OuDS 15 Opwekkend en Bad- en Zweminrichting te Broek op Langendijk. oOoK ers/ Binnenland classifiétaie bezoldigingsbesluit 1928. B. en W. ^cellen voor dit adres voor kennisgeving a-in te nemen en zich hierover te wenden tot de Ver. van Ned. gemeenten, zijnde dit het aangewezen orgaan. De heer van 't HofOp 't platte land is het leven goedkooper dan in de steden. De woninghuur verschilt aanmerkelijk en vervoer van kinderen kan gemakkelijk plaats vinden. De voorzitter: Dat ben ik niet met U eens. Over het algemeen is de levensstandaard hier ook hoog, zoo niet hooger. Het gaat om een goede leerkracht in de gemeente te houden en gelijkstelling van salarieering. De grondslag ■van deze actie is wel gezond. De heer Helder: Het gaat om de salariee ring. Waarom het platte land wordt achter gesteld bij de steden is mij niet duidelijk. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem. Tegen de heer Van 't Hof. Schrijven van Ged. Staten wijziging Ge- meentebegrooting 1930 in verband salariee ring burgemeester, secretaris en ontvanger. Schrijven van het centraal bureau voor verificatie en financiëele adviezen van de Ver. van Ned. gemeenten. In verband met deze brieven wordt besloten de rekening 1928 en de begrooting 1930 te wijzigen als is aange geven. De voorzitter doet mededeeling van de verbetering en kosten der wegen, hetgeen met den opzichter van het Hoogheemraadschap tot aller genoegen is afgewerkt. De firma Groot vraagt ontheffing van de betaling van kadegeld groot 144 95 daar met het opmaken der begrooting daar geen rekening is mee gehouden. Alsdan had de ge meente het toch moeten betalen. Met alge- meene stemmen werd besloten deze ontheffing te verleenen. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van de gevraagde medewerking ingevolge art. 72 der L. O. Wet 1920, door het R.K school bestuur St. Jacobus Major alhier door aan de bestaande school aan te bouwena. 3 nieuwe lokalenb. aan te bouwen een gym nastieklokaal c. een overdekte speelplaatsd. vergrgoting brandstoffenbergpaats; e. veran dering van 2 oude leslokalen in een leslokaal met bijkomende werken. Naar aanleiding van dit punt, kan ik, aldus de voorzitter, wel mededeelen, dat dit niet zoo n prettige aangelegenehid is. De aan vrage voldoet aan de voorschriften van de 'L. O. Wet 1920. B. en W. komen met dit voorstel op de volgende gronden. Aanbouw 3 nieuwe lokalen, 2 oude lokalen verbouwen tot een leslokaal, dan zouden strikt genomen 2 nieuwe lokalen benoodigd zijn. Maar er dient rekening mee gehouden te worden met de ui'' breiding van het aantal leerlingen ook uit andere gemeenten o.a. Uitgeest. Ook het 7e leerjaar speelt hier een rol. Door de afname van leerlirtgen door de school in de Schermer kan met den toestand zooals die thans is niet volstaan worden. Zoo zouden er 2 lokalen be noodigd zijn maar als er 3 bijgebouwd wer den dan raken wij van deze scholen bouw af. Nu komen wij aan het gymnastieklokaal. Dan denk ik aan het bekende voorstel door B. en W gedaan in het voorjaar 1929 om te komen ^tot het bouwen van een lokaal voor lichame lijke oefening waar dan de gemeente zegging schap over had maar dit plan is toen door de raad niet verwezenlijkt en het is uitgeko men zooals ik in Juni 1929 heb gezegd. Dat volstaan kon worden met een terrein, maar dat de Inspecteur van het L. O. er op aan zou dringen wanneer een aanvraag van het R.K. schoolbestuur binnen kwam zooals nu het geval is, dat dit bestuur een gymnastieklo kaal zou aanvragen. -De, overdekte speelplaats. B. en W. zijn daar niet voor geweest met den bouw van de school in de Schermer, ook het schoolbestuur aldaar niet. De Inspecteur houdt daaraan vast. In de Schermer is een prachtoplossing gevonden daarvoor, beschut door muren aan drie kanten en op het Oosten. Dit is wel te danken aan het beleid van den architect. Het bouwen van een brandstoffen bergplaats is toer; aangehouden maar is nu cok aan de orde. Dit voorstel is het resultaat van de vele onderhandelingen met het school bestuur. Dit is hetgeen ik van dit voorstel wilde zeggen. De heer Helder- In de vergadering van B. en W. heb ik getracht deze aanvrage zoo soe pel mogelijk toe te passen. Kunnen wij niet volstaan met 2 lokalen en zoo zuinig mogelijk deze zaak af doen met het schoolbestuur. Met het bouwen van een gymnastieklokaal wach ten tot 1936. Dat is toch het voordeeligstH De heer Schermerhorn: Met het oog op de financiën wilde ik de inkorting zooveel moge-* lijk in practijk zien gebracht. De heer Schut: Als er nu 2 lokalen ge bouwd worden en over een paar jaar moet er weer een lokaal bij gebouwd worden, hetgeen ik zie aankomen dan is het voordeeliger nu te bouwen. De heer van 't Hof: Ik geloof niet dat wij zoo zeker zijn dat het aantal leerlingen zich uitbreidt. Het bouwen vraagt groote finan ciëele offers van de gemeente. Met het bou wen van een gymnastieklokaal zou gewacht kunnen worden tot 1936 Wij hebben ons toch niet altijd te houden aan het advies van den Insjiecteur. Er zijn meerdere gemeenten die uitstel vragen. Wordt de financiëele toestand beter dan kan het over een paar jaar nog. t De heer Helder: De toename van kinderen te toch niet zoo erg meer. Dat in de Schenner uitbreiding plaats heeft is te voorzien. Het opkomen en verlaten der school weegt zoowat tegen elkaar op. De heer Schermerhorn: In de Schenner krijgt men vestiging van nieuwe ge zinnen. maar daar is een lokaal over. Hier zou ik een lokaal minder willen bouwen. De uitbreiding heeft meer aan den overkant plaats dan hier. De voorzitter: Ik zou van het gesprokene dit willen zeggen: De heer Helder heeft geen nieuw geluid doen hooren. Roerend ben ik het met de heeren eens dat de gemeente zwaar belast wordt. Niemand die een open oog heeft voor de gemeen tefinanciên. zal dit ontkenden. Geregeld heeft toename der be volking plaats door geboorte en door woningbouw. Het ligt wel op den weg, een lokaal meer te bouwen, dan gevraagd wordt Daar is een technische en financieele zijde. Technisch is het beter 3 dan 2 lokalen te bouwen. Financieel is het over een paar jaar toch noodig. Ik heb overleg gepleegd met den architect. De ligging voor aanbouw is ioo ongunstig mogelijk, Ook den Inspecteur viel het erg tegen. Deze wilde een nieuwe school laten bouwen en deze lokalen bestem men voor O. L. School, waar het school bestuur niet voor was. Enkele teekemngen heb ik hier op tafel liggen. Er is met zooveel rekening te houden Het bouwen van een nieuwe school is veel te kostbaar. Soepel toepassen is gezegd, maar dit is gebeurd waaraan B. en W. meewerken. Bij de kwestie gymnastieklokaal moet ik op merken dat wij wel degelijk gebonden zijn aan de aanvragen om dit te bouwen. Deze raad staat juist contrarie met Schoorl. Ik heb den raad er op gewezen dat de gemeente het gymnastieklokaal had moeten bouwen. De wethouders schakel ik uit, de raad heeft het niet gewild. Kortom: 1929 heeft de raad het voorstel van B. en W. verworpen en nu komt het schoolbestuur met de aanvrage. In het belang der gemeentefinanciën is het ge- wenscht 3 lokalen te bouwen. Ik kan in geen enkelen vorm ontkennen dat de gemeente financieel zwaar belast wordt, maar de wet regelt deze aanvrage voor inwilliging. Dit is mijn meening wat de raad heeft opge merkt, zoodat ik gerust durf adviseeren 3 lokalen te bouwen, want later bijbouwen is duurder. In de Schenner wordt een solide school gebouwd en niet duur. Het spijt mij dat hier is opgemerkt, dat geen uitbreiding plaats heeft De gemeente gaat steeds voor uit. Om de kinderen nu weer tot hun 6e jaar thuis te laten gaat nivt op, dit is verleden jaar met ontstemming ontvangen en kan niet bestendigd blijven. Het geheele probleem ligt ter inzage. Nadat de raadsleden de plan nen hadden bekeken zei wethouder Groot naar aanleiding van de teekeningëh dat het beste zal zijn de onderwijzerswoning af te breken, de 3 lokalen te bouwen op het vrij komend terrein, dan is bovenbouw ni'rt noodig. Een nieuwe onderwijzerswoning zou dan door het schoolbestuur er naast kunnen worden gebouwd, terwijl de omge ving ook beter aanzien zal krijgen. De heer van 't Hof. 't Zal ook het voordee- ligst zijn, want met bovenbouw moet de onderbouw solide zijn. De heer Helder: 3 nieuwe lokalen en een voor gymnastieklokaal. De voorzitter: Ook ik heb gedacht aan de financiën en andere moeilijkheden. Wij zouden ons kunnen bepalen tot den bouw van 3 lokalen. De toestand aan de R.K. school is op het oogenblik zoo, dat een leerjaar verdeeld is over 2 lokalen, dit werkt goed onderwijs niet in de hand. De gedachte door den heer Groot geop perd. zou dan zoo samengevat kunnen wor den: het bouwen van 3 nieuwe lokalen, over dekte speelplaats, vergrooting brandstoffen- bergplaats en verandering van 2 oude les lokalen in een lokaal in dier voege, dat de aanbouw van 3 lokalen geschiedt ter plaatse, waar de woning van het hoofd der school staat met beding, dat aanvraagster afziet van den eisch nieuw gymnastieklokaal en opnieuw een aanvrage doet na afbouw uitbreiding en dan genoegen neemt met aanwijzing van een door het schoolbestuur aan te wijzen over tollig leslokaal ten behoeve van het onderwijs lichamelijke oefening. Het voorstel van B. en W. aldus gewijzigd, werd met algenieene stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. tot het heffen van secretarieleges, voor gedrukte stukken, kie zerslijst, politie- en bouwverordeningen, ge meenterekening en begrooting, verslag der gemeente, publieke vermakelijkheden, maken van muziek, bouwvergunning, hinderwet bewijs van goed gedrag, ontslag en benoe ming ambtenaren, trouwboekjes, nasporin gen, kadaster en legger, leges jachtacten en huwelijken. Dit voorstel werd met algemeene stemmen genoir :'i. Voo stel B. en W. heffing schoolgeld De heffing begint bij een belastbare som van 600—700 en bedraagt als dan f 2.60 per kind per jaar, gaat progressief tot f 4400 en daarboven, waarvan dan 26.20 per kind geheven wordt. Dit voorstel werd met algenieene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van de schoolgeldbiljet ten vraagt de heer Schermerhorn of de ouders deze biljetten niet anders bezorgd kunnen krijgen dan nu. Nu nemen de kinderen ze mee van het hoofd der school Dit is niet de weg. De voorzitter: B. en W. zullen dit bespre ken. Wegens vertrek van den heer Buijs werd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in den Kogerpolder benoemd' de heer Franssen, hoofd der school aldaar. Vastgesteld werd een suppletoire begroo ting 1929 en af- en overschrijving 1930. In de rondvraag zeide de heer Groot oen voorzitter dank namens den raad voor de woorden, bij den aanvang der vergadering gesproken en wenschte hem en zijn gezin een gelukkig jaar toe. De voorzitter sloot de vergadering en bracht den raad dank voor de prettige ?fhan deling dezer agenda. VED5TERKEND OUD rum oudc «u> qcthokkem op P« 3/« l_0wch 1.7&. P»t 1/2 J_t. 1.20 BROES OP LANGENDIJK. Dinsdagavond hield de Ziekenvereeniging „Steunt Elkander" haar 30ste jaarvergade ring in het lokaal van den heer J. de Boer. Aanwezig waren 34 leden. De voorzitter, de heer Stammes, opende met een woord van welkom en memoreerde dat in verband met het 30-jarig bestaan de bode, de heer P. Dirkmaat, als zoodanig dien tijd de gelden int voor de vereeniging Spr. feliciteerde den bond met zijn jubileum, waarop daverend applaus volgde Uit het verslag van den j>enningmeester bleek dat de ontvangsten hebben bedragen 4220.96 en de uitgaven 4128.38, dus is er een batig saldo van 93.52, gevoegd bij het kassaldo groot 4246.87 34 wordt een bezit op 1 Januari 1 "30 van 4340.3934. Bij monde van den heer A. Kansen werd medegedeeld de boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden. Hij adviseerde tot goed keuring der rekening met dank aan den pen ningmeester voor de accuraatheid. .Als nieuw commissielid werd benoemd de heer P. de Boer Kz. en als reserve toegevoegd de heer J. Pik. Uit het verslag van den secretaris stippen we aan, dat het ledental stationnair is geble ven en op 1 Jan. 243 bedroeg. 74 ziektegeval len hebben zich voorgedaan met een totaal aantal ziektedagen van 2387, waarover uit- keering is verstrekt, 9 bestuursvergaderingen waren gehouden cn 2 ledenvergaderingen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende heeren W. Giltjes, A. Schoon en J. Voorthuijsen met bijna algemeene stemmen herkozen, die wederom hunne benoeming aan namen. Als afgevaardigde naar de bondsvergade ring werd gekozen de heer C. Kansen en als plaatsvervanger den heer J. Bobeldijk. Den heer Visser, secr. van den Prov. B. v. Ziekenkassen, inmiddels ter vergadering ge komen, werd door den voorzitter een hartelijk welkom toegeroepen en kreeg daarom gele genheid punt 9 c'er agenda in te leiden het welk luidde: Bespreking invoering Ziektewet. Spr. memoreerde dat de strijd betreffende de Ziektewet dateert van 19CK, op- en af gaand, en dat we altijd gemeend hadden als ziekenkassen hier ode zeggenschap te krijgen, hetwelk ook eerste.is het doel was van minis ter Slotemaker de Bruine, maar door de be sprekingen in de Tweede Kamer is het anders uitgekomen en zijn de particuliere ziekenkas sen niet erkend. Ook niet het M. V. Z. als be- drijfsvereeniging. De strijd is dan ook hoofd zakelijk geloopen, wie de uitvoering zal heb ben. Zooals bekend is deze opgedragen aan de Raden van Arbeid en verschillende be- drijfsvereenigingen door den minister erkend Wat betreft de arbeiders, zijn verplicht ver zekerd al degenen, die in een onderneming werkzaam zijn. Niet verplicht verzekerd zijn zij, die een inkomen genieten van 3000 per jaar en hooger en diegene welke minder dan 2 dagen per week bij een en denzelfde patroon werkzaam zijn. Brengt een patroon zijn arbeider niet over bij een verzekering, dan is men automatisch verzekerde bij den Raad van Arbeid, wordt zoo iemand ziek dan wordt zulks door den Raad van Arbeid onderzocht, tenminste wan neer hij zich opgeeft als ziek zijnde. Wat betreft de ziekenkassen, deze kunnen nog wel degelijk werk verrichten. Bijvoor beeld eigen werkers, die niet in aanmerking komen bij de wet, blijven zich verzekeren bij de ziekenkas. Degenen die wel onder de wet vallen kunnen zich voor de aanslui tingsverzekering van 20 pCt. verzekeren, te meer ook met het oog hierop, dat men in de eerste plaats zijn rechten blijft behouden en ten tweede in verband met het zelf bouwer worden; want treedt men uit de vereeniging als lid, dan zou men in zulke gevallen later overal naast staan, ook in verband met den ouderdom. De heer Pik vroeg hoe of het met hem za! gaan wanneer de wet in werking treedt. Hij is eigen werker, maar werkt veel in los ver band, den eenen dag bij dezen en den ande ren dag bij dien. Geantwoord werd dat dezulken en losse arbeiders die voor hetzelfde geval staan, zooals zulks meermalen hier ter plaatse voorvalt, zich moeten blijven verzekeren bij de plaatselijke ziekenkas, wil men bij ziekte uitkeering ontvangen, anders beloopt men de kans dat men in het geheel niets krijgt. Even zoo is zulks het geval met losse arbeiders die geen 2 dagen in de week bij een en den zelfden patroon werkzaam zijn. Spr. zeide dat het nog wel de bedoeling is van den minister, om deze menschen onder de wet te brengen, maar nog steeds is het koninklijk besluit in deze niet afgekomen, evenmin als zulks het geval is met verschillende andere vragen, welke nog rijzen. De heer G. Kaas vroeg hoe of de wet staat tegenover seizoenarbeiders welke 10 maan den bij een patroon werkzaam zijn en men is dan 2 maanden werkeloos. Heeft zoo iemand, wanneer hij in die 2 maanden ziek wordt, dan nog recht op uitkeering of is alles dan afgeloopen? De heer Visser antwoordde, dat die per soon in de eerste maand wanneer hij ziek wordt recht kan doen gelden op uitkeering, maar wordt hij in de 2e maand der werk loosheidperiode ziek, dan ontvangt hij niets Spr. zeide dan verder dat bij de vereeniging de weg oj>en ligt om dezulken en de losse arbeiders die korter dan 10 maanden :n dienst zijn bij één patroon, te verzekeren voor de volle 100 tenminste wanneer zulks tijdelijk genoeg opgegeven werd bij het bestuur, anders zou zulks ondoenlijk zijn, daar dan de vereeniging te groote risico zou loopen. Besloten werd in dezen geest te handelen en de leden in hun eigen belang aan te raden om lid te blijven der vereeniging. Hierna bracht de voorzitter dfln heer Vis ser dank voor zijne duidelijke uiteenzetting en sloot met enkele woorden van dank de vergadering. Door een commissie, bestaande uit enkele vooraanstaande burgers, was een openbare vergadering belegd op Dinsdag 24 januari, 's avond half acht, in het café van den heer Borst. De voorzitter, de heer De Jong, opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen en sprak zijn blijdschap uit over de belangstelling die in dezen werd getoond. Verschillende personen die niet ter vergadering konden komen hebben aan het comité hun sympathie en steun toegezegd. De voorzitter achtte een bad- en zweminrich ting in onze plaats noodzakelijk. Een goede bad- en zwemgelegenheid is van 't grootste belang. De voorz. stelde aan de vergade ring de vraag of zij voor een bad- en zwem inrichting is en wat de béste wijze zal zijn om daartoe te komen. De heer Ramp vroeg wat de bedoeling van de commissie is. Zal de gemeente het moeten bekostigen of zal het door een ver eeniging worden uitgevoerd? De heer J. Sti- ne was van oordeel, dat als de gemeenteraad er voor is dat dit een stap in de goede rich ting zal zijn. De heer IJtsma voelde niet voor gemeente exploitatie. Als we met alles naar de ge meente gaan, waar is het eind? Aan het particulier initiatief moeten we de voorkeur geven. Op een vraag wat het zal kosten ant woordde de voorzitter dat er volgens bere kening ongeveer 3500 noodig zal zijn. Dr. Verdonk achtte het moeilijk om geld te krijgen van de burgers, maar ook van de gemeente. Om het b.st tot het doel te komen zou het misschien goed zijn eerst te zien wat we zelf kunnen en dan aan den gemeenteraad vragen om subsidie. De heer Zuidam geloofde niet dat de ge meenteraad er veel voor gevoelt. De heer Kamp meende ook dat het niet van de gemeente moet uitgaan/ De heer Troost zag in gemeente-exploita tie geen principieel bezwaar. Het beste was eerst met een lijst bij de burgers rond te gaan om handteekeningen waarmede instem ming wordt betuigd met het doel. De over- groote meerderheid zal hierop teekenen en dan wordt dat gevoeld als een behoefte. Als dan de lijst aan den gemeenteraad wordt aangeboden kunnen we zeggen„De gemeen te wil het". De voorzitter was van oordeel als de zaak eenmaal is opgericht dat zij zichzelf zal kun nen bedruipen door entree en abonnements gelden. De heer Bonnet merkte ook de noodzake lijkheid van baden voor de vrouwen op. Voor deze is thans geen gelegenheid om te baden. Als er steun komt uit de gemeente zal de gemeenteraad zich niet afzijdig houden. Wellicht zijn er burgers die rentelooze aandeelen wiUen nemen. De heer Smak zeide, dat in andere gemeen ten niet die onkosten worden gemaakt. In Nieuwe Niedorp bijv. is een prachtige zwem gelegenheid, uitgaande van een vereeniging. Daar zijn alleen kleedkamertjes. Gevraagd werd waar de commissie de beste gelegenheid denkt te vinden. Waarop de heer Troost antwoordde, dat ter sprake is gebracht het Zuiderdal en de ringsloot. Algemeen werd de voorkeur gegeven aan de ringsloot om het zooveel zuiverder water. Opgemerkt werd nog dat 16 jaar geleden hetzelfde plan ook geprobeerd is maar toen gesneuveld is bij gebrek aan sympathie. De tijden zijn echter veranderd en ook de in zichten zijn anders. Na een kleine discussie over wie er op de lijsten zullen teekenen, werd besloten met lijsten rond te gaan en deze te laten teeke nen door personen boven 18 jaar. Een tiental personen gaven zich hiervoor op- Een commissie werd benoemd die de zaak verder zal uitwerken. Zij bestaat uit de hee ren Bonnet, De Jong, Troost, IJtsma en Ver donk. Met een woord van dank voor de aange name besprekingen en de medewerking sloot de voorzitter de vergadering. EGMOND-BINNEN. Woensdagavond hield de heer Angenent van Amsterdam een bespreking van de Ziektewet. De opkomst van belangstellenden was flink. Na in 't kort de geschiedenis der wet te hebben nagegaan, behandelde spre ker achtereenvolgens, wie onder deze wet zouden vallen, gevallen van vrijstelling, de te betalen premie, de grootte en den duur der uitkeering, wat onder loon en dagloon moest verstaan worden, en de wijze waarop de wet zal worden uitgevoerd. De uiteenzetting was zeer helder, zoodat na afloop slechts weinig vragen om nadere inlichtingen gesteld werden. Door den rijksveldwachter alhier werd in den nacht van 14 op 15 Januari eeen heeren rijwiel meegenomen, dat onbeheerd werd ge vonden binnen het hek van een woning te Egmond aan den Hoef. Het rijwiel was vcorzien van een electr. lan taarn en bagagedrager, waarop een pakje. Met ingang van 1 Jan. 1930 werd tot jachtopziener in het jachtveld van Jhr. Six, waarvan het jachtrecht werd verpacht aan den heer Demmers, benoemd de heer B. de Winder te Castricum. Tot heden werd deze functie bekleed door den heer A. Wittebrood t 16375- Jb. Houtenoos, Dergen, j 15990; Fa Moei en Hermes, Alkmaar, 17387; W J Boltje, Heerenveen, 18690; F. Hes Jnz.,'Koedijk, 16490; W de Jong Amers foort, 17200; G. Klinkert, Oudkarspel, f 17500; Fa G. CoevertJansen, Alkmaar, 22785; C. de Graaf, Alkmaar, f 16300. De begrooting was 15070. Architect U de heer Jb. Groot, gemeente-opzichter. Het werk is gegund aan de N.V. Scheeba te Schoorldam. WOGNUM. Door den heer H. Kuiper, Leeraar aan t Rijkstuinbouwwinterschool te Hoorn za hiér nog een cursusavond worden gehouden in het trekken van bloembollen in verwarm de kassen en de schuurbehandeling. HOORN. We vernemen, dat door den heer C. J. K. van Aalst te Amsterdam aan 't Comité voor de Zuiderzee-visscherijtentoonstelling te En*-, huizen een bedrag is geschonken van 250, terwijl genoemde heer voor 1000 teekende in het waarborgfonds. De bijdragen zijn thans gestegen tot f 8000; het waarborg, fonds bedraagt nu 4500. j, HOOGKARSPEL. De heer Willemse, stationschef alhier, wordt in gelijke functie overgeplaatst naar Raalte. ANDIJK. Door het groote stoomgemaal van «w polder „Het Grootslag" werd in 1929 onge veer 1400 uren gemalen, waarvan alleen in December 403 uren. Waar per uur ongeveer 18000 M3 naar zee wordt uitgeslagen, bedroeg de wateraf voer alleen in de maand December 7 1/4 mil- lioen M3. en over 't geheele jaar ruim 25 millioen M3. BEVERWIJK. Verbreeding Groene LaaK Naar verluidt zullen bewoners der Groe» nelaan bij het gemeentebestuur aanbieden elk 2 M. grond af te doen staan ten behoeve der verbreeding van dezen weg welke aan het moderne verkeer in geen enkel opzicht tieer beantwoordt. BERGEN. Men schrijft ons Het werk der „Vereeniging tot Verbreiding der Waarheid" wordt hier met kracht voort gezet onder een nieuw bestuur. Het is ook nog met een nieuwe Zondagsschool en een paar nieuwe posten uitgebreid. De reorgani satie geschiedde op aandrang van belang hebbende en van invloedrijke, vooraanstaan de personen van buiten. NOORDSCHARWOUPK. Dinsdagavond sprak voor de afdeelin^ Langendijk van het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling het Tweede-Kamerlid de heer IJzerman, met als onderwerp „De Britsche Arbeiderspartij". Aan de hand van het pro gram dier partij toonde spr. aan dat in En geland de arbeiderspartij evenals in Neder land een socialistische partij is. Een aaiv dachtig gehoor volgde den spreker in zijn betoog. Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be de adem zuiver! BENOEMINGEN POLDERBESTUREN. Bij Koninklijk besluit zijn in deze provincie benoemd a. niet ingang van 1 Januari 1930 tot dijk graaf van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmcr-Ambacht, A. Schrooder té Heiloo; b. met ingang van 1 Januari 1930 tot heemraad van het Ambacht van Westfries land. genaamd Geestmer-Ambacht, J. Pran ger te Oudkarspel; c. met ingang van 1 Januari 1930 tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Noordholiands Noorderkwartier H Koster Kzn. te Wieringerwaard en C. Oortman Geerlings te Hoorn. KOEDIJK. Woensdagnamiddag werd op het gemeen tehuis in tegenwoordigheid van B. 'en W. van Koedijk en Sint Pancras de aanbeste ding gehouden van het rijwiel- en voetpad aoor de Daalmeer; ingeschreven werd door Hr. Ms. „VAN GALEN". Het vertrek naar West-Indië ver vroegd. De torpedojager „Van Galen" vertrekt Zaterdag 18 Januari naar West-Indië en niet, zooals eerder gemeld is, Woensdag 21 Januari. Het schip neemt tevens een deta chement van 25 onderofficieren en mari niers mee. Omtrent het vervroegde vertrek van d« „Van Galen" vernam de Haagsche corres pondent van het Hbld. in bevoegde kringen het volgende: Sedert geruimen tijd reeds ontvingen dt autoriteiten, zoowel hier te lande als op Cu- ragao, berichten van bepaalden aard, waar aan echter niet overal die waarde werd ge- hecht, als degenen die deze berichten de we reld instuurden wenschten. Toch hebben dit berichten, die kennelijk er op wijzen dat zi| steeds uit dezelfde bron afkomstig zijn en dit bovendien bedoelen de regeering te waar schuwen voot de ongerustheid welke er nog steeds op Cura^ao zou heerschen, bij ver scheidene autoriteiten een gewillig oor ge vonden. Hoewel men op het departement va» koloniën weinig geloofwaardigs vond in bo venbedoelde berichten, heeft de regeering toch gemeend maatregelen te moeten nemen Zooals men weet, bevindt Hr. Ms. „Her tog Hendrik" zich op het oogenblik in dt Curacaosche wateren met een totale beman ning van 300 koppen. Bovendien bevinden zich op het eiland zelf 135 man politietroe- pen alsmede 90 mariniers. Cura^ao is dus thans allerminst onbewaakt. Nu was reeds besloten om de „Van Galen" naar West-In dië te zenden en de datum van vertrek was vastgesteld op 22 Januari a.s. Op gron® evenwel van nieuwe berichten, bij verschil lende autoriteiten binnengekomen, heeft d* regeering Jjet noodig geoordeeld de „Van Galen" vroeger te laten vertrekken. Het oor logsschip vertrekt nu 18 Januari a.s. va# Den Helder. Aan boord zullen zich 25 on derofficieren en manschappen inschepefl» hetgeen evenwel geen andere bedoeling heeft dan het op goedkoope wijze overbrengen va# manschappen, die anders per particulier* gelegenheid naar West-Indië hadden moetefl gaan. fntusschen kregen wij den indruk, dat hst vervroegde vertrek van de „Van Galen" nw met volstrekte goedkeuring van het departe ment geschiedt. Daar blijkt men er van ovet4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6