ALCMARIA VICTRIX I NOLLANDIA I Rechtszaken Kerk en sehool Marktberichten HOOGER BEROEP SALOMON LIEBERMANN. STAATSMACHINE. ZONDAG a.s. HOORN Aanvang 2 uur. Binnenland stantie van ons menschelijk lichaam, de ge noemde kristallooze, witte substantie is wee- ker en daardoor vatbaar voor allerlei scha delijke invloedene. die zich in den mond voordoen. Deze zijn o.a. zuurvorming. De zuren, die door gisting in den mond gevormd worden, tasten dit „verweekte gla zuur" aan en ontkalken het meer en meer, lossen het op, zoodat er een gat in den tand ontstaat. De gistingsprocessen, waardoor de zuren gevormd worden, hebben voornamelijk plaats daar waar zich spijsresten bevinden. Hoe dieper nu de holte in den tand wordt, hoe meer spijsresten zich zullen ophoopen en hoe grooter de zuurvorming zal zijn. Deze zuurvorming wordt veroorzaakt door de wer king van bepaalde bacteriën op onze voe dingsstoffen, welke dan omgevormd worden in andere stoffen, o.a. znren en gassen. Deze gassen zijn het, die den onwelrieken- den adem, die bij sommige menschen voor komt, veroorzaken. Het hier beschreven ziekteproces kunnen wij alleen tegengaan, door het regelmatig borstelen van tanden en kiezen met een goed tandmiddel en een niet te harden borstel. Dat borstelen moet niet, zooals dikwijls gebeurt, van links naar rechts, doch op en neer geschieden. De bovenkaak van boven naar beneden, de onderkaak van beneden naar boven, dus steeds naar de snijkanten toe, hoog op het tandvleesch beginnend, waardoor dit tevens een goede massage krijgt. Wai /anneer wij het ziekteproces van onze tanden en kiezen nu goed overzien, dan krij gen wij tevens eenig inzicht in de voorwaar den, waaraan een tandmiddel moet voldoen: lo. Het mag de tanden niet beschadigen. De tandaanslag (zooals boven omschre ven, moet verwijderd worden, want door omzetting daarvan ontstaan de zuren. Dit verwijderen geschiedt door het borstelen met één of ander poetsmiddel. Alhoewel ons glazuur buitengewoon hard is, zien wij toch geregeld dat pa tiënten „uitgeslepen" glazuur hebben. Dit kan veroorzaakt zijn door een te harden borstel of door een tandpoets- middel dat te sterk slijpende bestand- deelen bevat. io. Het moet de zich vormende zuren neu traliseeren. Dit geschiedt door alkalische of basi sche middelen. Meestal is het zoo, dat het postmiddel tevens alkalisch werkt. 3o. Het moet de schadelijke bacteriën be strijden. Dit kunnen wij bereiken o.a. door ze geen voedingsbodem te geven, waarop zij zich zouden kunnen voortplanten, dus <^n mond na iederen maaltijd zoo veel mogelijk te zuiveren. Ook kan dit langs chemischen weg ge beuren, door de antiseptische stoffen, aan de tandmiddelen toegevoegd. Wordt echter teveel van deze bacterie-doodende stof ge bruikt, dan loopt het slijmvlies groote kans, beschadigd te worden; ook komt er altijd iets van in de maag, hetgeen op den duur even min goed is. De onaangename reuk verdwijnt tevens door de antiseptische stof, maar wordt ook door toevoeging van aangenaam riekende preparaten overstemd. Bovendien kunnen de gassen, die dezen reuk veroorzaken, weer chemisch omgevormd worden tot reukelooze gassen. Over het algemeen bevatten de in den han del zijnde tandmiddelen alle factoren die noodig zijn, om tandbederf zooveel mogelijk tegen te gaan. Vandaar dat er niet een be paald „merk" is aan te wijzen, dat alléén goed zou zijn. Vroeger werden in Holland veelal Fran- sche middelen gebruikt, daarna is er een tijd geweest, dat Duitschland de overhand had, thans tracht Amerika de markt te veroveren. Maar onze Hollandsche fabrikaten staan yolstrekt niet achter en de groote massa ge bruikt toch zeer zeker de Hollandsche midde len, waarin zij, gezien den prijs en de kwa liteit, gelijk heeft. 1 Natuurlijk zijn er nog andere principes die bij het samenstellen van tandmiddelen kunnen gelden, maar dit zou voor den leek te ver voeren, vandaar dat ik mij beperkt heb de meest aanvaardbare bijzonderheden. s. i (Vervolg zitting van gister.) In de middagzitting werd als eerste ge tuige gehoord J. W. P. Kardoes, bank-direc- teur te Hilversum. Hij heeft op 28 Juni 1927 de meerderheid van de aandeelen der Noord- Holiandsche Hypotheekbank aan Liebermann verkocht. De relatie was door mr. Van Gigh aangebracht, d.w.z. de naam Liebermann werd niet genoemd. Mr. van Gigh zeide, dat mr. Waghto en Jhr. v. de Wall Repelaar de eigenlijke koopers waren. Toen get. bij mr. van Gigh kwam om de aandeelen over te dragen, vond hij daar Liebermann, die er in slaagde, een sfeer van vertrouwen te schep pen. Get. meende, dat de Atlas-plannen zeer reëel waren. Mr. van Gigh is als vertrouwensman van Liebermann commisaris geworden van deze hypotheekbank. Het bedrijf is gewoon voort gezet, doch pandbrieven kunnen niet meer geplaatst worden sedert de „krach". Getuige: Natuurlijk niet. Mrs. K o k o s k y en D u y s, als uit één mond: natuurlijk niet? Getuige: Ja, wij konden onder de ge geven omstandigheden dezen vertegenwoor diger van Liebermann niet langer in ons midden dulden. Liebermann: Was de prijs der aan deelen normaal? Getuige: Ja. 220 percent waren ze toen zeker waard. Vervolgens kwam in behandeling de trans actie met de Beleggingsmaatschappij Noord- Holland, t.w. de perceelen in Schoten voor 155.000 op 23 Juli. Het bod voor get. was l'A ton, naderhand heeft Liebermann gechi caneerd en toen is er nog 5000 bijgekomen. Liebermann is zelf de chéque bij de Twent- sche Bank gaan verzilveren. President: Liebermann ging huiaen van de Belegging Maatschappij verkoopen, waarop de „Veendammer" hypotheek had verleend. Liebermann trad maar voor beide instellingen od en stak het geld in zijn zak zonder dat Möhring er iets tegen deed. Een mooie opvatting, die Möhring van zijn taak had. Volgende getuige is de heer N. Meyne- ma, thans in Duitschland woonachtig. Door Paardenkooper, met wien get. des tijds zakelijke relaties heeft gehad, is hij in verbinding gebracht met de „Veendammer". Eind September was hem in uitzicht gesteld directeur of mede-directeur te worden. Da gen lang heeft get. van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gewerkt om achter de eigen aardige handelingen te komen, welke met de „Veendammer" plaats vonden. Op 25 Augus tus 1927 had get. Liebermann voor het eerst ontmoet. Tusschen 1 en 15 October 1927 was get. dagelijks op de Bank en kreeg hij inzicht in de zaken. Zoo ontdekte hij dat er veel achterstallige hypotheek-rente was; Möhring liet hem toen 't contract-Kok zien, dat get. bij zich heeft gehouden omdat hij het zeer immoreel vond. Get. dacht dat er verschillende millioenen in de Bank waren en constateerde toen dat de Bank geen mil- lioen meer bezat. Möhring manipuleerde toen met cijfers, ook mr. Schürman deed dat en toen kwam men weer tot een bezit van wel zes millioen. Maar in de lucht, ziet U, meneer de president. (Gelach). Later heeft get. geconstateerd dat Lieber mann zijn belangen verkocht had aan Paar denkooper. President: Ging Möhring gebukt on der het gebeurde? Getuige: Den eersten tijd was ik erg geprikkeld, ik vond het vervelend dat ik me met de zaken bemoeid had. In allen, die om mij heen waren, zag ik misdadigers. Ook eerst in Möhring, later heb ik begrepen dat Möhring geheel door anderen gehypnotiseerd was er was nog zoo iemand, die Van Gigh heette, ziet U en niet meer wist wat hij doen of laten moest. P r e si d e n tWanneer is U definitief tot directeur der „Veendammer" benoemd? Getuige: In een vergadering van 10 November, deze benoeming bleek statutair onjuist te zijn, zoodat ik eerst op 15 Decem ber d.a.v. definitief benoemd ben. President: Zijn Mühring en mr. Kor- tenoever toen afgetreden? Möhring: Ja. President: Toen was U dus directeur en kon U zich daadwerkelijk met de zaken bemoeien. U bleek nog al makkelijk te zijn in het begin. Getuige: Ik geloof dat dit de aanlei ding is geweest om mij juist te benoemen. President: Men dacht U zeker als willig werktuig te gebruiken. Getuige: Dat is de juiste uitdrukking. President: U bent aanwezig geweest op de vergadering van 21 September, waar de overdracht aan Paardenkooper geregeld is. U hebt in elk geval geteekend. Getuige: Jawel, maar onder protest. President: Je bent aanwezig of je bent het niet. (Gelach.) Getuige: Ik dacht dat ik met fatsoen lijke en eerlijke menschen te doen had. Ik ben op die vergadering maar even geweest. President: Is U op 21 October naar Brussel gegaan? Getuige: Ja, om Liebermann te spre ken. Ik had gehoord dat hij gezakt en gepakt stond om er van door te gaan. Want uit de boeken was tne gebleken, dat verdachte zich betaald had uit het geld der hypotheken. Ik trof toen Liebermann aan met Kok, Spaar garen en Möhring, tiré a quatre épingles om uit te gaan. Ik ben toen ook naar de schouwburg gegaan om de heeren in de ga ten te houden. President: En den volgenden morgen hebt U Liebermann toen gesproken? Getuige: Ja, Liebermann zei tegen me: Die „Veendammer" is een vuil vies zaakje. Hij liet doorschemeren dat ik, als ik maar weer gauw naar Parijs, waar nog altijd mijn domicili was, wilde gaan, een douceur zou krijgen. President: Hebt U, toen U definitief directeur was, gezegd dat er geld moest ko men? Getuige: Zeker, ik heb een zeer gespe cificeerde rekening gemaakt van alles wat ik vóór 1 Januari noodig had, ik geloof zes tot zeven ton. Dan komt de vergadering ter sprake, wel ke op 19 Nov. in „Terminus" te Antwer pen is gehouden. Behalve get. waren daal de heeren Van Gigh, Schürman en Lieber mann. Getuige heeft in die vergadering zijn eischen gesteld ten behoeve van de „Veen dammer"; de andere heeren praatten echter langs getuige heen en tenslotte kwamen de heeren Van Gigh en Liebermann met vier keurig geformuleerde vragen voor den dag, die geheel buiten de zaak vielen. De vergade ring eindigde hiermede dat mr. Schürman zou trachten geld van Woltman los te krij gen. Get. ging hierop niet in, doch bleef zijn zes tot zeven ton ten behoeve der „Veendam mer" eischen. Men is toen onverrichterzake uiteengegaan. Incident. Als mr. Duys op een gegeven moment in terrumpeert, stuift get. op: „Meneer de pre sident, het schijnt dat meneer Duys gewoon is om interrupties te plaatsen, maar ik vind dat dit hier voor uw hooge rechtscollege niet te pas komt. Ik protesteer er tegen. Mr. Duys (driftig): Zeg eens, ik hoef van U geen standjes af te wachten. President: Ik vind het niet erg als er op de zitting zoo nu en dan geinterrumpeerd wordt, maar als een getuige zich daar tegen verzet, moet ik het ook doen. Mr. Duys: Dat vind ik best, president, als U het dan maar doet en niet de heer Meynema. Protocol nopens den chemischen en bacteriologischen Oorlog. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot goedkeuring van het Protocol nopens den chemischen en bacteriologischen oorlog van 17 Juni 1925. Aangezien dit door den Nederland; schen vertegenwoordiger onderteekend* protocol, alvorens te kunnen worden be krachtigd, de goedkeuring der Staten- Generaal behoeft, wordt deze nu ge vraagd. Immers artikel 58 der Grond wet bepaalt, dat de Koning alle verdra gen met vereende mogendheden bekraeh Leden en Donateur» uitsluitend toegang op vertoon van lidmaat- schaps- en donateurskaart. tigt. tenzij de Koning zich de bevoegd heid heeft voorbehouden het bekrachti gen van het verdrag bij de wet, wordt een verdrag niet bekrachtigd dan nadat het door de Staten-Generaal is goedge keurd. Dit geval doet zich hier voor. De inhoud van het protocol komt hier op neer, dat de partijen, die het verdrag sloten, voor zoover ze nog geen verdrag gesloten hebben, dat dezen oorlog ver biedt, overeengekomen zijn om het ver bod van chemische oorlogsmiddelen ook uit te strekken tot de bacteriologische middelen. De overweging, waarvan men uitgegaan is bij dit verdrag is, dat de openbare meening van de beschaafde wereld het gebruik van verstikkende, vergiftige of andere gassen, evenals alle andere overeenkomstige vloeistoffen, vaste stoffen of procédé's terecht ver oordeeld heeft en dat verder dit verbod is neergelegd in verdragen, waarbij de meerderheid van de mogendheden der geheele wereld partij is. Dit verbod moet echter algemeen erkend worden als deel uitmakende van het volkenrecht, welk verbod niet alleen zal gelden voor het geweten, maar ook voor de hande lingen der volken. Bovendien hebben de onderteekenaars zich verplicht om alle pogingen aan te wenden om andere sta ten tot de toetreding van dit protocol te bewegen. De toetreding zal van kracht worden op den dag, dat mededeeling daarvan door de regeering der Fransche republiek geschiedt. Dit protocol heeft natuurlijk een ge schiedenis. Van vier Mei tot 17 Juni 1925 werd te Genève een conferentie ge houden nopens het toezicht op den inter nationalen handel in wapenen, munitie en oorlogsmateriaal. De Amerikaansche delegatie stelde een verbod voor van al len uitvoer van gassen en overeenkom stige chemische strijdmiddelen. De Poolsche delegatie wenschte hierin ook nadrukkelijk de bacteriolofische strijd middelen te betrekken. Wat baat echter een verbod van of controle op den uit voer van de chemische strijdmiddelen, zoolang de staten volledige vrijheid hebben op het gebied der eigen chemi sche industrie van vergiftige gassen enz. De kans op een gebruikmaking de zer middelen zou door dit verbod alleen niet worden beperkt Op de conferentie bleek, dat men, ten einde het mogelijke te doen om den volkèren in de toekomst de gruwelen van den chemischen oorlog te besparen, een verbod van het gebruik van chemische stoffen als oorlogsmidde len wenschelijk oordeelde. De Noorsche delegatie was van meening, dat pogin gen om den oorlog te verzachten geen zin zouden hebben en dat men uitslui tend er naar moest streven den oorlog te voorkomen. Verschillende volkenrechterlijke be palingen van vroegeren datum hebben eenzelfde strekking, zoo de Verklaring van Sint Petersburg van 1868; het Ver drag nopens de wetten en gebruiken van den oorlog te land van de Eerste Vredes conferentie van 1899 en het overeenkom stige verdrag van 1907. Dit verbood het gebruik van vergift of van vergiftige wapenen, bovendien nam de „Conferentie van 1899 een verklaring aan, waarbij verboden werd het gebruik van projec tielen, waarvan het eenige doel wezen zou verstikkende of giftige gassen te ver spreiden. Na den oorlog deed men ter Confertntie van Washington een poging om het gebruik van chemische strijd middelen tegen te gaan. Het Verdrag van Washington nopens het gebruik van duikbooten en schadelijke gassen in den oorlog, waarbij de Vereenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk. Italië en Japan partij waren, verbood dan ook het verbod van giftige gassen enz. Het verdrag, waarvan nu de bekrach tiging van de Staten-Generaal wordt gevraagd, werd door 29 staten, waaron der ook Nederland, geteekend, sedert zijn nog verschillende staten tot onder- teekening overgegaan. Voor zoover bekend is het Protocol nu bekrachtigd door België, Duitschland, Egypte, Finland, Frankrijk, Italië, Oos tenrijk, Polen, Rumenië, Sovjet-Rusland, Spanje, Turkije, Venezuela en Zuid- Slavië, terwijl China en Liberia zijn toe getreden. Voorts zijn o.a. in Denemarken en Groot-Brittannië stappen gedaan om tot toetreding te komen. Onze regeering is niet onmiddellijk er toe overgegaan een voorstel in te dienen tot ratificatie van het Protocol, op grond van de volgende overweging. In hetzelf de jaar, waarin het Protocol tot stand was gekomen, werd besloten tot de in stelling van de Voorbereidende Com missie der Ontwapeningsconferentie en al spoedig werd het waarschijnlijk, dat als onderdeel van een Ontwapenings verdrag ook de chemische oorlogvoe ring in deze Commissie ter sprake zou komen. De regeering w as van oordeel, dat het, in afwachting van de besprekin gen over dit vraagstuk in genoemde Voorbereidende Commissie, de voorkeur zou verdienen het Protocol van 1925 voorshands te laten rusten. Sindsdien heeft echter het Protocol van 1925 aan beteekenis gewonnen, doordat verschil lende Staten tot ratificatie, resp. toetre ding, zijn overgegaan. De Voorbereiden de Commissie heeft dan ook, in afwach ting van verdere regeling van deze ma terie, in haar in 1929 gehouden zitting op ratificatie van het Protocol aange drongen. De regeering, die zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat Nederland elke redelijke poging om tot een ver mindering van de gruwelen van den oorlog te geraken naar vermogen heeft te steunen, meent, dat Nederland thans niet langer mag achterblijcen. De Volks raad van Nederlandsch-Indië heeft in zijn vergadering van 28 Augustus 1929 nopens het onderhavig wetsontwerp gunstig geadviseerd. EEN PREDIKANTSJUBILEUM. Gister herdacht de heer van der Meulen, hervormd predikant te Purmerland, hoe hij 35 jaar geleden intrede deed in zijn eerste ge meente Welsum bij Olst. Den 26 Juli 1921 deed hij intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Bij de jubileumfees ten bracht hij te Purmerend een opmerkelijke geschiedkundige tentoonstelling bijeen. Hij schreef een werkje over Purmerland, vroeger o m. heerlijkheid van Banningh Cocq (hoofd persoon van Rembrandts Nachtwacht). Hij redigeerde een jaargang praktika en was af gevaardigde der Ned. Herv. Kerk op het we reld-congres der kerken te Stockholm. Op de Noordzee maakte hij eenige kruistochten mede aan boord van het Hospitaal-kerkschip „De Hoop". PREDIKBEURTEN. Zondag 26 Januari. Groote Kerk, voorm. 10 uur, Ds. Hak. Kapelkerk, voorm. 10.30 uur, ds. Deet- man en ds. Houtgast Jeugddag; Vrijz. Herv. Zangkoor. Onderwerp: Ons geloof en Ons werk. (Deze dienst wordt uitgezonden door den V. P. R. O.) Avond half 8 Jeugddienst ds. G. A. den Hertog, van Am sterdam. Evangelisch-Luthersche Kerk, voorm 10.30 uur, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, voormiddag 10.30 u, Ds. Westra. Onderwerp: Russische Doops gezinden. Collecte. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, vm 10.30 uur, geen dienst wegens Gemeenschap pelijke viering van den Jeugddag in de Ka pelkerk. Gereformeerde Kerkvoorm. 10 uur, Ds. D. Middelkoop, van Mildam. 5.30 uur, de zelfde. Collecte Hulpbehoevende kerken in de classis. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- sainistraai. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond 7.30 uur dienst. Nederl. Herv. Vereen. ,jCalvijn" Tuinzaai Harmonie Donderdag 30 Jan. des avonds 7 uur Ds. J. van Wijngaarden, Nederl. Herv Pred. te Veenendaal. LEGER DES HEILS. Limmerhoek. Hedenavond halve nacht van gebed, afge wisseld door zang en verschillende sprekers. Aanvang half 10. Zaterdagavond 8 uur openluchtmeeting op de Steenenbrug. Zeer Belangrijke Heiligings Veldtocht van Zondag 26 tot Vrijdag 31 Jan. Zondag v.m. 7 uur, bidstond. Vm. 10 uur Bijz. Heiligingsdienst. Vm. 3 uur, Candidaat en korpskadetten in 't front. 's Av. 7.30 uur, groote Verlossingsmec ting. Dinsdagavond 8 uur, Wapenschouw. Woensdag 8 uur, Bijz. Heiligingsmeeting. Den der dagnamiddag 2.15 en 8 uur, Bijz Heiligingsmeeting. Vrijdagavond 8 uur, Getuigenis en Toe- wijdingsdienst. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, geen dienst. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Evang. E. V. „Maranatha"voorm. 10.15 uur, de heer J. Kal, van Amsterdam. Collecte Inw. Zending in Noord-Holland Vereeniging tot verbr. der waarheid. Kerk- zaal Komlaan 12, nam. 4 uur, J. J. Ruijs. EGMOND AAN DEN HOEF, 10.30 u., Ds. Spelberg (Jeugddagviering). EGMOND AAN ZEE, Evangelisatie, Pension Belvedère Westeinde, vm. 10 uur, J. J. Ruijs. Zang de daines v. Groenau en de Bruin. GR AFT, 10 uur, Ds. Rooker. GROET, Vereeniging tot verbr. der waar- zaal v. K. Pijs, Zondagavond 6.45 uur, J. J. Ruijs. Zang Zr. K. de Bruin. HEERHUGOWAARD, 10 uur, Ds. Bax HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal,-vm. 10 uur, Ds. A. Verwaal, van Alkmaar. KOEDIJK, nam. 2 uur, Ds. Bax. LIMMEN, 10 uur, Ds. Roobol. OTERLEEK, geen dienst. OBDAM. geen dienst, vacature. OUDORP, 10 uur, Ds. Groot. OUDKARSPEL, avond 7 uur, Ds. Zillin- ger Molenaar. STOMPETOREN, 10 uur, Ds Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer J. H. Har tens. van Amsterdam. URSEM. 10 uur, Ds. Kruizinga. UITGEEST, 10 uur, Ds. IJzerman, van Heemskerk. Evangelisatiegebouw Sedeur: Zondagmor gen 10 uur, de heer A Donker, van Koog a. d. Zaan. 11.40 uur Zondagsschool. Woensdagavond 7.30 uur Bijbelbespre king door den heer A. Donker, van Koog a. d. Zaan. VEENHUIZEN, 10 uur, Ds. Baar. W ARMENHUI ZEN, 10 uur, Ds. Zillin ger Molenaar. DE KAASMARKT. ALKMAAR. 24 Jan 1930. Op de heden gehouden kaasmarkt waren 81 stapels aan gevoerd, wegende 78034 K.G. De prijs der fabriekskaas was: Kleine met merk 46 50; Commissie met mérk f 46.50. De prijs der Boerenkaas was: Commissie met merk 51. Handel goed.^ DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 24 Jan 1930. Op de heden ggehouden Graanmarkt waren m totaal 982 I H.L.'s aangevoerd, als: 237 HL. tarwe 10 f 12.25; 167 H.L.gerst chev. 7—9; 466 H L. haver £1-. boonen wo bruine boonen 14—f 17- rfr-ï 34; Witte boonen H.L geel f 2°; 2 H L karwjj' yam f 14— f 17: dtroenW Witte boonen «rdzaad f 20; 2 H.L kaïW 7 34; 11 H.L. biauwmaanzaad f 34^ 35; 48 H.L. erwten, w.o.: groene erwten TlöVvate erwten 25. Alles per 100 KG Handel stug. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- v PRIJZEN. AMSTERDAM, 24 Jan. 1930. Op de he den gehouden aardapoelenmarkt waren orivzen onveranderd. Aanvoer 1 lading, tm. de. 1150 HL. BROEK OP LANOENDIJK. 24 Jan. '30 Langendijker Groentenveiling. Groene Kort f 220f 3.70 per 100 stuks; Peen 1.50- Roode Kool f 3505.40; Gek Kool le f 2 50—5.60; Deensche Witte Kool f 1 30 —f 2; Uien f 180-f 190; Drieling f 1.20, alles pe; 100 K.G. Aanvoer: 2400 stuks Groene Kool; 1000 K.G. Peen; 56000K.G. Roode Kool; 52000 K.G. Gek Kool; 80.000 K.G. Deensche WHh Kool; 4000 K.G. Uien. BEVERWIJK, 23 Jan 1930 Coöp Tui» bouw Vrije Veiling. De omzet over 1929 be droeg aan aardbeien 315.760, vorig jaar 306.608. Aan zwarte essen 1935, vorig jaar 3080. Groenten Fruit 173.475 vorig jaar f 232.757. Totale omzet 491.171 vorig jaar f 541.446 (Alles afgerond) De waardevermindering schuilt voornamelijk in de opbrengst van groenten. WARMENHUIZEN, 23 Jan. 1930. Roe- de Kool le s. 2.705.80; Roode Kool 2e s. f 1.105.30; Gele Kool le s. 3.20- 4.30; Gek Kool 2e s. 2.704.70; With Kool le s. 1.10—1.70; Witte Kool 2e s. 0.60—1.10; Drielingen 1.40; Uien 2; Grove Uien 2. Aanvoer: 66500 K.G. Roode Kool; 9300 K.G. Gele Kool; 27100 K.G. Witte Kool; 600 K.G. Uien. BOVENKARSPEL, 23 Jan. 1930. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: BI. kool le s. 4.50—9 ;Bloemkool 2e s. 3.50 6; Roode Kool 2.20—4.80; Witte Kool 1 2.60; Gek Kool 2.40—4.50; Uien 0.60-/ 0.90. NOORDSCHARWOUDE, 23 Jan. 1930. Uien 1.70—1.90; Drielingen 1.90— 2.20; Grove 1.80—2; Peen 1.80— 2; Peen (kleine) 1.30; Roode Kool 2.40 3.90; Gele Kool 3.30—5.40; Deen sche Witte Kool 1—/ 2, alles per 100 K G. Aanvoer: 8400 K.G. Uien; 2600 KG. Peen; 151600 K.G. Roode Kool; 37800 K.G. Gele Kool; 91600 K.G. Deensche Witte Kool. MISHANDELING. Woensdag heeft de Kerkraadsche politie ter beschikking van de justitie te Maastricht gesteld F. van S., die ervan verdacht wordt, den 57-jarigen grondwerker Van D. op 12 Januari zoo ernstig te hebben mishandeld, dat deze Zaterdag in het ziekenhuis te Kerkrad? is overleden. WINKELDIEVEGGE BETRAPT. Een detectieve van den Eersten 's-Gravefc haagschen Nachtveiligheidsdienst, die seder. eenige dagen surveilleerde in een zaak in zij den stoffen in de Veenestraat aldaar, heeft eergisteren een goeden slag geslagen. Hij be merkte. dat iemand, die zich als koopster voor deed. iets onder haar mantel verborg. Ze werd aangehouden en het bleek, dat zij een en ander had weg genomen. De politie vond bij deze juffrouw thuis een waar pakhuis van horloges en armbanden en andere kostbare dingen, van zijden stoffen, handschoenen en nog veel meer. Er bleek ook al wat van het gestolene verkocht te ziin. De politie heeft de juffrouw in verzekerde bewaring gesteld. OP WACHTGELD GESTELDE ONDERWIJZERS. Een ouderdoms- of invaliditeit spet sioen. Het Tweede Kamerlid1 Suring heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen de volgende vragen gesteld- Is1 ook de minister niet van oordeel, dat voor op wachtgeld gestelde onderwijzers het wachtgeld slechts dan door ouderdoms- of in validiteitspensioen kan worden vervangen, dien het toe te kennen pensioen hooger is dan het genoten wachtgeld, zoolang het genot vain dit wachtgeld niet is geëindigd ook, in dien overigens door den belanghebbende aan de voorwaarden, om voor zulk pensioen in aanmerking te komen, is voldaan? (Art. 48. 3de lid, der Pensioenwet 1922). EEN NIEUWE LOONREGELING VOOR DE MIJNWERKERS. In verband met het feit, dat per 1 April de bestaande loonregeling ten einde loopt, heeft de Ned. Mijnwerkersbond een voorstel bij de contactcommissie ingediend, waarin voorgesteld wordt, per 1 April de doorsnêe- loonen der houwers van 6 gulden per dag tot 6.50 te verhoogen en de overige onder- grondsehe arbeiders een ongeveer gelijksoor tige loonsverhooging toe te kennen. Voor de bovengrondsche arbeiders word een loonsverhooging van 5 cent per uur ge vraagd. Verder wordt voorgesteld het minimum loon op 90 van het doorsneeloon te stel len. TRAGISCH ONGEVAL IN DEN LEIDSCHEN RAAD. Eén der leden plotseling ovek leden. Gisteravond is tijdens de behandeling VdD de begrooting in den Leidschen gemeente; raad het r. k. raadslid, de heer H. W. Sfe* del, midden in een redevoering plotse!®» doodgebleven. VEEVERVOER PER SPOOR. Omtrent het veevervoer per spoor kan w* den medegedeeld, dat met ingang van 1 1930 samenwerking is verkregen tuaechsn directie van de Nederlandsche en de commissie A 1 (voor veevervoer) «O Ned. Ver. tot bescherming van dieren, door naar mag verwacht worden het veeee^ voer zeer gebaat zal wonden.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10