LANDBOUW 80 VEETEELT. OTERLEEK. Rechtszaken VOOR DEN POLITIERECHTER. IWelger namaak en let er op dat op elke 'tablet het woord „BAYER" staat. Prijs 75ets kool-regeling ook geen plaatsje was voor suikerwittenkool. De voorzitter zegde overweging toe. Hierna verkreeg jhr. Van Spengler, eere lid, het woord. Spreker bedankte den voor zitter voor diens goede woorden aan zijn adres bij de opening. Gehoord den slechten toestand der tuinders, verwees hij naar „De Toekomst" en hoopte dat het heden het eind punt moge zijn van dien toestand. Gewichti ge vraagstukken zijn heden behandeld, o.a. verandering in het bedrijf. Spr. hoopte dat men dit niet hals-over-kop zou doen. Een lid heeft het aangedurfd om cultuur met glasbedrijf te beginnen. Gelukkig ging dit goed. Doch iedere medaille heeft een keer zijde. Al gaat het wel eens slecht, verlies het ^vertrouwen niet in de leiding. Ten slotte hoopte spreker dat de voorzitter nog lang als zoodanig zal mogen fungeeren. De heer C. de Boer Czn. dankte de leden yoor hunne felicitatie bij zijn 25-jarig huwe lijk. De voorzitter dankte den burgemeester voor zijne goede woorden. Hij weet dat deze belang stelt in het tuinbouwbedrijf en zegde hem daarvoor dank, want ook gedurende /iet geheele jaar heeft de burgemeester van die belangstelling blijk gegeven. Daarna sluiting. HENSBROEK. Zaterdagavond vergaderde het bestuur van den Polder en Banne Hensbroek. Aanwezig waren alle leden en het nieuw benoemde lid, de heer P. v. d. Gracht. Voorzitter was de heer Jac. Groot Jz. De voorzitter opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot den heer v. d. Gracht, in wien hij, en zeker ook de mede leden, den rechten man op de rechte plaats zag. Hiermede de vergadering voor geopend verklarend, gaf hij het woord aan den secretaris-penningmeester, den heer C Schaak. Medegedeeld werd, dat de borden, welke moeten vermelden, dat het Oudelandsch- dijkje niet meer als rijdijk gebruikt mag worden, gereed zijn en dus eerdaags ge plaatst zullen worden; voorts, dat de voet brug, welke door aanvaring beschadigd is, hersteld zal worden voor rekening van den schuldige, n.1. schipper Wester, Obdam, die echter, daar het een nogal kostbaar zaakje wordt, wel eenig bezwaar heeft. Daar de be trokkene echter direct bekend heeft, zal, onge zien de kosten, de brug voor zijn rekening hersteld worden. Antwoord was ingekomen van het Prov. Wegenplan, dat weinig kans zou bestaan om bij genoemde lichaam den Dorpsweg opge nomen te zien en deze voor vergoeding in aanmerking zou kunnen komen. In ieder ge val moeten eerst alle gegevens omtrent breedte, onderhoudskosten en etc. verstrekt worden. Gegevens waren ingekomen inzake de ge raamde kosten voor den aanleg van ongeveer ■1800 M2. straatweg; n.1 met een breedte van 434 M., aldus 8100 M2. a 5 30. Dit wordt een bedrag van ongeveer 42.370. Dezelfde prijs zou ongeveer kosten een z.g.n. stofvrije- weg. Thans ging de vraag op, of het inplaats van 4J4 M. geen 4 M. zou kunnen worden smet puin er langs. De vrees ontstond hierdoor, dat men dan iminder kans had om in aanmerking te komen Voor opname in het Prov. wegenplan De heer Wit vond, dat hier nog moeilijk een besluit genomen kon worden, 't Hakt er nogal in, en een eventueele verhooging van f 4 per H.A. aan lasten zal ook niet mee vallen Ook het tegenstrijdige, dat heel vaak de gebruikers van den weg, zelf niets betalen, werd onder de loupe genomen. De tollen en zelfs Floris Vos kwam op 't tapijt, maar ten slotte werd besloten, nogmaals deze zoo gewichtige zaak te onderzoeken. Thans kwam het zoo beruchte puntje, de kwestie Joh. Koning ter tafel. De voorzitter deelde mede, dat hij na een bezoek ter Prov. Griffie, afd. Landbouw zaken, te Haarlem, de zekerheid heeft ont vangen, dat door verjaring het betwistte stukje grond eigendom van den polder is ge worden, en dat in geenen deele eenige tege moetkoming van dc zijde van den Polder, door Ged. Staten welwillend ontvangen zal worden. Van den heer Wit kwam daarna, na uitge breide discussie, het voorstel, dat, indien bij eenige rechts-uitspraak de Polder, door ver jaring, eigenaar van het stukje land wordt, de in de laatste 12 jaar teveel betaalde lasten aan den heer Koning terug betaald zulléO worden. Allen waren hier voor. Bij de mededeeling van den voorzitter, dat de reketten aan de sluis hersteld zullen wor- oen, vroeg de heer Visser of de vaklui, wien het opgedragen wordt, het werk dan niet eerder kunnen afleveren De voorzitter zou in deze orde brengen. Aan het plaatsen van een hek op de ge dempte sloot in de omgeving der nieuwe school werd, volgens den heer Wit, wat al thans de voorbereiding betreft, gewerkt. Medegedeeld werd, dat een geheel nieuwe vijzel in het stoomgemaal gelegd zal moeien worden. Doordat hierbij gezegd werd. dat dit werk wel weer door een molenmaker zou moeten geschieden, vroeg de heer Wit, of dit nu niet door de eigen vaklui, desnoods in samenwer king met een deskundige, gedaan kon wor den. Bij ervaring echter hebben de meeste leden ondervonden, dat dit werk door spe ciale vaklui moet geschieden, waarna be sloten werd bij deskundigen een begrooting te laten maken. Een schrijven zou tot Ged. Staten gericht worden, wie van de beide gemeenten of pol ders. Obdam of Hensbroek, het z.g.n. „Molen- dikspad" moet onderhouden Bij de rondvraag kwamen wederom de peilschalen ter sprake. Opdracht zal gegeven worden, dat alle herzien en gelijkgesteld zullen worden Vol gens den voorzitter werd het water niet lager dan andere jaren gemalen; volgens den heer Visser ligt de schuld, dat het vaarwater' slecht wordt, alleen daaraan, dat de sloten niet meer uitgebaggerd worden Tot slot dankte de heer v. d Gracht, voorzitter, vergadering en kiezers voor het in hem gestelde vertrouwen. Spr. was mede verheugd, dat de Katholieken hun zetel heb ben kunnen behouden en hoopte hetzelfde vertrouwen als zijne voorganger, deelachtig te kunnen worden. De voorzitter dankte voor deze woorden, verder ook het scheidenden lid, den heer K. Mooi voor diens elf-jarigen getrouwen dienst in het belang van den polder. Na een dankwoord van den heer Mooi werd de vergadering gesloten. WESTFR1ESCHE BOND VAN HARMONIE-. EN FANFARECORPSEN. Bovengenoemde Bond hield zijn algemee- ne vergadering Zondag te Hoorn. Voor deze vergadering bestond groote be langstelling. Er waren 31 vereenigingen ver tegenwoordigd door een groot aantal afge vaardigden en belangstellende leden van den Bond. De vice-voorzitter, de heer W. J. Bruul uit Heiloo, opende de vergadering met een woord ter nagedachtenis van den overleden voorzitter, den heer v. d. Meer, die tot nu toe op alle vergaderingen aanwezig was. Spr. verzocht de aanwezigen zich van hun zetels te verheffen. Vervolgens herinnerde de heer Bruul aan het concours te Winkel. Spr. verzocht den afgevaardigde van Winkel den dank der al gemeene vergadering aan zijne vereeniging te willen overbrengen. Hierna bracht de heer Nijdam, secretaris, het jaarverslag over 1929 uit, in welk ver slag werd gememoreerd het ernstige verlies, dat de Bond had geleden door het overlijden van den heer Van der Meer en waarbij nog maals werd herinnerd aan diens groote ver diensten. Een terugblik werd geworpen op het con cours te Winkel, waarvan het financieel re sultaat niet zoo gunstig was als werd ver wacht. De ontvangsten hadden bedragen 4894.90, de uitgaven 4995.23, zoodat er nadeelig saldo was van 101.33, welk be drag door het gemeentebestuur als subsidie was verleend. Voor het lidmaatschap van den Bond be dankten de vereenigingen „Callantsoog" te Callantsoog en „Concordia" te Schellink hout; de eerste wegens voortdurende moei lijkheden met directeursverwisselingen, de laatste wegens opheffing. Toegetreden is „Schager harmoniekapel" te Schagen, zoodat de Bond thans bestaat uit 36 vereenigingen, nl. 27 harmonie- en 9 fanfarecorpsen. Aan de orde kwam daarna de rekening en verantwoording. Namens de commissie van onderzoek bracht de heer Beers (Oosthuizen) verslag uit. De ontvangsten (met inbegrip van het saldo van het vorige jaar) hadden bedragen 933.44, de uitgaven 263.97, zoodat er een batig saldo was van 669.47. De heer P. Brinkman (Andijk), die aan de beurt van aftreden was, werd met alge- jneene stemmen als besturusllid herkozen, de vacature- v. d. Meer. In de vacature v. d. Meer werd na een tweetal vrije stemmingen gekozen de heer D. Brugman te Winkel. Besloten werd het volgende concours re Nieuwe Niedorp te houden op Hemelvaarts dag en den Zondag d. a. v. SCHERMERHORN. De zanguitvoering van de Ver. „Vooruit" op Zondagavond 9 dezer is prachtig ge slaagd. De zaal was vrij goed bezet. Ópge voerd werd in zang het blijspel „Rosé Marie". Rose Marie was de pleegdochter van vrouw Trineur, een welgestelde boerin, wier zoon Frans met het oogstfeest Rose Marie ten huwelijk wilde vragen. Moeder Trineur was daar zeer op gesteld en onderhield reeds vóór dat feest Rose hierover. Deze evenwel weigerde daar zij reeds haar woord had gegeven aan Jean, zoon van vader Martin, boschwachter bij gravin de Mircourt. Frans had bii de gravin ingebro ken er hare juweelen gestolen en wist het vermoeden van deze inbraak op Jean te wer pen, welke juist een dag later was vertrok ken i m werk te zoeken. Rose was door hare weigering den spot geworden van het gehee le dorp, volgens plaatselijk gebruik. Later toen Jean terug kwam, werd hij als verdaehte gevangen genomen. Ten slotte ze gevierde evenwel de onschuld. Over het geheel genomen was de vertol king goed. Mej. D. Kan als Rose Marie gaf deze rol prachtig weer, terwijl haar zang schitterend was 't Was een mooi program ma en een gezelligen avond- SCHAGEN. Bjj beschikking van den minister van finan ciën is verplaatst de ontvanger der directe be lastingen, enz de heer E. Bokma van het kantoor Uithuizen naar het kantoor Schagen. Öp de Algemeenc Vergadering der Ver eeniging tot het houden van jaarlijkse he Paaschtentoonstellingen te Schagen. welke weldra gehouden zal worden, komt een be stuursvoorstel in behandeling om m het na jaar van 1930 eene tentoonstelling van vet vee en van vette schapen te Schagen te houden. De vereeniging „Helpt U Zelf' te Schagen ontving in het 4de kwartaal 1929 aan contributie 296,15. Aan verschillende uit gaven waren 232.94 noodig Onder 7 leden kwamen 153 ziektedagen voor. welke eene uitgave van 125,62 eischte. Het kwartaal gaf een batig slot van f 63,21. Bij de ver eeniging sloten zich 3 nieuwe leden aan, ter wijl er 4 bedankten. Op 1 Januari waren er 142 leden. De raad besloot tot het bouwen van een twaalf klasstge openbare school met gym nastieklokaal en tot het instellen van een Zaterdagavondmarkt. Het electrisch stroomtarief in deze gemeente is door den raad als volgt vastgesteld: tot 200 K. W. U. 15 ct. per K. W- U.; van 200 tot 300 K W. U. 20 ct. per K. W. U., boven 300 K. W. U. 25 ct. per K. W. U. ST. PANCRAS. De heer W. Gootjes Cz. te St. Pancras slaagde voor het onlangs te Alkmaar gehou den examen van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen voor het exa men Boekhouden. EGMOND-BINNEN. O. L. School. Ged. St. verleenden voor de O. L. School te Egmond aan den Hoef vrijstelling voor liet geven van onderwijs in het vak lichame lijke oefening tot 1 September 1930. Kippen verscheurd. In den nacht van 17 op 18 Jan. werden 14 kippen verscheurd van den heer C. Bur ger alhier. Een drietal doode kippen werden verstopt gevonden op het elf van B., terwijl nog vijf levende kippen in het hok over wa ren. Langs een afstand van 150 M. werden op den openbaren weg nog veeren gevonden, zoodat met zekerheid kan worden aangeno men dat een hond wederom de dader is ge weest. Nader wordt vernomen, dat na een door de politie ingesteld onderzoek een sterk ver moeden bestaat tegen den hond van mej. de wed. H. te Alkmaar, wier hond alhier werd gezien. Bovendien bevond zich 's morgens 18 Jan. bloed op de pooten van bedoelden hond. VEENHUIZEN. De heer J. Liefhebber, hoofd der school al hier, is als No. 1 geplaatst n de voordracht voor hoofd der nieuw te bouwen school voor M. U. L. O. te Emmer Compascuum (Dr.) HOOGXARSPEL. Zaterdagnacht is in een radiohandel al hier ingebroken. Behalve verschillende kleinere voorwerpen werd een Philips luidspreker meegenomen. Dienzelfden nacht heeft de dief in Boven- karspel zijn slag geslagen. Daar had hij zich door uitsnijding van een ruit toegang ver schaft eveneens tot een radiohandel, waar een Philips toestel werd meegenomen, zoodat hij nu de spulletjes bij elkaar heeft en thuis van de radio zal kunnen genieten. De politie zal verstandig doen nu eens uit te kijken, waar er een nieuwe antenne op het dak komt. STOMPETOREN. Het bal masqué, dat onder leiding van den heer Staps, dansleeraar te Alkmaar, Zondagavond in café Renses werd gehou den, heeft een schitterend verloop gehad. De deelname was buitengewoon groot, d.» opkomst van het publiek zeer goal. In de gezellige zaal was een bonte mengeling eo groote verscheidenheid van costumes. De jury, bestaande uit de dames mevr Mulder, mevr. Kruimel en den heer L. Schuuring, kende de prijzen toe als volgt: Groepen le prijs De straatmuzikanten; 2". prijs Berenleider met beer; 3e prijs Geleider met koe. Paren, le prijs mej. J. Kooij en Mej. A Kwak, respectievelijk voorstellende „De Stad" en „De Humorist"; 2e prijs Mej. A Govers en mej. R. Govers, voorstellende Dag en Nacht. Enkelingen, le prijs mej. G. Jimmink (Schermermolens); 2e prijs mej. R. Kooij (Trommelslager); 3e prijs mej. G. Schreit- der (Medinette). Het ballet, uitgevoerd door eenige jonge dames van de dansclub, onder leiding van hun leeraar, werd geurig uitgevoerd en vie! bijzonder in den smaak- De avond is in allo opzichten geslaagd. HEEMSKERK De Heemskerker- en Uitgeester broek. Na bekomen machtiging van Ged. Staten heeft het polderbestuur den laatsten wind watermolen onderhandech verkocht aan den tegenwoordigen bewoner den hr. Deilen, voor dezelfde som als de eerste molen verleden jaar in publieke veiling heeft opgebracht. NOORE SCHARWOUDE. Naar wij vernemen zal de officieele ope ning van het nieuwe raadhuis Maandag 27 Januari a.s. plaats vinden. - Maandagavond vergaderde de A. R Kiesvereeniging alhier. De opkomst was goed te noemen. Na opening volgde het jaarverslag van secretaris en penningmees- Als bestuurslid werd herkozen de heer F. Slot. Hierna werd een inlading gehouden door den heer v. d. Ploeg over „Sociale Verhou dingen". Op dit onderwerp volgde een aan- gename discussie. DE TARIEFMUREN WEER VERHOOOD Frankrijk verdubbelt het invoer recht op aardappelen. Volgens mededeeling van ir. A. Se venster, rijkslandbouwconsulent te Parijs, is het Fransche invoerrecht op haver verhoogd van 15 tot 21 francs per 100 K.G. en dat op aardappelen van 3 tot 6 francs per 100 K G De verhoogingen treden onmiddellijk in werking. Het HbJ. teekent hierbij o.a. aan: De verhooging van het Fransche invoer recht op haver met 40 pCt. kan on6 betrekke lijk koud laten, want m 1928 hebben wij naar dat land slechts uitgevoerd 195 ton zaai- haver voor 25,000 en voor het afgeloopen iaar geeft de statistiek zelfs geen cijfer voor Frankrijk. Frankrijk moge dan als afzetgebied voor enze aardappelen niet die beteekenis hebben als België en Duitschland, die resp 191 en 163 millioen K.G. betrokken tegen Frankrijk 63 van de 495V- totaal, tóch bedroeg onze Fransche export 12,7 pCt. van het totale uitvoer-kwantum, dus meer dan het achtste gedeelte, zoodat een verdubbeling van het invoerrecht voor onzen export wel degelijk van belang is. Naar de waarde van de uitgevoerde aard appelen gerekend, betrok Frankrijk in 1929 rond 15 pCt. van het totaal Al bij al is het, vooral in dezen tijd van crisis, verre van prettig, wanneer een in voerrecht wordt verhoogd, vooral als „ver schijnsel". Op een „wapenstilstand" wijst het in elk geval nog niet Voor de pooters is een verhooging met 30 ets. niet zoo erg, maar wat de consumptie aardappelen betreft, staat het anders Ook is de kans niet uitgesloten, dat België, de groote leverancier van Frankrijk, minder gaat uit voeren, hetgeen dan weer van invloed zal kunnen zijn op onzen export naar België DE LANGENDIJKER GROENTE VEILINGEN. In de afgeloopen week werden de omzet cijfers bekend van de veilingen aan Langen- dijk. Was de omzet over 1928 aan de Broe- ker veiling rond 4.250000, in 1929 was deze 3.725000, alzoo een achteruitgang van rond 525000 of in procenten uitge drukt ongeveer 1234 procent. De omzet aan de veiling van den Noordermarktbond was in 1928 rond 4.980.000, in het afgeloopen jaar 4.437000, dus ook hier een achteruit gang van ongeveer 5 en een halve ton. Met de wetenschap, dat het begin van 1929 goeJ is geweest door de zeer bevredigende prijzen, welke toen de winterproducten opbrachten, kan uit die cijfers wel de conclusie worden getrokken, dat de vroege aardappelprijzen zeer slecht zijn geweest. Het jaar 1930 zet voor onze Langendijker tuinbouwers slecht in. Wel is men in het be zit van bijzonder gfoote voorraden winter- kool, niet als gevolg van een overvloedige teelt echter, doch door een veel grooteren uitplant. maar de priizen zijn van dien aard dat de bouwers daarbij geen brood verdie nen. De stemming aan onze veilingen wordt er eer slechter dan beter op. Volgens de gangbare meening is de oorzaak daarvan toe te schrijven aan het weer. De laatste week was in dit opzicht zeer ongunstig. Het ge wichtsverlies door het verwijderen van de aangetaste bladeren was bijzonder groot en in natuurlijk verband daarmee ook de daar voor te besteden arbeid. De priizen liepen nog terug, ondanks geringere aanvoeren. Of deze waren toe te schrijven aan de verlaag de priizen. dan wel of (le drukke werkzaam heden in de koolschuren daartoe het hare bij droegen, is moeilijk met wiskunstige zeker heid te zeggen, doch zeker is, dat de toekom stige positie van de groentenmarkt niet ge diend is met deze geringe aanvoeren. Werkt de natuur, in casu het zachte vochtige weer, ook al eenigszins mee, om de groote voorra den wat vlugger te doen slinken, er wordt ontegenzeggelijk te weinig afgeleverd om tot normale voorraden te komen. Als zich geen bijzondere omstandigheden voordien, waar door een gunstige ommekeer op de groente markt in binnen- en buitenland intreedt, dan mag als vaststaand worden aangenomen, dat de vraag weldra het aanbod zal overtreffen Dan is de kans dus verkeken om bevredigen de prijzen te maken. We vernemen, dai er steeds wordt op gewezen, hoe noodzakelijk het is, dat nu reeds, ondanks iage prijzen, voldoende wordt aangevoerd, opdat te ge ringe aanvoeren zich later zullen wreken. Het bepleiten van deze noodzakelijkheid is zeer begrijpelijk en gemakkelijk, doch dc uitvoering ervan des te moeilijker. Het is een van die vraagstukken, welke zich gemakkelijk laat beteoretiseeren, doch dat, wilde men de theorie in practijk brengen, tot de grootste moeilijkheden aanleiding zou geven Men mag met dat al toch vaststellen, dat werkelijk veel te weinig wordt aangevoerd, vergeleken bij de bijzonder groote voorraden, welke overal liggen opgestapeld. Was het niet, dat de Langendijker tuin bouwers bijna nooit den moed en de hoop opgeven, men zou ongetwijfeld niet langer risico willen loopen en zich de vele arbeid en de groote zorgen besparen door nog langer met zijn kool in de boeten te blijven zitten. Men is er hier echter in den loop der 40 jaar, dat de tuinbouw op intensieve wijze wordt uitgeoefend, aan gewoon geworden, dat zich in dat bedrijf scherpe tegenstellingen kunnen openbaren. Nu eens wordt de kool tegen zeer hooge prijzen verkocht, dan weer is ze bijna onverkoopbaar. De bouwers, en vooral de oudere onder hen, weten dit met voorbeelden te demon- streeren. En ook is het hun bekend, dat in eenzelfde jaar, neen, in eenzelfde seizoen, zich zoo groote verschillen openbaren, dat men niet te spoedig de hoop op een gunstig eind resultaat moet opgeven. Talrijk zijn üe ver halen, die ons er van overtuigen, dat de prijzen der winterkool soms met sprongen omhoog kunnen gaan; hoe vandaag een of andere koolsoort voor een zeer zacht prijsje van de hand moet worden gedaan, doch 14 dagen later een hoogen prijs opbrengt Deze op ervaring gegronde mededeelingen dragen het hare er toe bij, om de tuinders op timistisch te stemmen en zijn oorzaak, dat de meesten er nog niet toe overgaan, om nu reeds groote voorraden kool ter markt te brengen. Het zachte weer brengt toch nog geen groote hoeveelheden bloemkool aan de vei lingen. Slechts enkele duizenden werden er gepresenteerd, doorgaans niet wat men puike kwaliteit noemt. De prijzen werden al lager. Aan de Broeker veiling werd van 3.70— 8 besteed, doch de hoogste prijs werd maar één keer betaald. Overigens was f 7 de hoogste noteering. Aan de N. M B. veiling lagen de prijzen tusschen 3.80 en 8 90. Aan de laatste veiling werden deze week aardappelen aangevoerd, die ruim f 2 op brachten per 100 K.G. Roode kool kon in 't begin der week nog verkocht worden voor prijzen, die eenigszins overeenkwamen met die. in de vorige week besteed: f 2.605.80 aan de Broeker veiling en f 2.606.30 te Noord-Schar- woude. De tweede soort of doorschot kon toen nog 2.405.30 opbrengen In den loop der week liepen deze. toch al niet hooge prijzen, nog achteruit. De groote kool, waar voor de laagste noteering gekit, weid toen voor 2.20—f 290 verkocht, terwijl kleine tot beneden de f 5 daalde. Donderdag en Vrijdag waren al bijzon slechte dagen Zaterdag trokken de prijzoi weer wat aan en werd te Broek 2.405.90 voor eerste soort en 2.30- f 5.90 voor tweede soort betaald te Noord-Scharwoude gold de roode kool f 3.20-/ 6.10. De grootste aanvoer vond Plaats te Noord-Scharwoude, waar 74 spoorwagens a 10000'K.G. werden gemarkt; te Broek was dit aantal 38. In t geheel wa den rond 60 spoorwagens, minder aange voerd dan verleden week, toen te Noord- Scharwoude alleen evenveel werd geveild als nu aan beide markten samen. Mis liep het ook met de gele kool. Maan- da°- besteedde men aan de Broeker veiling nog 3 60—7. aan die te Noord-Schar woude f 5.10— 7. Donderdag waren deze noteeringen respectievelijk 1.60— f 5 en 35 De groote kool was dus met 50 en de kleine met 30 achteruitgeloopen. En dat in zoo'n kort tijdsbestek. Zaterdag was de stemming weer wat beter en werd te Noord-Scharwoude f 4.206.20, te Broek 2.20— f 5.70 betaald. Er werden 48 spoor wagens van deze kool aangevoerd, waarvan roek ruim 26. Dat ook de Deensche witte ongunstig in de markt lag, wekte bij koopman noch hande- laar verwondering. Toch had men den groo- ten achteruitgang niet verwacht, die voor groote intrad. Werd Maandag aan de Broeker veiling nog f 1.70— f 2.10 besteed en aan die te Noord-Scharwoude 1.40 2.30, Donderdag kon selchts 0.70—2 en f if 2 worden gemaakt. Dit zijn buitengewoon lage prijzen, die verre van rendabel zijn. Aan de Broeker vei ling werden 44, aan die te Noord-Schar woude 47 spoorwagens aangevoerd In ver houding tot de aanwezige voorraden is dit veel te weinig. De hoop op betere uienprijzen vermindert met den dag: de kwaliteit wordt slechter, éo voorraden slinken maar weinig en de kans op betere vraag stijgt niet. Het gevolg was zeer lage prijzen. Voor uien werd 1 -40f 2.40 betaald Het meeste werd voor 1 501.80 ver kocht; drielingen brachten f 0.80 tot 180 op, nep 2.30f 2.70, grove uien f 1 70 f 2.40. Aangevoerd werden ongeveer 11 spoorwagens. Ook met de peen liep het nog niet beter Prijzen beneden de 2 waren aan de orde van den dag Meermalen werd beneden de 2 verkocht De aanvoer beliep 3 spoor wagens. Bieten brachten f 1f 2.20 op Voor groene kool, waarvan er 14000 stuks werden aangevoerd, werd van 1.10f 3.80 betaald Spruitkool bracht 10—10.20 per K.G op_ BLOEDIGE MISHANDELING TE TEXLL. De zitting werd heden geopend met het uitroepen van den verdachte Berend B., die niet verschenen bleek t zijn. In deze zaak was gedagvaard de heer Wiggers, reclas- seeringsambtenaar, die echter niet werd ge hoord De officier, aan wien al spoedig het woord werd verleend, requireerde, in verband met c'.e omstandigheden een voorw. straf. De politierechter kon zich daarmede niet ver eenigen en veroordeelde Berend B. tot 40 boete of 40 dagen hechtenis. Verdachte ver wonde in Sept. '29 een veehandelaar uit Pur- .merend :net een r:es aan het hoofd. VERDUISTERING VAN 1.50. Het was.de 28-jarige arbeider Willem van Hwonende te Oudkarspel, die ter zake bo ven aangeduide wederrechtelijke toeeigening, gepleegd anstreeks Juli, Maandagmiddag terecht stond. Verdachte had in opdracht van zekeren heer de Vries een karwei aangeno men en de arbeider de Boe^die hem daarin zou assisteert, liet hem beloofde loondeel 1.50 niet uitbetaald en meer economisch in zijn eiger. zak achtergehouden. Uit de verkla ringen van den verdachte was niet bijzonder wijs te worden. De politierechter gaf althans zijn ondervragingen maar op en ging over tot het verhoor van gezegde heer de Boer. Deze heer de Vries, de principaal, had vol gens dezen getuige aan verdachte 6 ter uitbetaling aan getuige ter hand gesteld, doch verdachte had alles bijeen genomen en met horten en stooten, maar 4.50 voor de Boer afgedragen. Volgens verdachte zou de Boer echter niet ip dienst van Sjoerd de Vries, doch in zijn dienst zijn geweest. Het betrof hier het maken van een klinkerstraat. De heer Sjoerd de Vries, straatmaker te H.-H.-Waard, eveneens als getuige gehoord, deelde mede, dat verdachte als opperman volgens overeenkomst, iets meer zou verdie nen, doch Molenaar was „betrekkelijk" in dienst van de Vries en „betrekkelijk" ook in dienst van verdachte, met welke .verklaring dc politierechter nog geen duimbreed verder kwam. Doch ten slotte kwam dan toch vast te staan, dat de Boer „betrekkelijk" door de Vries moest worden uitbetaald. Verdachte zei nog, dat hij geen bepaald loon voor de Boer had vastgesteld. Van verdachte is be kend, dat zijn financieele sterkte niet bepaald wordt geroemd en hij ook niet geheel afkee- rig is van een hartversterkinkje, welke eigen schap ook niet voordeelig is voor zijn spaar bankboekje. De officier kwam na een meer uitgebreid» becijfering tot de conclusie dat verdachte in deze kwestie niet geheel vrij uitging en vor derde schuldigverklaring en veroordeeling tot medewerking aan de voor hem zoo ge- tot 50 boete of 50 dagen hechtenis, mede wenschte vermindering van zijn bierliefde. Vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis- ALWEER EEN GRATIS RADIO LIEFHEBSTER. Mej. Juliana Magdalena de M., huisvf. rrans Sch. te Helder, had zich te verant woorden wegens clandestiene afname van Radio-distributie, 'n buitensporigheid waar men te Helder nog al tuk op schijnt. Kort geleden hadden we ook een dergelijk geval letje. De invité ter politierechterszitting was niet verschenen, wat de discussiën vermoede lijk belangrijk bekortte. Het bleek dan dat verdachte door middel van een particuliere aansluiting zich zonder kosten had verzekerd van het genot der aether-heerlijkheden. De rijksveldwachter £jjlstra bad deft a^nl^

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6