DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Tweede Haagsche Conferentie. DE A.S. VLOOTCONFERENTIE. HET VERKIEZINGSFONDS DER LIBERALE PARTIJ IN ENGELAND. Hst Sovjet-Regime en liet buitenland. COMMUNISTISCH WANBEHEEB. i%o. 12 WOKXIDAG 15 JAVUAR1 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland Conferentie te Londen over verkeersongevallen. Wat generaal Hoffmann wilde. Een conflict te Straatsburg. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Lesse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groota letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. oost giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE OPENING VAN DE 58STE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDS RAAD. Dr. Gustav Stresemann herdacht. De bespreking van de agenda. Men weet, dat de raad van den Volkenbond deze week weer bijeengekomen is voor de 58ste keer in zijn 10-jarig bestaan. De openingszitting bracht in de allereerste plaats de herdenking van wijlen dr Strese- man. Deze taak viel toevallig in handen van den Poolschen vertegenwoordiger dr. Zaleski ■Deze heeft zich met veel tact van zijn moei lijke taak gekweten. Hij eerde dr. Stresemann, wiens persoonlijkheid hij karakterestiek noem de voor de psychologische evolutie, die de menschheid na den oorlog heeft ondergaan Stresemann heeft, zoo zeide Zaleski het on- feveer, dank zij zijn groote intelligentie, zijn uitengewone politieke bekwaamheden, begre pen dat het welzijn van het vaderland moet berusten op de solidariteit en de collectiviteit van alle volkeren. Zijn naam zal verbonden blijven aan de belangrijkste gebeurtenissen van de laatste jaren, welke gebeurtenissen een tijdperk van wederzijdsch vertrouwen en duur- zamen vrede onder de volken aankondigen. Tenslotte sprak Zaleski in zijn openings rede nog eenige woorden speciaal als ver tegenwoordiger van Polen. Hij achte het verklaarbaar, dat tijdens de eerste jaren van het bestaan van den nieuw geboren Poolschen staat zekere meenings- verschillen naar voren waren gekomen tus- schen zijn land en Duitschland. Zaleski sprak de overtuiging uit, dat ondanks de mee- ningsverschillen, die beide landen scheidden Stresemann en hij beide overtuigd waren van de noodzakelijkheid van een goede Poolsch- Duitsche verstandhouding om den vrede te verzekeren en de taak van den Volkenbond te vergemakkelijken. Von Schubert, de Duitsche vertegenwoor diger, dankte in welgekozen woorden namens de Duitsche regeering voor de hulde aan de nagedachtenis van dr. Stresemann, welke hulde ongetwijfeld in geheel Duitschland weerklank zal vinden. Na de openingsrede ging de raad over tot het bespreken van de agenda, waarbij het be langrijkste was de benoeming van een com missie voor de bestudeering van de oorzaken van de traagheid, waarmede de Volkenbonds conventies geratificeerd worden. De Italiaan- sche minister Grandi was hierover rapporteur en zal binnen een paar dagen een lijst van namen voor deze commissie aan den raad voorstellen. Een tweetal onderwerpen trok in 't bijzon der de aandacht. In de eerste plaats Irak, dat, zooals men weet, in 1932 door Engeland als zelfstandig lid van den Volkenbond zal wor den voorgesteld. Het ophouden van het man daat over Irak begint meer en meer de onge rustheid wakker te roepen van de stater., welker onderdanen daar hun belangen heb ben. Zoo was het voornamelijk de Italiaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken Grandi, die blijk gaf dit plan niet zonder be zorgdheid tegemoet te zien. Italië vreest, dat door het wegvallen van Engeland als manda taris de Italiaansche handelsbelangen in Irak schade zullen lijden. Voorts liet Grandi duidelijk merken, dat hij de 9-jarige Volkenbondsvoogdij over Irak te kort vond om zich reeds uit te spreken over onafhankelijkheidsverklaring van dit gebied. Staten, die echter vreezen, dat hun belangen geschaad zullen worden, kunnen in 1932 óf in de Assemblée tegen de toelating van Irak stemmen, óf tijdig met Irak een verdrag slui ten om hun belangen zeker te stellen. De Duitsche vertegenwoordiger Von Schu bert gaf toe, dat Irak de laatste jaren groote vorderingen heeft gemaakt en hoopte, dat de toelating in liberalen zin geregeld zou wor den. Wat Palestina betreft is van belang, dat Henderson mededeelde, dat de commissie- Shaw vermoedelijk niet tijdig met haar rap port gereed zal zijn om dit reeds in Maart aan de mandatencommissie te kunnen voor leggen. De buitengewone zitting dier com missie zal nu vermoedelijk op een later tijd stip plaats hebben. Verder heeft Henderson een nieuw voorstel ingediend voor de benoe ming van een commissie ad hoe, om een defi nitieve regeling van de rechten en verplich tingen der verschillende godsdienstige secten aan den Klaagmuur te treffen. In November j.1. deed hij een soortgelijk voorstel, dat geen genade vond in de oogen der mandatencom missie, omdat het niet in overeenstemming was met art. 14 van het mandaat. Thans is dit juridische bezwaar ondervangen, doch er blijft nog de zeer groote, zoo niet onoverko melijke moeilijkheid, dat de bezwaren, die in 1922 de benoeming van de commissie voor de heilige plaatsen onmogelijk maakten, nog steeds bestaan.- Die moeilijkheden houden ver band met de onverzettelijke houding der ver schillende godsdienstige secten in Palestina, die ieder compromis en de samenstelling der commissie in den weg stan. Op dit voorstel komt de Raad later terug. Het zal waarschijn lijk, meldt de corr. van het H.bld", worden af gewimpeld. Rijksbank en nerstelbank. Aan een aantal vertegenwoordigers van buitenlandsche bladen is in het hoofdkwar tier van den president der Duitsche Rijks bank het volgende meegedeeld: Toen dr. Schacht constateerde, dat er aan Duitschland nieuwe lasten wérden opgelegd, die boven het plan-Young uitgaan en daarin geen rechtvaardiging vinden, schreef hij zijn memorandum, dat betoogt, dat men met mag overgaan tot een vervalsching van het plan-Young. Het memorandum merkt voons op, dat de geest van het plan-y oung er een is van wederzijdsche samenwerking en dat ci riet van eenige hetzij politieke, hetzij econo mische druk op Duitschland sprake was Duidelijk werd in het plan-Young vas'£y steld, dat het herstel-probleem niet slechts Duitschland, doch alle landen aangaat en dan ook aller medewerking noodig heeft, Wat tot dusver door de politici gedaan was, achtte men in genoemd hoofdkwartie' niet meer in overeenstemming met het plan- Young. De president van de Rijksbank kan, zo. vernamen wij, voor zich zelf niet de verant woordelijkheid aanvaarden voor het door voeren van het plan-Young. Met de ^pa lingen, welke er naderhand door de politi.i aan zijn toegevoegd. Wij vernamen, dat de president der kijks- bank, bewust als hij zich is van de yera" woordelijkheid, die er op de bank rust, v zoover het binnen haar bevoegdheden lig voor een deugdelijkbeleid ten opzichte van het bankwezen, het crediet en in hctbijzon der de valuta in Duitschland, zich hierdoor heeft laten leiden. Alles wat hem bezielde, werd uitsluitend ingegeven door het verlam gen, de gezonde positie met betrekking to valuta-, crediet-, en bankwezen te handhaven Daarvoor te zorgen en voor het beschermen van de belangen van al diegenen, die hu geld op langen of korten termijn m Duitse land gestoken hebben, beheerschte het optr den van den president van de J^ksbank. Men gaf ons te verstaan, dat als de R1]*»* bank, zooals in het plan-Young voorzien is, in de internationale herstelbank zal moeten deelnemen en als de president van de Rijks bank lid zou moeten worden van net direc torium, de Rijksbank en de president dit al leen zouden kunnen aanvaarden, als beiden de overtuiging hadden, dat de international, herstelbank op een in elk opzicht gezonde ba sis gegrondvest zou zijn Er viel niet te den ken aan eenige deelneming van de Rijksbank in de herstelbank en aan eenig partnership en het innemen van een leidende positie door haar president in het bestuur van de herstel bank, indien Duitschland de Rijksbank en haar president niet als vrije partners en op voet van volkomen gelijkheid zouden worden ontvangen. Van een vrijwillig aangaan van zulk een partnership kon geen sprake wezen, tenzij men de overtuiging kon hebben, dat het ie sluiten contract inderdaad uit een moreel oogpunt in orde was en de herstelbank op een gezond en zedelijk beginsel gegrondvest was. Hieraan, zoo zeide men ons, voldeed niet, wat de politici thans wilden doen. Men wees er op, hoe tien jaar na den oorlog Duit sche particuliere eigendommen den eige naars waren ontnomen, terwijl deze die eigendommen volgens de woorden en meer nog volgens den geest van het plan-Young hadden moeten terugkrijgen. Terwijl interna tionale bankzaken op den voet van onder ling vertrouwen ondernomen moesten wor den, nam men particuliere eigendommen van den anderen partner af. Al meer heeft e vrijwillig compagnonschap, waarbij de een kan doen wat hij wil en de andere niet, kan men dat geen compagnonschap op voet van gelijkheid noemen. Het standpunt van den president der Rijksbank moet, naar wij vernamen, aldus worden samengevat, dat hij nooit bereid is een overeenkomst met iemand aan te gaan als de andere denkt, dat hij de overeenkomst wellicht zal schenden. Hij verlangt vertrou wen van den ander en geen bedreigingen Onder de omstandigheden, die zich sinds dc vaststelling van het plan-Young te Parijs hadden voorgedaan, had het directorium van de Rijksbank met algemeene stemmen besloten, den voorzitter van het organisatie comité van de internationale herstelbank t' verwittigen, fat de Rijksbank omtrent een eventueel deelnemen aan de herstelbank slechts een besluit zou kunnen nemen, nadaf de bank zou kunnen overzien wat het resul taat der Haagsche conferentie was. De Rijksbank zeide dus op dit oogenblik niet, dat zij wel of dat zij niet wenscht deel te nemen, doch zij had alleen te verstaan ge geven, haar beslissing afhankelijk te maken van den afloop der conferentie. Wij- vernamen verder nog, dat de verant woordelijkheid, welke de Rijksbank eventueel niet zou willen aanvaarden, onder meer zou betreffen de uitgifte van zekere leeningen door de herstelbank, waarmede men toch een bepaalde verantwoordelijkheid oo zich neemt. en nu scheen de president der Rijksbank die geenszins het verlangen koestert de poli tici te influenceeren te meenen, dat hij als bankier zijn cliënten nooit zou kunnen aan raden, aandeelen te koopen, waaraan sanc ties vastzitten. Wanneer in Duitschland een wet tot stand komt, die deelneming van de Rijksbank aan de herstelbank verplicht maakt, schijnt de president van de Rijksbank van zin te zullen doen, wat elke burger betaamt, te we ten de wet gehoorzamen. De zetel van de herstelbank. Naar vernomen wordt, zal vandaag de defi nitieve beslissing omtrent den zetel van de herstelbank genomen worden, welke zetel te Bazel zal komen. Dan zal men de vertegen woordigers van Zwitserland officieel tot een bespreking uitnoodigen. België zou zijn laat- sten tegenstand tegen de vestiging te Bazel opgegeven hebben. Tot dusver werden er niet-officieele voor besprekingen gevoerd met dr. Bachmann be treffende de kwestie van de belastingvrijheid enz. In verband met de hier en daar m de pers gemaakte opmerkingen, dat na het verdrag over de Bank met Zwitserland nog wijzigin gen in de kantonnale wetgeving van Bazel noodig zou zijn, vestigt men er de aan dacht op, dat verdragen volgens de Zwitser- sche grondwet direct bindende kracht heb ben, zoowel voor kantons als voor gemeen ten. Men heeft er zich overigens in het kan ton Bazel ook nog van vergewist, dat geen der politieke partijen in den kantonnalen raad van Bazel zouden aansturen op de aan vraag van een referendum (dat n.1. ook door een kanton kan worden aangevraagd) tegen het verdrag inzake de Bank. Er is dan ook, naar men van Zwitsersche zijde ver klaarde, geenszins te verwachten, dat er ge bruik zal worden gemaakt van de mogelijk heid een referendum aan te vragen voor hef geval, dat het verdrag voor langer dan 15 jaar zal worden gesloten. Het Oostenrijksche vraagstuk. Morgen zal een vergadering van de nlet- Duitsche commissie worden gehouden be treffende het Oostenrijksche vraagstuk. Mededeelingen van Oostenrijksche zijde. Van Oostenrijksche zijde wordt meege deeld, dat de reliefschuldovereenkomst tus- schen Oostenrijk en Italië zoo goed als ge reed is. Verwacht wordt, dat nog in Den Haag de overeenkomst door Schober en Mos coni zal worden onderteekend. Met de Belgische delegatie zijn gisteren besprekingen gevoerd over den afloop van de commercieele schulden van voor den oorlog en over de liquidatie van de Oostenrijksche eigendommen in België. De onderhandelin gen beloven een bevredigend resultaat. Hetzelfde geldt voor de besprekingen van Oostenrijk met Polen over de oude Oosten rijksche verzekeringsmaatschappijen, die in het tegenwoordige Polen, voorzoover dit vroeger Oostenrijksch gebied was, nog be staan. Duitsche persconferentie. In een Duitsche persconferentie is gister avond meegedeeld, dat de zes uitnoodigende mogendheden vanochtend te 11 u. 45 ae Duitsche herstelkwesties zullen bespreken, in het bijzonder betreffende de mobilisatie van de Duitsche schulden. Gisteravond reeds hebben Chéron en Moldenhauer gesproken Waarschijnlijk zal een gentleman's agree- ment worden gesloten voor korten tijd. Men felooft, dat vanavond alles geregeld zal zijn, londerdag zal het den kleinen staten wor den voorgelegd en Zaterdag kan waarschijn lijk de slotzitting plaats hebben. Inzake de Oostelijke vraagstukken schiet men niet slecht op. Het is nog een vraag of de onderteekening van het protocol afhanke lijk zal zijn van de oplossing van al deze vraagstukken. De sanctiekwestie is geregeld. Vanavond zal waarschijnlijk de tekst bekend gemaakt kunnen worden. Inzake de kwestie Schacht werd meege deeld, dat de directeuren der Reichskreait- gesellschaft en der Pruisische Staatsbank (vroeger Seehandlung) naar Den Haag ge roepen zijn toen dr. Schacht de mogelijkheid uitsprak, dat de Rijksbank niet in de Inter nationale Bank deel zou nemen. Intusschen heeft de Duitsche delegatie nqg eens over wogen of het niet mogelijk was, de Rijksbank- door een wet tot deelneming te dwingen en zij heeft dr. Schacht gevraagd, wat hij in dat geval doen zou. Deze heeft daarop ge antwoord, dat hij de wet loyaal zou naleven Vandaag zal de Duitsche delegatie voor stellen, deze verplichting der Rijksbank in het slotprotocol op te nemen. Bij aanneming van het plan-Young door den Duitschen Rijksdag wordt zij dan zonder meer wet Het desbetreffende stuk zou reeds gister avond aan den voorzitter, den beer Jaspar, worden toegezonden. De onderhandelingen met de beide banken, die de Rijksbank zouden vervangen, zijn hierdoor voorloopig overbodig geworden. Men laat echter de beide directeuren toch overkomen om hen als deskundigen te raad plegen en ook om, wanneer nieuwe moeilijk beden mochten rijzen, onmiddellijk met hen te kunnen sprekep- Een onderhoud tusschen Briand en Grandi. Briand heeft gisteravond aan de pers mee gedeeld, dat hij heden een onderhoud met Granck zal hebben over de Vlootconferentie, aldus lezen we in het Hbld. Het is onwaar schijnlijk, dat daarbij tevens de kwestie van een Middellandsch-Zee-Locarno zal worden aangeroerd. Dit onderwerp zou zeker in tegenwoordigheid van Henderson, die gister avond reeds naar Londen vertrok, besproken moeten zijn. Briand achtte besprekingen over dit punt voorbarig. Hij achtte het niet uitge sloten, dat dit onderwerp tijdens de conferen tie van Londen ter sprake zou komen, doch niet in het begin. De eerste bijeenkomst en de officieele opening. De leden van alle delegaties ter vlootcon ferentie zullen voor de eerste maal op 20 Jan. bijeenkomen in de woning van den pre mier ter bespreking van de regeling der con ferentie. De conferentie zal op 21 Jan. II uur voorm. door Rio in de prachtige koninklijke galerij van het hoogerhuis officieel worden geopend. De openingszitting zal waarschijn lijk twee uur duren. Alle redevoeringen zullen per radio worden uitgezonden. Een verklaring van een groep En- gelsche parlementsleden. Zeven-en-zeventig parlementsleden, met uit zondering van een liberaal, allen leden der Arbeiderspartij, teekenden een verklaring, waarin zij bij de conferentie aandringen op de afschaffing van pantserschepen en schepen grooter dan 10.000 ton. Verder wordt in de verklaring in overweging gegeven dat, inge val een minderheid der groote mogendheden niet haar goedkeuring hecht aan een voorstel tot bedoelde afschaffing, Groot-Britannië zich aan het hoofd stelt van een dergelijke bewe ging en bekendstelt, dat het geen oorlogssche pen grooter dan 10.000 ton meer op stapel zet den dat het beter is de werkloosheid te bestrij den door het verschaffen van werk voor werK loozen dan door de werkloozen aan hun lot over te laten. Sinds de verkiezing. Thans verklaarde Grey, „dat onze meening uist blijft, zooals zij was, ten aanzien van de eiding van Lloyd George en eveneens ten aanzien van het partijfonds". Wanneer de volgende verkiezingen zullen plaats hebben, zal de Centrale Leiding ge- egenheid hebben te zeggen, dat zij een par tijfonds hadden, dat onafhankelijk is van Lloyd George's privé vermogen, hetgeen hun een enormen steun zou verschaffen in den lande. Doch er zullen nog andere kwesties blijven die een vertrouwen in het leiderschap van de partij noodzakelijk maken. Dat is de reden waarom, aldus Lord Grey, wij een geheel afzonderlijke organisatie moe ten handhaven. Wanneer bij de as. verkiezin gen de zaken er zoo voor zullen staan als thans, ten aanzien van het partijleiderschap zal de Liberale Raad niet moeten strijden on der de tegenwoordige leiding, doch onder zijn eigen organisatie en gesteund door zijn eigen fondsen. Gisteren is de conferentie over verkeerson gelukken, geconvoceerd door Morrison, mi nister van transportwezen, geopend. Morri son, die de conferentie voorzat, zeide in eer. rede, dat het onvermijdelijk was, dat met de ontwikkeling van het moderne verkeer ook het gevaar voor het publiek, vooral ook voetgan gers, grooter werd. Men kon echter hopen, dat de kinderen, die opgroeien te midden van het moderne snelle verkeer, zullen leeren zich aan te passen aan de nieuwe omstandigheden, meer dan de oude generatie dit had kunnen doen. Hij beval in de zorgvuldige en welwil lende aandacht der conferentie aan het wets ontwerp op het wegenverkeer te bestudeeren Dit wetsontwerp zou waarschijnlijk nog tij dens deze zitting van het parlement ingediend worden. Men hoopte deze wet veel meer up to date te maken en hij geloofde, dat de wet er veel toe zou bedragen om 't ministerie van transportwezen in staat te stellen verdere stappen te nemen ter voorkoming van de uit breiding van het aantal ongelukken in Enge land. Hij hechtte veel belang aan de bepaling in de wet, die het ministerie in staat stelt een code voor gedrag op den weg te publiceeren Wij hebben, aldus Morrison, geen dogmati sche code noodig, doch een essentieel gezag hebbende code, uitgewerkt door technische ambtenaren van het ministerie na overleg met alle betrokken vertegenwoordigende organisa ties, zoodat het publiek over het algemeen zal weten hoe het zich moet gedragen op de wegen. Gisteren is Viscount Grey herkozen als voorzitter van den Liberalen Raad. Bij deze gelegenheid sprak hij ten aanzien van de ge schillen met Lloyd George, den leider der Liberale Partij, welke geschillen nog niet op gelost zijn. Lord Grey zeide, dat de Liberale Raad oor spronkelijk gevormd was door menschen, die een groot vertrouwen hadden in Asquith, doch voelden dat zij niet hetzelfde vertrou wen konden hebben in Lloyd George. Zij gevoelden eveneens, dat de positie van de partij aanstoot gaf en de partij onmoge lijk werd, door het feit dat de financiën van de Centrale leiding afhankelijk waren van den persoon van Lloyd George en niet van het Partij fonds. Ten aanzien van de voorstellen van Lloyd George voor de laatste algemeene verkiezin gen, inzake zijn politiek ten aanzien van de werkloosheid, zeide Grey, dat de Liberale Raad alle verantwoordelijkheid van de hand wees, ten aanzien van de vraag, wat gedaan zou kunnen worden om de werkloosheid in een bijzonder jaar tegen te gaan. Toch had de Raad geen bedenkingen tegen het bestaan van bet principe der voorstellen, welke inhou Naar aanleiding van het feit, dat in het Berlijnsche valschemuntersproces herhaalde-i lijk de naam van generaal Hoffmann is ge noemd en gesproken is over aan hem toege schreven plannen voor een militaire actie te gen de Sovjetregeering, heeft de weduwe van dezen bekenden keizerlijken legeraan voerder een verklaring aan de pers gezon den over de opvattingen van haar man. Na betoogd te hebben, dat in de afgeleg de verklaringen enz. veel onjuistheden voor kwamen, verzekert mevrouw Hoffmann, dat de generaal op weloverwogen gronden de overtuiging had gekregen, dat het Russische volk nooit meer door eigen kracht zich zou kunnen bevrijden uit de bolsjewistische boeien; verder dat elke evolutie van het bolsjewisme onmogelijk was en dat het stre ven van het bolsjewisme onveranderlijk ge richt was en bleef op de vernietiging van de beschaving. Verder was hij overtuigd, dat het bolsjewisme de gekleurde rassen van Afrika en Azië tegen Europa zou opzetten met alle gevolgen daarvan en dat tenslotte de vraagbeschaving of bolsjewisme een det groote kwesties der wereldgeschiedenis Is, welke tenslotte slechts door het zwaard zal kunnen worden beslist. Generaal Hoffmann, verklaart de schrijf ster tenslotte, heeft tot zijn dood de overtui ging gehad, dat een aanval van het bolsje wisme de Europeesche mogendheden niette genstaande alles, vroeg of laat in een gewa pend front bijeen zou drijven. Als militair achtte de generaal de oplos sing van dit wereldprobleem blijkbaar slechts mogelijk door middel van geweld. Te Straatsburg, waar sedert de jongste gemeenteraadsverkiezingen een communis- tisch-autonomistisch gemeentebestuur de la kens uitdeelt, is het tot een openlijk conflict met de socialisten gekomen. De burgerlijke partijen, die de minderheid vormen, waren reeds van meet af aan overtuigd dat het spaak zou loopen, doch de socialisten waren er aanvankelijk nog niet van doordrongen. Thans hebben zij tot een krachtige actie be- sloten, daar de communistische maire, Hö- ber, in alle opzichten te kort schiet. De wo- ningbouwpolitiek, waarbij hij den steun dei socialisten had kunnen verwerven, liep op niets uit, de malaise neemt toe, de kosten van het levensonderhoud stijgen evenzeer. De socialisten hebben nu besloten hun ze tels in de gemeenteraad prijs te geven en dep leden der andere partijen te verzoeken dit eveneens te doen om aldus de verantwoorde lijkheid voor het beheer der stad geheel in handen der communisten en autonomisten te leggen. ITALIË MUSSOLINI ONTVANGT ZIJN BONDSSECRETARISSEN. Hedenmorgen beginnen de fascistisch» bondssecretarissen der verschillende Italiaan sche provincies met het uitbrengen van hun rapporten bij Mussolini. Zij worden een voor een door den Duce ontvangen in de volg orde van de provincies van het Noorden opa orde van de provincies van het Noorden naar het Zuiden. Mussolini zal hun de te volgen richtin gen mededeelen, terwijl zij hunnerzijds rap port moeten uitbrengen over den toestand van hun partijorganisatie in hun provincie, over de ontwikkeling der fascistische jeugd organisaties, over den economischen toestand en over den stand der vakverenigingen en corporaties- n

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1