Van de onbezorgde jeugd tof den bezadigden ouderdom is iedereen in verrukking over K\!II^ld pepermunt. Voor engros bij i Fa. J. F. VAN LIESHOUT, Fa. G. KUIJPER, Alkmaar. P»vpvino5aal nieuws Het bleek hem nu dat tre omzet «'cc'iis 3U baa'. bedrceg. Hi. v.as trouwen? airetus door .ecnige collega's gewaarschuwd dat men hem •bedrogen had. In deze zaak werden gehoord een tiental getuigen waaronder m eerste plaats de be- :drogen heer Palenstein en de heer Agema, le- verancier van het verbruikte meel. De verdachten hadden onder meer zekere •mej. Telos opgetrommeld om 8 dagen als gratis-broodklant" te fungeeren. Ze mocht niets zeggen, want het kwam van mevr. Stum- pel, deze was katholiek en zij waren ook katholiek. Getuige kreeg 2 brooden per dag .zonder betaling, gedurende 8 dagen, maar beloofd was 14 dagen. Ook mej. v. Wijk, die trouwens reeds klant was, was uitverkoren 'n week lang gratis brood te genieten, maar zij mocht niets aan den nieuwen bakker zeggen, want verdachte kon dan de bakkerij duurder verkoopen. Getuige kreeg dagelijks 5 brooden toe op de 5 die zij gewoonlijk betrok! Mej. Kalma genoot ook het voorrecht alle Vagen brood te mogen halen zooveel ze wilde hebben. Ze behoefde er geen cent voort te be talen. Ze kreeg geheel kosteloos 6 brooden per dag. De heer Langeberg, werkman te Hoorn, 'n jarenlang trouwe klant van de verdachten, werd ook bewerkt en werd gepresenteerd veel brood voor niets, doch de heer Langeberg was voor dit geknoei niet te vinden en bedankte voor de twijfelachtige eer. Niettemin werd hij overstelpt met gratis brooden. Hij vond ze zelfs in de W.C. Voorts viel de heer Fonteijn in de termen voor een gratis bedeeling van 5 brooden per dag en zelfs Zaterdag 10! Baker O. gaf voor, dat het om een weddenschap ging. Als liet lukte, dan kon Fonteijn wel 10 brooden voor niets krijgen. Fonteijn maakte ijverig gebruik van deze vergunning en bracht het tot 35 broodjes in die feestweek. Verdachte Christ. O. deed het hier voorkomen, alsof hij deze bedeelingen van brood had gehouden uit een aandrang om weldadigheid te beoe fenen De president vond dit prijselijk, maar bij zonder toevallig! Rechter, mr Muller, merkte ondeugend op, d'at verdachte ondertusschen, terwijl hij zulke uitdeelingen hield, zijn eigen vrouw uit werken liet gaan. We gaan verder! Mej. Meester, klant van bakker O., werd geoffreerd gedurende de ■nieuwe week 6 broodjes gratis per week, alles ter eere van den nieuwen bakker, die een hoog denkbeeld moest krijgen van de koop en eet- kracht van de clientele. Daarop werd gehoord mej. Koster uit Zwaagdijk, wie door Christiaan O., de reizi ger in naaimachines, werd gepresenteerd gratis 5 brooden per dag en Zaterdag 10 brooden. Het ging om een weddenschap. Bak ker O. moest gedurende een week trachten ondanks alle overstelpende aanvragen, steeds genoeg brood in voorraad te hebben. (De goede juffrouw Koster kreeg het door het afleggen van die getuigenis zoo hevig te pakken, dat haar verhoor tijdelijk gestaakt moest worden.) Beter bracht haar echtgenoot Arie Koster het er af. Deze bevestigde de door zijn vrouw afgelegde verklaring ook wat betreft de wed denschap over het vestigen van een broodver- Uindingsrecord. Koster heeft toen nog meer liefhebbers voor gratis brood, die het niet breed hadden, opgegeven en hij ontving voor die m«.schen van Christ. O. een aantal bon netjes. Resultaat: Steeds stijgende omzet! De president noemde het meer dan schan delijk! Ten slotte verscheen als getuige de heer C. Koster, landbouwer te Hoorn en ook deel nemer in de gratis broodofferte. Uithoofde van een „weddenskip" kreeg getuige „brief- kes", goed voor dagelijks 5 brooden en Za terdags 10. Vervolgens had nog een verhoor plaats van den verschenen verdachte, die reiziger is in naaimn.achines. Hij ontkende door deze gratis broodbeceelingen te propageeren, on eerlijke en bedriegelijke bedoelingen te heb ben gehad. Hij had zijn broeder bonnetjes ter hand gesteld, waarop verschillende personen 'gratis brood konden verkrijgen. De officier ging deze bakkerij-verkoop nog eens in extenso na. De koopprijs bedroeg \f 9000 en het kwam er dus op aan een groo- ten omzet te kti. len toonen. De heer Palenstein was f? goed van ver trouwen en had beter ged; i, den verdachte Nic. O. bij verrassing te gaan controleeren, doch nu hij zulks niet deed, werkte deze ge makkelijke houding het bedrog volkomen in de hand. Spr. releveerde nog, dat mevrouw Stumpel van de geheele geschiedenis met de gratis broodleverantie aan mej. Floos niet af wist. Pure fantasie! Het was een formeele broodsmijterij, zooals de officier door de spookachtige geschiedenis met Langeberg na der illustreerde. De officier betreurde de afwezigheid van den genialen bakker. Hij had met dezen gaarne eens willen debatteeren. De geheele campagne was op touw gezet om tot een omzet van 7 baaltjes te kunnen ko men. In verband met art. 329 2e lid van het Wet boek van Strafrecht requireerde de officier tegen Nic. O. 1000 boete of 3 maanden hechtenis en tegen Christiaan O. 300 boete of 2 maanden hechtenis. Natuurlijk is in deze affaire ook in burge- lijke zaken door Palenstein het laatste woord nog niet gesproken. De behandeling werd ook nog bijgewoond door mr. Thomas uit Hoorn. Echter niet als verdediger doch als „luistervink". In deze zaak werd inmiddels de uitspraak bepaald op Dinsdag 21 Januari. RAADSLID CONTRA POLITIE. De voormalige politieagent J. B., te Roo sendaal, thans lid van den gemeenteraad al daar, had zich tegenover twee inwoners uit gelaten, dat zijn vroeger collega's gauwdie ven waren en dat drie van hen in de mobili satie in beslag genomen goederen zich toe eigenden inplaats van deze te deponeeren op het politiebureau. Dezed rie politiemannen lieten het daar niet bij en dienden een klacht in wegens be- leediging. Gister moest het raadslid voor de recht bank te Breda verschijnen. Hij verscheen niet, maar na verhoor der drie politieagenten en twee bewoners van Roosendaal, heeft het D.M. twee maanden gevangenisstraf geëischt Uitspraak over 14 daven. rm'jww:-. -•*-*- "TT" C-:>. >X& - ■Zi-'r.ïX. t Worlf, a crown. HENSBROEK. Floralia. Onder voorzitterschap van Burgemeester Kooiman, hield bovengenoemde vereeniging Woensdagavond haar derde jaarlijksche a1- gemeene vergadering in het lokaal van den heer L. Mantel, alhier. Aanwezig waren 11 bestuursleden en 7 gewone leden. De voorzitter opende met er op te wijzen, dat, gezien de slechte opkom: t, er zeker ver trouwen in het bestuur werd gesteld inzake den arbeid welke dit bestuur voor de vereeni ging verricht. En ook de ondubbelzinnige medewerking, welke wij van bijna heel het dorp ontvangen, bewijst dat onze Floralia-vereeniging levens vatbaarheid heeft. Uit het jaarverslag bleek, dat, hoewel voor de leden het jaar minder gunstig is, 1929 voor de vereeniging wèl voordeelig is ge weest. Het leden-aantal steeg van 170 tot 174, wat wel een respectabel aantal is voor een gemeente met ruim 900 inwoners. Ook de jaarlijksche tentoonstelling breidt zich steeds meer uit, zoodat binnen afzienbaren tijd naar nog meer ruimte zal moeten wor den omgezien. Zoowel notulen als jaarver slag werden onder dank goedgekeurd. Uit het verslag van de penningmeesteresse mejuffr. M. Wit-Helder bleek, dat ontvan gen was 747,38, uitgegeven 650,69. Er is alzoo een batig saldo van 96,69. Op voorstel van den heer Joh. Koning wer den bij acclamatie de vier aftredende be stuursleden S. B. F. Kooiman, C. Boot, C Bas en K. Schenk herkozen, terwijl door het niet weder herkiesbaar stellen van den heer D. Stapel en vertrek van het echtpaar de Haan, als nieuwe leden van het -bestuur werden gekozen de heeren K. Speets, D. Leegwater en W. Koning. De bespreking subsidie aanvrage aan „Ons Belang", gaf wederom aanleiding tol uitgebreide discussies; thans wel niet zoo zeer van principieelen aard, als wel om f:- rancieele redenen, gezien de toestand in den tuinbouw. De aanwezige voorzitter van „Ons Belang" de heer Joh. Koning was daaromtrent zeer pessimistisch, en wilde het bestuur in overweging geven, om door inleggeld te heffen van de tuinbouwinzendin gen, toch aan het totale bedrag der aan te vragen subsidie te komen. Na langdurige besprekingen bracht de heer Koning het idéé als voorstel ter tafel, dat met 8 tegen, 5 voor en 5 blanco werd verworpen. Aangenomen werd het voorstel subsidie-aanvrage en bij acclamatie werd daarna het bestuur man daat verleend om bij eventueele weigering van subsidie, wèl inleggeld te heffen. De da tum der te houden tentoonstelling werd ge steld op 20 en 21 Sept. a.s.. Het verstrekken der planten zal in den zelfden geest als steeds gebeuren. Als gevolg van een vraag van den heer Speets of niet meer samenwerking met de café-houders gezocht kon worden, waardoor minder hooge onkosten gemaakt zouden wor den, ontspon zich een lange discussie, draai ende om deze ééne vraag: „Hoe maken wij op de eenvoudigste manier onze begrooting steeds sluitend". In dit verband wees de heer Koning nog op het in 't gedrang komen van de huisvlijt door gebrek aan ruimte. De heer Wit wees, hoewel zelf een tegen stander van zaalhuur, in verband met de te gemoetkoming, welke van de -aféhouders ver- eischt wordt, er op, dat het publiek ook meer om den kastelein moet den ken, en begrijpen dat die hun zaak hebben om er van te leven. Uit de besprekingen bleek wel hoe moeilijk het is, om zonder iets of iemand aanstoot te geven, dergelijke ver- eenigingen te doen groeien en bloeien. Wil men een algemeene vergadering, goed, maar laat men die dan ook bezoeken. Uit de vergadering gingen stemmen op, de algemeene vergadering wel te houden., opdat men te allen tijde tegenover het groot? ledenaantal verantwoord kan zijn. Hierna volgde sluiting. WARMENHUIZEN. Dinsdag werd in het lokaal van den heer Jb. Wester alhier een ledenvergadering ge houden van de IJsclub. De voorzitter, de heer H. G. Rijs, opende de vergadering en heette allen welkom en sprak zijn leedwezen uit dat er niet meer le den aanewzig waren. Spr. memoreerde 't vol gende. 't Spijt ons, dat wij dit winterseizoen nog geen vorst en nog minder ijs hebben gehad om de zoo geliefde sport voor jong en oud in deze streek te kunnen beoefenen, voor al door onze Hollandsche jongens, die zich in het buitenland al weer zoo kranig hebben geweerd. Wij zouden hen ook zoo gaarne weer eens zien rijden. Met vreugde denken wij terug aan het vorige seizoen, toen onze Warmenhuizensche jongens Nic. Pronk en Sjouke Westra veel van zich hebben doen hooren. Van hieruit wil ik openlijk hul de brengen voor hunne prestaties en hen toe roepen: gaat op dezen weg steeds voort, zoodat wij nog lang van uw prestaties kun nen genieten. Uit het jaarverslag van den secretaris zal blijken, wat onze kleine veree niging heeft tot stand gebracht en wat is ge daan om de verschillende wedstrijden hier ter plaatse zoo goed mogelijk te organisee- ren. Vervolgens werd door den voorzitter de wensch geuit, dat er meerderen als lid toetreden. Daarna gaf spreker te kennen dat het bestuur nog altijd er over denkt er om beslag te kunnen leggen op een stuk grond, om eventueel daarop een ijs- a bant ekun.vnenz, shrdl hrdlu hrdl baan te kunnen stichten. Laten wij hopen dat wij zoover kunnen komen. Mededeelingen Medegedeeld werd dat in de vergadering, van den Ijsbond Hollands Noorderkw. te Alkmaar was voorgesteld om onze afdeeling te krijgen bij de afdeeling Alkmaar. Thans zijn wij ingedeeld bij Schagen, wat van hier uit zeer moeilijk is te bereiken. Tot heden was nog een bericht ontvangen. De Ijsbond Hollands Noorderkwartier heeft vastgesteld en is in staat (zoo mogelijk) 3 nationale wedstrijden te houden en daar toe zijn aangewezen verschillende gedeelten en tochten. Ook was ingekomen een schrij ven over het vernielen van de ijsbaan door het prikken. De Ijsbond vroeg aan elke afdee ling de medewreking van het bestuur en de politie verordening te blijven handhaven. Jaarverslag van den penningmeester De heer J. Gutker gaf een uitvoerig jaarver slag over 1929. De uitkomst was als vólgt aan ontvangsten f 30870; aan uitgaven 242.79, saldo 65.9195 leden a 1 is 95; saldo in kas 160.91. Door de heeren C. Barsingerhorn en C. Kemper werden verschillende rekeningen nagezien en bij monde van eerstgenoemde werd alles in orde bevonden. Bespreking te houden wedstrijden. De voorzitter zeide, dat het thans nog zeer moeilijk is om hierover te kunnen spreken. Zoo gauw er daartoe gelegenheid is (en we zullen hopen van zeer spoedig) zal het be stuur daartce overgaan. De heer J. Gutker stelde voor, om dan 60 a f 70 te laten verrijden door hard rijderij. De heer P. de Groot Jbzn. zag met een eventueele hardrijderij een goede regeling te treffen om de baan vrij te houden, wat zeer aan te bevelen is voor de rijders, maar ook voor het bestuur. De voorz. was dit met den heer de Groot volkomen eens en zeide dat wanneer hei publiek meer medewerkte, dit wel beter zou gaan. Daarom is een ijsbaan voor allen veel beter. Wij krijgen door een ijsbaan beslist meer leden. Zoolang men geen afgezet ter rein heeft, kan men weinig uitvoeren Besloten werd een wedstrijd te houden. Rondvraag. De heer Jb. Wester stelde voor. om een loterij op te zetten om daardoor meer leden te winnen en ten tweede: Een stuk weiland af te huren. De voorzitter antwoordde op de laatste vraag, dat er reeds heel wat besproken is om een geschikt terrein te kunnen vinden. De heer Wester wilde intusschen een stuk land geheel afhuren, zooals bij Pronk. De voorzitter zeide, dat de betrokken per soon er niet veel voor gevoelt. Het bestuur zit niet stil om iets te kunnen bereiken, want er is behoefte aan. Vopr de eerste vraag van den heer Wester gevoelde de voorzitter niet veel. Er moet al lereerst een stuk grond zijn, dan kunnen wij nog zien, maar daar behoort nog heel wat toe. De heer C. Barsingerhorn vroeg of de vereeniging nog subsidie ontvangt van de gemeente. De voorzitter zeide, dat het gemeente bestuur een groote steun verleent, om door de werkloozen steeds de banen in orde te doen houden, wat voor onze afdeeling heel wat zeggen wil. De voorzitter wilde dan namens het be stuur openlijk dank betuigen aan het gemeen tebestuur voor de medewerking. De heer C. Kamper was niet tevreden over de bekendmaking van de vergadering aan de leden Z. i. is dit niet voldoende. De heer P. de Groot stelde voor om den dag der algemeene vergadering op de kwi tantie te vermelden. De voorzitter zeide, dat het bestuur dit voorstel van den heer Groot in overweging zal nemen. Daarna sloot hij onder dank de vergade ring en sprak den wen-sch uit, dat onze Hollandsche jongens nog meer in 't buitenland van zich mogen laten hooren. OTERLEEK. De raad vergaderde Donderdagmorgen ten 10 ure voltallig. De voorzitter opende de eerste ver gadering in dit jaar met het uitspreken van de beste wenschen voor de leden en hun gezinnen, de gemeente en de pers. Wat het financieele gedeelte betreft, ge loofde spr dat de gemeente dit jaar wel een veer zal moeten laten. Daar is ten eerste de schoolbouw ten tweede de salarisregeling en ten derde de wet, regelende de financieele verhouding tus- schen het Rijk en de Gemeenten. Spr. geloofde, dat de gemeenten, die het zuinigst zijn geweest, er met deze wet het slechtst aan toe zijn, doch meende, dat men desondanks niet pessimistisch moest zijn en maar kalm moest afwachten. Hij hoopte, dat de besprekingen, die het vorig jaar van vriendschappelijken aard wa ren geweest, ook dit jaar op vriendschappe lijke wijze zouden worden gevoerd, aangezien dit niet anders dab in het belang van de gemeente kon zijn. Na lezing der notulen, die onveranderd werden vastgesteld, bracht de heer Herin ga den voorzitter dank voor zijn tot den raad gerichte vriendelijke woorden. Hij uitte de beste wenschen voor den burgemeester en diens gezin en sloot zich aan bij de door den voorzitter geuitten wensch, dat de beraad slagingen tot heil van de gemeente mochten strekken. Van het Provinciaal Electrisch Bedrijf was een schrijven ingekomen, waarin werd mede gedeeld, dat tot den minister het verzoek was gericht om het 6 Jan. 1930 geëindigde stroom- leveringscontract, op dezelfde voorwaarden fe verlengen. Tot zoo lang zal op dezelfde voorwaarden worden geleverd De voorzitter hoopte, dat de voor waarden aannemelijker zullen worden. De heer W i 11 e v e e n laakte het. dat de Provincie met de gemeenten verschillende contracten sloot en uitte den wensch, dat de minister dit niet meer zou goedkeuren. Een verzoek van den heer De Jong om vergoeding voor zijn 2 kinderen, die een bijzondere school bezoeken, werd aange houden. Een dito verzoek van den heer Witteboom werd ter zijde gelegd, omdat deze geen in woner was. Van het hoofd van den cursus voor ver volgonderwijs was een schrijven ingekomen, waarin werd aangetoond, dat de met 7 leer lingen aangevangen cursus, dermate leed aan gebrek voor belangstelling, dat van een cursus niet meer gesproken kan worden. Zonder meer kon de cursus niet worden "oortgezet. Met het opzetten van een nieuwen cursus was het wenschelirk te wachten, tot er meer belangstelling naar voren kwam. B. en W. beschouwden, gezien de geringe belangstelling, op grond van het schrijven, den cursus opgeheven. De heer Heringa was het met één zin snede in het rapport niet eens, n.1. ..dat het achterlijke meisje, dat de cursus had ge volgd, alleen iets had aan het handwerk- onderwijs"'. In een kleine klas is het z. i. wel mogelijk om aan de leerlingen individueel, dat onderwijs te geven, dat ze behoeven. Het speet spr., dat de belangstelling zoo gering was, doch in ieder geval was het goed geweest, dat de overheid de gelegen heid had geopend, het onderwijs te volgen. Nu het 7e leerjaar weer is ingevoerd, zal de belangstelling voor het vervolgonderwijs zeker niet toenemen. Op grond van een klacht over een 12- jarigen leerling, die in de 2e klasse zat, van de onderwijzeres het uiterste vergde en stag natie op school veroorzaakte, hadden B. en W. besloten, lezen achterlijken leerling in overleg met den dokter van den leerplicht te ontheffen. Na een uitvoerige bespreking werd op voorstel van den heer Witteveen be sloten, over het geval een bespreking te tref fen met het hoofd van de achterlijke school te Alkmaar, om vast te stellen of de leerling nog met eenige vrucht het onderwijs aan die school te Alkmaar kan volgen. Op voorstel van den heer Heringa werd besloten aan de schoolhoofden een schrijven te richten, waarin hun verzocht wordt, de aandacht op leerlingen te vestigen, die na \Vi jaar schoolgang blijk hebben gegeven, niet geschikt te zijn het onderwijs te volgen, opdat kan worden vastgesteld of deze leer lingen het onderwijs aan de bijzondere school voor L. O. te Alkmaar moeten volgen. Van het Prov. Waterleiding Bedrijf was bericht ingekomen, dat na 5 jaar 25 pCt. van de verplichte aansluitingen in de gemeente nog niet waren aangesloten, waarom ver zocht wordt de noodige aandrang uit te oefenen, aangezien 15 Augustus proces verbalen zullen volgen. De voorzitter zegde toe, de betrokke nen te zullen aanschrijven. Voor kennisgeving werd aangenomen het verslag van de werkzaamheden over 1928 van den gemeente-opzichter. Tegen de door Ged. Staten vast gestelde salarisver hooging voor den burgemeester-secretaris en den ontvanger. De voorzitter deed mededeeling van het ingekomen Provinciale blad, met de door Ged. Staten vastgestelde verhooging van de salarissen van den burgemeester secretaris, wiens salaris op f 4000 was ge bracht en van den ontvanger, wiens salaris op 700 was gebracht. De voorzitter merkte op, dat de ver hoogingen bij suppletoire begrooting dienden te worden geregeld, aangezien ze 1 Jan 1930 zijn ingegaan. Op een vraag van den heer Heringa deelde de voorzitter mede, dat in 1930 de ge meente voor het salaris van den burge meester-secretaris een maximum van f 3000 van het Rijk terug krijgt. De heer Witteveen: Maar daar heb ben wij dit jaar niets aan. De heer Spaan vond het voor de be trokken personen een buitenkansje, doch voor een kleine gemeente met 800 zielen onaan nemelijk; waarom hij een beslissing van de Kroon wilde uitlokken. Ged. Staten kunnen wel meei vertellen. Wij hebben hier steeds zooveel mogelijk zuinig omgesprongen met de gemeente- financiën. Het presentiegeld voor de raads leden is een minimum en ook de salarissen van de wethouders zijn bijzonder laag. Nu krijgen de groote ambtenaren van Ged. Staten de verhooging en bovendien premie-vrij pensioen, terwijl de kleine ambte naar voor dit pensioen moeten betalen. De kleinste moeten zich zelf maar redden Wij be trachten ten plattelande zooveel mogelijk de zuinigheid en Ged. Staten gooien die over boord. De heer Heringa herinnerde er aan, dat over deze kwestie het vorig jaar reeds veel gepraat was. Een commissie woonde namens den raad een protestvergadering bij. In verder protest ziet spr. geen heil. De Kroon keurde de rege ling goed, dus in beroep gaan bij de Kroon is onzin. Spr. deelde nog mede, dat hij voornemens is den raad voor te stellen om ook de andere gemeente-ambtenaren premievrij pensioen toe te kennen. Wethouder Spaan was het er mede eens, dat er weinig aan ie doen is, doch wenschte geacht te worden te hebben tegen gestemd om de bijdragen op de begroot in g te brengen. De heer Heringa oordeelde, dat er geen sprake van voor of tegen was. Het moest eenvoudig- Wethouder Dekker oordeelde, dat niet» anders gedaan kan worden dan de regeling onder protest aanvaarden. De heer Witteveen Wij kunnen het door Ged. Staten op de begrooting laten 'rDe heer Heeringa gevoelde daar niet» Wet houder Spaan deed het voorstel de regeling niet te aanvaarden De heer Heringa gaf den heer Spaan in overweging, dit voorstel in te trekken omdat het geen effect kon resorteeren. De heer Witteveen wenschte alleen te zwichten voor overmacht en vond het dwaas heid tegen zijn geweten in te stemmen. Met 4 tegen 3 stemmen werd hierop het voorstel-Spaan aangenomen Voor stemden de heeren Spaan, Witteveen, Baltus en Klaver, tegen de heeren Dekker, de Boer en Heringa. De voorzitter was van meening, dat de voorstemmers de consequentie maar moes ten dragen. Zij moesten nu zelf hun besluit maar uitwerken. Spr. deed er niet aan mee. Spr. betreurde het besluit omdat het niet» geeft en men zich daardoor alleen maar be lachelijk aanstelde. De heer Witteveen liet de personen in kwestie buiten beschouwing. Hij vond het echter belachelijk, dat men vandaag kolen- werker kan zijn en morgen burgemeester. Het gaat bij spr. over het burgemeesters- salaris en men kan niet zeggen, dat men in N.-H. allemaal bekwame burgemeesters heeft Er loopen er. die beter deden met eerst eens de scholen te bezoeken. Spr. oordeelde overigens, dat de burge meester. als secretaris verplicht was. aan de raadsmeerderheid steun te verleenen bij het uitwerken van een beslissing. De voorzitter: De vorige keer had het zin om actie te voeren. Nu het van hooger- hand is vastgesteld, mist dit eiken redelijken grond en spr. meent, dat het de plicht van den raad is, zich aan het hoogere gezag te onder- werpen. De heer Witteveen: Ik slik niet alles wat van hoogerhand komt De v o o r z i 11 e r Op billijkheidsgron- den hadden B. en W. willen voorstellen, aan de andere gemeente-ambtenaren na ook premie-vrij pensioen tè geven Gezien 's raads beslissing trekken zij thans dit voorstel in. De heer Witteveen was van oordeel, dat deze zaken los van elkander stonden. Spr stelde voor om te besluiten wanneer Ged Staten ondanks het raadsbesluit de verhoogingen toch handhaven, dat dan tevens het premievrij pensioen voor de andere amb tenaren vanaf 1 Jan. 1930 in werking treed. Wethouder Dekker was geen voorloo- jaer inzake premievrij pensioen. Nu dit voor de hoogste gemeente-ambtenaren wordt door gedreven, oordeelen B en W., dat de conse quentie mee brengt om dit ook aan de andere gemeente-ambtenaren te geven. Z. h. st. vereenigde de raad zich hierop met het voorstel-Witteveen. 'Uitbreiding vrn het electrisch net. Mede namens de lichtcommissie deden B. en W. het voorstel om voor de uitbreiding van het electrisch net een leening aan te gaan vanJ 3000 a 4'A pCt. met een jaarlijksche af lossing van 250 De voorzitter deelde nog mede, dat in. een conferentie met belanghebbenden aan den Molenweg overeenstemming was ver kregen, vandaar het voorstel. De heer Witteveen bepleitte de wen- schelijkheid' van 5 pCt. aflossing en deelde mede, dat het ook in de commissie was be sloten De voorzitter had daar geen bezwaar tegen, waarop aldus werd besloten. Hierop benoeming vaste lijn werker. De voorzitter deed namens B en W. het voorstel cm den tijdelijken lijnwerker die in alle opzichter voldoet, ook de commissie is ten volle over den man tevreden, als vast aan te stellen. Z. h st. aldus besloten. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar verklaring van de woningen 11a, 12a, 13a en 3 andere onbewoonbaar te verklaren. Op een vraag van den heer Heringa deelde de voorzitter nog mede, dat de eige naren aangeschreven zijn de woningen in cejt geschikten staat te brengen Eén zal dit waar schijnlijk doen. een ander liet niets hooren en volgens de gezondheidscommissie, zijn drie niet in een goeden staat te brengen. De heer Witteveen betoogde, dat het niet juist is. dat de perceelen Ha. 12a en 13a lekken. Het is een groot huis onder één dak en in het geheel niet best, doch het lekt niet. De heer De Boer: Met een grondige verbouwing zijn ook de andere bewoonbaar te maken. De heer Dekker had zich nooit op dit pad willen begeven, omdat er hier meer oude huizen staan, doch hij acht het niet meer toe laatbaar om van het ééne groote huis op nieuw drie woningen te maken. Het was een lastig geval, want ze kunnen wei weer eens zoo'n greep doen. De heer Witteveen oordeelde, dat er zeker meerdere woningen waren, die voor af keuring in aanmerking kwamen; er zijn er zelfs slechter dan de voorgestelde. De voorzitter oordeelde, dat men momenteel dit geval onder de oogen had te zien. B en W. weten geen anderen weg, dan de woningen onbewoonbaar te verklaren. De heer Baltus: Wanneer moeten ze ontruimd worden? De.voorzitter Wij beginnen met te bepalen „na een half jaar''. ^<er Witteveen: En eindigen na 10 jaar. De heer Dek k e r Dat denk ik niet De heer \X i 11 e v e e n Er zitten con sequenties aan vast, omdat ze niet in staat zijn, nieuwe te bouwen. Voor het opruimen van krotwoningen kan met steun van het rijk gebouwd worden en spr. wilde onder zoeken, hoever men gaan kan. De heer Dekker wilde nooit zoo ver gaan Hij hoopte, dat andere eigenaren di* als een wenk beschouwden. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte z. h st. aangenomen. Het voorstel-Witteveen om te onder zoeken in hoeverre met steun van het Rijk nieuwe woningen gebouwd kunnen worden, werd eveneens aangenomen. Op het verzoek van de bewoners van de oouwvereeniging te Schermeiiiorxi om «ie

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8