Stadsnieuws Kerk en school Tijdschriften Binnenland 1 'bermann nam alles mee, de kas, de borg tochten. Get. M li r i n g hield vol te goeder trouw te zijn geweest. Mr. Kokosky deed uitkomen, dat ten onrechte de schuld op Möhring gegooid wordt. Maar is hij bij een bespreking met de groote advocaten tegenwoordig geweest? f-lii was integendeel de kleine man. die geen verstand had van de contracten waaruit ad vocaten amper wijs kunnen worden Mr. Jolles: Hij was de uitvoerende macht; hij werd uitgekozen om te effectuee- ren wat Liebermann c.8. besloten hadden; hij heeft zich op schandelijke manier faten ge bruiken door Liebermann c.s. Ook was hij niet de kleine man, maar een man met ver stand, in het bezit van een akte M. O. boek houden en accountant en toch gaat hij maar kalm door met alles te teekenen en goed te keuren. Get. Möhring bleef volhouden te goe der trouw te zijn geweest. Morgen voortzetting der zaak. OPRUIENDE GESCHRIFTEN. Voor het gerechtshof te Arnhem is behan deld de zaak tegen een lid van de Communis tische Jeugd Internationale afdeeling Ensche de, wegens het verspreiden van opruiende ge schriften (het communistische zakboekje) bij de aankomst van een trein met militairen aan het station Hengelo (O.). Verdachte was door de rechtbank te Alme lo voorwaardelijk tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld. De Proc.gen. eischte een voorwaardelijke veroordeeling tot twee maanden gevangenis straf met bepaling, dat wanneer verdachte, in dienst komt, en hij krijgt straf, het arrest ten uitvoer zal worden gelegd. V Uitspraak 30 Januari. j DIEFSTAL VAN EEN AUTO De jongeman, die uit een garage te Hilver sum een auto wegnam, er mee uitrijden ging, ze te P urmerend aan een caféhouder te koop aanbood en daarna in hechtenis werd geno men, werd gisteren door de Vijfde Kamer der 'Amsterdamsche Rechtbank veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Het O.M. had twee jaar gevorderd. DE TROLLEYBUS EN DE WEGENBELASTING. De directeur van het trambedrijf te Gro ningen, de heer R. A Schmidt, was gisteren voor de rechtbank te Groningen gedagvaard, omdat hij als bestuurder van de Trolleybus niet voorzien was van een kaart van de we genbelasting. De gemeente heeft deze bekeuring uitge lokt, omdat zij van oordeel is, dat een Trol leybus geen vervoermiddel is met eigen be weegkracht en daardoor dus niet kon vallen onder de wegenbelasting. De kracht wordt van buiten af, aangevoerd. De Trolleybus heeft wel een electromotor, maar geen accu mulatorenbatterij. AIS deskundigen werden gehoord de heer fr. H. H. de longh, rijksinspecteur der spoor- en tramwegen, en prof. H. S. Halloo uit Delft De heer De longh was van meening, dat de trolleybus wel degelijk op eigen kracht loopt, omdat in de electromotor de motorische kracht zit. Met deze opvatting was prof. Hal loo het niet eens. Als men „mechanische kracht" gelijk stelt met kracht, dan zou de 'trolley wel onder de belasting vallen, maar mechanische kracht is een uitdrukking voor mechanische krachtbron en daarom mag zij er niet onder vallen. Ir. De longh meende, 'dat mechanische kracht niet vereenzelvigd mag worden met mechanische krachtbron. (Bovendien wordt de weg toch vernield door de banden. Hiertegenover merkt de verdediger mr. W. 'J. M. Wiersma op, dat ook voertuigen, die niet onder de wet vallen, de weg vernielen. De Rijksadvocaat mr. S. C. H. Romkes be toogde, dat de wetgever bij het formuleeren der wet zich in zijn woordenkeus heeft gehou den aan het spraakgebruik. Dit voorop ge steld, gaf spr. als zijn meening te kennen, dat de electrische stroom in beweging komt door den motor, zoodat spr. het eens is met prof. Halloo. dat de trolleybus wel onder de belas ting valt. Het doel der belasting is, dat ver goeding wordt gegeven door de slijtage van het wegendek. en dat gebeurt door de ge meente-trolleybus. Spr. eischte een geldboete van 5 subs. 5 dagen hechtenis. De verdediger mr. Wiersma wees er op, dat de trolleybussen wel niet op rails loopen, maar toch wel evenals spoor en tram een vaste baan hebben. De bus beweegt zich op een weg, die aan de gemeente behoort en zij zou dus aan den fiscus moeten betalen vcor schade voor den weg, die men zelf in or de houdt. Verder merkte spr. op, dat de direc teur in geen geval strafbaar is, omdat hij de houder niet is, maar handelt in opdracht der gemeente. Uitspraak volgt 23 Januari. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK LANGESTRAAT 85. Uitleening uitsluitend aan leden; minimum contributie 2 per jaar. NIEUWE AANWINSTEN. Oorspronkelijke Nederlandsche romans. G50t Oogh Kaulbach, A. van. Tot het moederschap. xS491i Schrijver, O. De lichte last. V37.6 Vergouw, Lida. Nonnaatje. In het Nederlandsch vert. romans. B97.3to Burroughs, 5. R. Tarzan de onge temde. D93r Duse, S. A. Het raadsel van een nacht. D93v Duse, S. A. De vier klaver-azen. G79.5mi Grey, Z. Misdadiger volgens de wet. 035;5z Orczy, Bar.esse. Een zoon van het volk. P73m Potter, Eleanor H. Miss Billy. R67n Rönne, J. F. Het neveleiland; roman van de Noordzee. W29f Wassermann, J. Faber; of, De ver loren jaren. W55.8 Westkirch, Louise. Veenland W80a Wodchouse, P. O. Amor in het kip penhok. Duitsche romans. 833 F25 Feuchtwanger L. Jud. Süss. 833 W48 Werfel, F. Verdi; Roman der Oper. Wetenschappelijke werken. 040 W75 VIII Winterboek van de Wereld Bibliotheek. 1929/*30 267 632 broch. Niet ledig weder; over het Ned. Bijbelgenootschap in 1927. 335 T41g Troelstra, P. J. Gedenkschrif ten. dl. 2 Groei. dl. 3. Branding. 350 H75 Honderd jaar politiewerk in Ne derland; 1830—1930; gedenk boek. 408 Wil broch. Waarom Esperanto op de lagere school? 570.2 L731e Long, W. J. Leven en sterven der dieren in de wildernis. 658 F47 broch. F roe, A. de. Beter brieven op kantoor en school. 793 W51d Werumeus Buning, W. F. Dansen en danseressen. 811 D64 Donker, A. Kruistochten. (Gedich ten). 917 G99 Gijsen, M. Ontdek Amerika x christelijk. VERTROKKEN PERSONEN. G. van Brammen, dienstbode, N.H., van Karl Marxstraat 1, naar Velsen. A. J. N. Prins, gem.-opzichter, R.K. en echtgenoote C. H. Liedmeier en dochter, van Prins Hendrikstraat 5a, naar Hel mond. E. Nijmeijer, geh. met A. v. d. Broek, G.K., van Schagenstraat 1, naar Rotterdam. H. H. M. van der Woude, R.K., van Metiusgracht 5, naar Amster dam. W. A. Hoek, onderwijzeres, N.H., van Westerweg 64, naar De Rijp. F. van der Meij, E.L., van Scharloo 3a, naar '8-Gravenhage. Gr. Borst, E.W., van le Tuindw.straat 15, naar Oudorp. W. G. Heiblom, R.K., van Oudegracht 46 inw., naar Amersfoort. J. M. Lith, H.A., naaister, van St. Anthoniusstraat 11, naar Utrecht. P. Geersum, N.H., afd.-chef, van Stationsstraat 41, naar Utrecht. G. de Vries, P.G., leerl. ver pleegster, van Dahliastraat 18, naar Utrecht. S. Terpstra, R.K., slagers knecht, van Langestraat 32, naar Sneek. A. van Giezen, R.K., kapper, van Snaarmanslaan 27, naar Haarlem. J. de Maas, stationsambtenaar met echtg. en 2 kinderen, van Forestusstraat 29, naar Zaandam. J. J. van Don, R.K., onderwijzeres, van Cabeljaustraat 6, n. Ursem. 3. M. de Munk, R.K., slagers knecht met echtgenoote en dochtertje, van Ritsevoort 58a inw. naar Haarlem. R. A. Tscheschlog, D.N., dienstb., van Nassaulaan 9, naar Essen. J. Bulloo- per, kantoorbediende, N.H., van Kool tuin 5, naar N. O.-Indië. H. Goedtke, dienstb., D.H., van Kenn.straatweg 11, naar Walsum (Dld.) M. Kalenberg, dienstb., R.K., van Kruislaan 2, naar Duitschland. C. R. Klugt, echtgen. v. J. van den Beukei, z. b., D.G., van Land- straat 59, naar Aalsmeer. C. B. Koch, dienstbode, N.H., van Snaarmanslaan 153, naar Heiloo. P. Kesselaar, zonder beroep, geen, van Perronstraat 4a, naar Duitschland, Bonn. M. J. C. Zonder huis, winkelbed., van Hoogstraat 8a, n. Haarlem. J. Prijs, chauffeur, N.H., van Nieuwpoortslaan 115, naar Graft. T. Wichering, wed. van G. 3. Brinkgreve, Rem., van Van der Meijstraat 6, naar Zutphen. G. A. Apeldoorn, z. b., R.K., van Geesterweg 7, naar Ubbergen. G. Dikkeboom, fabrieksarbeider, N.H., van Keizerstraat 18, naar Harenkarspel. N. Rampen, dienstb., N.H., van Hee renstraat 1, naar Zijpe. R. van der Ploeg, onderwijzer, N.H., van Nieuw poortslaan 61, naar Ambt Vollenhove. L. Kooter, z. b., R.K., van Stationsweg 30, naar Castricum. J. B. Bloothoofd, van Stationsweg 22, naar Castricum. C. Ouwens, bakkersknecht, R.K., van Nieuwpoortslaan 151, naar St. Pancras. J. Vos, koopman, G.K., van Doelen straat 25, naar Hoogkarspel. S. Her der, dienstb., G.K., van Wilhelminalaan 11, naar Tietjerksteradeel. R. de Blaauw, dienstb., N.H., van Bergerweg 16, naar Onstwedde. P. K. A. M. Wem- mers, fabrieksarbeider, R.K., van Ach terwezel 22, naar Amsterdam. J. Th. J. M. van der Meulen, R.K., van Geester singel 29, naar Apeldoorn. D. Jonker, N.H., slagersknecht en echtgen., van Overdiestraat 53 en Lutt. Oud. 11, naar Bergen (N.-H. J. A. Hoekmeijer, R.K., kellner, van Trompstraat 4, naar Ede. W. 3. G. Wagenaar, R.K., z. b., van Sta tionsweg 56, naar Leeuwarden. J. J. M. Gussenhoven, R.K., étaleur, van Kenn. straatweg 62a, naar Leiden. H. H. Prinz, R.K., z.b., van Dijk 21, naar Heijt- huizeu- C. de Groot, gem. radio-mon teur met echtg. en 2 kinderen, van Lief delaan 26, naar Amsterdam. G. Rezel- man, R.K., wed. van E. Huijnink, van Kenn.straatweg 62 B, naar Heiloo. W. van den Burg, geen, buitengevv. opzich ter, van L&mcr&alstraat 3, naar Eindho ven. M. Ruiter, geen, schoenmaker, met echtg., N.H. en 3 kinderen, van Drui- venlaan 45, naar Beemster. J. A. Zijl stra, N.H., leerl. verpleegster, van Wil helm inalaan 11, naar 's-Gravenhage. A. J. van der Wal, N.H., van Stationsweg 7, naar Heemskerk. A. H. Stikker, N H., van Cabeljaustraat 4, naar Bergen (N.-H.) P. J. van Kleef, kruidenier, R.K., en echtgenoote G. Cloo, N.H., en nicht J. Cloo, geen, van Snaarmanslaan 71, naar Amsterdam. J. Vaartjes, huishoudster, N.H., van Zeglis 44, naar Amsterdam. M. C. de Jong, hulp in de huish., N.H., van Mient 15a, naar Am- sterdai. J. L. Meerman, N.H., kan toorbediende, van Kweerenpad 16, naar Amsterdam. T. Griep, huishoudster, N.H., van Hofdijkstraat 2, naar Anna- Paulowna. H. J. Schram, echtgenoote van Willem Stobbe, H.Ap., van Boezejn- singel 17, naar Den Helder. J. C. Hui- Texel, Oudeschild. A. C. ten Have, berts, R.K., metselaar, van Geest 21, naar wed. van Pieter Tegal, R.K., van Wester weg 198, naar Bergen (N.-H.) A. C. Admiraal, R.K., liefdezuster, van Van Everdingenstraat 18, naar Bergen (N.-H.) G. M. van den Hoorn, R.K., liefdezus ter, van Van Everdingenstraat 18, naar Rotterdam. K. Pandelaar, R.K., ver pleegster, van Van Everdingenstraat 18, naar Laren (N.-H.) P. Th. Janken, R.K., molenbaas. van Wagenmakersstr. 22, naar Epe, Lunteren. C N. Rood, vertegenwoordiger, N.H., van Zocherstr. 1, naar Zierikzee. Th v. Veen, dienst bode. R.K., van Van Everdingenstraat 13, naar Haarlem. H. A. 3. Kuipers, rei ziger. R.K.. van Van Leeuwenhoekstraat 33. naar Amsterdam. R. Donker, wa genmaker, geen, van Nieuwesloot 31a. naar Ooststellingwerf, Makkinga. A. M. Jansen, étaleur, R.K., van Paarden markt 6a, naar Dordrecht. J. Muelink, timmerman, geen, van Stationsweg 178, naar Lelden. j. F. P. Geels, geen, O. I. Ambtenaar, van Baangracht 15, naar N. O.-Indië. M. Moerbeek, N.H., huis houdster, van Krelagestraat 6, naar Groot-Schermer. T. Sneekes, R.K., dienstbode, van Westerweg 94, naar Zijpe, Schagerbrug. C. H. Tissen, Rem. z. b., van Nieuwesloot 79a, naar Haarlem L. Veerman, G.G., chauffeur, met echtgenoote en dochtertje,v van Dijk graafstraat 42, naar Bussum. A. de Waard, N.H., wed. van Lourens Brou wer, van Achterstraat 46a, naar Oudorp. K. Klinkhamer, leerl. étaleur, N.H., van Nieuwpoortslaan 16, naar Rotter dam. C. J. Gijzen, R.K.. winkelbedien de, van Snaarmanslaan 23, naar Haar lem. A. Groot, reiziger, D.G. en echtg. H. P. Steenken, en kinderen, geen, van Prins Hendrikstraat 15, naar Haarlem. J. J. Galjaard, N.H., reiziger en echt genoote T. Groot en zoon. geen, van Ju- lianastraat 36a, naar Haarlem. E. van Wamel, dienstbode, van 2e Kabelstraat 18. naar Hoogwoud. J. Bossert, geen, makelaar met echtgenoote, R.K., en 4 kinderen, van Metiusgracht 1, naar Eindhoven. W. Hak, N.H., magazijn meester, met echtg. en 2 kinderen, van Tuinstraat 35, naar Bodegraven. J. J. M. Smit, N.H., echtg. van C. Ofman, en 2 kinderen, van Westerweg, Noodwon. 15, naar Bergen (N.-H.) M. L. van Hoen, N.H., echtg. van Jac. Boskamp en 3 kin deren, van Oudegracht 117a, naar Den Helder. L. W. H. Coret, R.K., winkel chef, met echtg. en 4 kinderen en schoon moeder, van Nieuwpoortslaan 125, naar Hoorn. G. Bakker, N.H., landbouwer, en echtgenoote, van Stationsweg 13 inw. naar Venhuizen. D®- E- E). Spelberg, te Egmond aan den Hoef, beroepen predikant te Nijmegen, wordt 9 Maart aldaar bevestigd en houdt dien dag zijn intreerede. PROF. L. LINDEN BOOM 85 JAAR. Heden viert prof. L. Lindeboom, rustend hoogleeraar van de Theologische School der Geref. Kerken te Kampen, aldaar zijn 85sten verjaardag. Prof. L. verheugt zich in goede gezondheid en werkkracht. Nog pas verscheen van zijn hand een pleidooi voor de verleening van het jus promovendi aan de Theologische School, en eenige weken geleden bevestigde hij ds. J. Bosch bij de geref. kerk van Olde- broek. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Januari. Grcote Kerk, voorm. 10 uur, Ds. Verwaal Col!. Restauratiefonds. Kapel, voorm. half elf, Ds. Baar. Avond 6 uur, de heer G. Chr. Dun. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds. Westra. Remonstrantsch-Gerejormeerde Kerk vm. 10.30 uur, Ds. Houtgast. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, Ds A. B. W. M. Kok uit Zaamslag. Avond 5.30 uur, dezelfde. Geen collecte. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- sainlstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond half acht dienst. Ned. Herv. Vereen, „iCalvijnt', Tuinzaa' Harmonie Donderdag 23 Jan. des avonds 7 uur Ds. P. Zand, Ned. Herv. pred. te Delft LEGER DES HEÏLS Limmerhoek No. 41. Zaterdag a s., 's avonds, Openluchtmec- ting op de Steenenbrug. Zondag a s. 19 Jan. v.m. 7 uur Bidstond. V.m. 10 uur, Heiligingsmeeting. Nm. 3 uur Groote Verblijdingssamen komst. Nm. 7 uur Bidstond. 7.30 uur Groote Welkomstsamenkomst van de nieuwe Kapiteine. Dinsdag 21 Jan. a s. nm. acht uur Groo te Soldatenmeeting. Donderdag 23 Jan. a.s. nm. 8 uur Groote Verlossingssamenkomst. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. Bax. BERGEN, avond 7 uur, Ds. v. d. Kie- boom. Evang. E. V. ..Maranatha", voorm. 10.15 uur, de heer D. Scholtz, van Amsterdam. 2 uur Zondagsschool. EGMOND-B1NNEN, 10.15 uur, Ds Spelberg. GROOTSCHERMER, avond 7 uur, Ds Heen HEILOO, 10 uur, Eilerts de Haan. Evongelisoti'lokaal, vm. 10 uur, de heer Jac. J. van Voorst, van Amsterdam. KOEDIJK, 2 uur, Ds. Hak. LIMMEN, 2 uur, D*. v. d. Kieboom. OUDORP. 10 uur, Ds.»Groot OTERLEEK, 10 uur, D*. Rooker. OBDAM. 10 uur. Ds. Kruizinga. VEENHUIZEN. 10 uur, Ds. Hak. SCHERMERHORN, 10 uur, Ds. Boeren- donk. STOMPETOREN. geen dienst Evangelisatie, 1.30 uur, Ds. Roobol, van Egmond aan Zee. OUDKARSPEL, avond 7 uur, Ds Zillin- ger Molenaar. UITGEEST, voorm. 10 uur, Ds. var. Leeuwen, predikant te Haarlem. Kwart voor 12 uur Zondagsschool, in de Ned Herv. Kerk. EvaM§elisatiegebcuw Sedeur. Zondagtno' gen 10 uur waarschijnlijk de heer Jac. W. van Voorst van Amsterdam. 11.40 uur, Zon dagsschool. Woensdagavond 7.30 uur Bijbelbespre king door den heer A. Donker, van Koog a. d. Zaan. WARMENHUIZEN. 10 uur, Ds. Ziliin- ger Molenaar Sport in Beeld. Sport in Beeld trekt deze week vooral de aandacht door de kiekjes, welke het van de Davo'sehe winterspelen heeft kunnen opne men. En dan zijn er natuurlijk vele interes sante foto's van voetbal, hockey, paarden, enz. enz. Maar we mogen ook de artikelen niet ver geten, die deze week al bijzonder belangwek kend zijn. Daar zijn bijvoorbeeld de Commen taren, waarin de kwestie van amateurisme en beroepsspel behandeld wordt; verder het 2de deel over het Paard, Sch'ermnieuws uit Enge land in de 16de eeuw; dan de voetbalcom- mentaren, Verhalen voor Honden, de Geheime Dagboekbladen en het Sportfeuilieton. Een heele opsomming dus, die voor iederen sportbeminnaar wat geeft. En daarnaast ko men nog een aantal kleinere bijdragen voor, zoodat ook dit nummer weer met graagte ge zien en gelezen zal worden. De Wandelaar. De tweede jaargang van een uitmuntend tijdschrift is begonnen. En de eerste afleve ring (het Jan.nummer) is al weer even fraai als die van den eersten jaargang. We bedoelen De Wandelaareen maand blad gewijd aan natuurwaardeering, natuur bewondering en -bescherming, heemschut, ge ologie en folklore, uitgave A. G. Schoonder- beek te Laren. Dit maandblad heeft zich in zijn kort be staan een reputatie verworven, dank zij de keur van bijdragen, de pracht-foto's, en de meer dan fraaie afwerking, waarmee de uit gever het tijdschrift de wereld inzendt Rinke Tolman, de redacteur, breekt in het jongste nummer een lans voor het behoud van de prachtige Reeuwijksche en Sluipwijksche plassen, terwijl C. A. Bakker eveneens pro testeert tegen de vernieling van dit natuur monument. Op dichterlijke wijze schetst Jan Th. Cam- pert de schoonheid van Walcheren en P. J. Schenk vertelt» van zijn verrassing, gewekt door het late bloeien en geuren van een bc paalde vliersoort. Dat ons Kennemerland opnieuw een deel van zijn schoonheid dreigt te verliezen, maakt G. A. van Schaik ons duidelijk. N. Tinbergen is er in geslaagd, Ben<ri Berg's beroemden vogel Lahol, den morinel- plevier in Nederland te fotograveeren en geeft van dit succes een onderhoudend relaas. De schennis der Jeker-vallei wordt door Mathias Kemp betreurd, terwijl C. A. van der Gen de zoo bekende noodlottige iepenziekte bespreekt. 7eer uitvoerig is de historisch rubriek Van en voor de lezers, waaruit bliikt, dat dit tijd schrift zeer gewaardeerd wordt. En tenslotte moeten we nog even de talrijke foto's noemen, die in ruime mate in het blad verspreid staan. Een juweeltje van een tijdschrift 'dus, dat we overal zeer kunnen aanbevelen. In Licht bespreekt Dr. N. J. Singels de kunstzin der oude tijden, waarbij fraaie foto's van oud Grieksch, Romeinsch en Egyptisch glas-, vaat- en granietwerk gereproduceerd worden. C. Luplau Janssen vertelt wetens waardige bijzonderheden over het heelal, welke hiv door illustraties verduidelijkt, waar na W. S. het notarisambt en zijn oorsprong behandelt. In een artikel over betaalde liefde bespreekt A. Hallema de verhouding van madame de Maintenon tot Lodewijk de Veer tiende. Ten slotte geeft de zenuwarts Carl Jorgen- sen verschillende interessante bijzonderheden over de menschelijke temperamenten. Kiekeboe het kleuterweekblaadje, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht ver schijnt geeft ditmaal een vervolg van het verhaal over de avonturen van Kiekeboe door mevr. Cramer—Schaap. F. H. hf. Bloeminx vertelt een hazengeschiedenis en N. van Hich- turn geeft een Zweedsch kindervertelseltje weer, de geschiedenis van Palle die niet naar huis wou gaan. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. De wenschen der arbeiders. Het standpunt der fabrikanten Zooals gemeld, heet dezer dagen te Hen gelo een conferentie plaats gehad tusschen de besturen der Twentsch-Geldersche werk- geversvereenigingen in de textielindustrie en de besturen van de textielarbeidersbonden „Unitas", „St. Lambertus" en „De Een dracht". Omtrent deze conferentie wordt na der gemeld: Ter sprake kwam het in Mei j.1. door de besturen der arbeidersorganisaties ingedien de program van eischen. Gevraagd werd thans le. Een loonsverhooging van resp. 20, 15 en 10 pCt. voor de laagstbetaalde groe pen, alsmede een loonregeling; 2e. een week vacantie met behoud van loon3e. schadever goeding bij verwerking van slechte grond stoffen of het wachten op materialen; 4e. een extra vergoeding van 10 pCt. voor het wer ken in ploegen; 5e. een commissie van ge schillen; 6e. een betere uniforme hulpenre geling; 7e. kindertoeslag (deze eisch werd alleen door „Unitas" en „St. Lambertin" ge steld; 8e. een regeling voor noodzakelijk overwerk met extra betaling der overuren; 9e. stichting van een pensioenfonds voor oude en invalide arbeiders. Naar het orgaan van „de Eendracht" meldt, hebben de werkgevers als volgt ge antwoord Zij wijzen onder de tegenwoordige om standigheden elke loonsverhooging af, daar de tegenwoordige omstandigheden verre van rooskleurig zijn. Zij wezen op de scherpe concurrentie en op de loonsverlaging in En geland. Volgens de werkgevers is het de vraag of er niet eerder aan loonsverlaging dan aan een loonsverhooging gedacht moet worden. Omtrent een regeling der loonen werd ge zegd, dat, hoewel er onder de werkgevers waren, die sympathiek tegenover het denk beeld stonden, het zeer moeilijk zou zijn een bevredigende regeling samen te stellen. Bij het punt vacantie spraken de werkge vers er hun bevreemding en teleurstelling over uit, dat de arbeidersorganisaties hun voorstel niet hadden aanvaard (vier vacan- tiedagen en 34 overuren). Slechts met 2e<_ veel moeite was het hun gelukt dit voorst er bij alle leden-werkgevers door te krijg- Nog altijd zijn de fabrikanten bereid vier <w gen vacantie te geven onder voorwaarde va„ evenveel uren overwerk, doch het is de vraag of zij nog wel bereid zijn deze overuren ex tra te betalen. De gang van zaken heeft n onder de werkgevers heel wat verbittering veroorzaakt. Dit zou wel eens tot gevo& kunnen hebben, dat er geen bereidheid meer is het vroegere voorstel te handhaven De werkgevers verklaarden zich bereid bij het in dubbele ploegen werken 10 proeent extra te betalen. Ook omtrent het vergoeden van scha- de was men bereid tot eenige concessies. In 't algemeen was bij het wachten op grond stoffen na 4'A uur tot 60 pCt. van het loon worden uitbetaald. Deze regeling geldt echter niet bij slapte. Afgewezen werden de punten 5, 6, 7 en 9, betreffende commissie van ge. schillen, een betere uniforme hulpenregeling, een kindertoeslag en een pensioenfonds (dit hebben de meeste werkgevers reeds gesticht). De vertegenwoordigers der werknemers antwoordden, dat al is op het oogenblik de toestand der industrie niet overal bevredt- gend, dit nog niet wil zeggen, dat aan de wenschen der arbeiders nkt kan worden te gemoet gekomen. De textielindustrie heeft ai- tijd tijden van afwisselende drukte en slapte doorgemaakt. Speciaal legde men nog den nadruk op de zeer lage loonen van de groep ongeschoolde arbeiders. Men achtte voorts vacantie noodzakelijk, doch deze wilde men in geen geval in verband brengen met over werk. Wel was men bereid een regeling te treffen voor noodzakelijk overwerk. STAKING TE MAASTRICHT. De staking van de aardewefkarbeiders, wier getal tot 80 is gestegen, duurt nog voort Deze jeugdige arbeiders, doen bij tweetallen als handlangers dienst bij één meester. Ten gevolge van de staking hebben dus 40 mees ters aan de aardewerkfabrieken ,,De Sphinx" gedaan gekregen. Ook aan de aardewerkfabriek „De Bek" worden 200 arbeiders ontslagen. Van werk geverszijde werd verzekerd, dat dit de na werking is van het Aardewerkwetje. Bij het uitgaan der fabrieken op de Bosch straat was het gisteravond nog al rumoerig. GASVERWARMING OP SCHOOL. Niet nadeelig bij goede installatie. Indertijd had de raad van Beverwijk be- elcten, alvorens over te gaan tot het aanleg gen van een gasverwarmings-installatie in de te bouwen openbare lagere school aan den Romerkerkweg, het advies der gezond heidscommissie in te winnen, speciaal betref fende de vraag, of een verwarming der lo kalen door middel van gas op hygiënische gronden ongewenscht zou zijn te achten. In haar advies ontraadde de gezondheidscom missie, om, voorloopig althans, verdere uit breiding te geven aan de verwarming met gasradiatoren in de scholen. In verband met dit advits hebben B. en W. een nadere bespreking gehouden met den architect der school en met den bouwkundi gen inspecteur van het lager onderwijs. Uil deze bespreking is gebleken, dat de bezwa ren der gezondheidscommissie door voor noemden inspecteur niet worden gedeeld en dat locale gasverwarming vele en groote voordeelen heeft boven centrale verwarming met heet water of lage druk-stoom, zooals de gezondheidscommissie adviseerde. De di recteur van het rijks-instituut voor brand stoffen-economie heeft desgevraagd aan B. en W. verklaard, dat verwarming van scholen door middel van gas in de praktijk gebleken is wel te voldoen. Volgens hem hebben de hygiënische bezwaren alleen betrekking op slecht uitgevoerde installaties. B. en w. hebben, op grond van de adviezen van den inspecteur en den voornoemden di recteur den raad medegedeeld hun voorstel omtrent het aanleggen van een gasverwar- iningsinstallatie in de te bouwen school te handhaven. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Er was geen bootje Woensdagmorgen passeerde de Hooge- veensche beurtschipper op Amsterdam de pont GenemuidenZwartsluis met zijn mo torschip. Toen hij tien minuten van de pont verwijderd was, meldt het „U. D.'\ wilde zijn knecht het zeil opzetten. Door den hevi- gen storm kreeg hij een klap van het zeil en viel over boord. De man, die vader is van drie kinderen, heeft nog een eindje gezwom men en zijn hand opgestoken, maar daar tt geen klein bootje te krijgen was, kon de mar niet gered worden. DE ONTSLAGEN BIJ DE E.N.K.A Omtrent de inkrimping van personeel bij d\ E.N.K A. kunnen wij nog mededeelen, aat. evenals de vorige week, ook deze week 70 meisjes ontslagen worden. Gedureide de eerst volgende weken zullen er nog meer werk krachten in kleiner of grooter aantal worde» ontslagen. VERKOOP KINDERPOSTZEGELS. De opbrengst le Amsterdam Naar het Hbl verneemt, is het resultaat van den verkoop der kinderpostzegels te Am sterdam als volgt; Verkocht werde* 270.652 a 3 ct.260.460 a 8 ct., 340.180 a 10 ct. en 192.379 a 16 ct De opbrengst bedraagt dus 32.214, wat aanzienlijk meer is dan het vorig jaar, toen Amsterdam een bedrag van 25.000 be reikte, en ook hooger dan het jaar daarvóór dat met ruim 31.000 aan de spits stond. Bovendien zijn verkocht 13.130 pakje3 briefkaarten a 35, waarvan de netto-op brengst ook het hulpbehoevende kind ten goede komt. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Hedennacht bij het zich aan boord begeven van de stoomtrawler „Sint Thcesia", de aan de vissehershaven te IJmuiden, is de 40-jarige C. v H. mis gestapt en te w'ater geraakt Ofschoon de p-»itie onmiddellijk m*' dreggen begon, is h*t liA nog n<et gevond«_ Het dreggen wordt ten zeerste bemoeilijkt door de vele aan den wal liggende schep*®- Niettemin wordt het dreircen voortgezet-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 12