STER-TABAK Radifïfafisch Weerbericht, AGENDA Stadsnieuws ONZE BLOEMHEESTERS. JBe 8c Be ,JRaraaz (ïlrebteien ^Effecten pspöstto's Binnenland Laatste berichten. Telegrammen Provinciaal nieuws AMSTERDAMSCHE HEERS van 22 Januari 1930 Opgave van 1%'ortrdiiollantlsch i,aiiilt»oüvrcrcilict. IV. Woensdag 22 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: Wolga-Wol- ja (boven 18 jaar.) 7.30 uur, A. B. T.: De gunsteling van Bchönbrunn (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het mystieke Dosten (boven 18 jaar). 8 uur, 't Gulden Vlies, Utica Jubilee Sin- gers. 8 uur, bij Toon Molenaar, Scharloo, bil jart-seance prof. J. v. d. Laan. Donderdag 23 Januari. 2.30 uur, De Unie, jaarverg. afd. Alk maar Ned. Vereen, v. huisvrouwen. 7.30 uur, Cinema Americain: Wolga-Wol- ga (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het mystieke Oosten (boven 18 jaar). 8 uur, Harmonie, propaganda-vergadertng Vereen. „Zorg voor de leerlingen en oud- leerlingen van de school voor Buitengewoon L. O." te Alkmaar. 8 uur. in A. B. T., voorstelling film -W ij bouwen voor de afd. Alkmaar Alg. Ned. Bouwarbeidersbond. Zeg mij, welke tabak gij rookt, en ik zal U zeggen, wie gij zijt. Rookt gij dan zijt gij een rooker van smaak, dan zijt gij een kenner, die slechts het beste verlangt. GEMEENTERAAD. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 30sten Jan 1930 een raadsvergadering te beleggen. POLIT1E-NIEUWS. Gistermorgen omstreeks 3.20 uren had op den Kennemerstraatweghoek Bleekerslaan alhier e enaanrijding plaats tusschen 'n lad derwagen van een glazenwasscher, bestuurd door T. J. v. V., wonende alhier en een Stads autobus, bestuurd door P. P., wonende te Heiloo. De iadderwagen kwam uit de Blee kerslaan, terwijl de autobus van de richting Heiloo kwam. Eenige schade werd toege bracht aan den ladderwagen. Vermoedelijke oorzaak het niet geven van signalen door den autobestuurder. De zaak is bij de politie in onderzoek. Omstreeks 1.50 uur gistermiddag kwam de wielrijder A. N., wonende alhier in de Langestraat in botsing met een vier wielig motorrijtuig, waardoor het rijwiel werd beschadigd. De bestuurder van het motorrijtuig is over een en ander door de politie gehoord en wordt proces-verbaal van een en ander opgemaakt. Door W. K., wonende te Alkmaar, werd bij de politie aangifte gedaan, dat zijn motorrijtuig, dat op 20 Januari 1930, aan den rechterkant van de Nieuwpoortslaan stond, is aangereden door een achteruitrij dende vrachtauto, btstuurd door IJ. S. van Noord-Scharwoude. Het motorrijtuig van W. K. bekwam hierdoor een schade van onge veer 60. Proces-verbaal wordt opgemakt. PSYCHOMETRISCHE SEANCE. Aanstaanden Maandag zal de heer J Ruyter alhier in De Unie een psychometri sche seance geven. Onlangs heeft hij eenzelfde seance gegt ven in Hoorn, waarover het N. v. W. F o.a. het volgende schreef: Den heer Ruyter werden verschillende voorwerpen overhan digd, welke hij betasstte en waarvan hij als 't ware in trance de eigenaren, de woningen, ook soms de namen, voor ons uitbeeldde. Eu wel de meeste keeren moesten de brengers van de voorwerpen toestemmen, dat de heer Ruyter alles juist teekende en hun figuren voor het gezelschap deed leven. Men zal misschien zeggen dat zooiets onmogelijk is, maar dan moeten we als bijwoners van dezen avond alleen de verklaring afleggen, dat onze eigen oogen en onze eigen ooren ons geen parten hebben gespeeld. Het was daai om wel een heel bijzondere avond. schap NederlandFrankrijk, een voordracht over„Quelques hutnoristes contemporains" Spr. begon met te zeggen, dat hij niet wist wat humor was, en dit te minder naar mate hij er meer studie van had gemaakt. E>e hu moristen zelf zijn het niet eens over de defi nitie van het begrip humor. Er is zelfs een enquete ingesteld, waar Bemard Shaw heeft gezegd, dat er geen definitie van te geven is. Een resultaat van die enquete is geweest dat Engeland niet meer werd beschouwd het monopolie van de humor te bezitten, daar de ze in alle landen gevonden wordt. Als trou wens een land dit monopolie had, zou het Ier land zijn, het vaderland van Swift en Stern, die de humor van alle tijden vertegenwoordi gen. Holland heeft Hildebrand en vóór dezen Erasmus met zijn lof der zotheid. Humor is van alle landen en van alle tij den. Daardoor is er verwantschap tusschen de humoristen. Daardoor is er ook geen mode in de humor. Er is geen nationale humor, anders zou den er vele spreekwoorden, die het volk karak- teriseeren, onbetaalbaar zijn en dit is niet het geval. Een zeven tiende-eeuwsch humorist, Scar- ron, heeft geschreven „Ovide en bella humor" en ook sonnetten, die een parodie zijn op per- sonnages uit klassieke treurspelen, o. a. op het lid en op Agamemnon. Het weekblad „Le Canard enchainé" is de Revue des Deux Mondes der homoristen. Spr. citeerde eenige passages uit „Au pays des Chameaux" van La Fouchardière. Humor is nooit scherp. Er is een natuur lijke spontaniteit in, die men in geestigheid niet aantreft, en ook een zekere dosis ironie en medelijden. De humorist is beter dan een ander in staat, zich zelf te zien, zooals ande ren hem zien. De mooiste definitie, die men nog van hu mor zou kunnen geven, zou zijn, „La bonté dans 1'esprit". LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 4.44 uur licht op- AANBESTEDING. Onder architectuur van den heer P.»J. van der List werd hedenmiddag aanbesteed het aanleggen van de Rippingstraat, alsmede het verlengen van de Corf- en Brouwerstraat, met bestrating en rioleering en het ophoogen van bouwterrein. Ingeschreven was als volgt: W. J. Boltje te Heerenveen voor f 51850; J. Bakker te Alkmaar voor 52.845; De Moei en Hermes te Alkmaar voor 53.366; M. Duinmeijer te Alkmaar voor 54.280; C. de Graaf te Alkmaar voor 54.700; A. Rus te Alkmaar voor 56.190, C. M. van Latum te Alkmaar voor 56.950; H. Bax en H. Steenkist te Haarlem voor 57.468; W. F. J. Bollen te Zwolle voor 57.540; S. Schuitemaker te Leeuwarden voor 57900; W. A. Renes te Utrecht voor 58.700; A. Kroonenburg te Heiloo voor 58.750; J. Twist te Castricum voor 60.200; R. K. Koppen Zoon te Alkmaar voor 60980; H. van Meekeren te Hinde- loopen voor 61.390; A. Slot te Noord- Beemster voor 63.700; J. Houtenbos te Bergen voo'r 66.500; J. de Vries te Purmer- end voor 67.622; J. Akker te Amsterdam voor 68.500; C. de Vries te Purmerend voor 68.980; W de Jong te Amersfoort voor f 69.990; B. Boerema te Bussum voor 70.800; Opdam te Haarlem voor 72.050 De begrooting was f 61.000. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. PROPAGANDA-AVOND.. De vereeniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen van de school voor Buiten gewoon L. O. te Alkmaar" heeft nu haar programma voor den propaganda-avond op 23 Januari vastgesteld. Het vermeldt werken van Mozart en Schubert voor viool-ensemble en zang, gedich ten van Adama van Scheltema en Guido Ge- zelle voor declamatie, werken van Müller, Koop en Weiseler voor het D. M.-kwartet. Na de pauze worden werken van Fétras, Brahms, Joh. Strauss en Blankenberg ver tolkt en gedichten van Leipoet en Keet ge declameerd. NEDERLAND^FR ANKRIJK. Dinsdag 21 Jan. hield Monsieur Emile Bouian, lector aan de Universiteit te Gro ningen, voor de afd. Alkmaar van het genoot CORRESPONDENTIE. H. E. D. te Schoorldam. Uw stuk doet ons ziep wat wij van pro- en contra beschouwin- en nog te wachten zouden hebben, als wij de discussie niet tijdig gesloten hadden. Het is van zelf sprekend dat de andere verzekerings maatschappij daarop het antwoord weer niet zou schuldig blijven. Wij blijven zeer zeker bij het reeds gister genomen besluit deze discussie voor afgeloo- pen te verklaren. Red. Alkm. Crt. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Alphonsius Maria Antonius z. v. Joannes de Vries en Agnes Nibbering. OVERLEDEN: Jan Jonker 71 jaar. Telkens bereiken inij verzoeken om te willen zeggen hoe de naam is van som mige bloemstruiken, voorkomende in de plantsoenen. Ik kan aan die verzoeken niet altijd voldoen, daarom zal ik hier een en ander zeggen, in de hoop de vra gers te bereiken, over onze sier- en bloemheesters ook wel genoemd bloem- hout. Dat sommige heesters in de plantsoe nen steeds zoo opvallend bloeien is fei telijk niets bijzonders, want buitenge wone soorten komen in onze beplantin gen nu niet bepaald voor. Het zijn voor 't meerendeel alle gewone, ik zou haast zeggen, alledaagsche struiken, die in eiken stadstuin wel zullen worden aan geplant. Het meer of minder bloeien zit meer in de behandeling dan in de soorten, va riëteiten of bastaarden. Nu de tijd van snoeien weer is aange broken, worden van vele bloemstruiken alleen struiken gemaakt, de bloemen snoeit, of liever snijdt men nog al eens weg; of dat uit onwetendheid geschiedt of wel dat andere oorzaken mede spre ken, ik weet het niet; maar ga mij er ook niet in verdiepen, alhoewel ik het in 't belang van het aanplanten van bloem- hout jammer vind, dat het nog al eens mis loopt. De meening, dat steeds iederen win ter gesnoeid moet worden, heeft bij vele tulnbezitters postgevat, het is vrijwel een gewoonte geworden. Dat steeds gesnoeid moet worden en wel als regel is een groote dwaling, het is eerder juist te zeg gen, dat niet gesnoeid moet worden Het snoeien, zoowel winter- als zomer- snoei is een belangrijk onderdeel van het tuin .jouw vak en door onoordeelkun dig snoeien is en wordt nog steeds veel bedorven. Ik zou haast zeggen: het is I mogelijk de vruchten ean otvan onze vruchtboomen te snoeien; maar zeker Is het dit door insnijden vele heesters ge heel bloempjes gemaakt worden, nog daargelaten het misvormen en fatsoe neeren of het sporen der boomachtige pvramide-heesters. Om goed te kunnen snoeien is een volledige soortenkennis noo- dig van het gewas dat onderhanden wordt genomen. Voor hen, die kun len en willen opmerken, is het niet moeilijk een eenvoudig begrip te krijgen van „hoe" gesnoeid moet worden, mogelijk leert men dan ook breken met de sleur jaar lijks te r ru Men. Ieder zal kunnen begrij pen dat dan bij voortduring te snoeien het gewas nimmer tot volled'gen was dom kan komen. Vergelijk b.v. eens een ongesnoeide BeukFagus syl. van 26 jaren oud met een steeds gesnoeide of geknipte haag van dezelfde houtsoort De eerste wel 25 c.M. stamdoorsnede, de tweede een stammetje ter dikte van een pols. In groote lijn kan men de bloemhees ters, in den ruimsten zin genomen en in verband met he' snoeien in twee voor name groepen verdeelen en wel de eer ste groep, die bloeit op het oude hout d.1. het in 1929 gegroeide en de 2e groep bloeiende op het jonge hout, dat is dus het gewas, dat in 1930 nog moet groeien. De heestergewassen, die om de bloe men worden gehouden uit de eerste groep, moeten nu niet gesnoeid wor den, dat kan om bijzondere redenen pas na den bloei, in den zomer dus gebeuren. Dat dit wel eens anders wordt opgevat blijkt uit de For, sythia's en Japansche kersen in den Hout, die wel bloeien, tel ken jare weer, terwijl deze zelfde hees ters in particuliere tuinen veelal weinig bloemen geven. Een sering valt b.v. ook in deze groep, waarbij dan bij 't snoeien nog wel eens om gedacht wordt, 't is zoo'n algemeen verspreide struik; maar er zijn tal van andere soorten, die men onnadenkend afsnijdt. Het z.g. verjongen van houtige gewassen berust op een ge heel andere opvatting. De 2e groep, dat zijn dus de soorten, die bloeien op het jonge scheutje ge groeid in 1930, moeten kort gesnoeid worden, want pas daardoor wordt de bloei mooi. Een Hydrangea paniculata z.g. pluim- Hortensia, doch niet te verwarren met de Hortensiasoorten, die als potplanten in de bloemenzaken worden verkocht. Buddleia var. var. veitchiana, ook wel japansche sering genoemd, en zoovele andere moeten zeer kort gesnoeid wor den, anders zijn de struiken spoedig ver ouderd en de bloeiwijzen worden zeer klein. Toch zie ik van dit soort struiken, want het zijn algemeene dingen, al zijn de namen lang, in vele tuinen staan, maar het snoeien heeft steeds plaats als voor de heesters van de eerste groep. Het is niet mijne bedoeling hier een min of meer wetenschappelijke verhan deling over snoeien te houden daar is dit blad niet voor aangewezen en ik acht mij daarvoor ook niet bevoegd, ik heb enkel even de aar^acht op deze zaak willen vestigen, ómdat de meest een voudige snoeibegrippen waarvan ik een paar uit de vele noemde, nog al eens wc. den vergete 1. Alkmaar, 18 Januari 1930. B HOEK. 1757CV-.« <3[irma lÈaitfeicr» - ^[firaaar wordt van d« levende natuur, ware het wel te wenschen, dat voor de vlinders, althans voor de voornaamste, goede namen werden aange geven, wat ongetwijfeld bevorderlijk zou zijn voor de kennis er van. En dan zou de Com missie, die er zich mede belast zou zien, zeker gaarne voor de Satyrus seniele willen behou den den naam van Heivlinder, er in „Hei en Dennen" door de heeren Heimans en Thijs- se aan gegeven. Want overal, waar hiede ge vonden wordt, kan men kennis met hem ma ken. Op de bloemen ziet men hem niet vaak, maar het liefst plaatst hij zich op dorre plek jes, waar men hem niet zoo gemakkelijk ont dekt, daar bij zich plat op den grond plaatst, zoodat de bruin en grijs gemarmerde onder kant geheel verscholen is. Maar ook de bruin- en geelgekleurde bovenzijde kan men niet gemakkelijk beschouwen, omdat de Hei vlinder zeer ongedurig is in zijn bewegingen en hij met zijn oogvlekken, twee ziende oogen op iederen v6ór- en één op eiken achtervleu gel, op vrij grooten afstand kan zien. We zouden zeker meer van de aardige Hei vlinders waarvan de wijfjes zijn te kennen aan de gele vleugelvlekken, houden, als de tal rijke eitjes, die ze leggen, niet het leven gaven aan zoovele grasrupsen, bruingrijs met paar se lengtestrepen, die nog al wat schade kun nen aanrichten, vooral des nachts. Geluk kig, dat ze in de spreeuwen geduchte vijanden vinden en ook wel in andere vogels. De Satyre semele behoort tot de Orde der Dagvlinders en tot de familie der Zandoogjes Ze komen voort uit de bruine popjes, die te kennen zijn aan het puntige achterlijf. J. DAALDER Dz. KERKGEBOUW UITGEBRAND. Hedennacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in het gebouw van de Gereformeerde Stads-evangelisatie, geves tigd aan het Oldegalieën te Leeuwarden. In het zelfde perceel waren nog gevestigd de timmerwinkel van den heer Riddersma, benevens een houtopslagplaats. De brand werd vanmorgen te ongeveer half zes ont dekt. Toen de brandweer ter plaatse ver scheen kon zij tegen de vlammenzee niet veel uitrichten. Zij beperkte zich tot het nathou den der omliggende woningen die ernstige waterschade bekwamen. Het gebouw brand de geheel uit. Van de inventaris, bestaande uit een orgel, preekstoel en zitplaatsen bleef niets behouden. Niets was verzekerd. In de dichtbevolkte buurt veroorzaakte de brand in het vroege morgenuur groote consternatie. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De man, die op den onbewaakten overweg bij Teteringen door een trein is doodgereden, blijkt te zijn de 55-jarige M. E. Everts, ge huwd en vader van 7 kinderen, wonende te Ginneken. NOODLOTTIGE TRAP. Maandagmiddag is te Herkenbosch de knecht van den heer W. S. van een paard ge vallen en door het dier op het hoofd getrapt. De man is vannacht aan de gevolgen overle den. INDIE VLUCHTEN DER K. L. M. Zevende retourvliegtnig te Konstantinopel gearriveerd. Volgens bij de K. L. M. ingekomen bereht is het zevende retourvliegtuig uit Indië, de P.H.A.E.O. hedenmorgen te 7.45 uur uit Aleppo vertrokken en te 13 15 uur te Kon stantinopel is aangekomen. Indien zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, wordt het vliegtuig Vrijdagmiddag op Schiphol verwacht. De P.H.A.E.O., die op 15 Januari uit Indië is vertrokken, zal de vlucht Indië Nederland dan in 9 dagen hebben volbracht DE SATYRUS SEMELE. Er zijn altijd nog vele vlinders en kevers, ciie zich niet in het bezit van een Hollandsche benaming mogen verheugen. En dit is voor vele menschen, die niet zoo gemakkelijk den Latijnschen naam kunnen onthouden, wel jammer. Nu er meer en meer studie gemaakt DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Tevredenheid in Roemenië. BOEKAREST, 22 Jan. In regeerings- kringen te Boekarest is men zeer voldaan over het resultaat van de Haagsche Con ferentie. Men is er verheugd over, dat thans eindelijk de moeilijkheden met Hongarije uit den weg zijn geruimd. De bladen voorspellen, dat als gevolg van de Haagsche Conferentie de toestand in Oost-Europa en op den Balkan zeer ver beteren zal. naar waarnemingen, verricht in den mom.» van 22 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.0 te Ween». Laagste barometerstand 732. 3 te rUS javik. Verwachting, geldig tot den avond van 23 Januari: Zwakke tot matige, Zuid-Oostelijke tof Zuidelijke wind; nevelig tot half bewolkt weinig of geen regen; weinig verandering j, temperatuur. DE JAPANSCHE VERKIEZINGEN TOKIO, 22 Jan. De Japansche natio. nale Raad heeft besloten dat aan de nieuwe verkiezingen die in Februari zullen plaats vinden, slechts die partijen zullen mogen deelnemen, die op den bodem van de grond, wet staan en aanhangers zijn van de Mo narchie. De linksche partijen, zooals de soc- en de comm. partij, worden daardoor bij deze verkiezingen uitgeschakeld. EEN AANKLACHT VAN EX-KEIZER WILHELM. BERLIJN, 22 Jan. Naar de vertegen- woordiger van het Pruisische Koningshuis mededeelt, heeft de ex-keizer tegen den ver- antwoordelijken directeur van de Berliner Morgenpost een aanklacht wegens beleedi- ging ingediend. W ARMENHUIZEN. Malariafilm. Maandag 20 Januari, des avonds ten 7 uur, werd in de zaal van den heer H. Slikker een Malariafilm vertoond. Als spreker zou de heer dr. J. J. Th. Doijer, inspecteur van de Volksgezondheid, de film uitleggen. De heer Turkstra, hoofd der school te Krabben dam, als plaatsvervangd voorzitter van het bestuur der afdeeling Warmenhuizen van de N. H. Vereeniging Het Witte Kruis, opende deze vergadering en heette allen welkom, in het bijzonder den heer J. J. Th. Doijer. Spr. verheugde zich dat zoovelen aan de oproe ping gehoor hadden gegeven. Dr. Doijer gaf een duidelijke uiteenzetting van het soort Malariamuggen en het verschil met andere soorten muggen. Hij verheugde er zich over dat er zoovele kinderen van verschillende klassen hier aanwezig waren, daar deze Ma lariafilm zeer leerzaam is voor de jeugd. Vervolgens vertelde dr. Doijer hoe de mala riamug in het lichaam van den mensch zijn gevaarlijke steken toebrengt en gaf hij ook de middelen aan om dit gevaarlijke kleine in sect onschadelijk te maken. Hij deelde mede waar deze mug hoofdzakelijk te vinden is. Zij leeft in stallen, slooten of in poelen. Ver der zag men op het doek waar de malaria mug hoofdzakelijk haar eieren legt. Men Eig. Wabash •Exdividend. fExclaim. lOaivgpgen per draadlooze telefoon). Koers van hedeo le STAATSLEENINGEN. 5 1918 BANKINSTELLINGEN. Haodel Mpij Cert. v. 1000 Kol. Bank Ned. Ind Handelsbank Franscbe Bankeo (3) D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Fatent Calvé Delft Cert. Centrale Suiker Holl. Kunstzijde Margarine Unie Philips Gloeilampen Gem. Bezit INDUSTR. AAND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleb. Steel Cities Service Steel Zweedscbe Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cuit. VorstenL Dito actioDs Poerworedjo MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boe ton Redjaog Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadiadi lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn ,i Gem. Scheepvaart Unie Kon. Ned Stoomboot Niev. Goudriaan TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Seoembab Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie Milwaukee Southern Rails Union Pacific Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.— pl.m. 2.15 102Vi6 - 170 Vs 216 155 555 291 Vs 170 558 290 564 - 124>/« 175 1583/. 603/4 94 36D/4 499/, 12214 175 160-/, 122-T 175 4 160-/, 122 3 174-/, 161 1214 2J 172 370'/, 508 10 365i/o-8 507-13 3647, 363'/, 507 8 731/4 148-/4 96-/8 28'Vin 170 310 28*-"/ia 72^ 171 98'/« 28J--% 558-/, 395 148 129 62 556 8 557 9 560 1 395 188-/4 174 123 1881/» 173 188 9i/s 178-81 18Ö-/,-3 380% 3953/4 169-/, 398-9 398-9 170 398 -% 167 J-7 0 162-/4 99-/, 194 121-/, 5 Va 165 99 122 164-/,-6 5% 166-7 1667,-7 36 l/s 31 189 851/4 79 189 91 346-/4 390Vs 374 91 345 393 374 91'/, 341'/,-2 374 344-t 373 63 25%, 136/, 218 66 Vs 25 Vs 56 Vs 5814 25",-| WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Scb. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo NIET New-York Ualié s s s s i Vorige Koers op koers hei en 3 uur 12.10'Vw 12.107/.» 59.43'/, 59.41 9.77-/4 9.77 34 63i/s 34.64V» 48 07 48.08 35 00 35.00 66.55 66.50 66.77-/, 66.77'/, 1 1 1 66.50 66.47'/, 2.48V4 2.48% 13.02 13.02

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2