Ilkinht turnt. 8*d<rd twee en dertigste 'aargang. Buitenland Onze Koloniën. Luchtvaart Rechtszaken O. i4 1930 Vrüda^ l« Januari FRANKRIJK. DE MOORDZAAK-BAYLE. Philipponnet, de moordenaar van Bayle, is it levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Een eigenaardige houding van den verooraeelde. Tusschen de talrijke moord-processen, wel- e dagelijks te Parijs worden berecht, en die, rat betreft de feiten waarover zij loopen, ieel op elkaar gTijken, heeft het geding te ren Joseph Philipponnet, die in September .1. dr. Bayle vermoordde, een belangwek- lend kantje gehad, alleen reeds om de hou- jing van den beklaagde. Men herinnert zich misschien dat Philip- jonnet met zijn huisheer in een proces was (ewikkeld wegens een kwestie over den huur. -let huurcontract werd ter beoorckeling voorgelegd aan dr. Bayle, directeur van den liridischen identiteitsdienst in het Paleis «an Justitie, een zeer bekwaam en algemeen (eacht geleerde, wiens deskundigheid door tiemand ooit in twijfel getrokken was. Dr. Jayle concludeerde ditmaal ten nadcele van fhilipponnet, die zich daardoor zoo gegriefd /evoelde, dat hij Bayle in de gangen van het Paleis van Justitie doodschoot. De houding van Philipponnet, die volko- tien toerekeningsvatbaarheid werd verklaard yas hoogfct merkwaardig. Hij toonde niet let minst berouw over zijn daad, zeide dat lij had gehandeld zooals zijn geweten hem foorgeschreven had. Dr. Bayle, betoogde hij, was, zijn voortreffelijke reputatie ten spijt, jeen eerlijk man. Zijn conclusies waren op ^juistheden gebaseerd, hij was partijdig en «onde zich niet geschikt voor zijn taak. Een nan op zulk een gewichtige plaats, die der- lelijke eigenschappen bezit, moest uit den weg worden geruimd. Ik ben aan het front geweest tijdens den ♦orlog aldus Philipponnet en heb daar ie grootste bewijzen van eerlijkheid, recht- ;chapenheid en zelfverloochening aan schouwd. Toen ik terugkeerde in de maat schappij zag ik slechts kleingeestigheid, hui chelarij en onmacht. Het kan mij niet sche len of Bayle vijf kinderen had of niet. Hij was zijn taak niet waardig en een smaad voor de onkreukbaarheid der rechtelijke macht. Vandaar dat ik hem het leven heb jntnomen. In hoever de jury met deze eigenaardige gedachtengang heeft rekening gehouden toen zij hem de doodstraf bespaarde, is moeilijk vast te stellen. Gelijk men heeft gelezen is Philipponnet tot levenslangen dwangarbeid Veroordeeld. POLITIE-MAATREGELEN TEGEN ANTI-FASCISTEN. De politie zet haar maatregelen tegen de anti-fascistische organisatie in Frankrijk voort. Donderdag heeft de politie huiszoe kingen verricht bij 3 Italianen in Cannes Talrijke documenten werden gevonden, waar uit blijkt dat deze Italianen in voortdurend contact staan met twee anti-fascisten, die na den aanslag te Nice in 1927 uit Frankrijk werden uitgewezen en thans in België wa ren. De drie Italianen werden onmiddellijk gearresteerd. De politie zet haar onderzoek voort. Donderdag heeft te Parijs in tegenwoor digheid van hun verdediger het verhoor plaats gehad van de op 31 December gear resteerde Italianen te Cianca en Sardelli. Dit verhoor leverde evenwel geen resultaat op. Zooals bekend heeft de politie bij hen veel documenten in beslag genomen. Over de her komst van die stukken weigerden de gearres teerden zich uit te laten. Een der verdachten verklaarde, dat hij de naam van diegeen die de stukken had gebracht niet kan noemen omdat hij niet een ander bij de zaak wil be trekken, die even onschuldig is als hij. EEN LIEFDESDRAMA. V.D. meldt uit Parijs, dat zich aldaar een bloedig drama heeft afgespeeld tusschen een 51-jarige vrouw en haar stiefzoon, een 21- jarigen jongeman. De echtgenoot van de vrouw was eenige maanden geleden gestorven, en vooral door toedoen van de vrouw was er tusschen haar en den stiefzoon langzamerhand 'n liefdes verhouding ontstaan. Er deed zich geen enkel conflict voor tot de jonge man eenigen tijd geleden een jong meisje leerde kennen, voor wie hij bijzondere gevoelens ging koesteren en met wie hij wilde trouwen. Vijf dagen ge leden deed hij de oudere vrouw de mededee- ling, dat het huwelijk Zaterdag a.s. zou plaats vinden, en ondanks de pogingen, die deze deed om hem van zijn voornemen af te brengen, liet hij zich niet overreden. Gisteren was de jongeman den geheelen middag bezig met het installeeren van zijn meubelen in de nieuwe woning, die hij met zijn jonge vrouw zou betrekken. Toen gister avond de medebewoners van het huis echter noch den jongen, noch de moeder meer za gen, lieten de buren de deur van de woning met geweld openbreken. In de slaapkamer vonden zij de lijken van beiden. Waarschijn lijk heeft de vrouw eerst haar stiefzoon en toen zichzelf doodgeschoten. TSJECHO-5LOWAKIJE. PRESIDENT MASARYK BLIJFT. De samenwerking tusschen Duit- schers en Tsjechen. Naar de Praagsche correspondent van de „Voss. Ztg." meldt, worden in de pers de sinds het Nieuwjaars-interview met president Masa- ryk in omloop zijnde geruchten over diens altreden als staatspresident op zijn a.s. 8uen verjaardag, tegengesproken. De heer Ma- saryk treedt niet af, zoo heet het thans, om dat geen waarborg bestaat, dat zijn zete, be zet zou worden door een politicus, die in zijn geest verder zou regeeren. Een der vroegere leider van de Duitscne agrarische partij heeft van president Masaryk op ais 75en verjaardag een schrijven ontvan gen, waarin de president met bijzonderen na- tXE"* over de samenwerking tusschen staMMCn Duitschers z kan er voor de ?-n ernstis:e politici van het ge- vaderland geen andere lei- uLrt i aan,dan die van een eerlijke samen werking tusschen beide volken. Daardoor worden alle nationale problemen opgelost. PALESTINA. STORM EN OVERSTROOMINGEN. di ^wddige storm heeft sinds Woensdag in Palestina gewoed en het geheele spoorweg verkeer was gisteren ontredderd. Tusschen Jatfa en Jeruzalem zijn groote rotsblokken op rails gevallen en bij Gaza is een stuk spoordijk ter lengte van 2 mijl door overstroo mingen weggespoeld, zo-dat geen enkele trein uit Jeruzalem naar Egypte kan vertrek- *en- Men hoopt vandaag noodverbinding over Askalon tot stand te kunnen brengen. AMERIKA. TIEN JAAR DRANKVERBOD. Herdenking met klokgelui. Ter gelegenheid van den tienden verjaar dag van het drankverbod heeft de gouverneur de veroordeeling tot levenslange gevangenis straf van personen krachtens de drankver- bodswetten, gewijzigd in dier voege, dat zij allen over zes jaar zullen worden vrijgelaten als zij blijk geven van goed gedrag. Aan alle kerken van den staat werd verzocht de klok ken tien minuten te luiden om den verjaardag te herdenken. OVERSTROOMINGEN. In drie staten. Uitgestrekte gebieden van Indiana, Illi nois en Ohio zijn tengevolge van het hoog water op de groote rivieren ov.rstroomd. Dit hoogwater is veroorzaakt door de zware re gens en sneeuwbuien de laatste weken. Er is groote materieele schade veroorzaakt. De in woners der plaatsen langs de rivieren heb ben grootenaeels hun woningen reeds ont ruimd. In de buurt van Ottawa in Ohio zijn ca. 300 gezinnen in hun huizen opgesloten. Men is er echter in geslaagd hen van levens middelen te voorzien. ONTHULLING DE GROOT MONUMENT. De gouverneur-generaal van Ned. Indië heeft 't voornemen op 27 dezer te Bandoeng de onhulling bij te wonen van het monument ter nagedachtenis van den overleden radio ingenieur dr. De Groot. WAT VOLKSRAADLEDEN ONTVANGEN. De Java-bode heeft eens nagegaan, welke vergoedingen de leden van den Volksraad en die van het College van Gedelegeerden uit den Volksraad genieten en is tot veriassende cijfers gekomen: De Volksraadsleden genieten een zitting- geld van 30 gulden per dag, als zij in Bata via wonen. Voor hen, die buiten Batavia wo nen, komen daarbij nog 16 gulden of wel 12 gulden per dag al naar gelang zij in een hotel of bij kennissen logeeren. Bovendien ge nieten zij dezelfde zittinggelden voor elke commissie-vergadering, welke zij bijwonen. De Volksraadsleden hebben vrij reizen op alle spoorlijnen, behalve op die der Deli Spoor weg Mij. ter Sumatra's Oostkust. Van de passagekosten per Paketvaartmij. krijgen zij de helft vergoed, tot een maximum van 300 per jaar. De overige kosten, op zoo'n reis ge maakt, moeten zij zelf betalen. Als een Vol'ksraadslid inkomsten derft, ge durende den zittingstijd, dan kan hij die ge derfde inkomsten ook vergoed krijgen; tot een maximum van 1500. Zoo is er een particu lier, die ook Volksraadlid is. Hij vroeg aan de regeering om eene vergoeding, omdat hij gedurende idem zooveel maanden per jaar in aen Volksraad moest zitten en dus aan ande ren het beheer van zijn zaak moest overlaten Hij declareert thans een bedrag van ongeveer 1000 per maand voor extra-personeel, dat hij moet aanstellen. Dit bedrag krijgt hij alleen uitbetaald gedurende de zittingen van het college. Een ander lid, voorzitter van eenc vereeniging, declareert gedurende de Volks raadszittingen zijn salaris, omdat dit, naar zijn zeggen, ophoudt als hij voor de zittingen in Batavia is. Eenige controle op dergelijke verklaringen wordt door de regeering niet uitgeoefend. De Volksraadsleden, die lid zijn van het college van gedelegeerden 20 in getal zijn er nog veel beter aan toe, zij kunnen, op grond der bepalingen, hun vindingrijkheid nog meer ten eigen bate aanwenden. Boven hetgeen hun als Volksraadslid toekomt genie ten zij een maandelijksche toelage en even tueel een standplaatstoelage èn een schade loosstelling voor gederfde inkomsten, terwijl zij aanspraak hebben op vergoeding voor ge neeskundige behandeling. De maandelijksche toelage bedraagt 1000; maar men is er op verdacht geweest, dat de gedelegeerden niet alle vergaderingen van het college zullen bij wonen en daarom ontwierp men een betalings regeling, waarbij daarmede rekening werd gehouden. Echter werden daaraan weer zulke bepalingen toegevoegd, dat er niets van terecht komt en de leden er toch zeker van zijn, 1000 per maand te ontvangen. Is de gedelegeerde nog lid van de een of andere commissie, dan declareert hij ook 30 voor iederen dag, waarop die commissie vergadert. En dat is dan bij voorkeur op een dag, dat er gèèn vergadering van college of Volksraad is' Hoewel in de Volksraadzitting van 1926, waarin de positieregeling van de leden van den Volksraad werd behandeld, de wensche- lijkheid naar voren kwam, aan gedelegeer den voor te schrijven om in Batavia woonach tig te zijn, vond de regeering eene dergelijke bindende bepaling overbodig. De praktijk zou wel uitwijzen, 5 gedelegeerden daar ter plaatse woonachtig moesten zijn of niet. Van daar dat van de 20 gedelegeerden er 7 zijn, die buiten Batavia wonen, n.1. te Bandoeng en 3 te Buitenzorg. De gedelegeerden krijgen vergoed datgene wat zij door dit baantje aan inkomsten der ven. Zij mogen dus in tractement er niet op achteruit gaan. Voor een ambtenaar, die, be houdens zijn vast tractement, nog geen stand plaatstoelage geniet, of wel een vaste vergoe ding krijgt voor receptiegelden, zooals bij regenten het geval is, geldt de bepaling, dat hij deze inkomsten niet mag derven, als hij gedelegeerde wordt en de waarneming van het gewone ambt niet meer mogelijk is. Ook al houdt dus een regent, lid van het college van gedelegeerden, geen recepties meer, de vergoeding blijft. De gedelegeerden genieten nog een extra toelage Voor eiken dag n.1., dien zij in hun functie in de hoofdstad moeten doorbrengen, krijgen zij, indien ze in een hotel logeeren, on geacht den betaalden hotelprijs, 14 plus nog eene vergoeding van 2 voor transport kosten. Logeeren zij niet in een hotel doch bij kennissen, dan wordt hun, ongeacht het feit of ze daarvoor moeten betalen of niet, 10 per dag uitbetaald. Men voelt dus dat dit een aardige bijver dienste beteekent. Wij zullen daarvan eens een voorbeeld geven. Een gedelegeerde, die in Buitenzorg woont, krijgt gedurende de Volks raadszitting uitbetaald (per maand): aan salaris 1000, aan zittingsgelden 750, aan verblijfkosten en transport 480, totaal 2150. Derft hij nu nog inkomsten, die hij uit hoofde zijner vroegere betrekking genoot, dan komt daar nog een sommetje bij, tot een maximum van 1500, de toelage van f 10Q0 inbegrepen. Verder genieten natuurlijk ook de gedelegeerden vrij reizen op de spoor wegen, behalve die van de D.S.M. op Suma- tra. Gaat ëen gedelegeerde met verlof naar Europa, dan geniet hij zijn volle tractement en kan hij bovendien van de regeering nog eene vergoeding krijgen voor de derving der zittingsgelden, als hij b.v. de Volksraadzit ting en commissie-vergadering niet kan bij wonen. In 1929 werd aan gedelegeerden aan sala rissen tot en met December uitbetaald 274.825. De heeren krijgen n.1. hun salaris bij vooruitbetaling, vandaar dat dit cijfer thans reeds bekend is. Aan verblijf- en reis kosten, alsmede zittinggelden werd tot en met Augustus uitbetaald 87.548.20, welk be drag tot en met November de som van 120.000 verre overschrijdt. EEN OPVALLEND JUBILEUM. De heer W. A. van Cuyk, directeur van de Ned.-Indische Escompto-Maatschappij, her denkt heden den dag van zijn 35-jarig ambts jubileum. De jubilaris, een „Indische jongen", kwam als jongste bediende in dienst, doorliep bij de bank alle rangen, werd inspecteur, ,ten slotte directeur en bewees daardoor de onjuistheid van de vroeger vaak gehoorde klacht dat In do's in Indië altijd werden achtergesteld, het tot niets konden brengen. NA DEN MOORD IN DE MIJN. Blijkens nadere berichten is te Laoekoeloe thans alles rustig. In verband met het gede primeerd moreel van de te Bandjermasin aan wezige Europeanen heeft men het intusschen raadzaam geacht voorloopig een detachement van twaalf soldaten onder commando van een sergeant ter plaatse achter te laten. DURE BELASTING-INNING. De heeren A. C. Burgersdijk, J. H. C de Groot en P. H. M. Hildebrand, leden van den gemeenteraad van Batavia, hebben een motie bij den raa dingediend, waarin zij becijferen, dat de gemeentelijke inkomstenbelasting, waarvan de opbrengst per jaar ruim zes ton bedraagt, aan heffingskosten 91.000 ver slindt en aan inningskosten 25.000 Stellers van de motie noodigen B. en W. in verband daarmede uit overleg te plegen met de regeering, opdat men tot eene regeling moge geraken, waarbij' de regeering de ge meentelijke inkomstenbelasting tegelijk met de lands-inkornstenbelasting heffe tegen een be langrijk minder bedrag aan kosten dan de 116.00C, welke daaraan volgens het huidi ge stelsel worden besteed, in welk geval: Ten eerste niemand zwaarder of lichter belast wordt dan thans; ten tweede voor de gemeente een op den duur belangrijke personeelsbespa- ring ontstaat, die tot verlaging van belasting zou kunnen leiden. HET VERTREK VAN HET ZEVENDE RETOURVLIEGTUIG. Een hartelijk afscheid. Woensdagmorgen om vijf uur was op het vliegveld te Bandoeng zeer groote belang stelling bij het vertrek van het voorloopig laatste retourvliegtuig naar Nederland. De aanwezigen schaarden zich rondom een groot bloemstuk in den vorm van een anker, terwijl men den bestuurder Tepas een krans om de schouders hing. Mr. C. W. Wormser. direc teur van het A.I.D. „De Preangerbode" hield een toespraak, waarin hij de hoop uitsprak, dat de vliegers een goede reis zouden heb ben, doch dat zii spoedig naar Indië zouden terugkeeren. Het bloemstuk is bestemd voor de directie der Kon. Luchtvaart Maatschappij en bestaat uit bloemen, die bijeen worden ge houden door een rood Hnt en waarop met gouden letters geschreven staat: „Directie van de K.L.M., voor een spoedige hervatting van de postvluchten zal Indië u dankbaar zijn. Het A.I.D. „De Preangerbode". Voorts werd Tepas een krans aangeboden met een groen lint, waarop met zilveren let ters staat: „Piloot Tepas, een goede reis met uwe kameraden. Indië roept allen KLM.-ers een hartelijk tot weerziens toe. A.I.D. „De Preangerbode". Daarna werd een driewerf hoera aange heven. Toen startte het vliegtuig. VLIEGTUIGONGELUK IN INDIE. Een Fokkervliegtuig is op Andir in de bocht afgegleden en neergestort. De bestuur der, luitenant J. M. J. Wegener. heeft een arm gebroken. Een passagier brak beide ar men. Het vliegtuig werd zeer ernstig bescha digd. DE VERMISTE AMERIKAANSCHE AVIATEURS. Het draadlooze station Finkgney heeft de arctische commissie medegedeeld, dat volgens nog niet nader bevestigde berichten, de ver miste Amerikaansche aviateurs geland zijn in de nabijheid van de rivier de Angouem, óp 200 K.M. van den Noordkaap. Een expeditie met hondensleden door Svenson gezonden, is teruggekeerd, zonder op de bestemming te zijn gearriveerd. De Sowjetcommissie heeft den kapitein van het s.s. Stravropol en den avia teurs. die zich aan den Voorzienigheidsbaai bevinden, opgedragen onmiddellijk een onder zoek in te stellen in de omgeving van de rivier Angouem- I i RIJWIELDIEFSTAL IN HET GROOT Gister stond voor de Haarlemsche recht bank terecht de 21-jarige J. N., die in een kort tijdsverloop te Haarlem ongeveer 20 rij wielen had gestolen, welke hij gedeeltelijk aan een opkooper te Amsterdam had verkocht, gedeeltelijk had uitelkaar gehaald en de on derdeden te gelde had gebracht. De officier van justitie eischte twee jaar gevangenisstraf. Tegen een rijwielhandelaar, die onderdeden had opgekocht, werd wegens heling zes maanden gevangenisstraf geëischt. DE BEROOVING TE HILVERSUM. Voor de zesde kamer van de Amster- damsche rechtbank stonden gister te recht, de twee ongeveer 22-jarige jon gens, die op 28 November van het vorige jaar omstreeks drie uur in den namid dag Joh. Kreuning, kwitantielooper van een filiaal in het Gooi van de „Robaver" toen hij zich per fiets van den Bussu- mer-Grintweg op een zijpad had bege ven, van zijn fiets afhaalden en die ver volgens met de portefeuille der bank, inhoudende circa 1600. verdwenen. De tasch werd later in het Spaanderswoud teruggevonden; het geld in de achter stand van een rijwiel. De politie dacht aanvankelijk met een gefingeerde beroo- ving te doen te hebben. Doch de later aagehouden jongens bekenden overval en diefstal. Ook ter terechtzitting erkenden ge daagden er te zaam en per fiets op uit getrokken zijn om zich meester te ma ken van het geld, dat de kwitantielooper bij zich had. Zij kenden hem uit de kroeg, wisten wanneer cn hoe hij placht te rijden, en dat hij groote bedragen bij zich zou hebben op dien bewusten mid dag. (Het „plan' bestond bij hen al een veertien dagen voor de uitvoering.) De fiets van een hunner, die chauffeur was, werd ergens zoolang gestald. De chauf feur „stepte" bij zijn makker; zij reden den banklooper achterop, kwamen even naast hem rijden, en toen sprong de chauffeur cp den grond en van den grond op de step van de fiets van den kwitantielooper, en trok hem achterover, althans de kwintantielooper viel achter zijn fiets op den grond; en terwijl de chauffeur hem vasthield, maakte zijn makker zich meester van de portefeuille met geld, die reeds half uit een grootere tasch, welke aan de fiets was bevestigd, zou zijn gegleden; de kwitantielooper verzette zich, zoo verklaarden verdach ten, niet dusdanig, dat de chauffeur zeer gewelddadig moest optreden; hij zou ge zegd hebben iets als: „Neem alles maar mee, maar doe mij alsjeblieft niets!" De kwitantielooper verklaarde, dat hij niet het gevoel had, dat hij van zijn fiets werd „afgetrokken"; hij dacht aan een aanrijding en zeide voorts dat de chauffeur hem wel bij de keel vasthield, maar dit zonder hem zeer te doen. Hij zei: „Doe me niets!" De aanranders waren, toen zij 't geld hadden, er vandoor gegaan; de chauffeur nam de portefeuille over en gaf daarvan later twee tientjes aan den ander; de rest werd in de stang van het rijwiel ge borgen. Hij had zes briefjes van honderd geteld; hoeveel het totaal bedrag was, dat 'n de tasch zat en in de fiets ging, had hij niet geteld; verklaarde hij. Voorts verklaarde hij, dat hij niet op het idéé van een berooving zou zijn ge komen, indien niet zijn makker hem at tent gemaakt had op den kwitantieloo per. Zijn makker ontkende niet. dit ge daan te hebben, maar hij ontkende, dat van hèm het beroovings-plan zou zijn uitgegaan. Het vroegere meisje van den chauf feur verklaarde, dat deze hem een tijdje te voren over den overval gesproken had en haar had gevraagd hem een „alibi" te verschaffen. Dit had zij ge weigerd, zeide zij, en ook, dat zij hem het plan had afgeraden. Verdachte sprak dit niet tegen. De vertegenwoordiger van het O. M. achtte de tenlastelegging bewezen, merkte op, dat elk van verdachten ook voor de handelingen van den ander aan sprakelijk is, en eischte tegen elk vier jaar gevangenisstraf. Voorts sprak hij er zijn vreugde over uit, dat althans déze overval in het Gooi tot klaarheid kwam. Hij achtte in casu zware straffen op haar plaats, ook om anderen af te schrikken en de bevol king van 't Gooi zoo het gewenschte ge voel van veiligheid, een streekbelang, terug te doen krijgen. Mr Eggink, de verdediger van den jongen, die ziin makker op den bankloo per attent maakte, en de portefeuille „opraapte", met Kreuning op den grond lag. meende, dat er eigenlijk geen „ge weld" gepleegd werd. Hij wees er op, dat deze zich van de revolver die hij bij zich droeg, niet bediende, en zich ook overigens weinig verzette, misschien ten gevolge hiervan, dat hij ook dien mid dag twee glazen bier en drie borrels op had. Hij vestigde er ook de aandacht op, dat de beroofde, die intusschen zijn ont slag vroeg en kreeg van de „Robaver", door zijn veelvuldig kroegbezoek en zijn pocherijen in de kroeg over het vele geld, dat hij altijd meedroeg, maar dat men hem niet afhandig zou maken, want hij had zijn revolver, enz., een be rooving, als nu hier geschiedde, meer of minder uitlokte. Mr. Hathuisen, verdediger van den „chauffeursloot zich aan bij het plei dooi van zijn collega, wat betreft de ge weldpleging en de uitlokking door Kreuning. Hij schetste mede op grond van schriftelijke' verklaringen van werkge vers van zijn cliënt, dezen als niet a- sociaal, maar als een hard werker, die weliswaar eens door den kinderrechter voor diefstal werd veroordeeld, maar die sinds dien gunstig bekend staat en veler sympathie won. Spr. meende, dat het plan niet van zijn cliënt uitging. De uitspraak is gesteld over veertien dagen. HET HOOGER BEROEP VAN SALOMON LIEBERMANN. (Vervolg van de zitting van gisteren)'. De disagio-calculatie. Met getuige Woltman werd de disagio-cal culatie der Veend. Hyp.bank behandeld. Als mr. Jolles hem er opmerkzaam op maakt, dat hij de pandbriefhouders willens en wetens voor 2K millioen benadeelde, ant woordde getuige Woltman, dat hij niet an ders wist, of Liebermann zou alles in orde maken. „Een mooie politiek!" merkte mr. Jolles toen op. Ook beweerde getuige Woltman desge vraagd, dat hij nooit aan het disagio der pandbrieven gedacht heeft bij het berekenen van den koopprijs der aandeelen. Liebermann zeide dit ook niet te hebben gedaan, wat mr. Jolles deed opmerken, dat uit zijn brieven anders blijkt. Op een vraag van mr. Kokosky of hij het kassierscontract kende, antwoordde getuige Woltman het kassierscontract nooit te hebben gelezen. Hij heeft wel onder de oogen gehad een papiertje, door Van der Toorn getee- kend, en dat naar hij meende een borgtocht was. Mr. Duys wees op verschillende verkla ringen van getuige Woltman, waaruit een andere conclusie zou zijn te maken. „Wacht maar, u bent nog niet van mij af!" riep hij op een moment uit, terwijl hij den president toevoegde: „Meneer de president, ik zat trachten de noodige zelfbeheersching bij dien meneer te behouden!" Na de pauze volgde een debat tusschen de verdediging en getuige Woltman over den prijs, dien hij noemde bij de onderhandelin gen over den aankoop der aandeelen van de Veendammer, en als de verdediging hem daarbij op tegenspraak wijst, antwoordt hij, dat zijn verklaringen niet veranderd zijn, maar dat men er wel iets anders uit kan dis- tilleeren, terwijl mr. Jolles opmerkt, dat het niet aangaat om de verklaringen van Wolt man als verdachte met die van Woltman als getuige te vergelijken. Liebermann gaf aan mr. Jolles desge vraagd te kennen, dat hij altijd met contanten heeft betaald. Op 10 Juli 1927 heeft hij wel degelijk twee millioen in contanten willen fourneeren. Ik had de beschikking over elk bedrag. Mr J o 11 e s En u had aan alle kante» moeite om één millioen bij elkaar te krijgen. Mr. Duys citeerde drie verschillende ver klaringen, die getuige Woltman als getuige op dezelfde vraag aflegde. Op een vraag of accountant Smits voor deel van de transactie verwachtte, antwoordde getuige Woltman: „Daar weet ik niets van!" en toen mr. Duys die woorden op iro- nischen toon herhaalde, viel getuige Wolt man plotseling uit: „Nee, mijnheer Duys, u weet er geen blvan!" -Liebermann: Dan zal ik u eens wat zeggen, meneer Woltman! Zijn Smits en Wolt man niet boos uit elkander gegaan, omdat Woltman hem meer beloofd had? Getuige Woltman: Ik geloof ook dat 't voor Smits een tegenvaller was. Hij kreeg 25 000 en had meer verwacht. Vervolgens werden behandeld de over drachten van de activa der Veendammer. Hierbij werd aan verdachte Liebermann ge vraagd waarom de effecten aan Liebermann werden ter hand gesteld. Had u, dus vroeg mr. Jolles, de effecten van Möhring gekocht? Was er een koopovereenkomst tusschen u en Möhring gesloten? Liebermann: Ik wist 't niet Mr. Jolles: U doet of u er niets van be grijpt! U hebt de effecten verkocht, omdat u meen de, dat u de Veendammer zelf was! Liebermann betoogde vervolgens, dat hij te goeder trouw was. Woltman heeft hem herhaaldelijk gezegd: meneer Liebermann, ik ben de plaatsvervanger, maar denk er om, u weet waar ik woon, als u in moeilijkheden verkeert, zal ik u niet in den steek laten Daarom heb ik Woltman vertrouwd. President tot getuige Wolt man: Hebt u iets dergelijks beloofd? Hebt u gezegd, dat u hem niet in den steek zou laten, als hij in moeilijkheden was? Get W o 11 m a n Ik denk er niet aan; dar zou ik weer borg zijn geworden. President: Hij heeft uit de Veendammer gehaald en u hebt uit de Veendammer ge haald! Liebermann: Ik heb niets uit de Veendammer gehaald! Ik was te goeder trouw. Als mijn plannen geslaagd zouden zijn President: Welke plannen? Liebermann: Mijn plannen met de Atlas maatschappij. Verder bleek, dat de gegarandeerde koers slechts gedrukt was op een strookje, dat op de pandbrieven was geplakt, in plaats van op de pandbrieven zelve, terwijl in de boeken de gegarandeerde koers niet was opgenomen. Get. Woltman beriep er zich op, dat de accountants daar geen aanmerkingen over ggemaakt hadden. Hierna werd getuige A- C. Möhring gehoord. Getuige Möhring was de accountant van de Discontobank voor Credietinstellingen en de latere directeur van de Veendammer. Op de vragen van mr. D u y s, antwoordde getuige, dat Liebermann weliswaar de direc teur was van de Discontobank, maar dat er niets werd gedaan zonder dat Van der Toorn ermee accoord ging en dat hij zelfs een eigen sleutel van het kantoor had. President mr Jolles wees er getuige Möhring op, dat Liebermann de aandeelen van de Discontobank van zichzelf en die van Van der Toorn, benevens de kas van de Dis contobank meenam naar Brussel. Hieruit leidde hij af. dat de Discontobank de trechter was om het geld binnen te krijgen en in den zak van Liebermann te laten vloeien. Een serieuze maatschappij was dat niet. Get. Möhring moest toegeven, dat het ieder geval niet de règle was. Vervolgens werd behandeld het conrract- Paardenkooper en de overneming van de aandeelen der Veendammer door de Disconto bank voor 2X millioen contant. Mr. Jolles constateerde, dat de Discon tobank een bankje van niets was, een leege bank. Dat een dergelijke bank een dergelijke ^uisacrie sloot, noemde u dat geen comedie? -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 11