De hongersnood in China. Wekelijksch Overzicht „Oi Koningin van alle harten". Sensatie in dsnAmerikaansehe Senaat Een nieuw Roomsch dagblad in Italië? Onze KoloniëTu Buitenland De Communistische agitatie in Duitschland. Het e'ittle van de Spaansche dictatuur. Het nieuwe kabinet. van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. Lounge buigt een gang op zij af naar de grill room. Ben Bernie's platen doen mij nu nog steeas denken aan: White Rock, chicken sandwiches en een razend dans tempo. Alcohol is hier natuurlijk taboe; en het bes te waarmee men hier zijn dorst kan leS9chen is gemberbier of coda water. En dan de kip sandwiches. De Angelsalt- ser schijnt een buitengewone voorliefde te heb ben voor dit eiereleggend huisdier, dat op elke spijskaart steeds met liefelijken naam zijne' jeugd paraisseert, maar wiens vleesch meer aan soepkippen dan aan kuikens doet den ken. Taaier kip dan in de chicken sandwiches van The Roosevelt heb ik nimmer ontmoet Maar in de Grille room komt men niet in Ide eerste plaats om zijn honger te stillen Daar is Ben Bemie de hoofdpersoon. Ook hier is rondom de dansvloer een ba lustrade; op een laag podium, vlak naast den parketvloer het orkest. Meer dan de helft van den tijd is het licht gedempt, en om de stem ming nog aantrekkelijker te maken, en om al thans een deel van de warmte die op volle kracht brandende lampen uitstralen, weg te nemen. Er wordt in New York goed gedanst Er wordt, in de verschillende befaamde nacht clubs, waar het rustiger toegaat dan in menig Europeesche restaurant, waar men meer dan seurs in rok ziet dan in welke andere stad d?r wereld, waar de toiletten der dames een raf- fenement hebben als in geen stad van Euro pa, goed en rustig gedanst. Maar in de Roo sevelt, het terrein van de jeugd, van studen ten, die in hun bontjassen als damesmantels gekomen zijn, van de cadetten van West Point, is het tempo sneller dan ik in een der gelijk gezelschap voor mogelijk had gehou den. In Harlem, New Yorksch negerkwartier, gaat het nog wel anders toe; maar daar is het warmere bloed, dat de onrust geeft, over- heerschend. De blanke Amerikaan is vrij al: gemeen van natura ietwat koud. Maar hij denkt en handelt in een tempo, dat juist door de daarmee gepaard gaande rust, wel zeer ongewoon is. In Wallstreet, het zakencentrum van New York, lcopt ieder snel; maar niemand jakkert of haast zich. En juist zoo danst jong New York; vier, vijf, zes fox trots, charletons on onderbroken achter elkander: twee keeer zoo snel als men hier gewend is te dansen; vier keer zoo vlug als de laatste edities van slow fox en six eight Bemie, die ook in Londen triomfen heeft ge vierd, een jongesachtige figuur, blijft als echte Amerikaan, bij dit snelle tempo steeds kalm. Maar juist deze onnatuurlijke kalmte die elk oogenblik dreigt uit te barsten, die daardoor toch weer iets van den neger heeft overgenomen, en die ook in zijn gramofoon- platen tot uitdrukking komt, geeft aan zijn muziek dat enerveerende, aanvurende, waar door deze dansmuziek zoo typisch Ameri- kaansch is. Alles is jazz; gebruiksjazz, met de merk waardige, zoo vaak niet begrepen jazz rhyt- men en klemtoonen; dansmuziek die volkomen bij de mentaliteit van jong Amerika past. De actie van de communisten te Hamburg. Men meldde gister uit Hamburg: De toeloop van communisten naar Hamburg blijft aanhouden en in de omliggende dorpen moeten ze geregeld worden aangehouden en teruggezonden. Ze volgen thans de tactiek, niet meer in gesloten formatie te marcheeren, doch ieder voor zich. Op de toegangswegen naar Hamburg is een verhoogd verkeer van voetgangers vastgesteld. De 1ste Februari schijnt te Hamburg zonder twijfel erg onrus tig te worden, maar de politie is op haar hoede. Bijzonderheden. Over de relletjes van Donderdagnacht te Hamburg vernemen de Berlijnsche bladen nog volgende bijzonderheden: Het centrum van de onlusten bevond zich in de oude stad met haar talrijke smalle straatjes en gangen Hier werden barricaden opgeworpen uit bal ken, planken en wagens die omgeworpen wer den. Deze barricaden werden door de politie bestormd. Hierbij werd van beide zijden van vuurwapens gebruik gemaakt. Met de hulp van groote zoeklichten konden de agenten controleeren. Steeds weer gaven zij bevel de vensters te sluiten, voortdurend moesten stra ten worden ontruimd. Zoodra aan de bevelen jiiet werd voldaan, trad de politie handelend op en steeds met groote vastberadenheid Tal van verdachten, waaronder vele vrouwen, werden ingerekend; op twintig na zijn ze weder in vrijheid gesteld. De politie te Lübeck heeft een sterken troep communisten, die op weg was naar Hamburg, bevolen terug te keeren. Te Bremen overrom pelden communisten een vergadering van na tionaal socialisten. Er ontstond een hevige vechtpartij waarbij talrijke personen gewond werden. Een onrustige dag in Hamburg. Ook Donderdag is de rust te Hamburg weder gestoord. Van de bovenverdiepingen van het nieuwe gebouw van de Duitsch natio nale vakvereenigingen voor handels- en kan toorbedienden werden steenen, stukken hout en ijzer, kolen enz. naar de agenten geworpen Nadat de agenten tevergeefs gepoogd hadden het gebouw te doen ontruimen,maakten zij opnieuw van de wapens gebruik. Het is op het oogenblik nog niet bekend of er slacht offers te betreuren zijn. De politie veegde ver volgens de omliggende straten schoon, waar na het normale verkeer kon worden hervat. De communistische organen van Hamburg kondigen tegen Zondag a s. nieuwe hongerbe toogingen aan. De Berlijnsche politie heeft Vrijdag tal van communisten gearresteerd die circulaires ver spreidden waarin arbeiders en werkloozen werden opgeroepen tot het deelnemen aan be- tcogingen, die vandaag ondanks het verbod zullen worden gehouden. In de circulaire wer den de verschillende punten der stad genoemd, waar de betoogers zich zullen vereeniger De politie heeft besloten de genoemde pi iten onder strenge bewaking te plaatsen. Boven dien zullen vandaag en morgen alle agenten geconsigneerd zijn. Patrouilles per auto, te paard en per fiets zullen na het sluiten der fabrieken door de straten trekken. Relletjes in Berlijn. Te Berlijn-Lichtenberg hebben gisteravond een 25-tal jeugdige communisten een inval ge daan in een win&l van een coöperatieve on derneming en een voorraad brooden ont vreemd Drie van hen konden worden gearres teerd; zij zijn onlangs uit een verbeterings gesticht ontsnapt. Aangekondigde betoogingen van de communisten te Berlijn. Men meldt uit Berlijn: De Berlijnsche communisten zijn van plan vandaag ondanks het demonstratieverbod, be toogingen te houden. Het zou in hun bedoe- ling liggen van verschillende punten van de stad naar het centrum te trekken en daar een grooten hongeroptocht te houden. Door de politie zijn uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. De „Prawda" over de relletjs. Uit Moskou wordt gemeld, dat de „Praw da" van gister een artikel bevat over de bot singen tuschen politie en werkloozen te Ham burg. De „Prawda" noemt deze botsingen „bewijzen voor den heldenmoed van het Duit- sche proletariaat" en „blil^emschichten van de Duitsdie communistische revolutie". Het blad gelooft, dat de thans in Duitschland be ginnende sociale strijd de aanvang is van den algemeenen aanval der comunistische partij. De comunistische beweging in Duitschland wint weer veld en het is te hopen, schrijft het blad, dat deze strijd succes heeft. De Duitsch» sedie van de Internationale Arbeidershulp is voornemens collectes te organiseeren in de ge- heele Sovjet-Unie ten bate van de gewonde communisten. De 72-jarige hertog van Portland heeft met zijn vrouw op zijn kasteel Welbeck Abbey feestgevierd, omdat het vijftig jaar geleden was dat hij den titel aanvaard had. Hij verzamelde zijn 1200 pachters en hun gezinnen op een bal om zich heen en dat ge geven werd in de ondergrondsche danszaal van het kasteel, en hield daar een toespraak tot lof van de vrouw met wie hij 40 jaar ge leden getrouwd is. „Het beste wat mij in mijn leven overko men is, was toen de dame die niet alleen ko ningin van mijn hart is, maar ook de ko ningin van alle harten waar zij maar gaat en waar men haar kent, erin toestemde mijn bruid te worden. „In elke plaats waar wij wonen en in vele andere plaatsen waar wij niet vast verblijf houden, laat zij nooit af om te werken voor de leniging van ziekte en leed, niet alleen bij menschelijke wezen, maar ook bij redelooze dieren. „Dit mijne vrienden, is mijn getuigenis en ik ben 40 jaar lang getrouwd. Het is dat haar eerste dachte 's ochtends, en haar laat ste gedachte 's avonds, is, hoeveel zij kan doen om haar tweevoetige en viervoetige vrienden en buren te helpen. Geen afstand is te ver voor haar om te gaan, geen geval te ernstig voor haar om een poging tot redding te doen. „Ik ben waarlijk gelukkig dat ik zoo'n geliefde vrouw zoo lang gehad heb. Ik bid God in Zijn groote genade om over haar te waken en haar te behoeden om de wille van haarzelve, van mij, van hare kinderen en van haar tallooze vrienden en buren". De hertogin heet Winifred Dallas-Yorke van zichzelf en haar huwelijk met den hertog v.-as het gevolg van een romantische ontmoe ting. De hertog keek aan een afgelegen sta tionnetje, uit het raam van zijn coupé, zag zijn aanstaande vrouw vlak bij hem op het perron staan en nam onmiddellijk het besluit dat hij nooit met iemand anders zou trou wen. De hertogin is vermaard om haar liefde voor vogels en andere dieren. Eenige jaren geleden kocht zij een paard in Regent-street, te Londen, omdat het zoo vermoeid en mager uitzag. Over dit onderwerp publiceerde dr. Legen- dre een artikel in de Presse Médicale, waar aan het volgende ontleend wordt: Sinds enkele maanden bereiken ons uit Sjanghai verschrikkelijke bijzonderheden over een hongersnood, die bijna geheel Noord- China teistert en wel 4 groote provincies met een totale oppervlakte van 1165.000 vier kante KM. De hongersnood, het sterven van honger, is helaas een chronisch verschijnsel in het arme China. Indien men de geschiedenis naleest, bemerkt men, dat de hongersnood periodiek terugkeert. Niet alleen wordt het ontbreken van voedsel door de droogte of door over stroomingen veroorzaakt, doch ook door de herhaalde politieke troebelen; oorlog, invallen van vijandelijke legers, opstanden, mislukking van den oogst, dragen alle hun deel bij tot het ontstaan van hongersnood. Het arme Chi- neesche volk werd bijna steeds slecht gere geerd, terwijl bovendien de regeerende klasse, de kaste der geletterden, afgezonderd van de massa leefde en zich niet inliet met de nooden van het volk. De Mandarijn heeft er zich niets aan gele gen laten liggen om den boerenstand te ont wikkelen, hij liet de zaken op hun beloop. Se dert 50 jaren komen telkens hongersnooden voor. Alleen reeds in deze eeuw werd het land in de jaren 1901, 1906, 1908, 1910, 1911, 1917, 1920, 1924, 1925, 1927 en 1929 door hongersnood geteisterd. In het jaar 1877 zijn naar schatting 8 millioen menschen van hon ger omgekomen, terwijl in 1908 ook verschrik kelijke verwoestingen onder de bevolking wer den aangericht. Zonder de krachtdadiger hulp van de in China gevestigde Europeanen en Amerikanen, die duizenden tonnen meel naar de noodlijdende streken zonden, zouden ten minste 2 millioen Chineezen meer gestorven zijn. De Mandarijnen, die veel van hun ge zag hadden ingeboet, maakten van de gele genheid gebruik om met veel ophef aan de bevolking te verklaren, dat deze groote hoe veelheden meel als schatting door het buiten land aan den Keizer van China geleverd waren. Doch dit slaat alles slechts op het verleden. De vraag is nu, wat weten wij aangaande den grooten hongersnood, die sinds 1928 het Noorden van China teistert en wel meer in het bijzonder de provincie Kansoe, met een op pervlakte van 2/3 van geheel Frankrijk Volgens een aan het internationale comité ter bestrijding van den hongersnood gezon den rapport, bevindt zich 80 pCt van de uit 10 millioen zielen bestaande bevolking nage noeg zonder voedsel, terwijl er zelfs geen zaaikoren voor den volgenden oogst aanwezig is. De menschen zijn zoo verzwakt, dat zij de dooden niet meer kunnen begraven. Voortdu rend verergert de toestand nog, zoodat er op het oogenblik dagelijks duizenden menschen van honger omkomen. Men voedt zich met sojakoeken, graankorrels, bladeren, boom schors, diverse soorten wortels en zelfs met gele aarde. Gevallen van kannibalisme komen geregeld voor. Jonge vrouwen *.n kinderen worden bij dui zenden verkocht aan den meestbiedende, zoo als ook met het vee gebeurt, Chineezen uit de naburige provincies loopen het land af en koopen vele jonge meisjes op tegen spotprij zen, somtijds zelfs voor enkele kilo's mais of boonen. Een kleine jongen kost nog minder De pas geboren kinderen, die door hun uit geputte moeder niet gevoed kunnen worden, legt men maar op straat neer, waar zij 's nachts door wolven en honden opgegeten worden. De opstand der Muzelmannen, die de verschrikkingen van den hongersnood nog is komen vergrooten, heeft bovendien nog 200.000 menschen als slachtoffer van den moordlust der soldaten doen vallen. Reverend W. Simpson van de „China Island Mission", die zich in Kansoe bevindt, schreef aan zijn chefs in Sjanghai; „De tafereelen van dit door hongersnood geteis terde land zijn verschrikkelijk. Het kanniba lisme in zijn afschuwelijksten vorm, neemt hand over hand toe. Men lokt kinderen, om die daarna te worgen en op te eten. Alleen in mijn district sterven eiken dag 300 menschen van honger. En dat is nog slechts het begin. De boeren verbouwen opium; zij kunnen niet anders doen, daar zij anders zulke hooge boeten moeten betalen, dat de menschen ge heel en al geruïneerd worden. En deze ver plichting veroorzaakt het voortduren van den hongersnood, totdat de geheele bevolking uit gestorven zal zijn. De hel is tot nog toe te goed voor deze inhalige Mandarijnen. Zij doen niets voor de uitgehongerde menschen, doch gaan rustig voort met het innen van be lastingen, totdat het volk uitgestorven is". Van andere zijde heeft de Internationale Commissie een rapport ontvangen en wel van den heer Finley Andrew, waarin gevallen van kannibalisme bevestigd worden. Het rapport vermeldt zelfs, dat 35 bandieten gevangen ge nomen en ter dood veroordeeld werden Na de terechtstelling werden de lijken onmiddel lijk door de bevolking verslonden. De heer Andrew voegt er r.an toe. dat in enkele dis tricten van de provincie Kanusoe. de inwoners ook daar, waar nog eenig voedsel aanwezig is, van honger omkomen, daar zij geen geld hebben om het te koopen terwijl elders abso luut geen voedsel .neer te koop is. De club van Hoover zou cocktails eu punch schenken! Senator Brookhart heeft gisteren in den Senaat eenige sensatie gewekt door voor lezing van een brief waarin wordt ver zekerd dat de Century Club te New-York, een der oudste en exclusiefste clubs van het land, waarvan Hoover lid is, op haar maan- delijksche bijeenkomsten echte cocktails met gin schonk en op oudejaar punch van ruw. I>e senator zeide dat hij dezen brief voorlas in de hoop dat de ondervoorzitter der dub, Wiekersham, die eveneens voorzitter was bij de onlangs gehouden enquete inzake toepas sing der wet, iets zou doen. Men zal zich misschien nog herinneren, dat verleden jaar de Corriere d'Italia, het orgaan van bet Centro Nazionale, de Roomsch- katholieke groep, die van den beginne af het fascisme gesteund had, failliet is verklaard en daarmee heeft opgehouden te verschijnen. II Momento van Turijn, ook een voornaam katholiek blad, had een jaar eerder den strijd opgegeven en de Italia, het Roomsche or gaan, dat te Milaan verscheen, is van alge meen dagblad orgaan geworden van de Azione Cattolica Dit waren de laatste groote katholieke bladen in Italië buiten de Osser- vatore Romano, die intusschen zijn zetel naar de Vaticaansche Stad heeft overgebracht en dus in zekere mate ex-territorialiteit geniet. Thans is er echter weer sprake van de op richting van een groot Roomsch dagblad te Rome, buiten het Vaticaan. Het blad zou weer uitgaan van het Centro Nazionale anders zou zijn bestaan in den fascistischen staat toch onmogelijk zijn en gesteund worden door eenige industrieelen uit Ligurië en Sicilië. Volgens de Osservatore Romano weet men op het Vaticaan wel niets van deze plannen af, maar dat zegt natuurlijk niet, dat ze niet zouden bestaan. Zooals in meer Room sche landen is de zuiver Roomsche pers in Italië altijd een teer plantje geweest; de menschen lezen liever bladen, die hun een wat vrijere lectuur voorzetten. Veel invloed is er dan ook van de Roomsche bladen over het algemeen niet uitgegaan, zoomin in de tijden dat de Italiaansche pers nog vrij was, als onder het fascisme. Dat dit intusschen ook de bloedarme blaadjes, die er nog over waren, den nek heeft omgedraaid, is begrijpe lijk Naast de fascistische pers wordt nu een maal geen andere geduld. Wij vreezen dan ook, dat het nieuwe orgaan, dat, als het tot stand komt, II Carriere schijnt te zullen hee- ten. spoedig blijken zal een doodgeboren kindje te zijn. En de openbare meening. Mag men een Belga-telegram uit Madrid gelooven, dan zou de samenstelling van het nieuwe kabinet bij de openbare meening een gunstigen indruk hebben gemaakt en zouden bladen van iedere schakeering de keuze var. Berenguer, wiens persoonlijkheid algemeen wordt geprezen toejuichen. De politieke kleur van de nieuwe regeering is conservatief. Het departement van boitenlandsche zaken. Naar Havas uit Madrid meldt, heeft ge neraal Berenguer op een vraag van journa listen verklaard, dat er nog geen besluit is genomen nopens het herstel van het ministe rie van buitenlandsche zaken De Nationale Vergadering. Prof. Yanguas, voorzitter van de Nationa le Vergadering te Madrid, heeft zijn ontslag ingediend. Algemeen wordt aangenomen, dat het de creet voor de ontbinding van de Nationale Vergadering weldra zal verschijnen. Nog een uiteenzetting van Primo de Rivera. De Nacion, het Madrileensche blad, be vat een interview met Primo de Rivera, waar in hij zegt vóór zijn vertrek naar buiten den juisten zin van zijn officieuze nota van Zon dag te willen verauidelijken. In de eerste dagen van December heb ik gevoeld, zegt de dictator, dat het vertrouwen van het land mij begon te ontbreken, terwijl dit juist noodzakelijk was om het plan te ver wezenlijken, dat ik had gevormd voor het doen eindigen van de dictatuur. Het doel van mijn consultatie van leger en marine was om in geval hun vertrouwen mij kwam te ontvar len, dat feit aan den koning uiteen te zetten als motief voor mijn aftreden. De consultatie had niet plaats, want er had een fout in de procedure plaats, die den-loop der dingen verhaastte. Toen ik nu Zondag door den ko ning werd geroepen, die ontstemd was door de publicatie van mijn nota, heb ik hem mijn ontslag aangeboden. Ik moet de geruchten tegenspreken, volgens welke ik den koning de afzetting van den infant Dos Carlos ter tee- kening had voorgelegd en het verzet van den koning de crisis uitlokte. Wanneer er activiteit van politieke partijen zal worden toegelaten, dan zal de vaderland- sche unie die voor verkiezingsdoeleinden aan wenden. Ik hoop, vervolgt Primo de Rivera, eenige maanden rust buiten te nemen en zal van dien tijd gebruik maken om orde in mijn archieven te brengen. De geschiedenis van de dictatuur zal ik niet schrijven. Mocht ik eenmaal d? vervulling van mijn vaderlandsche plichten onvereenigbaar achten met mijn militaire po sitie, dan zal ik mijn ontslag vragen. Dit is mijn laatste interview; ik zal nu in stilte wachten totdat de omstandigheden mij dwingen mijn vaderlandsche plichten te ver vullen. Tot zoover Primo de Rivera. Te Madrid doet het gerucht de ronde, dat generaal Primo de Rivera binnenkort tot ka pitein-generaal van de Balearen zal worden benoemd. ZUID-AFRIKA. BEPERKING DER IMMIGRATIE. Uit Z. en O. Europa. Reuter heeft reeds met een enkel woord melding gemaakt van de indiening van een wetsontwerp tot beperking van de immigra tie uit Oost-Europa. Uit nadere berichten in de Engelsche bladen blijkt dat de beperking ook voor Zuid-Europa geldt. De „correspondent van de „Daily Tele- graph'' te Kaapstad meldt dat het waar schijnlijk is dat de maatregel oppositie zal verwekken bij de Joodsche gemeente, welker politieke beteekenis gestadig toeneemt en dat het daarom waarschijnlijk wordt geacht dat de regeering de medewerking zal inroepen van de Zuid-Afrikaansche partij, om de aan neming te verzekeren. De bepalingen der wet zijn beslist dras tisch, zoo meldt de correspondent verder nog. Er zal een immigratteraad worden in gesteld uit vijf leden bestaande, welks taak het zal zijn toe te zien dat degenen die toe gelaten worden van goed gedrag zijn, cul tureel en in andere opzichten voor assimilatie in aanmerking komen, dat het waarschijnlijk is dat zij gewenschte burgers worden en dat het niet waarschijnlijk is dat zij een beroep of bedrijf zullen uitoefenen waarin reeds een voldoend aantal personen werkzaam zijn. Het Britsche Rijk en Amerika vallen niet onder de wet, doch het bestaande embargo op niet-Europeanen blijft van kracht. Even min vallen er onder Oostenrijk, België. Dene marken. Frankrijk, Duitschland, Nederland, Italië, Noorwegen, Portugal, Spanje, Zwe den en Zwitserland. De totale immigratie uit alle andere landen mag met meer bedrag dan 1000 per jaar, terwijl het aantal jJ£? granten geboren in een der landen die n,i uitdrukkelijk zijn uitgesloten van de werkin» der wet. niet meer mag bedragen dan 50 n? jaar. Men hoopt op deze wijze te bereikt dat men alleen de beste elementen uit Z O.-Europa krijgt. TURKijE MIJNONTPLOFFINO. Bij een ontploffing in de Zongoldak-miin Turkije, werden volgens bericht uit Constan tinopel, 13 arbeiders gedood en 6 van wie 2 ernstig. -> DROOGTE OP MADOERA~ In verband met het uitblijven van de re. gens zijn de vooruitzichten op Madoera on gunstig. Er heerscht vooral groot gebrek aan veevoeder. Blad schietende boomen vooral vruchtboomen. werden hier en daar weer geplunderd, teneinde het vee in leven te kunnen houden. Reeds hebben vele dessa menschen het grootste deel van het vee van de hand gedaan om zelf te kunnen leven het geen echter eerst geschiedde nadat Alles wat waarde had in het pandhuis was gebracht Ofschoon de nood nog niet overal tot het hoogste is gestegen, moet de toestand, voor al op Oost-Madoera, als kritiek worden be- schouwd. ERNSTIGE BRAND. In de kistenfabriek van de Hout-Industrie Maatschappij „Langkat", gelegen nabij Sta- bat (Sumatra), ontstond brand in een droog, kamer, als gevolg waarvan 23 machines, b;- nevens de dagproductie van drie dagen wer den vernield. De fabriek werd geheel verwoest. De totale schade bedraagt twee ton en wordt door ver zekering gedekt. De fabriek zal weder wor den opgebouwd. AANSLAGEN OP CULTUUR ONDERNEMINGEN. Er is een rapport ingediend door den in specteur van den Arbeid, den heer Pastor inzake de aanslagen door koelies op emplo! yé's en mandoers, werkzaam op cultuur ondernemingen in Oost-Java. In het rapport wordt medegedeeld,dat in het jaar 1929, zoover bekend, 24 aanvallen op Europeesche' employé's hebben plaatsgehad, waaronder drie met doodelijken afloop. Laatstgenoem den kwamen voor op de bergcultuuronder nemingen. Een bij het rapport gevoegd staatje geeft een overzicht, waaruit blijkt, dat in 1925 4 aanslagen op cultuur-ondernemingen plaats vonden, waaronder tabak-, vezel- en andere ondernemingen, 7 op suikerondernemingen, geen in andere bedrijven. Deze cijfers bedra gen respectievelijk voor het jaar 1926 7, 10 en 2, voor het jaar 1927 7, 6 en 2, voor het jaar 1928 6, 8 en 3 en voor het jaar 1929 14, 7 en 3. Voor de aanslagen op inheemsche assisten ten gelden respectievelijk de volgende cijfers: Voor het jaar 1925 5, 3 en 0, voor het jaar 1926 5, 7 en 4; vcor het jaar 1927 4, 5 en 3; voor het jaar 1928 3, 4 en 4; en voor het jaar 1929 5, 4 en 2 Daaronder waren in de op eenvolgende jaren respectievelijk een, twee, twee, twee en twee met doodelijken afloop. De respectievelijke cijfers voor de gedoode Europeanen zijn daarentegen nul, een, een, nul en drie, zoodat blijkt, dat bij de aansla gen op Europeesche employé's 5.81 pCt. met doodelijken afloop was tegen 15.52 pet bij de aanslagen op inheemsche assistenten. Voorts is gebleken, dat 68.80 pCt. van de aanslagen op Europeanen is voorgekomen in de streek, die, beginnend bij Malang, zich verder naar het Oosten uitstrekt, terwijl 17 van de in het jaar 1929 gepleegde aanslagen op Europe anen voor rekening komen van Madoereezen. Het rapport zegt. dat er geen gronden aan wezig zijn voor het vermoeden, dat de aan slagen een gevolg zouden zijn van politieke propaganda. De rapporteur constateert, dat „de klap" in de meeste gevallen de directe aanleiding is geweest, n.1. voor 43.02 pCt., terwijl 20.93 pCt. der aanslagen een gevolg was van onheusche bejegening en 36.05 pCt. aan andere oorzaken als loonskwesties, etc. moet worden geweten FONDSEN. 6 obl. N.W.S. 1000 1922 104 5 idem 1000 '18 1027/., 4J4 idem 1000 '17 101 4 idem 1000 '16 4K O.-Ind. 1000 26 969/la 6 idem 1000 '22 102'/1# 6 'dem 100 '23 5>4 idem 1000 '21 D 5 idem 1000 '17 1 OOf- Koloniale Bank 216"!/., Ned. Ind. Hand. Bank- Ned. Handel Maatij. 174 Fransche Banken (Drie) 558 Berkel's Patent 1794 Holl. Kunstzijde90 Margarine Unie3554 Alg. Kunstzijde Unie 122; Ned. Kabeliabr. 432j Philips Gem. Bezit 504Ï Anaconda148 Beth. Steel C. v. A101 -y1# Comm. Studebaker 45 Comm. Steel1764 Zweedsche Lucifers 312 Cult. Mij. Vorstenl. 1 149J Handelsver. A'dam 561 Javasche Cult3964 Dordtsche Petr. gew. 3821 Koninklijke 1000 397 Moeara Enim436, A'dam RubberI654 Serbadjadi Holl. Am. Lijn34 Java China Jap. Lijn 103» Ned. Scheepv. Unie 190 Stoomvaart Mij. Nederland 180 Deli Batavia Tab.3741 Deli Maatij346 Oostkust 93 Senembah 398 South. Pacific Union Pacific Prolongatie 3 Exdividead. 104 102 lOOf 967,, 96; 102 1031 101# 100; 218 J 158 1754 557 182 93 3561 121» 423 5134 151 103'tyli 454 180| 151 570 4024 384 399 4374 1661 125 334 105 1904 180 3744 346 934 3891 220 28 Jan. 29 Jan. 30 Jan. 103"/m 1039/» 104»/» 102 1024 1024 1007» 100»/» 1001»/» 96, 96 96, 96; 964 102 101'»/» 1034 10 <4 1014 1014 100»/» 100»/» IOO4 2194 2184 2204 158; 158J 159j 175 1744 1754 548 553 178 180 182» 92 924 944 349» 353Ï *3534 119; 122| 1274 422 429 424 509 5084 505 1514 155 1564 102'»/» 1024 1047/» 45; 46 454 178»/» 1784 182"/» 301 301 151| 151 154 565< 565 578» 398 396 407* 3834 384| 397| 397»/» 3984 4384 440 1694 167| 1704 1274 125 126 33 334 104| 1034 104: 190 191 1904 3774 3754 3754 345 347 3461 93 92 91»/» 391 392 396 222 3 3 1 2 i 1039/1, 102'Vis 100'Vi» 963, 96i 101'7» 100., 224 159 1744 552 180 94 3544 1254 423 4994 154 1037.» 44 j- 182f 3074 152* 582 408 3964 4394 1694 1264 364 1894

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6