mtiiiistht Coirant. Raadgevingen omtrent keuze en kleur van bouw materialen. Onze Koloniën. De actie tegen de partij Nasional Indonesia. ^^^Moorkomen Itfahg Pluimveeteelt Binnenland 1930 N«. 8 Htriird 1W88 en dirtigste Jaargang, Vrijda? Januari De Geldersche Schoouheidscommissie heeft een serie raadgevingen omtrent de keuze en kleur van bouwmaterialen vastgesteld, welke niet alleen voor Gelderland van beteekenis zijn, maar naar ons voorkomt van algemeen belang geacht kunnen worden. Ook bouwers in deze streken kunnen hiermede rekening houden. Wij laten hieronder de verschillend? voorschriften volgen: Baksteen en muurwerk. Te nauwkeurige sorteering op kleur der baksteen geeft aanleiding tot een docdsch en eentonig aanzien van het metselwerk. Uitgetande strekken en hooge doorgaande rollagen onder gootlijsten zijn afkeurenswaar dig- De hoogten van strekken en rollagen boven raam- en deuropeningen moeten in verband met de wijdten van deze openingen worden ontworpen. Ook bestaan tegenwoordig con structie-wijzen, waarbij het mogelijk is derge lijke rollagen geheel achterwege te laten, wat het rustig aanzien van het gebouw ten goede komt. Versieringen in de baksteen moeten uiterst spaarzaam worden toegepast, daar ze vooral bij kleine gebouwen spoedig tot een ramme lend uiterlijk aanleiding geven. Het in een afstekende kleur opvoegen van gedeelten van het metselwerk, zooals strekken en banden, is zeer afkeurenswaardig; het voegwerk Wen het plint behoort in één kleur te worden gehouden. Vensterbanken als rollagen gemetseld doen voor kleine gebouwtjes veelal te zwaar aan; beter is het hiervoor de in den handel verkrijg bare tegels te benutten, of den houten onder- dorpfel even buiten het muurvlak te laten voor springen» Een voegspecie, die belangrijk lichter of donkerder van kleur is dan de gebruikte bak steen, schaadt de kleurwerking van den steen; een even terugliggende voeg doet deze ster ker uitkomen. Het gebruik van gesneden of geknipt voeg werk moet ten sterkste worden ontraden. In het algemeen zal het aanbeveling verdienen een gebouw van een plint te voorzien, dat in den regel van een donkerder gekleurde steen wordt opgetrokken. De bovenkant van dit plint behoort met den onderkant der kozijnen te strooken. Het donker opvoegen van het plint ver dient alleen dan aanbeveling, wanneer tevens een donkerder gekleurde baksteen is gebruikt Kalkzandsteen dient wegens de doodsche kleur voor buitenwerk te worden vermeden, tenzij ze wordt overgewit of bepleisterd. Dakbedekkingen In een landelijke omgeving verdient wat de kleur betreft een rieten dak de voorkeur boven een gedekt met pannen. Voor een pannendak verdient de roode pan de voorkeur boven d blauwe. Het gebruik van cement-pannen is af te raden, zelfs de rooden zijn onaangenaam van kleur. Daken van asbest-cementplaten werken door de doodsche kleur steeds storend in het landschap, kan het gebruik ervan niet worden vermeden, dan zijn de donkerblauw gekleur de het minst hinderlijk. De leien in den handel zijn meestal te een tonig op kleur gesorteerd. Een hiermee gedekt dak heeft een doodsch en eentonig aanzien Houtwerk. Houten wanden sluiten zich het best bij de natuur aan, indien zij met donkere kleurcar- bolineum worden behandeld ,of inden ze wor den gewit. Hiervoor leent zich het best onge- schaafd houtwerk. Ook met houtteer kan een bevredigend resultaat worden bereikt. Houten terreinafsluitingen en hekwerken, indien zij niet op een van bovengenoemdp wijze worden bewerkt, kunner in de meeste gevallen het best in donkere kleuren worden geschilderd. Glas Het glasoppervlak in een gevel behoort tot het muuroppervlak in een juiste verhouding te staan. Hoe sterker het glasoppervlak is on- d«'erdeeld, hoe grooter het in verhouding tot den gevel kan zijn, zonder 'n storende wer king uit te oefenen. Voor de ramen van woon- en slaapvertrekken kieze men helder, onge kleurd glas. Wordt voor bovenlichten ondoorzichtig glas verlangd, dan kan men geribd glas of z.g. ijsglas gebruiken. Bovenlichten met glas in lood bezet, behooren een eenvoudige teeke- ning te vertoonen en de kleuren moeien met zorg worden gekozen .Voor glas in lood is het z.g. atiek glas het meest geschikt. Het bezetten van bovenlichten met sterk ge kleurd kathedraal-glas moet tot eiken prijs worden vermeden. Tenzij de architectuur van het gebouw een uitgesproken horizontaal karakter vertoont, is er geen aanleiding in de ramen een sterk sprekende horizontale verdeel ing aan te bren- gen. Ruiten van een rechthoekigen vorm, die het vierkant nadert, geven de meest rustige werking. Het verhoogt de eenheid in de ar chitectuur wanneer dezelfde ruitvorm voor alle ramen wordt aangehouden. Schoorsteenen. Schoorsteenen worden vee'al te klein van afmetingen gemaakt, waardoor ze mager aan doen. Voor een schoorsteen met één kanaal is een buitenwerksche maat van tenmins'e 50 X 50 c.M. aan te bevelen. Voor een schoorsteen met vier kanalen is 80 X 80 c M een goede maat. Schoorsteenpotten moeten niet meer enkele c.M. boven het gemetselde g«leelte uitsteken. Hierdoor wordt het trekken bev r- derd.' - Er bestaat een neiging door sterke overkra- Jïingen nabij den top de schoorsteenen p- r*aai te maken. In het algemeen is eenen kele rollaag van twee lagen, die enke overkraagt, voldoende. Schilderwerk. Het kiezen van de kleuren voor het schil- deiweik kan het uiterlijk van een gebo-* sterke mate beïnvloeden. Dit moet dus steeds met <je uiterste zorg geschieden. Tevens mevt kleuren °P de weert)estendiSheid der In een landelijke omgeving is de uiterste eenvoud geboden. Het gebruik van te veel k'euren, of van kleuren die niet onderling of met de materiaaltinten harmonieeren is af te keuren. Van luiken en deuren moet paneel en omlijsting liefst in éné kleur worden ge schilderd Kozijnen en raamhout kunnen iwee kleuren vertoonen, maar het afzonderlijk kleu ren van de stopverfkanten der ramen moet worden vermeden. De volgende kleurenschema's geven ver schil'ende mogelijkheden om een goed geheel te bereiken. Tevens toonen deze aan, hoe de kleuren der materialen die van het schilder werk beïnvloeden. Voor muurwerk, boeideelen, kozijnen, raam hout, luiken en deuren en dakbedekking wor den resp. de volgende combinaties aanbe voler,: 1 Baksteen rood, gebroken wit, gebroken wit, gebroken wit, donkergroen, roode pannen blauwe pannen, riet. 2. Baksteen rood, oker-geel, oker-geel, wit, donkergroen, roode pannen blauwe pannen riet. 3. Baksteen rood, gebroken wit, gebroken wit, gebroken wit, heldergroen, roode pannen blauwe pannen, riet. 4. Baksteen geel, oker-geel, oker-geel, oker geel, donkergroen, roode pannen, blauwe pan nen, riet. 5. Baksteen geel, gebroken wit, gebroken wit, gebroken wit, heldergroen, roode pannen blauwe pannen, riet. 6. Wit gepleisterd, oker-geel, oker-geel, wit, donkergroen, roode pannen, blauwe pannen, riet. 7. Wit gepleisterd, ijzeroxyde roodbruin ijzeroxyde roodbruin, wit, donkergroen, blau we pannen, riet. 8. Wit gepleisterd, oker-geel, oker-geel, wit donkerblauw, roode pannen, blauwe pannen, riet. De regeringsverklaring. Gistermorgen door den regee ringsgemachtigde voor aMe' meene zaken Mr. Ir, H, J, Kie- wiet de Jonge namens de Indi sche regeering in den Volks raad afgelegd. Men meldt ons uit Batavia d.d. 10 Jan.: In de hedenmorgen geopende tweede ge wone zitting van het zittingsjaar 1929/1930 van den Volksraad heeft de regeeringsge- machtigde voor algemeene zaken bij den Volksraad Mr. Ir. H. J. Kiewiet de Jonge namens de Regeering eene verklaring afge legd inzake de actie tegen de Partij Nasional Indonesia, waaraan het volgende verkorte uittreksel ontleend is. De regeeringsverklaring is drie-ledig. Ten eerste bevat zij de motieven die de Re geering aanleiding hebben gegeven opdracht te geven tot het instellen van de huiszoe kingen. Ten tweede worden in de verklaring de voorloopige resultaten van het onderzoek openbaar gemaakt. Ten derde behandelt de verklaring het be leid van de Regeering jegens de volksbewe ging, in welk gedeelte tevens de door de leden van den Volksraad Middendorp en Fruin tot de Regeering in deze aangelegenheid gerich te vragen worden beantwoord. De motieven. Wat het eerste gedeelte van de verklaring betreft, wordt uiteengezet, dat de tegenwoor dige regeering reeds in het jaar 1926 een waarschuwing heeft doen hooren tegen het extremistisch drijven. De regeering heeft de ze waarschuwingen eenige keeren herhaald, en zulks het laatst en op uitdrukkelijke wijze tijdens de vorige zitting van den Volksraad. Sindsdien, aldus wordt vervolgd, hebben sommige leiders van de partij Nasional In donesia inderdaad meermalen hunne volgers aangespoord om den weg van het geweld niet te betreden en hun strijd slechts met wettelij ke middelen te voeren. Daarnaast echter hebben andere leiders van de beweging, en soms ook dezelfde op andere momenten of wel gezwegen zelfs indien de stemmen eene andere richting opgingen of wel op cursussen dan wel in openbare vergaderin gen de aanwezigen toegesproken in bewoor dingen welke duidelijk eene opruiende strek king hadden, zij het dan dat zij door het be zigen van die woorden buiten het bereik van de strafwet bleven. Het wettelijk gezag van deze landen al dus vervolgt de verklaring werd geklei neerd en de dienaar van het gezag werd ge hoond. Overigens werd niet zelden getracht bij de hoorders den indruk te vestigen als zoude het spoedig met dit gezag zijn gedaan. Aldus werden, vooral in Midden-Priangan, stemmingen van ontevredenheid en fantasti sche verwachtingen opgewekt door welke eene spanning ontstond die, indien zij verder mocht toenemen, als natuurkracht ook zon der aanwijsbaren rechtstreekschen invloed van bepaalde personen tot uitbarsting moest komen. Het hoofdparket heeft hieromtrent medio December verschillende berichten ontvangen, welke berichten op steeds duidelijker wijze convergeerden naar bepaalde tijdstippen, ge legen op of omstreeks Nieuwjaar 1930. Men had hier niet meer te maken met ge ruchten, maar met behoorlijk gedocumenteer de berichten. In enkele weken tijds ontving het hoofdparket alleen uit West-Java een vijftig van de meest los tot elkaar staande berichten, die alle wezen in de richting van de Partij Nasional Indonesia en die alle drei gende waarschuwingen inhielden over onge regeldheden, waarschuwingen, die dikwijls in dier mate gepresiseerd waren, dat zij wel van ingewijden afkomstig moesten zijn. Zulks was eveneens het geval met de verkregen in lichtingen omtrent allerlei voorspiegelingen die door propagandisten aan het volk waren gedaan en welke allerlei aantrekkelijkheden inhielden voor het geval de opstandige bewe ging mocht zegevieren, zooals b.v. vrijdom van belasting, steenen woningen, contant geld etc., voor het geval men zich bij de be weging aansloot. Daar waar men niet tot aansluiting bereid bleek, vonden gevallen plaats van pressie en intimidatie. Symptomen als de bovengenoemde zijn ook vooraf gegaan aan de incidenten, welke in 1926 hebben plaats gevonden. Door het een en ander was blijkbaar een dusdanig drei gende atmosfeer geschapien, dat op enkele plaatsen verscheidene leden de Partij Nasi onal Indonesia verlieten, aangezien zij van de gaande zijnde actie gevolgen verwachten, waarvoor zij niet aansprakelijk wenschten te worden gesteld. Onder deze omstandigheden zou het kort weg gezegd onverantwoord zijn geweest in dien de regeering verder in hare houding van waakzaam afwachten zou hebben volhard. Hier mocht niet het risico worden geloopen, dat de aangekondigde ongeregeldheden ook werkelijk zouden uitbreken. Voor justitio- neel-politioneel ingrijpen was alle aanleiding ook wegens het bestaande ernstige vermoe den, dat reeds misdrijf was gepleegd n.1. de delicten genoemd in de artikelen 108 en 169 van het Wetboek van Strafrecht (respectie velijk de aanslag ondernomen met het oog merk om den wettigen regeeringsvorm van Nederlandsch-Indië te vernietigen of op on wettige wijze te veranderen en de deelneming aan eene vereeniging die tot oogmerk heeft het plegen van politieke misdrijven). Bij zooveel betrouwbare en ernstige be richten bestond voor de regeering geen keu ze doch slechts plicht. Diep beneden de hoog heid van dezen plicht staat de voorstelling gegeven in het weekblad „Het Inheemsche Volk" dat, afgescheiden van de verdachtma king dat de regeering door de rechterzijde zou zijn meegesleept, het optreden der regee ring als eene politieke aangelegenheid voor stelt, hetgeen door en door onzuiver is. De voorloopige resultaten. Wat het tweede punt van de verklaring be treft, wordt vastgesteld dat, ofschoon wegens het korte tijdsbestek pas een deel van het verzamelde materiaal geschift en verwerkt werd, en in verband met het feit, dat het hier een justitiezaak geldt, aangaande de voor loopige resultaten slechts kan worden mede gedeeld, dat in diverse opzichten het be staande vermoeden reeds bevestiging heeft gevonden, het vermoeden dus, dat aanleiding heeft gegeven tot het optreden en dat inhield: samenspanning opstand alsmede deelneming aan eene vereeniging met het oogmerk mis drijven te plegen, welk laatste delict reeds gepleegd is. De Regeering spreekt hare hoo ge waardeering uit voor den arbeid, die ge presteerd is door de beide bestuurscorpsen en door de politie, waardoor alle geledingen van de gemeenschap zich veilig weten, doch zij betreurt het ernstig dat op sommige plaatsen aan den Regent niet het hem toekomende aandeel in de voorbereiding en de uitvoering van dezen spoedmaatregel gegeven is. Het beleid tegenover de volks beweging» Is en blijit onver anderd. In het derde deel van de verklaring zegt de regeering dat zij verder geen opdracht heeft gegeven tot het uitstrekken van de huiszoekingen en aanhoudingen ten aanzien van personen, die niet bij de Partij Nasional Indonesia zijn aangesloten. De regeering ver klaart met zeer grooten nadruk, dat het geenszins hare bedoeling is geweest op te treden tegen vereenigingen als b.v. Boedi Oetomo, Mohamadyah, Tamansiswo en de Soerabajasche Studieclub, dan wel tegen niet-leden van de Partij Nasional Indonesia. De regeering spreekt de hoop uit, dat zij hiertoe nimmer genoodzaakt moge worden. Reeds eerder aldus de verklaring heeft de regeering gewaarschuwd, dat, wan neer te eeniger tijd het algemeen belang door een krachtig ingrijpen beveiligd zou moeten worden, wellicht de goeden met de kwaden zouden moeten lijden. Voorts stelt de verkla ring vast, dat het beleid van de regeering je gens de volksbeweging „is en blijft onveran derd". De duidelijke scheidingslijn tusschen datgene wat als sociaal-productief aange moedigd, althans veroorloofd moet worden en datgene wat als sociaal-destructief dient te worden vernietigd, heeft de regeering thans wederom voortgetrokken. Van de Partij Nasional Indonesia zullen (behoudens bij wijziging der situatie) niet die deelen vernietigd worden ten aanzien van welker waarde voor de reëele verbetering van de inheemsche samenleving geen redelijken twijfel kan bestaan. Met deze laatste uit eenzetting acht de regeering tevens de vragen van mr. Fruin in ontkennenden zin beant woord. In het slot van de redevoering zeide mr. Kiewiet de Jonge, dat de regeeringsdaad welke hierboven was toegelicht, onvermijde lijk was en verre van een daad van politieke reactie of willekeur, was het een daad van justitie, gemeenschansbeveiligir.g; billijkheid en recht. ravijn. De heer en mevr. Brouwer werden met gebroken ribben opgenomen in het zen dingshospitaal te Tjideres en Woensdag morgen zijn zij naar het ziekenhuis te Cheri- bon vervoerd. Hun toestand is tamelijk ern stig, vooral die van mevrouw Brouwer. AMOK-MAKER. Een Chinees maakte amok in de omgeving van het spoorstation te Boesoon (Sumatra). Een Chineesche kedehouder werd doodge stoken en een tweede Chinees ernstig gewond. Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de ge volgen Neem steeds een paar Wybert-tabletten. WAT IS DAAR AAN DE HAND? De officier van justitie uit Medan is op 6 Jan. naar Riouw vertrokken voor het in stellen van een onderzoek in een belangrijke zaak. De autoriteiten weigeren tot dusver in lichtingen te verstrekken. VIJF GEVANGENEN ONTSNAPT. De „Sum. Post" meldt, dat Zondag middag vijf wegens moord veroordeelde ge vangenen wisten te ontsnappen uit de ge vangenis te Langsa. Vier van hen behoorden tot de tweede groep van de veroordeelden in de zaak-Waller en zij waren veroordeeld wegens medeplichtigheid. De vijfde is een Javaansche koelie, die een moord pleegde op de onderneming Boekit Pandjang en deswege veroordeeld werd tot twntig jaar gevangenisstraf. Zij zaten in dezelfde cel aan den achterkant van de gevangenis. Zij maakten van groote spijkers vijlen en messen en zaagden een paneel uit den houten wand. De veldpolitie heeft één van de vluchtingen opgepakt, op de onderneming Damar Sipoet, waar de heer Waller indertijd vermoord is. De opgepakte was daar vroeger werkzaam geweest De overigen zijn nog niet gevonden. IN EEN RAVIJN GESTORT Een Ford-auto, waarin zat de heer Brou wer van de Onderneming Balong in het Japarasche. met zijn echtgenoote, en komen de van Batavia, is bij het rijden in de rich ting van Tomo in het Moemedangsche. ge slipt. De auto stortte in een 12 meter diet» Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden ge zonden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER PAPEGAAIEN-ZIEKTE BIJ MENSCHEN. Ik was nu juist bezig met te beschrij ven hoe we de kippen het best den win ter door krijgen, toen ik werd opgebeld en gevraagd, of men de kinderen in de Diergaarde nog wel naar de papegaaien- kooien dorst te later. gaan. Een oogen- blik later al weer een angstige juffrouw, die erg veel van haar papegaaitje hield en nu gelezen had, dat ze zoo maar in eens dood er van kon gaan, van de pa pegaaienziekte. Dat zoo'n stom dier nu zoo gevaarlijk kon zijn had ze nooit ge dacht. Waar komt al die angst en twij fel in eens vandaan? Wel, de groote dagbladen hadden deze week plotseling artikelen over een geheimzinnige ziekte o Berlijn, waaraan reeds drie menschen gestorven zijn en nog twintig heel ern stig ziek zijn, terwijl de ziekte nu ook al in Hamburg geconstateerd werd. Deze geheimzinnige ziekte moest in verband staan met papegaaien die men gekocht had en dus is Leiden in last. Nu moet ik zeggen, het is een treurig geval, al zit er voor iemand die deze ziekte kent niet veel geheimzinnigs of raadsel achtigs in. Ik wil er daarom zoo tus schen al die kippenpraatjes door wel eens even wat van vertellen. De naam der ziekte is „Psittakosis" wat erg grie zelig klinkt, maar dat direqt al zijn ge heimzinnige verliest als ik U vertel, dat Psittakosis in het Grieksch papegaai be- teekent. Wat is nu het geval? Bij papegaaien komt een ziekte voor, veroorzaakt door een kwaadaardige bac terie, die ook bij menschen een heel ernstige ziekte kan veroorzaken. Wie zich mijn artiekelen over de kuiken- sterfte aan Pullorum nog herinnert, zal weten dat de kuikenbacil tot de groote groep der typhusachtige bacillen behoor de. In deze groep nu behooren een mas sa kwaadaardige bacillen thuis, die bi; allerlei dieren en ook menschen doode- lijke ziekten kunnen veroorzaken, o.a. de muizen- en ratten-typhusbacil, die men ge ruikt om deze dieren te verdel gen, de vleeschvergiftigingssbacil, die vaak menschen tot zijn slachtoffers kiest, de bacil der Kleinsche ziekte der kippen, de bacil der varkenspest, enz enz. Gelukkig echter schijnen deze ba cillen, hoewel wij ze niet gemakkelijk van elkaar kunnen onderscheiden, toch wel verschillend te zijn en zoo zijn mui- zen-typhusbacillen, Kleinsche ziekte bacillen, pullorumbacillen, varkenspest bacillen, vrijwel ongevaarlijk voor den mensch. Geen regel echter zonder uit zonderingen, want de papegaaien-bacil is wel erg gevaarlijk voor den mensch. De papegaaien-ziekte komt natuurlijk voor bij papegaaien in hun geboorteland Zuid-Amerika of Afrika, doch men hoort .er dan weinig van, hoewel er bij het geval te Berlijn dat ons nu bezig houdt, ook in Zuid-Amerika in de streek van oorsprong der papegaaien menschen gestorven schijnen te zijn. Als echter uit de tropen papegaaien overgebracht wor den naar onze streken, worden ze vaak spoedig ziek en dan veroorzaken ze be smetting bij hun omgeving. Reeds in 1892 constateerde men in Parijs de ziekte onder menschen. die papegaaien uit Buenos-Aires gekocht hadden, en tot 1897 kwamen er daar zelfs 70 gevallen van voor, waarvan 24 met doodelijken afloop. In 1899 trad de ziekte op bij men schen in Rome die papegaaien uit Para guay in huis hadden genomen. In 1880 kende men de ziekte onder de pape gaaien zelf reeds, doch Brek vermeldt in zijn beroemd boek over het dierenle ven in 1900 nog, dat de ziekte ontstaat doordat de papegaaien onder de zeereis geen drinkwater krijgen. Hoe het zij de zieke papegaaien raken met hun ontlasting zeel veel smetstof kwijt. Deze droogt op, verstuift en zoo kan de lucht in de omgeving besmet worden. Menschen die in zoo n huis komen ademen de smetstof in en nu treedt de ziekte bij hen op, die verloopt onder ver schijnselen van hevige bronchitis en longontsteking en vaak met den dood eindigt. Bij de behandeling der pullorum-ziek- te besprak ik een dergelijk geval, waar de zieke kuikens smetstof afscheiden in de broedmachine en dit stof dan door de andere kuikens ingeademd wordt en deze zoo besmet worden. De papegaaien-ziekte is dus werkelijk een gevaar voor den mensch, maar bij papegaaien, die al aan het klimaat ge wend zijn, schijnt ze minder voor te komen, zoodat menschen die hun praat grage huisgenooten al een poos in de kooi hebben zitten, niet zoo erg bevreesd behoeven te zijn. Dr. TE HENNEPE. INKOMENS EN VERMOGENS IN NEDERLAND Als No. 10 van den jaargang 1929 der Verslagen en Mededeelingen van de afdee- ling Handel en Nijverheid van het Departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid, is verschenen een studie over bovengenoemd onderwerp, samengesteld door het secre tariaat der sub-commissie voor de Econo mische Politiek, waarin een beknopt over zicht gegeven wordt van den loop der in komens en vermogens in Nederland vanaf de eerste jaren van den wereldoorlog tot aan het jaar 1928. De statistische gegevens over de Inkom sten- en Vermogensbelastingen hebben daar toe als basis gediend; tevens is gepoogd ook den omvang van de verdere samenstel lende deelen van het totale particuliere volksinkomcn en volksvermogen zoo nauw keurig mogelijk vast te stellen. Hierbij zijn met name de totalen der onbelaste inkomens en vermogens berekend. Aldus ontstond voor het Nederlandsche volksinkomen van het jaar 1915/1916 de som van 2380 millioen gulden, welke som in het jaar 1927/1928 wai opgeloopen tot 5043 millioen. Volgens de be rekeningen van het rapport steeg het volks vermogen in dit tijdsverloop van 11.190 mil lioen tot 21.714 millioen gulden. Intusschen kunnen de aldus genoemde ver meerderingen geen reëele worden genoemd, aangezien daarbij geen rekening is gehouden met de gedaalde koopkracht van den gulden en de toeneming der bevolking in het onder havig tijdvak. In het rapport is dan ook de invloed dier beide factoren mede in aan merking genomen; aldus werd voor de in komens hier te lande sinds 1915 een werkelijke stijging van ruim 7 pCt. gevonden, terwij! anderzijds bleek, dat de omvang van het volksvermogen in dezelfde periode een daling van 3 pCt. heeft ondergaan. Mogen er in de gevolgde berekeningen al onzekere elementen voorkomen, zoo kan mitsdien niet temin worden aangenomen, dat de vermo gensvorming hier te lande is achtergebleven bij den groei van het inkomen. Overigens worden in het kort de wijzigin gen opgespoord, welke plaats hebben gegre pen in de verdeeling van inkomsten en ver mogen onder de bevolking. Daaruit blijkt, een gestadige toeneming van het aandeel, dat de lagere inkomens en vermogens van d« totalen tot zich trekken. Dit proces van toe nemende gelijkmatigheid in de verdeeling vol trekt zich bij het inkomen in sneller tempo dan bij het vermogen DE DIPHTERITIS-EPIDEMIE TE OUDE PEKELA GEËINDIGD. Aangaande de diphteritis-epidemie in Oude-Pekela vernemen wij, dat sedert Octo- ber 1.1. 20 gevallen zrn geconstateerd, waan van drie met doodelijken afloop De scholen, die bij het uitbreken van de ziekte gesloten werden, zullen 18 Januari weer worden ge ojsend. Gister had te Oude Pekela een confe rentie plaats waarbij de inspecteur van de Volksgezondheid dr. N. H. T. Bekenkamp uit Groningen tegenwoordig was. Het ge rucht, dat ook in Nieuwe Pekela een geval van diphteritis geconstateerd zou zijn, is on juist. INBRAAK TE ENSCHEDE. Gisternacht is ingebroken in een textiel fabriek te Enschede. In de fabriek hebben de inbrekers als vandalen huisgehouden ver schillende deuren totaal vernield; in de kan toren is alles overhoop gehaald en geen kast of lade werd onderzocht gelaten Tevergeefs heeft men getracht de brandkast te forcee- ren, zoodat de inbrekers niets van beteekeni? hebben buit kunnen maken. HET S S. „BENWYVIS". Het te Terschelling gestrande s.s. „Ben wyvis" is op de uitgebrachte zware ankers thans geheel met den achtersteven naar zee gedraaid en ongeveer 20 m. zeewaarts ge bracht. De zware lekkage tracht men te dich ten, waarvoor dagelijks veel personeel en materiaal vereischt wordt. Men gebruikt vijf zware motor- en drie stoompompen Om bij het verder naar zee gaan van het schip te voorkomen dat het stoot het heeft veel bodemschade t- zal bij gunstig weer ge tracht worden een geul door de eerste zand bank te zuigen. EEN BLOE'-.NDE ARBEIDERS ORGANISATIE. „Vereenigt U", het orgaan van den Neder landschen Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, consta teert, dat 1930 voor deze organisatie goed inzet. Een jaar geleden telde de bond 280 af- deelingen met nog geen 9000 leden. Thans is het aantal afdeelingen gestegen tot 400, ter wijl het ledental meer dan 15000 bedraagt. Met ingang van 1 Januari zijn twee nieuwe propagandisten benoemd (voor de beide Hollanden en het Zuiden), zoodat de bond thans 7 bestuurders en propagandisten over het geheele land verdeeld heeft ALS CHAUFFEURS NIEUWE RIJBEWIJZEN MOETEN HEBBEN.... De besturen de Nederl Unie van Chauffeurs en 'erig Automobielpersoneel en van den Nede-' Bond van Particuliere Chauffeurs hebben zich per adres gewend tot de Prov. Staten, waarin zij erop wijzen, dat artikel 10 van de Motor- en Rijwielwet be paalt, dat een rijbewijs geldig is voor den duur van twee achtereenvolgende jaren en dat, tenzij de geldigheidsduur van het rij bewijs wordt verlengd, telkens om de twee jaren een nieuw rijbewijs moet worden aan gevraagd. Waar thans door provinciale besturen voor het uitreiken van rijbewijzen, zoowel voor eerste afgifte als bij vernieuwing, leges geheven worden, beteekent dit, dat zij, voor wie het bezit van een rijbewijs voor de uit» oefening van hun beroep onontbeerlijk ia^ telkens weer opnieuw voor kosten wordefli geplaatst, welke in bet bijzonder de beroep»» chauffeurs als een extra belasting moeten ge voelen. Daarom verzoeken zij tv Staten te willen bevorderen, dat zij die hee chauffeureberoef» in loondienst uitoefenen. b»j het vernieuwen, van hun rijbewijs, van liet van Itge* zullen woiuffi vrijgesteld- J

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9