Ingezonden stukken Tijdschriften Binnenland V0ir.taritan9n Kil IR Hl 1x)iatorhi«l9Ti vanaf den Bergerweg) van den Groenenweg J 3600; Het ligt in de bedoeling een bitumineus wegdek op de sub. 1 t/m 4o. genoemde wegen aan te leggen. 5o. voor aankoop van nieuwe straatklin kers voor vernieuwing der beharding van een gedeelte van den Duinweg en Heerenweg en Heerenweg 1300 4600) 5900. Devoorzitter zeide nog, dat de Ko- g end ijk geasfalteerd zal worden. De heer S w a a g wilde het procédé toepas sen, dat het Rijk toepaste langs het kanaal van Koedijk naar Alkmaar. Wethouder Apeldoorn vond het met den besproeide maccadamweg het meest. De heer S w a a g betoogde dat ook autorij ders aan het andere prorede de voorkeur ge ven. De heer B a 11 u s oordeelde het beste daar niet te goed, omdat groote vrachten langs den Kogendijk gaan. De heer Zeiler oordeelde den weg langs het kanaal met slecht weer levensge vaarlijk. Hij gaf ook de voorkeur aan mac- cadam en wilde h°t procédé dat het Rijk bij Beverwijk toepast. Hij wil de weg inplaats van op 4 M. op 5 M. breedte beharden. dat zal meer kosten, doch de meerdere kosten mogen geen beletsel zijn om uit te voeren wat noodig is. Spr. wil het direct goed doen, dan zijn wij voor de 1ste 25 jaar klaar. Wethouder Apeldoorn oordeelde, dat men in geen geval breeder dan 4.50 M. moet gaan. Voor 4 .M. kan men gebruik maken van de bestaande beharding. Met 5 Meter worden de kosten belangrijk hooger en dan sluit de beerooting niet. Dc heer Zeiler handhaafde zijn voorstel, dat door den heer Baltus werd gesteund. De voorzitter zeide. dat volgens den opzichter een beharding van 5 M. niet kan worden uitgevoerd. De heer S w a a g .twiste dit. De v o o r z i 11 e r De Zuidzijde is eigen dom van de Spoorwegen. De heer S w a a g Die w illen medewerken. De voorzitter Ce kans daarop is thans niet zoo gunstig meer. De heer S w a a g Aan de Moordznde is et toch ruigite genoeg. Als de weg goed ge maakt worat, ontlast men ook de Bergerweg. De v o o r zi 11 e r waarschuwde er voor om voor het betere, de geheele zaak niet in ge vaar te brengen. De heer Apeldoorn Zooals wordt voorgesteld kan het van dit jaar in orde ko men en waar het 4 M. kan worden is spr. er niet tegen. De heer Zeiler wilde liever nog een jaar wachten en het dan goed doen. De heer S w a a g wiide dan liever een jaar met den Groenenweg wachten. Wethouder Apeldoorn verzette zich daar tegen. Vooral de heer Swaag mocht z.i. dat voorstel niet doen. Hij ontraadde ook sterk het denkbeeld-Zeiler. Waar het kan is hij er voor om het op 4.50 M. beharding te brengen. De heer Swaag bleef van oordeel, dat een 5 M. breede beharding wel kan worden aan gebracht. De voorzitter deelde nog eens mede, dat het niet mogelijk was om 5 M. te behar den. Als de raad dit persee wil, dan kan men beter het voorstel van de begrooting afvoeren. De paaltjes zijn gezet om de weg op kant te brengen. Als de spoor meewerkt wordt de weg langs de paaltjes gelegd. De gemeente heeft plicht tegenover den polder om te verbeteren Dr. Hemelrijk was tegen uitstel. Hij wilde wel probeeren het op 5 M. te brengen, maar als het niet gaat is het beter het op 4 M. te brengen. De heer Apeldoorn wilde waar moge lijk het op 4!4 M. te brengen. De heer Zeiler bleef zijn voorstel, om de breedte op 5 M. te brengen, handhaven. De heer Swaag oordeelde, dat het wel op 5 M. breedte gemaakt kan worden. Maak hem in ieder geval 5 M. waar het kan en waar het niet kan op 4.50 M Dr. H e m e r ij k wilde over het finan- ciëele bezwaar heenstappen, maar bij bezwa ren van onteigening, het vuitvoeren zoo als wordt voorgesteld. De heer Zeiler deed het voorstel om den weg op 5 M. breedte te brengen en als dit niet mogelijk is een jaar uitstellen. De heer Den Das wilde, dat B. en W. met den wensch van den raad rekening hou den. Stagnatie moet voorkomen worden. Dr. Hemelrijk was het hiermede eens en verwachte, dat B. en W. zooveel mogelijk met de wenschen van den raad rekening hou den. De meerdere kosten behoeven niet op deze rekening te drukken. Wethouder Apeldoorn vereenigde zich hiermede, doch hij behield zich voor de meer dere kosten ter beraadslaging aan den raad voor te leggen. De heer Swaag ging daarmede accoord, doch in geen geval stagnatie in de uitvoering. Wethouder Apeldoorn oordeelde de kosten aan het voorstel-Zeiler verbonden te hoog. De heer Martin bepleitte, gezien de be zwaren, het maken van een klinkerweg, die leent zich gemakkelijk voor verbreeding. De voorzitter ontraadde een klinker- wee. Een maccadamweg was de beste. Weth. Apeldoorn wilde de weg waar het kan op 5 M. breedte maken, doch waar het niet breeder kan op 4 M. laten. De heer Zeiler kon niet voor het voor stel van den wethouder stemmen. Vernauwin gen in een weg leveren een gevaar op. Het voorstel van weth. Apeldoorn werd hierop aangenomen met de stem van den heer Zeiler tegen. De Kogendijk wordt thans een Betume- weg op 5 M. breedte en waar dit niet kan 4 M. breedte. De heer Swaag verheugde zich er over, dat thans genoegzaam erkent was, dat de Ko gendijk een belangrijken weg was. De heer Den Das bepleitte nog het bren gen van het uurloon voor losse arbeiders op 0.55, met uitbeialing van regendagen. B. en W. stelden voor het op 50 cent te brengen. De heer Blank was daar voor, mits ook de regendagen worden uitbetaald. De voorzitter: Dit geschiedde reeds na bevind van zaken door den opzichter. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Tegen: Dirkson, Martin, Den Das en Dr. Hemelrijk. De vergadering werd hierop verdaagd tot Woensdag. Het op 29 Januari j.1. aanbesteede werk bestaande uit het graven van de wateringen voor de Gecombineerde Polders onder Ber gen (N.H.) is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer J. J. de Groot te Heiloo. MEDEMBLIK. Dc heer H. Stam (Vr.-B.) heeft zijn be noeming als lid van den raad aangeno men en tegelijk de desbetreffende stuk ken ingezonden, zoodat nu de sedert 1 Oct. 1929 bestaande vacature-D. P. Pas ser bezet is. EEN SCHOOLKWESTIE. T wee raadsleden leggen hun mandaat neer. Enkele leden van den gemeenteraad te Mid- woud zijn met 283 andere personen, samen vormende 85 pCt. van de bevolking, bij de Kroon in beroep gegaan tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland om de beide openbare scholen van Midwoud en Westwoud (een gemeente) op te heffen en op het midden der dorpen een nieuwe gezamenlijke openbare school te bouwen, welk beroep nu ongegrond is verklaard. In de gister gehouden raads vergadering was ingekomen een schrijven van het raadslid Nes, die zich niet verant woordelijk wilde stellen voor de financiëele gevolgen, welke hieruit voor de gemeente zul len ontstaan, en daarom voor zijn zetel be dankt, hetgeen staande de vergadering werd nagevolgd door zijn partijgenoot Koster (lib.) Ook de heer K. Kuiper deelde mede ontslagneming overwogen te hebben, maar hij meende alsnog de consequentie van deze zaak te moeten aanvaarden. Met algemeene stemmen werd besloten de zaak volgens het besluit van Ged. Staten uit te voeren. B. W. kregen de opdracht den aankoop van grond voor te bereiden, terwijl de heer Saai uit Alkmaar als architect voor den bouw werd aangewezen. PRINS HENDRIK STICHTING TE EGMOND AAN ZEE. Vrijdag gaf het Alkmaarsch Dubbel Man- nenkwartet „Zang en Vriendschap" voor de verpleegden onzer stichting een uitvoering die bijzonder is geslaagd. Hetgeen gezongen werd vond bijval, vooral Wiener Blut en de Dcnauwals vielen zeer in den smaak, als ook de voordrachten van den heer A. Haasbroek. De pianobegeleiding bij alle nummers was voortreffelijk. Het slotnummer „De Onbestor ven Weduwnaar" werkte verbazend op de lachspieren. Bij het spelen van dit stukje da verde het voortdurend van het lachen. Na afloop gingen dan ook allen zeer opgewekt naar hun kamertjes, dankbaar voor hetgeen zij wederom hadden genoten. Het is een goe de daad geweest van „Zang en Vriendschap" hier onze oudjes zoo'n prettige afleiding te bezorgen, terwijl het ons zeer aangenaam is deze vereeniging hierbij nogmaals hartelijk dank te zeggen voor de betoonde sympathie met onze oude zeelui. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de -ednrtie er mede instemt.) Heiloo, 10 Februari 1930 HET UITBREIDINGSPLAN DER GEM. HEILOO. Bij de behandeling van het Uitbreidings plan in de Raadsvergadering op Woensdag 5 Februari j.1. zijn eenige punten naar voren gebracht, welke naar mijn meening een na dere beschouwing wel waard zijn. Een ieder, die met belangstelling kennis neemt van de argumenten die zijn aangevoerd ter verdediging van het voorgestelde plan. moet het wel opvallen, hoe dikwijls de woor den „Haarlem en Vaste Commissie" zijn ge bruikt. Deze woorden zijn vooral van belang in verband met de bedoeling, die bij hun gebruik heeft voorgezeten. Uitgedrukt in ronde Hollandsche woorden, kwam het hoofd-argument hierop neer „Hee- ren, wij hebben in Haarlem niet meer kunnen bereiken, wees dus niet onverstandig, maar neem het voorgestelde plan aan, dan moeten de gedupeerde belanghebbenden maar zien wat zij verder doen, zij hebben toch beroep op Gedeputeerde Staten, deze zullen het met hun wel klaar spelen, wij althans wasschen onze handen in onschuld". Nog daargelaten, dat deze houding niet het karakter van flinkheid draagt, mag niet worden voorbijgezien, dat ze misleidend werkt. Wordt een gemeente van haar verantwoor delijke taak ontslagen, door een beroep te doen op een ander college? Zoo vervult men toch niet zijn wettelijken en morrelen plicht, welken de bestuurders van onze gemeente vrijwillig op zich hebben geno men, aan hen toch is in de eerste plaats opge dragen de behartiging van de Gemeentelijke huishouding. Uitsluitend mag bij een belangrijk onder werp als een uitbreidingsplan rekening wor den gehouden met het gemeentebelang, even wel in verband met het belang der particu- li re betrokkenen. Het gaat er dus maar om, of men van mee ning is, dat bij de vaststelling van het uitbrei dingsplan, zooals 't thans wordt voorgesteld, het gemeentebelang wordt gediend, en dit zoo veel mogelijk in overeenstemming met het be lang der particuliere betrokkenen is gebracht Daarmede heeft Haarlem naar mijn mee ning nog niet alles te vertellen, wat er later gebeurt of gebeuren kan is een kwestie van latere zorg. Momenteel heeft het gemeentebestuur, en dit alleen, te beslissen of het ^meentebelang op een bepaalde manier wordt gediend ja dan neen, die heeft men met grooten ernst te on derzoeken. wat te meer klemt waar het gaat over hoogst belangrijke vraagstukken. Worden de particuliere belangen opge offerd aan een gemeentebelang? Of worden hier op onnoodige wijze parti culiere belangen opgeofferd aan een ver meend gemeentebelang? Het is een moeilijke vraag, welke men heef', te beantwoorden, een vraag, die een goed in zicht, zoowel in het gemeentebelang, als in het particuliere belang vereischt, een vraag, die van meer belang is, dan de kwestie of de vuilniswagen met of zonder bel door het dorp zal rijden. Hoiidt mij ten goede, dat ik bij dit alles de verdediging van het plan zeer slapjes en wei nog overtuigend heb gevonden, naar mij mee ning is het college van B. en W. wel erg be vreesd, Haarlem onwelgevallig te zijn. Dat dit ook is aangevoeld door tal van raadsleden, stemt zeker tot verheuging. Eenvoudige woorden zonder nevenbedoe lingen geuit, gesproken door eenvoudige men- schen, getuigden dat zij althans na rijp be raad, 't gemeentebelang niet meenden te die nen door klakkeloos te aanvaarden, wat Haarlem in deze heeft uitgedacht. Duidelijk is in deze raadsvergadering gebleken, dat zij zelf ook wenschen te oordeelen over de moei lijke problemen, welke zich voordoen. Krachtig hebben zij zich verzet tegen het Noordelijk plan, 'n huis op 5000 M2. terrein, en a d. Rijksweg terreinen van 40 M. breedte Zij althans hebben zich duidelijk uitgespro ken, dat hierdoor het gemeentebelang naar hun meening niet wordt gediend, terwijl hun medeburgers (eigenaren) al te zeer de dupe zouden worden. Natuurlijk zullen ook zij voorstanders blij ken te zijn van een behoorlijke bebouwing ter plaatse. Kan dat niet evengoed worden bereikt met een huis op bijv. 2500 M2. terrein, en 20 M. breede terreinen a. d. Rijksweg in plaats van 40 M.? (de laatste zijn toch totaal onverkoop baar). Met een verkaveling als hier genoemd kan toch nimmer een tweede Ooievaarsnest verrijzen? Hoogachtend, J. RUS Jzn. Het Februarinummer van De Nieuwe Gids bevat een beschouwing van N. J. Swierstra over den schilder W. H. van der Nat. Dr. M. B. Mendes da Costa schrijft over de Illi- sa en Odyssea en „De Homerische kwestie", Frans Erens geeft litteraire essenties. Roel Houwink geeft een korte schets „Nicodemus" en A. Moresco bespreekt de wijsgeerige ro mantiek. A. Werumeus Buning behandelt het onderwerp „Shakespeare in onzen tijd" en Ralph Springer geeft een aardige schets in „Een platonische blauwbaaió". Will. Kloos bespreekt Jacobus van Looy en geeft als ge woonlijk een serie „Binnengedachten", er zijn verzen van Hélène Swarth en J. J. van Geuns. Jan J. Zeldenthuis behandelt de mo derne Duitsche litteratuur, Maurits Wagen voort verzorgt het buitenlandsch overzicht en Jeanne KloosRevneke van Stuwe heeft als gewoonlijk de dames-rubriek „Feiten en Fan- tasiën voor haar rekening genomen. In Panorama behandelt de arts Tjebbo Franken het onderwerp rumoer en stilte en geeft er aardige illustraties bij. Dr. W. J. van Balen bespreekt de Tsechen en hun hoofd stad en dr. W. G. N. van der Sleen schrijft een en ander over het wajang-spel. Er zijn ditmaal aardige novellen van Mich. Roan- hurt, H. de Gelder en H. de la Rive Box. In de tooneelrubriek wordt het stuk „Durand juwelier" besproken en in de dames-rubriek behandelt Willy Leviticus de voorjaars-mode in 1930 Van de actueele foto's noemen wij die van de officieele opening van het nieuwe spoor wegviaduct in Hilversum, van den zestig jarigen dirigent Cornelis Dopper, van va rende bruggen, van de voorbereidingen voor het carnaval te Nice, van de viering van de honderdjarige onafhankelijkheid in Grieken land, benevens een mooie luchtfoto van de New-Yorksche haven het Vrijheidsbeeld. EEN AUTO IN DE ETALAGE. Zondagmorgen tegen 12 uur stond in de Lange Brugstraat te Nijmegen een auto, waaraan een herstelling moest ge schieden. Daartoe was een reparateur ontboden, die eveneens per auto arri veerde. Deze laatste auto werd op eeni- gen afstand van de defecte auto neerge zet. Toen even later een der reparateurs de auto wat dichter bij den defecten wa gen wilde brengen, reed deze in plaats van vooruit achteruit, met het gevolg, dat de auto op het trottoir terecht kwam en via een groote spiegelruit, die met donderend geraas verbrijzeld werd, in de étalage van de firma C. en A. Bren- ninkmeyer terecht kwam. In de étalage werd een groote verwoesting aangericht. ALGEMEEN MIJNWERKERSFONDS. Nog geen overeenstemming bereikt Te Heerlen is Zondagmorgen een drukbezochte gecombineerde vergade ring gehouden van Bondsraad en Fonds commissieleden van den Ned. Mijnwer- gen van het Alg. Mijnwerkersfonds wer- kersbond, waar de reglementswijzigin- den besproken, die noodig zijn in ver band met de Ziektewet. Een deel van het hoofdbestuur verdedigde aanvaar ding van de concessies, die de voorzitter van het A. M. F. had gedaan ter tege moetkoming aan de eischen van den Ned. Mijnwerkersbond. Een ander deel van het hoofdbestuur bleek echter van meening, dat dit compromis niet kan worden aanvaard in verband met de veel hoogere premie, die van de mijnwerkers zal worden gevorderd in verhouding tot het bij de Ziektewet bepaalde. Bovendien was men van meening, dat in het A. M. F. dezelfde medezeggen schap aan de vakbonden moest worden toegekend als in de Ziektewet bepaald, hetgeen echter tot dusverre de werk gevers van de hand hebben gewezen. Na uitvoerige en zakelijke discussie werd op grond van de bovengenoemde motieven besloten het compromis-voor stel niet te aanvaarden. IV oensdag a.s. wordt de algemeene vergadering van het A. M. F. gehouden, waar zal worden besloten over al of niet- aanvaarding van het voorstel. PRINSES ZICH VERLOVEN? In de Daily News vinden wij de volgende mededeeling van de correspondent van dat blad te Berlijn, een mededeeling, die zoo niet1 onjuist dan toch wel zeer voorbarig zal zijn. Onder de opschriften „Een roman in de Alpen". „De toekomstige koningin van Hol land", „Spoedig een engagement te verwach ten met een jongen Prins", schrijft het blad. Het eerstvolgende koninklijke engagement in Europa, zal naar men verwacht, worden aangekondigd bij de terugkeer van de Hol landsche koningin Wilhelmina en de kroon prinses Juliana van de wintersporten in de Beiersche Alpen te Oberstdorf, het meest gezochte en mooiste oord voor wintersport in Duitschland. De jonge prinses, die eenige dagen te vo ren te Leiden den eere-titel was verleend van Doctor in de Litteratuur en Philosophie, houdt zich bezig met schaatsenrijden en sle den met een aantal jonge Duitsche prinsen, tusschen wie, naar men zegt reeds een keuze is gedaan voor prins-gemaal in Holland. De koningin-moeder Emma, wier bezoek aan Londen in het vorige jaar men zich nog wel zal herinneren, heeft naar men meent de keuze van haar dochter, de koningin en van haar kleindochter de prinses ten gunste van een harer achterneven uit de familie Waldeck Pyrmont. "Prinses Juliana zal 30 April 21 jaar wor den. TEGEN EEN BURGEMEESTERS BENOEMING. Een motie aan de koningin. Voor de Zaterdag gehouden spoedeischen- de vergadering van den raad der gemeente Engwirden bestond groote belangstelling. Men verwachtte van deze bijeenkomst iets buitengewoons, in verband met de benoeming van den heer D. Huizinga, secretaris der ge meente Schoterland, tot tijdelijk burgemees ter en een brief van Ged. Staten van Fries land om thans zoo mogelijk te geraken to* de vorming van twee gemeenten in plaars van de drie gemeenten Engwirden, Hasker land en Schoterland. De benoeming van den heer Huizinga werd door alle raadsfracties sterk gegispt, omdat de raad en B. en W. daar geheel bui tengelaten waren, de heer H. buiten de ge meente woont en daar ambtenaar is van d i e gemeente, waarbij Engwirden zal worden ingelijfd. Wethouder De Wilde stelde een motie voor aan de Koningin, den Ministerraad en den commissaris der koningin in Friesland, waar in de benoeming zeer ontactisch wordt ge noemd. Tevens wordt in de motie aange drongen op een definitieve benoeming van een burgemeester, en geschiedt dit niet, dan alsnog een tijdelijken burgemeester uit de gemeente te benoemen. De heer De Wild: stelde tevens voor uit den raad een commis sie te benoemen, om door persoonlijk bezoek aan de autoriteiten deze zaak te bespreken. Na langdurige discusie werd de motie- De Wilde in stemming gebracht. De stem men staakten: vóór stemden de beide wet houders en de S. D. A. P., tegen de drie vrijzinnig-democraten, 1 christelijk-histori- sche en 1 roomsch-katholiek. Er zal nu in een volgende vergadering, onder presidium van den heer Huizinga, die gister in functie trad, opnieuw over de mo tie gestemd worden. HET SLACHTERSCONFLICT TE AMSTERDAM. De staking gaat voort. De afdeeling Amsterdam van den Nea. Bond van arbeiders in het Slagersbedrijf heeft gisteren vergaderd over het bemidde lingsvoorstel van mr. S. de Vries Czn., in zake de staking aan het abattoir. De verga dering aanvaardde het voorstel met alge meene stemmen. Besloten werd tevens de staking voort te zetten, zoo de patroons het niet zouden aan vaarden. Terzeifdertijd vergaderden de patroons, georganiseerd in den Amsterdamschen Gros- siersbond, over het voorstel van den Rijks bemiddelaar. Aanwezig waren 101 grossiers. Zij aanvaardden een vijftal punten, doen verwierpen met algemeene stemmen punt 4 Zij wenschte dit aldus te lezen, dat na drie maanden de 40 cent toeslag als vergoeding voor het afval in elk geval niet meer zal wor den gegeven. Om deze 40 cent vergoeding was de staking juist begonnen. Daar de patroons dit punt niet hebben aanvaard, zal de staking voortduren. Van de beslissing der vergadering is aan mr. S. de Vries kennis gegeven. INBRAAK. Zaterdagavond is te Haarlem tijdens- af wezigheid van de bewoners ingebroken in een perceel in de Jacobijnestraat. Uit een portefeuille, die in een gesloten lessenaar iag, is een bedrag van 400 aan bankpapier en uit een doosje 8 aan klein geld ont vreemd. KOOP EN VERKOOP OP AFBETALING. Installatie der commissie van on derzoek. De minister van justitie zal Zaterdag 22 Februari de commissie installeeren, aan wel ke is opgedragen te onderzoeken of en zoo ia op welke wijze de overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet moeten worden geregeld. OP HEETERDAAD BETRAPT. Gedurende de laatste weken was tot drie maal toe inbraak gepleegd in de zaak van de firma Paul C. Kaiser te Bussum, zonder dat veel vermist werd. Dit was voor de politie aanleiding om zich des nachts in den kelder verdekt op te stellen. In den nacht van Zater dag op Zondag werd werkelijk een ruit van het kelderraampie ingetrapt en een poosje la ter de sluiting daarvan weggeschoven. Iemand kwam naar binnen en liep in de armen der politie. Het was een 21-iarig jong- mensch. recidivist. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. WERKTIJDREGELING VOOR CHAUFFEURS. Overtreding te Amsterdam. Naar wij vernemen is door de arbeidsin spectie te Amsterdam in den afgeloopen nacht tegen een viertal taxi-ondernemingen proces-verbaal opgemaakt wegens het laten werken van chauffeurs op hun te 12 uur mid dernacht ingaanden rustdag. Op 1 Jan. j.1. zijn bij K B. in werkine treden de artikelen van de arbeidswet d betrekking hebben op den rustdag voor tran! sportarbeiders te land „chauffeurs moeten el" ke week een rustdag hebben; wanneer niet op Zondag kan worden genoten, moeten de ondernemingen een anderen dag ln h' daarop volgende week aanwijzen; de chauf! feurs zijn daarvoor in het bezit van een rust" dagkaart, waardoor controle mogelijk is" Bij de controle, die hedennacht werd uit. geoefend bij twee groote -en twee kleinere ondernemingen, bleek, dat alle vier onderne mingen in overtreding waren. Binnenkort zullen de zaken voor den kan tonrechter te Amsterdam dienen. POGING TOT DOODSLAG. De politie te Maastricht heeft aangehou. den een logementhouder aldaar, verdacht Za- terdagavond poging tot doodslag te hebben gepleegd op een arbeider, dien hij met een mes in den linkerschouder stak. 100-JARIGE OVERLEDEN. In den ouderdom van 100 faar is overleden de heer Beerd Akster, oudste inwoner der gemeente Oldeboek. KINDERVERLAMMING. Te Waddinxveen heeft zich een geval vat\ kinderverlamming voorgedaan bij een eenja rig kind. DE KON. FAMILIE IN BEIEREN. Naar wij vernemen heeft de prins het voornemen zich 17 Febr. a.s. naar Oberst- dorff te b.geven en daar eenige dagen te verblijven. De koningin en de prinses woonden met gevolg Zondag j.1. de godsdienstoefening bij in de Evangelische kerk. De koningin stelde veel belang in de ski- wedstrijden welke de vorige week zijn gehou den. BRAND. Vee en paarden omgekomen. Te Groessen (Geld.) is Zondagavond een groote schuur van den landbouwer Peters in brand geraakt. Vier paarden en 24 stuks hoornvee kwamen in de vlammen om. hoornvee kwamen in dev lammen om. De brandweer uit Duiven, die spoedig ter plaatse verscheen, stond machteloos tegen over de vuurzee. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. In een boerderij. Zondagnacht is brand ontstaan in de stal len van de groote boerderij genaamd „De oude Staay" over de Maas te Venlo. Het vuur had zich reeds sterk uitgebreid, toen de brandweer met de motorspuit aankwam. De schuren en stallen brandden geheel uit. Het vee werd gered. De woning kon voor een groot gedeelte worden behouden. T wee woningen afgebrand. Gistermiddag is in de Woenselsche straat te Eindhoven een blok van twee woningen afgebrand, welke woningen toebehoorden aan den heer A. Hurks. Zij werden bewoond door drie huisgezinnen. De huisjes waren met stroo bedekt. Toen de brandweer te: plaatse verscheen, was het blok vrijwel ge heel uitgebrand. ZIEKTEWET. Samenwerking Uitvoeringsorganen. Zaterdag vergaderden te Eindhoven ver tegenwoordigers van bedrijfsvereenigingen en enkele groot-industrieën met de voorzit ters van de Raden van Arbeid in de provin ciën Noord-Brabant en Limburg en den voorzitter van den Raad van Arbeid te Nij megen. Doel van de bijeenkomst was om te komen tot een overeenkomst van samenwerking, op het gebied van controle, door medici en ke ken. bij de uitvoering der Ziektewet. Het groote nut van deze samenwerking, door gemeenschappelijke contrólebureaux, werd om financiee'e en andere redenen, al gemeen ingezien, zoodat de inhoud van de overeenkomst kon worden vastgesteld. DE BOSSCHEN IN ROLDE. De correspondent van het Hbl. schrijft! Sedert het overlijden van den heer Tettero-' de te Assen, bleef de vraag onopgelost, wal er zal gebeuren met het z.g. „Tetterode's bosch" te Rolde. De hoop, dat het bosch voor Rolde bewaard zou blijven, verdween geheel, toen het in perceelen werd afgebakend en advertenties aankondigden, dat alles ver kocht zou worden. De ondergrond van het bosch, pl.m. 11 H. A. groot, in het dorp gelegen, is voor circa zestig jaar aangekocht door wijlen den heer Homan, later door den heer Tetterode overgenomen. Nu is het een bosch geworden en men mag wel zeggen dat 't een ontspan ningsoord is, met de daarachter gelegen bosschen van „De Boerschap", voor de dui zenden vreemdelingen, pensiongasten en schoolkinderen, die zich des zomers hier ver maken. Het gemeentebestuur heeft zich na de aan kondiging van de verkooping met de erfge-1 namen in verbinding gesteld, om tot een on- derhandsehe overneming te geraken. B ei1 W. hebben zich toen tot het Rijk gewend om steun, waarvoor 500 per jaar is toegezegd gedurende tien jaar en de A. N. W. B heeft J 50 per jaar toegezegd voor vijf jaar. Dat was een goed begin. Onze burgemeester en secretaris zijn toen bij de ingezetenen rond gegaan, om te vragen wat zij er voor over hadden, want onze gemetnte is te arm om voor dit doel geld uit te geven. De uitkom->t was, dat er voor bijna 600 per jaar ëf^,' kend is en wel gedurende tien jaar. Een f'in' bedrag waaruit gedurende tien jaar de ren te en aflossing kan worden betaald, aange vuld met de rest door de gemeente. Aang^ zien de vraagprijs 27.000 is en de taxa teurs tot een bedrag van 21.000 kwamen» zal worden gepoogd tot een vergelijk te men. Het is voor de vooruitgang van Rolde en voor het behoud van het natuurschoon g wenscht. KORTE BERICHTEN. De heer J. J. Da Silva, directeur \av het persbureau V. D. te Amsterdam, 's. noemd tot ridder in de kroonorde van Bei**'

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6