ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE «.(sQe/*,f M'ybert-tabfetten on- Onze Koloniën. Boeken Tijdschriften Ingezonden stukken Binnenland Tegen verontreiniging van wegen. boden installatie geconstateerd. De echt- noote van verdachte vertoefde in militairen f^nst en bevindt zich in Indië om onze kolo- •|u te beschermen. Behalve de Radio-distri- hateax werden ook nog een tweetal dames .«oord, welke dames konden bevestigen foor eigen „aanhooring", dat in het perceel -n verdachte radio-muzie'- weerklonk. Eisch 25 hoete of 25 dagen hechtenis. Vonnis 20 ooete of 20 dagen hechtenis. GROVE EN GECOMPLICEERDE BELEEDIGING. De 32-jarige heer Nicolaas Pieter Br., wo nende Heeren weg Barsingerhorn en van be- roep veehouder, verscheen voor den politie rechter ais verdachte, omdat hij omtrent Oc tober zijn toenmalige 14-jarige dienstbode, mej. Brechtje Maartje Vader, eenige twijfel achtige complimenten zou hebben toege voegd, toen 3rechtje zich onledig hield met een gezellig praatje aan de deur met een jongmensch. Wat de heer Br. het meisje toen te slikken gaf is beslist voor publiciteit niet geschut. Verdachte ontkende de geïncrimi neerde woorden te hebben gebezigd. Hij wilde wel toegeven driftig en niet vriendelijk te zijn geweest. De jonge man, die met het meisje had gecauseerd en verklaarde ver keering met deze jonge maagd te hebben, had de verschillende beleedig.ngen gehoord. Eisch 2C boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis dito conform den eisch. VERSCHILLENDE STOMPEN EN SLAGEN TOEGEDIEND. Te Hoorn woont de 31-jarige rijwielher steller Joh. K. en deze had zich Maandag verplicht gezien een reisje naar Alkmaar te mafcn. teneinde terecht te staan voor het strafbare feit dat hij op 5 October op de openbaren straat den getuige van Dijk zoo danig op stompen en slagen in het gelaat had onthaald, dat des heeren van Dijks hoed een luchtreis maakte en de mishandelde zich niet bepaald „aangenaam" voelde getroffen. Volgens de beschrijving van verdachte had deze geld van van Dijk te vorderen wegens gedane reparatiën aan een motor. De mis handelde getuige was daarentegen absoluut niet voldaan over de prestaties van verdach te als motoren-reparateur. Gevorderd werd 25 boete of 25 uagen hechtenis wat verdachte rijkelijk hoog vond. Uitspraak 20 boete of 20 dagen hechtenis. SCHELD- EN VECHTPARTIJ TE EGMOND AAN ZEE. De 21-jarige mej. Adriana Z., particuliere te Egmond a. Zee, compareerde wegens een aan haar dorpsgenoote Kniertje Groen aan gedane minder prettige behandeling door haar eerst eens hartig uit te schelden en haar vervolgens te slaan en te schoppen, toen zij bemerkte dat Kniertje den rijksveld wachter Bergsma met uie beleedigingen in kennis wilde stellen. Door mej. Jaantje werd de toedracht, wat de voornaamste pun ten betrof, ijverig ontkend en door 1 ir ook de onbetwistbare betrouwbaarheid van Bergsma sterk in twijfel getrokken. Volgens haar opvatting berustte de verklaring van dezen ambtenaar hoofdzakelijk op leugens. Een zuster van mej. Jaantje, genaamd Wilhelmina Z., trad op als getuige in haar zusters voordeel en verhaalde in rijkdom van woorden wat er naar haar weten op dien be- wusten 30 Nov. was voorgevallen en verheel de daarbij eveneens niet haar twijfel aan de juistheid van Bergsma's waarnemingen. De officier was echter zoo vrij aan de ver klaring van Bergsma meer waarde te rech ten en requireerde tegen mej. Jaantje, reeds eenmaal wegens beleediging veroordeeld, 35 boete of 35 dagen hechtenis. Na pro test van verdachte werd zij zeer billijk ver oordeeld tot j 15 boete of 15 dagen hecht. EEN 15-JARIG JONGM^NSCH GESTOMPT. De niet verschenen jongenheer Pieter H. te Bioek op Langendijk was niet aanwezig om een nadere toelichting te geven van het feit, dat hij op 12 December den 15-jarigen Lourens Klos had gestompt. De tweede ge tuige Kostelijk was eveneens zonder kennis geving weggebleven, waarover hij later nog wel iets méér zal vernemen, dat hem geld kan kosten. Het scheen echter dat Lourens Klos door zijn optreden ook niet geheel vrij u't ging en er rekening mee had moeten hou den, dat verdachte een niet geheel normale en geestelijk achterlijke jongen is. De neus van Lourens Klos bloedde en zijn lip was ge zwollen na de aanraking van Pieters vuist. Eisch 6 boete of 6 dagen hechtenis. Vonnis 1 boete of 1 dag hechtenis. ZAAK IN HETZELFDE GENRE. Bernardus B., landbouwer te Abbekerk, was in naam van H. M- de koningin uitgenoodigd om voor den politie^chter te verschijnen naar aanleiding van een op 11 December van het vorige jaar op den getuige Nicolaas Broersen gepleegde mishandeling, welke heer door hem werd onthaald op een stomp in het gelaat. De verdachte in persoon aan wezig, zette uitvoerig uiteen, wat de reden was van de minder vriendschappelijke ver houding en die in 't kort daarop neer kwam, dat Broersen geen 3 wilde bijdragen in de kosten van opric'iting van eea damhek, ter wijl Br. voorts de hem ten laste gelegde stomp reduceerde tot een „douw". De aldus „gedouwde" heer Broers noemde bet even wel een zoodanige klap, dat hij er 6 dagen binder van nad De veehouder Pieter Koning, toeschouwer bij het conflici, helde over tot de meening dat het werkelijk een stomp of een klap was geweest. Verdachte ging toen nóg meer aan 't af trekken en noemde het nu een „douwtje". Eisch 20 boet» of 20 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. EEN GESTOLEN ZWIJNTJE TOT BESLUIT. Als negende en laatste verdachte verscheen de 23-jarige bloemistknecht Leendert -v. D., te Anna-Paulowna, welk dienaar van Flora in den avond van Zondag 22 Sept. aldaar zich wederrechtelijk had toegeëigend, een san den get. Martinus van W'oezik toebe- hoorend rijwiel. De heer Leendert van D. ontkende het feit «P zich zelf niet, doch wees het opzet der wederrechtelijke toeëigening beslist van de hand. Hij zelf mistte zijn rijwiel en om zich nu schadeloos tt stellen, had hij gemakshalve het rijwiel van een ander gebezigd om huis waarts te kieren. Toen had hij geduldig zit ten wachten of de eigenaar soms per adver- echter aan a" Vfhe8 Pubhcat* gaf. Wat1 echter aan de zaak voor v. D. 'n al niet gun- i t«Zie," gaf' was de omstandigheid dat rfll i n voorwaardelijk veroordeeld re- classant was. Gelukkig voor hem was dat de gm van^W P.roeftiid iuist voor het ple gen van dit strafbare feit was verstreken De ET miste van zijn fiets het rijwiel- verwiü 7 ee" reflector, waarvan verdachte fiei te weten" broer had de fiets gebruikt en toen werd het rijwiel op- .n'^.aan .z'in broe. ontstolen! Requisitoir: schuldigverklaring en veroordeeling tot 60 °r{ 6? dagen hechtenis. Vonnis 25 boete of 25 dagen hechtenis. Daarna sluiting. ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 21 Januari. UITSPRAKEN VORIGE ZITTING. Johannes L.. Warmenhuizen, diefstal van een tuinkabouter. Vrijgesproken. Adolf T. Vlieringen, ernstige mishande ling, 2 maanden gevangenisstraf voorw met' 2 proefjaren. Arie K., Alkmaar, ernstige mishandeling, 3 maanden gevangenisstraf. Chr. F. O., Heiloo, hooger beroep vonnis overtreding Motor- en Rijwielwet. Ontslagen van rechtsvervolging. Jacob A., drogist te Venhuizen. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, f 100 boete of 50 dagen hechtenis. Hermine K Alkmaar, hooger beroep over treding Motor- en Rijwielwet. Hervatting van het onderzoek op 23 Febr. e.k. Nic. O. en Chr. O., beiden te Hoorn. Be- driegelijke verkoop. Uitspraak 8 dagen aan gehouden. NIEUWF 7 A Air DIEFSTAL MET INKLIMMING TE CASTRICUM. De eenigste zaak, die heden op de weekrol stond, was nogwel een aangehoudene en betrof den 22-jarigen fabrieksarbeider Gerard T„ uit Castricum, thans in voorarrest, welke verdachte zich op 14 October schuldig had gemaakt aan diefstal van 2000, eenige acten en familiepapieren en sieraden, een ver zameling, welke de landbouwer Simon Stuif bergen aldaar wel een weinig roekeloos in zijn bedstede in op de z.g. beddeplank staande blikken iel had gedeponeerd. Gerardus T. ha daar de lucht van ge kregen en was door het openen van een kel derraampje in de woning weten te komen om zijn slag te slaan. Ten slotte was hij te Purmerend aangehouden met nog een deel van het gestolene in zijn bezit. Het ontbre kende had Gerard lichtzinnig verteerd. Op 19 Nov. werd deze zaak behandeld, doch was toenmaals in afwachting van het resultaat van een reclasseeringsonderzoek aangehouden. Thans werd gehoord de re- classeeringsambtenaar de heer Wiggers, die verklaarde, dat verdachte geen vriend is van geregelden arbeid en liever wat rond scharrelt. Het advies luidde dan ook allesbehalve gunstig met betrekking tot een voorwaarde lijke straf. De R.K. Reclasseeringsvereeniging is evenwel bereid eventueel hulp en steun te ver kenen. De officier zag echter ook geen heil in een voorw. veroordeeling op zoo weinig be trouwbaren grond en persisteerde alzoo bij zijn eisch: 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. De verdediger van verdachte, mr. Prins, verklaarde in het overigens voortreffelijk rapport van het genootschap teleurgesteld te zijn. Pleiter wees op de clausule, dat de samen steller van dit rapport een psychiatrisch on derzoek onnoodig acht. Mr. Prins achtte op zijn beurt een reclasseeringsambtenaar als leek, tot het vellen van een dergelijk afdoend oordeel, onbevoegd. Pleiter daarentegen zou een onderzoek naar de toerekeningsvatbaarheid van zijn cliënt zeer gewenscht achten. Ten slotte concludeerde pleiter een voorw. veroordeeling met plaatsing ir. een psycho- paten-asyl of een dergelijke preventief wer kende inrichting. Hierna werd de behandeling gesloten en de uitspraak bepaald op a s. week. Niets meer aan de orde dus sluiting der zitting. der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op- i treden ter zuivering van de stem. MET EEN STOEL DOOD GESLAGEN Het O. M. bij de rechtbank te Arnhem heeft tegen den 36-jarigen arbeider H. R. T uit Nijmegen, wien ten laste was gelegd dat hij op 12 November 1929 den 72-jarigen G. v. V. opzettelijk van het leven heeft be roofd, door hem met een stoel een hevlgen klap op het hoofd toe te brengen, tengevol ge waarvan van V. kort daarop is overleden, een gevangenisstraf van 2 jaar geëischt. Het O.M. achtte doodslag niet volkomen bewe zen, doch mishandeling, den dood tengevol ge hebbend. De rechtbank achtte geen termen aanwe zig de preventieve hechtenis te verlengen. De verdachte is onmiddellijk in vrijheid gesteld Uitspraak 30 dzer. DOODSLAG. Voorwaardelijk veroordeeld. De jonge man van zestien jaar te Amster dam, die den vriend van zijn moeder in het najaar met een padvindersmes om het leven had gebracht en daarvoor door de Araster- damsche Rechtbank tot zijn 21ste jaar ter beschikking van de regeering was gesteld, is door het gerechtshof aldaar voorwaardelijk veroordeeld en onmiddellijk in vrijheid ge steld. DE TOESTAND OP FLORES. De voedselnood aldaar en ie ziekten. Aneta meldde reeds een en ander omtrent de ontstellende mededeelingen, door pater R. H, Wolfs, missionnaris in het Manggaraische (West-Flores) gedaan over den hongersnood (als gevolg van een muizenplaag), welke daar heerscht, mededeelingen, door de regee ring bevestigd. Aan den brief van pater Wolfs is nog het volgende ontleend: Reeds in Mei en eerder leden in sommigc streken de menschen gebrek aan degelijk voedsel: maïs en rijst. Vooral in de daloe- schappen Roeis, Tjongkar, Bibing en Rem- bong hadden de tuinen noch maïs, noch rijst opgeleverd. Doch gedurende die maanden was in de nabije streken tegen ruiling nog wel iets te krijgen. Verder gingen de men schen naar de bosschen en groeven oebi hoe tan, hier „raoet" genaamd. Deze oebi moet zeer lang in water geweekt worden, willen de menschen na het gebruik niet overgeven en maboek worden. In de maanden Juli, Augustus en September breid de de ellende zich snel uit. De kampongs trokken leeg. Bij honderden zaten de arme mannen, hongerlijders, vrouwen met zuige lingen en kinderen in de bosschen, om boom wortels en vruchten te zoeken! Maar onge lukkig! Wegens de duizenden zoekers zijn de bosschen al lang leeggewoeld en uitgegra ven. Tengevolge van het zwerven in de bos schen, onvoldoende woning, hard en bitter voedsel, het drinken van het onzuivere kali water, zijn in Juli, Augustus en September honderden aan den verschrikkelijken bloed- loop gestorven. Niet in hun huizen, maar eenzaam in de wildernis, alleen langs den weg, sterven de uitgeputte lijders. Laatst kwam ik op mijn tournée in een bij na leegen kampong. Slechts ouden van da gen, zieken en lijken treft men in de dorpen aan. Ik ging een huis binnen, waar juist twee dooden waren uitgedragen. Een d.rde, een kind van drie jaren, gewikkeld in een bloedmatje, lag te wachten op de doodgra vers. Aan twee zwaarzieken in hetzelfde huis moest ik snel nooddoopsel toedienen. Daar er geen groote mannen te vinden waren, togen de vrouwen aan het werk, in den steenach- tigen grond, onder een helsche hitte, een grafje te graven, wat haar, na veel zweeten, gelukte. Iets' verder trof ik op mijn weg een vrouw, die moeilijk voortstrompelde, uitge mergeld, alleen „vel en botten". Haar weg was geteekend door de sporen van de verschrikkelijke bloed-dysenterie. Ik gaf haar eenige druppels cholera-essence met suiker, en een heerlijk versch brood uit mijn trommel. Maar nog geen mijl verder zoo hoorde ik later was de vrouw langs den weg gestorven. Aldus is het in vele dorpen, deren en zuigelingen. In de maanden Sep- De sterfte is groot, vooral onder de kin- tember en October joeg de longontsteking tientallen naar het graf. De menschen ster ven na een heel kortstondige ziekte, niet be stand tegen een kleinen aanval. Onderwijl zaten en zitten de gezonden nki stil. In lange karavanen trekken ze naar rijker bedeelde streken, om voedsel te zoe ken. Ook vrouwen tijgen mee; het is of de Manggaraiërs een nomaden-volk beginnen te worden. De wegen zijn vol met hongerende zoekers, meevoerende paarden en lipa's, kar bouwen en varkens, krissen en fijne poesaka- borden, om tegen ruiling eenige maïs of padi machtig te worden. Ze spreken van „kawe mose", wat letterlijk beteekent: „leven zoe ken", aldus spreken zij, die hun goederen niet voor een appel en een ei willen verrui len, maar de waarde in maïs of rijst terug- eischen; anderen spreken van lakobaren, wat beteekent: „ik ben op weg wegens den hon ger" of kawedarem: „ik zoek voedsel wegens den honger". Zij geven daarmede te kennen: al krijg ik slechts een klein beetje voor mijn goederen, ik moet eten hebben. Doch ook dit trekken naar andere gewesten houdt op, omdat ook daar de voorraad is uitgeput. De hongerlij ders eten nu slechts bladeren, verder de jonge enaupalm en een soort weeke, flauwe bergsteen. Het Volksraadslid Bruineman heeft te de zer zake vragen gesteld aan de regeering. Hij dringt op onmiddellijke hulp aan. ONBEDACHTZAAMHEID. Tijdens een processie te Medan, die in ver band stond met het Voor-Indische Taipoe- samfeest, wierp een Europeesche gast van het nipponhotel een lampetkan met water uit het venster op de menigte, die daarop het hotel wilde binnendringen. Een politie*op- ziener voorkwam dit aanvankelijk, maar hij werd in een hoek gedrongen en loste daarop twee schotc-n in de lucht, waarna de menigte wegliep. Tegen den man, die met water had gegooid en die verklaarde, dat de menigte •hem gehoond had, is proces-verbaal opge maakt. worden aan zeer scherpe critiek onderwor pen. Het is voor de richtige functionneering van dezen hoogst belangrijken tak van staats dienst noodzakelijk, te beschikken over amb tenaren, wier bezoldiging en vooruitzichten be hoorüjk te noemen is. Aan dit doel hoopt deze brochure te kunnen medewerken. De Olceiende Heide door Georges Virres, idtg. J. I. Romen Zonen, Roermond. Op de eenzame Kempensche heide liggen de beide dorpen Roek en Botsem. Tusschen die beide dorpen bestaat sinds eeuwen een veete In Botsem gaat een schurkachti gindividu, een riike landbouwingenieur, Derbat. wonen, die met alles wat hem te ndienste staat de on afhankelijkheid van Botsem van Roek bevor deren wil. Zullen de dorpelingen van Roek dat toestaan? Tot overmaat van ramp wordt de zoon van den burgemeester Oliebers ver liefd op de zuster, Julia, van Derbat. Hoe ten slotte a'les nog terechtkomt en de deugd zege viert, dat alles vertelt U deze vlotgeschreven roman, die den lezer een aardig idee geeft van het leven van de heidebewoners en hun zwoegen in een schijnbaar idyllische om geving. B WAT WIJ WILLEN Wij ontvingen een brochure, getiteld „Wat wij willen", welke door den Bond van Amb tenaren bij de rechterlijke colleges in Neder land Secretariaat Kranenburgweg 12, Den Haag is uitgegeven. Hierin zijn de gevoelens geschetst, welke onder de ambtenaren bij ae Rechterlijke Macht leven. Vooral in de twee eerste beschouwingen komt het lage salaris en de belangrijk van het werk tot uiting. De Justitie heeft den laatsten tijd over be langstelling niet te klagen. Gemaakte fouten Auto-leven. Auto-Leven uitgave mevr. wed. G. M. Cohen—Wingen bevat ook deze week weer allerlei belangwekkende artikelen. Zoo noe men we o.a. een relaas van P. J. J. Mounier over het verkeersprobleem in Californië en hoe dat aldaar werd opgelost. De kiekjes die tusschen den tekst verspreid staan, geven een fraai beeld van de keurige wegen in dat gezegende land. Thea vervolgt haar verhaal over de Vrouw aan het Stuur, terwijl C. van Aken een aar dige novelle voor dit nummer geschreven heeft, getiteld Zijn laatste Ronde. Naast de kleinere bijdragen noemen we nog als zeer lezenswaardige artikelen Op be zoek bij de veerenfabriek van den heer Dolk en een verhaal over Val vol ine Ook dit l 'mmer ziet er weer even fraai uit als de vorige. De Revue der Sporten. Als we de Revue der Sporten van deze week bespreken gaan, dan noemen we in de allereerste plaats niet de voetbalwedstrijden, maar de schaatswedstrijden te Davos. In een lang artikel worden alle wedstrij den op onderhoudende wijze beschreven en met groot genoegen hebben we gelezen hoe v. d. Scheer academisch kampioen werd. Het artikel is verlucht met een aantal zeer fraaie foto's. Dan komen we tot de voetbalgebeurtenis sen. Adriani Engels heeft Ajax in de Meer zien winnen van het Haagsche H.B.S. en Groothoff heeft eens gezien of Z.F.C. kam pioen zou kunnen worden. Van beide ont moetingen zijn verschillende kiekjes opgeno men, die tusschen den tekst verspreid staan. Van de andere bijdragen noemen we nog Voetbal voor itdaeen, een verhaal van Pau- len over de organisatie in de K.N.A.U. enz. (Builen verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Beleefd verzoek ik U om een kleine ruimte in uw blad. In de courant van 13 Jan. j.1. lazen wij de bijzonderheden over den storm, welke dien nacht gewoed heeft, ook in het stadsnieuws, waar o.a. voorkwam dat de consumptietent op het Sportpark was omgewaaid. Pachters zijn de heeren Tjeertes en Hermes, welbe kend op ons mooie Sportpark. Zij zorgen voor ons, spelers en niet-spelers, dat het buf fet in orde is. Menig geregeld voetbalsport bezoeker, zal niet weten dat deze menschen door den sterm van dien nacht een zeer groote schade hebben geleden, ik meen van ongeveer 250. Al hun glas is stuk gesla gen. Nu vraag ik aan mijn mede-sportlief hebbers nu er Zondag hopelijk weer een mooie wedstrijd is, HollandiaAlcmaria, of men nu deze menschen niet zoo veel mogelijk schadeloos kan stellen. Wie geeft Zondag op het Sportpark het voorbeeld? Vele kleine maken een groote, laat dit ook hier bewaar heid worden. De Redactie beleefd dankzeggend, EEN SUPPORTER. Een ernstige les. De Wegen-Ccrtnmissie A. N. W. B. K. N. A. C. schrijft: Het allerdroevigst ongeluk, dat op Twee den Kerstdag gebeurde op den weg van Woudenberg naar Maarsbergen, nabij de bui tenplaats „Anderstein", en waarbij drie men schen een verschrikkelijken dood vonden, houdt een leering jn, daar het een aanwij zing geeft, hoe in de toekomst dergelijke on gelukken kunnen worden voorkomen Uit nadere inlichtingen is wel gebleken, dat het ongeluk veroorzaakt moet zijn door de gladheid van den met modder bedekten weg. Ongeveer 200 Meter ten noorden van het landgoed „Anderstein" was kort tevoren een stuk weiland z.g. afgezand" en de afge graven grond, een mengsel van zand en zwarte aarde, dat een uitermate vette sub stantie vormt, was dagelijks gereden van die plek naar het emplacement van den spoor weg, bij welk vervoer de weg geheel met een dikke laag modder werd overdekt Een bewoner daar uit de buurt, die hier meermalen per rijwiel passeert, schrijft, dat hij uit voorzorg steeds voor dat gladde stuk afstapte, daar hij telkens wielrijders, die voor hem uitreden, zag slippen en vallen. Ook bestuurders van motorrijtuigen hebben in die dagen de gladheid van den weg onder vonden en gleden herhaaldelijk dwars over de rijbaan, zoodat het meer geluk dan wijsheid is, dat er niet meer ongelukken zijn gebeurd. Eenige dagen voor Kerstmis was de af graving geëindigd en werd begonnen met h£t schoonmaken van den weg, maar voor dat men daarmede gereed was, heeft het een paar dagen vrij sterk gevroren, zoodat de modder hard werd. Bij het invallen van den dooi echter, op den Eersten Kerstdag, ont stond een voor het verkeer zeer gevaarlijke toestand, doordat het gesloten wegdek nu opnieuw met een vette modderlaag werd bedekt. Nadat het ongeluk gebeurd was, is de weg terdege schoongemaakt, maar een week daarna werd op dienzelfden weg tusschen Woudenberg en Maarsbergen, waaraan ver scheidene boerderijen liggen, mest gereden en werd het wegdek andermaal verontreinigd. Uit het medegedeelde kan blijken, hoezeer het noodig is, dat streng de hand wordt ge houden aan de wettelijke voorschriften, die het op den weg laten vallen en laten liggen van modder nadrukkelijk verbieden. In de provinciale verordeningen op het on derhoud en het gebruik der wegen in de pro vincie komen eveneens dergelijke beDalingen voor en die van de provincie Utrecht, welke van toepassing is voor den weg Wouden bergMaarsbei ;en. bevat in de artt. 51 en 52 een ongeveer gelijkluidende bepaling als die in het Rijkswegen-reglement. Het drukker wordende verkeer maakt het meer nog dan vroeger noodig, dat de duidelijke voorschrif ten stipt worden opgevolgd en vooral geldt dit voor moderne wegen met gesloten weg dek Een zeer streng toezicht van Rijks- en ge meentepolitie en van de daarvoor aange wezen ambtenaren en beambten van den Rijks Waterstaat ware wel gewenscht in t belang van de veiligheid van bet verkeer. HET ONGELUK OP DEN HAARLEMMERWEG. Uit het nadere onderzoek is gebleken, dat de auto van het slachtoffer, den heer G. J. v. d. Laan uit Aerdenhout, nadat de vracht auto was gepasseerd, slipte door het sterke remmen en vlak voor den tankwagen kwam. De tankauto vernielde het achterste ge deelte van den kleinen auto, die na het slip pen dwars op den weg stond. Juist op het oogenblik, dat de heer Van der Laan den vrachtauto was gepasseerd, zag hij den zwaren tankwagen vóór zich. Om een aanrijding te voorkomen moet hij krachtig hebben geremd. PAARD DOOR EEN TRAMRUIT Op den hoek Holkemastraatv. R a veste ij n- straat te Den Haag is een aanrijding ge beurd tusschen een tramwagen en een straat orgel, getrokken door een paard. Het paard ging met den kop door een tramruit waar door het aan den hals zoodanig verwond werd, dat het ter plaatse moest worden afgemaakt. GEEN RUILVERKAVELING, DAN ONTEIGENING. Goed werk van de Ontg'innings- Mii. C.'eriisel. Naar het Hbl. verneemt, zal de Ontgin- nings Mij. „Overijsel" na de reeds gemelde verwerping door de belanghebbenden van het Staphors-Rouveensche ruilverkaveling? plan, groot 6200 H.A., overgaan tot ont eigening van het meest verwaarloosde ge deelte lanes Zwartewater en Meppeierdiep, groot 1600 H A. Zooals men weet, is deze maatschappij op gericht volgens den VII titel der Water staatswet. De definitieve beslissing zal vallen in de eerstvolgende vergadering der mij doch de uitslag is verre van twijfelachtig. Voor dit werk zal een bedrijfskapitaal noo dig zijn van één millioen gulden, dat na af loop weer geheel terug komt Een formeele bijomstandigheid is: dat het departrment van Landbouw weinig er voor voelt, dit bedrag voor te schieten, omdat het terugbetaald moet worden aan het de partement van Financiën, zoodat de land- bouwbegrooting voor het volle bedrag, n.1. als uitgaafpost, belast wordt. Volgens genoemd blad zou er echter todi nog een goede kans bestaan op een andere oplossing dezer financieele kwestie. Genoemde 1600 H.A. bestaan uit grond van goede kwaliteit, welke thans echter ge heel improductief is; slechts groeit er wat wild hooi op. DREIGENDE STAKING. Bij de textielfirma J. Brouwers te Tilburg dreigt een arbeidsconflict. De arbeiders organisaties hebben geëischt de intrekking van de tariefverlaging in de weverij. Indien vóór 1 Februari a.s. de verlaging niet is in getrokken, zal het weverijpersoneel op 3 Februari in staking gaan. DE MALARIA-COMMISSIE IN ONS LAND TERUG Prof. dr. W. Schüffner en prof. dr. N. H. Swellengrebel, directeur en zoöloog der af- deeling tropische hygiëne van het Koloniaal Instituut, die als leden van de malaria commissie van den Volkenbond een studie reis door Engelsch-Indië hebben gemaakt, zijn te Amsterdam teruggekeerd en hebben hunne functiën hervat. PEPER IN DE OOGEN GESTROOID. De verdachten hadden zich ge- gemeld, maar de politie wist van de zaak nog niets en liet hen weer gaan. Maandagavond zijn in Den Haag in hun woning aangehouden de 24-jarige Siegfried Simons en de 27-jarige Simon Simons Zij zijn in verband met hetgeen des middags op de aandeelhoudersvergadering van de NV, Frank Rijsdijk's Industrieele ondernemingen is gebeurd, naar Rotterdam op transport ge steld, waar zij voorloopig in bewaring zijn j gehouden. De 24-jarige Simons heeft op die vergade ring den directeur van de N V met peper in het gelaat gegooid en de 27-jarige is aange houden als verdacht van medeplichtigheid In den loop van den middag hebben beiden zich gemeld op een politiebureau te Rotterdam, maar omdat men op dat bureau van de zaak niets afwist, heeft men de heeren weer laten gaan Uit de verhooren is o m komen vast te staan dat de getroffene voor en tijdens de vergadering bedreigingen tegen den dader, diens vader en den medeplichtige heeft geuit. In den loop van den dag zijn de aangehoude nen gister weer op vrije voeten gesteld. De heer S. Simons Jr. wordt nog in het ocriijdersgesticht verpleegd. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat de 27-jarige Simons in geen en kel opzicht medeplichtig is aan hetgeen door den onderdirecteur van Simons Metaalhan- del, den heer Siegfried Simons, is bedreven. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Weer een slachtoffer. Op de onbewaakte overweg bij wachtpost 4 bij het Cadettenkamp onder de gemeente Teteringen heeft vanmorgen een ernstig on geluk plaats gehad. Een man, the met zijn rijwiel den onbe- waakten overweg wilde passecren, werd door den trein, die te 8.12 uur te Breda moest aankomen, gegrepen en op slag gedood. Het lijk werd onherkenbaar verminkt. Ver moedelijk is de man afkomstig uit jBeek bij Breda. Ook het rijwiel is totaal vernield-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7