111 in [stil! Courant. ZIJN UMTSTE WENSDH. Provinciaal nieuw» Dinsda? II Februari Radio-hoekje VOORTUINTJES. vpudige lijnen spreken en verkleinen het tuin tje niet. Een groote open ruimte is prettig en zoo'n plaats om wat tuinmeubelen neer te zetten, welke vrijwel in alle prijzen in den handel zijn, draagt veel bij tot versiering van het voortuintje en maakt de onderhoudskosten daarvan volstrekt niet grooter. Voor de kleinste tuintjes is een eenvoudige grindbedekking aangebracht op een onder laag van sintels, dit voor draineering, het beste. Wanneer daarop eenige tuinmeubelen worden geplaatst en een paar tobbetjes of potten gevuld met bloemplanten, zooals die 's zomers wel in het plantsoen staan, ziet het geheel er goed uit, 't is geen rommelig tuin tje en kan door ieder gemakkelijk onderhou den worden. Stamrozen moeten niet in voortuinen wor den geplant, ze zijn duurder dan struikrozen ook in onderhoud en bovendien zijn de stokken hinderlijk voor 't uitzicht, zoo'n rijtje van die stamrozen is niet decoratief. Een pad van 't hekje naar den ingang van de woning maakt men van grijze of roode ba- zaltinetegels, deze zijn sterk en vragen geen onderhoudskosten. Z.g. Wezerzandsteenbrok- ken zijn voor geregelde passage ongeschikt al kunnen zulke flagstone's in andere tuingedeel- ten het wel goed deen. Eenige fantasie is bij eiken tuinaanleg ge- wenscht; maar de practische kant moet daar bij steeds in 't oog gehouden worden, anders zijn teleurstellingen het gevolg. Alkmaar, 7 Februari 1930, B. HOEK. BERGEN. Behandeling van de begrooting 1930 door den raad. Batig slot 1928 19214,58 Gewone dienst ontvangsten en uitgaven f 315489,97 On voorziene uitgaven f 11321.465. Kapitaal- dienst ontvangst en uitgaven 228475.12. De raad vergaderde gistermiddag 1.30 uur voltallig. De notulen werden, na eenige bemerkin gen door den heer Swaag goedgekeurd. Van Ged. Staten waren verschillende goed keuringen ingekomen. Het schrijven van Alkmaar inzake de gas levering, waaruit het volgende bleek: Dat aan de gas verbruikers te Bergen in 1929 is afgeleverd 233.120 M3. gas, en ie gasprijs voor 1930 blijft bepaald op \3'/ï cent per M3. (Aflevering in 1926, 150.152 M3. gas; in 1927 197.161 M3.; en in 1928 222.925 M3. gas). (De eerste verlaging van den gasprijs met cent, treedt in bij een afname van 350.000 M3.) Werd voor kennisgeving aangenomen. Verzoek V. V. V. inzake perso- neele belasting om bij de bepaling van de klasse waarin de gemeente voor de heffing der personeele be lasting bij de inwerkingtreding der Wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en de gemeenten. Bergen in een hoogere klasse te rangschikken. (Burgemeester en Wethouders stellen voor dit verzoek aan te houden totdat deze zaak, waaromtrent vóór. 1 September a.s. een be slissing moet worden genomen, aan de orde zal worden gesteld). Conform besloten. Voor kennisgeving werden aangenomen een verslag van de cursussen die in de plaats van het vervolgonderwijs waren gegeven, alsmede een verslag van de gemeente-wijk zuster. Rapport van den gemeente-opzichter in zake verbouw van de openbare U. L. O. tot lagere school. B. en W. stellen voor het advies van den inspecteur af te wachten; die eerst weer in lichtingen moet bekomen van den teclmi- schen adviseur van onderwijs. De heer Den Das verklaarde het met de conclusie van den opzichter niet eens te zijn, aangezien deze z.i. geen doorstaande ar gumenten gebruikt. Spr. zou het betreuren als het argument, dat vereenigingen die de school gebruiken, in moeilijkheden zouden komen dit is alleen met de timmercursus het geval tot afwijzing zou leiden. Hij hoopt dan ook, dat het rapport niet tot een ongunstige beslissing zal leiden. Conform het voorstel van B. en W. werd hierop besloten. Besloten werd een verzoek van de Ouder commissie om voor de nieuwe O. L. school alsnog een terrein ten Westen van de Open bare Begraafplaats aan te wijzen, aan te houden tot het advies van den Inspecteur van het L. O. is uitgebracht. Een verzoek van de Berger Schoolvereeni- ging om bij het vaststellen der vergoeding over 1927 en 1928 rekening te houden met het gemiddeld aantal leerlingen in die jaren, werd in handen van B. en W. om advies gesteld. Een verzoek van hetzelide bestuur inzake de afrekening van de instandhoudings- kosten werde in handen van B. en W. ter af doening gesteld. De heer P. Bakker, aftredend lid van het B. A. weid herkozen. Behandeling van de Begrooting. De heer Den Das wenscht van de ge legenheid gebruik te maken om in het alge meen critiek op het beleid van B. en W. uit te oefenen. Dit college wacht z. i. veel te lang met het uitvoeren van vraagstukken, waarvan het de uitvoering heeft toegezegd. Het Arbeidsreglement bleef nog steeds uit. Ook met het aan de orde stellen van het uit breiden van het rioleeringsplan wordt te lang gewacht, terwijl de slachthuisplannen z. i. ook te lang getraineerd worden. Spr. drong aan op werkverdeeling in het college Het wegenplan was z.i. ook niet op de juiste wijze behandeld. Met genoegen had hij ge constateerd, dat men den laatsten tijd een betere methode volgt. Voorts vroeg hij hoe of het staat met de watervoorziening in de buitenwijken. In het belang van de Volks gezondheid drong hij aan op het stichten van een badgelegenheid, waar de school kinderen het zwemmen kunnen leeren. De leerlingen van de Berger Schoolvereeniging beschikken reeds over zoo'n gelegenheid in een kom in het land van den heer Masch- meijer. De voorzitter antwoordde.dat B. en W. inzake het Arbeidsreglement de Ziektewet afwachten en van meening waren, dat het Ambtenarenreglement daar ook verband mee houdt. Het rioleeringsplan komt met het uit breidingsplan aan de orde. Het slachthuisplan wacht op technische voorlichting. Wethouder Apeldoorn was van mee ning, dat bij werkverdeeling in het college de salarissen van de wethouders herzien moeten worden. Spr. ziet de noodzakelijkheid van werkverdeeling niet in. De heer Zeiler wenschte het voorstel van den heer Den Das inzake het stichten van een zwemgelegenheid aan te houden tot een volgende begrooting. Wethouder B o g t m a n zou gaarne zien, dat een vereeniging voor een dergelijke ge legenheid het initiatief nam. Hij meent voorts, dat alleen stofvrije wegen en straat wegen een goede oplossing kunnen brengen. Dr. H e m e 1 r ij k hoopte, dat zich een vereeniging zou vormen voor een zwem gelegenheid, z. i. is gebleken, dat de Raad er voor voelt, waarom spr. wil dat een post pro memorie als subsidie op de begrooting wordt geplaatst. De heer Den Das stelde nog de badge legenheid „De Ham" bij Krommenie wormerveer als voorbeeld. öp voorstel van den voorzitter werd de discussie over dit punt gesloten. Wethouder Bogtman gaf nog als zijn meening te kennen, dat het stagneeren van plannen vaak een gevolg is van de houding van den Raad, die meermalen de plannen van B. en W. ondersteboven wierp. De voorzitter zeide nog, dat met Ged. Staten onderhandelingen gaande zijn over de uitbreiding van het waterleidingnet. De algemeene beschouwingen werden hier na gesloten. Op een vraag van den heer Den Das zeide wethouder A p e 1 d o o r n, in principe niet tegen eenige verhooging van salarissen van de lagere ambtenaren te zijn. De heer Swaag was nog steeds tegen de salarisverhooging van Burg., Secr. en Ontv. en vond de andere salarissen voldoen de, omdat de ambtenaren ook premievrij pen sioen hebben. De heer B a 1 t u s verklaarde zich tegen de salarisverhooging van de lagere ambte naren, wanneer die salarissen niet over de geheele linie worden verbeterd. De heer Zeiler zou, wanneer B. en W. niet de toezegging gaven, spoedig met voor stellen tot verhooging van de salarissen der lagere ambtenaren te zullen komen, een in cidenteel voorstel doen. De heer Den Das gaf den heer Zeiler in overweging daarmee te wachten. Ook hij v/as alleen voor salarisverhooging over de geheele linie. De Voorzitter zegde toe, dat men de voorstellen, als door den heer Zeiler be doeld, spoedig tegemoet kan zien. Door den heer Den Das wordt voor gesteld de salarissen der beide wethouders Ko. 35 1930* Honderd twie en dertigste Jaargang. Woensdag 12 Februari. Hilversum, 1875 Af. 10.10.15 Morgen wijding. 12.15—2.— Concert door het A. V. r O.-Trio. 2.-3.Gramofoonmuziek 3. 4 Naaicursus. 4.4.30 De voornaamste studiemuziek voor piano, uitgevoerd door Eg- jjert Veen. Toelichting door Louis Schmidt. 5.-5.30 Lezing door J. C. Mol over: Weten schap-Onderwijs en Film. 5.306.45 Con cert door het Omroeporkest. 6.45—7.15 Itali- aansch voor beginners. 7.157.45 Itali- aansch: Gevorderden. 8.01 Aansl. Tivoli- Schouwburg te Rotterdam: Uitzending van ,Turf in je Ransel". Revue door Louis Bouw meester. In de pauze persberichten. Na afloop der revue: Gramofoonmuziek. 12.Sluiting. Huizen, 298 Af. fNa 6 uur 1071 Af.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.15—9 Concert. 1030—11— Ziekendierst. 11.11.30 Gra mofoonmuziek. 11.3012.30 Harmoniumbe speling. 12.30—2.— Concert. Zang, viool en piano. 2.-2.45 Concert. Sopraan, fluit en orgel. 2.453.15 Lezen. 3.154.15 Vervolg concert. 4.155.— Gramofoonmuziek. 5. 6.Kinderuurtje. 6.6.30 Cursus Radio techniek. 6.306.40 Koersen. 6.40—7.10 Cursus Beschrijvende Meetkunde. 7.108.10 Voor de Rijpere Jeugd. 8.108.40 Bestuurs- mededeelingen door den voorzitter. 8.40—9. Concert door kwartet. Twee violen, alt en cello. 9.—9.20 Lezing. 9.20—9.40 Vervolg concert. 9.40—10.— Lezing. 10.—10.10 Persberichten. 10.10—11.— Vervolg concert. Daventry, 1554.4 Af. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert. K. Nelson Cookes, sopraan. Ch. Harrinson, bariton. 12.50 Gramofoon muziek. 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Uitz voor scholen. 3.40 Concert. Trio. E. Arden, alt. 5.05 Orgelconcert door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Landbouwber. 6.35 Nieuwsber. 7.Piano-trio's. 7.207.40 Le zing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Instrurn. Kwintet. N. Sabini, sopraan. 8.50 „The Dawn" Eén-acter van Naomi Jacobs, 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Lezing. 10.Orgel concert. 10.40 Concert. Orkest. V. Armstrong, tenor. 11.3512.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 Af. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramo foonmuziek. 8.20 Orkestconcert. Langenberg, 473 Af. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.30 Gramofoonmuziek. 10.4011.20 Muziekuitz. voor scholen. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Concert. Or kest en sopraan. 4.505.50 Orkestconcert. 7.208.20 Orkestconcert. 8.209 20 Vroo- lijk programma. Kalundborg, 1153 Af. 2.504.50 Concert. Orkest en declamatrice. 7.357 50 „Famiüen Hansen" van Jens Locher. 7.508.50 Or kestconcert. 9.20—9.55 Pianorecital. 10.10 —10.30 Zang door A- Olesen. Brussel, 508-5 Af. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orgelconcert. 9.20 Concert. Orkest, cello-soli en zang- Zeesen, 1635 Af. 6.1510.05 Lezingen en berichten. 11.20—12.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramo- foonmuzek. 2.052.50 Jeugdtooneel: „Pole Poppenspaler". 2.503.50 Berichten en le zingen. 3.50—4.50 Concert uit Hamburg. 4.50—8.05 Lezingen. 8.05 Vroolijke avond uit München. Daarna: Berichten en tot 11.50 Dansmuziek. (Vervolg). Noemde ik in mijn vorig opstel over boven vermeld onderwerp de fouten op, ik zal nu eenige middelen aangeven, welke bij ernstige opvattingen verbeteringen kunnen aanbren gen. Het is in de allereerste plaats noodig dat de aanlegkosten van een voortuin dit geldt trouwens voor alle tuinen in overeenstem ming worden gebracht met de onderhouds kosten. Bij den eersten aanleg is het dus ge- wenscht te bepalen wat men in de volgende jaren voor onderhoud wil besteden. Dus geen dure aanleg en niet onderhoudenwant dan staat reeds bij voorbaat vast, dat de hooge aanlegkosten ongemotiveerd zijn geweest. Ook moet de soort van aanleg bekeken worden in verband mpt de bewoners van 't huis. Hun welstand en gebruiken b.v. zelfonderhou- IKtlimON. („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuvs. Uit het Duitsch door W H C. Bollaard 86» Op eens kwam er weer leven in den ouden man te komen: „Ik heb u immers verteld hoe alles zich heeft toegedragen. Ik zweer u, dat ik er mijn nooit toe zou hebben geleend, in dien ik had kunnen vermoeden welke de be weegredenen van mijnheer von Weiden waren, toen hij mij tot het „graoje" overhaalde" Zijn toon werd levendiger. „Toen ik dien nacht den professor zag in elkaar zakken, ben ik wel ge schrokken, maar eerst toen ik zijn dood ver nam, kwam ik te weten hoe ziekelijk hij wel *as en tevens wie zijn opvolger zou zijn als directeur van het museum". Met een ruk smnd hij oo. „En toen, mijnheer, toen bemerk te ik met ontzetting, dat ik aan een misdaad had deelgenomen. Bij het leven van miin doch ter bezweer ik u, dat de zaak zich zoo heeft toegedragen." „Of de schoonzoon van von Weiden ook in "ft complot zou zijn?" vroeg de ingenieur ir P'aats van een antwoord te geven ..Dat geloof ik niet", meende de Ruvtec, ••hi! is wel lichtzinnig mrar ik verdenk hem "'et van een laagheid." ..Nu, dat zal het onderzoek wel uitwijzen «ntwoordde Walter J ..Onderzoek?" bijna hijgend vroeg de Ruy- „Dus u wilt de zaak toch door den den speelt daarbij 'n voorname rol. Dit laat ste komt nog al eens voor, wanneer eenige mp^en, naar de meening van den tuinbezitter, te veel voor het onderhoud is uitgegeven. In algemeenen zin kan wel worden gezegd dat de voortuintjes te veel aan onderhoud kos ten, omdat er veel te veel gewassen in worden gepoot. Ik laat hierbij in 't midden of het dure planten zijn dan wel zoo goed als waardelooze rommel is; want alles vraagt onderhoud, v oor het staasbeeld of de verbetering daar van zijn die volgepropte tuintjes niet noodig. Veel meer dragen goed nderhouden tuintjes daartoe bij. Soms is bij verordening bepaald dat in voortuintjes geen hoog groeiende houtsoorten mogen worden geplant. Dat zal wel vastge steld zijn om te voorkomen dat nabije bewo ners elkaar het "uitzicht belemmeren en toch heeft zoo'n bepaling in haar strekking weinig zin, omdat het een zeer rekbaar begrip is, wat hooggroeiende gewassen zijn. Het woord „hoog" zegt weinig, bovendien zouden juist de hoogst groeiende soorten als de stamboo- men zijn, het minst hinderen voor het onder linge uitzicht en bovendien veel kunnen bij dragen voor verfraaiing van het betreffende straatgedeelte en zeer zeker wanneer dat voor zien is van smalle trottoirs, waarop geen regelmatige beplanting kan worden aange bracht. Ook is het beter niet te veel heesters en vooral niet te veel z.g. klimplanten in het tuintje aan te brengen. Deze dingen zijn schuilplaatsen voor allerlei insecten, zoowel vóór en na hun ontwikkeling. Vooral muggensoorten ik ga niet na of het alléén malariamuggen zijn en dergelijke vliegen acht ik bij woningen niet op hun plaats, want insectenbeten kunnen aanleiding worden voor meer of minder ernstige ziekteverschijnse'en. Bij den tuinaanleg bi het Ziekenhuis heb ik dan ook alle houtgewassen, direct tegen het gebouw staande, opgeruimd en daar geen nieuwe weer gepoot. Klimplanten tegen den gevel neme men alléén in die soorten, die van nature klimmen, maar nimmer soorten, die gebonden moeten worden en dan ook niet anders zijn dan lei- planten. Aan dit binden zooals dat ook bij rozen noodig is, is te veel werk verbonden, waardoor het onderhoud verhoogd wordt. Heesters moeten nimmer in de soorten ge nomen worden, die steeds platgesnoeid moe ten worden om nog wat uitzicht te krijgen of te behouden. Alom komen in voortuintjes van die soorten voor Bij het poten in eersten aanleg zijn het wel kleine struikjes, die nog al eens voor dwergheesters worden verkocht, maar een dwergsoort blijft klein. Meermalen worden Coniferen- en Spar- soorten in voortuintjes gepoot, welke met dwergsoorten niets te maken hebben. Het zijn voor 't meerendeel lage goedkoope planten welke tot boomachtige planten uitgroeien. Bij het aanlegger van zoo'n voortuintje moet ook op deze zaken worden gelet, dat voorkomt later veel onderhoud en geeft bij voortduring meer voldoening van ons terrein- tje. De smalle, soms niet meer dan 20 c.M. breede grasrandjes moeten vermeden worden, want gewoonlijk is telken jare vernieuwing noodig. Deze randen moeten ten minste 50 c.M. breed zijn, zoodat maaien met een ma chine mogelijk is, want dat is veel goedkooper en door ieder uit te voeren, dan het gras knippen met een schaar, dat steeds gemakke lijker lijkt dan het inderdaad is. Dubbele smalle grasrandjes en grasrandjes tusschen heestergroep en perkje verhoogen de onder houdskosten en moeten dus achterwege blij ven. Ook zijn tuintjes goed te maken door het te bepoten gedee'te met een plank of schroot af te scheiden van het met grind bedekte deel Zco'n open gedeelte kan dan prachtig worden benut voor een z.g. boordbed van éénjarige zaadbloemen. Het aanbrengen van een haagje van de een of andere houtsoort is onjuist wanneer het voortuintje is begrensd door een goed hekje of mjiurtje. Zoo'n dubbele afscheiding heeft geen zin. vooral niet wanneer dadelijk tegen het haagje andere heestergewassen zijn ge poot. Voor smallere straten en wegen zijn èn muurtjes èn haagjes beide niet aan te bevelen, omdat het straatbeeld daardoor enger wordt; de woningen verkleinen, terwijl het geheel iets hokachtigs krijgt. Bij het bouwen van wo ningen op terreinen met een dusdanige straat- indeeling moeten deze zaken goed worden bekeken, want meermalen kan daardoor eene besparing worden verkregen. Men make in perkjes en grasranden nim mer onnoodige bochten of insnijdingen. Wanneer deze gemaakt worden moeten ze een juiste strekking hebben. Nimmer moet het te mooi gemaakt worden, want juist de een- rechter laten onderzoeken?" „Is dit dan niet mijn plicht?" Walter keek den tooneelspeler daarbij nauwelijks aan en vervolgde: „En bovendien doe ik het dadelijk. U zult uw vertrek dus nog wat moeten uitstel len". Hij maakte aanstalten om weg te gaan. Maar de Ruvter plaatste zich tusschen hem en de deur: „Erbarm u, mijnheer, ik verzoek het u, ik smeek u er om" hij vergat Ada's aanwezigheid in de aangrenzende kamer ge heel „indien u aan uw voornemen gevolg geeft zijn stem begaf hem en hij was een flauwte nabij. „Wat hebt u er aan mij en mijn kind onge lukkig te maken!" riep de ongewonden man uit en zijn beide handen omklemden Walter's arm. Op dit öogenblik vloog de deur van de aan grenzende kamer open en Ada trad binnen De bonte zijden sjaal, die zij zoo graag droeg, omhulde haar bovenlijf en de indruk, die het meisjeshoofd boven dat mengelmoes van kleu ren maakte, was zoo vreemd. 7°o verbluffend en overweldigend mooi, dat Walter's hand langzaam den deurknoop losliet. Als betoo- verd door het verrukkelijk schoone gelaat staarde de jonge man als naar een wonder Geen der drie menschen sprak een woord Walter had nu kunnen gaan, want de oude man had hem losge'aten en stond gebogen naast hem, vo'komen buiten staat zijn dochter den tonband te verk'aren. „Om Godswil vader, wat is er gebeurd?" kwam bevend d.e angstige vraag over Ada's lipnen. De vader vo'bardde in 7 in doffe zwijgen Zijn hoofd was olotseling leeg en niet het kleinste noodleugentje kon hij verzinnen De van het meisi»* du.a«!-i-, tusschen de beide mannen heen en weer, vroegen en vorschten en daar geen hunner haar groote verlangen aar antwoord scheen te begrijpen, kwam ze met vlugge passen naar haar vade" toe en hem omarmend riep ze luide uit: „Ik bezweer u, vader, zeg mij wat deze heer van u wil". „Mij bij het gerecht aanklagen", kwam er toonloos uit en het was hem alsof een ander en niet hij zelf dit zei. „Dat kan ik niet gelooven". zei ze met krachtig geluid. „U, het beste, het edelste we zen op aarde, kunt niets gedaan hebben dat het daglicht zou moeten schuwen". Harts tochtelijk riep ze het uit en er laaide haat in haar mooie oogen op, waarmede zij nu strak in het gelaat van den vreemdeling keek Ada bediende zich van haar moedertaal, die Walter eenigszins verstond, zoodat hij on geveer had begrepen wat ze zei. Het speet hem, dat hij zoo lang met heengaan had gedraald, want hij begon een gevoel van onbehaaglijk heid te krijgen onder den blik der groote, spre kende meisjesoogen en tevens een gevoel alsof hij het meisje een onrcht had willen aandoen Wat hij zooeven nog als zijn plicht had be schouwd. scheen hem thans overdreven ge strengheid toe en hij begreep niet waarom er onder den blitc dier vragende, heerlijke oogen een gevoel van schaamte in hem opkwam Als een op heeterdaad betraote dief stond hij bij de deur en hoewel wetende, dat niets of nie mand hem zou kunnen beletten de kamer te verlaten, kwamen zijn voeten niet van hun olaats en steeg hem onder den vlammenden blik van het jonge meisje een bloedgolf naar het hoofd. Toen de ongenoode gast geen aanstalten maakte heen te_ sraan. kraeo de Ruvter eenige hoop, terwijl in zijn bleek, ongelukkig gezicht weer een weinig kleur kwam. Ada bemerkte dit dadelijk en opgewekter sprak ze: „Kom vader, ga eens zitten", en den ouden man, die vermoeid liep, met alle zorg naar den leunstoel geleidend, vervolgde zij: „En vertel nu eens, wat er is gebeurd". Walter scheen voor haar niet meer te bestaan. Het viel den jongen man op, hoe liefdevol de wijze was, waarop zij hem steunde en met hem sprak. Heeft iemand ter wereld wel het recht, vroeg hij zich zelf af, zich storend tus schen die twee menschen te dringen, mag iemand wel het reine beeld van den een bij den ander verduisteren? En zooeven was hij zelf van plan dit te doen. Neen, duizendmaal neen, daartoe had hij niet het recht en geheel onder den indruk van deze op hem aanstormende gedachte sprak hijUw vader heeft u niets, heelemaal niets te vertellen, juffrouw de Ruyter, en om het misverstand, waaronder hij lijdt, uit den weg te ruimen, zo uik hem graag nog een oogenblik alleen willen spreken." Ada wisselde een snellen blik met haar va der, wiens oogen haar vriendelijk beduidden de kamer te verlaten. Toen ging ze zonder een woord. In spanning zaft daar de tooneeispelei en nerveus omklemden zijn magere vingers de beide armleuningen van den stoel. Hij zat licht voorover gebogen, aandachtig luisterend en met een gezicht als kon hij niet gauw ge noeg vernemen wat dè ander hem nog had te zeggen. „Mijnheer de Ruyter", sprak Walter op ge- dempten toon, „vertrek rustig naar Nederland, niemand zal trachten u te weerhouden." ..Meent u dat?" Een glans van geluk trok te bepalen op 500; aldus werd besloten. De heer Den Das bepleitte hierna de werkverdeeling van het college van B. en W. Dr. H e m e 1 r ij k steunde hem hierin. Weth. Apeldoorn was van meening, dat inderdaad sommige zaken spoediger door één persoon kunnen worden afgewerkt; voor werken van eenige importantie is dit z. i. niet het geval. De Voorzitter sloot over dit punt de discussies. Op voorstel van B. en W. werd besloten het uurloon voor de brandweer bij oefenin gen op 50 ct. en bij daadwerkelijk optreden op 75 cent te stellen. Een brandkraan zal geplaatst worden op den hoek Natteweg en aan den Winderigen Hoek. Besloten werd ingevolge ingekomen ver zoeken een achttal lantaarns bij te plaatsen en wel aan de Molenkrochtlaan, de Breelaan voorbij de Guurtjeslaan, aan het Noordeinde van de Boulevard te Bergen aan Zee, aan den Van Spijckweg aldaar, aan den Midden- geestweg en aan den Verlengden Geestweg, aan den Oosterweg en aan het Russenplein Op een vraag van den heer Martin zeide de voorzitter het wel mogelijk te achten, dat het slachthuis vóór het seizoen gereed komt Aan „Herwonnen Levenskracht" wordt een subsidie van 75 toegekend. Aan het Hoofdbestuur van het Witte Kruis een subsidie van 1M ct. per inwoner t. b. v. ontsmettingdiensten. Besloten werd aan de Ver. voor Huis- en Kraamverzorging te Bergen en aan de R. K. Ver. voor Wijk-, Kraam- en Huisverzorging, ieder, een subsidie van 250 per jaar toe te kennen. De heer D e n D a s stelde voor om als gemeente toe te treden tot de Centrale Ver eeniging tot Behartiging van de Maatschap pelijke Belangen van Zenuw- en Zielszieken Dr. Hemelrijk achtte hiervoor een uitgave van 50 gerechtvaardigd. Weth. Apeldoorn wilde die 50 lie ver individueel aanwenden. De heer Den Das handhaafde zfjn voorstel. Het voorstel werd verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Blanco de heeren Zeiler en Martin. Vóór de heeren Dirkson, Den Das en He melrijk. Bij volgnummer 126 sprak de heer Zeiler zich uit voor aanstelling van een 2den op zichter. Spr. is van oordeel, dat de chef van dienst te veel werk heeft, met het voorstel van B. en W. om een tijdelijke hulp aan te schaf fen voor de uitvoering van het rioleerings plan, ging spr. niet accoord. De heer B a 1 t u s onderschreef deze mee ning van den heer Zeiler. De Voorzitter merkte op, dat bij de reorganisatie de toestand verre van bevredi gend was; de achterstand was evenzoo. Een man werd toen aan den legger van de wegen te werk gesteld. Als de Raad staat op een uitbreidingsplan, moet er een apart persoon bij komen, dan zouden er drie ambtenaren voor dezen tak van dienst komen. Weth. Apeldoorn ziet niet in, dat de gem. opzichter overbelast is. Spr. ziet in den tijdelijk ambtenaar een voortreffelijke werk kracht. De vergadering werd geschorst en na een half uur heropend, waarna het onder 126 voorgestelde werd aangenomen. De heer Zeiler wenschte geacht te wor den te hebben tegen gestemd. Er komt dus geen tweede opzichter, zooais de heer Zeiler wilde, wel zal er een voorwer l:er op een proefjaar worden aangesteld op een salaris van 1300. Deze voorwerker zal in het bijzonder het oog moeten houden op het onderhoud der wegen. Voor het malen van een rioleeringsplan zal een tijdelijke kracht worden aangesteld, waarvoor 1000 werd uitgetrokken. Voor onderhoud van wegen werd 8000 uitgetrokken. Uitbreiding rioleering en verbete ring der wegen. Voor rioleeringwerken wordt een geldlee- ning aangegaan van 8957,50. Voor de wegen zal een leening worden gesloten van 78000. Deze leening is noodig voor de volgende werken lo. vernieuwing wegdek en gedeeltelijke verbreeding van cV St. Antoniusstraat, aan koop strook groi.d van hoek Dorpsstraat tot Molenstraat en plaatsing hek inbegrepen 10500; 2o. vernieuwing wegdek en verbreeding beharding van de Hoflaan 26000; 3o. vernieuwing wegdek en verbreeding beharding van den Kogendijk, vanaf Kanaal dijk tot Turfweg, 32000; 4o. vernieuwing wegdek (1/3 gedeelte over zijn gelaat. „Ik had een voorgevoel, dat u mij dit zou zeggen en hoopte er op, omdat ik bemerkte hoe besluiteloos u na het binnenko men van mijn dochter werd." De ingenieur knikte: „Uw dochter heeft u oneindig lief en het werd mij duidelijk niets te mogen ondernemen, dat u tegenover uw kind in discrediet zou kunnen brengen". Peinzend keek hij voor zich heen en vervolgde: „Professor Berner had een zeer ernstige hart kwaal en vroeg of laat zou de een of andere groote schrik dezelfde uitwerking gehad heb ben als thans het geval is geweest hij is dood en ik zal niemand het genoegen gunnen dat de zaak openbaar wordt", en hij dacht in stilte daarbij, dat hij in mevrouw Berner's oogen nu wel voor altijd de zondebok zou blij ven. „Duizendmaal dank", en de oude man stak hem de hand toe, terwijl zijn gezicht een jeug diger uitdrukking kreeg. „U zult uw dochter de een of andere aanne melijke verklaring moeten geven, want u hebt haar gezegd, dat ik u bij het gerecht zou aan klagen." De Ruyter glimlachte: „Een oude komediani, die zoo dikwijls vanaf de planken een gansche menigte van alles heeft wijsgemaakt, zal met één toehoorster daarin ook wel slagenen ernstiger vervolgde hij: „Wees er van over tuigd, mijnheer, ongestraft ga ik niet uit, de herinnering aan het gebeurde zal mij nog dik wijls kwellen en pijnigen, daar kom ik nooi: overheen, maar ik kan nu ten minste in oogen van mijn kind dezelfde blijven die ik al tijd was". i Wordt vervulad I

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5