DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. DAM Co. NA DEN VAL VRIJE DICTATUUR. De erfenis van burgemeester Boess. DE VEROWIÜÜNG VAN DEN RUSSISGHEN GENERAAL. Een nieuwe Regeringscrisis in Frankrijk op komst? Ao. 26 Dagelijksch overzicht. ^na den val van de dictatuur. DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Buitenland Reeds Dinsdag zal het gemeentebestuur VRIJDAG 31 JAXUAKI 1930 132e Jaargang. De toekomst van Indië. LOONCONFLICT OP EEN STOOMSCHIP. Bessodowsky is er van overtuigd, dat de Tardieu naar Parijs Ernstige ontploffing te Berlijn. De Communistische actie in Duitschland. Scharloo, Alkmaar. TeL 490. Garage-ruimte Yoor 60 Automobielen. Tot 2 FEBR. AUTOMOBIELTENTOONSTELLING Op STAND 36 HUDSON 8 cyl. in lijn Grootere ESSEXE 6 cyl. Garage „Kennemerland" C. NIEUWLAND Bergen. Zware brand bij Londen. ALKMAAR5CHE CGURA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrnkkerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. pit nummer bestaat uit 3 bladen. De samenstelling der nieuwe regeering. De toestand van het land onrustig. Gistermorgen heeft generaal Berenguer bij koning Alfonso zijn nieuwe kabinet aange kondigd. De samenstelling daarvan is als volgt: Minister-president en minister van oorlog: generaal Berenguer. Binnenlandsche zaken: generaal Marzo. Marine: Cardia. Financiën: Arguelles, tevens ad interim economische zaken. Justitie: Estrada. Publieke werken: Matos. Onderwijs: hertog van Alva. 'Arbeid: Sangroros d'Alano. Des middags om 5 uur is dit ministerie aan den koning voorgesteld en dadelijk daar op legden de 9 nieuwe ministers de ver- eischte eeden af. Na deze eed-aflegging zette de minister president in enkele woorden de voornaamste doeleinden uiteen van de nieuwe regeering. Deze bestaan in het kalmeeren der opgewon den gemoederen, het afwikkelen van de be stuursaangelegenheden en in het doen over gaan van den uitzonderingstoestand in een constitutioneel normalen. Wat de benoodigde tijd voor dit laatste betreft, dit zal uitsluitend van de omstandig heden afhangen. Zoodat men uit bovenstaande zou kunnen opmaken, dat de toestand weer vrij normaal is. Toch blijkt dat niet zoo te zijn. Immers, volgens berichten door de L i b e r t ont vangen via de Spaansche grensplaats Hendaye wordt door daar aangekomen reizi gers een minder gunstig beeld van den toe stand in Spanje opgehangen. Te Madrid zou de politie slechts met moeite de politieke de monstranten de baas zijn geworden, toen zij zich voor het koninklijk paleis verdrongen onder het geroep: „Leve de Vrijhei". Te Barcelona zou het tot ernstige botsin gen zijn gekomen. Volgens andere berichten van reizigers uit Spanje zou de toestand zoo kritiek zijn, dat slechts een zeer sterke regeering hem mees ter kan worden. Men heeft voorts den indruk gekregen, dat Primo de Rivera heele- maal niet van plan is zich in alle opzichten van het politiek terrein terug te trekken. Dat laatste is blijkbaar niet van grond ont bloot. We lezen toch in een telegram uit Madrid, dat Primo zich uitsluitend aan de Union Patriotica wijden wil, die hij tot een partij wil maken, teneinde op deze wijze bij de komende verkiezingen zich te doen gelden. Duidelijk blijkt hier wel uit, dat Primo de politiek nog lang niet vaarwel gezegd heeft en men zal ook in het vervolg rekening met dezen staatsman moeten houden. Intusschen heeft de politie te Madrid de Athenaeumclub gesloten, een litteraire en debatvereeniging, welker bestuur besloten had alle leden, die tot Primo's patriotische liga behoord hadden, van hun lidmaatschap vervallen te verklaren. De bijeenkomsten der vereeniging zijn voorloopig geschorst maar naar verluidt niet op bevel van generaal Berenguer. maar op dat van den politieprefect te Madrid. Ook daaruit blijkt weer eens, dat men het lang niet met Primo's politiek eens was. terwijl men er tevens kan urt opmaken, dat Berenguer een verzoenende politiek wenscht te volgen en zich zoo weinig mogelijk de vijandschap van Primo c.s. op den hals wil halen. De oorspronkelijk tegengestelde opvatting van Engeland en Frankrijk, die hierop neer kwamen, dat Eng land voorstander is van beperking naar verhouding van de scheeps- •klassen en Frankrijk van vaststelling van een minimum-tonnage, alsmede volle vrijheid van aanbouw voor de afzonderlijke categorieën, zijn thans zoover tot elkaar gekomen, dat de practische werkzaamheden: 1. Vaststelling der scheepsklassen. 2. Vaststelling van hun tonnage. 3. Vaststelling van de totale tonnage; kunnen aanvangen. Er zullen zes scheepsklassen worden ge vormd en wel: 1 Slagschepen, gelijk vastgesteld door de Conventie van Washington. Amerikaansche interpretaties betreffende deze kwestie laten evenwel de conclusie toe, dat alle kruisers van meer dan 10.000 ton en met geschut, <*at een kaliber van 21 c.M. overschrijdt, automatisch onder deze klasse komen te res- sorteeren. 2- Vliegtuig-moederschepen in overeen stemming met de begripsbepaling van de Washingtonsche Conventie. 3- Kruisers, die in twee groepen verdeeld worden en wel van 10.000 Ton met 21 c.M. geschut en kruisers met een kaliber van 15 C-M. en minder en een waterverplaatsmg van «toder io.OOO ton. 4. Destroyers. 5. Onderzeebooten. 6. Hulpschepen van allerlei aard. De toestand te Madrid. Het B. T. A. maakt onder voorbehoud melding van een telegram uit Madrid aan het Journal, volgens hetwelk troepen commu nisten voor het koninklijk paleis met rood; vlaggen zouden hebben gezwaaid, roepende: „Weg met Berenguer, weg met den koning-" De politie nam de vlaggen in beslag en dreef ook elders in de stad samenscholin gen uiteen. Berenguer zou na een onderhoud met het hoofd der politie hebben besloten strenge maatregelen te nemen tegen personen, die ongeregeldheden veroorzaken. De rust keert weer. Het Ag. Fabra meldt uit Barcelona, dat de toestand volkomen kalm en rustig is gewor den. De komende verkiezingen. Volgens een bericht van het „Journal" is Berenguer voornemens zoo spoedig mogelijk de leden der beide Kamers door middel van het algemeen kiesrecht te laten kiezen. Het tijdstip der nieuwe verkiezingen kan hij echter nog niet opgeven. Primo wordt gehuldigd. Tof de journalisten heeft Primo de Rivera verklaard, dat hij zich na de reorganisatie der regeering naar buiten zal begeven om rust te hebben. Vandaag zullen de provinciale raden der Patriottische Unie hem een feestmaal aan bieden. Wat aan Primo's aftreden voorafging. Aan de Duitsche bladen wordt uit Madrid over de gebeurtenissen, die aan Primo de Rivera's val zijn voorafgegaan nog gemeld, dat er voor Maandag of Dinsdag der volgen de week een militaire opstand in Andaloesië was beraamd, waarvan Primo op de hoogte was. Reeds Maandagavond zou Koning Al fonso in het geheim daarheen hebben geseind, dat hij den dictator niet langer meer wenschte te handhaven. De leider van den opstand zou generaal Goded, de militaire gouverneur van Cadix, zijn, die al zijn officieren aan zijn zijde had. Bovendien toonde het garnizoen van Sevilla neiging om zich er bij aan te sluiten. Desondanks was Primo bereid met geweld tegen de samenzweerders oo te treden. Aller eerst besloot hij generaal Goded af te zetten Doch de commandeerende generaal van het militaire district Andaloesië, de Infant Don Carlos, zwager des konings, weigerde Primo's besluit te voeren. Men weet dat de koning, toen hem de decreten werden voorgelegd, wei gerde ze te teekenen. De vorming van het nieuwe kabinet. Na Sanchez Guerra te hebben geraad pleegd heeft Leopold Matos, oud-minister, aan generaal Berenguer doen weten dat hij een portefeuille in het nieuwe kabinet zal aanvaarden. Toen de journalisten aan Primo mededeel den, dat er plannen bestaan om het ministerie voor economische zaken af te schaffen, zeide deze dit niet te kunnen gelooven, daar het een ministerie is, dat te zeer noodig is in het ra derwerk van het landsbestuur. Naar verluidt, zal het nieuwe kabinet de universitaire rechten der studenten herstellen. Men hoopt ook, dat het een uitgebreide am nestie aan politieke en militaire veroordeelden zal toekennen. Het napleiten der vorige ministers. H a v a s meldt uit Madrid: De minister van financiën in het kabinet Primo de Rivera, Calvo Sotolo, heeft tot de journalisten ver klaard dat hij het betreurt, dat de dictatuur haar taak niet tot het einde heeft kunnen voortzetten, d.w.z. tot het herstel van een nor maal, grondwettelijk regime. Hij voegde er aan toe, dat de lage stand van de peseta niets met den politieken toestand heeft uit te staan, doch aan economische ge beurtenissen is te wijten. De markies van Alhucemas, die in 1923, op het ocgenblik van den staatsgreep, minister president was, heeft zijn voldoening over den loop van zaken uitgesproken. Volgens zijn meening is het noodzakelijk om oprechte poli tieke verkiezingen te houden ten einde de wenschen des lands te leeren kennen en er ge hoor aan te geven. Hij belooft, dat deze ver kiezingen gunstig voor de monarchie zouden uitvallen. In Juni nieuwe verkiezingen? De Fransche ochtendbladen vernemen uit Spanje, dat men den indruk heeft, dat de hui dige regeering voornemens is. in den loop van de maand Juni nieuwe verkiezingen te doen plaats vinden. Het nieuwe parlement kan dan reeds in September of October bijeenkomen. Versobering van het bestuurs apparaat gewenscht. Nu de Berlijnsche burgemeester Boess be sloten heeft de eer aan zich te houden en ver klaard heeft met pensioen te willen gaan. is de kwestie van de opvolging acuut gewor- den. Hoofdredacteur: T]. N. ADEMA. zijn standpunt bepalen ten opzichte van het besluit van dr. Boess. Van D.-nationale zijde wordt met klem erop aangedrongen, dat aan den huidigen toestand zoo snel mogelijk een einde wordt gemaakt en de rijkshoofdstad weer een op perburgemeester aan het hoofd van haar bestuur ziet geplaatst. Waarschijnlijk zal de benoeming reeds in Februari volgen. Natuurlijk zijn er talrijke candidaten Ge noemd worden oa. de namen van den leider der democratische partij Koch-Weser; van den burgemeester van Duisburg Jarres, den oud-candidaat van het burgerblok voor het rijkspresidentschap; van den waarnemenden eersten burgemeester Scholz, enz. De keuze van een opvolger van burgemees ter Boess is uiterst bealngrijk onder de ge geven moeilijke politieke, economische en sociale omstandigheden, mede in verband met den chaos, welke blijkens het schandaal- Sklarek in de Berlijnsche administratie be staat, zoodat de nalatenschap een niet zeer aangename erfenis lijkt. De nieuwe titularis zal, wil men tot an dere en betere toestanden komen, welke meer zekerheid bieden, ook in politiek opzicht, voor de toekomst van de hoofdstad, het initi atief moeten nemen om te komen tot een in grijpende versobering van het geheele ge meentelijke bestuursapparaat, dat zich. zoo als 't „Berl. Tag." vaststelt, overleefd heeft. In het bureaucratische, onoverzichtelijke be heer der talrijke gemeenten, waaruit Groot- Berlijn sinds de nieuwe grondwet is samen gesteld, moet volgens het blad verandering komen. Niet in verzwaring van den gemeen telijken belastingdruk op de werkende be volkingslagen, maar in vereenvoudiging van het samengestelde gemeentebeheer moet de bezuiniging in de eerste plaats gezocht wor den, betoogt het „B. T.", met daarnevens be lasting op het weeldeleven. De werkers nog zwaarder te treffen, acht het blad een ge vaarlijk experiment, waardoor de openbare veiligheid op den duur bedreigd zou Kunnen worden: tegen de gevolgen van onsociaal be heer en onrechtvaardige belasting der armen bood nog nooit ook de beste politie een be trouwbaar schild. De voorwaarden van Gandhi vcor deelneming aan een confe rentie. In een artikel in zijn blad „Jong Indië" verklaart Gandhi te wenschen dat de revolu tionaire en gewelddadige bedrijvigheid alge heel zal worden gestaakt. Hij vraagt aan lord Irwin het initiatief te nemen tot hervor mingen omvattend verlaging van de land- bouwrechten, de militaire uitgaven en de sa larissen der hooggeplaatste ambtenaren, af schaffing van de zoutbelasting, instelling van invoerrechten op buitenlandsche weefsels, vrijlating van politieke gevangenen en sta king van politieke vervolgingen. Gandhi besluit met te zeggen, dat dit geenszins een volledige lijst is van de drin gende behoeften des lands, maar als de on derkoning in deze eenvoudige maar onmis bare behoeften van Indië voorziet, zal hij niet van burgerlijke ongehoorzaamheid hooren spreken en zal het congres van harte deelnemen aan iedere conferentie waar vol ledige vrijheid van meeningsuiting bestaat. De „Ile de France" niet op tijd vertrokken. Het s.s. „Ile de France", dat Woensdag avond naar New York zou vertrekken, moest wegens een conflict met de zeelieden te Havre blijven liggen. De reederij deelt mede, dat het schip gis teravond zal vertrekken. De vakvereeniging der zeelieden verklaart, dat de georganiseerde zeelieden Woensdag middag tot de staking hebben besloten. Zij eischen „een meer hygiënische huisvesting der matrozen, een zuivere menschwaardige matras en dekens voor eiken matroos aan boord, alsmede voor iederen matroos eetgerei" Mariniers in aantocht. De havenautoriteiten van Cherbourg heb ben een afdeeling mariniers naar Havre ge zonden, die de plaats der stakende matrozen moeten innemen. Wat Bessodowsky denkt. De voormalige legatieraad bij het Sovjet- gezantschap te Parijs, Besgadowsky, heeft zich over de geheimzinnige verdwijning van den Russischen generaal Koetepow uitge laten. Hij verklaarde dat de verdwenen generaal als een tegenstander van het tegenwoordige Russische regeeringsstelsel gold." De gene raal werd daarom ook te Parijs steeds be waakt. Van een aanslag op den generaal heeft men echter nooit iets gehoord. generaal inderdaad ontvoerd is. Een lid der Russische Staatspolitie heeft eens losgelaten, dat de Russische politie in de onmiddellijke nabijheid van den generaal een politiespion had geplaatst. De generaal had geen gevolg gegeven aan den oproep der Sovjetregeering om naar Mos kou terug te keeren. Moeilijkheden voor de regeer'-ng Oneenigheid met Briand? De „Echo de paris", die het bericht van de a.s. overkomst van minister-president Tardieu uit Londen naar Parijs bevestigt, zegt dat Tardieu's aanwezigheid den toestand gemak kelijk zal doen opklaren, welke minder in het parlement dan wel in de stad wordt verduis terd door kleine wolkjes, die zijn ontstaan door persoonlijke kuiperijen in dienst van particu liere belangen. El sedert eenige dagen doen geruchten waarop de „Echo de Paris" in bovenstaand telegram doelt, de ronde. Zij houden verband met het in werking treden van de wet op de sociale verzekeringen, op 5 Februari a.s. Men weet dat deze wet in de kringen van handel, industrie en landbouw op scherp verzet stuit, doch dat de regeering verplicht is een regel matig in het parlement goedgekeurde wet van kracht te doen worden. Haar positie is der mate moeilijk, dat Tardieu dezer dagen den minister van arbeid Loucheur, naar Londen moest laten komen om overleg te plegen over hetgeen haar te doen staat. Anderzijds duiken steeds weer berichten op over oneenigheid tusschen Tardieu en Briand ter Vlootconferentie, gelijk dit ook tijdens de Haagsche Conferentie het geval is geweest. De „Petit Parisien" spreekt ze evenwel na drukkelijk tegen en verzekert dat de beide staatslieden „een prachtig span" vormen. De eerste snel in zijn handelen, sportief en beslist, de andere subtiel en voorzichtig: Tardieu. definitief georiënteerd naar een moderne poli tiek, waarbij het nationaal belang niet behoeft te vreezen om met het internationaal belang samen te gaan; Briand, innerlijk trotseh dat hij door de continuïteit van zijn aanwezigheid op dezelfde post de trouw van Frankrijk aan de pacifistische gedachte heeft kunnen ver zekeren. Welk een samenwerking tusschen den jongen staatsman, die de leider der regeering is, doch geleerd heeft den politieken zin en de soms geniale fijnheid van den ouden staats man te bewonderen, en den oude, die vol tact is tegenover den jonge, die de verantwoorde lijkheid draagt, zoo besluit het blad Twee zwaar gewonden. In een huis voor twee gezinsen te Buch- holz bij Berlijn vond vanmorgen in de vroeg te een ernstige gasontploffing plaats. De bewoner van de woning van de eerste ver dieping maakte zijn buren opmerkzaam op een sterke gaslucht. Hij begaf zich naar de. keuken en draaide het electrisch licht aan. Daarbij is waarschijnlijk een vonk overge sprongen, want op hetzelfde oogenblik volg de een explosie, waardoor de zijmuren van de keuken werden ingedrukt, terwijl de bui tenmuren van het huis op verschillende plaatsen scheurden. De bewoner en zijn vrouw werden zwaar gewond. Het huis moest worden ontruimd en de muren werden door de brandweer ge stut. De onlusten te Hamburg. Over straatgevechten te Hamburg-Neu stadt heeft de politie te drie uur gistermid dag medegedeeld, dat de politiebeambten voor het in aanbouw zijnde gebouw van de Duitsch Nationale Kantoorbediendenveree- niging bekogeld werden met steenen en stukken ijzer en dat zij met latten geslagen werden. Door de schoten, die de politie los te, werd niemand gewond. Elf politiebeamb ten werden min of meer ernstig gewond. Te drie uur duurden de straatgevechten nog voort. Volgens een bericht van de „Hamburger Anzeiger" namen vier tot vijfhonderd werk- loozen, meest jonge communisten, aan de ge vechten tegen de politie deel. De politie was tot tweehonderd man versterkt. Bij de marine. In een rapport van den commandant van het marine-station te Kiel worden mededee- lmgen gedaan omtrent de communistische actie bij de marine en de gebeurtenissen te Kiel. In October 1929 vernam het commando, dat de communisten geslaagd waren aan hangers te verwerven onder het marineper soneel. Het in samenwerking met de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat de K. P. D. ijverige pogingen in het werk stelde om contact te krijgen met marinemannen- Uit UKSTAADS van de beroemde FIAT- en NASH AUTOFABRIEKEN op de TEN- TOONSTELLING te AMSTERDAM is de groote attractie. Kenners bewonderen de geruisch- Ioosheid en de prachtige samen stelling van de motor, ais mede den bouw van het Chassis en de elegantie van de carrosserie. De Alleen-Vertegenwoordigers voor Alkmaar en Omstreken: Reparaties worden aan onze eigen werkplaatsen door bekwame vak lieden het voordeeligst uitgevoerd. uitlatingen van een communistisch leider kwam men voorts te weten, dat de commu nisten reeds over verscheidene vertrouwens* lieden bij de marine beschikten. In het voor jaar van 1929 vonden aan boord van het Russische stoomschip „Krasni Prof intern" bijna dagelijks vergaderingen plaats, toen het schip voor Holtenau in het ijs lag. Deze vergaderingen werden druk bezocht door personeel van de andere schepen, die in het ijs vast lagen. Aangezien de vertrouwens lieden der communisten bij het leger en bij de vloot niet als leden der K. P. D. staan ingeschreven, is het heel moeilijk, hun schuld te bewijzen. te AMSTERDAM. vindt gij de nieuwe en de Bloedige vechtpartijen te Bremen. Voor het begin eener tegen gisteravond te Bremen belegde nat.-soc. vergadering dron gen 40 communisten de zaal binnen. De zaalwachters wilden hen verwijderen, tenge volge waarvan een verwoede kloppartij onri stond, waarbij aan beide zijden gewonden vielen. Ettelijke bezoekers der vergadering werden door communisten, die hen in de zij straten opwachtten, aangevallen en ernstig mishandeld. De politie arresteerde vele per sonen. De onrustige nacht te Hamburg. Omtrent de botsingen van gisteravond tusschen politie en communisten wordt nog gemeld, dat de politie in de Wexstrasze en in de Erbraergange van de vuurwapenen gebruik heeft gemaakt. Een 31-jarig schoenmaker werd door een kogel aan den schouder gewond. Tegen mid dernacht was de rust weer hersteld. Politie patrouilles bleven den geheelen nacht door de onrustige wijken kruisen. 30 huizen geheel vernield; 20 ge deeltelijk. Op het marktplein te Trotting, een voor stadje van Londen, brak gistermiddag een reusachtige brand uit, waardoor 30 huizen, in de meeste waarvan winkels waren geves tigd, geheel uitbrandden, terwijl 20 huizen ernstig door het vuur werden beschadigd. Het vuur was ontstaan in een gordijnen winkel en breidde zich met angstwekkende snelheid uit en tastte de belendende perceelen aan. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. De schade bedraagt meer dan 75 000 ster ling. DUITSCHLAND. HET PLAN-YOUNC IN DEN RIJKSDAG. Thuringen zal tegen stemmen. Het kabinet van Thuringen heeft met een stem tegen besloten, den gevolmachtigde van Thuringen bij den Rijksraad opdracht te ge ven om tegen het Young-plan te stemmen. RUSLAND. SNEEUW UIT SIBERISCH GEBERGTE. Het observatorium Krietern deelt mede, dat het gisteren in den namiddag in het Sile- gisch is begonnen te sneeuwen en dat de sneeuwval nog steeds voortduurt, terwijl de temperatuur tevens onder nul daalde. In de dalen ligt een laag sneeuw van o a 10 c M., terwijl op de hooger gelegen plaat sen een laag nieuwe sneeuw is gevallen van 20 a 30 c.M. In het Westen van het Ruizeogeb^gte Hg* een laag van 75

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1