Bij Scheren PUROL agenda Luchtvaart _Laatste berichten. Ingezonden stukken Provinciaal nieuws winkel. schagen. bergen. limmen. uitgeest. broek op langendijk. bergen. Onze Koloniën. Sport 0E BOUW VAN EEN TRIBUNE. Grootsche plannen te Hilversum. De Hollanders rijden te Davos. Internationale Academische wedstrijden, Marktberichten Zaterdag 11 Januari. 7 30 riur, Cinema Americain: Tempo Tem- •9°7^30^uur>1 A. B. T.: Het bloedschip (boven l8J™r,?ur Victoria Theater: Morgan's laat- 7'.intocht (voor eiken leeftijd) 6Vmir De Unie, prop.-feestavond J.G.O.B 3 uur, Harmonie, derde opvoering Hans Prift- Zondag 12 Januari. Van 2 uur a* 'n Cinema Americain door Joopend? voorstelling van Tempo Tempo (bo- ve?nl4AJBrT. van 2 uur af doorloopende voorstelling van Het Bloedschip (boven IS Victoria-Theater, van 2 uur af doorloopen ap voorstelling van Morgan's laatste veld tocht (voor eiken leeftijd.) 8 uur Harmonie, revue Lach en vergeet 8 uur' ,,'t Gulden Vlies", derde opvoering van „Als "ik koning was", door de Alkm Oneretteclub. Zaal van Slikker te Warmenhuizen, uit voering door de muziekvereeniging T. A. V. F NU- Maandag 13 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: Tempo Tem- «O (boven 14 jaar.) 7 30 uur, A. B. T., hoofdnummer Koning Harlekijn (rom.), hoofdrollen Vilma Banky en Ronald Colman. Toegang boven 18 jaar 7 30 uur, Victoria Theater: Morgan's laat ste veldtocht (voor eiken leeftijd.) 8 uur, Harmonie, revue Lach en vergeet. HET ZESDE RETOUR VLIEGTUIG. Bij de K. L. M. is bericht binnen geko men, dat het Zesde Retourvliegtuig pH-AEN gisteren te 9.15 uit Constanti- nopel is vertrokken en te 13.10 te Bel grado is aangekomen. Uit Belgrado werd te 14.10 vertrokken en de aankomst te Boedapest had te 16.40 plaats. Alles was wel i.an boord. Heden wordt de reis voortgezet. De aankomst te Schiphol zal waarschijnlijk circa vier uur in den na middag plaats hebben. EEN VLUCHT OVER DEN KILIMANDSCHARO. Volgens een in Zürich binnengekomen te legram is het den piloot Walter Mittelholzer Donderdag gelukt als le den 6200 M. hoo- gen Kilimandscharo (Midden-Afrika) te vlie gen. Mittelholzer heeft in de afgeloopen week reeds het 5600 meter hooge Kenyage- bergte overgestoken. DE INDIE-VLUCHTEN. Het zesde retourvliegtuig heden te Amsterdam. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het zesde retourvliegtuig hedenmorgen te half tien (Amsterdamsche tijd) uit Boeda pest is vertrokken met bestemming voor Am sterdam. ,k Het wordt zooals reeds gemeld is, heden middag op Schiphol verwacht. DL VLUCHT NAAR WEST-INDIE. j Een onderhoud met luitenant Van jf Onlangs. I Een vertegenwoordiger van de „Tel. heeft een onderhoud gehad met luite nant J. van Onlangs naar aanleiding van de mededeeling, dat er moeilijkhe den zouden zijn gerezen over zijn vlieg tocht naar West-Indië en men in den boezem van het comité vrij pessimistisch gestemd is over het doorgaan van den tocht. Ik kan dit pessimisme niet deelen, al dus luitenant Van Onlangs. In de eer ste plaats ben ik geen pessimist en in de tweede plaats kunnen de moeilijkheden niet van dien aard zijn dat de vliegtocht, dien ik met luitenant Poelman hoop te ondernemen, niet zou 'kunnen doorgaan. Inderdaad waren er moeilijkheden over de assurantie. De verzekeringmaat schappij wilde verzekeren van 'n breuk percentage van 85 pet. af, terwijl wij ge rekend hadden od een breukpercentage van 65 pet. af. Het bleek ons, dat ook de heer Stokkers de machine voor een hoo- ger bedrag verzekerd wenschte te heb ben dan dat, waarop oorspronkelijk ge rekend was. Onze overeenkomst luidde aldus, dat wij behoudens een zeker per centage voor depreciatiekosten, de ma chine vrij zouden hebben, mits wij deze voor het volle bedrag zouden verzeke ren. Nu schijnt dat bedrag hooger te zijn dan dat, waarop oorspronkelijk gere kend is. Naar mijn berekening kan er echter hoogstens een som van pl.m. 10.000 mee gemoeid zijn, waarop niet gerekend werd. Ik vraag mij af of ter wille van dit bedrag, dat toch slechts een klein percentage is van de generale on kosten, onze geheele onderneming moet stranden. Dat kan niet en dat mag niet. Men vergeet niet, dat èn Frankrijk èn Amerika reeds rondloopen met plannen tot een luchtverbinding met onze West. Mogen wij dan achteraan komen? Ons plan was dit voorjaar te vertrekken. Het is dan de beste tijd. Waar intusschen generaal Snijders in ons land is terug gekeerd, zoo eindigde luitenant Van On langs, daar heb ik groot vertrouwen, dat deze alsnog een uitweg zal weten te vin den om de gerezen moeilijkheden te overwinnen, zoodat wij in het a.s. voor jaar onzen tocht naar de West kunnen aanvangen. TWEE ERNSTIGE VLIEGONGEVALLEN IN FRANKRIJK. Gisteren zijn bij het vliegterrein Istres van de militaire luchtvaartafdeeling, gelegen iu de nabijheid van Marseille twee vliegonge vallen gebeurd. Een vliegofficier stortte met zijn toestel neer en werd onder de brokstuk ken verpletterd. Een kapitein en een mécani- cien, die op het vliegterrein staande, het on geluk hadden zien gebeuren, stegen onmid dellijk op, doch door tot dusverre onbekend gebleven oorzaak vielen zij, op 300 meter hoogte gekomen, eveneens naar beneden. Uoor het uitstroomen der benzine vatte het toestel echter vlam en verbrandde. De méca- ®icien had zich on het laatste oogenblik door .ui «aiötnerm in veuigneid we- L"' jf steHen. Hij bekwam echter ernstige ™ken en overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. De kapitein werd ver- onder de machine vandaan gehaald. naar koold BRAND TE AMSTERDAM, in de achterkamer van het benedenhuis \an perceel Spuistraat 314 te Amsterdam is vanochtend brand uitgebroken. De bewoonster van he benedenhuis, een publieke vrouw, had den nacht niet thuis doorgebracht. De brand, die achter een kast is ontstaan, werd ontdekt door een timmerman, die van morgen het huis was binnengegaan om een reparatie aan den vloer in het voorkamertje voort te zetten. De brandweer heeft het vuur met een straal gebluscht. De achterkamer brandde geheel uit. DE VERGANE „HOFWIJK'.. Vanmorgen om 11 uur is het sa. „Kerk- ?lein" met de overlevenden van het aan de Joorsche kust vergane stoomschip „Hofwijk" aan boord binnengeloopen te Hoek van Hol land. (bunen vertint wuot ueitjkfieui van ae Re- dactit. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dal ae •edactie er mede instemt.) Geachte Redactie, In het belang van de veiligheid gaarne eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Daar er op het oogenblik zand gestort wordt, op het terrein waar straks het R.K. Lyceum zal verrijzen, komt het mij toch ge- wenscht voor dat dit terrein wordt verlicht, daar er anders gevaar bestaat voor de arbei ders. Gisteravond circa negen uur waren daar nog arbeiders aan het werk om de kiep- karren met zand te laden. Moet hier eerst het spreekwoord gelden: als het kalf ver dronken is dempt men den put? Moge dit schrijven aanleiding geven, dat er voor de arbeiders werkzaam aan het R.K. Lyceum, vooral wat betreft het zandstorten, gevaar uitgesloten is. En dit kan zeker wanneer het terrein goed verlicht zal zijn. Met dank voor de plaatsing, EEN BELANGSTELLENDE. Zeer geachte Redactie, De ondergeteekende verzoekt beleefd plaat sing voor het volgende b.v.b. mijn dank. Ik ben verhuisd van de Westerburgstraat 12 naar de Uitenboschstraat 52. Toen ik deze woning aanvaardde, was daarin gas, electra en radio. De radio was niet afgesneden, dus nog ten volle in tact Ik was er reeds geves tigd toen de ondernemer bij mijn vrouw kwam of wij radio wenschten. Zij zei toen, dat ze met haar man daarover wilde spreken. Een paar dagen later kreeg ik bezoek van den on dernemer met dezelfde vraag. Ik antwoordde bevestigend en vroeg naar de kosten. Het antwoord luidde 15 aan sluitkosten plus het abonnementsgeld. Ik wees er hem op, dat er geen aansluiting noodig was, daar de leiding goed in orde was. maar daar had hij niets mee noodig en zegde mij toe, dan de leiding te zullen afsnijden. Ik heb hem verboden aan, in, of op mijn woning te komen. Trots mijn verbod heeft hij de leiding, welke reeds betaald was door der den, vernield. En nu de vraag: heeft de radio- ondernemer alle rechten in pacht, heeft een huurder geen rechten meer, blijft iets wat be taald is het eigendom van diegene die ge leverd heeft, of is de wetgeving zoo veranderd, dat koop geen koop meer is? Mijns inziens is als men den woeker wil bestrijden, hier een ruim arbeidsveld. Dankend voor uw plaatsruimte J. P. WILLEMS, Uitenboschstraat 32, Alkmaar. het „Centraal Genootschap Kinderherstel- lings- en vacantiekolonies" afd. Langendijk. Uitgeleend werd aan 21 T. B. C.-patiënten 44 artikelen, 3 maal had ontsmetting plaats van lijf- en beddegoed en 2 maal woning verbetering. OUDKARSPEL. Aan de, door de Tuinbouw-vereeniging „De Eendracht", gegeven motorcursus, ne men 31 personen deel. Bovendien gaan nog 7 personen naar een zelfde cursus in Zuid- Scharwoude. TEXEL (Den Burg). Bij de Koog is een reddingboei aangespoeld gemerkt: „Koholyt, Koningsberg''. Hiervan is mededeeling gedaan aan het Duitsche con sulaat Tot ouderling der Ned. Herv. kerk in plaats van wijlen den heer G. Stuij is benoemd de heer Joh. Appel, alhier. Tot slager in de vleeschverwerkingsinrich- ting van vleeschkring Barsingerhorn geves tigd te Schagen is Donderdag benoemd de heer Quaxq te Alkmaar. Een Carnavals-Bal op 22 Februari in „De Rustende Jager". Op 22 Februari wordt er in „De Rus tende Jager" een Limburgia-Carnavals- bal georganiseerd. Reeds een tweetal jaren werd er alhier een Mi Carème-Bal georganiseerd. Het toen ondervonden succes was aanleiding om een Carnavalsbal te organiseeren. Gezien het feit. dat men in Bergen vindingrijk is in het uitdenken van or- ginieele en mooie costuums, mag ver wacht worden dat ook dit gemaskerd bal een succes zal worden. Wie eens een avond van komisch dansvermaak en levensblijheid wenscht bij te wonen wij kunnen verzekeren dat dit soms prettiger kan zijn dan het bijwonen van een goed blijspel doet verstandig zich vroegtijdig van plaatsen te voorzien, aangezien een beperkt aan- tai deelnemers en belangstellenden zal worden toegelaten. De bevolking bestond op 31 Dec. 1928 uit 2124 personen. De bevolking nam in 1929 toe met 120 personen. E>oor overlijden en vertrek verminderde zij met 132, alzoo een terug gang van 12. De bevolking op 31 December 1929 be stond uit 2112 personen. Het aantal gesloten huwelijken is 20. Naar wij vernemen zullen een 170 ieoenboomen op den Rijksweg (Westzijde) gerooid worden, welke moeten verdwijnen voor de wegverbreeding. Het is jammer dat de mooie boomen als offer voor de wegver breeding moeten vallen. Het café „Zomervreugd", dat als offer voor de wegverbreeding moest vallen, zal niet meer opgebouwd worden, daar de bouw kosten te duur zijn. Zou het geen aanbeveling verdienen dat de raad besloot dezen grond, gelegen tegenover het raadhuis, aan te koopen? Een nieuw raadhuis is zeer dringend noodig. Zelden hebben we een raadhuis en vooral de secretarie, zoo bekrompen gezien. Alle comfort ontbreekt en een brandvrije kluis is niet aanwezig. Lichtbeeldenavond in ,4e Zaadkorrel. Donderdagavond om half acht werd in het zaaltje van „de Zaadkorrel" een lichtbeel denavond gegeven De avond werd geopend door gemeenschappelijk gezang. Hierna sprak de heer Post van Zaandam tot de vele aanwezigen het welkom uit en ging daarna voor in gebed. Vervolgens las hij Mattheus 10 vers 28 en volgende en gaf hier een uit legging van. Nu werd een aanvang gemaakt met de lichtbeeldenvertooning. Het onder werp was: De Indische pelgrim Soenda. Ver toond en besproken werd zijn geheele levens beschrijving vanaf dat hij als Hindoesche jongen tot het Christendom overging waar door hij met geheel zijn familie en kennissen in onmin geraakte. Zijn verdere leven stelde hij als doel om als pelgrim de heidenen het Christendom te verkondigen. Tallooze geva ren heeft hij hiervoor moeten doorstaan voor al bij de Afghanen en niet minder in Tibet wat eigenlijk zijn doel was. Het mooiste mo ment in zijn leven was voor hem het oogenblik toen zijn vader, die stadhouder was, hem tot zich riep en vertelde dat ook hij het Christen dom had aangenomen. Volgens de laatste ge ruchten zou hij nu in Tibet vermoord zijn. De lichtbeelden en vertellingen werden afgewis seld door het zingen van verschillende verzen. Na afloop sloot de heer Post de bijeenkomst, met dankzegging. Naar alle waarschijnlijk heid zal deze bijeenkomst door meedere ge volgd worden. De zaal was tot in alle hoeken bezet geen stukgaan en pijn meer en ook geer. na- schrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30,60, T ube 80 ct. Kort verslag van de wij'kverpleegster- T B. C.-huisbezoekster, over het jaar 1929. Ziekenbezoek. In 1929 werd aan 115 pa tiënten 2656 bezoeken gebracht. In 1928 was het eindcijfer 2236. Tuberculose-huisbezoek. Voor T. B. C.- huisbezoek stonden ingeschreven 1 Jan 1929 26 gezinnen. In den loop van dit jaar kwamen er bij 18 gezinnen, te samen 44 gezinnen, aan deze 44 gezinnen werden gebracht voor verpleging 126 bezoeken, voor huisbezoek 443 bezoeken, 1 bezoek voor maatschappelijk werk. Uitgezonden werden naar een sanatorium 5 patiënten, bovendien 1 patiënt naar een ziekenhuis en 3 kleine patiëntjes naar oe vacantiekokmie. deze laatste op kosten van Naar wij vernemen is de opbrengst van het door het Plaatselijk comité ver kochte kinderzegels bijna dubbel zoo groot geweest als 't vorige jaar. Verkocht werd voor c.a. 800. Bij "het begin van 1929 bestond de bevolking dezer gemeente uit 2412 man nen en 2889 vrouwen, totaal 5301. Dit aantal vermeerderde in den loop van 1929 wegens vestiging met 331 man nen en 496 vrouwen en door geboorte met 51 m. en 40 vr„ totale vermeerdering 382 m. en 536 vr. Afgeschreven werden wegens vertrek naar elders 287 m. en 411 vr. en door overlijden 17 m. en 24 vr. totale vermin dering 304 m. en 435 vr. Meer bijgekomen dan afgeschreven 78 m. en 101 vr., totaal 179. Op 1 Januari 1930 bestond de bevol king dezer gemeente derhalve uit 2490 en 2990 vrouwen, totaal 5480 inwoners. DIEFSTAL VAN GEHEIME STUKKEN Twee medeplichtigen gearresteerd. Er zijn nog twee medeplichtigen gearres teerd in de diefstalzaak der geheime stukken van het hoofdparket' te Batavia welke gedu rende de huiszoeking bij Soekarno werden aangetroffen. Het zijn een adjunctcommies op het provinciaal kantoor en een leerling van de A. M. S., die een jongere broer Is van Tjipto Mangoen Koesoemo. Gebleken is dat de laatste de stukken heeft overgebracht naar het huis van Soekarno. Beiden hebben bekend. Motoren. Uit de Hilversumsche Harddraverij- en Renvereeniging heeft zich een subcomité ge vormd, dat tot doel heeft het organiseeren van minstens vier groote motorraces per sei zoen voor de eerstvolgende vijf jaren. Er zullen daarvoor o.a.op de groote paarden renbaan aan het gemeentelijk sportpark groote tribunes worden gebouwd, waardoor aan tenminste tienduizend toeschouwers een ruim overzicht over de geheele baan zal wor den verzekerd. Uit dit berichtje blijkt wel, dat de motor sport nog niet aan het verflauwen is. En het is verheugend, dat we dit seizoen al weer een grasbaan meer zullen bezitten dan het vorige jaar. Hoe meer gelegenheden, hoe meer wedstrijden en. als gevolg daarvan natuurlijk grootere prestaties. En nu wachten we nog op de toenadering van de grasbaanbestuvrders en de renners Men weet, dat tusschen deze een kwestie is ferezen over het uitbetalen van vergoeding, n als de voorteekenen niet bedriegen, zal binnenkort deze kwestie opgelost worden, zoodat we van ergerlijke gebeurtenissen, zoo als we die bij de laatste races te Alkmaar maamaakten, verschoond zullen blijven. Tenslotte de tribunebouw! Alleen voor de motorraces durft Hilversum een tribune bou wen, die 10 maal zooveel bezoekers kan bevat ten dan de nieuwe tribune, die hier gebouwd zal worden. En dan werpt de bouw van on ze tribune nog wel zooveel stof tot critiek op* Schaatsenrijden. Gister zijn te Davos voor de Academische winterspelen de hardrijwedstrijden op de schaats aangevangen. Van hetgeen de Zwitsersche correspon dent van de N.R.Crt. hierover aan zijn blad meldt, nemen we het volgende over: Daar het bestuur van de Davozer IJsclub weigerde gevolg te geven aan den wensch der studenten en van de groote meerderheid der niet-studenten om twee geheel afzonder lijke wedstrijden te organiseeren. hebben de studenten ten slotte maar toegegeven om ge meenschappelijk met de niet-studenten aan den start te verschijnen, met dien verstande natuurlijk, dat er twee ranglijsten zouden worden opgemaakt, één voor alle 31 aan den wedstrijd deelnemende rijders en een tweede, die alleen geldt voor de elf studenten, die onder de 31 deelnemers behooren. Het ijs was iets minder goed dan verleden jaar, hetgeen in de tijden tot uitdrukking kwam. De drie beste rijders, Thunberg, Bal- langrud en van der Scheer, hadden allen een iets minder goeden tijd dan het vorige jaar, toen het iets kouder was en het i)S daardoor wat harder was. Van der Scheer kwam het meest nabij zijn eigen tijd van ver leden jaar, hetgeen wel beteekent, zooals na zijn training ook wel te verwachten was, dat hij in vergelijking tot de beide Scandina vische rijders, een nieuwen vooruitgang heeft gemaakt. De uitslag was in zooverre vernlij- dend voor de Nederlandsche sport doordat van der Scheer de verwachtingen niet teleur stelde en opnieuw zijn hooge klasse heeft getoond. Hij kon met een geheele seconde voor sprong op de 500 M. op nummer twee, den Hongaar Kauser, den wedstrijd voor het aca demisch kampioenschap winnen. Daarbij kwam, dat van der Scheer tegen onzen vori- gen kampioen Boot moest uitkomen, waar bij Boot in het begin weer zijn fraaien stijl van het vorige jaar toonde, doch helaas in de eerste bocht viel, zoodat van der Scheer de verdere baan geheel zonder strijd moest afleggen. De tweede Nederlander op den korten afstand was, overeenkomstig ae ver wachtingen. Hooftman, die tegen den Hon gaar Blazejovsky uitkwam en dezen natuur lijk versloeg. Hooftman begon met een in drukwekkende snelheid de eerste vierhonderd meter af te leggen, doch verslapte helaas plotseling op de laatste honderd meter, zoo dat zijn tijd van 47.5 sec. niet volkomen aan de verwachtingen beantwoordde, die Hooft man bij het oefenen te Davos en in den aan vang van zijn rit had opgewekt. Pronk was van de Nederlanders de derde, en Heiden wiens specialiteit de lange afstand is, liet ook op den korten afstand een nieu wen vooruitgang zien. Weliswaar kon Hei den natuurlijk tegen Ballangrud, tegen wien hij moest uitkomen, niet op en hij kon slechts gedurende de eerste twee honderd meter eenigszins met hem gelijk blijven, doch Heiden hield goed vol en kwam in goede con ditie over de eindstreep. Hij was met van der Scheer de Hollander, wiens rijden eigenlijk het meeste voldoening gaf. Een woord van waardeering is ook op zijn plaats voor den jongen B. Blaisse, den jongste van de academische deelnemers, die den goeden tijd maakte van 48.4 sec. en tot de zes beste Nederlanders behoorde en in de academische wedstrijden de vijfde plaats voor zich veroverde. De uitslag van den wedstrijd voor studen ten en niet-studenten gezamenlijk is de vol gende: 1. Thunberg, Finland, in 43.6 sec.; 2. Ballangrud, Noorwegen, in 44.6 sec.; 3. van der Scheer, Nederland, in 45.6 sec.; Hoofünan was 7e in 47.2 sec.; 8. Pronk, Ne derland in 47.6 sec.; 9„ 10 en 11. Eotvos, Hongarije, Kimmerling, Hongarije en Heiden Nederland in 47.8 sec.; 12 en 13. G. Elema, Nederland en B. Blaisse, Nederland in 48.4 sec.; Jongert werd 16 in 49.5 sec.; 21. H. P. Blaisse in 50.2 sec., 22. Van Beekum in 51.3 sec.; 26. Holleman in 55.2 sec.; 27. J. G. Ele ma in 58.2 sec.; 29 Kuypers in 1 min. 0.8 sec.; de 31 ste rijder Boot, heeft na zijn val den rit opgegeven, aangezien hij zich vrij ernstig bezeerd had .Van deze rijders zijn gevallen: Riedl, J. G. Elema, Kuypers en Vo gel. die echter den rit tot het einde hebben volbracht. Voor de academische wereldkampioen schappen is de uitslag van dezen wedstrijd, wanneer men dus geen rekening houdt met de niet-studenten, de volgende: academisch wereldkampioen: v. d. Scheer; 2. Kauser, Hongarije; 3. Jungblut, Oostenrijk; 4. Kim merling, Hongarije; 5. B. Blaisse, Neder land; 6. L. Erdely, Hongarije. De vijf andere studenten, die niet geplaatst zijn, zijn Barc- ni, H. F. Blaisse, Brönnimann, Riedl en Vo gel. De kamp over 1500 M. Gistermiddag zijn de wedstrijden voortge zet. Over de 1500 M. was de meerderheid van V. d. Scheer boven de andere studenten nog veel grooter dan des ochtends over de j 500 M. Men mag dus gerust vertrouwen, dat, als er niet iets heel onvoorziens irebeurt. onze jonge student uit Wageningen heden het academische wereld-kampioenschap in het hardrijden op schaatsen over alk vier de wedstrijden gezamenlijk zal hebben gewon nen I Gistermiddag was de startverdeehng zoo, dat de nummers 1 en 2 over de 500 M. tegen elkaar uitkwamen over de 1500 M Verder de nummers 3 en 4, 5 en 6 enz. allen tegen elkaar moesten rijden. Op deze wijze kreeg men den lang verwachten kamp tusschen Thunberg en Ballingrud om den eersten en tweeden prijs. V. d. Scheer en de Hongaar Kauser kwamen tegen elkaar uit, waardoor men een strijd kreeg tusschen de twee studenten, die als studenten, de beste tijden hebben gemaakt. In een fraaien strijd, waarbij vooral het gemak van rijden en het keurig nemen van de bochten opviel, toonde v d. Scheer zich reeds terstond de meerdere van Kauser. Geen oogenblik was het beloop van den strijd tus- sthen de nummers een en twee van de stu denten twijfelachtig. De Nederlandsche kolo nie, die in grooten getale op de ijsbanen was verschenen, en trouw al onze landgenooten, ook de zwakkere onder hen, aanmoedigden, hebben bij dezen rit heel wat gelegenheid tot juichen gehad. Van der Scheer reed over de 1500 M2. 2.23.1 sec., Kauser had een halve baan achterstand. Heel wat spannender was de groote kamp tusschen Thunberg en Ballangrud. Thunberg, die reeds 36 jaar is, bewees opnieuw, dat hij op den korten afstand nog steeds de snelste rijder ter wereld is. Thunberg wist met eenige meters voor sprong den Noor te slaan. Thunberg's tijd was 2 min. 18 1/10 sec, die van Ballangrud 2 min. 19 1/10 sec Het wereldrecord staat nog steeds op naam van Oscar Mathiesen, die in 1914 te Davos den afstand reed in 2 min. 17 4/10 sec. Pronk gediskwalificeerd Behalve den strijd van Thunberg en Ballan grud waren er nog verscheidene andere spannende ontmoetingen en wel in de eerste plaats die tusschen onze landgenooten Hooftman en Pronk, een strijd, die ook van beteekenis was met het oog op de deel neming van deze rijders aan de groote inter nationale kampioenschappen van deze maand in Februari in Scandinavië. Hooftman ging evenals van morgen in een razende snelheid af en bleef voor tot op 1200 M. Het voor deel van de binnenbocht gaf Pronk toen de gelegenheid om op te halen en bij de krui sing gelijk met Hooftman te komen, ofschoon Hooftman de binnenbocht nu zou krijgen was de uitslag toch verzekerd, daar Pronk blijkbaar nog veel frisscher was. In het vuui van den strijd beging Pronk dezelfde fout en zelfs in iets grooter mate, dan die Ballangrud even te voren tegenover Thunberg ook had gemaakt, n.1. het niet terstond op de plaats van de kruising den man van den buiten bocht gelegenheid le bieden naar binnen te komen. Voor Hooftman was dit heel onaan genaam en men kon zien, dat hij een oogen blik moest inhouden om een botsing te ver mijden. Het gevolg van een en ander was. dat Pronk met een kleine voorsprong won in 2 min. 29.8 sec. De tijd van Hooftman was 2 min. 30 sec In de teleurstelling over de nederlaag heelt Hooftman toen geprotesteerd, waarna ae jury Pronk heeft gediskwalificeerd en Hooft man opdracht gaf de baan nogmaals en thans alleen over te rijden. Hooftman verzekerde na afloop dat volstrekt niet zijn bedoeling was Pronk een diskwalificatie te bezorgen Hij nad gemeend, dat het gevolg van zijn protest zou zijn geweest, dat beiden op- nieuw hadden moeten overrijden In ieder geval was de beslissing van de jury heel on aangenaam voor beiden, voor Pronk, die nu in het geheel niet meer in aanmerking kan komen voor het algemeene classement en voor Hooftman, die nu aan het slot van der dag geheel alleen nog eens over de baan moest gaan. Dat Hooftman onder deze omstandigheden slechts 3 sec. langzamer reed dan bij den eersten rit, tegen Pronk pleit we! voor ziin moreel en uithoudingsvermogen. Spannende ritten waren er ook tusschen den iongsten Blaisse en den Hongaar Blazejovzki eener- zijds en tusschen onzen landgenoot Jongert en den Hongaar Schneller anderzijds. In den eersten rit won onze landgenoot zeer fraai in den tweede was de overwinning voor den Hongaar eerst na zeer harden strijd In een derden kamp tusschen Nederland en Hongarije bleek onze landgenoot J G Eelema verreweg de sterkste tegen den Hongaar Schneider. Verder is nog te vermelden een goeden rit van Heiden met een prachtige eindspurt en een rit in fraaien stijl, doch met ietwat teleur stellenden tijd van onzen vorigen kampioen Boot tegen Kuypers. De uitslagen van de internationale wed strijden over 1500 M. zijn de volgende: 1. Thunberg (Finland) 2.18,1; 2. Ballangrud (Noorwegen) 2.19.1; 3 Van der Scheer (Ne derland) 2.23.1: Heiden werd 5e in 2.28.4; 7 Hooftman (Nederland) 230,2 9 en 10. Boot (Nederland) en Kimmerling (Hongarije) beiden 2.32,8; 14. Jongert (Nederland) 2.34.4; 15 en 16. B. Blaisse (Nederland) en Schilling (Oostenrijk) beiden 2.35.2; 17 en 18. H. F. Blaisse (Nederland) en Wintner (Hongarije) beiden 2.36,2 22. Kuypers (Ne derland) 2.42; 23. J. G. Elema (Nederland) 2 43,3; 25. G Elema (Nederland) 2.52,2; 26. Holleman (Nederland) 2.52,6; 28. Van Bee kum (Nederland) 2.0,6. Zooals bekend is Pronk gediskwalificeerd. Voor de studentenwedstrijden was de volg orde van de deelnemers: 1. Van der Scheer; 2. Jungblut; 6. Blaisse; 7. H. F. Blaisse. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 11 Jan. 1930. Op de h* den gehouden aardappelenmarkt waren d* prijzen onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijn de 1000 H.L. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 11 Jan. 1930. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 135000 Kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt waren: 5658 6.607; 58 60 6.90—7.40; 62—66 7.809: Bruin 60-65 7.608.60; Kleine 5.60 6.50. 2000 stuks Eendeieren J 7,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7