illuiistit CoinnL U LAATSTE WEU Honderd Iwse sn dirtigste Jaargang. Donderdag II» Januari Radio-hoekje FEUILLETON. Aandachtig hoorde Maurer toe. Bijna had Provinciale Bond van Rund- veefokvereenigingeninN. h. Provinciaal nieuws jio. 18 1929- Vrijdag 17 Januari. Hilversum, 1071 M. (Van 12.6.n.m- 298 M.) 10.—10.15 Morgenwijding. 12.01— 2.Concert door het A. V. R O.-Kwartet. 2.052.45 Uitz. voor scholen. Dr. J. J. van Dael spreekt over: Wat zullen we worden? 2.45—3.— Gramofoonmuziek. 3.4.— Maak het zelf, cursus. 4.305.Gramofoonmu ziek. 5.—5.30 Lezing door Mr. G. A. Swart over: DeMakelaardij in Vaste Goederen. 5.30 —6.30 Concert door het Omroeporkest. 6.30 Vaz Dias: Koersen. 6.457.15 Spaansch ivoor beginners. 7.157.45 Radiocursus van- vege het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.01 A. V. R. O -Radio-Tooneel. Opvoering in de studio van „Mijn en Dijn". Spel van eerzucht en «jdelheid in een deftige stad in 3 bedr. door Jo van AmmersKüller Opgevoerd door de Haarlemsche Tooneelclub. In de rustpoos: Persberichten. Na afloop gramofoonmuziek. 12 Sluiting. Huizen, 1875 M. 10.30—11 N. C. R. V. Ziekendienst. 11.—11.25 N. C. R V. Voor de jeugdige zieken. 11.30—12.— K. R. O. Gods dienstig halfuurtje. 12.01—12.15 K. R. O. Politieberichten. 12.15—1.15 K R. O. Con- eert door het K. R. O.-Trio. 1.152.K. R. O. Gramofoonmuziek. 2.3.K. R. O. Gramofoonmuziek 4.5.N. C. R. V. Gra mofoonmuziek. 5.6.30 N. C. R. V. Trio concert. Viool, cello en piano. 6.30—7.K. R. O. Lezing over: De eerste R.K. Tuinbouw- winterschool. 7.7.30 K. R. O. Cursus schriftverbetering. 7.30 V. P. R. O. Pers- en poitieberichten. 8.— V. P. R. O. Lezing over: Christus-beschouwingen. 8.30 V. P. R. O. Concert. 9.V. P. R. O. Lezing over: Reli gieuze toestand internationaal gezien. 9.40 V. P. R. O. Concert. 10.10 V. P. R. O. Voor dracht uit eigen werk door Ds. D. Vorster. 10.30 V. P. R. O. Concert. Daventry, 1554-4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert. M. Blendel, viool. M. Duncan, piano. 12.50 Orgelconcert door R. Goodall. I.20—2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Concert. M. Blyth, sopraan. J. Buckley, bariton. E. Karen, piano. 4.20 Dansmuziek. 4.50 Orkest- concert. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Lezing. 7— Concert. M. Hayward, viool. O. Connor Morris, piano. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Lezing. 8.20 Symphonie Concert. J. Szigeti, viool. Symphonie Orkest. 9.20 Nieuwsberich ten. 9.35 Voortzetting concert. 10.20 Nieuws berichten. 10.25 Lezing. 10.40 Verrassing. II.20—12.15 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.20—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramo foonmuziek. 8.20 Muzikale causerie. 9.05 Concert. Orkest en harp. Langertberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.45 Gramofoonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 3.504.50 Jeugdtooneel. 4.50— 5.50 Orkestconceri. 7.20 Concert door Mari- gaal Vereeniging. 8.40—9.10 Strijkkwartet. Daarna tot 11.20 Gramofoonplaten. (Dans muziek). Kalundbcrg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.-4.Concert. Orkest en declama tor. 4.5.Kinderuurtje. 7.208.30 Or kestconcert. 9.10—10.20 Trio-concert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Kamermuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert en zang. Zeesen, 1635 M. 6.159.50 Berichten en lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.1512.50 Berichten. 1.201.50 Gramo foonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert uit Leipzig. 4.50—7.20 Lezingen. 7.20 Concert. Orkest en pianist. 7.50 Uit Breslau„Herr Peter Squenz" van Andeas Gryphius. Daarna berichten en lezing. 9.50 Concert door Mandoline en Luit. Orkest m. m. v. vocale solisten. PER RADIO UITGEZONDEN. De kerkdienst, welke a.s. Zondagavond te half zes in de Ned. Herv. Kerk te Broek op Langendijk gehouden wordt, zal door de Ned. Chr. Radio Vereeniging over Huizen worden uitgezonden op golflengte 1071 M. In dezen dienst hoopt voor te gaan Ds. A. E. van Baaien, die preeken zal over Daniël 5 30: „In dienzelfden nacht werd Belsazar, der Chaldeeën koning, gedood". Ueber den Tod liinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W. H. C. Bollaard. U) „Maar er valt mij iets in", vervolgde 't meisje, terwijl haar gezicht ernstiger werd. „Was jij vannacht in het salon?" „Of ik in 't salon was?" herhaalde de man verwonderd. „Hoe komt u daar zoo op, juffrouw?" „Je antwoordt me vandaag altijd met een wedervraag." „Laat ik u dan zeggen, juffrouw, dat ik vannacht niet in het salon ben geweest, maar mag ik u nu vragen hoe u daarop kwaamt?" „Natuurlijk mag je dat. De zaak is heel eenvoudig. Ik was vannacht nog tamelijk laat op, om een gewichtigen brief te schrij ven". Een glimlach van geluk kwam om haar mooien mond, omdat ze dacht aan de aanlei ding tot dien brief. „Het was doodstil in huis, toen ik opeens op den gang voor mijn kamer de planken zachtjes hoorde kraken, alsof iemand zonder schoenen aan snel en voorzichtig voorbij liep. Een oogenblik later meende ik het piepen te hooren, dat ontstaat a's de salondeur geopend of gesloten wordt d 'mArl Parkhotel te Hoorn werd Woens- sehoudfn" ?)ste al£emm* vergadering nd&JS*- den Prov Bond Rund- gmgen in ^'ke verga- «ring door een 70-tal leden was bezocht dg]}!6 Vh^fltter' de heCT B K'eijn van Assen- Hnorn f. speciaal den burgemeester van Kdhli*T' d°°r zijn te««iwoordig- ïandK J g van z'Jn belangstelling in het landbouwvereenigings-leven. J etma!geloop€n iaar' aldus sPr moet he- pvI 6t fïarte letters in het landbouw- leven wordeft aangeteekend. Gaf 1928 in zekere zin de hoop, dat aan oen crisistoestand eenigszins een einde zou komen, 1929 heeft aan che verwachting he- aas niet beantwoord en was voor het gehee- jandbouwleven een jaar van teleurstelling Uit was ook merkbaar aan de algemeene geestestoestand van de boeren waarin waar neembaar is een wanhopen aan hetgeen voor oen landbouw wordt gedaan om deze op een hooger plan te brengen. \r „Pr'b'ee* ondanks besprekingen in den Volkenbond over het landbouwleven van oordeel, dat de landbouwers hun eigen boon tjes moeten doppen en wekte dan ook op de belangstelling voor het landbouw-vereeni- gingsleven te bevorderen. Hij opende met den wensch, dat de besprekingen tot heil van den bond zouden strekken. De door den secretaris, den heer E. Koster Dzn. te Berkhout, gelezen notulen, werden onder applaus onveranderd vastgesteld. De secretaris deelde hierop mede, dat door den Bond, het Varkensstamboek en het Scha penstamboek, die een lid van het hoofdbe stuur van de H. M. v. L. kunnen aanwijzen, bij enkele candidaatsstelling gekozen was de heer P. Stapel te Hoogcarspel. Van het be stuur van het Landbouwhuis was bericht in gekomen, dat op gfond van de onvoldoende medewerking, de poging om een landbouw- propagandist aan te stellen, te moeten op schorten, tot de behoefte aan een propagan dist-consulent meer wordt gevoeld. Medegedeeld werd nog dat in verband met den Centrale Fokveedag op 10 en 11 Sept te Hoorn de algemeene vergadering van de H. M. v. L. 10 September te Hoorn zal wor den gehouden. De heer A. eesman te Wieringerwaard, werd bij acclamatie herkozen als lid van de commissie v. d. Coöp. aankoop van den Bond. Tot afgevaardigde van het N. R. S. werd de heer A. Ruybs te Oosterblokker en tot plaatsvervangend lid de heer E. Dz. Govers te Alkmaar gekozen. Tot afgevaardigde voor het Kon. Ned. Landbouw-comité werd de heer E. Koster Dzn. te Berkhout en tot plaatsvervangend afgevaardigde de'heer Jb,. Kaan Kzn. te Wieringerwaard. Deze b. noemingen geschiedden allen bij acclamatie overeenkomstig de aanbevelingen van het bestuur. Aan de orde was hierop de benoeming van een voorzitter. De aftredende voorzitter was niet herkiesbaar. Door verschillende fokvereenigingen was de heer Jan Blauwboer te Barsingerhorn canaidaat gesteld, terwijl de fokvereeniging te Stempetoren de heer E. Dz. Govers te Alk maar candidaat stelde. Gekozen werd de heer Jan. Blauwboer met 39 stemmen tegen 4 stemmen op den heer Govers en 5 op den heer D. Laan te Berk hout. Bij de behandeling van de begrooting, die in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 2120 aanwees, werd besloten om de con tributie van lid-fokker terug te brengen van 2.50 op 1.50. De begrooting werd conform goedgekeurd. Doel en inrichting van den op 10 en 11 Sept. te Hoorn te houden Centra len Fokveedag te N.-H. Ir. L. de Vries, Rijksconsulent, hield hierna een inleiding over het onderwerp „Doel en inrichting van de op 10 en 11 September a.s. te Hoorn te houden Groote Centrale Fok veedag in Noord-Holand voor de organisa ties van de Rundvee-, Schapen-, Varkens- en Geitenfokkerij". Hij gaf een uiteenzetting van hetgeen tot nog toe op dit gebied gedaan wordt om de reclame voor het vee te bevorderen en wees er op, dat Tentoonstellingen en Fokveedagen viel door elkander worden gebezigd. Spr. gaf aan, dat de reclame veel voorbe reiding eischt voor een goed opgezette ex positie enz. Men moet zooveel mogelijk een juist beeld geven van de veefokkerij en de groepen op den voorgrond stellen. Op de collecties komt het aan om een ver gelijkend oordeel te vormen. Als men leering voor op stelt, kan recla me niet voor op staan. Reclame tot het uiter- - 1 hij weer „merkwaardig" gezegd, maar hij be- heerschte zich en zei slechts: „Misschien is 't een van de dienstmeisjes geweest." „Neen", zei Else dadelijk, „die heb ik al ondervraagd". „Dan mevrouw misschien." „Ook niet. Moeder lachte mij uit, toen ik haar vertelde wat ik vannacht meen te heb ben gehoord. Ze zei dat het zenuwachtig heid was, omdat ik 's nachts brieven schreef inplaats van te slapen." Maurer glimlachte, want Else had haar ouden vriend onder geheimhouding al lang haar verhouding tot Walter Zernikow ver teld. „Ja, als mevrouw er niet geweest is, en de dienstmeisjes niet en ik ook niet", begon Maurer weer, „dan kan alleen de professor er geweest zijn. Else schudde ontkennend het hoofd. „Va der heb ik ook al gevraagd en die antwoord de mij ongeveer hetzelfde als moeder." „Dan zullen uw ouders wel gelijk hebben", zei de knecht glimlachend, maar bij zich zelf dacht hij, dat, wat den professor betreft, er iets toch niet in den haak was. Maar dit mocht hij niet hardop zeggen en ten slotte ging het hem ook niet aan wat de professor s nachts in het salon had gedaan. Alleen wist hij, dat deze daar toen een bankbiljet van duizend mark had verloren en het licht had laten branden, maar hoe hrj ook na dacht, hij kon er niet.uit wijs worden. In elk geval e?n heel,, heel merkwaardige ste en l»ering zijn strijdig, doch een compro mis tusschen beiden is wel mogelijk. Bij tentoonstelling is reclame no. 1 en bij den Fokveedag moet leering voorop staan en kan men tevens reclame betrachten. De fokkers verdeelde spr. m le klas en ge middelde fokkers. Een blijven loonende afzet is echter alleen mogelijk indien voorkomen wordt, dat men teleurstellingen krijgt in de gewone bedrij ven met vee. dat onder bijzonder gunstige omstandigheden is groot gebracht. Toch is het plicht van de leidende fokorga- nisaties de kleine groep le klasfokers in de gelegenheid te stellen de resultaten van hun fokresultaten te toonen, omdat door hun ar beid in de wereld een goede naam voor het- vee in hun provincie wordt veroverd. De eerste klasfokkers moeten :chter beden ken dat zij niet steeds het beste voor enkele rijksdaalders meer naar buiten moeten laten gaan. De groote groep fokkers verbetert voor eigen fokkerij en verkoop van fokmateriaal is voor hen bijzaak. Zonder van hoogerhand regelend op te tre den, moeten de inzendingen van de 2e groep op een fokveedag bevorderd worden, doch geen vrije aangifte, maar met 't oog op de reclame, een selectie van het beste. Voor het opvoedend element is het noodig de groepsmiddeling meer naar voren te bren gen Daarom zullen den len dag groepen wor den gevraagd. Er wordt ook naar gestreefd bij de beoor deeling de fokwaarde van de ingezonden die ren tot uiting te brengen en daarom wordt er ook een individueele keuring gehouden en een aparte beoordeeling voor dieren van lichten en zwaren grond. Wat spr. verwachting betreft, 't aantal 1 Vt- jarige in te zenden dieren zal voldoende zijn; waarschijnlijk is dit ook het geval met de 2V.r jarige stieren, doch dit kan helaas niet gezegd worden van de rubriek oudere stieren Dit aantal is te gering en bewijst, dat de Noord- hollandsche fokkers de systematische fokkerij nog niet voor 100 begrijpen. Een doelbewuste fokkerij streeft naar het meest richtige gebruik van het fokmateriaal Het gering aantal oudere stieren maakt den indruk, dat een stier wordt beschouwd als een noodzakelijk kwaad, inplaats van als het voor naamste middel de productieviteit van eigen veestapel te verzekeren. Vaak roept men te laat ach en wee, omdat men een uitnemende stier te vroeg ter slacht bank leidde. De le dag worden geëxposeerd vereeni- gingsgroepen en individueele keuringen. Rubriek 1. Groepen van 4 stierkalveren uit een fokvereeniging. Rubriek 2. Groepen van 4 ku(kalveren uit een fokvereeniging. Rubriek 3. Groepen van 5 hokkelingen uit een fokvereeniging. Rubriek 4. Groepen van 3 melkvaarzen een fokvereeniging. Rubriek 5. Groepen van 3 melkventers uit een fokvereeniging. Rubriek 6. Groepen van 5 oudere melk koeien uit een fokvereeniging en toebehooren- de aan minstens 2 eigenaars. Betreffende de samenstelling van deze groepen zij vermeld, dat voor de rubrieken 1 en 2 de kalveren 1 reservedier en voor de rubrieken 36 voor elke groep twee reser- ve-dieren mogen worden meegenomen. Bij de beoordeeling worden, behalve voor die van de kalveren, eerst voor alle rubrieken in totaal de dieren individueel gekeurd en de beste dieren per rubriek bekroond. Daarna heeft de wedstrijd van de groepen tegen el kander plaats. Verder worden nog dezen dag individueel beoordeeld: Rubriek 7. Jarige stieren. Rubriek 8. Tweejarige stieren. Rubriek 9. Driejarige- en oudere stieren. Rubriek 10. Zichtbaar drachtige schotten geboren in 1928 of daarmee gelijkgestelden Rubriek 11. Zichtbaar drachtige koeien, ge boren in 1927 of daarmee gelijkgestelden. Rubriek 12. Zichtbaar drachtige koeien, ge boren in 1926 of vroeger. De kalftijd van de ingezonden dieren in de rubrieken 10, 11 en 12 mag uiterlijk 31 De cember zijn, hetgeen o.m. moet worden aange toond door het over te leggen dekbewijs. Rubriek 13. Kampioen en reserve-kampioen uit de melkgevende dieren genoemd in de rubrieken 4, 5 en 6. Rubriek 14. Kampioen en reserve-kampioen voor de stieren genoemd in de rubrieken 7, 8 en 9. Rubriek 15. Demonstratie van de kamp. en reserve-kampioen der koeien op de Nationale tentoonstelling in 1928 te Den Haag. Deze beide dieren zijn van mededinging in de indi vidueele keuring en voor de kampioenschap pen uitgesloten. Wel mogen zij geplaatst worden in de groepen. Daarna demonstratie in den ring o.m. van de geschiedenis, constateerde Maurer, toen bij een paar minuten later begon met zilverpoet- sen. De professor en Else hadden afgesproken om na het middageten naar het schilderijmu seum te gaan, want hij wilde tegenwoordig zijn bij het ophangen van het portret Vroo- lijk babbelend liep Else naast haar vader. Dat zij zich over het leven verheugde, stond duidelijk op haar mooie gezichtje te lezen en 'twas haar net alsof de dorre bladeren, die op den weg lagen en onder haar voeten rit selden, haar wondermooie dingen toefluister den. Sinds gisteren vond zij, dat de wereld nog veel, veel heerlijker was dan te voren. Nu waren zij bij het museum. Eenigszins gedrukt besteeg de professor de tweede bree- de, steenen treden naar den ingang: op de bovenste had hij den ouden Thomas gezien. Als een visioen meende hij hem weer op de zelfde plaats te zien staan en met geweld moest hij die herinnering van zich afschud den. Het schilderijmuseum was eens het slot, dat door de hertogen van Schneiditz-Steini- gen werd bewoond, doch anderhalve eeuw- geleden kreeg 't de bestemming, die het thans nog had. Ook eenige beeldhouwwerken be hoorden tot het bezit van het museum. Het was niet gemakkelijk den bouwstijl van het reusachtige gebouw in een bepaalde klasse ie rangschikken. Wel was het oorspronkelijk in gothischen stijl opgebouwd, maar daarna had de fantasierijke vroegrenaissance er iets inzending der fokvereenigingen die com pleet uitkomen in de rubrieken 3, 4, 5 en 6. Den 2den dag worden geëxposeerd fokfam. en inzendingen van eigenaars. Rubriek 16. Groepen van 4 stierkalveren afst. v. één vaderdier. Rubriek 17. Groepen van 4 kuikalveren afst. v. één vaderdier. Rubriek 18. Groepen van 5 hokkelingen afst v. één vaderdier. Rubriek 19. Groepen van 4 melkvaarzen afst. v. één vaderdier. Rubriek 20. Groepen van 4 mefkfwenters afst. v. één vaderdier. Rubriek 21. Groepen van 4 oudere melk koeien afst. v. één vaderdier. Rubriek 22. Moederdier met minstens 4 af stammelingen. kinderen of kleinkinderen, waarvan minsten» 2 kinderen en de kleinkin deren uit de vrouwelijke linie. Rubrtek 23. Groepen van vee van eige naars, bestaande uit 5, 7 of 15 dieren naar gelang van de grootte der bedrijven. In deze groepen moeten bij inzendingen van 5 dieren minstens 3, bij die van 7 min stens 4 en bij die van 15 minstens 10 melk gevende koeien aanwezig zijn. Bedrijven tot en met 20 melkkoeien, kunnen volstaan met een groep van 5 dieren, bedrijven van 21 tot en met 50 melkkoeien met een groep van 7 dieren en bedrijven boven de 50 melkkoeien moeten een groep van 15 dieren inzenden Voor de reservedieren van de groepen geldt hetzelfde voorschrift als voor den eersten dag. 0-1. voor de rubrieken van de kalveren mag één en voor de andere rubrieken mogen twee reservedieren worden aangewezen. De verwachting van beide dagen is. dat de gunstige inéruk van het Noord-Hollandsche vee op de Nationale Tentoonstelling te 's-Gravenhage zal worden versterkt. Het bezoek uit het binnen- en buitenland zal zooveel mogelijk worden bevorderd. De commissie heeft reeds een brochure samengesteld, die in het Fransch, Duitsch, Engelsch en Spaansch zal worden vertaald en verspreid in de desbetreffende landen. Ook zullen eenige vooraanstaande buiten landers op het gebied der fokkerij worden uitgenoodigd. Hoorn die dagen met een bezoek te vereeren. Verschillende commissies zijn ingesteld om den fokveedag zoo goed mogelijk te doen verloopen. Het bestuur zal ten behoeve van de reclame al die maatregelen trachten te treffen, die noodig zijn om in het binnen en buitenland de aandacht van belangstellenden en belanghebbenden op de fokveedagen te concentreeren. opdat de aandacht in daadwer kelijke belangstelling wordt omgezet. Voor de fokkers en de leiders van de fok- veevereenigingen zijn naar spr.'s overtuiging de periodieke fokveedagen noodzakelijk, om vast te steller, dat er in de kwaliteit van het vee vooruitgang bestaat. De loonende afzet van het overtollige fok- vee moet bevorderd worden en uit een ver gelijking kan een eerlijke gezonde concurren tiestrijd geboren worden. Uit de critiek op de centrale stierenkeuring in 1929 te Alkmaar moet wel deze conclusie worden getrokken, dat de provincie is tegen gevallen. Critiek kan opbouwend zijn. doch het is goed deze aan de practijk te toetsen. De resultaten van de matige stieren zal men op den fokveedag kunnen aanschouwen. Spr. 'hoopt dan ook, dat de critiek daar aanwezig zal zijn, om de critiek geargumenteerd te handhaven of het oordeel te verzachten of te wijzigen. Spr. hoopt dat de dag zal bewijzen, dat hij is geweest een propagandamiddel. Spr. eindigde met de verzekering, dat het bestuur alles in het werk zal stellen den dag zoo goed mogelijk te doen slagen en een op wekking aan de aanwezigen hun uiterste best te doen om den fokveedag als een onvergete lijke gloriedag in de geschiedenis van de Noord-Hollandsche fokkerij vast te leggen. (Applaus). Verschillende aanwezigen drongen er op aan om althans rubriek 23 in het vraag programma te wijzigen en laakten het, dat de fokkers geen gelegenheid gehad hadden invloed op de samenstelling van het pro gramma uit te oefenen. De voorzitter verzekerde, dat ook de com missie de naar voren gebrachte bezwaren ernstig onder de oogen had gezien, doch dat wijziging van het programma niet meer mogelijk was. Ir. de Vries verzekerde nog, dat men het programma als een compromis moest zien tusschen het streven om voor het Noord- Hollandsche vee reclame te maken en een ex positie tot leering van de fokkers en de leiders van de fokvereenigingen. De heer Haan. Alkmaar, verzekerde nog, dat bij gelijkwaardigheid een groep van een eigen fokker zou worden voorgetrokken boven die van een fokker die de groep met een aan- kooper had gevormd. De burgemeester van Hoorn bracht namens het gemeentebestuur en de ingezete nen van Hoorn hartelijk dank. dat men voor dezen dag ditmaal de keuze van Hoorn had gedaan. Het g- meentebestuur zou nu zeker alle voorlichting en bijstand verleencn, die ge- wenscht wordt. Spr. hoopte, dat wanneer over 1930 de balans voor den landbouw wordt opgemaakt er geen plaats meer is voor het sombere woord waarmede in het openingswoord over 1929 werd gewaagd. Tevens hoopte hij, dat de fokveedag zal bijdragen aan den beteren toestand dien hij den landbouw toewenscht. Spr. betreurde het, dat de voorzitter juist moest aftreden, nu de bond zulk een belang rijke gebeurtenis te wachten staat, doch hij was overtuigd, dat de heer Kleijn zijn beste krachten aan de belangen van den bond zal blijven wijden en eindigde met de beste wenschen voor den bond uit te spreken De heer Haan huldigde den aftredenden voorzitter namens het bestuur en zegde hem hartelijk dank, voor alles wat hij voor den bond had gedaan. De heer K h n, Naarden, voorzitter van de Provinciale Commissie, huldigde den afgetreden voorzitter voor hetgeen hij als lid van die commissie deed en stelde daarbij in het licht, dat het mede de verdienste van der» heer Kleijn was. dat de samenwerking met de provinciale commissie steeds zoon pret tige was geweest. De heer K1 e ij n dankte voor de tot hem gerichte waardeerende woorden, dien den weemoed van het scheiden verzachten en hem een riem onder het hart gestoken waren Hij dankte de vergadering voor de hem steeds betoonde medewerking en richtte ten slotte nog een bijzonder woord van dank tot zijn mede-bestuursleden en den secretaris. Hierna sluiting. aan toegevoegd, terwijl eenige versierselen en zuiltjes verrieden, dat ook de barok-tijd niet zonder zijn spoor te hebben achtergela ten aan Schneiditz was voorbijgegaan. Trots zijn interessant verleden was de indruk, die het uitwendige van het gebouw teweegbracht, over het algemeen nuchter en plomp. Bij het binnentreden kwam men in een ruime hal, in welker midden een wenteltrap, zooals men die in het Palazzo Barberini te Rome vindt, welke naar de volgende verdieping leidde. Deze interessante trap was een bijzondere bezienswaardigheid voor vreemdelingen, die Schneiditz bezochten. De in een der pijlers aangebrachte electri- sche klok wees op drie uur. Op dit uur placht het gewoonlijk zeer stil te zijn in het museum en ook nu was dit het geval. De portier, die zich verveelde en in de hal liep te ijsberen, groette den professor en diens dochter zeer eerbiedig en meldde, dat het portret reeds in de directeurskamer was gebracht en de drie mannen, die het gebracht hadden, stonden te wachten om het op te hangen. Alet een vriendelijk „dank je wel" ging de professor naar de wenteltrap. Else volgde haar vader, die tijdens het naar boven gaan af en toe halt hield; zijn hart was weer aan 't spoken. Else leed er zeer onder, dat haar vader al zoo lang sukkelend was. Hoe gaarne zou ze een offer gebracht hebben, indien dit zijn hartkwaal en ziin zenuwgestel had kunnen. AKERSLOOT. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente vergaderde Maan. dag 13 Jan 1930 des voormiddags 9 ure in voltallige zitting. De voorzitter sprak de raadsleden toe op deze eerste vergadering in 1930 en bood zijn gelukwenschen aan. Voor de gemeente is 1929 niet ongunstig geweest, wat betreft ernstige sterfgevallen of iets van dien aard, maar dé economische toe stand was niet zoo gunstig. Deze eerste ver gadering in 1930 is er niet een van aangena- men aard, wat betreft de gemeentefinanciën, maar het is de wet die deze verplichtingen oplegt, waar wij ons aan hebben te houden. Ingekomen stukken. Bericht van verdaging geldleening groot 2500 en 32000 en goedkeuring geldlee ning 32000. De goedkeurir is verdaagd van de ge- me entebegrooting 1930. Bericht van den minister van onderwijs dat over 1927 834.19 te veel vergoeding is ge- noten ingevolge ari. 56 der L.O. wet 1920. Nog werden ter tafel gebracht een schrij ven van Ged. Staten houdende vrijstelling van het vak lichamelijke oefening aan de O. L. school Kogerpolder tot 1 Jan. 1931. Ingekomen Prov. Blad no. 118 jaarwedde- regeling Burgemeester, Secretaris en Ontvan ger, waarbij deze gemeente is gehandhaafd in de 3e klasse en het salaris van den burge meester is bepaald van 25003000, se cretaris wanneer deze betrekking door den burgemeester wordt bekleed 1900, ontvan ger 10001400. Besluit van Ged. Staten dat bij Kon. besluit de jaarwedde der wethouders voor elk is be paald cp 150 per jaar ingaande 1 Jan. '30. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van C. Aafjes en andere bewoners van de Stierop om aansluiting van hunne perceelen aan het electrisch net dezer ge meente. B. en W. steller, voor dit schrijven in han den te stellen van den administrateur van het G. E. B. om advies. Alzoo besloten. Verzoek van het bestuur van den Zwarte- dijkspolder om de helft der aanlegkosten var het voor dezen polder benoodigde net vooi bemaling voor rekening van de gemeente t< nemen. In handen gesteld van B. en W. om advie? uit te brengen Ingekomen de regeling 1928 en begrooting Keuringsdienst van Waren 1930. De bijdrage der gemeente is over 1930 vastgesteld op 16.12 cent per inwoner, vorig jaar 16.33. Circulaire Ged. Staten dat over 1928 door deze gemeente 37.12 te veel is gestort als bijdrage in den Keuringsdienst voor Waren. 0 Verzoek van de Ned. R.K. Volkszang- vereeniging om voor 1930 en volgende jaren 10 subsidie te verleenen. Op voorstel van B en W. besloot de raad unaniem hierop af wijzend te beschikken Adres van de vereeniging van burgemees ters en secretarissen in de kantons Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen inzake genezen. Sinds gisteren, toen haar vader haar de last van die twee maanden proeftijd van de schouders had genomen, had zij hem nog meer lief dan te voren. De trap eindigde op een breeden gang. waarop eenige smallere gangen uitkwamen. Groote deuren verleenden toegang naar de vele zalen. Aan het einde van den hoofdin gang stonden drie mannen, die hun pet af namen. Een hunner opende de deur, waarte gen hij leunde, voor vader en dochter. Zij waren nu in de directeurskamer, een zeer ruim vertrek met door den tijd verbleekte bro- caatstof tegen de wanden en een a la Wat- teau beschilderd plafond. In een hoek stond een met rood fluweel bekleed bankje, waarop de professor ging zitten. Zoekend gleed zijn blik door het vertrek, dat er door zijn koel heid weinig vriendelijk uitzag. Tegenover hem, aan een der lange zijden, hingen de drie portretten van zijn voorgangers, die evenals hij, hun zilveren jubileum hadden mogen vieren. Ginds in den hoek stond ook zijn por tret, dat hier zou komen te hangen. Reeds ja ren geleden waren de haken volgens de aan wijzingen van den lijstenmaker in den muur gedreven, zoodat men het schilderij slechts had op te hangen. „Jullie kunt nu het doek afnemen en het schilderij ophangen", riep de professor den mannen toe, die vlug deden wat hun was opgedragen. Na hun een goede fooi te hei* ben gegeven, liet hij hen gaan. (Wordtyerv.olgd,)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5