oos doodt het haar P NI VA: LANDBOUW en VEETEELT, Ingezonden stukken Binnenland Dr. H. NANNING'S TANDPASTA _25&75c-p."hjbe bewoonde huizen aan te sluiten het electrisch net werd gunstig: beschikt. Molenweg-bewoners was het -zoet ingekomen om het vastrecht tot de ■h 'ft f6 verlagen. Besloten werd het verzoek, dat, naar het indeel van den raad, onzinnig was, voor kennisgeving aan te nemen. Voor het vastrecht het oude systeem gehandhaafd. aanzien van de herziening van bet •vastrecht deelde de voorzitter mede, dat de commissie, na breedvoerig overleg, geen anderen beteren weg wist dan het oude fvsteem te handhaven. Eenige veranderingen lin aangebracht. Die te laag stonden zijn verhoogd, terwijl enkelen zijn verlaagd, zoo- ei at naar de bescheide meening van de licht- commissie alles in de lijn is gebracht. Alien zün thans in een klasse ingedeeld. 'De heer Heringa dacht, dat men het beste tot de vaststelling van 't verschuldigde vastrecht kwam door den aanslag te baseeren op het gemiddelde van hetgeen de laatste 5 jaar voor de inkomstenbelasting was betaald. Wethouder Dekker zeide, dat deze maat staf reeds altijd eenigszins was gevolgd. Het vastrecht heeft tot grondslag de welstands- grenzen, al gaat het niet precies naar het fohier. Hetgeen de heer Heringa wilde, gaf z. i. wel veel rompslomp, doch geen practisch beter resultaat. De heer Heringa herinnerde er aan, dat wethouder Spaan de vorige maal gezegd bad, dat er met het vaststellen van her vast recht geparasiteerd wordt en z.i. kwam dit niet te pas Wethouder Dekker: Dat is nu over. Wethouder Spaan: Het eenig juiste is, dat men de Kilowattuur betaalt met een ver plicht minimum-gebruik. In 1928 is er 26255 K.W. verkocht, zoodat de gemiddelde prijs, alles inbegrepen op 37 ct. kwam. De heer Heringa geloofde toch, dat het 't verstandigst was aen tot nog toe gevolgden weg te volgen, doch dan aan de hand van een goeden grondslag. In comité wenschte 6pr. daarom de klasseindeeling van de be trokkenen te bespreken. De heer W i 11 e v e e n had al 8 jaar naar een billijke indeeling gestreefd. Z. i. was die thans bereikt, aangezien nu gebroken was met het principe „laat zitten wat zit". De voorzitter deelde nog mede, dat de commissie gemeend had geen meerdere klassen te moeten invoeren. Beneden 200 Ki lowat blijft het 15 cent, het meerdere wordt 5 cent. Dit besluit is genomen in comitévergade ring van de commissie met B. en W. Wethouder Spaan: Ik was er niet voor. Wethouder Dekker: Maar je bent er toch mee accoord gegaan? Wethouder Spaan: Ik heb gezegd: ik kom evengoed met het voorstel van 100. Wethouder D e k k e r: Je hebt je bij het be sluit in de gecombineerde vergadering neer gelegd. Als je er nu weer op terugkomt, kun nen wij weer van voren af aan beginnen. De voorzitter: Wethouder Spaan heeft gezegd: Ik ben er niet voor, maar ga er mee acccord. Wethouder Spaan: Ik heb gezegd, dat ik geen oppositie zou voeren. De heer W i 11 e v e e nMaar dat mag je nog wel doen. Wij zullen je het antwoord niet schuldig blijven. Wethouder Spaan: Ik heb gezegdIk ga er niet mee accoord, maar ik zal geen oppo sitie voeren. Devoorzitter:U hebt gezegdIk ga er mee accoord, maar ik ben er tegen. Wethouder Spaan: Dan kom ik de vol gende vergadering met voorstellen. De heer W i 11 e v e e n oordeelde het geen fair standpunt, dat de heer Spaan thans in nam. De commissie heeft serieus de aanslui ting van den Korten Molenweg onder de oogen gezien. Voor alles moet er een rechts gevoel zijn. Spr. is er heusch de man niet voor om het kapitaal te sparen, doch hij ge voelt het als een onrecht om iemand die wei nig licht verstookt, omdat hij een paar cen ten heeft, maar weer in een hoogere klasse te plaatsen. Men moet weten wat men aan ons heeft en wij dienen recht en billijkheid te betrachten. Wethouder Spaan: Ik heb gezegd, dat ik het vastrecht zoo lang mogelijk zal afkeu ren. De heer Witteveen: En uw voorstel dan om nog een klasse van 90 op 100 te maken Wethouder Spaan: Het vastrecht is op een weistandsgrens gebaseerd en dan is het niet erg, als wij iemand op grond van wel stand in een klasse van 100 zetten, wan neer hij er voor in aanmerking komt. Wethouder Dekker: Dat is in strijd met eiken rechtsgrond. De heer Witteveen: Ik durf die men schen wel aan te pakken, doch dit is in strijd met ons rechtsgevoel, omdat zij, als ze wei nig gebruiken, de maximale belasting niet opdrijven. Wethouder Spaan: Ik meen, dat wan neer op een bepaald uur alle lampen bran den, de maximale belasting er is en daarom dacht ik, dat de grootgebruikers niet zoo veel invloed op de verhooging van de maximale belasting hebben. De heer Witteveen: In de maximale uren brengt een groot-gebruiker de maxi male belasting toch 't meest in gevaar. Wij kunnen daarom soms geen motor meer aan sluiten. De voorzitter was er voor de zaak nu af te handelen en drong er bij den heer Spaan op aan thans de voorstellen te doen die hij in de volgende vergadering wil aan de orde stellen. Wethouder Spaan behield zich het recht voor om in de volgende vergadering met die voorstellen te komen welke hij noodig oor- deelt. Z.h.st. werden hierop de wijzigingen aan genomen met de aanteekening dat de heer Spaan geacht wenschte te worden te hebben 'xgen gestemd. Rondvraag. De heer Witteveen informeerde naar de conferentie met het B. A„ waartoe de raad lad besloten. voorzitter herinnerde zien dit niet. B en W. hadden de conierentie met het B. A gehad. Sf Wrijf met de vingertoppen wat Purot I 'n Uw hoofdhuid en waech daarna Uw hoofd met warm wateren gewone zeep lof nog beter met Purolzeep. Herheel dit 100 nu Idan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het Ihaer schoon en aacht en valt niet uit. Vtetii Dekker kon zich niet herinneren; w c>r raadsbesluit was om als raad met net B. A. te vergaderen en vond dit ook niet juist. Devoorzitter raadpleegde de notulen, waaruit bleek, dat de aangelegenheid in een comité-vergadering, waar weth. Dekker niet tegenwoordig: was, was besproken. De heer Heringa wist wel, dat de wen- schelijkheid was geuit, doch niet, dat er een besluit genomen was. De heeren Baltusen Klaver meenden te weten, dat er geen besluit genomen was. De heer De B o e r vei onderstelde, dat de Raad misschien tevreden was, wanneer hij in comité het resultaat van de conferentie van B. en W. met het B. A. vernam. De voorzitter zegde die mededeeling in comité toe en was van oordeel, dat, wanneer de Raad met de mededeelingen niet accoord ging, er altijd nog een gecombineerde vergadering van den Raad met het B. A. kon volgen. De heer Wi tte veen merkte op, dat de gemeente nog steeds een lantarenopsteker heeft, die al in geen vijf jaar een vergoeding heeft gehad, hoewel dit was toegezegd. De voorzitter oordeelde dit iets voor de lichtcommissie. De heer Heringa had gaarne het adres, waarin verzocht wordt om bij het onderwijs de klassificaties ongedaan te maken, ge steund, omdat ook hij van oordeel is, dat die Massificatie nadeelig voor het onderwijs werkt. In het algemeen vond hij overigens die klassificatie onjuist. Hij zag niet in, waarom een postbode ten plattenlande, die in weer en wind zijn werk doet, en soms overuren moet maken, die hij niet vergoed krijgt, 16 pCt. minder moet ver dienen dan een postbode in de stad. Spr. betoogde voorts, dat de meening, dat het leven ten plattenlande goedkooper is, on juist is en wees erop, dat iemand, die ten plattelande zijn kinderen voortgezet onder wijs wil laten volgen, zelfs onkosten heeft, die een stadsbewoner niet kent. Den voorzitter deed het genoegen, dat dit punt door den heer Heringa ter sprake werd gebracht. Het was hem ontgaan. B. en W. hadden het wel behandeld en besloten, den Raad voor te stellen, adhaesie te betuigen met het adres van de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen in het kanton Alkmaèr, aan den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, waarin verzocht wordt om die klassificatie ongedaan te maken. Z. h. st. werd besloten, de gevraagde ad haesie te betuigen. De heer Heringa wenschte in de politie verordening de bepaling opgenomen, waarbij het rijden met arren op de ijsbanen wordt verboden. De heer Wi 11 e v e en was hier vóór en bepleitte tevens de wenschelijkheid om het kunstrijden op de banen ook te verbieden, aangezien het de kunstrijders zijn, die door hun onberekende streken de ongelukken ver oorzaken. Het vorige jaar moest in Stompe- toren daardoor nog een meisje het onderwijs drie weken missen. De voorzitter oordeelde het laatste niet mogelijk en was van meening, dat het eerste ook niet zoo gemakkelijk zal gaan, aan gezien door het maken van den provincialen weg de Noordervaart smaller wordt, de baan moet worden afgezet en er een gedeelte moer blijven, waar de arren wel mogen rijden. De heer De Boer was van meening, dat er toch voldcende breedte bleef, omdat de vaart 12 M. breed bleef. Het rijden van arren op de baan moest z.i. in ieder geval worden verboden. De heer Dekker wilde dit regelen, wan neer de politieverr-dening wordt herzien, wel ke herziening spoedig aan de orde komt. De heer De Boer informeerde naar de juistheid van de berichten over het opheffen van de tram Alkmaar—Purmerend. De voorzitter deelde mede, dat een commissie bij den minister is geweest, dat de Z.Holl. tram de lijn Amsterdam— Edam en AmsterdamPurmerend wil overnemen en electrificeeren, maar dat de lijn Alkmaar Purmerend moet verdwijnen. De regeering gevoelt daar niet voor en Dinsdag vernam spr. in Purmerend, dat de provincie er vóór is, doch ook de lijn AlkmaarPurmerend wil handhaven. De heer De Boer zou het betreuren, wanneer de lijn AlkmaarPurmerend ver dween en dit te meer, omdat over modernisee ring gedacht wordt. Hij meent, dat deze lijn wel reden van bestaan heeft, wanneer de tram gemoderniseerd wordt. Z.i. is electrificatie niet noodig en kan er veel bereikt worden, wanneer met motortrams gereden wordt. Wanneer de motortram, die sneller rijdt, de menschen uit de Schermer in een uur in Am sterdam brengt, dan denkt niemand daar er aan, om vanuit Alkmaar met den trein naar Amsterdam te gaan. Hij was overtuigd, dat 'n motortram met 't busverkeer, dat het passa- giersverkeer van de oude tram opslokte, wel weer kan concurreeren, omdat het busver keer allerminst ideaal is en bovendien Dins dags naar Purmerend en Zaterdags naar Alkmaar niet kan voldoen. Wethouder Dekker oordeelde, dat de lijn AlkmaarPurmerend alleen met groote of fers in stand kan worden gehouden. De voorzitter veronderstelde, dat de zaak in den Raad nog wel eens aan de orde zal komen, omdat zeker de belanghebbende gemeenten de vraag zal bereiken, wat zij er voor over hebben. Hierna ging de Raad in comité. Fransche Ranonkel L'Americaine 5.50 per (.0.; Primrose Beauty 6 per KG.; Salvator Ro&e 6 per K.G.; Persische Ranonkel Orange Bnllant 7 per K.G.; Jaune Supreme 28 per K.G.; Turksche Ranonkel Grootvorst 4.50 per K.G.; Canarybird (Gele Grootvorst) 10.75 per K.G Dubbele Anemoon Don Juan 10 per K.G.; Sir Joseph Paxton 4 50; Anemoon De Caem (Import) I-jarig 4.50 per K.G.; iollandsche 1-jarig 2—3 per K.G. Woensdag 22 Januari zal de volgende veiling worden gehouden, waarvoor reeds flinke toezegging is gedaan. PURMEREND. Bij het rooien van de boomen aan den Slotterburgwal te Purmerend is een boom boven op een der werklieden, Reurs genaamd gevallen. Met veel moeite werd de man onder den boom weggehaald; hij had een schedel- fractuur gekregen. In ernstigen toestand is hij naar het gasthuis vervoerd. STOMPETOREN. De heer D. de Boer Dzn. alhier is bij Kon. Besluit van 10 Januari, met ingang van dien datum, benoemd als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, als opvolger van den heer V. R. IJ. Croesen, wien tegelijkertijd als zoo danig op verzoek eervol ontslag is verleend. UITGEEST. De veiling van Ranonkels en Anemoonen. welke Woensdag te Uitgeest in het hotel „De Ooievaar' gehouden werd onder direc tie van de heeren Krijgsman, Kabel. Van der Eng en Twisk had een zeer normaal verloop. De prijzen waren iets meer gedrukt dan de vorige week, wat in hoofdzaak zijn reden vond, dat verschillende artikelen van minder kwaliteit waren. De volgende prijzen werden o.a. besteed: (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst 'eenszins dat de redactie ermede instemt Alkmaar, 16 Jan. 1930. Geachte Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Jansen, in uw blad van Woensdag 15 Januari, verzoek ik u beleefd hem nog éénmaal van antwoord te mogen dienen. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Ik kan niet begrijpen hoe de heer Janseu zooiets kan schrijven, daar hem toch door den kantonrechter een schrijven is thuis ge zonden. waarop onder meer een vordering, groot één weekloon 28,80 plus pendag 3.30 32.10. Dus er is wel over een pendag gesproken, wat hij ook wel beter weet. De stukken kunnen het neg wel uitwijzen, die zich op het kantongerecht bevinden. Hoe de heer J. aan 25 komt is mij een raadsel. Evenzoo herhaal ik, dat er beslist niets gezegd is over wel of niet arbeiden op Pinkster drie, daar ik dan gewerkt had. Wat uitbetaling op feestdagen betrelt, blijf ik bij mijn vorig schrijven, namelijk feestdagen worden niet uitbetaald (of het moest nu voor het eerst zijn.) Ook daarvoor zijn genoeg getuigen die het beter weten. Bepalingen bestaan daar in 't geheel niet, althans niet schriftelijk, dus daar kan vrij m:e omgesprongen worden, juist zooals het den patroon belieft. Dat ten slotte mijn verzoek afgewezen ls, ligt niet aan den kantonrechter maar alleen aan gebrek aan bewijs. Ten eerste: Omdat de heer Jansen een ad vocaat in den arm genomen had," en ik alleen stond. Ten tweede: Omdat piet één der arbeiders daar toen werkzaam, bereid was of beter ge zegd durfde getuigen, dat ik in mijn recht stond. Alsnog vertrouw ik, dat men mij minstens den pendag 3.30) zal toezenden, daar nu erkend is dat deze bestaat. Het doel van mijn schrijven is alleen ge richt oo „Recht en waarheid". J. F. A. SMIT, Fabrieksweg 10, Alkmaar (Waar de heer Jansen reeds te kennen heeft gegeven deze kwestie als afgedaan te beschouwen, sluiten wij hiermede deze dis cussie. Red. Alkm. Crt.) DE ACTIE TEGEN DE PARTIJ NASIONAL INDONESIA. Nadere mededeelingen aan de Twee- de Kamer. Op de vragen van den heer Cramer betref fende de op 29 December 1929 in Indonesië ingestelde huiszoekingen bij de leiders der P. N. I. en de arrestatie van verschillende leiders heeft de minister van koloniën geant woord: De motieven, welke geleid hebben tot de op 29 Dec. 1929 verrichte huiszoekingen bij leiders der P. N. I. en tot arrestatie van eenigen hunner, zijn uitvoerig uiteengezet in de op 10 dezer door den regeeringsgemach- tigde voor algemeene zaken in den Volks raad afg.leo;de verklaring, die dienzelfden dag hier te lande door het departement vat: koloniën in extenso gepubliceerd is. In die verklaring is ook mededeeling gedaan van de voorloopige resultaten der huiszoekingen en der aan de gearresteerden afgenomen ver- hooren. De verdere resultaten zullen te zijner tijd aan de Kamer worden medegedeeld. MOLEN DOOR STORM BESCHADIGD. Door den storm is de oude molen van Ter Haar op den Esch te Aalten van zijn krui- ketting erukt en gedraaid. Een wiek raakte daarbij den romp van den molen en rukte een groot stuk van den wand weg. De mo len heelt nog één geknakte wiek over. De schade wordt niet door verzekering gedekt. AANVARING OP DE SCHELDE. Gisteravond om 7 uur heeft bij Hansweert op de Schelde een aanvaring plaats gehad tusschen het Britsche stoomschip Clauss en het Zweedsche s.s. Cismaren. De aanvaring geschiedde tijdens den mist. De Clauss is in 'de midd.lplaat omhoog ge zet, terwijl de Cismaren een ruim vol water kreeg en het anker uitwierp. Een sleepboot bevindt zich in de nabijheid om eventueel as sistentie te verleenen. EEN MISLUKTE RUILVERKAVELING. Het plan Staphorst—Rouveen ver worpen. Gisteren is te Zwolle de stemming gehou den over het ruilverkavelingsplan Nieuwleu- sen. De secretaris der Overijselsche Mij. van Landbouw, ir. Louwes, deelde mede, dat op geroepen waren 2700 belanghebbenden, voornamelijk uit Staphorst en Rouveen. te 1 zamen bezittende de 6200 bunder, welke in het ruilverkavelingsplan zijn begrepen. Ter vergadering waren opgekomen rond 1200 belanghebbenden, waarvan 881, bezit tende 3850 bunder, hebben tegengestemd Gerekend naar het grondbezit heeft de meer derheid zich dus tegen het plan uitgespro ken, zoodat dit is verworpen. STAKING OPGEHEVEN. De staking bij de Twentsche bontweverij te Hengelo (O.) is gisteren opgeheven. De sta king heeft juist vijf maanden geduurd. EXTRA-TREINEN OP ZONDAG. Op de volgende vragen van den heer Duy- maer van Twist: le. Is het juist, dat op Zondag 8 Decem ber een aantal extra-treinen van Amsterdam naar Haarlem en van Amsterdam naar 's- Gravenhage hebben geloopen tegen verlaagd tarief 2e. Zoo ja, hoe is deze handelwijze van de spoorwegdirectie overeen te brengen met de uitdrukkelijke verklaring van den minis ter, afgelegd in de Tweede Kamer van 15 November, dat het rijden van goedkoop- treinen op Zondag door de regeering zeker niet mag wei -'.en uitgelokt, en dat, voor zoo ver het plaats heeft, bevorderd zal worden, dat hieraan een einde komt? heeft de minister van waterstaat geant woord le. Op Zondag 8 December j.1. hebben geen goedkoope of andere extra treinen tegen verlaagd tarief geloopen. Op dien dag is "de voetbalwedstrijd NederlandBelgië te Am sterdam gehouden, als gevolg waarvan voor treinen op de trajecten AmsterdamDen Haag, AmsterdamUtrecht en Amsterdam Hilversum moesten, worden ingelegd, ten einde in het drukke reizigersverkeer te voor zien. 2e. In verband met het bovenstaande kan de beantwoording van de tweede vraag ach terwege blijven. reinigt mond en tanden. OVERLADEN ENGELSCHE KOLEN TE DORDRECHT. Deze week kon de overslag-installatie in dé Dordtsche zeehaven voor het eerst ge bruikt worden voor de overlading van 200C ton kolen uit het stoomschip „Cyrille Da- niëls" in Rijnschepen. Deze uit Engeland aangevoerde kolen zijn n.1. voor Zuid-Duitsch land bestemd. Het Hbl. keurt deze concerrentie van haven steden af. Het is, zegt het blad, een gebrek aan eenheid in het havenbeleid. Voor dat laat ste heeft men in ons land voor het gebied der beneden-rivieren nog niet de structuur kunnen vinden, die het economisch leven van onzen tijd vordert. Wij zijn daarin bij het buiten land, met name bij Hamburg, dat met de na burige kleinere havens onder één beheer is ge plaatst, ver ten achter. KORTE BERICHTEN. Woensdagmiddag is te Venray de in stallatie-vergadering gehouden van de com missie inzake actie voor een vaste brug over de Maas tusschen Grave en Venlo. Te Bargercompascuum (gem. Emmen) is Woensdagnacht ingebroken ten huize van een bejaard echtpaar. Uit den kelder zijn pas geslachte varkens gestolen. Gistermorgen is tijdens dichte mist de binnenkomende „Batavier III" even vóór Maassluis aan den grond geloopen. De pa3 sagiers zijn per sleepboot van boord ge haald. In den loop van den ochtend is het schip weer vlot gekomen en naar Rotterdam opgestoomd VERDWIJNEND BOSCH. De maatschappij het Bosch van Bredius heeft 8 H.A. van haar bezit verkocht aan het Blindeninstituut te Amsterdam, waar door een groot complex bosschen verloren zal gaan. DE MOORD TE STOMPWIJK. Een vaag signalement. Oproe ping van getuigen. Ter bevordering van hef Qnderzoek in den moord op den hulpkoster uit Voorburg, Vrij dagavond j.1. op den West Vlietweg te Stompwijk gepleegd, heeft de burgemeeste.- der gemeente Leidschendam, de heer W Keyzer, gistermorgen vertegenwoordigers van verschillende bladen ontvangen. Men weet, dat men bij dezen moord over zeer weinig positieve gegevens beschikt, ter wijl bovendien het slachtoffer gekenschetst wordt als een man, die geen vijanden had. Toch heeft de burgemeester, zooals hij ons mededeelde, met behulp van de Haagsehe politie talrijke getuigen kunnen hooren. Uit de verklaringen van deze getuigen is men er toe gekomen een vaag signalement op te stellen. De twee onbekende verdachten, die na het plegen van den moord op den West vlietweg te Stompwijk op hunne rijwielen verdwenen over de Wijkerbrug in de rich ting naar Voorburg verschilden onge veer 15 a 20 centimeter in lengte. Signale ment: 1. lengte plusminus 1.80 meter, slap pe donkere hoed met gleuf, donkere overjas, smal bleek gezicht, slank postuur, leeftijd 25 a 30 jaar; 2. lengte plusminus 1,65 meter, slappe hoed of pet, korte donkere overjas, bol gezicht, kort gezet postuur, leeftijd plus minus 30 jaar. Beide mannen maakten dén indruk werklieden te zijn. De burgemeester voornoemd verzoekt degenen, die inlichtin gen kunnen verstrekken, hem deze ten spoe digste te melden (telefoonnummer Leidschen dam 31) of hun adres kenbaar te maken. Uit dit signalement blijkt, dat men iedere gezichtsbeschrijving achterwege heeft gela ten. De getuigen hebben zich nl. over de ge zichten der vermoedelijke daders weinig of niet kunnen uitlaten. Immers het was dien avond op den West-Vlietweg nog al donker, terwijl er een vrij stevige wind stond, zoodat ieder, die per fiets ging, iets voorovergebo gen reed, hetgeen dus ook met de daders het geval geweest moet zijn. Intusschen heeft de politie op den avond na den moord met eenige getuigen een on derzoek ter plaatse ingesteld. Over de resul taten daarvan kon de burgemeester zich nog niet uitlaten. Dit was ook het geval met het resultaat van de sectie, welke dr. Hulst uit Leiden op het lijk heeft verricht. Natuurlijk worden allerlei mogelijkheden overwogen en onderzocht. Het is b.v. niet onmogelijk, dat beide mannen ieder met eer. eigen revolver geschoten hebben op hun slachtoffer. Het is ook niet onmogeliik, dat de daders den verkeerde hebben getroffen. Ih dit laatste geval zal de politie moeten gaan zoeken naar een niet-vermoorde. Echter laat de politie zich ook hierover nog niet uit. Zij wees er echter wel op. dat zij zeer veel waarde hecht aan alle inlichtin gen, die haar reeds verstrekt zijn of alsnog, naar aanleiding van het bovenstaande sig nalement, worden verstrekt, m. a. w. de poli tie doet een ernstig beroep op een ieder, die mogelijk een inlichting, ook al schijnt dez: nog zoo onbelangrijk, kan geven, deze aan haar te doen toekomen. HET S.S. „BENWYVIS" AFGESLEEPf Een zeer zwaar karwei Het s.s. „Benwyvis" blijkt nog zwaar lek te zijn, zoodat de bergingspompen geregeld moeten doorwerken. Men moet eerst nog noodreparaties uitvoeren, voordat het schip naar een dok gesleept kan worden. Deze bei ging was een der zwaarste die in de laatste jaren op Terschelling werd uitgevoerd; het bijna nieuwe schip van 10.000 ton zat hoog op het strand en werd in nog geen vijf we ken vlot gebracht. Tijdens den laatsten storm was de toestand uiterst critiek, aange zien de ketels en machines ongeveer 40 c.M op en neer gingen, zoodat de manschappen moesten vluchten in verband met het moge lijk springen der stoomleidingen. Eenige uren voor het afbrengen vluchtten nog eeni ge manschappen van boord in de meening, dat het schip zou zinken als het vlot kwam KENNEMt SLAND. De eerste inzet van het nieuwe jaar is ver van rooskleurig, stugge handel. Lage prij zen en veel te groote aanvoer voor den tijd van het jaar. Natuurlijk is er Wel eens een uitzondering op den regel, zooals bij andijvie en peen (wor telen), doch dan ook alleen voor een uitzon dering. Nog altijd is mooie andijvie bijzonder in trek, doch le soort wordt steeds kleiner De prijzen waren in de afgeloopen week 0 80 1.90 per kist of van 0.040.09 per stuk. Naast andijvie was peen ook een gewild ar tikel, hoewel de prijs veel lager was dan de vorige week, doch de vorige week waren het fancy-prijzen, waarmede men vast moest loo- pen. Deze week waren de prijzen 7.50 ƒ15 per 100 bos, 2e soort £old 1/3 lager Spruiten worden bij groote kwantums aan gevoerd en de prijs was voor de z.g fijne soorten nog al goed, mits le soort. Daaren tegen was er voor de grove soorten weinig animo en de tuinders, die veel werk van de sorteering hadden gemaakt, zijn er goed af gekomen. De noteering der spruiten was 11 -i-f 18 voor le soort en 5.50—9.50 voor 2e soort, alles per 100 K.G. Prei gaf een lusteloozen handel te zien en zelfs de mooiste kwaliteit maakte op den regel geen uitzondering. Het is bedroevend, als men zulke prachtige kwaliteit en zware bossen voor enkele centen moet geven; de noteering was slecht 35.50 per 100 bos. In knolselderie, kortweg „knollen" ge noemd, was meer handel en hieruit ziet men, dat men geen uur op de markt staat kan ma ken. Terwijl de vorige week de handel op het doode punt stond, werd nu 5—7.50 per 100 stuks besteed. Terwijl overal de handel in diverse kool soorten op het doode punt stond, ging hier de handel nog al en de prijzen voor gele en groene kool gingen omhoog, terwijl de han del in roode en boerekool lui was en de prij zen steeds lager. We noteerden voor groene kool 5—8, gele kool 512 en roode kooli 2.506.50 per 100 stuks; boeren kool gold slechts 0.100.20 per kist. De handel in uien was nog steeds lui en de prijzen zeer laag. Slechts extra kwaliteit gold: 0.50 pér 100 K.G. meer, doch overigens bleef alles op hetzelfde niveau als de vorige weken. Wat we van uien zeiden, geldt ook voor aardappelen, steeds groote aanvoer, luie han del en lage prijzen. We hebben gehoord, dat er duizende kilo's, ook uit dezen streek, voor veevoeder worden gebruikt en voor een prijsje van zelfs 19 per 1000 K.G. gingen bonken (groote) weg. Overigens gold als prijs de no teering der laatste weken. Witlof, voor 9/10 pet. aanvoer uit België, is allerminst duur en toch wordt de kwaliteit beter en langer. We noteerden voor le soort 15—18 en voor 2e soort 913 per 100 K.G. en deze prijzen dekken de kosten niet. De aanvoer van vruchten wordt elke markt dag- grooter, omdat er veel aanvoer van elders komt. Nog steeds is de handel middel matig van le soort en matig voor 2e soort en het ziet er niet naar uit of daarin verandering komt. We noteerden voor tafelappelen als Present van Engeland en Goudreinet 18— 28, zoete appelen 914, keukenperen 6.5012 en zure keukenappelen 5.50 950, alles per 100 K.G. De overige aanvoer had onveranderde prij zen. „BUY BRITISH GOODS!" Nu heeft de kaas het gedaan. ondanks Rijksmerk. Op de gister te Cheshire gehouden jaarver gadering van de National Farmers Union (Eng. Mij. van Landbouw) heeft een aantal afgevaardigden er tegen geprotesteerd, dat in het hart der Cheshire'sche kaasbereidings districten Nederlandsche kaas als Britsche wordt verkocht, zoodat het publiek in den waan verkeert, dat het een Engelsch product koopt. Daarom drongen zij er op aan, dat Neder landsche Vaas voortaan niet zal mogen wor den ingevoerd zonder aanduiding van her komst of vetgehalte. De voorzitter deelde mede, dat de com missie voor de zuivelbereiding reeds bezig is materiaal te verzamelen ter staving van een verzoek aan de regeering, om op grond van de Merchandise Marks Act een konink lijk besluit af te kondigen, waarbij kaas zonder herkomst niet langer zal ingevoerd mogen worden. w

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9