KOFA BALANS; Provinciaal nieuws Onze Koloniën. Ingezonden stukken het werkloozenvraagstuk. Binnenland opveer ir.g van kei loonechpel „Fa tum" (Noodlot), van K. H. Spijk- man. Dit is een zeer verdienstelijk geschreven stuk van sterk propagandistische strekking voor het staatspensioen. Door ijver en toewijding vestigt de jonge fabrieksarbeider Versteeg de aandacht van zijn patroon op zich en na verloop van eeni- ge jaren wordt hij opgenomen in de firma Baartman, textiel-fabrikante. Er is natuur lijk groot geluk in het gezin, maar na eenige •jaren, als de oude heer Baartman overleden is en zijn zoon in zijn piaats is gekomen, ko men de zorgen, want Baartman Jr. blijkt [geen doorzicht te hebben en wil niet luiste ren aar Versteeg. In een tijd van ziekte van dezen laatsten koopt hij ondanks diens waar schuwing een groote partij ruwe katoen, wat ,na eenigen tijd bij een daling van de markt fiiet bankroet der firma tengevolge heeft. De familie Versteeg wordt arm, de dan reeds 'bejaarde vader moet dienst nemen als be zorger en hij komt met zijn vrouw op een [kale kamer ergens op een bovenverdieping [terecht. Daar sterft dan de moeder. Na vier •zware jaren van armoe, waarin de staat hem riet helpt omdat er immers voor hem niet „geplakt"' is, daar hij geen arbeider was, |jwordt Versteeg ziek. De kamerverhuurster .weigert om hem voor niemendal op te pas sen. De kinderen komen en beraadslagen, maar kunnen niet meer doen dan ze gedaan .hebben, d.i. een bijdrage geven in de huur. Dan komt de lievelingsdochter, die getrouwd fis en ver weg woont, zij is bereid vader mee Ste nemen, maar dan sterft de oude man nog fin het kleine kamertje na als laatste uitvlucht het „gesticht" te hebben genoemd. Zooals gezegd een stuk van propagandis tische strekking, dat grooten indruk maakte op de aanwezigen, 't Was alleen maar jam- jmer dat het zoo laat werd: circa twaalf uur! SHet stuk, opgevoerd door de propaganda- elub „Hoop doet leven" uit Schermerhorn, «werd over het geheel goed gespeeld. De ver schillende rollen zaten er goed in. We ■zullen geen namen noemen, maar mogen toch zeker wel onze waardeering uitspreken voor de groote vrijmoedigheid waarmee de kleine iLien zich op de planken bewoog. Ook van ^.verschillende andere spelers kan gezegd wor- Hden dat zij zich tot heel goed werk in staat ^toonden, alleen moet er wat meer op gelet worden dat de uitspraak minder theatraal 'dient te zijn in een stuk als dit. Overigens sluiten wij ons gaarne aan bij ihet woord van waardeering, dat de heer [Bruin aan het slot den spelers bracht en baarbij hij de aanwezigen opwekte om te maken dat toestanden als in „Fatum" be-' schreven, die zich in ons land dagelijks voor- 'doen, zoo spoedig mogelijk tot het verleden behooren. UITGEEST. Aan den ingeschrevene voor den dienst plicht dezer gemeente Hendrik de Vries is met ingang van 16 Februari a.s. voor een jaar vrijstelling van dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. De gevolgen van den storm. Ook alhier is de storm niet zonder gevol gen gebleven. Van vele huizen zijn er dak ipannen afgewaaid waarbij we in het bijzon d,er noemen de huizen aan de Kleis. Doch bij 'dakpannen is het niet alleen gebleven. Van de boerderij van den heer A. aan het Oester geest is de schoorsteen naar beneden geko men met het gevolg dat deze ook nog een .verwoesting bij de pannen aanrichtte. Een boom achter het huis van den heer Mooij is omvergewaaid en terecht gekomen op het huis van de overburen wat bijzonder goed is afgeloopen. Slechts eenige dakpannen wer den vernield. Het verkeer over den weg was voor eenig.n tijd gestremd. Voorts is bij den beer E. 't kippenhok in .elkaar gewaaid en bij den heer S. is 't lood van den dakkapel naar beneden gekomen. Voor zoover we hebben [kunnen vernemen zijn er geen persoonlijke 'ongelukken gebeurd. CASTRICUM. Gistermorgen ongeveer 10 uur had alhier in de Provincu 'e duinen, waarvan het jacht- recht is gehuurd door den heer v. Lunzen te Beverwijk, een vrij ern j jachtongeluk plaats. De jager P. S. alhier had zijn geweer, ;dat geladen was, even op den grond neerge legd. Een andere jager, de heer Weezeman uit Beverwijk, liep achterwaarts en trapte op het geweer waardoor het schot afging het geen hem in den voet trof. Direct werd ge neeskundige hulp ingeroepen. Dr. Schneiders, die na eenige ©ogenblikken ter plaatse was, verbond den voet, maar achtte overbrenging naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk noodzakelijk. Aanvankelijk liet de verwonding zich niet ernstig aanzien. Nader vernemen wij dat dit toch wel het geva is. De voet zal na genezing óf stijf blij ven óf dat lichaamsdeel zal moeten worden geamputeerd, zcodat de getroffene levenslang verminkt zal zijn. Vogelschieten. Op het terrein achter het café van den heer Borst te Bakkum had gisteren voor de lief hebbers wederom een wedstrijd plaats in het vogelschieten. Door twee ploegen, te zamen een 30-tal deelnemers werd geschoten, waar van de uitslag is als volgt: le groep. Ie vogel: romp P. Koelwijn Sr te Bakkum, kop P. Beentjes te Bakkum, staart P. Nulkens te Noordwijkerhout eveneens de beide vleugels door denzelfden schutter; vlag H v. d. Berg te Noordwijkerhout. 2e vogel: romp W. de Bas te Haarlemmer meer; kop Klinkenbergt te Noordwijkerhout. staart P Koelewijn Sr. te Bakkum, vleugel Klinkenberg te Noordwijkerhout, vleugel en vag P. Koelewijn Sr. te Bakkum. 3e vogel romp A Brakenhoff te Castri- cum, kop. H. v. d. Berg te Noordwijkerhout, staart en vleugel P. Nulkens te Noordwijker hout, vleugel J. H. B. Bonarius te Velsen en vlag Klinkenberg te Noordwijkerhout. 4e vogel romp Klinkenberg te Noordwij kerhout. kop en staart verloot, vleugel W. de Bas te Haarlemmermeer, vlag P. Bleijendaal te Castricum. vleugel Klinkenberg te Noord wijkerhout. 5e vogel romp G. A Haagendijk te Haar lem, kop idem staart W. de Bas te Haarlem mermeer, vleuge' P. Koelewijn Sr. te Bak kum. vleugel H. v. d. Berg te Noordwijker hout en vlag W. de Bas te Haarlemmermeer. 2e groep. Hier werden vier vogels ver schoten met den uitslag: le vogel romp J A. v. Leeuwen, Haarlemmermeer, kop en twee vleugels J. Schrier te Warmond, staart P. Koelewijn Jr. te Bakkum, vlag J v. Steijnen, Z. Schalkwijk. 2e vogel romp, kop en vlag, P. Meiman, Vijfhu.zen, staart H Willemse, Haarlem mermeer, vleugel J„ A. v. Leeuwen idem, en een vleugel verloot. 3e vogel romp en een vleugel j. v. Steijnen te Z. Schalkwijk, kop W. v. d. Berg te Cas tricum, staart w. J Driessen idem. vleugel J. Schrier te Warmond en vlag H Willemse. Haarlemmermeer. 4e vogel tomp en een vleugel, S. Wijnhout te Haarlemmermeer, kop en vlag verloot, staart J. A v. Leeuwen te Haarlemmermeer, vleuge! S. Wijnhout idem en vleugel K. Beentjes te Bakkum. Er was niet alleen veel animo van de zijde van de schutters, maar ook waren er vele kijklustigen. NOORDSCHARWOUPK. Uitgaande van de tuinbouwvereenigingen van Oudkarspel en Noordse.iarwoude werd Zaterdagavond in „Concordia" de eerste cur susvergadering of z.g. praatavond gehou den. De opkomst was uitstekend. Velen waren opgekomen, niet alleen van Oudkarspel en Noordscharwoude maar ook uit de andere gemeenten. Aanwezig was o.m. ook de bur gemeester van Oudkarspel. De voorzitter van „T'uinbouwbelang", de heer G. Barten, opende met een woord van welkom en noem de het een gelukkige gedachte dat besloten was in overleg met de heeren Band en Malle- kote, tuinbouwonderwijzers, een drietal van deze avonden te organiseeren, waar onder werpen den tuinbouw betreffende, behan deld zullen worden. Spr. hoopte dat de vol gende avonden ook mochten slagen en gaf toen het woord aan den heer O. de Wit, voor heen hoofd der school te Oudkarspel, die een toespraak zou houden over „Bloembollen teelt". Spr. vertelde o.m. dat de tulp afkomstig is uit de landen in Klein-Azië, waar zij in het wild groeiende gevonden werd en vervolgens naar hier geïmporteerd is. Door het in cultuur brengen zijn diverse soorten tulpen ontstaan en wordt hierin een levendigen handel uitgeoefend. Spr. gaf verder verschillende practische wenken voor den teelt van bloembollen. E>e uitbreiding van de glascultuur in deze streek was spr. opgevallen en hij gaf de raad de teelt ook eens te probeeren in de kassen of warenhuizen. Een voordeel voor deze streek is, dat het land goedkooper is dan in de bollenstreek zelve, waar fabelachtige prijzen besteed wor den. Vandaar ook dat men in Breezand en Koegras met bollenteelt begonnen is. Spr. eindigde zijn rede met te zeggen dat als er een streek is waar de bloembollenteelt gedreven kan worden, het wel de Langendijk is. (Applaus). regie in uitstekende handen. De avond had een schitterend verloop en het herhaaldelijk applaus was wel een bewijs van groote te vredenheid. SCHAGEN. De afdeeling Schagen en Omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuishouders, Restaurateurs en Slijters hield haar jaar vergadering in het Hotel Ceres te Schagen De vergadering werd geopend door den heer Jb. Schermerhorn van Sint Maarten, met een hartelijken Nieuwjaarswensch. De heer Sj. Maakal, secretaris, B.ro^ °P Langendijk, gaf een kort overzicht van den algemeenjen toestand. De heer H. Raven, Schagen, gal een flink overzicht van den séaat der geld middelen. waaromtrent door de heeren S Kuiper, Kolhorn; A. Kossen, Kreil en W van Erp, Schagen een guns^igjverslag werd uitgebracht. De ontvangsten bedroegen t>28,54; de uitgaven 531,99, batig saldo 96,55. De contributie zal over 1930, 8 per lid bedragen. Voor de bestuursverkiezing werd een grostal opgemaakt, bestaande uit de hee ren J. Schermerhorn, St. Maarten; Si Maakal, Broek op Langendijk; J. Peetoom, N. Niedorp; P. Kramer, Zuid-Scharwoude; S. Kossen, St. Maartensbrug; S. Kossen, Kolhorn. t Gekozen werden de heeren Schermerhorn en Sj. Maakal, aftr. heeren. Hierna sluiting. BOVENKARSPEL. Op initiatief van de Kon. Luchtvaart Mij en van de studie-commissie ter bevordering van verzending van bloemen, groenten en fruit uit Westfriesland per vliegtuig, worden eenige proefzendingen georganiseerd, die door de K.L.M. gratis worden uitgevoerd. De eerste zending, bestaande uit 50 kisten bloemen, werd verzonden door de exporteurs N.V. C. Koster en Zonen en D. Visser en Zn te Bovenkarspel, Gebr. Bot te Brootebroek en P. v. d. Gulik te Lutjebroek. WARMENHUIZEN. Zondagavond gaf het Fanfarecorps „TA- VENU", onder leiding van haren directeur G. Anderson uit Alkmaar, een uitvoering in de zaal van den heer Slikker alhier. Ondanks 't slechte weer was de opkomst zeer bevredi gend. De verschillende nur ers welke door „TAVENU" ten gehoore werden gebracht, werden op keurige wijze gespeeld en dat is dan ook wel een bewijs dat deze vereeniging onder zeer goede leiding staat. Door de tooneelver. uit Bergen (het Intiem Tooneel) werd opgevoerd „Het Kind", dra matische schets in een bedrijf. De rollen wer den heel goed vervuld en we kunnen met recht zeggen dat deze vereeniging over zeer goede krachten beschikt. Door den heer K. de Vries, eveneens bij het Berger gezelschap be- hoorende, werd nog gedeclameerd het dra matische stukje „Brand in den Rijn", wat zeer goed werd weergegeven. We hopen, dat, wanneer de plaatselijke vereenigingen weer eens wat van buiten laten komen, het dan iets DOET U OOK MEE AAM DE KOFA - PRW5 - REBU5 De heer Barten dankte den spr. voor zijn mooie rede. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een gering gebruik gemaakt. In verband met het gesprokene werden nog lichtbeelden vertoond, waarbij d. heer De Wit nog een en ander toelichtte, wat zeer op prijs gesteld werd. Het geheel was dan ook een leerrijke avond, waar onze tuinders wat aan kunnen hebben. De heer De Boer, voorziuer van Oudkar spel, sloot den avond met een hartelijk tot weerziens aan den spr. en deelde nog mede dat de tweede avond in Februari plaats zal vinden met als inleider de heer Mallekote over „Erfelijkheidsleer''. De VENHUIZEN. De omzet van de veilingsvereeniging Zuiderkegge" bedroeg over het aïgsloopen dienstjaar 445.190.44. URSEM. Zondagavond werd door de afdeeling Ur- sem van den bond voor Staatspensioen een propaganda-avond gehouden. De voorzitter de heer P. Aaii Dz. opende de vergadering met eenige welgekozen woorden, deed een beroep op de aanwezigen, vooral op de jon geren om voor het ideaal van den bond te blijven strijden en heette den heer Bruin uit Alkmaar, den vurigen propagandist van pre- mievrij staatspensioen, in het bijzonder wel kom. De beer Bruin zette in een schitterend en helder betoog nogmaals het doel van den Bond uiteen. Spr. was er van overtuigd, dat geen onmacht van de Regeering, maar onwil aanwezig was om de ouden van dagen pre- mievrij staatspensioen te geven. Wanneer wij allen die heerlijke deugd van naastenliefde willen beoefenen van hebt U naasten lief ge lijk U zelve, dan moet zich iedereen, onver schillig van welke religie, achter den Bond schar.n om het oud en arm te doen verdwij nen. Oudkarspel roemde de prettige samen werking met de afdeeling Ursem, hoopte dat het contact steeds een aangename zou zijn en het doel van den Bond spoedig in vervul ling moge gaan. Spr. deed een beroep op alle aanwezigen om die nog geen lid mochten zijn, zonder uitzondering zich zouden opge ven als lid. Vervolgens voerde de tooneel- vereeniging „Falkland" uit Heiloo het too- neelspel op „Het Onvermijdelijke". Het stuk werd .van het begin tot het einde met groote aandacht en stilte aangehoord, het publiek leefde geheel mede in het stuk en was diep onder den indruk van het schitterend tooneel- gebeuren. De rollen waren allen in uitste kende handen en er werd schitterend ge speeld. Er werd door de hoofdpersoon roe rend spel te zien gegeven, zoodat imn wer kelijk de overtuiging had hier geen dilettan ten maar beroepsspelers te zien. De aanklee ding van het toonaai ue zal wezen, dat meer aan den luimigen kant zal zijn. BELANGRIJKE OPIUM-AANHALING. De douanebeambten te Batavia hebben 3000 thail opium aangehaald, die een waarde vertegenwoordigen van 180,000. De opium werd ontdekt in een zending van 200 vaten cement, die uit China waren ingevoerd door een Chinees. Deze werd gearresteerd. Een onderzoek bracht uit, dat het opium een minderwaardig product is, afkomstig uit Amoy, terwijl de cement afkomstig is uit Hongkong. BRAND IN EEN POSTKANTOOR. Maandag werd brand ontdekt in de kluis van het postkantoor te Soekabaemi. Daarbij zijn twee zakken postpaketten bestemd voor Batavia verbrand en een zak postpaketten, bestemd voor Bandoeng. Voorts een zak dienststukken welke van elders afkomstig waren. De oorzaak ligt vermoedelijk in het achteloos wegwerpen van een sigaret. HET GRAF VAN OOEN. Ten tijde van de voorbereiding van de her denking van Coen's sterfdag, heeft Mr. Bloys van Treslong Prins, de adjunct-archivaris bij het Lands-Archief, belangrijke gegevens ge publiceerd voor het onderzoek naar Coen's laatste rustplaats te Batavia. Dit werk is intusschen voortgezet; de heer Prins is er in geslaagd, thans in den platte grond van de „Hollandsche Kerk" de be graafplaats van een groot aanta! notabelen onder onze voorouders vast te stellen en men heeft aldus een vrij compleet beeld van den ouden toestand weten te verkrijgen. Het zal nu mogelijk zijn ter plaatse een poging te doen om Coen's gebeente te vinden. EEN DRAMA IN EEN MIJN. Drie opzichters door Chineezen aan gevallen. Twee hunner reeds over leden. In de steenkolenmijnen te Samarinda zijn naar uit Bandjermassin wordt gemeld, de mijn-opzichters Van Scheyndel, Schillings en Voltman aangevallen door Chineezen. Van Scheyndel en Schillings zijn overleden aan de hen toegebrachte messteken. Voltman kreeg een wonde in het hoofd. In verband met deze aanslagen zijn 46 Chineezen gear resteerd. Nadere bijzonderheden. Omtrent het ongeluk in de Loakoeloe steen kolenmijn te Samarinda, waar de mijnopzich- tc-rs van Scheyndel, Schillings en Voltman werden aangevallen, verneemt men nog het volgende: De opzichters Van Scheyndel en Schillings krege'- zware messteken in den onderbuik, van Scheyndel is riaaraan onmiddellijk- Oyfifcj leden. Schillings stierf eenige uren later aan zijne wonden. Voltman kreeg slechts een lich-e wonde aan het hoofd. Van Scheyndel en Schil lings stonden zeer goed bekend en omtrent hen wordt verklaard, dat zij tegenover het werkvolk aitijd tactvol optraden. De aanval had plaats gedurende den tijd, dat de Chineesche koelies, die twee dagen tevoren uit Hongkong waren aangevoerd, in gedeeld waren. Deze lieden zouden dien dag voor 't eerst aan het werk gaan. Ter plaatse kon niemand een redéti opgeven omtrent de motieven tot den gepleegden aanval. Het ver moeden bestaat echter dat de werver, die de koelies te Hongkong heeft aangemonsterd, zulks heeft gedaan door misleidende infor maties en dat hij daarop de contracten onder teekend kreeg. Onmiddellijk nadat de overval had plaats gehad, trok de assistent-resident met den detachementscommandant en zestien militai ren naar de mijn. Daar vond men den contro leur van West Koetei reeds aanwezig Hoewel het vermoeden bestaat, dat de moorden in hoofdzaak door enkele daders gepleegd zijn, heeft men 46 Chineezen gearresteerd. Men is van opvatting, dat eenige koelies, die in het bosch gevlucht zijn, daarbij de medewerking van de bevolking hebben gekregen. De over ledenen laten vrouwen en kinderen achter. GROOTE BRANDEN.. Te Alabioe, gelegen nabij Amentai Oeloe- soengei, heeft een groote passarbrand ge woed. Zes groote blokken tokos werden in de asch gelegd. De totale schade wordt ge raamd op 140.00, waarvan slechts 18.000 door verzekering is gedekt. Een persoon is in de vlammen omgekomen. De kampong Tandjong Pasir Koeala (O.K. S.) is totaal afgebrand, met uitzondering van het gebouw van de politiepost, de telefoon centrale en de Kerapatan-gebouwen. E>e schade bedraagt anderhalve ton, waarvan slechts een klein deel door verzekering ge dekt is. De oorzaak moet liggen in een onge luk door onvoorzichtigheid. DE DIEFSTAL VAN ARCHIEF STUKKEN. De volksleiders Slamat, Iskander en Kar- tono zijn onder verdenking van diefstal van geheime stukken uit de archieven van het hcofdparket overgegeven aan den assistent resident van Batavia voor eene beslissing of zij in preventieve hechtenis zullen worden gezet. Men vermoedt dat Iskander en Kar- tono niet vervolgd zullen worden. De gestolen stukken zijn voor het voor naamste deel maandverslagen uit het archief van den procureur-generaal inzake de in- landsche volksbeweging waarin alle bevin dingen van de politieke recherche verzameld zijn en de resultaten van dien dienst over ge heel Nederlandsch-Indië. Iskander heeft een poging tot zelfmoord gedaan, aangezien hij geheel overstuur is door het feit dat hij zelf bekend heeft, dat zijn jongere broeder eenige van deze gestolen stukken voor hem heeft afgeschreven. Iskander en Slamat zijn neven van elkaar. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermerif instemt ONWILLIGE PASSAGIERS EN DE GEVOLGEN. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Het gebeurde dezer dagen, toen ik mij per autobus van de N.H.M. van Alkmaar naar den Helder begaf, toen een mijner mede-pas sagiers aan het beleefde verzoek van den be stuurder om de gagage niet op de zitplaatsen te zetten doch daaronder, geen gevolg gaf. Tot 2 maal toe werd hem zulks verzocht, doch steeds werd de bagage weder op de banken gezet, waardoor de bestuurder merkbaar zenuwachtig werd. Toen deze voor de 3de maal zich er van overtuigde of aan het ver zoek werd voldaan en hiervoor omkeek, kwam de auto in botsing met een boom. Eenige ma- terieele schade was het gevolg, doch men kwam overigens met den schrik vrij. De onwil lige bekwam door een glasscherf een kleine verwonding, maar de noodlottige gevolgen voor den bestuurder bleven niet uit. De man, die gehuwd is, werd op staanden voet ont slagen. Nu is het mijn bedoeling om door middel van uw blad ten sterkste te protestee ren tegen deze onderneming, daar m.i. het zenuwgestel van den bestuurder te zeer be- invloed wordt door een dergelijke strafmaat in toepassing te brengen. Met dank voor de plaatsing, B. Mijne Heeren! Naar aanleiding van het ingezonden stukje van 13 dezer, onderteekend door den heer Smit. verzoek ik U eenige plaatsruimte. Hoewel het weinig actueele waarde bezit, wil ik met enkele regelen zijn vermeende grieven ontzenuwen. Aan het vaste personeel worden de feest dagen uitbetaald. Zij kennen de door mij in gevoerde bepalingen waarvan één is, dat den z.g. derden Pinksterdag zoo noodig of al leen 's morgens of den geheelen dag gewerkt wordt. Aan die menschen, die vóóraf een verzoek daartoe doen, wordt toegesriftn den geheelen dag vrij te hebben. Juist was toen nog uitdrukkelijk gewezen op deze bepaling, daar er dringende spoed- orders waren, doch Smit wenschte zich daar niet aan te houden. Hoewel ik hem als goed meubelmaker in dien drukken tijd zeer slecht kon missen, moest ik hem verderen arbeid in mijn fabriek ontzeggen. Welk een chaos zou het worden als iedere werknemer naar willekeur kon doen, wat hij zelf wenschte. De pendag. waarover Smit schrijft, bestaat zeer zeker. De week toch loopt in mijn fabriek van Zaterdagmorgen tot Vrijdag avond. Smit heeft over dezen pendag niet ge sproken, doch diende een vordering ir. van f 25 voor de overige dagen der week, welke vordering vanzelfsprekend door het kanton gerecht is afgewezen. Ik meen hiermede te kunnen volstaan en zal over deze arbeidskwestie welke reeds lang geleden is, niet verder correspondeeren. Met Haai- en Hoogachting, Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik opname voor onder» 7ooals men weet, heeft de V ereenigde Brandstoffenhandel, kortweg de V. b., eer, kraan in gebruik voor het lossen van haar brandstoffen. Dat zij dit werktuig heeft inge. voerd. is natuurlijk haar recht. De Vereenig. de Brandstoffenhandel levert voor een belang, njk gedeelte aan alle klassen der bevolking brandstoffen, aan de meer gegoeden en de minder gesitueerden. Indien nu deze kraan van den V. B. in haar bedrijf goede diensten doet is 't m.i. onnoodig, dat deze menschenver vanger in dienst wordt gesteld voor bedrijven geheel buiten haar bedrijf om. Twee weken ereleden loste zij een lading van 900 ton basalt, terwijl de werkloozen met de handen in hun zakken stonden toe te kijken Straks komt weer basalt, straks komt weer wat anders en de Vereenigde Brandstoffen- handel, die aangewezen is op een niet gering gedeelte der arbeidersbevolking, dient te weten, dat haar kraan slechts ten dienste staat voor kolen en alles wat daarnaast „gegrepen" wordt een belangrijk gedeelte der „jongens van de kade" werkeloos maakt en in niet ge ringe mate zorgt voor de verarming der wer- keloozenkassen. Een lichaam als de V. b heeft een dergelijk douceurtje niet noodig tet koste van zoovele gezinnen, die het eerlijk noodig hebben. Met dank voor de plaatsing, J B Geachte Redactie, In antwoord op het ingezonden stukje va het raadslid, den heer Lek, het volgende: De heer Lek praat veel, zeer veel, doek zegt weinig. Daarom is het niet gemakkelijk de bedoe ling weer te geven, welke dit raadslid achtei zijn woorden verbergt. Hij erkent dit zelf reeds, door in zijn stukji te schrijven: „Ik heb mij op dit punt niet uit gedrukt volgens mijne bedoeling Maar hoe kunnen wij, correspondenten, dan weten wanneer hij zich wel uitdrukt volgens zijn bedoeling? De speechen van den heer Lek in de raadszaal munten uit door uitvoe righeid en onduidelijkheid en tegenstrijdig heid en loopen in de nneste gevallen op niets uit, daar hij bijna altijd eindigt, met te ver klaren, dat hij zich: „in dit geval wel met het voorstel kan vereenigen Het spreekt vanzelf, dat dergelijke noode- looze omslag eenvoudig door ons niet wordt opgenomen."De plaatsruimte kan beter be- steed worden. Op de door hem genoemde punten kan ik kort zijn. Bij het punt: „Salarisherzieningen" heeft de heer Lek niet de minste blijken gege ven, dat hij het niet eens was met de woor den van den heer Snel, noch door woord, noch door eenig gebaar. Daarna verklaarde hij zich met de verhooging van burgemeester- secretaris w e 1 te kunnen vereenigen, doch niet met die van den gemeente-ontvanger. Hij wenschte hiertegen wel te protesteeren, omdat de werkzaamheden van den ontvan ger eerder af, dan toegenömen waren, doch wilde hierover geen stemming uitlokken. Tot zoover de heer Lek. En thans schrijft hij: „Ik heb mij op dat punt niet uitgedrukt volgens mijn bedoeling" en geeft te kennen dat hij „tegen al die verhoog in gen is". Het laat mij volko men koud waar de heer Lek vóór of tegen is, doch ik geef hem in overweging voortaan te trachten, zich beter te leeren uitdrukken volgens zijn bedoeling, dan is zijn z.g. recht- zetterij overbodig en wekt hij niet, zooals thans den indruk, dat hij zijn verkeerde hou ding tegenover zijn kiezers goed wil praten door draaierij en door zich te verschuilen achter den verslaggever. Het tweede punt, de z.g. „hetze" in de ge meente tegen inenting en deszelfs rechtzet- terij door het raadslid Lek kwalificeer ik kortweg als „nonsens". Immers in deze laatste alinea van zijn stukje ontkent hij inenting te hebben aangeb raden, doch beweert wel te hebben betoogd, dat dr. Heiiermans aanraadde van twee kwa den het minste te kiezen „en dat was in enting!! Dus, vóór of tégen Geachte heer ndacteur ik zal 't hier voor- lcopig bij laten. De heer Lek moge zich ech ter we! bedenken, dat, als een raadslid zich niet volgens zijn bedoeling weet uit te druk ken, hij de gevolgen niet aan de [>ers, doch uitsluitend aan zich zelve heeft te wijten. Met dank voor de plaatsing, De correspondent, A. F. BLOK. GEMEENTE CONTRA ONTVANGER. In de gisteren gehouden raadsvergadering der gemeente Bergen-op-Zoora besloot de Raad tot het instellen van een rechtsgeding in eersten aanleg tegen den oud-gemeente ontvanger aldaar, ter bekoming van betaling van een bedrag, groot 39.416, zijnde het be drag door den ontvanger voornoemd aan d« gemeente verschuldigd terzake van een kas tekort over het dienstjaar 1925, in zijn beheei als ontvanger dezer gemeente. Verder keurde de Raad het besluit van B. en W. goed tot het nemen van maatregelen, het leggen van beslag op de daarvoor in aan merking komende goederen van den ontvan ger ter verzekering der rechten van de ge meente inzake de bovengenoemde vordering STAKINGEN. De personeelen te Amsterdam van eenige tegelzetterspatroons, tezamen ongeveer-' 20 man, zijn in staking gegaan, wegens e® loongeschil. Te Maastricht hebben zestig jeugdige ar beiders bij de aarde werkafdeenng aan d* fabriek „De Sphinx" het werk gestaakt. Zij eischen loonsverhooging, welke de directie echter niet wil toestaan, aangezien de ait>ei ders deze eerst een paar maanden geleden hebben gehad. HET VOOR-OEFENINGSINSTITULTT De commissie geïnstalleerd. De minister van defensie dr. Deckers, heeft gistermiddag geïnstalleerd de commissie- Borel, betreffende het voor- oefeningsinstituut De voorzitter der commissie generaaj- roajoor J. H. Borel beantwoordde de rede van den minder

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6