband met het in preventieve hechtenis gesteld zijn van mr. Iskaq is, dat hij gehuwd is met een jonge Europeesche vrouw van goeden huize, die bij het huwelijk tot den islam is overge gaan. Naar het blad verneemt, overwegen in vloedrijke personen in Boedi Oetomo een voorstel te doen tot het openstellen van de vereeniging voor nationalistische elementen in en buiten Java. Het doel hiervan is aan Boedi Oetomo dezelfde basis te geven al? aan de Partij Nasional Indonesia, maar dan in samenwerking met de overheid. Be weerd wordt dat men a'dus zal trachten de nationalistische beweging verder vrij te hou den voor extremistische excessen en tevens de oud-leden van de Partii Nasional Indonesia in een loyale vereenifing op te vangen. Een ambtenaar, die officieele stukken achter hield. De voorman van de Partij Nasional Indo nesia te Palembang, Pattv. wordt vervolgd, aangezien bij een huiszoeking gebleken is, dat hij stukken van het residentie-kantoor, waar hii als commies ontslagen was, ondet zich had gehouden. (Bwten veran/woordeliikheid van de Re dactie De opname in deze rubriekbewiist geenszins dat de redactie ermede instemt). Alkmaar 6 Jan. 1930 Mijnheer de redacteur, Ik vraag beleefd opname van bijgaand stukje in uw veelgelezen blad. Langs dezen weg zou ik gaarne vernemen van de bevoegde personen, of zij er mee be kend zijn, dat er langs het N. H. Kanaal, richting gem. reiniging, om dezen tijd van het jaar 's avonds te pl.m. 5V- uur al een tropi sche duisternis heerscht. Zoo zij het niet we ten,, kan ik hen aanraden daar eens een wan deling te maken. Een gem. arbeider voelt zich verplicht, „en zeer terecht" om 's avonds, wanneer zijn dochter uit haar betrekking komt, haar halverwege tegemoet te gaan, een ander hetzelfde t.o.v. zijn vrouw. Dat moest in onze verlichte eeuw toch niet noodig zijn! Anders had Edison zich de moeite wel kun nen besparen. In de achterbuurten van Ame rika is het nog lichter dan in donker Alk maar. Ik weet niet, of de gem. arbeiders, die daar wonen zich niet mogen beklagen, maar als het gemeentel ichtbedrijf een groot winst cijfer boekt, moet dat dan gedeeltelijk gaan ten koste van de menschen die daar wo nen? Beleefd dankend voor plaatsing, J. C. v. ZWANENBURG, Uitenboschstraat 46 (Niet Officieel). 452e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 8 Januari 1930 4e Klasse. 3e lijst. Hooge Prijzen. 14105 2000. 16532 1500. 5829 6240 8012 10611 100. Prijzen van W 24 147 175 748 758 1008 1009 1383 1525 1841 15 445 987 1129 1424 1731 2163 2422 2773 3226 3840 4277 4665 5073 5433 5466 5736 5740 6004 6552 6742 7098 7441 7669 8004 8268 8699 9178 9681 9978 17 472 992 1190 1461 1761 2200 2498 2819 3324 3886 4356 4667 5150 6196 6560 6767 7191 7444 7670 8032 8308 8739 9254 9616 574 994 1277 1486 1799 22(M 2586 2848 3366 4042 4385 4751 5160 5501 5762 6217 6576 6875 7206 7465 7734 8040 8356 8869 9311 9664 308 772 310 874 1016 1036 1306 1327 1628 1631 1911 2030 2270 2294 - 2706 2707 3008 3103 3539 3541 4306 4563 1302 1550 1875 2225 2664 2907 3519 4117 4198 4507 4529 4922 4969 5023 5315 5334 5626 5679 5957 5960 6341 6366 6702 6718 6965 7042 7307 7418 7638 7651 7815 7859 8069 810* 8535 8564 9048 9076 9446 9447 9907 9920 5300 5576 5887 6319 6691 6915 7243 7580 7800 8060 8534 9044 9410 9814 2223 2650 2893 3490 4086 4506 4824 5213 5562 5772 6241 6619 6877 7224 7488 f777 8054 8523 8983 9384 9736 »ÖI« 9907 9920 104SS 1?®° 10350 10403 40418 j?458 10546 105o9 10570 10620 10627 10699 10833 10859 10684 10912 10929 10940 HÏ973 J1073 11112 11137 11240 U256 U2M 11357 11407 11441 11473 11529 11532 11577 12090 12171 12?74 Hilo 11855 H86* 11900 lis?? ïfili 12179 13307 12308 12428 12950 1297S ixS? 12713 12782 12879 13256 mm J?!!2 13208 13217 13220 13417 134?? lïf, Hf58 13395 13407 13410 ïssns 1«?I 13668 13683 13696 13707 14088 14?« 13874 13950 13957 13976 14325 44sic 14155 14267 14271 14306 1452? 145^ Ï1404 14440 14436 14488 14494 14926 14W? S, 14654 14734 I4337 14885 1S%2 is304 15031 15089 152.38 15239 15593 1W08 iS« !5381 15460 15467 15477 15872 \5™ 15669 15739 15799 15842 160S8 Wïws 15918 15924 15940 15965 15968 165^ .«I? 16197 16312 16816 16406 16486 1S346 1 16706 16736 16772 16801 16816 1M8S m iS2S5 16868 16881 16884 16913 17257 17*1 17084 17116 17149 l7!66 17626 1?™ 17352 17356 "416 1746S 17484 17955 17or? JÏ502 17804 17836 17840 17863 18234 lllll 18018 18033 18096 18133 18496 list? 18340 18364 18471 l8474 18777 ïffil 18521 18544 18554 18635 18671 19103 18813 18819 l 8896 I3993 19027 19330 losti 19183 l9184 19224 19263 196S? }»5]7 19597 19603 19620 19638 20107 iï*8 19883 19913 IW7 20097 2040S 25148 20135 20158 20190 20242 302* 3064O 320498 30532 20537 2VW» 4V75S 20774 20661 26597 20956 1788» TS.4LICICJ ,5!ËU?. 1. isgofe I i

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8