DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Tweede Haagsche Conferentie. ffo. 1? DIXSDAG 21 JAAUAKI 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Uitnoodiging. A. DAM Co. Tel. 490. LLOYD GEORGE'S ANTWOORD AAN LORD GREY. DE POLITIEKE ACTIE VAN DR. SEIPEL. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. GOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET EINDE DER TWEEDE HAAGSCHE CONFERENTIE. De slotacte en haar inhoud. Duitschland en haar crediteurstaten. De Tweede Haagsche Conferentie heeft afgedaan. Een tweetal weken hebben de gede legeerden der verschillende mogendheden be raadslaagd en beslissingen genomen, die alle ten doel hadden den algemeenen toestand van Europa gezonder te maken. De resultaten van de Haagsche Conferentie zijn samengevat in een slotacte. Deze slotacte is zeer lijvig geworden en het is niet doenlijk, alles te vermelden, wat zij bevat. Laten we dus het voornaamste er uitputten: Het belangrijkste document is het accoord tusschen de crediteurstaten en Duitschland. Dit accoord bevat de definitieve aanvaarding van het plan-Young als volledige en defini tieve regeling, ten opzichte van Duitschland, van de financieele kwesties, die uit den oorlog voortvloeiden, en van de plechtige verbintenis der Duitsche regeering om de annuïteiten, in het plan voorzien, te betalen. De vroegere verplichting van Duitschland is dus door een geheel nieuw plan ver vangen. Duitschland doet afstand van iedere reclame, die zij heeft kunnen of zou kunnen richten tot de herstelcommissie of tot een der crediteur-staten, vóór welke handeling ook, in verband met den oorlog of met de wapenstilstandsovereenkomsten, het Verdrag van Versailles en de accoorden, voor de uit voering daarvan getroffen. De crediteurstaten verbinden zich van hun kant, van de aanneming van het Nieuwe Plan af, de liquidatie van de Duitsche bezit tingen te doen eindigen; de uitvoering van deze verbintenis moet het onderwerp zijn van speciale accoorden waarvan verscheidene zijn gesloten tijdens de conferentie tus schen de Duitsche regeering en elk der be langhebbende staten. Het accoord voorziet vervolgens in het eindigen der betrekkingen tusschen de her stelcommissie en Duitschland en de ophef fing van het bureau voor de herstelbetalingen en van de daarmee verbonden organen ie Berlijn. De functies van deze verschalende organen, waarvan de handhaving door het Plan is noodig gemaakt, worden overgedra gen op de Internationale Bank door bemid deling van een speciale commissie, belast met de afwikkeling der overdracht De con- tracteerende partijen erkennen de rechtsper soonlijkheid van de Bank. De wet, bestemd om haar werking te verzekeren is het onder werp van en speciale conventie, door deze partijen gesloten met de Zwitsersche regee ring. Aan de Bank moeten de Duitsohe regee ring en de Duitsche spoorwegmaatschappij de schuldbewijzen, die hun verplichtingen vaststellen, overdragen en bij de Bank moet ook, volgens de trustovereenkomst, aan het accoord toegevoegd, de storting geschieden van de annuïteiten, welke verschuldigd zijn aan de crediteurstaten, uitgezonderd Ame rika, en de bedragen, gevorderd voor den dienst der Dawesleening van 1924. Vervolgens komt de verklaring van de Duitsche regeering, dat zij alle krachten zal inspannen om het afkondigen van een mora torium te voorkomen en om niet tot de af kondiging over te gaan dan na tot de con clusie te zijn gekomen, dat de wisselkoers en het economisch leven ernstig geschaad zou den worden door de betalingen De Duitsche regeering verbindt zich om overeenkomstig de voorstellen der speciale commissies, welke voorstellen door de con ferentie zijn goedgekeurd, de wetten te wijzi gen op de Reichsbank en de Reichsbahn, als mede om de bepalingen, betreffende de be stemming van bepaalde belastingen, bij wijze van collateralen waarborg toe te passen op den dienst der annuïteiten. De gegarandeerde privileges en de panden, welke op het oogen blik bestaan ten gunste van de Duitsche buitenlandsche leening van 1924 (Dawes leening) worden in hun geheel gehandhaafd De crediteurmogendheden erkennen over eenkomstig het plan-Young, dat hun aan vaarding van de plechtige verbintenis der Duitsche regeering alle verbintenissen con troles. waarborgen en privileges vervangt, welke op het oogenblik mochten bestaan on der voorbehoud van die. waarvan in het bij zonder melding wordt gemaakt in de an- nexen 6 7 en 11 (bijdrage der spoorwegen en verpande inkomsten). Het laatste artikel van het accoord is een arbitrageclausule Zij bepaalt, dat elk ge schil. hetzij tusschen de regeeringen, die het accoord geteekend hebben, hetzij tusschen een of meerdere hunner en de Int. Herstelbank omtrent de interpretatie en de aanvaarding van het plan zal worden gebracht onder voor behoud van de speciale bepalingen v°pr zekere bijzondere gevallen voor een scheids gerecht van 5 leden, voor 5 jaren benoemd en samengesteld uit een Amerikaanschen presi dent, twee neutralen, één Duitscher en een vertegenwoordiger der crediteurmogend- tsei heden. Voor de eerste periode van 5 jaar zal dit scheidsgerecht bestaan uit de 5 leden, die op het oogenblik het scheidsgerecht vormen, ingesteld door het accoord van Londen van 30 Augustus 1924. De slotbepaling van het accoord houdt in, dat het nieuwe plan in werking zal treden wanneer de herstelcommissie en de presi dent van de Kriegslasten Kommission zullen hebben vastgesteld: lo. de ratificatie van het accoord door Duitschland en de uitvaarding der Duitsche wetten; 2o. de ratificatie van het accoord door 4 van de crediteurmogendheden, t.w. België, groot-Brittannië, Italië en Japan; 3o. de instelling van de Int. Herstelbank en de aanvaarding door deze van de ver bintenissen, haar betreffende, alsmede de ontvangst van het certificaat van de Duitsche regeering en van het certificaat van de Reichs bahn. Het nieuwe plan zal met terugwerkende kracht in de plaats treden van het Dawes- plan van 1 September 1929 af. Het zal in werking treden ten aanzien van de andere crediteurmogendheden buiten de vier hierboven genoemde van den datum van zijn ratificatie door die andere mogendheden af. Onder de akten, in de slotakte van de con ferentie opgesomd, dienen nog in het bij zonder behalve het accoord met Duitschland, en de accoorden betreffende de Oostelijke herstelbetalingen te worden vermeld: lo. de overeenkomst met Zwitserland be treffende het statuut van de Internationale Bank; 2o. de schikking betreffende het memoran dum, gevoegd bij het rapport der deskundi gen. Deze schikking heeft ten doel, om, tus schen de crediteur-mogendheden, met uitzon dering van Amerika, en Duitschland de be palingen van het memorandum, gevoegd bij het rapport der deskundigen in werking te doen treden betreffende de vermindering der betalingen van Duitschland ingeval van ge heele of gedeeltelijke kwijtschelding der oorlogsschulden 3o. de schikking tusschen de crediteur mogendheden. Deze schikking strekt tot regeling van ver schillende kwesties tusschen crediteur mogendheden hangende (als: verdeeling der aandeelen van de spoorwegmaatschappij van Bagdad, omslag van de kosten der commis sie van deskundigen 1929 enz.) Zij schrijft voor, dat de rekeningen tusschen de mogend heden en de commissie voor het herstel zul len worden nagezien en goedgekeurd. Voorts omschrijft zij nader de wijze van toepassing van sommige bepalingen van het plan-Young (stortingen aan de mogendheden, die voor hun buitenlandsche betalingen van het eerste jaar in deficit zijn) en van het protocol van Den Haag van 31 Augustus 1929 (data van stor ting aan Groot-Brittannië der annuïteiten, ge garandeerd door Frankrijk, België en Italië, data van betaling der oorlogsschulden van Frankrijk en Italië ten opzichte van Groot- Brittannië). 4o. Een schikking betreffende de mobili satie van de fracties van het niet-uitstelbaar deel der Duitsche annuïteiten. Deze schik king, waarvan de inhoud op 17 Januari aan de pers is meegedeeld, heeft een essentieele beteekenis, daar zij, de leening-Kreuger op één lijn stellend met de onvoorwaardelijke annuïteit, de commercialisatie van de Duit sche schuld verzekert. 5o. Overgangsbepalingen. Deze schikkin gen beoogen aan den agent-generaal voor de herstelbetalingen te veroorloven de facilitei ten voorzien in het protocol van 31 Augus tus ten gunste van Duitschland voort te zetten, volgens welke te zijner beschikking staat het bedrag waarmee de maandelijk- sche betalingen volgens het plan-Dawes die van het plan-Young te boven gaan. Zoodra Duitschland tot ratificatie zal zijn overgegaan, zal het nog slechts gehouden zijn de betalingen volgens het plan-Young te voldoen. We hebben hier het allerbelangrijkste me degedeeld. En men ziet, dat er op de Haag sche Conferentie toch nog wel wat besloten is. En al is er ook eenige wrijving geweest tusschen Duitschland en Frankrijk toch mag Duitschland tevreden zijn met dit resultaat En we mogen hopen, dat de vredesgedach te ook fiiet het in Den Haag bereikte resul taat versterkt is. DE COMMISSIE VOOR DE N1ET- DUITSCHE HERSTELBETALINGEN Gistermiddag om 2 u. 40 opende presi dent Jaspar de zitting van de commissie in zake de niet-Duitsche herstelbetalingen. In deze bijeenkomst is de regeling met Oos tenrijk aangenomen. Zij komt neer op de on voorwaardelijke opheffing van de verplich ting tot herstelbetaling en van het algemeen pandrecht en voorts op het wederzijdsch af zien van alle uit het verdrag van St. Ger- main voortvloeiende financieele aanspraken. In een resolutie werd de wensch van den kant van Frankrijk uitgesproken dat de vóór- oorlogsche schulden van Oostenrijk en Hon garije binnen zes maanden geregeld worden. De bondskanselier beloofde hieraan voor zooveel mogelijk te zullen voldoen. Namens de Roemeensche delegatie maakte Titulesco een voorbehoud met betrekking tot financieele aanspraken, welke reserve de bondskanselier als een eenzijdig verlangen kenmerkte. DE SLOTZITTING. De plechtige sluitingszitting van de Haag sche conferentie, die op gistermiddag 4 uur bepaald was, nam eerst te 4.40 'n aanvang, aangezien een informeele bijeenkomst daar aan was voorafgegaan. De zaal was inge richt op dezelfde wijze als bij de openings zitting. Op de tribunes en in de loges zaten tal van journalisten, leden van het corps di- plomatique, dames en verdere belangstellen den. Behalve de gedelegeerden en hun staf wa ren in de zaal gezeten de minister van bui- tenlandsch? zaken, de vice-president van den Raad van State, de commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, met den ad ministrateur der griffie van de Tweede Ka mer, de burgemeester van 's-Gravenhage, de secretaris-generaal en de chef van het kabi net van het ministerie van buitenlandsche zaken, alsmede de referendaris aan dat de partement de heer Carrière. Onder de gedelegeerden trok de heer Ve- nizelos met een zwart kolotje op de aan dacht. Naast den president van de conferen tie, minister Jaspar, waren, aan zijn linker- Een hoopgevende voorbereiden de gedachtenwisseling. Reuter meldt dat een Zondagavond gehou den conferentie tusschen Stimson, Tardieu en Briand in de Fransche ambassade anderhalf uur duurde. In Amerikaansche kringen wordt gezegd, dat de gedachtenwisseling zeer hoop gevend en bemoedigend was en dat werd be vonden dat het algemeen doel zoowel van zijde, gezeten de heeren Chéron, Loucheur en Snowden, ter andere zijde de heeren Hymans, Francqui en Curtius. Achter den president zat de secretaris-generaal, Sir Maurice Han- key. Onderfeekening van documenten. Nadat de president de zitting had ge opend, deed hij voorlezing van de slotacte en verzocht hierop de gedelegeerden, over te gaan tot onderteekening van de stukken, in die slotacte bedoeld. De heer Osusky, gedelegeerde van Tsjeche- slowakije, legde eerst namens de Tsjecho- slowaaksche delegatie een korte verklaring af. Tot haar leedwezen moest de delegatie constateeren, dat Tsjechoslowakije krachtens het tot stand gekomen accoord moet afstand doen van alle rechten, welke het bezat vol gens het Verdrag van Versailles. Zelfs in dien het gemengde scheidsgerecht in een zaak tusschen een Duitschen en een Tsjechoslo- waakschen onderdaan uitspraak doet ten voordeele van een Tsjechoslowaak, zal deze niets ontvangen; daarentegen zal indien de uitspraak ten gunste van den Duitscher uit valt, Tsjechoslowakije moeten betalen. De delegatie vertrouwde dus, dat men het met haar eens zou zijn, dat Tsjechoslowakije geen afstand kan doen van zijn rechten, die het ontleent aan het Verdrag van Versailles. Daarom moest zij te dezen aanzien een voor behoud maken. Ulrich (Portugal) vroeg, of de reserves, die vorige dagen waren gemaakt, van kracht bleven, ofschoon zij niet in het proces-ver baal van deze zitting waren opgenomen, dan wel of zij moesten worden herhaald. De pre sident antwoordde, dat zulks onnoodig was. Hierna kon men tot onderteekening over gaan. De documenten, die van roode zegels voorzien waren, werden met oranjestrikken bijeengehouden. De onderteekening door den president geschiedde met de gouden vulpen, waarmede hij het protocol van de eerste zit ting had onderteekend en die hem door de conferentie is geschonken. Uiteraard nam de onderteekening van het groote aantal documenten door de gedele geerden van twintig landen geruimen tijd in beslag. Zij duurde van 4 u. 50 tot 5 u. 35. Frankrijk als de Vereenigde Staten ten op zichte van de conferentie hetzelfde was. Amerika tot concessies inzake de slagschepen bereid. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de Vereenigde Staten bereid zijn, niet slechts voor de slagschepen een „vacantie" voor den duur van'vijf jaar af te kondigen, doch voor goed de elf slagschepen af te dan ken, die aan het einde dezer vacantie ver ouderd zullen zijn. Amerika is ook bereid, ver mindering van de grootte der slagschepen van 35.000 tot minder dan 25.000 ton, het laagste cijfer thans door Groot-Brittannië voor toekomstige slagschepen voorgesteld, aan te bevelen. ben zeer bevredigende bespre king tusschen Stimson en Grandi. Reuter verneemt, dat de Zondag tusschen Grandi en Stimson gehouden conferentie in de hoogste mate bevredigend is. Stimson zeide dat het algemeene doel der conferentie was: de wegneming van elke mogelijkheid van achterdocht, wedijver en geprikkeldheid, en zoowel Italië als de Vereenigde Staten wa ren bereid al het mogelijke te doen om te be vorderen dat dit resultaat werd verkregen. Internationale non-agressie-waar borgen voor Kanaal en Middel- landsche Zee. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt, dat het niet uit gesloten is dat de kwestie van een internatio nalen waarborg voor de onschendbaarheid van het Engelsche Kanaal tijdens de con ferentie te berde zal worden gebracht en dat de Fransche gedelegeerde meent, dat een der gelijke wederkeerige verbintenis doordat zij Groot-Brittannië een grootere veiligheid ver schaft, dit land ertoe zou kunnen bewegen, toe te treden tot den wederzijdschen waarborg van non agressie tusschen de groote Mid- dellandsche Zeemogendheden, dien Frankrijk wenscht. De Fransche gedelegeerden over wegen, of het plan te berde zou kunnen wor den gebracht in aansluiting met ondershand- sche besprekingen over het politiek aspect van de veiligheid, die de formeele onderhandelin gen ter conferentie zullen begeleiden. De delegatie gisteren in Dow- ningstreet bijeen. Alle delegaties naar de vlootconferentie ontmoetten elkaar Zondagmorgen voor den eersten keer in Downingstreet voor het rege len van de bijzonderheden van de opening der zitting op heden. De koning heeft de gedele geerden gistermiddag in het Buckjngham- paleis ontvangen. Gisteravond bood de koning den gedelegeerden een banket aan. Gebeden voor het welslagen der conferentie. In overleg met den aartsbisschop van Can- terbury zijn Zondag in het geheele land spe ciale gebeden gezegd voor het welslagen van de vlootconferentie en den vrede in het alge meen. De gebeden zullen zoolang de conferen tie duurt worden voortgezet. Het program Na de opening door den koning en de re devoeringen der voornaamste gedelegeerden zal de vlootconferentie MacDonald tot voor zitter der eerste bijeenkomst kiezen, die Don derdag in het paleis van St. James wordt gehouden. De openingszitting is dus zuiver formeel. De Woensdag wordt besteed aan onderlinge besprekingen der delegaties en de verkiezing van een permanenten secretaris generaal. Verwacht wordt, dat bij het begin der officieele werkzaamheden op Donderdag de leiders van iedere delegatie een korte ver klaring zullen afleggen nopens de minimale eischen van hun landen inzake de bewape ning. DE OPENING DOOR DEN ENGELSCMEN KONING. De geheele wereld heeft hedenmorgen de opening van de vlootconferentie in het Hoo- gerhuis bijgewoond, zij het op grooten af stand. Niet minder dan ongeveer 150 radio-sta tions in Amerika, de meeste radiostations in Europa en ook Hilversum hebben de ope ningsredevoering van deze zoo belangrijke conferentie uitgezonden of heruitgezonden. Bijna 10 min. later dan was vastgesteld ving de koning van Engeland de openings rede voor de conferentie aan. Hij begon met de gedelegeerden van de staten die aan de conferentie deelnemen, n.1. Engeland, Frank rijk, Amerika, Italië en Japan en de Britsche Dominions, welkom te heeten. De koning wees erop dat bij de beperking der bewa pening rekening moet worden gehouden met de veiligheid van de naties. Sinds den groo ten oorlog zijn echter alle volken er van over tuigd dat niets ongedaan moet worden ge laten om een herhaling van deze gruwelijke en onmenschelijke tragedie te voorkomen. De beperking der bewapening moet zoo ver gaan als de veiligheid van de landen toelaat. De koning wees vervolgens op de groote successen van de conferentie te Washington in 1922 betreffende de beperking van den aanbouw van slagschepen en luchtstrijd krachten. Thans moet het werk van Was hington worden voortgezet. De conferen tie moet niet werken voor zelfzuchtige en nationale belangen, doch moet geinspi- reerd zijn door de belangen van de mensch- heid in het algemeen. De beraadslagingen van de conferentie zal de koning met groote belangstelling volgen, niet allen in het belang van de landen zelf, doch voor de menschheid in het algemeen. MacDonald voorzitter. Nadat de rede van den koning in het Fransch was vertaald., voerde Stimson, de leider der Amerikaansche delegatie, het woord om te verklaren dat hij zich gelukkig achtte den Britschen minister-president te kunnen begroeten als den man die het initia tief heeft genomen tot het bijeenroepen dezer conferentie. Hij hoopte daarom namens alle delegaties te spreken als hij MacDonald ver zocht het vofirzitterschap van deze conferen- Alvorens U de Automobiel-ten- toonstelling gaat bezoeken, die gehouden wordt te Amsterdam, van 24 Januari t. m. 2 Februari a.s., no<fdigen wij U uit een bezoek te brengen aan onze zaak, om zonder eenige verplichting te wor den ingelicht aangaande onze mer ken FIAT en NASH. Demonstratiewagen van beide merken aan onze garage te zien en te beproeven. Aanbevelend, tie te willen aanvaarden. Namens de Frarv sche delegatie sloot Tardieu zich bij dit ver zoek aan. MacDonald dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen. Vervolgens hield bij zijn groote rede. De politieke tostand. Op de bijeenkomst van de vereeniging van liberale en radicale kiesvereenigingen heeft Lloyd George gisteren een rede gehouden over den politieken toestand. Hij zeide, dat de regeering de geheele natie achter zich had bij de poging om door middel van de vloot conferentie tot beperking der bewapening te geraken, maar voor het overige was waak zaamheid der liberalen ten aanzien van de plannen der regeering ten zeerste geboden. De oppositie der conservatieven zou mis schien op den duur intensiever worden, op het oogenblik waren het de liberalen die de regeering steeds den plicht voorhielden ora op waarlijk democratische wijze het land te besturen. Deze zeer verantwoordelijke positie in het Lagerhuis bracht mee, dat het een zeer ongunstig tijdstip was voor persoonlijke kwesties en geschillen en de verkiezingspoli- tiek der partij moest zich aan dat feit aan passen, alsmede aan het nog vreemder feit dat het Huis in de naaste toekomst rekenen moest op drie groote politieke partijen en niet langer op een regeerings- en oppositiepartij, zooals tot nu toe. De liberale partij moest niet beschouwd worden als een vleugel van het regeeringsblok, die naar believen of vol gens noodzaak door MacDonald in bewe ging gezet kon worden. Spr. was de eerste om de wenschelijkheid van een stabiele re geering te betoogen, vooral met het oog op de ernstige vraagstukken die zoowel in het binnenland als in het buitenland de aan dacht vroegen; maar die stabiliteit mocht niet gekocht worden ten koste van de libe rale beginselen. Evenals dit met de mijnwet het geval was geweest, zou de liberale partij ieder wetsvoorstel der regeering op zichzelf beoordeelen en daarnaar haar houding be palen. Het leven van de regeering zou dus afhangen van de liberale partij of liever van die daden der regeering, die de liberale par tij niet behoefden af te schrikken. Het antwoord aan Grey. Wat de rede van Lord Grey betrof, zeide spr. het te betreuren, dat deze oude liberale staatsman dit moment gekozen had om zijn bekende grieven nogmaals te luchten. Lord Grey had niets nieuws gezegd en spr. kan dus kort zijn in zijn antwoord. Feitelijk bleef Lord Grey doorhameren op twee punten: de partijfondsen en het leiderschap. Wat het eerste aanging merkte Lloyd George op, dat de commissie tot beheer der partijfondsen in dertijd door Lord Oxford zelf in het leven was geroepen, die tenminste dezelfde be voegdheid en controle over de uitgaven had gehad als spreker. De vraag van het leider schap der partij was er eveneens geen, die in het openbaar door een partijgenoot, op de wijze zooals Lord Grey had gedaan, mocht behandeld worden. De aangewezen weg om tot verandering in het leiderschap te komen, was een beroep op de jaarlijksche vergade ring met een voorstel van een of meer nieuwe candidaten. Spr. wenschte echter niet met Lord Grey in dispuut te treden en hoopte, dat de liberale oud-minister zich zijn tra ditie zou blijven herinneren en niet duizen den partijgenooten door het werpen van een persoonlijke twistappel zou ontmoedigen op een oogenblik, dat de partij allerwegen in den lande nieuwe aanhangers won of oude tot haar vanen zag terugkeeren. Mislukt? De Weensche correspondent van de „Frankf. Z." meldt, dat de politieke actie van dr. Seipel, gevoerd onder den dekmantel van invoering van een standenraad, als mislukt kan worden beschouwd. Het voorstel toch heeft, aldus de correspon dent, in de vergadering der chriSt.-aociale

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1