lltiarich Ctirait. Buitenland HET VONNIS DE ZAAK-HATRY. Filrnnieuws. Een daad van politieke overtuiging. Mannen •mUrd twee en dertigste Jaargang, Zaterdag 25 Januari OEZUIDPOOL-EXPEDITIE VAN BYRD. GEEN GEVAAR VOOR INVRIEZEN. DE Internationale Bank. Léon Fraesen vice-president Het Mijnconflict in Australië De Minister-President zoekt een oplossing. DE MONTES CERVANTES Het lijdelijk verzet Britsch-lndië. in frankrijk. j-r-"- -s «p», Ho. 21 1930 Naar uit Oslo gemeld wordt heeft de Ame- rikaansche gezant aldaar Vrijdag stappen gedaan bij het Noorsche ministerie van bui- tenlandsche zaken in verband met de hulp- verieening aan Byrd. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft zich vervolgens tot de vereeniging van walvischvaarders gewend welker bestuur na een bespreking van den toestand tot de con clusie kwam, dat de vrees van Byrd onge grond moet zijn, voor zoover onder zijn met gezellen geen zieken voor komen, die onmid dellijk hulp noodig hebben. De voorzitter der vereeniging verklaarde verder, dat het ijs in dit gedeelte van het jaar geregeld breekt Het grootste gevaar voor invriezen be staat eerst in Maart. Wanneer echter mocht blijken, dat de ijs toestand dit jaar anders is dan gewoonlijk, dan zullen alle pogingen in het werk worden gesteld om Byrd te helpen. In het gebied van waaruit hem hulp kan worden verleend liggen thans 5 stoomsche pen en 27 walvischvaarders. Voor de kokerijschepen zijn dunne vlotten gebouwd en het zou zeer gevaarlijk zijn, daarmede naar Byrd te gaan. Aan boord van elk kokcrijschip bevinden rich 300 personen, zoodat een ongeluk ern stige gevolgen zou hebben. Hierbij komt de kwestie der verzekering fn bovendien de verliezen, die de walvisch- /aarders lijden dcor het stopzetten van de 'angst. Uit als regel bevoegde bron verluidt, dat ie New-Yorksche advocaat Léon Fraeser, die als juridisch adviseur heeft deel genomen aan de onderhandelingen over het Dawes- plan, zeer waarschijnlijk zal worden be noemd tot vice-president van de Bank voor Internationale Betalingen. Zeer zware straffen. Het proces tegen Hatry en zijn drie medebe- klaagden is nog spoediger geëindigd dan in het begin der week te voorzien was. Dit is ge komen, doordat de beklaagden, na wijdloopig overleg met hun advocaten gistermorgen hun houding gewijzigd en schuld bekend hebben. De jury was dan ook in enkele minuten terug om een formeel schuldig uit te spreken, waar na rechter Avory de strafmaat verkondigde. Clarence Hatry, de hoofdschuldige, werd wegens voortgezet bedrog en samenspanning om met listige kunstgrepen het publiek te be dreigen, veroordeeld tot 14 jaar dwangarbeid en uit anderen hoofde tot 5 jaar gevangenis straf en 2 jaar hechtenis. Deze vonnissen zul len echter parelle! loocen, zoodat door de veertien jaar dwangarbeid de vijf en twee jaar mede als geboet zullen gelden. Van de onderdirecteuren werd Daniels tot zeven jaar dwangarbeid, Tabor tot drie jaar dwangarbeid en Dixon tot vijf jaar dwang arbeid veroordeeld. Deze laatste krijgt uit an deren hoofde ook nog vijf en twee jaar, die ech ter samenvallen met de eerste vijf jaar. Clarence Hatry hoorde het zware vonnis als een man aan en boog slechts het hoofd, maar Tabor. wiens echtgenoote dezer dagen -i DE BANNELINGEN VAN MAROKKO. Thé&ter Cinema Américain. Als iemand met een revolver in de hand wordt aangetroffen bij het lijk van een pas vermoord persoon, is het dan niet verklaar baar dat men dien „iemand" van den moord verdenkt? Dit noodlot trof Alice Carroll, 'n danseres in een nachtlokaal te New-York. Zij was meer om haar schoonheid dan om haar capaciteiten door den eigenaar, den Baron, bevorderd in rang en toen hij zijn „loon" kwam opeischen, weerde zij hem af, dreigde hem te vermoorden als hij haar durf de aan te raken. Ontslag volgde enbij na op hetzelfde oogenblik wordt de Baron doodelijk getroffen door een van buiten-af gelost schot. De onbekende dader wierp den revolver door het raam, het wapen werd door Alice opgenomen en zij had het nog in de hand toen de politie kwam. Als ver moedelijke daderes werd zij gearesteerd en haar veroordeeling door de jury volgde na een felle aanklacht van den jongen nieuw- bcnoemden procureur-generaal. Niemand wist intusschen dat de doodslag was gepleegd door een handlanger van den bij de politie bekenden boef Marcus, die voor een moord gezocht werd en op zijn vlucht voor de justitie den Baron had beroofd, waarna deze de politie een sein had gegeven. Als straf daarvoor had Marcus hem laten doodschieten Hij z-lf vluchtte naar Marok ko, waar hij zich vrij kon gevoelen en waar hij een grootsch opgezet danslokaal opende. Het toeval wil dat ook Alice daar belandt na een avontuurlijke vlucht op den dag dat men haar naar de gevangenis zal overbren gen. Jimmy, die haar in stilte bemint, ont voert haar in een auto en begeleidt haar naar Marokko. Beiden treden in dienst van Mar- cus, die echter ten opzichte van het meisje ni t al te zuivere bedoelingen koestert. Eenigen tijd na het verdwijnen van het veroordeelde meisje wordt in New-y ork een man gevonden, die uit een auto was gewor- SM3 en daarna neergeschoten, blijkbaar door *tn bende, want de man had een papier op ïïhaKeUnsf, ter W€reld heett ^acht, wa« wal iiü e:n Paar dagen vrijgelaten deTman. Of de veroordeel- keneï f len trachten aan te tee nieTbèkend afzenden v*n dit bericht Nader meldt men: "P^'^de straffen is bovendien be deeldenfcV J 1 bvee jaar door de veroor- n harden arbeid moet worden verricht Lbt de maximumstraf, die alleen door man- "e" me.t wn zeer sterke constitutie lang h- a™™ 1 *'orden verricht. Hoofdret.rfer ze:de tot Hatry: *OTdt veroordeeld voor de meest ver bijsterende zwendel, die in de laatste 50 jaren van den handel in dit land J} bevlekt. Gij hebt dien zwendel begonnen door op groote schaal frauduleuze aandeeler uit te geven, waarvan niemand, bankiers enec enmakelaars, publiek, maar in het minst konden vermoeden dat zij niet echt waren en waardoor gij voor een bedrag van 795 000 oplichtingen hebt gepleegd. De gemeenten bwindon, Gloucester en Wakefield zijn opge licht voor een bedrag van 822.000. Ik kan mij geen erger vergrijp voorstellen dan dat waaraan gij u hebt schuldig gemaakt en leg u daarom de maximumstraf op". Alle veroordeelden hoorden het vonnis kalm aan. In zijn laatste pleidooi voor Hatrv had de K C Norman Birkett, clementie gevraagd. Hij deed de sensationeele verklaring, dat Giraldini het eerst had aangedrongen op de uitgifte van duplicaatcertificaten en er bij had gezegd, dat wanneer hiertoe niet onmiddel lijk werd besloten hij, Giraldini, zich ten huize van Hatry zou doodschieten daar hij de finan- cieele catastrophe niet kon afwachten. Hatry en de anderen gaven onder den indruk van deze woorden in een zwak oogenblik toe. De minister-president der Australische re geering heeft een dringenden oproep gericht tot de mijneigenaren, cm de mijnen in Nieuw- Zuid-Wales weer te openen, terwijl de mijn werkers opgeroepen worden, op den basis van de voorloopige arbitrale uitspraak, weer aan het werk te gaan. Hij wijst er op, dat de industrieele vrede niet kan worden verzekerd, indien er het ko- lenconflict niet aan beide zijden tegemoetko ming wordt betoond. Het is nog niet bekend, welke uitwerking de oproep van den minister-president zal hebben. De kapitein vermist. De Hamburg-Zuid-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij heeft van haar agent schap te uenos Aires het volgend telegram ontvangen: De Monte Cervantes is Donder dagavond om 21 uur snel naar stuurboord gekenterd. De zich nog aan boord bevinden de officieren hadden auwelijks tijd om weg te komen. Kapitein Dreer, die bij den onder gang van het schip op de brug stond, wordt vermist. Betreffende de kentering van de Monte Cervantes is bij de H.S.A.D. Gesellschaft van het Argentijnsche ministerie van marine een telegram binnengekomen, volgens hetwelk 't schip nog slechts met de bakboordschroef boven water uitsteekt Het ter assistentie ver trekken zusterschip, de Monte Sarmiento, zal waarschijnlijk op 27 Januari arriveeren. Na overneming van de 1100 passagiers en de ongeveer 400 man equipage alsmede van de bagage, hetgeen ongeveer een dag in beslag zal nemen, zal de Monte Sarmiento onver wijld de terugreis naar Buenos Aires aan vaarden en de geredden een der eerste dagen van Februari aan wal brengen. De levens middelen, die zich aan boord van de Monte Cervantes bevonden, konden nog tijdig in veiligheid gebracht worden. Alles werd naar Ushuaia vervoerd, zoodat daar dus voor de verzorging van de schipbreukelingen vol- den rug gespeld, waarop stond: zoo behan delen wij verraders. Deze man nu bekent stervende, dat hij den Baron heelt neerge legd, welke verklaring den procureur-gene raal veel onrust bezorgt, omdat hij nu moet erkennen dat hij Alice onschuldig heeft doen veroordeelen. Zoodra haar adres hem be kend werd, schreef hij haar, dat zij gerust kon terugkeeren, maar Jimmy ziet hier een valstrik in en op zijn aandrang besluit Alice niet te gaan, te meer omdat zij met dezelfde post bericht kreeg van het overlijden harer moeder. Dan gaat de rechterlijke ambtenaar haar zelf opzoeken en het gelukt hem over te halen mee te gaan. Juist staan de drie, want ook Jimmy zal meegaan, op het punt van te vluchten, als Marcus hen overvalt, waaruit hevige vechtpartijen voortvloeien, met als droevig gevolg, dat de dappere Jimmy wordt gedooa, maar ook Marcus zijn zondig leven eindigt. Dan gaan Alice en de procureur-ge- n.raal als een paar heen De rol van Alice wordt in deze film op een meermalen aangrijpende wijze gespeeld door Madge Bellamy, wier treffende spel hier reeds vaker is gezien. Janus de diender is een rolprent van heel ander genre. Zij brengt een politieman, die het steeds zoo weet aan te leggen, dat hij geen processen- verbaal behoeft te maken. Op een goeden keer wordt hij uitgestuurd naar Duitschland om «en van verduistering verdachten jonge man te halen en naar New-York terug te brengen. En dan komt een tijd van genieten voor onzen braven agent, hij gaat uit, krijgt kennis aan een Duitsche kellnerin en vergeet zijn arrestant, die er hem dan soms zelf aan herinneren moet, dat zij weer naar Amerika terug moeten. Met geweld moet de dienaar van den H. Hermandad op de boot worden gebracht, waar hij bericht krijgt van de on schuld van den jongeling, die alleen naar Duitschland was gereisd, omdat hij zijn lief je achterna wilde, die een Europeesche reis maakte. Een huwelijk volgt natuurlijk, niet alleen tusschen de twee jongelieden, maar ook tusschen den agent en zijn kellnerin, die ten slotte bliikt een zuster te zijn van den doende in voorraad is- Ook de bagage kon voor het grootste deel geborgen worden. De waarschijnlijk om het leven gekomen gezagvoerder kapitein Dreyer is 56 jaar oud en was sedert 1899 in dienst van de Ham burg Sud-Amerikanische Dampfschiff gesell schaft. In Maart van het vorig jaar werd hij commandant van de Monte Cervantes. De leiders van de Wurtembergsche democra ten zullen voor die bijeenkomst worden uit- genoodigd, waaraan ook de oud-vice-kanselier zal deelnemen. v. Payer heeft het partijbestuur meegedeeld nog slechts lid te willen blijven van de rijks- organisatie der democratische partij. V Payer en de democratische partij. Bose en tien anderen tot dwang arbeid veroordeeld. Dezer dagen heeft de democratische partij in Wurtenberg met een kleine meerderheid besloten met de D. Volkspartij tot de bestaan de rechtsche regeering van D.-nationalen en Centrum toe te treden. Deze stap wordt gerechtvaardigd met het betoog, dat deelneming: aan de rechtsche regeering niet geschiedt uit sympathie voor de D.-nationalen, maar in de "hoop tezamen met de D. Volkspartij bepaalde economische eischen in democratischen geest gemakkelijker te kunnen doorzetten. Met deze opvatting kan de grijze leider van de Wurtembergsche democraten, de 88-jarige Friedrich v. Payer, eere-voorzitter van de rijksorganisatie der democratische partij, zich niet vereenigen. Hij heeft zijn ontslag geno men als lid van de Wurtembergsche iandsor- ganisatie van de democratische partij. Daar bij heeft hij verklaard, dat hij tot dit besluit gekomen is door overwegingen van politieke eerlijkheid, welke hij onafwijsbaar acht. Te zamen met Friedrich Payer zijn zijn zoon Fritz, zijn dochter mevrouw MullerPayer en zijn schoonzoon uit de partij getreden. Payer heeft een jarenlange politieke car rière achter den rug. Sinds 1877 is hij met korte tusschenpoozen tot 1917 lid van den Rijksdag geweest, als vertegenwoordiger van de democratische denkbeelden. In 1917 trad hij in de keizerlijke rijksregeering als vice- kanselier. welke functie hij tot de revolutie heeft bekleed. Ook aan de Nationale Vergadering nam hij deel als democraat. In een bespreking- van het besluit van v. Payer om uit de Wurtembergsche partij te treden, constateert de democratische „Frankf. Z.", dat, wanneer een figuur als deze 82- jarige politicus tot zulk een stap overgaat, zijn woorden als een ernstige waarschuwing nieten klinken voor zijn democratische geest verwanten. De grocte algemeene beteèkenis van v. Payer's daad ligt in de vrijheid en de kracht van het besluit, dat hier een man van groote politieke bedachtzaamheid heeft geno men zonder zich te laten weerhouden door tactische overwegingen of eischen der traditie. Een man heeft hier gehandeld. Hij heeft zijn vrienden en naar te hopen is zijn geheele volk, schrijft de „F. Z", een voorbeeld gegeven van manlijke vastberaden heid, geleid door zakelijke overtuiging. De „Dem. Zeitungsdienst" verneemt, dat het rijksbestuur van de D. democratische par tij zich op zijn a.s. vergadering (15 Febr.) zal bezig houden met de toetreding van de democraten tot het Wurtembergsche kabinet. door hem gehaten collega Schultze. Een filfn met zeer veel vermakelijke situa ties, die uitstekend gespeeld werden en daar door meermalen hartelijk deen lachen. Verder brengt het programma nog een klucht en een welverzorgd Fox-nieuws. MANOLESCU, DE KONING DER OPLICHTERS. De zwendelaar ontdekt ir. het A. B. T.l Ziezoo! We gaan straks ons week-end houden met een goed gevulde beurs! We hebben gisteravond n.1. den koning der oplichters nagejaagd als volslagen detec tives en het is ons gelukt, den misdadiger ge vangen te nemen. Zoodoende maken we thans aanspraak op de 1000 gulden belooning, waarvan op de biljetten deze week melding werd gemaakt. Toch viel het niet mee, den oplichter te pakken te krijgen. In talrijke vermommingen verscheen hij te Parijs, Milaan, in Amerika en Australië, in Noord en Zuid, ijl Oost en West. Kortom, Manolescu was steeds daar, waar men hem niet verwachtte. En het was ons waarschijn lijk niet gelukt, hem gevangen te nemen, als niet een vrouw in 't spel ware geweest, een vrouw wier liefde voor Manolescu in haat verkeerde. En toch was het ons even bang te moede, toen we Manolescu overvielen. Het trof al ongelukkig, dat het Oudejaarsavond was. En het was nog tragischer, toen we zagen, dat de koning den oplichters zijn slecht leven veranderd had en nu gelukkig met een lief vrouwtje een echt huiselijk leven leidde. Het was hard, die twee gelukkigen te moeten scheiden, maar de wet is onverbidde lijk en dus deden we onzen plicht De koning der oplichters! Het is een van de boeiendste filmwerken, die we den laatsten tijd zagen. En de span ning zit er reeds direct in. We zien, waarom Manolescu oplichter wordt, we zien, hoe hij te werk gaat. hoe hij kostbaarheden steelt met een ongelooflijke handigheid. We zien hem worstelende met een concurrent, vechten- Chandra Bose en Kiransankar Roy, onder scheidenlijk voorzitter en secretaris van het bestuur van het provinciaal Congres van Ben galen, en tien andere vooraanstaande leden van het Congres, zijn tot éné jaar dwangar beid veroordeeld wegens opruiing en samen zwering in verband met een betooging in het Zuiden van Calcutta ter gelegenheid van de viering van den „dag der politieke slacht- offerrs". Waarom Patel niet aftreedt als voorzitter der Wetgevende Ver gadering. Met een enkel woord hebben wij reeds mede gedeeld, dat Patel, de voorzitter der Indische Wetgevende Vergadering, in weerwil van ster ken druk, door de nationalisten op hem ge oefend, geweigerd heeft om als zoodanig af te treden. Uit nadere berichten aan de En- gelsche bladen blijkt, dat Patel van zijn hou ding in de Wetgevende Vergadering verant woording heeft gedaan. Hij herinnerde er aan, dat hij in de laatste paar jaren meermalen had verklaard, dat hij sedert zijn verkiezing als voorzitter had opgehouden tot eenige partij te behooren. Hij had op andere tijdstip pen om bepaalde redenen willen aftreden, doch zijn vrienden hadden hem steeds over reed, dat hij het land beter kon dienen, wan neer hij als president in functie bleef. Hij was van meening dat de president boven alle par tijen diende te staan en hij zou het in nem gestelde vertrouwen beschamen, indien hij toe stond dat zijn gedrag werd beïnvloed door een partij in of buiten de Vergadering. Dit begin sel, zoo meende hij moest en zou standhou den onder alle regeeringsvormen. Patel was van meening dat hij als het werk, dat hij in de afgelocpen vier jaar had verricht, zou te niet doen, indien hij, gehoorzamend aan het bevel van het Nationaal Congres, zijn ontslag zou vragen. Patel verklaarde verder, dat hij had ge poogd een compromis in het Congres tot stand te brengen, doch daarin niet was ge slaagd. Het was, zoo zeide hij, wellicht nbg niet te laat om door geven en nemen, een formule te vinden, die voor alle partijen aan nemelijk was. Gandhi tast in het duister De dichter Tagore heeft een bezoek ge bracht aan Gandhi en hem gevraagd, wat hij dit jaar precies dacht te doen. Gandhi ant woordde hierop het volgende: Ik denk dag en nacht aan één stuk door, doch ik heb nog geen licht kunnen ontdekken in de mij omrin gende duisternis. In een artikel in het blad „Jong-Indië" zegt Gandhi: Wat ik ook doe, of wat ook ge- beure, mijn Engelsche vrienden kunnen mijn woorden gelooven, dat ik, hoe ongeduldig ook om de dienstbaarheid aan Engeland te verbreken, toch geen vijand ben van Groot- Brittannië. DUITSCHLAND. ONTEVREDENHEID TE WORMS. Sinds geruimen tijd is de economische en financieele toestand van de stad Worms (Hes sen) zeer moeilijk. In de st§d zijn groote leer fabrieken gevestigd, die zwaar gebukt gaan onder de langdurige handelsdepressie, zoo dat duizenden arbeiders moesten worden ont slagen. Daar het aantal werkloozen verhoogd wordt door de malaise, welke ook bij andere bedrijven heerscht, zijn de sociale lasten voor de stad vrijwel ondragelijk geworden. In de vorige week is het, zooals men weet, tot botsingen gekomen met de werkloozen, waarbij één doode en talrijke gewonden vielen Een en ander heeft er niet toe bijgedragen om de toch reeds hoogstzenuwachtige stemming te verbeteren. de tegen de bekoorlijke vrouw, die hem in haar netten gevangen heeft. En we zien hem als patiënt in een zieken huis, verpleegd door een allerliefst verpleeg stertje, dat hem geestelijk en lichamelijk ge neest. En we zien het slot, dat typeerend Duitsch is, een slot, waarin de Weltschmerz over- heerschend is. Prachtig spel van de hoofdpersonenwaar van we vooral Iwan Mosjoukin, Brigitta Helm en Dita Parlo noemen. Zij drieën spelen een zeer fijn spel, dat iedereen moet bekoren. Trouwens het zijn alle drie bekende fuguren die voor een goede, beschaafde vertolking zorgen. We kunnen deze film, die we uiteraard niet beschrijven, dan ook warm aanbevelen. Men geniet van prachtig spel, van een boeienden inhoud, van liefde en van haat. En men gaat de zaal uiterst tevreden verlaten! HET HOOGSTE VERLANGEN. Victoria Théater. Om gelukkig te eindigen behoeft een film nog juist niet Hollywoodmade te zijn, althans de film die deze week in het Victoria Théater loopt, wordt niet zoo plotseling afgebroken als we dat van vele Europeesche films gewoon zijn. Over den inhoud kunnen we kort zijn, het is een variatie op het bekende thema van de schoone Russische emigrante. Deze vrouw is nu eens niet een door de bolsjewiki verjaagde grootvorstin, maar een danseres die in een gevecht tusschen rooden en witten van haar zoontje Paul gescheiden wordt. Maja (Alga Tschechowa) gaat Paul zoeken, dwaalt door Polen om eindelijk in Parijs te komen, waar ze op de wel bekende manier bij een Seinebrug een eind aan haar leven wil maken. Echter daagt er een redder op in den persoon van den schilder Gaston Leraux. Zal ze haar kind terug krijgen? Voor het zóóver is, tracht één harer vroegere minnaars, een laag individu, den kleinen Paul te ontvoeren is span- Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet dan kunt gij'dit geheel voorkomen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL Onder de kleine burgerij schijnt er toene mende ontevredenheid over te heerschen dat terwijl ter bezuiniging verscheiden amotena- ren en beambten van de gemeente zijn ontsla gen, de salarissen van de hoogere ambtenaren onveranderd blijven, waarvoor men den bur gemeester verantwoordelijk stelt. Thans heef» deze besloten zijn ontslag te nemen, welk voorbeeld gevolgd is door zijn beide onder- burgemeesters. EEN PARIJSCH PROCES Amoureuze perikelen eener vedette De bladen noemen het een „delicaat pro- ces", dat dezer dagen voor de derde kamer der civiele rechtbank is voor .geweest. Jane Aubert, de bekende revue-artiste, heeft echtscheiding aangevraagd, omdat haar echt genoot, de Amerikaan Nelson Morris, haar verbiedt op te treden. Toen de heer Morris een jaar geleden Jane Aubert huwde, had zij hem, naar hij beweert, plechtig beloofd het tooneel vaarwel te zeggen. Doch zij hield zich met aan de belofte en treedt op het oogenblik in een Parijsche musichall op, zeer tot mis noegen van haar man, die in de eerste plaats een schadevergoeding van twee-duizend francs eischt van de directeuren vap de music-hall, en voorts de zekerheid, dat zij zijn vrouwen zullen verbieden langer op te treden op straffe van een boete van 5000 'francs per dag. De advocaat van den heer Nelson Morris verklaart, dat Jane Aubert krachtens de nieu we wet van 30 Augustus 1927 Fran^aise is gebleven ondanks haar huwelijk met een Ame- rikaan. De Fransche vrouw kan zonder mach tiging van haar man geen contract sluiten, vandaar dat de door Jane Aubert aangegane overeenkomst onwettig is. Het bewijs hiervooi is dat Sarah Bernhardt, toen zij ui 1888 gaarne een contract met het Théatre Porte- Saint-Martin verbrak, zich door haar toen- maligen echtgenoot, Damala, liet verbieden om op te treden. Den lOen Februari zal de rechtbank uit spraak doen, aldus voor het eerst sedert de wet van Augustus 1927 recht sprekend over de rechtspositie van een met een buitenlander, gehuwde Fransche vrouw. Jane Aubert wordt verdedigd door Paul- Boncour, den bekenden socialistischen politi cus, die meer en meer, ondanks zijn socialis me, door ex-koningen en vorstelijke en mon daine persoonlijkheden voor de verdediging hunner belangen wordt gezocht. In afwachting van deg erechtelijke beslis sing krijgt Jane Aubert 25.000 francs per maand van haar man uitgekeerd! DE VERKOOP EENER VROUW. De plaatselijke politie te Charolles in het departement Saöne-et-Loire heeft de handen vol met het oplossen van echtelijke moeilijk heden in een Zigeunerkamp. Een der Zigeuners had een vurige liefde opgevat voor de vrouw van een kameraad Hij stapte op dezen toe, vertelde hem wat het geval was en bood aan de vrouw voor 100 francs van hem te koopen. De echtgenoot, die de vrouw goed kende, vond dit een be hoorlijken prijs en de koop werd gesloten. Een paar dagen later betreurde de nieu we heer en meester zijn koop. Hij beweerde het slachtoffer te zijn van valsche voorspie gelingen. De vrouw was onaangenaam en heerschzuchtig, en liefst was hij haar zoo gauw mogelijk weer kwijt. Bovendien had hij graag zijn 100 francs terug. Maar daar voelde de eerste echtgenoot niets voor. Desnoods wilde hij de 100 fres. restitueeren, maar de vrouw terugnemen, daar dacht hij niet aan! Het kwam tot een vechtpartij, waarbij be halve de beide mannen, ook de vrouw de oorzaak van alle moeilijkheden werd gc wond. Zes vechtersbazen werden gearresteerd nende slede-ren. Bijna heeft hij zijn doel om het kind over de Russische grens te brengen bereikt, maar tlan zakt de slede door de dunne ijskorst. En de Parijsche schilder toont, dan dat hij nog iets anders kan dan schilderen. Na een tocht over de ijs- schotsen, die sterk aan Eliza's vlucht in „De Negerhut" doet denken, weet hij Paul te redden; moeder en zoon zijn weer vereenigd ener is nu een „Dritte im Bunde"en haar hoogte punt bereikt „Het Hoogste Verlangen" ongetwijfeld in de slede-ren, welke adembenemend spannend is en een mooi staaltje van wat de filmkust in dezen bereiken kan. Jammer genoeg is ook deze, overigens zoo goede film, niet geheel vrij van een weinig sentimentaliteit, terwijl boven dien in enkele der eerste acten de kunst soms wat geforceerd is, hetgeen bewijst dat men in tegenstelling met het verfoei- speciaal op Kunst (met een hoofdletter!) de Amerikaansche money-making zich is gaan toeleggen. In het bijprogramma de sportfilm „Wat de wind vermag" en de zeer komi sche 2-acter, „Kostschool-avonturen", aangevuld met de geluids-éénacter waar in de mandoline-virtuoos Bernarde de Race een drietal liedjes speelt, is dit programma weer waard om door ieder een gezien te worden. ALLE BIOCOOPMUSICI TE GRONINGEN ONTSLAGEN. Door aanschaffing van geluid- filmapparaten. In verband met de aanschaffing van geluid film-apparaten hebben de musici van alle bi oscopen te Groningen hun ontslag gekregen. De bioscoopdirecteuren moesten deze ge luidfilmapparaten aanschaffen, doordat een nieuwe regeling bepaalde, dat het personeel eens per week vrij moet hebben. Zij hebben thans besloten de apparaten geregeld te ge bruiken, zoodat de musici overbodig u#» geworden.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9