DAGBLAD VQDR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een aanslag op den nieuwen President van Mexico. De verdwijning ren generaal Koetjepot. Saldwin valt de regeeiing van Maedonald aan. DE NIEUWE SPAANSCHE REGEERING. HET „BAL DES PÊTÏTS LITS BLAN6Sn r Ho. 31 132e Jaargang. Dagalijksch overzicht. Buitenland DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Oud-President Taft ligt op sterven. De naam Drontheim. De Engelsche Vlootpolitiek. Gepantserde kruisers in Duitschland. De mogelijkheid voor den bouw van het tweede schip. Het Engelsch-Russisch Handelsverdrag Russische toestanden. Een Cycloon in Siam. ALKMAARS COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/Il. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telel. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DOHDERDAG ti FEBRUARI 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. "BONDSKANSELIER SCHOBER BIJ MUSSOLINI. ^Toenadering (usschen Oostenrijk en Italië? Dank aan Italië verschuldigd. Gisteren hebben we in 't kort kunnen be richten, dat de Oostenrijksche bondskanselier Schober een bezoek heeft gébracht aan den Italiaanschen dictator Mussolini. Dat dit bezoek geen louter vriendschappe lijk, maar veel meer een politiek karakter draagt, spreekt bijna wel van zelf. En met eenige belangstelling mag men dan ook af wachten, wat dat bezoek op politiek terrein zal uitwerken. Een feit is daarvan al bekend, n.I. dat van daag een Oostenrijk- Italiaansch vriendschaps- en arbitrageverdrag gesloten zal worden' Maar dat zal het eenige wel niet zijn. Echter, welke de bedoelingen ook mogen zijn, toch is het toe te juichen, dat beide lan den blijkbaar toenadering tot elkaar zoeken Vooral stemt dit aangenaam, omdat Italië in den wereldoorlog een minder faire rol ten op zichte van Oostenrijk en zijn bondgenooten heeft gespeeld. Bestond er toen niet een zg. ,,triple alliantie", waaruit Italië zich terug trok, toen het op daden aankwam? Die tijden zijn gelukkig veranderd en ook schijnt de meening der bevolking van beide landen eenigszins veranderd te zijn. We lezen immers, dat de groote meerderheid van het Oostenrijksche volk de reis van Schober met groote vreugde toejuichte. Trouwens, al eerder had Italië blijk gegeven van toenadering, n.1. op de Haagsche Confe rentie. En wellicht heeft de Italiaansche steun in Den Haag wel dé doorslag gegeven toï deze reis en deze toenadering. Maar volgens een verklaring van Schober is Oostenrijk nog om meer redenen aan Italië dank verschuldigd. Toen men n.1. eenige maanden geleden in Oostenrijk noodgedwon gen tot grondwetswijziging moest overgaan, heeft Italië getoond, dat het deze noodzake lijkheid begreep; een begrijpen, dat men ver geefs in andere Europeesche landen heeft ge zocht. De Oostenrijksche politiek stelt zich een bescheiden doel, dat echter tegelijkertijd waar lijk Europeesch is. Wie het groot aantal werk- loozen in Oostenrijk kent, zal begrijpen, dat Oostenrijk alle krachten op dit punt moet in spannen. Oostenrijk heeft niet de eerzucht, in alle belangrijke Europeesche aangelegen heden een rol te spelen. In de tien jaren sedert de stichting der Oostenrijksche Republiek heeft Oostenrijk bewezen, een buur te zijn op wien men zich kan verlaten, en dat hem het welzijn der buurstaten na aan het hart ligt, evenals de algemeene vrede, als noodzakelijke voorwaarde voor zijn eigen vooruitgang. In de komende maanden zal Oostenrijk alles in het werk moeten stellen om zijn economischp moeilijkheden te overwinnen. De vriendschap van Italië zal het land daarbij een onschat bare hulp zijn. Naar reeds gemeld is, zal het bezoek van den heer Schober vergezeld gaan van de noo dde feestelijkheden, diners enz. De feestvreugde in fascistische kringen is echter getemperd door het overlijden dezer da gen van den minister van openbare werken Michele Bianchi, die n.1. een der voormannen is geweest van de fascistische beweging Bianchi was steeds een der meest verknochte medewerkers van Mussolini. Hij was een der leiders bij den z.g. „marsch naar Rome''. Bianchi, die in 1904 als redacteur aan de soc. „Avanti" meewerkte, sloot zich al spoe dig aan bij den linkervleugel van de partij Reeds bij het uitbreken van den oorlog had den Mussolini en hij elkaar gevonden. De Fransche delegatie. De Temps is van meening, dat de groote autoriteit van de Fransche delegatie ter vlootconferentie te danken is aan het feit, dat zij de eenige is, die van den eersten dag af den indruk heeft gegeven precies te weten, wat zij wil en hoe zij de zaken wil aanpak ken. Vermindering van slagschepen De Daily News verneemt, dat tusschen drie van de vijf delegaties overeenstemming zou zijn bereikt t.a.v. een plan, dat, indien het to uitvoering zou worden gebracht, een schrapping van een totaal 17 slagschepen zou beteekenen. Engeland zou dan n.1. 8 slagschepen laten vervallen, Amerika 6 en Japan 3. Voorloopig zou de behandeling yan dit plan nog beperkt blijven to particuliere be sprekingen tusschen de drie delegaties. De duikbootkwestie komt waarschijnlijk Pas in den loop van de volgende week misschien Dinsdag a.s. aan de orde. De kosten van de onlangs bekend gemaak te inkrimping vqn het Britsche vlootbouw- Program worden officieel op 6.000.000 «e&chat De voormalige president der Ver. Staten, William Howard Taft, ligt op sterven. In verband met zijn zware ziekte was hij dezer dagen afgetreden als president van het Op perste Gerechtshof in de Ver. Staten, in welk belangrijk ambt Taft is opgevolgd door den oud-secretaris van Staat Hughes. Dat men den toestand van Taft zeer ern stig inziet blijkt reeds hieruit, dat president Hoover aan het Witte Huis de bulletins over den toestand van den zieke laat aanplakken. Taft en Coolidge zijn de eenige oud-presi denten, die nog in leven zijn. Harding stierf gedurende zijn eersten ambtstermijn. Roose- velt en Wilson zijn niet oud geworden. Mc- Kinley werd, als president in functie, ver moord, d.w.z. zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. De president is na zijn installatie beschoten. De installatie van Ortiz Rubio, den nieu wen president van Mexico in het groote na tionale stadion te Mexico is gisteren door 50.000 menschen bijgewoond. De plechtig heid van de eedsaflegging was binnen een kwartier afgeloopen. Het heele corps diplomatique woonde de plechtigheid bij. De aanslag. Toen president Rubio na de installatie het paleis verliet, heeft een jongmensch een aan slag op hem gepleegd. De man loste zes re volverschoten. Het is nog niet bekend of de president gewond is. Een nader bericht meldt, dat de aanslag gepleegd werd toen de president van de plechtigheid in het stadion van het paleis der natie naar zijn particuliere woning terug keerde. De dader werd gepakt en dadelijk door Amaro, den minister van oorlog in het paleis aan een verhoor onderworpen. Hij weigerde echter op alle vragen te antwoor den en er werden geen stukken op hem ge vonden, die licht op de zaak konden werpen De auto van den president reed dadelijk door naar Rubio's huis, wat de oorzaak is, dat men nog niet weet of de president ge deerd is. Wel is een der toeschouwers door een der kogels gewond. De president aan de kaak gewond. Volgens berichten uit Mexico is president Rubio bij den moordaanslag (men zie de ru briek Midden- en Zuid-Amerika) aan de kaak gewond. De kogel is langs operatieven weg verwijderd. De dokters verklaarden, dat de toestand van den president geen bezorgd heid behoefde te wekken. Enkele bijzonderheden. Omtrent den aanslag op den nieuwen pre sident van Mexico Ortiz Rubio meldt het persbureau V.D. nog nader, dat de schoten vielen, toen hij na de plechtigheid van zijn ambtsaanvaarding het nationaal paleis ver liet en in zijn auto wilde stappen. Er werden 6 schoten gelost. De president werd door een kogel licht aan den onderkaak gewond. Zijn vrouw werd aan het oor ge troffen, zijn nicht en de chauffeur ieder aan den schouder. Alleen een toeschouwer, die geheel ter zij de stond, werd door een verdwaalden kogel zwaar gewond. De kogel, die Ortiz Rubio trof, is inmid dels verwijderd. Er bestaat geen gevaar voor zijn leven. De dader kon gearresteerd worden. Te Mexico-city heerscht tengevolge van den aanslag op den nieuw gekozen president groote opwinding. Bij het verhoor gaf de da der drie verschillende namen op, doch het schijnt thans wel vast te staan, dat hij uit San Louis komt en Daniël Salazer heet. Hij schijnt tot zijn daad te zijn aangezet door den verslagen candidaat voor het president schap Vasconcelos, die het geheele kabinet onschadelijk had willen maken en zich daar na meester van het bewind had willen ma ken. De dader bood bij zijn arrestatie veel tegenstand Bovendien werden 7 andere per sonen, die onder verdenking staan, gearres teerd. Direct na den aanslag werd de staat van beleg afgekondigd en een censuur op de te legrammen ingesteld, doch reeds 2 uur later werden beide maatregelen weer opgeheven. Blijft hij Drontheim of wordt hij Nidaros? De beide Huizen van het Storting hadden het vorig jaar, naar men weet, besloten, dat de stad Drontheim van 1 Januari 1930 af wederom haar middeleeuwsclun naam Ni- daros zou dragen. Deze maatregel stiet echter in vele krin gen, in het bijzonder bij het stedelijk bptuur op zooveel verzet, dat het parlem.nt zich nogmaals met de aangelegenheid moest be zighouden. Het Lagting heeft heden met o7 tegen oo stemmen besloten den naam Drontheim (Dronthjem) te behouden. Dit besluit moet nog door het Odelsting worden bevestigd. De schrapping der vier kruisers en vier torpedojagers. In het Lagerhuis is gisteren de vraag ge steld of de regeering als inleiding voor de vlootconferentie de schrapping der vier kruisers, vier torpedojagers en eenige lichte schepen van het program 19291930 bevo len had, of dat tot dezen maatregel reeds vroeger besloten was. Alexander, de minister van marine, ant woordde dat MacDonald in een rede in Juli van het vorig jaar de schrapping reeds aan gekondigd had, zoodat zij moest opgevat worden als een gewoon bestanddeel van de vlootpolitiek der regeering. Het besluit was evenwel niet gevalle* dan nadat de regee ring zich ervan verakerd had, dat tot deze daadwerkelijke vermgidering van bewape ning kon worden overgegaan zonder op eenigerlei wijze de veiligheid van het njk in gevaar te brengen. De schrapping behoorde tevens tot de oeconomische politiek der re geering, die eischte cfet in de tegenwoordige omstandigheden zoo zuinig mogelijk met 's lands gelden werd omgegaan. Op een supplementaire vraag, hoe de re geering tot schrapping der torpedojagers kon besluiten, zoolang nog geen overeen stemming was verkregen nopens het aantal duikbooten, antwoordde de minister dat het geheele land deze vermindering zonder eeni- gen twijfel zou goedkeuren, omdat het de beperking van het gebruik van den onder- zeëtr ten goede kwam en op de andere mo gendheden ter Vlootconferentie indruk moest maken. Toen nu nog verder gevraagd werd, of dit niet een zeer roekelooze en gevaarlijke poli tiek was, greep Mac Donald zelf in en zeide dat geen enkele andere mogendheid nog had nagevolgd wat Engeland had gedaan op het punt van effectieve ontwapening, maar ook dit voorbeeld zou in de geheele wereld toe gejuicht worden en de nationale veiligheid werd er niet in 't minst door in gevaar ge bracht. De politiek van beperking der bewapening en rationalisatie der vloot was er bovendien een die op den langen duur zou bijdragen tot opheffing der werkloosheid omdat groote sommen voor meer productieve doeleinden vrij zouden komen. Bij de definitieve bespreking door het rijks- kabinet van dé begrooting-1930, welke deze of volgende week moet plaats vinden, zal de regeering ook een besluit moeten nemen in zake den wensch van het rijksweerministerie om een eersten termijn voor den bouw van den gepantserden kruiser B op de begrooting t: plaatsen. De „Frankf. Z." deelt mede, dat minister Gröner alle moeite doet om althans een „Anerkennungsgebühr" voor een tweede schip door te zetten. Van de zijde van het rijksweer- departement moet verklaard zijn, dat mei eventueel al met een post van twee milüoen tevreden zou zijn, of zelfs met nog minder, wanneer maar door de goedkeuring van eeni- gen termijn principieel de bouw van het twee de schip gewaarborgd zou zijn. Hetgeen na tuurlijk niet het feit zou wegcijferen, dat wie zelfs een klein bedrag als eersten termijn goedkeurt, de verantwoordelijkheid aanvaardt voor de uitgaven van de 80 millioen, welke het schip kost. De „Frankf. Z." die hoopt, dat het voorstel van het Rijksweerministerie geen instemming zal vinden bij het kabinet, vindt daarin steun bij de „Vorwarts", die oordeelt, dat de bouw van een tweeden gepantserden kruiser uit financieel, nationaal en internationaal oog punt onmogelijk is. Het soc. orgaan wijst erop, dat de finan- cieele draagkracht van Duitschland geen uitgave van een half milliard voor de zes schepen (want het gaat hier tenslotte niet om één schip, maar om de geheele reeks van zes, welke volgens het vredesverdrag mag worden gebouwd) niet toelaat. Vooral het bedrijfsleven, meent de „Vor warts", dat roept om belastingverlaging, moet de eerste zijn om tegen zulk een uitgave, die belastingverhooging moet meebrengen, front te maken. Vervolgens waarschuwt het blad ervoor, dat Polen, hetwelk nu een niet noemenswaar dige marine heeft, door een versterking van de Duitsche vloot in de Oostzee gedwongen zou worden tot aanbouw, welke allicht tot een bewapeningswedloop zou leiden, waarbij Duitschland uit den aard der zaak het toch zou moeten afleggen. Tenslotte herinnert het soc. orgaan eraan, dat, al mocht men het na de mislukking van de conferentie van '27 nuttig oordeelen de volle dige bewapening, welke het vredesverdrag toestaat, te verwerkelijken, thans de omstan digheden anders zijn geworden in verband met de Londensche conferentie. Alleen het plan al van Duitschland om nieuwe schepen in dienst te stellen, heeft in Frankrijk tot voor- zichtheid gemaand, zoodat daar reeds sprake is van den bouw van gepantserde kruisers, welke opgewassen zouden zijn tegen de Duit sche schepen. Met het oog op een en ander oordeelt de „Vorwarts" tenslotte, dat van de bewape ningsmogelijkheid volgens het vredesverdrag, thans niet ten volle mag worden gebruik ge maakt, doch dat veeleer door gedachtenwis- seling en onderhandelingen al het mogelijke gedaan behoort te worden, om de tegenpartij ertoe te brengen harerzijds de toezeggingen van het Versailles (n.1. bewapeningsbeper king) na te komen. Het door het Labour-Lagerhuislid Miss Allan Wikinson igediende voorstel voor het spoedig afsluiten van een handelsverdrag tusschen Engeland en Sovjet-Rusland werd aangenomen nadat een conservatief tegen voorstel met 241 tegen 129 stemmen was ver worpen. In den loop der discussies werd van soc.- zijde de Engelsch-Russische handel van groote beteekenis genoemd, terwijl de conser vatieven 't tegendeel beweerden en wezen op hun principieele verwerping van de politiek, die de huidige regeering t.o.v. de Sovjet-Unie voert. Het lijk gevonden? Verscheidene Parijsche ochtendbladen ma ken melding van een gerucht, dat door de po litie noch bevestigd, noch tegengesproken wordt. Volgens dit gerucht zou de verdwenen ge neraal Koetjepof vermoord zijn gevonden in een bosch te Meudon, een voorstadje van Parijs. De politie zou zich nog gisteravond naar de plaats van den moord hebben begeven, om een onderzoek in te stellen, doch van het resultaat is nog niets bekend. Wederom vier doodvonnissen. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn he denmorgen te Leningrad in de Peter Paulves- ting ritmeester Schiller en de voormalige of ficieren van het tsaristische leger Fedotow, Nartaschew en Leyer, die wegens het verval- schen van tsjerwontsen ter dood veroordeeld waren, gefusilleerd. De veroordeelden weiger den om gratie te vragen, daar zij overtuigde monarchisten waren. Baldwin heeft gisteren het woord gericht tot een groote en gezaghebbende vergadering van conservatieven. Hij uitte zijn wrevel over de heimelijkheid waarmede de diplomatie tusschen de Sowjets en de regeering omhuld werd en de blijkbare onverschillgheid van de Engelsche regeering voor wat er in Rusland met betrekking tot vervolging der Christenen gebeurt. Als de re geering den steun wenschte, dien de conserva tieven bereid waren haar in internationale aangelegenheden te geven, moest er grooter openhartigheid zijn dan totnogtoe. Baldwin verweet de regeering ook haar overijling bij het schrappen van weer twee kruisers van het bouw program voor de vloot en vroeg of dit besluit het gevolg was van een nieuwe overeenkomst in den boezem der vlootconferentie dan wel enkel een gebaar van den kant der regeering. Bezuiniging en beveiliging als pijlers der conservatieve po litiek: nieuwe verkiezingen bin nen twee jaar. In het vervolg zijner rede voor de Conser vatieve Vereenigingen van Londen zeide Baldwin, dat de regeering in de 8 maanden van haar bewind kans had gezien den indus- triëelen vooruitgang niet alleen te stoppen, maar een achterstand van ongeveer 5 jaar te scheppen. Niets was gedaan en kon door deze regeering worden gedaan tot opheffing van de werkloosheid en het getal werkloozen zou nog wel eenige weken blijven stijgen, om in den a.s. winter waarschijnlijk de twee millioen te bereiken. De toestand was ernstiger dan in eenig jaar sinds den oorlog en een onmiddel lijke stopzetting van alle niet absoluut onmis bare uitgaven was het eerste vereischte eener gezondmaking, die deze regeering echter niet volbrengen kon, omdat zij de eenige middelen ertoe niet kon aanwenden. Het voornaamste middel was hulp aan de industrie, van wie alles komen moest en die hulp kon niet anders geboden worden dan door die industrieën te beschermen tegen de moordende concurrentie van het buitenland. Niemand kon iets ten nadesl» van da beveili ging zeggen, hoe kort zij ook in werking ge treden was en op hoe bescheiden schaal zij ook in het leven geroepen was. Het gold de industrieën van Engeland, de dominions en de andere deelen van het Rijk door een geza- melijken band te omgorden en te verstevigen, zoodat zij de grpote kartels in het buitenland het hoofd zouden kunnen bieden. Baldwin beloofde, dai deze bescherming niet toegepast zou worden op den landbouw, of op eerste levensbehoeften, maar hij beloof de de conservatieve partij een schitterende overwinning in de eerstvolgende verkiezingen, die hij binnen twee jaar uiterlijk verwachtte als zij zich eensgezind om hem wilden scha ren, met als grondpijlers bezuiniging en be veiliging. De rede werd minutenlang stormachtig toe gejuicht. Het vraagstuk der werkloosheid. Over het vraagstuk der werkloosheid zeide Baldwin dat de industriëele vooruitgang van het land vijf jaar achteruit was gezet. Dit gold voor de laatste acht maanden en de cijfers betreffende de werkloosheid spron gen de lucht in. De regeering moest in de staathuishoudkunde studeeren. De conservatieven zouden het tariefbestand niet steunen, maar zouden de vrije hand vra gen om 's lands nijverheid te beveiligen. Aangaande een stelsel van vrijhandel voor het Britsche rijk, legde Baldwin er nadruk op dat de Engelsche regeering slechts een poli tiek voor de dominions kon aanbevelen en dat men al zijn best moest doen om onverwijld een regeling te treffen tusschen individueele moederlandsche en dominion-industrieën Er konden geen Europeesche verbintenissen aan vaard worden om uitbreiding van de bevoor- keuringspolitiek te voorkomen. Deze politiek moest aangevuld en versterkt worden door handelsovereenkomsten tusschen de rijksdee- len, met inbegrip van Engelsch Indië. Nadat Baldwin ten slotte verklaard had dat het stelsel beveiligingsrechten een doel treffend wapen was tot bescherming van de industrie, zeide hij dat als men zijn program steunde, niets de groote overwonning der conservatieven binnen twee jaar zou kunnen stuiten. Een banneling teruggeroepen. De voormalige rector aan de voormalige universiteit te Salamanca, de bekende Spaan- sche schrijver Miguel Unamuno, die onder de dictatuur van Primo de Rivera uit Spanje was verbannen, en in de nabijheid van de Spaansche grens op Fransch grondgebied woonde, is naar aanleiding van het besluit van de nieuwe regeering naar Spanje terug gekeerd. Hij is te Salamanca aangekomen. 1 Groote verwoestingen. Uit Bangkok wordt gemeld, dat een ge» deelte van Siam zwaar geteisterd is door een cycloon. Vooral een gebied van ongeveer 50 K.M2. had zwaar van den cycloon te lijden. Tengevolge van ongevallen werden drie man nen en drie vrouwen tijdens het woeden' van den cycloon gedood. Voorts werden 9 olifanten en 363 stuka vee gedood, terwijl 7260 huizen werden ver woest. Op de kust werd bovendien een aantal schepen beschadigd. Een mondain feest- V. D. meldt, dat Dinsdagavond in de Parij sche Opéra het jaarlijksche „Bal des petits lits blancs" (het „bal der witte bedjes") werd gehouden, dat jaarlijks een der hoogtepunten van het Parijsche seizoen vormt en waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de inrichtingen voor tuberculose kinderen. Sedert het internationale schoonheidsconcours is in gevoerd, is het tevens gebruik geworden, dat op dit bal de schoonheidskoninginnen der verschillende Europ. landen, die te Parijs bijeen zijn voor de verkiezing van een „Miss Europa'aanwezig zijn en aan het publiek worden voorgesteld. De Opéra leverde een luisterrijken aanblik op. Aanwezig was president Doumergue, aan wien de schoonheidskoninginnetjes werden voorgesteld; minister-president Tardieu, dis op het oogenblik te Parijs vertoeft, alsmede alle andere ministers, die in de hoofdstad aanwezig waren, waren eveneens tegenwoor< dig; voorts vele leden van het corps diploma tique, vele artisten en bekende personen op ander gebied. Meer dan honderd bekende Pa rijsche kunstenaars verleenden welwillend hun medewerking. De hoofdprijzen van de tombola, die gehou den werd, bestonden uit vier auto's, een paar- lencollier ter waarde van 50.000 frs. en een credietbrief van 30.000 francs. Een groot be drag werd tevens ontvangen door den ver koop van prentbriefkaarten, waarop president Doumergue en alle aanwezige minister hun handteekeningen hadden geplaatst. In totaal bracht de verkoop van de loten voor de tom bola en van deze prentbriefkaarten een be- dra? van meer dan 1.500.000 francs op. _j

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1