DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Vlootconferentie te Londen. italiaansghe^mTlitaire actie in tripolis. De tweede Haagsclie conferentie DE OPENINGSREDEVOERINGEN. Het duikbootwapen. tfo. 18 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht, Buitenland DE BETEEKENIS VAN DE JEUGD IN HET FASCISME Noodlottig eind van een Verzekeringsbedreg. GOURA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.56. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. ROSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. WOE.\IDAG JAVUAKI 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE VLOOTCONFERENTIE IE LONDEN. 0M Weinig zeggende openingsspeeches. De kwestie der linie-schepen. Zoo is dan gisteren de zoo besproken Vloot- conferentie te Londen begonnen. En de ge heele wereld heeft de redevoeringen van den Engelschen koning en de verschillende gede legeerden kunnen aanhooren, dank zij de po pulaire radio! Deze redevoeringen hoe talrijk ook en hoe fraai waren weinig of niets zeggend. De eene na den anderen gedelegeerde sprak namens zijn land en de inhoud van zoo'n speech was niet meer dan een beleefdheids uiting aan 't adres van het ontvangende rijk Uit al deze redevoeringen kan men dus wei nig opmaken. En nog veel minder valt er uit te leeren, hoe de Conferentie zal loopen. Toch zijn er nog wel eenige belangrijke kwesties besproken, al ging men daar niet te diep op in. Zoo bijvoorbeeld het Fransche plan, om te komen tot een Atlantisch- of Kanaalpact verbonden met een Middelland- sche Zee-Locarno, en 't Amerikaansche plan, om tot vermindering van het aantal slagsche pen te komen. Dat laatste punt heeft al weer stof tot En vanzelf kwam daar de Duitsche pantser kruiser ook weer in voor. Immers, volgens het Amerikaansche plan zouden de Vereenigde Staten en Engeland over 6 jaar dan nog maar zeven, Japan nog slechts vier kapitale schepen hebben, en Frankrijk slechts twee. En zegt men in Frankrijk dan zou de Fransche vloot de mindere zijn van den Duit sche, aangezien Duitschland zes pantsersche pen op het vlootprogram heeft staan. Frankrijk zou dus gedwongen worden tot het bouwen van nieuwe 15.000 tons linie schepen met 30 c.M. geschut. En van vloot- vermindering zou op creze manier geen sprake kunnen zijn. Maar, volgens de diplomatieke medewerker van de D a i 1 y T e 1. is het zeer twijfel achtig, of Amerika wel met zijn voorstellen zoover zal gaan. Diezelfde medewerker spreekt in zijn blad dan nog over Fransche uitlatingen, waarin voor het eerst zij het in vagen vorm officieel gezinspeeld is op volledige afschaf fing van de linieschepen. In verband daar mede vermeldt hij het gerucht, dat MacDo- nald en enkele andere ministers door de kri tiek, die marine-autoriteiten op de door hem bewerkte verlaging van den eisch nopens de sterkte aan Britsehe kruisers van 70 tot 50, zenuwachtig geworden is. Daar de kruisers bestemd zijn om de linie- vloten te steunen, zouden volgens de Daily Tel. sommige ministers een uitweg gezocht hebben in het voorstel om de linievloot ge heel en al af te schaffen, ten einde de beoogde vermindering van het aantal kruisers te recht vaardigen. Dit zou de rede geweest zijn, waarom MacDonald zich genoodzaakt heeft gezien, de afschaffing van de linie-schepen ter sprake te brengen. In ons nummer van gisteren konden we nog een gedeelte der redevoeringen opnemen voor de stadseditie. Volledigheidshalve zullen we thans weei beginnen met een rede van MacDonald, die tót voorzitter gekozen werd. De rede van MacDonald. Nadat MacDonald voor zijn benoeming tot voorzitter dank had betuigd wees hij op het dilemna, dat uit het belang der veilig heid en den financieelen last der bewapenin gen voortsproot. De oorzaak der moeilijkhe den lag in het gebrek aan vertrouwen tus- schen de volken. Met het oog op de noodza kelijkheid, deze belemmeringen uit den weg te ruimen, waren de oogen der geheele we rela op de Londensche Conferentie gericht. Het kwam er thans op aan, aan de openbare meening der wereld een kans te geven. MacDonald gaf daarna een historisch overzicht van de pogingen tot oplossing van het ontwapeningsvraagstuk, met name op het werk van den Volkenbond in dit opzicht. Alle mogelijke middelen waren overwogen om eventueele verstoorders van den vrede ter verantwoording te roepen; desondanks was nog geen absolute waarborg voor de veilig heid der volken gevonden. De conferentie zou er wel bij varen, zoo zij bij haar arbeid van twee veronderstellingen uitging: ten eer ste dat de vlootbehoeften van elk land van geografische positie en uitgestrektheid af hangt; ten tweede dat men uit technische overwegingen de strijdkrachten ter zee, te lande en in de lucht van elkaar scheidt en elke categorie bij de bespreking van de ver mindering der bewapeningen afzonderlijk behandelt zonder evenwel het feit uit he( oog te verliezen, dat de drie categorieën prak tisch met elkaar verbonden zijn. Groot-Brittannië had het oog gericht te houden op de zee, omdat het een klein eiland was. „Onze vloot is niet maar iets. dat voor ons overbodig is. Zij is van ons Indien dit land kan bijdragen tot den vrede, zoowel in daden als met woorden, moet dit zijn als ma ritieme mogendheid". MacDonald ging voort met te zeggen, dat met de natioanle veiligheid vanzelf in de eerste plaats rekening moest worden gehou den en dat het doel der conferentie moest zijn deze veiligheid niet zwakker te maken, dóch haar te versterken. In dezen geest wa ren ook de besprekingen met Amerika ge voerd. Indien de conferentie er in slaagt door een overeenkomst de vermindering der vIoo?- bewaoeningen mogeliik te maken, zonder d; veiligheid der afzonderlijke volken in gevaar te brengen, zal zij een miilnaal vormen in de reeks van groote feiten, die den definitievf n vrede verwezenlijken. Stimson spreekt. Na MacDonald nam Stimson. de Ameri kaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, het woord. Hij herinnerde eveneens ^an de Washingtonsche conferentie als aan de eers'e mijlpaal op den weg der ontwape ning. Men kan de pogingen om tot ontwape ning te geraken niet als op zich zelf staande beschouwen. De conferenties, welke voor dn doel dienen, ziin slechts schakels in een keten Zoo zal ook de Londensche conferentie niets bepaalds afsluiten. Het eerste doel der on derhandelingen is binnen de mogelijkheden tot een resultaat te geraken, dat in den loop van den tijd naar gelang van de behoeften verder worden uitgebreid en verbeterd. Ook Stimson legde, evenals MacDonald, den nadruk op den samenhang van de drie categorieën der verdediging. De basis van het ontwapeningsprobleem bestaat echter niet louter in de vermindering der bewape ning, doch in de verzekering des vredes. Om dit doel te bereiken dient men later wederom met goeden wil bijeen te komen om het be reikte te onderzoeken en voort te zetten. Hij kan slechts verzekeren dat de Amerikaan sche delegatie in dezen geest alle krachten voor het succes der confeerntie zal inspan nen. Verder voerden nog de Australische en Canadeesche gedelegeerden het woord. Grandi aan het woord. Grandi (Italië) zeide, dat de Italiaansche delegatie bij niemand achter zal blijven in pogingen tot het verwezenlijken van de be oogde doeleinden. De fascistische regeering koesterde den wensch, reëele, tastbare resul taten te verkrijgen op het gebied der ontwa pening en veiligheid, die het als onverbre kelijk met elkaar verbonden beschouwde, zoowel uit nationale als andere, Europee- sche en universeele redenen. Mussolini had een groot program voor den vooruitgang van Italië opgesteld, dat een langdurige periode van vrede voor zijn uitvoering vereischt en waaraan de voornaamste bronnen en de en ergiekste elementen uit het Italiaansche volk hun krachten wijdden. Italië kon niets beters wenschen dan dit program uit te voeren in een vredelievend Europa, in een vredelie vende wereld. Bovendien was de geest van internationale solidariteit aan het Italiaan sche volk ingeschapen. De fascistische re geering is steeds bereid geweest, elk voorste! te. aanvaarden, dat een concreet vooruitzicht cpent op een overeenkomst tot ontwapening, en zij had niet slechts voortdurend blijk ge geven van haar bereidwilligheid daaraan gevolg te geven, doch ook spontaan haar bewapeningen verminderd en ze op een mini mum gehandhaafd. Tardieu's rede. De rede van den Franschen minister-pre sident Tardieu was betrekkelijk kort. Het beperken en verminderen der maritie me bewapening, zoo betoogde hij, zijn het doel dezer conferentie. Het experiment van deze conferentie heeft een bepaalde beteeke- nis, want van de ontwapening ter zee hangt de algemeene ontwapening af. Mislukt onze onderneming, dan loopt ook de algemeene ontwapening groot gevaar. Tardieu legde den nadruk op de moeilijk heid van het probleem en sloot zich bij hei voorstel van MacDonald aan om eerst de behoeften van elke zeemogendheid vast te stellen ten einde langs dezen weg tot een vergelijk te geraken. Daarbij moet rekening worden gehouden met de feiten. Het gaat er om de krachten van het verleden te bestrij den en te overwinnen. Tot slot dankte Tardieu voor de ontvangst. Hij herinnerde aan de zoo juist geëindigde Haagsche Conferentie, waar op een anrJr gebied des vredes een overwinning is be haald. Het komt op den wil aan, dan kan men voor den vrede werken. MacDonald tot voorzitter gekozen. In het verdere verloop der openingszin .ng werd Ramsay MacDonald tot voorzitter van de conferentie gekozen. Daarbij werd er op gewezen dat met deze keuze uitdrukking werd gegeven aan den dank der mogendhe den, die in Londen te gast zijn. MacDonald nam de benoeming aan en beloofde, dat hij zijn best zou doen om de conferentie te doen slagen. Een verklaring van den Japanschen premier. Naar het N. T. A. uit Tokio meldt, heeft de Japansche premier Hamagoechi aan den vooravond van de Londensche conferentie tegenover de „Ass. Press." een verklaring afgelegd, waarin hij uiting geeft aan Ja- pan's verwachtingen voor het welslagen van de bijeenkomst. Japan neemt deel aan de conferentie met een duidelijk en ernstig besef van de geboden gelegenheid om mede te werken aan een werk, hetwelk de komence geslachten in dankbare herinnering zullen, houden. De premier voegde hieraan toe, dat Japan vast besloten is tot het uiterste mede te wer ken tot het bereiken van een succes en een overwinning van het gezonde verstand en den goeden wil, door de verzoening van zijn verschillende defensieve behoeften met h-t algemeen verlangen om te worden bevrijd van de gevaren en lasten van een bewape ningswedstrijd. Japan wil komen tot werke lijk verminderde vloten, zoowel wat betreft die, welke reeds bestaan als de in aanbouw zijnde en ontworpen schepen, om zoodoende verlichting te bereiken van de lasten, die op het volk drukken. Onze gedelegeerden, aldus besloot de mi nister-president, spreken namens een terzake eensgezind volk. De pers niet toegelaten? De speciale verslaggever van de Daily Express verneemt van wel ingelichte zijde, dat op het laatste oogenblik besloten zou zijn de journalisten bij den aanvang der Londensche vlootconferentie niet toe te laten in 't St. James Palace. Als reden wordt op gegeven, dat in de zittingszaal niet voldoen de ruimte is. Vooral bij de Amerikaansche journalisten, die in grooten getale naar Lon den zijn gekomen, heeft dit besluit groote verrassing gewekt. Men rekent er op, dat zij tegen dit optre den tegen de pers zullen protesteeren. Het mededeelingsblad van de Fascistische Partij bevat een artikel over de beteekenis van de jeugd in de Partij en in den Staat. Het fascisme aldus het artikel wil een heer schappij van de jeugd blijven. Zoo wordt m twijfelgevallen bij benoemingen tusschen 30- en 40-jarigen bij gelijke verdiensten aan den eersten de voorkeur gegeven. Ook de pioniers- troepen, die aan de nopmarsch deelnamen, wa ren uit jeugdige elementen samengesteld, die wisten te vechten en te sterven in het teeken der lictoren. Het fascisme wenscht de geheele Italiaansche jeugd voor te bereiden. Want uit deze jeugd moeten de leidende personen van het fascistisch Italië van heden voortkomen. Daarom zijn naast de fascistische burgerlijke militie ook de jeugdgroepen, bestaande uit jongemannen, door de afdeeling gesticht, en de fascistische Universiteits-afdeelingen. Be scherming door mannen behoort tot de nood zakelijkheden van de fascistische revolutie. Meer dan anderen moeten de jongeren ge hoorzamen, om het recht, of beter gezegd den plicht om te mogen commandeeren te verwer ven. Deze uitlating in het fascistische correspon dentie-orgaan moeten in zeker opzicht be schouwd worden als een antwoord op de Pau selijke Encycliek betreffende de opvoeding der jeugd, aangezien hier nogmaals de nadruk erop wordt gelegd, dat de Staat in de aller eerste plaats rechten heeft de opvoeding van de jeugd. Crecy-Hogue-Aboukir en de „U-9". Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal op de thans geopende vlootconferentie het duik bootwapen een der -..ïderwerpen zijn, waar over het heftigst gestreden zal worden. Onder de groote mogendheden hecht voor al Frankrijk groote waarde aan het bezit van dit wapen. Dit blijkt opnieuw uit een merkwaardig artikel aan den vooravond van de conferentie verschenen in het bekende militaire dagblad France Militaire", waarin generaal Noguès de loftrompet steekt over het onderzee wapen. En wel opmerkelijk is daarbij, dat deze opper- officier bevelhebber is der koloniale troepen immers, evenzeer als het voor Engeland een levenskwestie is in oorlogstijd zijn aan- voerwegen voor levensmiddelen open te hou den, zoo is het voor Frankrijk van vitaal be lang de verbinding met Noord-Afrika te handhaven voor den aanvoer van zijn ge kleurde troepen naar het moederland; en bij de bescherming van die transporten kan de duikboot uitnemende diensten bewijzen. Teneinde nog eens duidelijk de beteekenis van dit wapen te doen uitkomen, herinnert generaal Noguès aan den ondergang v*n de Engelsche divisie gepantserde krakers Crecy-Hogue-Aboukir, die op 22 Sept. 1914 zee kozen voor een kruistocht in de Noord zee. Van Duitsche zijde patrouilleert de „U-g" in denzelfden sector een oud model duik boot, een bijna waardeloos geacht type, maar met een uitnemenden gezagvoerder aan boord en een flinke bemanning. De vijand komt in zicht, de „U-9" duikt on der en maakt zich voor den aanval, op de in linie achter elkaar naderende Engelsche ko lossen gereed. Om 7 u. 20 wordt op 500 M. de eerste tor pedo gelanceerd: 40 min. later zijn er drie drijvende vestingen in de golven verdwenen met een bemanning van bijna 3000 koppen. „En ziedaar", zoo constateert dan generaal Noguès, „waarom Engeland, dat de les niet vergeten is, en bijna is verhongerd tengevolge van de vernietiging van tallooze schepen met levensmiddelen, de afschaffing van de duik boot wenscht. Ziedaar, waarom Italië in angst en beven voor zijn Adriatische vloot, bedreigd door de Joegoslavische duikbooten, evenals de Angelsaksers de afschaffing van het onderzeewapen wil. „En ziedaar waarom wij dit uitnemende verdedigingswapen moeten behouden en er het grootst mogelijke nut van moeten trek ken". Wel heel duidelijk wordt hier een der moei lijkste strijdpunten gekarakteriseerd, die het welslagen van de conferentie bedreigen. De Italiaansche troepen in Tripolis hebben hun militaire actie tot bezetting van Fezzan en de omliggende gebieden in den laatsten tijd weer hervat. Op 5 December van het af- geloopen jaar werd Brach bezet en vandaar trokken de troepen op 10 December in bijna drie dagen ongeveer 300 K.M. naar het Zui den tot aan de 25e breedtegraad. De troepen bestaan uit een compagnie nationale militie, vier groepen Saharasoldaten, 1 bataljon kleurlingen en 3 secties artillerie; bovendien beschikken zij over drie vliegtuigen. Eebha werd bezet en 130 geweren, 2 kanonnen en een voorraad munitie werd buit gemaakt. De colonne die hierbij verslagen werd, was al eerder met de Italiaansche troepen in botsing geweest. Op 13 Januari j.1. is het tot een grooter gevecht gekomen nabij El Chebir, met talrijke rebellen, die aangevoerd werden door twee invloedrijke stamhoofden. De Arabieren verloren 45 dooden. Tweehonderd tenten met vrouwen en grijsaards, alsmede 200 kamCelen en een voorraad geweren en munitie vielen in handen van de Italiaansche troepen. Aan Ita liaansche zijde werden 18 Ascari gewond. Op 15 Januari j.1. slaagden de Italiaansche troe pen er in, twee kampementen der opstandelin gen te overvallen en 300 tenten te vernielen. De mobiele troepen rukken inmiddels op om de meer belangrijke punten in het Zuid-Oos ten, zooals Murzouck, Aubari en Ghat te be zetten. Een verzekeringsbedrog, dat drie broers te Bordeaux geruimen tijd hadden voorbereid, is noodlottig geëindigd. In December van het afgeloopen jaar huurde de 35-jarige Bordas, kantoorbediende op een suikerfabriek, een huisje te Courrejean. Kort geleden liet hij de woning meubileeren en betaalde voor de meu bels een stortingsbedrag van 8000 franc Te zelfdertijd sloot hij een brandverzekering van 30.000 franc, met de bedoeling, brand te stichten en de premie van 30.000 franc te innen. Zijn beide broers zouden hem bij de uitvoering van dit plan behulpzaam zijn. Za terdag werden de laatste voorbereidingen ge troffen. De beide helpers begoten de meubels, het hout werk en de muren met een makkelijk bram- bare vloei?to£. terwijl de huurder naar zfjr werk ging om zich een alibi te verschaffen. Maandagmorgen te twee uur, te. wijl de oud ste broer op de suikerfabriek was sloegen de beide andere broers een ruit in en wierpen een brandende lucifer naar binner. Onmiddellijk vond een hevige ontploffing plaats, waardoor het geheele huis vernield werd. De jongste broer werd onder de brandende puinhoopen bedolven, terwijl de andere kon vluchten. Het vuur breidde zich met groote snelheid ook naar de belendende huizen uit, doch dank zij het onmiddellijk krachtig aangepakte blus- schinswerk, was men het vuur spoedig mees ter. Onder de puinhoopen werd het geheel verkoolde lijk van den jongsten broer gevon den. Aangezien de ontploffing onmiddellijk argwaan had gewekt, stelde de justitie een onderzoek in. E)e huurde var het huis hui chelde smartelijke verbazing, doch de andere broer tegde een volledige bekentenis af. ÏTALIB. ZWARE MIST BOV?N BERGANO. Verschillende n»<*ouen verdwaald. Sedert twee dagen is de Lsrabardijnsclu stad Bergamo in ^sn buite^ar-r* dichten mist gehuld, waardoor h<ri verkeer ten zeer ste wordt beietr<raerd. Fransche auto's rijder den g^eekp 4*7 De „Times" over de conferentie. In een slotartikel over de Haagsche Con ferentie schrijft de „Times", dat thans een lang en moeilijk hoofdstuk van de oorlogsge schiedenis is afgesloten. Het te Den Haag be reikte resultaat is de gelukkigste inleiding voor de gister te Londen beginnende Vloot conferentie. Na besprekingen, die meer dan een jaar duurden, is het herstelvraagstuk ein delijk uit het politieke moeras terecht geko men op den vasten bodem van het internatio nale geldwezen. De tijd van sancties is op grond van het plan-Young voor goed voorbij. De zeer groote politieke beteekenis van het te Den Haag bereikt, zal eerst later blijken Het lijdt echter geen twijfel, dat de Haagsdie overeenkomst zoowel politiek als economisch de belangrijkste stap is, die sedert 1919 voor het vestifen van den vrede werd ondernomen. Overigens moet ook het plan-Young, evenals het Dawes-plan, wat betreft de belangrijkste gedeelten als een experiment beschouwd wor den. Maar de „Times" acht het nu wel zeker, dat het Young-plan door de Duitsche rege ring en door den Duitschen Rijksdag zal worden aanvaard. Oostenrijksche persstemmen. De Weensche ochtendbladen wijdden giste ren uitvoerige beschouwingen aan het slot der Haagsche Conferentie. In het algemeen ach ten zij het resultaat der conferentie bevredi gend voor Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije en in het belang van den Euro- peeschen vrede. Ten aanzien van het Oosten rijksche aandeel in de besprekingen wordt vooral de persoonlijke verdienste van Schober geroemd. De christelijk-sociale „Reichspost" schrijft, dat het Haagsche protocol in een geest van hartelijke vriendschap en wederzijdsch reke ning houden met eikaars wenschen is tot stand gekomen, en wel met voorbijgaan van elk machtsmiddel en van met het woord sanctie omschreven geweld. De „Neue Freie Presse" verklaart, dat Bondskanselier Schober thans voor de vierde maal gedurende zijn regeeringsperiode de prijs heeft gewonnen. Na den strijd om de grondwetsherziening, na de ineenstortig van de Bodenkreditanstalt, na de onderhandelingen met Italië, heeft Schober thans een strijd gevoerd, die wel de zwaarste van alle geweest is sedert den arbeid voor de saneering van Oostenrijk. Daarom verheugt het blad zich ditmaal ook om den persoon van den Bondskanselier. De sociaal-democratische Arbeiter-Zei- tung" bekijkt de zaak voornamelijk uit een oogpunt van binnenlandsche politiek en be toogt, dat daar de bevrijding van de herstel schuld en door een aanstaande leening de strijd tegen de werkloosheid mogelijk zal worden. voorzoover het rijden nog mogelijk is met ontstoken lichten en schijnwerpers. In de voorsteden zouden verschillende per sonen zoodanig zijn verdwaald, dat zij hun eigen woningen niet meer terug konden vin den. Van de hooggelegen bovenstad uit krijgt men den indruk, dat de benedenstad in zee Is ondergegaan. Slechts een paar torens en eenige zeer hooge boomgroepen steken bi* ven den nevel uit. GROOTE BRAND OP KRETA. Een stad grootendeels vernield. Door e«n geweldige brand is het grootst gedeelte van Canea, de hoofdstad van het eiland Kreta in de asch gelegd. De schade beloopt meer dan een milltoeo gulden. ZWEDEN. HEVIGE ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. In de sr-achinefabriek „Atlas-Diesel" in Sickla <?weden) heeft gistermiddag een ern stige ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan twee personen gedood en drie zwaar gewond eerden. Door onbekend gebleven oor zaak explodeerde een motor in de montage hall, waar ruim 100 werklieden bezig waren. Een werkmeester werd door den hevigen luchtdruk wel 15 M. ver weggeslingerd en kwam op een anderen arbeider terecht; beiden bekwamen zwaar letsel. De overigen werden door de in het rond vliegende machinedeelen getroffen en bekwamen voor het meerendeel lichte kwetsuren. In het fabrieksgebouw werd aanzienlijke schade aangericht. RUSLAND. HET PROCES TE LENINGRAD. Een behenteté9. In het proces tegen monarchisten en val- schemuntere heeft, naar het Tel. Ag. der U. S. S. R. meldt, de hoofdbeklaagde Schiller bekend, zich aan contra-revolutionnaire han delingen te hebben schuldig gemaakt. De valsche tsjerwontsen zeide hij van eeo voormalig tsaristisch officier, Korenew, ta hebben ontvangen. Uit het materiaal blijkt, dat Schiller inet de Berlijnsche tsjerwonteen- vervalschers betrekkingen onderhield. UK het verhoor der andere beklaagden v?ek. -«? b" opdracht van Schiller valsche V "onfogp uitgaven m spioanaipediwè» HmW 1 - v A

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1