Wekelijksch Overzicht Provinciaal nieuws De IJsbaan kwestie. van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. Met tcotscii constateerde hij dat de bouw- blokken van Rochdale zooveel schooner en ruimer zijn dan de woningen, die in d:n loop der jaren zijn gebouwd aan de Landstraten, L'itenboschstraat enz. Hoewel spr. en de zijnen zich altijd op het standpunt hadden gesteld, dat de woning wet voor allen gelijkelijk meest worden uitgevoerd, dat dus het bouwen van woningen strikt neutraal meest geschieden, waren de arb:iders zelf tot bouwen overge gaan, omdat van andere zijde een zekeren greeps-woningbeuw werd uitgevoerd. De ar beiders hadden niets aan dien woningbouw, omdat voor hen altijd gestreefd is naar het zoo klein mogelijk bouwen van de noodig ge achte huizen, die dus slechts aan de noodza kelijkste eischen voldeden. In verband hier mede wekte spr. op om de vereeniging te blij ven steunen, opdat zij in de toekomst nog Bteer voor de gemeenschap kan zijn dan tot nu toe. (Applaus). Hulde aan het bestuur. De heer N. S c h a t s bracht namens ver schillende leden dank aan het bestuur voor de tot hiertoe gevoerde leiding, welker deug delijkheid wel blijkt uit 'tgeen tot stand is ge bracht door den voorzitter in den Raad en door andere bestuursleden op hun terrein. "Met groote waardeering getuigde spr. voor al dat werk, waarvan hij hoopte dat het be stuur dit zal willen voortzetten in het be lang der arbeiders en 'van de gemeenschap. Namens de bewoners overhandigde spr. on der daverend applaus der aanwezigen, aan elk der drie leden van het dagelijksch bestuur een bloemenmand, waarmee een hulde aan het heele bestuur, inclusief den architect, was bedoeld. Met een kort woord betuigde de heer Westerhof, mede uit naam van de andere bestuurders, dank voor deze spontane hulde, die bijzonder op prijs werd gesteld. Het verdere van den avond was gewijd aan tooneel, zang en cnclama- |.tie. Allereerst traden op het tooneel Huib Orizand en Adolf Bouwmeester, voor het spelen van de transformatieschets „Einde lijk vrij" van Herm. Heijermans, waarin eerstgenoemde den gevangenis-directeur speelde en de ander de rollen van de vijf ge vangenen vertolkte, die gratie hadden gekre gen. Onder groote aandacht werd het stuk gevolgd en groote waardeering is gevoeld, .vooral voor Bouwmeester, voor de wijze waarop hij de vijf gevangenen voorstelde, die zoo verschillend reageeren op het gratie-be- jsluit. Eén ding is ons opgevallen, n.1. dat, Tioewel de gratie verleend was door den nieuwen koning, de juiste datum (25 Jan. 1930) werd genoemd. Elke historische juist heid is hieraan vreemd. Overigens hebben wij niets dan lof voor wat beide bekwame tooneelisten presteerden. De gevangenis-directeur toonde zich een mensch, die zich kon verplaatsen in den ge 'dachtengang der gevangenen en hen volko men begreep. Grooten bijval verwierven de heeren .Bouwmeester en Orizand ook met het spel Jin één bedrijf „Lord Spleen" van Richard 'Oswald, een interessant verhaal van een dief, die een anderen inbreker voor den huis-eige- jnaar aanziet en dan natuurlijk bedrogen wordt. De befaamde concert-zangeres, mevr. Sietske Bolten, heeft met een zevental Duit- sche en één Hollandsch liedje (van Cath. van Rennes) bewezen, dat de verwachtingen, die ten aanzien van haren zang gekoesterd werden, niet te hoog gespannen waren. Aan het applaus kwam bijna geen einde, vooral toen eerst namens een onbekende en later nog door den heer Westerhof, namens de 'jiïbileerende vereeniging, bloemen werden 'aangeboden. De heer P. A. Blaauw begeleid dc haar zeer verdienstelijk op den vleugel. Een we: zaam aandeel in het welslagen van den avond heeft ook gehad de heer G. Dumont, dichter-zanger. En conferencier, mogen we wel zeggen, want zijn „babbel tjes" waren ook heel aardig. Zoowel hiermee als met zijn liedjes wist hij rake dingen te zeggen op een wijze, die allen tot gretig luisteren dwong. Zeer zeker was het heele programma van den avond aar. rekkelijk en het was met in stemming van ade aanwezigen, dat de heer Westerhof de verschillende rcutanten dank- ite voor het gebodene, waarmee zij een avond hadden gegeven van hoog kunstgenot. Een geanimeerd bal, onder leiding van den heer K. van Thijn, hield de danslustigen uit het gezelschap nog geruimen tijd gezel lig bijeen. „The WillylBand Bley" (sterk vier personen) zorgde voor uitstekende muziek. VEREENIGING VAN V. D. RAADS LEDEN IN DEN KIESKRING „DEN HELDER". Zaterdagmiddag hield bovengenoemde ver eeniging haar jaarvergadering in het café Central alhier. Hoewel er bij het aanvangs- uural heel weinig leden aanwezig waren, werd dit geleidelijk beter, zoodat de verga dering tenslotte nog goed bezocht kon worden genoemd. De voorzitter, de heer A u k e s, opende de vergadering met de gebruikelijke woorden van welkom en memoreerde in het kort de levensgeschiedenis der jonge vereeniging in het afgeloopen jaar. Daarna las de secretaris, de heer Herin- g a, de notulen der vorige vergadering voor, welke zeer uitgebreid en zeer overzichtelijk waren. Ze werden natuurlijk onveranderd goedgekeurd en geteekend. Vervolgens kwamen eenige mededeelingen ter sprake. De belangrijkste daarvan was wel, dat eenige V. D. leden kennis gegeven hadden van de wijziging in het reglement, waardoor ook burgemeester en oud-burgemeesters lid der vereeniging kunnen zijn. Het Jaarverslag was deze keer in zoover van bijzonder belang, omdat het het leven van het eerste vereeni gingsjaar der jonge club schetste. Na eenige vergaderingen en voorbesprekingen werd den -lOen Nov. 1928 de vereeniging opgericht. Een reglement werd vastgesteld en een be stuur gekozen. In het jaar 1928/29 werden twee cursussen gehouden, die om haar lezingen en beschou wingen zeer leerzaam waren. Den 7 :a Dec. '29 werd op een alg. vergade ring besloten toe te treden tot de Ned. Vereeni ging van V. D. Raadsleden. Toen werd ook het reglement gewijzigd in dien zin, dat voor zitters, die lid van de V. D. partij zijn, lid der vereeniging konden worden. Tenslotte werd een commissie van deskun digen benoemd, bestaande uit de heeren Aukes, Cloeck en v. Mever. Ook naar buiten trad de vereeniging op. Zoo werd aan Ged. Staten een adres gezonden betreffende de kwestie-district-schoolartsen, van welk adres zeer zeker nota is genomen. Het jaar 1929 zag 14 nieuwe leden tot de vereen, toetreden, waartegenover slechts 1 lid bedankte. Het keurige jaarverslag gaf geen aanlei ding tot opmerkingen van eenige beteekenis en werd dan ook onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Rekening en verantwoording pen ningmeester. Een commissie tot nazien der bescheiden van den serc.-penn. vond de boeken in volko men orde. De ontvangsten bedragen op 1 Jan. 1930 95.10 en de uitgaven 82.3914. Het batig saldo was dus op 1 Jan. 1930 12.7014. Bestuursverkiezing. Door het bestuur was een rooster van af treden opgemaakt, voor de bestuursleden. De eerste, die aan de beurt van aftreden was, was de voorzitter, de heer Aukes. Met algemeene stemmen werd de aftredene weder herbenoemd en deze nam de herbenoe ming weer aan, daarbij dank zeggende voor het genoten vertrouwen. Rondvraag. Was het vorige deel van de agenda vlug af gehandeld, met de rondvraag werd het an ders. De heer v. Mever wees op het groote be lang, dat de cursusvergaderingen hebben. Echter drong spr. er op aan, dat deze cursus sen zooveel mogelijk na een alg. vergadering zouden worden gehouden, zulks om kosten er. tijd uit te winnen. Mej. C a r e 1 s zou de contributie op de jaarvergaderingen geïnd willen zien. Dat spaarde inningskosten uit. De heer v. L o o roerde een belangrijk vraagstug aan, n.1. De salarissen van gemeente-ont vangers. In een uitvoerig betoog zette spr. uiteen, dat de gemeente-ontvangers minder werk hebben gekregen, nu de gem. inkomstenbelasting niet meer door hen geïnd wordt. Nu doet zich het geval voor, dat zoo'n ambtenaar er eenige „baantje" bij krijgt. Daar is niets op tegen. Maar waar spr. wel tegen opkwam, was, dat die baantje gesalarieerd werden met 400 per stuk. Nu zegt men in den Helder, dat men ver plicht is voor die bijwerkjes salaris te geven. Spr. vond dat vreemd en had gaarne ophel dering. De heer Kooiman beantwoordde dezen spreker. Spr. herinnerde zich, dat toen de salarissen der ontvangers verlaagd zouden worden, omdat hun werk verminderd was, de Ged. Staten op de gedachten kwamen, de functionarissen andere werkzaamheden op te leggen. Er is echter in dat college nooit spra ke geweest, dat daarvoor extra betaald moest worden. Trouwens, daarover hebben Ged Sta ten niet te beslissen. Dat doet de gemeente raad, die stelt de salarissen van de ambtena ren vast. De Ged. Staten hebbn nooit gezegd: Gij moet, welgij kunt. Spr. raadde den heer v. Loo aan, eens in zage te vragen van den betre, lenden brief. v. Loo merkte op, dat Ged. Staten erken- ken, dat de werkzaamheden van gemeente ontvangers verminderd waren. Trots die ver mindering werden de salarissen van de ont- vanges verhoogd. De heer K o o i m a nEr is over deze zaak veel te doen geweest. En inderdaad schijnt er eenige tegenstrijdigheid te zijn in het stand punt van Ged. Staten van nu en van eenige jaren terug. Dat kan natuurlijk, omdat de ver kiezingen een samenstelling van het college komen veranderen. Er is verandering gekomen in het werk van den ontvanger. Échter, die veranderin gen hebben ook wel meer werk meege bracht, zooals bijv. de schoolgeldregeling. Deze is veel ingewikkelder geworden. Er was echter nog een andere overweging bij Ged. Staten, om de salarissen van ont vangers te verhoogen. Er was toch altijd nog eenig verband tusschen burgemeester, se cretaris en ontvangers-salarissen. Werd het eene verhoogd, dan bleef het andere niet achter. De zaak is z:er algemeen bekeken. Men heeft geredeneerder is rede om te ver hoogen, en er bestaat geen reden om de ont vangers daarin deze keer eens niet te laten deelcn. De heer v. Mever maakte de opmerkiug, dat de ontvanger minder werk doet. Dat is zeker. Maar, vroeg spr., heeft de gemeente nu niet het recht, om hem andere functies op te leggen, zonder dat daarbij salarisverhoo- ging te pas komt? Daar heeft de gemeente zeer zeker het recht toe. De heer Koomen: Het moet niet zoo zijn, dat als een hoofdambtenaar er wat bij doet, dat dat dadelijk betaald moet worden. Een ambtenaar moet loyaal zijn. Zeker, hij moet een behoorlijk salaris genieten, maar van hem mag verwacht worden, dat hij doet, wat redelijk geëischt kan worden Zoo wei nig mogelijk ambtenaren,-maar die er zijn ook goed betalen, is spr.'s leuze. De voorzitter sloot daarna deze dis cussie, terwijl hij wees op het nut van zoo'n rondvraag. De schoolartsen-kwestie Dc heer De Boer kwam daarna met het vraagstuk der district-schoolartsen. Spreker vond de regels niet goed, waarbij gemeenten, die reeds een schoolarts hebben, geen subsi die zouden krijgen. Dat is een fout, die zoo spoedig mogelijk hersteld moet worden! De voorzitter antwoordde, dat men deze kwestie reeds onder de oogen gezien heeft. Verder wist spr. mede te deelen, dat Noord-Holland in 5 districten verdeeld zal worden. Deze districten worden dan zeer groot, maar men wilde daarmee moeilijkhe den vermijden. En zouderv dan meer school artsen in één district kunnen komen, zoodat men in de gelegenheid zou zijn den arts zij ner keuze (politieke of godsdienstige) te raad- en. heer v. M e v e n vertelde vervolgens, hoe men er in Zaandam over dacht. Daar kreeg men den indruk, dat de schoolartsen- beweging hard op weg was om te misluk ken. De districten zijn veel te groot. Dat be zwaar is ook gemaakt door het hoofd van de G.G.D. in Zaandam. Er is eenige dagin geleden een vergade ring geweest, waar leden van omliggende gem. samenkwamen, om over deze kwes tie te spreken. Er is toen betoogd, dat de beste manier zou zijn, om de districten voor een schoolarts samen te doen vallen met de ressorten, waaronder besmettelijke ziekten en ontsmettingsdienst vallen. De vergadering voelde daar zeer veel voor. En ook spr. voel de voor dat idee. Volgens hem hebben de Ged. Staten zich door de kerkelijke partijen leelijk op een zij weg laten leiden. De heer Kooiman merkte dan op, dat het hier gaat om de kwestie der subsidie aan die gemeenten, die reeds een schoolarts heb ben. Een bepaalde beslissing hebben Ged. Staten nog niet genomen. Maar ook spr. is niet voor het idee der Ged. Staten. De kwes tie is zoo: Men moet districten vormen. Er zijn centrumgemeenten, die reeds een school arts hebben. Zulke gemeenten zijn in de ge legenheid om te zeggen: We zijn bereid me de te werken, maar dan moeten Ged. Staten ook ons financieel verlichten. Dat is volkomen zuiver. Maar vooral die gemeenten mee ten op haar qui-vive zijn. Er is van R.K. zijde te kennen gegeven, dat er in elk district een R.K. schoolarts moet zijn. Van die zijde is anders geen mede werking te verwachten. Daarom wilde men groote districten, omdat dan meer dan één arts werk heeft. Is daar dus veel voor te zeg gen om allen hun zin te geven toch moeten de districten niet t" ';root zijn ook. De heer v. Mever: De R.K. willen een arts hebben voor hun eigen scholen. Dat is onzin. Wij hebben heusch geen bezwaar, dat onze kinderen door een R.K. arts onder zocht werden. Trouwens, zoo erg is het met de R.K. ook niet. Echter, de bisschop van Haarlem heeft het gelast en dus moeten de R.K. wel. De voorzitter wenscht ook nog het een en ander te zeggen. Hij krijgt o.a. het Prov. Blad. Spr. zal onmiddellijk een be stuursvergadering beleggen, als dat blad komt, om eens te bespreken, of een alg. ver gadering noodzakelijk is. Ook spr. dringt er op aan, toch vooral op zijn qui-vive te blij ven! Spr. betreurde het, dat het uitsluitend gevaar loopt door de vasthoudendheid van de menschen van het bijz. lager onderwijs. Nadat hog eenige oogenblikken gedebat teerd was over de percentages die Rijk, Prov. en Gemeenten zouden moeten betalen, achtte de voorzitter dit punt voldoende belicht en sloot de discussie met de opmerking, dat men op moet passen. Na nog enkele kleinere op merkingen, waarbij o.m. gevraagd werd of het niet wenschelijk was, dat de vereen, een abonnement nam op het Prov. Blad, sloot de voorzitter de vergadering met den dank voor de prettige samenwerking onderling, in de hoop op niet minder aangename besprekin gen in den vervolge. Dadelijk daarna werd het woord gevoerd door den heer v. M e v e n uit Zaandam, die het onderwerp Gemeentelijk Grondpolitiek behandelde. De eerste vraag in deze kwestie is deze: Waarom moet de gemeente grond aankoo pen? Verschillende redenen zijn daarvoor: le. Voor haar eigen dienst. Maar in de laatste 15 jaar is ook voor woningbouw zeer veel grond door de ge meente meest aangekocht. De na-oorlogsche jaren eischten dat. Er moest en er moet ge bouwd worden. Ook met het oog op de wo ningwet moest de gemeente zorgen voor nieuwe woningen. In elke gemeente moet deze grond ge kocht worden om te bouwen. Ook het ver keer eischt, dat de gemeente grond koopt. De wegen moeten verbreed worden, panden ontruimd enz. enz. Telkens moest dus terrein aangekocht worden. In een groote gemeente is het noodzake- jijk, dat de besturen rekening houden met d» industrie, zoodat de bevolking gelegenheid krijgt, arbeid te verrichten. Zaandam bijv. moet zorgen, dat de haven werken goed zijn. Een zeer conservatieve raad zou daar kwaad doen. Het gemeentebestuur moet dus het oog hebben op terreinen, die voor het leven van een gemeente noodzakelijk zijn. De gemeente moet zorgen voor haar in woners. Ze moet zorgen bijtijds haar oog ge richt te hebben op gronden, die ze t. z. t. noodig heeft. Maar wat zij zal koopen moet geheim blijven, om speculatie te voorkomen. Vandaar, dat elke gemeente goed doet, aan de hand van het uitbreidingsplan die gron den in handen te krijgen, die in dat plan liggen. Dan wordt die grond niet veel t; duur verkocht wat in het belang is van de gemeentenaren zelf. Hoe moeten die gronden gefinancierd wor den? Als de gemeente grond wil hebben, en er is geen geld, dan moet ze dat leenen. Als de gemeente dan in het bezit komt van groote, uitgestrekte terreinen, hoe moeten die gron den dan beheerd worden. Er moeten leeningen gesloten worden Het is een zaak van wijs beleid, dat de ge meente niet te duur koopt. En de rente moet betaald worden. Als de grond bouwrijp ge maakt is, kan men die verhalen op de bou wers. Dan lijdt de gemeente daar geen scha de bij. Iets anders is het met grond, die jaren lang blijft liggen. Deze kost steeds meer Immers, de rente moet betaald worden, elk jaar weer. Die grond wordt steeds duurder. Men moet dus zoo koopen, dat de prijs niet achteruit loopt. Als de gemeente te groote terreinen aan koopt, dan loopen de financiers gevaar. Er zijn dus grenzen, die voor elke gemeente anders zijn. De gemeente mag niet boven haar kracht koopen. Voorzichtigheid is dus geboden! Amsterdam heeft zijn grondaankoop zoo uitgebreid, dat ze voor het nageslacht een erfenis nalaat van groote beteekenis. Ook Maassluis verkeert in die gelukkige omstandigheid. De gemeenten mogen geen winst maken. Dat is niet in het belang van de gemeente naren. De financiën moeten dus niet te zwaar beladen worden door den grondaankoop. Als een gemeente terreinen noodig heeft, dan moet ze die koopen, ook al ligt die grond eenige jaren braak. Maar als de aan koop een algemeen belang is, moet gekocht worden. Moet de gemeente de gronden, die ze heeft in erfpacht uitgegeven of verkoopen Als de grond in erfpacht wordt uitge geven, en het blijkt, dat de gemeente die grond niet meer noodig heeft, dan is dat verkeerd. Dan moet ae grond verkocht worden. Dan kan de gemeente zich ontlasten van de schuld, heeft dan weer geld, om nieuwe gronden te koopen, of voor andere doeleinden. Spr. zienswijze over erfpacht en koop is, dat de gemeenten terreinen die zij niet meer noodig heeft, moet verkoopen. Maar terrein, dat men t. z. t. noodig heeft of noodig zal hebben, moet men vast houden, ook al wordt daar voorloopig eenig verlies gHeden. Er zijn dus twee soorten grond. Het gebeurt dikwijls, dat de gemeente pan den of grond duur moet koopen. omdat ze die noodig heeft. Dat is verkeerd. Spr. vatte zijn conclusies als volgt samen. De waarde van den grond moet grooter worden, anders zullen de kosten van de ge meente te groot worden. Het is daarom verstandig, grond, die men niet meer noodig heeft, te verkoopen om kapitaal vrij te maken. Wij V. D., aldus spr., moeten ons wachten, om te laten meedoen met soc. grondbeleg- ging. In elk bijzonder geval moeten wij naar doelmatigheid beslissen. De soc.-dem. zijn het met ons niet geheel eens. Daar is een drang, om zooveel mogelijk in erfpacht uit te geven Hun doel is: grond aan de gemeenschap. Wij moeten echter een middenweg zoeken. Zooveel mogelijk moet men grond in beslag nemen in het belang van de gemeenschap om grondspeculatie te voorkomen. Men moet voorzichtig zijn de financiën niet te zwaar te belasten, waardoor het budget zoo zwaar wordt, dat alle sociale arbeid achter moet blijven bij de druk van overbe lasten door den grond. Wij moeten niet alles in erfpacht geven, maar elk geval zelfstandig beschouwen. Heeft de gemeente de grond voor zich zelf noodig, dan moet zij die vasthouden. Zijn er gronden, waarvan de gemeente geen voordeel meer aan heeft, maar die de ge meente reeds gekocht heeft, om ze uit de handen van grondspeculanten te houden, verkoop ze dan. Daar komt bij, dat de kapitalisten eerst 'kijken naar de schulden van een gemeente en niet naar de bezittingen. De gemeente moet dus grond aankoopen en over de vraag erfpacht of verkoop zegt spr. handelen naar omstandigheden en hier in geen dogma volgen. Uit het debat bleek, dat de leden het alge meen met den inleider eens waren. De heer De Boer merkte ook op, dat men naar omstandigheden moet handelen. De heer Schermer vond ook, dat de kleine gemeenten er een groot belang bij hebben, dat men uitkijkt. Spr. betreurde het, dat er zoo weinig geheim gehouden wordt. Daaraan is weinig te doen. De heer Kooiman meende, dat men niet zoo sterk moest staan op de erfpacht. De soc.-dem. willen erfpacht. Maar dat is niet juist. Men moet handelen naar omstandig heden! Opgemerkt werd nog dat woningbouwers beter bouwen dan vereenigingen en dat de gemeente voor haar takken van dienst de ter reinen bijtijds in haar bezit moet hebben. De voorzitter dankte daarna den spreker voor zijn inleiding en sloot daarna de ver- gadering. HEILOO. Het fusie-voorstel verworpen. jn het bestuur der Heiloosche vereeni- ging zullen Alkmaarsche leden worden gekozen. De vergadering van de „Ijsbaan Heiloo" waarin de fusie met Alkmaar besproken zou worden, werd Vrijdagavond in „De Rusten de Jager" gehouden en was goed bezocl*. Tegenwoordig 41 personen (bij de laatste stemming 42 personen). De voorzitter, jhr. H. van Foreest, opende en dankte voor de groote opkomst. Spr. stel- de voor om de notulen uit te stellen en me- moreerde het verloop der vorige vergadering. In principe is het besluit tot fusie er doorge komen, los van de 11 punten. Nadien is in Alkmaar een vergadering gehouden die slecht was bezocht en daarin is tot fusie besloten. Spr. had van het ver loop van die vergadering geen prettigen in. druk. Wij wilden samen werken, doch op het ultimatum dat was gesteld, spr. meende me dewerking vóór 16 Januari, zijn wij niet in gegaan en de datum der vergadering was op 24 Januari bepaald. Het bestuur zal de punten die nu worden behandeld toelichten en verzocht de discussie te bekorten. De heer Boersma (Alkmaar) zeide, dat hij de vergadering te Alkmaar had bijgewoond. De opvatting van den voorzitter over die ver gadering is niet juist. De termijn is gesteld om dat men meende dat het te kort moest zijn. Er is allerminst een ultimatum gesteld, er is geen enkele opmerking op uw bestuur gemaakt. De voorzitter had zijn indruk uit het ver slag in de Alkm. Courant geput en die in druk bleef. Niettemin was hij verheugd dat de heer Boersma een anderen indruk had. De heer Middelhof (Alkmaar) zeide, dat men hem ten onrechte in Alkmaar verdacht van geen symphatie voor de Alkmaarsche IJsclub. Spr. had tegen gestemd om dat hij symphatiseerde met het werk van de Ijsbaan Heiloo. Spr. was onaangenaam getroffen dat men hem bedoelingen had aangewreven die hem vreemd waren. Bij hem zat de ge dachte voor dat Alkmaar zitting wilde heb ben in de Ijsbaan Heiloo en gezien het groo te aantal Alkmaarders die hier lid zijn, vindt spr. dit begrijpelijk en kon zich nu in prin cipe met de fusie vereenigen. De heer Van de Vall zeide dat hij had ge zien dat men over den naam der vereeniging niet zou vallen. Spr. stelde voor om over de 11 punten in principe een besluit te nemen. I>e voorzitter zeide, dat de v. d. Vall had gezegd dat het fusie-plan aan de 11 punten vast zat. Spr. verwachte van een behande ling van alle punten een eindelooze discus sie en drong op kortheid aan, hoewel hij de stemming niet wil beïnvloeden. De heer Wijdema (Alkmaar) was bang dat de stemming dan niet zuiver is. Men moet zich vrij kunnen uitspreken. De voorzitter gaf dat toe. Alleen had spr. verzocht kort te zijn. Daarna kwam punt 1 in behandeling, dat inhoudt beide vereenigingen op te heffen. De stemming had tot resultaat dat zich 8 perso nen vóór en 29 stemmen tegen verklaarden, 4 blanco. De voorzitter vond de uitslag zoo spre kend dat verdere behandeling overbodig was. Het bestuur zou echter de uitslag be spreken. Hierna stelde de heer A. Hopman voor om eerst het verst strekkende voorstel in stem ming te brengen. De heer Middelhof (Alkmaar) meende, dat men dan van voren af aan kon beginnen. Spr. stelde voor thans in principe vóór of te gen de fusie te besluiten. De voorzitter vond het voorstel Hopman practischer. De heer De Vroom was niet op de vorige vergadering geweest, doch meende dat Als maar als tegen-prestatie voor onze gebouwen enz. met een bedrag over de brug moet ko men. Waarde voor waarde en anders geen fusie (Applaus). FONDSEN. 18 Jan. 20 Jan. 21 Jan. 22 Jan. 23 Jan. i 24 Jan 1000 1922 1000 18 1000' '17 1000 '16 1000 '26 1000 '22 100 '23 6 obl.NWS 5 idem 4X idem 4 m idem 4K O-lnd 6 idem 6 idem 5>4 idem 1000 '21 D 5 ide.ii 1000 '17 Koloniale Bank Ned. Ind. Hand Bank. Ned Handel Maatij Fransche Banken (Drie) Berkel's Patent Holl Kunstzijde Margarine Unie Algetr.. Kunstzijde Unie Ned Kabeiiabr Philips Gem. Bezit Anaconda i Betb. Steel C. v. A. Comm Studabaker Comm Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij Vorsteol. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1'HJQ Moeara Ënim A dam Rubber Serbadiadi Holl Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scbeepv. Unie Stoomvaart Mij Nederland Deli Batavia Tab Deli Maatij. Oostkust Senembab South Pacific Union Pacific Prolongatie Exdividead 104 Vu 102J 101 W/ia 96'Vw 102 100'VM 1504 169t 187} 97? 366} 127$ 443 518} 146/ls 97| 42 169 3iii 148 567 398 378} 39 174f 129 37 108 189^ 378J 349 93) 399^ 1044 102* 100 Vi, 964 964 102'/18 101$ 100} 2154 156' 169f 555 1791 97 363 1244 I 444 i- 5084 1481 96' 44 169# 312 1494 562' 398 3824 3964 1651 1254 364 107 190 177 377 3494 931 395 218 24 104 102'/i6 ICO'Yu 96; 96, 1024 1031 1011 - 1001 216 155 1704 175 93 3614 1244 440 4784 m 964 434 170 310 148 5584 395 3804 3951 434 1624 1214 106 189 374 3464 91 390.4 2* 1031S/l« 104$ 1021/ie 102 100'VM ICO Via 96 f 96; 964 96i 1024 102I/I6 103} 1014 102 1004 216 216 156 157 170} 1724 564 560 172} 172 93 363 360 1224 117} 4384 507 5034 147 1464 984 98} 444 43-6/18 "1 Via 170 Vis 311 3094 1484 148} 557 565 394 399 4004 397} 4424 440 164$ 160} 124 122} 105} 104} 189} 1894 179 179 3744 377 346' 347 914 3974 21 2j 1034 1024 101 96V1#' 96 i 102 104 102 1001 157 1734 1734 90 3534 118 435 5014 150} 100'Vi» 44} 175# 312 1494 5614 396 3811 3964 436 1661 1274 35 104 1894 179 371 3444 924 392 21

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6