DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een brief van den Belgischen Koning. DE DUSSELDORFSCHE MOORDEN, De Giiineesche Oosterspoorweg. Een moordenaar gearresteerd. Ao. 35 DL\§ÜA« 11 FEBRUARI 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. de bolsjewistische misstanden in rusland. Buitenland DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Aanslag op het Estlandsche Staatshoofd. De Sovjet-Gezant te Mexico gearresteerd. Aanslag op een Italiaansch redactiebureau. Vier personen gewond. Geruchten uit Spanje. ESTLAND EN POLEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmr.ar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: - 7 Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De kerk in de ban gedaan. De maatschappelijke positie der boeren. Toen we gisteren schreven over den brief, die de paus gericht had tegen het bolsje wisme, hadden we nog wel verder kunnen uitwijden over de droevige toestanden, waaronder de Russische bevolking leeft. En die brief, hoe scherp dan ook gesteld, bevat niets anders dan bittere waarheid. Het is echter heelemaal geen katholieke actie, die tegen het sovjet-regime gevoerd wordt. Beter kunnen we spreken van een godsdien stige actie, onverschillig, of ze van katho- Jieke, dan wdl van andere zijde komt. En het is heusch niet een bloot toeval, dat in Parijs Zondag een groote protestbetooging ge houden werd van protestantsche zijde. Zooals men uit ons nummer van gisteren heeft kunnen zien, namen ongeveer 2000 per sonen aan die betooging deel. De voorzitter van de Protestantsche vereeniging in Frank rijk hield een gloedvolle rede, waarin hij de Russische anti-kerkelijke organisatie scherp naar voren deed komen. Typeerend is wel, dat op dezelfde protest vergadering ook de Fransche opperrabbijn een rede hield, 't Is de eerste keer geweest, dat een rabbijn in functie officieel een chris telijke kerk betrad om daar deel te nemen aan de plechtigheid van kerkelijken aard. Typeerend, omdat zooiets nog nooit was voorgekomen in Frankrijk; maar niet minder typeerend, omdat het een bewijs is van de groote fouten in het sovjet-regime. Dat christenen en joden samengaan, om de el lende van hun medemenschen trachten te verlichten, bewijst dat er hulp noodig is. Het bolsjewisme heeft den dood gezworen aan de kerk en deinst niet voor maatregelen terug, welke ook. Eerst hebben we een priestervervolging gekregen, toen sluiting der kerken en straffen voor degenen, die zich durfden verzetten tegen deze anti-godsdien stige beweging. Is het wonder, dat er verzet huist in de boezem der Russische bevolking? Maar ook in het maatschappelijke leveft is de toestand ernstig. En ook daar heerscht verzet. Toen de oorlog aan alle boeren met ten minste drie stuks vee of hun tegenwaarde aan gevogelte werd verklaard, was te voorzien dat de ongelukkige eigenaars van levende have, door tijdig slachten van hetgeen zij meer dan twee beesten hadden, zouden zor gen dat zij niet als „koelaki" van huis en hof verdreven en hun bezittingen aan de col- lectivistische boerenbedrijven toegevoegd werden. Abramowitsj, een leider der Rus sische sociaal-democratische partij, heeft in een lezing ie Berlijn den toestand in zijn vaderland een volledige oorlogvoering van de regeering tegen den boerenstand genoemd. Deze oorlogvoering dagteekent echter niet van het jongste draconische besluit tot uit roeiing van de koelaki af. Zij was al eerder in andere vormen aan den gang. Prof. Auha- gen, een Duitsch landbouwkundige die ie Moskou werkzaam is geweest, heeft in Oosc- Europa verteld hoe het op het platteland toe ging. Het vermeende succes van de bolsje- wiki met het vormen van collectivistisch; boerderijen was, naar hij uiteenzette, te ver klaren uit een stelsel van schrikbewind, dat den boeren geen andere keus liet dan zich bij deze organisaties aan te sluiten. Ten einde meer graan binnen te krijgen, werd van de boeren een hoeveelheid koren opgeëischt die in vele gevallen hun geheelen oogst te boven ging. In het Siberische district Slavgorod bijvoorbeeld, waar vele van de uitgeweken Duiische boeren vandaan kwamen, moesten twee boerderijen 3093 poed koren (62 poed staat gelijk met 1 ton) opbrengen, terwijl hun 'heele oogst maar 1500 poed bedroeg. Van 200 andere boerderijen met een totale op brengst van 25,000 poed, werd levering van 34.000 poed geëischt. De boeren moesten het tekort met aankoop van koren op de open markt aanvullen. Bleven zij in gebreke de voorgeschreven hoeveelheid te leveren dan "werd een boete in geld opgelegd ten bedrage van vijfmaal de waarde van het tekort. Kon den zij niet betalen, dan werd alles ver kocht. Zulk een executoriale verkoop betee- kende voor de boeren den ondergang. In de Krim brachten bij een dergelijke verkooping paarden en koeien zes stuivers en kippen twee stuivers op Gebouwen die 12,000 tot 24,000 gulden gekost hadden, gingen voor 24 tot 120 gulden van de hand. Men begrijpt «u met welke middelen het succes van de »graaninzameling" bereikt is. Geen wonder dat de sociaal-democraat Abramowitsj bij zulke aantasting van Rus- land's welvaartbronnen als zijn oordeel u.t- sprak dat Stalin met zijn uitzinnige politiek is. het land naar den diepsjen afgrond te sleuren. Onder hongersnood en geloofsvervolging •Peelt zich dit sombere drama ai Over zijn politiek optreden na den wapenstilstand. Na den wapenstilstand van 1918 ontving de koning te Lophem, een dorpje in Vlaande ren, op den voorgrond tredende personen van verschillende politieke richting. Het re sultaat hiervan was de vorming van een ka binet uit de drie partijen en de verleening vart het algemeene kiesrecht. Deze feiten ga ven vaak aanleiding tot commentaren en po lemieken, zelfs thans nog. De koning, die te genover de publieke meening de precieze rol wilde vastleggen, die hij in deze zaak heeft gespeeld, heeft thans dienaangaande een brief gericht tot Jaspar, den minister-presi dent. De inhoud van den brief. Een nader B.T.A.-bericht meldt den in houd van 's konings brief. Hij zegt daarin, dat hij niet langer zonder krachtig protest kan gedoogen, dat de in alle opzichten ver zonnen legenden worden verbreid, die het bewind schade doen en het voorstellen, als of hij op een gewichtig historisch oogenblik van België een even bespottelijke als kwaad willige rol heeft gespeeld. Deze legenden teekenen hem af als iemand, die het slacht offer is geworden van een intrige, gesmeed door kwaadwillige burgers, die bij hem het geloof zouden hebben gewekt in mogelijk gevaar, zelfs in een voor de deur staande re volutie, ingeval groote concessies aan de idee der democratie zouden worden geweigerd. E>e koning verklaart: lo. dat hij het betreur de, dat Cooreman (de leider der regeering op het oogenblik van den wapenstilstand) hem het onherroepelijk voornemen der regee ring had medegedeeld om af te treden direct na het terugkeeren der regeering, en aan dit voornemen gaf Cooreman spontaan uitvoe ring; 2o. zelfs nog vóór het eind van den oorlog waren hij en de koningin in voeling getre den met de bewoners van Oostende, Doornik en Brugge en hadden zij zich kunnen over tuigen van de mate van vaderlandslievende geestdrift der Belgen, die onder de Ehiitsche cverheersching waren gebleven, terwijl hij uit inlichtingen die hem hadden bereikt wist, dat dezelfde geest in alle deelen van het ko ninkrijk heerschte; 3o. dat nooit iemand hem had gesproken over voor de deur staande of mogelijke po litieke of sociale onlusten, dat nooit iemand had gepoogd invloed te oefenen op zijn be sluit; 4o. dat bij de vorming van het kabinet De- lacroix hij zich gedroeg overeenkomstig de con stitutioneele gebruiken en dat allen, die wer den geraadpleegd, zonder eenige uitzonde ring van meening waren dat het onvermij delijk was aan het nieuwe kabinet het karak ter van nationale eenheid te geven, dat ook de twee voorafgaande kabinetten reeds had den. De koning verklaart plechtig, dat elke an dere lezing in strijd met de waarheid is. De kwestie der slagschepen. De „Times" meldt dat in het volledige Amerikaansche memorandum o.a. het voor stel voorkomt, dat de V. S. het r-cht zou den hebben een slagschip te bouwen van het „Rodney"-type een schip van 33.900 ton met kanonnen van 40 c.M. als zij er in toestemmen vier van hun oudere en kleinere schepen te schrappen in plaats van de drie, die zij zouden moeten schrapp:n om te komen op de cijfers van het verdrag van Washing ton van vijftien slagschepen. Ook de „Daily Telegraph" maakt hiervan melding. Beide bladen betwijfelen of dit denkbeeld aannemelijk is. Uit een dobr de „Times" gemaakte bere kening blijkt, dat de V.S. volgens het ver melde voorstel 33 kanonnen van 40 c.M. zou den hebben tegen de Britsche vloot 18 en de Japansche 16. Wakatsoeki spreekt voor de radio De eerste Japansche gedelegeerde Wakat soeki heeft Zondagmiddag door de radio ge sproken tot de bevolking van Japan. In 7 'jn rede zeide hij te gclooven dat de conferentie er toe zou leiden dat de groote taak der vlootbeperking zou worden verwezenlijkt, waardoor de wederzijdsche goede gezindheid en eendracht onder de mogendheden zouden toenemen en aldus krachtig zou worden bij gedragen tot de bevordering van de broeder schap der menschheid. Een verklaring der Italiaansche dele gatie. De woordvoerder der Italiaansche delega tie verklaarde dat de Italiaansche delegatie niet voornemens is, direct een verklaring te publiceeren over haar doeleinden. De dele gatie is voldaan over het Britsche voorstel, doch haar aanspraken zullen afhangen van die der voornaamste maritieme mogendheden van het vasteland. Gisterenmiddag heeft een 42-jarige man 'n poging gedaan den auto van den Estland- schen Staatspresident Dr. Strandmann te be springen, waarin deze in gezelschap van den Poolschen President naar de Universiteit reed. De man werd teruggeworpen en ter stond door politiebeambten omringd. Het is nog niet zeker of het hier een aanslag geldt of een poging van een waanzinnige. Nader meldt men ons: In een officieel communiqué wordt mee gedeeld, dat de man, die tijdens den rijtoer van het Estlandsche staatshoofd een incident verwekte, doordat hij op de treeplank van den auto sprong, een zwakzinnige is, die eenigen tijd geleden ook al eens een poging heeft gedaan om te Warschau door te driij- gen tot kardinaal Kakowski, wat hem aan gezien hij wartaal sprak was belet. Hij dacht thans den auto van den Poolschen staatspresident te zien en bij het verhoor ver telde hij, des nachts iets van groot belang te hebben gedroomd, dat hij den president moest mededeelen. Na medisch onderzoek is hij naar een in richting voor zwakzinnigen overgebracht. Naar gemeld wordt heeft op last van het Mexicaansche Ministerie van Oorlog te Vera Cruz de arrestatie plaats gehad van Makar, den gezant van Sovjet-Rusland. Hij zou in arrest worden gehouden tot het geval van den bomaanslag op den Mexicaanschen pre sident der Republiek geheel zal zijn opge helderd. De autoriteiten nemen aan, dat de Sovjet-Gezant van den aanslag kennis moet hebben gedragen. Bij een huiszoeking, die verricht werd in het Russische Gezantschap, te Mexico-Clty, werd een ambtenaar van Mexicaansche na tionaliteit in hechtenis genomen. De Gezant Makar was Zaterdag reeds met zijn echtge- noote te Vera Cruz aangekomen, vanwaar hij voornemens was via Frankrijk naar Sovjet Rusland terug te keeren. In weerwil van de protesten werd de verzegelde diplo matieke bagage opengebroken en nauwkeu rig onderzocht. Nadere bijzonderheden. Uit Vera Cruz wordt gemeld, dat de ge zant der sovjet-unie in Mexico Makar aan boord van het Fransche stoomschip „La Bordelaise" uit Mexico is vertrokken. Voor hij aan boord ging, ontving hij de leiders der Mexicaansche communisten. Ma kar weigerde echter een verklaring af te leg gen, of verschillende van zijn staatsdocumen ten en diplomatieke papieren, zooals volgens verschillende persberichten het geval zou zijn, in beslag waren genomen. den voorgesteld, waartoe zoowel conserva tieven als liberalen en republieken zouden willen toetreden. Deze partij zou zich ten doel stellen van de kroon zekere waarborgen te eischen, die een terugkeer van de dictatuur zullen ver hinderen. Het doel van deze nieuwe beweging zou volgens dit bericht dus niet zijn het afzetten van koning Alphonso, maar wel het langs grondwettelijken weg hervormen van Spanje door een belangrijke beperking van de machtsbevoegdheden van den koning en te gelijkertijd door het verhinderen van een te rugkeer der dictatuur. De Messagero meldt, dat gisteravond een tot nu toe niet opgehelderde aanslag heeft plaats gevonden op het redactiebureau van de Popoio di Triësti te Triëst. Te 10 minuten voor 11 vond op de eerste verdieping een hevige ontploffing plaats, waardoor 4 personen werden gewond en materieele schade werd aangericht. Er verschenen spoedig autoriteiten en de brandweer om de puinhoopen op te ruimen Men vermoedt, dat de exploisie is veroor zaakt door middel van een groote granaat. Omtrent de daders verkeert men nog in het onzekere, maar de Messagero schrijft dat men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een daad van terreur van de Or- joena, de bekende nationalistische Zuid-Sla vische organisatie. Beperking van de Koninklijke macht? D? Telegraph maakt op in het oog vallen de wijze melding van een bericht van zijn correspondent te Madrid, waarin mededee- ling wordt gedaan van een denkbeeld van radicale republikeinen en socialisten tot het oprichten van een republiek met Koning Alphonso als president voor het leven. Graaf Romanoaes, de bekende liberale lei der en voormalige minister-president zou zich eveneens vóór de vorming van een Re publiek uitspreken. De Times meldt daarentegen uit Madrid, dat graaf Romanones van meening is, dat een reorganisatie, zoowel van de conservatie ve als van liberale partij dringend noodza kelijk is voor bet behoud van de monarchie in Spanje. Senator Guerra heeft vergunning ge vraagd om een vergadering te houden, waar de vorming van een nieuwe partij zal wor Geen spoor van dén dader. Een merkwaardige statistiek. Dezer dagen werd de bevolking van Dus- seldorf weer eens even er aan herinnerd, dat nog altijd de dader van de moorden in die stad niet ontdekt is. Donderdag werd n.1. een poging gedaan om een vierjarig kind te ont voeren een onbekende man trachtte het kind, dat op straat speelde, mee te lokken, waarin hij al vrijwel geslaagd was, toen de moeder toevallig het huis uitkwam en tusschenbeide trad, waarop de man ijlings de vlucht nam. Dadelijk ging het gerucht, dat de man een groote gelijkenis had met den moordenaar, zooals die althans door enkele van zijn slacht offers beschreven is. Terwijl den laatsten tijd weinig vernomen werd van het onderzoek der justitie, heeft bo vengenoemd voorval de zaak weer actueel ge maakt. Er werden eenige mededeelingen verstrekt over den arbeid van politie en justitie. Naar de correspondent van de „Köln. Z meldt, zijn de Berlijnsche rechercheurs reeds geruimen tijd geleden naar de hoofdstad teruggekeerd, maar zij blijven samenwerken met de speciale „moordcommissie" te Dussel- dorf. Deze commissie heeft een speciaal kaart systeem samengesteld over de zaak. Deze sta tistiek bevat reeds ruim 10.000 kaarten. Elk spoor waarop haar aandacht werd gevestigd, heeft de commissie nagegaan. De statistiek is het resultaat daarvan. Er staan o.a. 4O0C personen met name in vermeld, tegen wie een verdenking is gerezen; verder 30Ö0 personen die onbekend zijn, maar nauwkeurig omschre ven staan. Verder staan er 500 personen op vermeld met abnormale sexueele neigingen. De commissie heeft 400 brieven ontvangen, die afkomstig heeten van den moordenaar. De categorie helderzienden heeft zich grondig ge blameerd: ruim 300 hunner hebben hun krachten beproefd, maar hun mededeelingen waren alle met elkaar in strijdmen acht het onlangs door de Pruisische regeering afge kondigde verbod aan de politie om voor onder zoek gebruik te maken van de diensten van helderzienden, door de hier opgedane ervarin gen volkomen gerechtvaardigd. Honderd schriftkundigen hebben getracht op grr van de schetskaartjes en den brief van den moordenaar het karakter te definieeren van den dader. De politie kreeg ongeveer 100 brie ven over de drukpers en het papier, door den moordenaar gebruikt. De statistiek bevat 700 namen van personen, uit krankzinnigen gestichten ontslagen; ten slotte 50 met curiosa. De moordcommissie volgt ook alle sporen, waarop haar aandacht gevestigc wordt door het buitenland. Zij staat in con tact met de recherche te Barcelona, Praag, Weenen enz. Maar het eenige resultaat dat vaststaat, blijft, dat de moordenaar onvindbaar is. tieken aard mogen doen zonder de andere partij erin te kennen. Telegrammen uit Warschau melden thans, dat dr. Strandmann met groote eerbewijzen is ontvangen. Op Poolsch gebied reisde hij in den bijzonderen trein van den staatspresident. De stations, waar hij langs kwam, waren ver sierd. In een redevoering in het station van Wilna wees hij erop, dat de stad Polen groote mannen heeft geschonken, zooals Rilsoedski De Poolsche pers begroet den Estlandschen staatsman in geestdriftige bewoordingen. Het blad van het regeeringsblok „Gazeta Polska", verklaart, dat het doel van de Poolsche poli tiek aan de Oostzee slechts een Baltisch? Bond kan zijn, een denkbeeld, ontstaan op de bijeenkomst in Maart '22 te Warschau van de Baltische landen. In een ander blad wordt erop gewezen, dat beide staten door Duitsch- land en Rusland worden bedreigd. Tsai is buiten zijn boekje gegaan Het Chineesche departement van binnen- landsche zaken heeft een verklaring doen pu bliceeren over het Chineesch—Russische pro tocol van Chabarowsk waarin gezegd wordt dat de Chineesche gedelegeerde Tsai alleen opdracht had van de nationale regeering om te onderhandelen over de bijlegging van de uit het conflict over den Oosterspoorweg voortvloeiende kwesties en over het later hou den van een officieele conferentie. Het op 22 December j.1. te Chabarowsk on der ieekende protocol behelst echter behalve de uit het conflict over den Oosterspoorweg voortvloeiende kwesties ook bepaalde andere regelingen van- algemeenen aard. De Chinee sche gedelegeerde heêft daarmede zijn in structies overschreden. De in het protocol voorziene regeling der kwesties in verband met den Oosterspoorweg is, zoo wordt verder in de verklaring gezegd, ten uitvoer gelegd. De Chineesche regeering is ook bereid een gedelegeerde naar de offi cieele conferentie te Moskou te zenden en we! met het uitsluitende doel de kwestie van den Oosterspoorweg uit den weg te ruimen. Als de sovjetregeering evenwel over kwesties van het handelsverkeer en andere algemeene kwes tie wil onderhandelen en gedelegeerde naar China zil zenden, dan is de nationale regee ring bereid met dezen gedelegeerde te onder handelen. WEER BOTSINGEN TUSSCHEN SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. Vier jongemannen gedood. Een door de recherche in verband met de Dusseldorfsche moorden gearresteerde 30- jarige man, afkomstig uit Neurenberg, heeft bekend gedurende de jaren van *21 tot '29 vier moorden te hebben begaan. Zijn slachtoffers waren jonge rondtrekkende gezellen, die hij op de landwegen ontmoette. Met Veronalta- bletten placht hij de mannen te verdooven, om ze dan te dooden. Het heet, dat hij een moord begaan heeft in de omgeving van Darmstadt, een bij Gmünden, een derde bij Gravemünde en ten slotte een tusschen Kevelaar en de Nederland- sche grens. Er wordt thans een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar aanleiding van deze verkla ring. Een politieke reis. Aan het einde van de vorige week is Strand mann, de staatspresident van Estland, naar Warschau vertrokken voor het afleggen van een officieel bezoek, welke reis nog al ont stemming moet hebben gewekt in Moskou, maar vooral in Letland, waar men erop wijst, dat het bezoek in strijd is met de bepalingen van het Estlandsch-Lettisch bondgenoot schapsverdrag, hetwelk voorschrijft, dat geen der oartiien stapoen van buiteolands<&e-poU- Gisteravond kwam het na afloop van de vergadering van at. socialisten te Itzehoe tot een botsing tusschen de vergadtringbezoe- kers en communisten. Met stokken gewapend gingen de beide groepen elkaar te lijf, zoo dat de politie daadwerkelijk moest ingrijpen. In totaal werden 5 nat. socialisten en 9 communisten nog al ernstig gewond. Boven dien werd een aantal communisten door de politie gearresteerd. DUITSCHLAND. HOOGSPANNINGSINSTALLATIE GE-EXPLODEERD. Door tot dusverre nog onbekend gebleven oorzaak heeft gister op de Marktplatz te Bad Homburg een hevige ontploffing plaats gehad in een sterkstroom-installatie. Onder geweldig geraas, waarbij een meter hooge steekvlam omhoog sloeg, werden de beide deksels van den kabelput weggeslingerd. Er werden vijf personen gewond, w.o. twee vrouwen. Tegelijkertijd werd door kortslui ting een gedeelte van de stad in donker ge zet. WEER EEN VROUWEN MOORD TE BERLIJN. In haar woning aan de Chausseestraat tt Berlijn is Maandagmorgen een 58-jarige we duwe vermoord gevonden. De politie heeft het onderzoek ter hand genomen. AMERIKA. IN AMERIKA OOK DE COMMUNISTEN IN ACTIE. In een bloedige vechtpartij tusschen com munisten en stakende arbeiders in het klee- dingbedrijf werd één persoon gedood, terwijl verschillenden zwaar gewond werden. D* politie arresteerde meer dan 20 personen. DE DRANKBESTRIJDING. De bondsambtenaren hebben, naar uit Chicago gemeld wordt, een uitgebreide dranksmokkelorganisatie ontdekt, die van kust tot kust vertakkingen had. Nader wordt gemeld: Het ontdekte dranksmokkelsyndicaat was een uitgebreide onderneming, die vrijwel over de geheele Ver. Staten met een kapitaal van 60 millioen dollar werkte en waaraan door ruim 200 personen werd deelgenomen. De opheffing van dit syndicaat zal waarschijn lijk een schandaal ten gevolge hebben, daar er een aantal bekende personen bij betrok ken schijnt te zijn. Talrijke vervolgingen en arrestaties. De regeering te Washington zet den nieuw ingezetten strijd tegen den handel en fabri cage van alcohol met kracht voort Behalve

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1