ShJKit Courant. U LAATSTE WENSEN. Hsndird Iwae en dertigste Jaargang. Vriiriap 1? Januari Badia-hoekje FEIH IJiKTON. Rechtszaken voor den politierechter. beleediging per annonce. Ko. 14 1929. I Zaterdag 18 Januari. Hilversum, 1071 M. (Ven 106.nm. 298 M.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.01 2.— Concert door het A. V. R. O.-Kwartet. 2.-2.25 Gevarieerd programma. 2.252.45 Declamatie door Frans Hulleman. 2.45 Voortz. gevarieerd programma. 3.10—3.30 Declamatie door Frans Hulleman. 3.30 Voortz. gevarieerd programma. 4.30—5.— Sportpraatje door H. Hollander. 5.—5.30 Gezondheidshalfuurtje. A. J. Meijerink over: Redden van drenkelingen; hulp bij ijsonge- vallen. 5.306.Duits^h: Gevorderden en Conversatie. 6.018.Concert door het Omroeporkest, m. m. v. het Amst. Accordeon Ensemble „Excelsior" en Bartoes (humorist) 8.V A. R. A. Orkestconcert. 9.ca. V. a. R. A. Gramofoonmuziek. 9.45 V. A. R. A. „Het Pandoeravondje bij Teun de Klepper man". 10.ca. V. A. R. A. Persberichten Daarna: Concert door Jazz-Symphonie Or kest. 11.ca. V. A. R. A.-Varia en gramo foonmuziek. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) 11.3012.— Godsienstig halfuurtje. 12.01 12.15 Politieberichten. 12.151.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.152.Gramo foonmuziek. 2.3.15 Kinderuurtje. 4.4.30 Cursus Esperanto. 4.305.Cursus En- gelsch. 5.5.40 Gramofoonmuziek. 5.40 ft.Journalistiek weekoverzicht. 6.7 15 Orkestconcert. 7.15—7.45 Lezing over: Het Kapitalisme in Vogelvlucht. 7.45—8.Poli tieberichten. 8.019.Orkestconcert. 9.— 10.Vroolijk programma. 11.20—12. Gramofoonmuziek. 9.30 ca. Nieuwsberich ten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Orkestcon cert. 3.Rugbywedstrijd Wales—Engeland. 4.30 Concert. Octet en conferencier. 5.05 Con cert op cinema-orgel door R. New. 5.35 Kin deruurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Sport berichten. 7.05 Concert. M. Hayward, viool. O'Connor Morris, piai.o. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Vaudeville. 8.05 Pantomine Fragmenten uit „Mother Goose". 9 20 Nieuwsberichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. H. Williams, bariton. Orkest. 10.5512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 9.20 Con cert vanuit de zaal van het Conservatorium. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Kinder uurtje. 4.35 Dansmuziek. 5.20 Concert. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.25 Gramofoonmuziek. 8.35 Pianoles. 9.05 Zang. Langenberg, 473 M- 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 4.505.50 Concert. Orkest en zang. 7.20 Vroolijke avond. Orkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Kalundbcrg, 1153 M. 11.2012.20 Or- kestconcert. 2.202.50 Kinderuurtje. 2.50 4.50 Concert. Orkest en zangeres. 7.20—8.20 Concert. Orkest, zang en declamatie. 8.20 9.05 „Munken gaar i enge". Tragi-comedie in 1 bedrijf van C. Gandrup. 9.2010.20 Concert door Mandoline-orkest en solisten. 10.2011.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Zeesen, 1635 M. 6.15—9.50 Berichten en lezingen. 11.2012.10 Muziekuitz. voor scholen. 12.10—12.25 Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.507.50 Lezingen. 7.50 Uit Breslau: „Die Kehrseite". Hoorspel van Megerle von Mühlfeld en Karl Schnog. Daarna: Berichten en tot 11.50: Dansmuziek. BEZOEK AAN DE A- V. R. O. Met den trein van 13 u. 46 is gisteren te Hilversum gearriveerd mevr. Ph. Snowden, echtgenoote van den Britschen minister van financiën. Mevrouw Snowden, die vergezeld was van den heer Hudson, lid van het Lager huis en parlementair secretaris van minister Snowden, is aan het station begroet door den heer W. Vogt, waarna het gezelschap naar de A. V. R. O.-studio's reed. In de studio's toonde mevr. Snowden, die lid is van den Raad van Beheer van den Engelschen draad- loozen omroep, zeer veel belangstelling in de aangelegenheden van den Nederlnadschen omroep, dien zij prees om zijn programma's, welke in Engeland populair zijn. Na het bezoek aan de studio's is de Neder- landsche Seintoestellenfabriek bezichtigd, waar de heer Dubois het gezelschap heeft rondgeleid. Nadat hier de thee was gebruikt, zijn mevr Snowden en de heer Hudson met den trein van 15 u. 41 naar den Haag teruggekeerd. („Ueber den Tod lunaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W. H C. Bollaard. 15) Een tijd lang spraken vader en dochter geen woord; er heerschte een plechtig zwij gen, terwijl zij naar het portret keken, dat in zijn mahoniehouten lijst zoo forsch en zwaar daar van dien wand op hen neerzag. Beider gemoed werd hier in de middagstilte, die hen omgaf, bewogen door allerlei gedachten. Eindelijk verbrak de vader het zwijgen. Hij trad op Else toe en legde zacht zijn arm op haar schouder. „Eens zal zeker mijn por tret weer naar buis gehaaid worden, niet waar, mijn kind?" „Maar vader", klonk lief verwijtend haar antwoord, „begint u daar nu weer over?" „Ik moet wel, Else, ik kan niet anders Kijk eens, ik weet heel goed dat jullie, moeder en jij, me liefhebt, maar niettemin kan ik niet dikwijls genoeg hooren, dat jullie na mijn dood mijn portret weer naar huis zult laten brengen." „Wil ik 'tu schriftelijk bevestigen, vader? Else trachtte een schertsenden toon aan te •taan. maar 't ging haar niet goed af. want De o3- arige heer Cornelis D„ landbou wer te Hoogkarspel, had gemeend publi citeit te moeten geven aan zijn twijfel omtrent de soliditeit van zijn familielid Laag te Andijk en zulks kenbaar ge maakt door middel van een advertentie geplaatst in de Enkhuizer Courant van in Ncv. 1929. Het scheen dat er oneenig- heid was tusschen de heer D. en Kaag over gelden, een erfenisje van schoon moeder, die op een of andere spaarbank zouden worden geDlaatst, wat niet ge beurd was. De pol.rechter gaf den heer D. Maandag, toen deze als gevolg van de gedane bemoeiingen, wegens beleediging terecht stond, te kennen, het plaatsen van degelijke advertenties niet de juiste manier te vinden, om recht te zoeken. De beleedigde heer Kaaij over legde een papier, waaruit de zuiverheid zijner handelingen moest blijken, doch dat volgens den politierechter niets dienaangaande naar voren bracht. Het slot van deze financieele en familie kwestie, het ging. zooals gezegd, over 600, die de overleden schoonmoeder zou hebben nagelaten, was een eisch van den officier behelzende het opleg gen van 25 boete of 25 dagen hechtenis. Verdachte was een brave ongestrafte man, maar wat lastig. Vonnis conform dezen eisch. Daarop werd met veel moei te verdachte aan 't verstand gebracht de beteekenis van een hooger beroep. Les geld werd hiervoor niet berekend. DIEFSTAL VAN WINKELGOEDEREN EN BANKBILJETTEN. Een slanke jonge dame, thans gehuwd, met name Aaltje de L., was in Augustus van het vorige jaar als winkeljuffrouw bij den welbekenden winkelier Jacob Blokker te Hoorn in dienst en had zich to enaan verschillende oneerlijkhe den schuldig gemaakt. Zij had zich we derrechtelijk toegeeigend een aantal winkelgoederen en een tweetal bank biljetten respectievelijk van 10 of 25. De schade werd inmiddels vergoed. De vermissing van een bankbiljet van 100 werd ontkend en kon ook niet als bewe zen worden aangenomen. Hoewel de feiten zeer ernstig waren, wilde de of ficier zich evenwel clement toonen en vorderde overeenkomstig de conclusie van het reclasseeringsrapport een voor waardelijke straf en wel 5 maanden gev. met 2 proefjaren. Vonnis 4 maanden voorw. met 2 proefjaren en onder toe- zichtstelling van het Leger des Heils. STOMPEN EN SLAGEN. Een inwoner van Egmond aan Zee, genaamd Gerrit St., was niet versche nen o zich Ij voori n het niet aanbevelingswaardige feit, dat hij onlangs den conducteur van het lo- caalireintje, de heer K. de Groot eenige stomnen en slagen had toegebracht. In den trein zelf had verdachte al eenige cir*- .iheden -*ehad rr»+ ffir handelde, doch dit verschil scheen later weer te zijn bijgelegd, wat achteraf een oniuiste gevolgtrekking bleek te zijn, gelet or> het weinig vredelievende optil den van verdachte. Klaas was niet ge heel nuchter, doch niet volledig on 'cr den invloed. Eisch 25 boete of 25 da gen hechtenis. Vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. KINDERMISHANDELING TE BERGEN De 40-jarige heer Gerrit R., aannemer te Bergen, maakte zijn opwachting als verdacht op 27 November aldaar den 12- jarigen Jan Beliekom te hebben mishan deld. De ..eer R. deelde mede dat -e- noemde .Jan Beliekom kwestie kreeg met zijn dochtertje en deze sloeg, waarop verdachte den jongen ontmoette en deze, mischien bevreesd voor klappen, 'n ge weldige keel opzette, toen R. op hem toe kwam, doch dat verdachte hera op gee nerlei wijze had aangeraakt. De jonge Jan Beliekom gaf echter een heel wat sterker gekleurde schildering van de ontmoeting en hij had van verdachte een flink pak slaag gekregen. Zekere mej. Bijl had gezien dat J?.n op den grond lag en door R. werd geschopt. Zii maakte hem daarover nog een bemer king. Door den officier werd gevorderd 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uit spraak: 10 boete of 10 dagen hecht. EEN APPEL EN 4 PEREN GESTOLEN. De niet verschenen heer Gerrit Buit Castricum, had zich in den nacht van 28 op 29 September aangenaam bezig gehouden met het plunderen van een boomgaard. Fruit is gezond, dacht hij zonder twijfel. Hij werd echter zoo goed als op heeterdaad betrapt door den rijks- het naar haar toegebogen bleeke gezicht van haar vader, dat diens boosaardige kwaal ver ried, bracht haar van streek. „Neen kind, ik geloof aan je woorden, ook zonder dat je die schriftelijk bevestigt". Ver moeid glimlachte bij. „Maar ik verheug me, dat de hertog na mijn dood zal bemerken, dat niet bij alle menschen de ijdelheid van het ge zin boven de liefde gaat. Van mijn gezin ten minste ben ik zeker. Of hij van zijn zaak, zoo ging hem door het hoofd, werkelijk we! zoo zeker zou zijn geweest, indien alleen zijn vrouw daarbij be trokken ware geweest die vraag zou hij niet zoo snel hebben kunnen beantwoorden. Star keken de vier portretten neer op vader en dochter. Daar links, het eerste van de rij, stelde den baron Thomas voor. Berner richtte zijn blik naar het portret, dat ten voe ten uit was geschilderd. Een heel klein, smal mannetje moest de oude Thomas «reweest zijn; op zijn uitgedroogd, rimpelig gezicht lag een glimlach en de pocderpruik met hef stijve staartje zag er bijna grotesk uit. Het portret, dat er naast hing, was dat van den dikken Achim von Siddow, een man met een gemoedelijk gezicht met volle wangen en kleine, half dichtgeknepen oogjes. Zijn kunstig geplooide kanten jabot was wel het meest opmerkenswaardige van den heer Achim von Siddow. De derde van de rij was een waardig kijkend heer met zorgelijk sa- meneetrokken wenkbrauwen en hooce vader- veldwachter Gorter en collega's. Het was dien nacht zeer rumoerig en onrustig in de gemeente en er was flink gepim peld. Eisch 20 boete of 20 dagen hech tenis. Vonnis 10 boete of 10 dagen hech tenis. GELAATSTOMPEN EN KEEL- KNEPEN. De heer Pieter Cornelis Z.. 'n 36-jarig werkman te Helder, een man, wiens handen zeer los aan 't lijf zitten, ver keerde op 28 Nov. blijkbaar in zeer prik kelbare stemming, die zich uitte in een aanval op den stoker Eouhuis. die zich met Pieter in hetzelfde café, van Boon, bevond. Hij onthaalde Bouhuis op een stomp onder de kin en kneep hem daar op op gevoelige manier in de keel. Vol gens den heer Z. was echter hij de man die de klappen kreeg en ondermeer drie steken in het hoofd had ontvangen. Hij ..as aan t' knokken met Boon en toen kwam Bouhuis eezegden Boon te hulp door hem met zijn mes te bewerken. Een marinier le klas trok echter één lijn met zijn collega den stoker en ver klaarde in 't nadeel van den verdachte. Hij had niets bemerkt van het steken in Piets hoofd. Gevorderd werd 30 boete of 30 dager» hechtenis. Vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. MISHANDELING IN HET „WAPEN VAN MUNSTER'. De heer H. J. W. L., hotelhouder te Alkmaar, werd onlangs bij verstek ver oordeeld ter zake mishandeling van den veekoopman Ans v. Wieringen, die hij in den avond van 29 September in ver- eeniging met 'n mede aanwezigen koop man zou hebben mishandeld toen zij beiden den heer van Wieringen wiens aanwezigheid in het café ongewenscht was, met tamelijk veel geweld de deur uitwerkten. De heer v. Wieringen was bij die gelegenheid nog in de gracht te recht gekomen. De heer L. verdedigde zijn optreden naar aanleiding van de ge dragingen van den heer van W., zooals door hem nader werd gepreciseerd. De heer v. W. bevond zich in zijn lokaliteit tegen zijn wensch. De officier requireer- de thans 15 boete of 15 dagen hechte nis. He vonnis bedroeg 25! Doch de po litierechter toonde zich ook genegen tot clementie e i veroordeelde den heer L. tot de than gevorderde straf. Daarna sluiting der zitting. MEERVOUDIGE STRAFKAMER TE ALKMAAR (Zitting van Dinsdag 14 Januari). DIEFSTAL VAN EEN TUINKABOUTER De landarbeider Joh. L. te Warmenhuizen, die zich in een Pinksternacht van het vorig»1 jaar te Schoorl had schuldig gemaakt aan diefstad van een algemeen bewonderden tuinkabouter en welke zaak alreeds was be handeld, doch werd aangehouden ten einde alsnog een nieuwen getuige te hooren, werd heden opnieuw ter tafel gebracht, doch nu bleek zoo waar die nieuwe getuige, waar op alle hoop was gevestigd, ook al weer niet te zijn verschenen. Ten einde raad requi- reerde de officier dus maar vrijspraak, ten einde de zaak niet langer te traineeren. BLOEDIGE MISHANDELING TE WIERINGEN. De grondwerker Adolf T., werkzaam aaD eten Zuiderzeebepoldering en wonende te Wieringen, stond terecht op grond van d<* ernstige feiten, dat hij op 14 Sept. zijn colle ga's de heeren Bosker en Lutjeboer met be hulp van een mes duchtig had toegetakeld De getuige Jacob Bosker, eveneens *n grondwerker uit Delfzijl, bevond zich toen met Lutjeboer in de slaap- en kostkeet van mej. Christina Hille, alwaar de verdachte T later ook binnenstapte. Er werd bier ge commandeerd en geconsumeerd wat niet naar genoegen scheen te zijn van den ver dachte, die geweldig begon te razen en te mopperen. Hij haalde een mes te voorschijn en gaf Lutjeboer een por, terwijl ook getuige Bosker, aan wiens tamelijk onverstaanbaar verslag wij dergelijke bijzonderheden on* leenden, een steek in de zijde ontving, waar mede hij 6 weken „mooi" was. "De verdachte beweerde in opgewonden toestand te zijn ge weest door de aanwezigheid van de polder jongens die in zijn keet niet huis hoorden. Hij sommeerde hen tot vertrek, waaraan en kelen gehoor gaven, met uitzondering van Bosker en Lutjeboer. Laatstgemelde greep verdachte bij de keel, waarop deze zijn knip mes opende ter verdediging. Toen Lutjeboc los liet, kwam Bosker op hem af en sloeg hem met een bierfleschje. Daarop maakte ver dachte gebruik van zijn mes en raakte daar mede Bosker in de zijde. De 36-iarige grondwerker W. Lutjeboer, thans te Hoorn werkzaam, gaf een heel ver haal ten beste, waarvan alleen voor ons be langwekkend genoemd kon worden het optre den van den verdachte. Het schijnt dat ook hier weer de historische vraag kon worden moorders; het beetje haar op zijn hoofd ver ried veel, al te veel pommade. Deze heer met het plech.ige gelaat heette, toen hij nog door de straten van Schneiditz wandelde, Frau- gott van Barwald; nakomelingen van hem woonden thans nog in de residentie. „U ziet er 't deftigst uit", fluisterde Else haar vader toe en er lichtte trots in haar oogen. „Jammer", voegde zij er peinzend aan toe, „dat u van een plechtige onthulling van het schilderij niets hebt willen weten". „Je weet, kindlief, ik houd niet van zulk geparadeer in het openbaar; ik zal blij zijn als dat jubileumfeest heelemaal voorbij is." „U bent in alles zoo bescheiden, vader." Else bracht zijn hand aan haar lippen en vond, dat een jubileum toch iets wonder schoons was, vooral zooals met haar het geval was wanneer daarbij tegelijk je en gagement publiek mocht woorden. De professor scheen haar gedachten te hebben geraden, hij trok zijn kind naar zich toe en kuste het. „Mijn lieveling, wordt maar heel. heel gelukkig!" Met groote oogen keek Else haar vader aan. Wat beduidde dat? Zijn woorden klon ken bijna als een afscheid. Iets dergelijks scheen de professor zelf te vinden, want hij liet Else los en zei op een toon, dien hij •trachtte ongedwongen te doen klinken: „Pk begin bijna te gelooven, dat ik haast even plechtig kijk als de dikke Fraugott von Bar- wakl". daarbii wijzende naar het portret van gesteld: „Cherchez la femme". In elk geva; ontkende Lutjeboer, den verdachte in de keel te hebben gepakt, doch hij moest wèl toege ven dat hij verdachte heeft vast gehad. Toen hij echter had los gelaten en verdachte den rug toekeerde om heen te gaan, ontving Iiij een steek in zijn rug van T., welke wond eerst na 62 dagen als genezen kon worden aangemerkt. De verdachte ontkende evenwel Lutjeboer te hebben gestoken, toen hij wegliep Hij wii de niet tegenspreken Lutjeboer in den rug te hebben gestoken, maar dat was toen laatstgemelde hem bij de keel had Het was een formeele vechtpartij, want Lutjeboer haa de tafel ook al omver gegooid De 33-jarige keetvrouw Christina Francis- ca Hille die met verdachte 'n keet had gehou den en om wier bekoorlijkheden 't bloedig drama zich ontwikkelde, ontkende de heeren Bosker en Lutjeboer te hebebn aangelokt. Dat zij vriendelijk was sproot voort uit de om standigheid, dat zij in verdachte haar vriend meende voor te hebben. Volgens getuige zou de heer Lutjeboer haar onbehoorlijke voor stellen gedaan hebben, welke veronderstel ling de deugdzame heer Lutjeboer evenwel krachtig tegensprak. Overigens kwam haar verklaring tamelijk wel overeen met die van de gehoorde polder jongens. De verdachte bleef zich op nood weer beroepen. De officier, het gebeurde nog eens de revue latende passeeren, kwam tot de conclusie dat het onderzoek op de terechtzitting aan de zaak een voor verdachte meer voordeel ig aanzien gaf. De mentaliteit van verdachte en de jaloerschheid, die zich door het provo ceerend optreden van de getuigen Bosker en Lutjeboer van hem had meester gemaakt, maakte zijn handeling meer verklaarbaar Op grond van die overwegingen requireerde de officier in elk der drie gevallen van ver wonding vrijspraak. Mr. de Groot, verdedi ger van verdachte, herinnerde de rechtbank aan de belangwekkende lezing van monsieur Geraud, advocaat bij het Hof van appèl te Parijs en meende zich volkomen te kunnen vereenigen met het requisitoir van den offi cier, dat hem geheel uit het hart werd gegre pen Ten slotte wees pleiter nog op 't zeer gunstige rapport omtrent verdachte uitge bracht door het genootschap. BLOEDIGE MISHANDELING TE KOEDIJK. De26-jarige kellner Arie K., voorheen Egmond aan Zee, thans te Alkmaar wonend, stond terecht naar aanleiding van het feit, dat hij in den nacht van 22 op 23 Sept. te Koedijk den getuige Pieter Buis met een dolk in 't gelaat zou hebben gesneden en hem bloedend te hebben verwond. De verd. ont kende niet het mes gebruikt te hebben, doch deed een uitvoerig verhaal van zijn ontmoe tingen dien nacht waarbij hij liet uitkomen, dat hij zonder deugdelijke aanleiding werd geslagen en zijn vechtlust toen ook werd op gewekt. De mishandelde heer Pieter Buis. een 35- jarige landbouwer uit St. Pancras behoorde dien nacht ook tot de bezoekers van de Koe dijker kermis. Hij was al voornemens om huiswaarts te keeren en bezig zijn fiets te halen, toen een clubje personen, dat met een auto uit Alkmaar was gearriveerd, begon te vechten, verdachte behoorde daar ook toe, vloog zonder reden op getuige af en gaf hem met 'n geweldigen clolk een snede over den neus. Getuige was daardoor onaange naam verrast en niet gecharmeerd op nog meer dergelijke lief kozingen.Hij nam onver wijld de beenen. achtervolgd door verdachte en nu renden zij beiden als bezetenen om de kerk heen. wel jammer, dat geen operateu»- van de Polygoon aanwezig was. Het had een interessante opname kunnen worden voor het wereldnieuws. De dolk, waarmede deze bek- kesnijderii was gepleegd, was als corpus de- lictie op de zitting aanwezig en vervulde de toeschouwers met eerbiedig ontzag. In een levendige beschrijving gaf de verdachte aan de rechtbank inlichtingen omtrent de her komst van dit geduchte wapen. Respectieve lijk werden nog gehoord de figuranten in he' ?Pel van den grooten dolk, de heeren de Geus, de Graaf en Koning, diè door hun ver klaringen de be'rijsconstrudie tegen ver dachte versterkt. De gebroeders Elings be hoorden eveneens tot het gezelschap van verdachte en waren door de verdediging als getuigen a décharge opgeroepen en in 'i vuur gebracht. De heer A. Elings was zelf de eigenaar van de Rolls Rovce, die het vrooliike clubie naar de Koedijker kermis bracht. Volgens de verklaring van deze heeren mankeerde ver dachte niets en werd hij aangevallen en las tig gevallen door andere bezoekers. De oifi cier wenschte evenwel het beroep van ver dachte op noodweer niet te aanvaarden en gaf als zijn meening te kennen, dat verdach te niet genoodzaakt was geworden van zijn geweldig wapen gebruik te maken. Gelet voorts op den aard van den persoon en zijn antecidenten vorderde de officie*" 4 maanden gevangenisstraf. den heer met de vadermoorders. „Zooveel plechtigs kunt u nooit bij elkaar krijgen", zei Else lachend. Ze stelde voor nu heen te gaan, wat de vader goed vond, er aan toevoegend, dat hij niet met haar mee naar huis kon gaan. omdat hij nog naar den advocaat Stern moest „Wat moet u daar doen, vader?" „Niets bijzonders, kindje, alleen maar een inlichting betreffende een rechtskwestie bij hem inwinnen". Daar er zich bij Stern slechts enkele cliën ten in de wachtkamer bevonden, was hij wel dra aan de beurt om geholpen te worden Stern en de professor kenden elkaar al vele jaren; zij ontmoetten elkaar dikwijls en be hoorden tot het clubje, dat eiken Donderdag in „De Kroon" bijeenkwam om een glaasje wijn te drinken, te politiseeren en speciaal om ten onschuldig kaartje te leggen. Stern begroete den professor vriendelijk en vroeg, nadat beiden waren gaan zitten, waar mee hem van dienst kon zijn. „Ik zou graag een oogenblik uw tijd in be slag willen nemen voor een kleine rechts kwestie", begon de professor, uit zijn binnen zak een dik, verzegeld couvert nemende, dat hij nog even bevoelde, alsof hij wilde onder zoeken of 't nog goed gesloten was. Toen reik te hij liet Stern over „Mijn laatste wensch!" las deze tot zijn verwondering en zei: „Ik begrijp niet wat u hiermee wilt professor: in de eerste plaats De verdediger Mr Wijnne was het ni t eens met de gevederde strafmaat en vestigde de aandacht op het verweer van verdachte met betrekking van het door hem gedane be roep op noodweer en wees op 't strafwetsar tikel, waarin wordt gewaagd van de geoor loofde overschrijding bij noodzakelijke verde diging. Pleiter achtte dus de gevorderde straf zeer zeker *e zwaar en stelde voor ver dachte voorwaardelijk te veroordeelen en zulks vooral, omdat verdachte een vaste be trekking heeft en blijken geeft zijn onstuimig leven te willen verbeteren. Het zal, meende pleiter, in zijn belang zijn, indien hij niet bin nen de gevangenismuren wordt ingesloten. Ook is verdachte nu geheelonthouder en is hij bereid aan getuige Buis de geleden scha de te vergoeden. HOOGER BEROEP VONNIS VEROORDEELING KANTON GERECHT De chauffeur, belast met het besturen va ft een autobus, dienst AlkmaarHaarlem, Christiaan Frans O., wonende te Heiloo werd door den kantonrechter te Alkmaar veroordeeld, omdat hij op 18 Augustus te Limmen niet had voldaan aan den last van den gemeente-veldwachter v. d. Zande zijn voertuig te doen stilhouden, toen deze veld wachter bedoelde autobus wilde controleeren. De chauffeur was van het veroordeelend vonnis in hooger beroep gekomen en werd thans verdedigd door mr. v. Zutphen. advo caat en procureur te Amsterdam. Hij be weerde het door v. d. Zande gegeven stop» sein niet te hebben opgemerkt, welk verweef door appèllant ook in eerste instantie was gevoerd. Ook voegde hij er bij, den veldwach ter zelf op dat moment ook niet te hebben op gemerkt. De officier nam als vaststaande aan dat het stopsein wel werd gegeven en door dc nadere en aanvullende verklaring van den verbalisant was ook gebleken, dat deze vor dering rechtmatig was. Doch daar niet in de dagvaarding was opgenomen, dat de vor- dering geschiedde op grond van de voor schriften der motor- en rijwielwet, vorderde de officier ontslag van rechtsvervolging. Mr. van Zutphen was niet overtuigd dat appèllant de aanwezigheid van den veld wachter heeft opgemerkt en dus opzettelijk aan de vordering geen gevolg heeft gegeven. Overigens was pleiter het met de door den officier gedane aanhaling van het desbetref fende arrest van den Hoogen Raad volkomen eens en concludeerde verdediger ontslag van rechtsvervolging. HOOGER BEROEP VONNIS KANTONGERECHT OVERTREDING MOTOR- EN RIJWIELWET Mej. Harmina K.. 'n 22-jarige dienstbode te Alkmaar, na door den rijksveldwach ter Vermeulen te Bergen te zijn geverbali seerd wegens het wieïrijden zonder licht, te dier zake door den kantonrechter veroor deeld was nu tegen dit vonnis in hooger be roep gekomen. Zij beweerde te zijn afge stapt toen zij bemerkte dat haar lantaarn geen dienst meer deed en niet omdat zij den veldwachter opmerkte. De rijksveldwachter echter hield zien stevig aan zijn opgemaakt proces-verbaal en verklaarde het feit te heb ben geconstateerd. Aanhouding werd echter gelast tot de zit ting van 25 Februari, ten einde den heer Veen, getuige a décharge, die door bronchitis was verhinderd, als nog te hooren. Deze heer bevond zich destijds in gezelschap van mej. Harmina. BEDROG BIJ DEN VERKOOP VAN EEN BROODBAKKERIJ. Na de pauze stonden terecht de heeren Nicolaas en zijn broeder Christiaan O., de laatste 40 jaar oud, reiziger, en thans alléén als verdachte verschenen. Beiden wonende te Hoorn, welke heeren zich moesten verant woorden. ter zake bedriegelijke handelingen gepleegd bij den verkoop van een winkel-, woon- en pakhuis annex broodbakkerij op het Nieuwe Noord 44 te Hoorn. Volgens dagvaarding zouden verdachten aan den gegadigde en kooper den heer Palen stein, bakker aldaar listiglijk, bedriegelijk en in strijd met de waarheid onder meer hebben opgegeven dat wekelijks werd verwerkt 7 taal meel van 100 pond, terwijl in waarheid deze omzet 3 althans gèen 7 balen meel be droeg. De koopsom bedroeg 8000 voor het perceel en 1000 voor den in- itaris. De heer Palenstein ging reeds met n tegenwoordi ge» exploitant de klanten rond om de juist heid van de afr e te kunnen controleeren. Op den eersten i ig dat Palenstein zich met hetzelfde doel in de bakkerij bevond, kwamen 6 baaltjes meel en was er nog 1 voorradig. Na afloop van de week was al het meel weg en verbakken. Ook was het overgeschoten brood verkocht, doch in waarheid gebezigd als paardenvoer! Toen de lieer Palenstein zelf begon te bak ken, bespeurde hij tot zijn verbazing, dat hij een aantal baaltjes overhield en was hij ver- plicht dit meel onderhands te verkoopen. schrijft men gewoonlijk: „mijn uiterste wils beschikking" en in de tweede plaats heb ik dis wilsbeschikking al jaar en dag onder mijn berusting". „Zeker, mijn testament ligt al lang bij u, maar dat daar" hij wees naar het couvert, dat de advocaat voor zich op de schrijftafel had gelegd „is een soort toevoegsel aan mijn testament. Ik moet hetu wat nader ver klaren. Bij mijn dood moet mijn bij u berus tend testament worden geopend; u begrijpt mij dus goed: uitsluitend mijn testament. Daarentegen moet dan het couvert, waarop staat: „mijn laatste wensch" niet alleen nog gesloten blijven, maar u rept over het bestaan er van met geen woord, zelfs niet tegenover mijn naastbestaanden. En nu komt de hoofd zaak, n.1. op welk tijdstip „mijn laatste wensch" mag worden bekend gemaakt. Dat heb ik opgeschreven; hier hebt u het" Hij haalde een samengevouwen vel papier te voorschijn en stelde het d^n advocaat ter hand, die met halfluide stem las: „In het schilderij-museum hangt mtja portret, dat mijn gezin het recht heeft na mijn dood voor zich terug te vorderen. Zoodra het van dit recht gebruik maakt, moet het bij den advocaat Stern gedeponeerde couvert met het opschrift „mijn laatste wensch!" in tegen woordigheid van mijn vrouw en mijn docttiei worden geopend In geval geen harer binnen zes maanden na mijn dood aanspraak maakt op mijn portret, moet eerst na verloop va* dezen termini het couvert worden geopend". (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7