liMisGhG (gomt. ZIJN U ITZIE WENSCH. FEUILLETON. Hmdird twee en dertigste Jaargang. Rechtszaken Provinciaal nieuws fl0 37 193°- Ijoiidrrdas; 13 Februari Radio-hnekje Vrijdag 14 Februari. Hilversum, 1875 Al. 10.10.15 Morgen wijding. 1215—2 Concert door het A. V. r C).-Trio. 2.052.45 Uitz. voor scholen. 2 453.Gramotoonmuziek. 3.4.Maak het zelf! cursus. 4.305.Gramofoonmu ziek. 5.—5.30 Lezing door Majoor P. W. Scharroo over: De beteeken is van technisch onderwijs volgens de schriftelijke methode. 5 30—6.Concert uit café „Moderne" te Amsterdam. 6.01 Voortzetting concert. 6.30 5.45 Gramofoonmuziek. 6.457.15 Spaansch voor beginners. 7.15—7.45 Radio- cursus vanwege hot Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 8.019.Concert door het Omroeporkest. 9.10.Kamermuziek door het Guarneri-kwartet. 10.Persber. en voortzetting Orkestconcert. 11Gramofoon muziek. 12.— Sluiting. Huizen, 298 Af. (Na 6 uur 1071 Af.) 10 30—11 N. C. R. V. Ziekendienst. 11.— 11.25 N. C. R. V. Voor de Jeugdige Zieken. 11.3012.K. R. O. Godsdienstig halfuur tje. 12151.15 K. R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. 1.152.K. R. O. Gram.mu- ziek. 2-3.K. R. O. Gramm. 4.—5.N. C. R- V. Christ. Liederuurtje. 5 —6.30 Con cert. Dubbel Gerengd Kwartet, sopraan en pianobegel. 6.30—6.40 K. R. O. Beursber. 6.407.K. R. O. Lezing. 7.—7.30 K R O. Cursus schriftverb. 7.30 V P. R. O. Persber 7.40 V. P. R. O. Lezing over: De Gemeente in 't oudste Christendom 8.15 V. P. R. O. Piano-recital. 8.50 V. P. R. O. Lezing over: Occultisme. 9.30 V. P. R. O. Vervolg Piano recital. 10.V. P. R. O. Bespreking van Oorlogsboeken. 10.30 V. P. R. O. Vervolg Piano-recital. Daventry, 1554.4 Af. 10.35'Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12 20 Concert. S. Russell, cello. A. de Lara, piano 12.50 Orgelconcert door E. Thiman. 1.20— 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Uitz. voor scho len. 3.20 Lezing. 3.45 Lezing. 4.05 Tooneel- uitz. voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 7 Piano-trio's. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lzing. 8.05 A. Cranmer, bariton. 8.20 Con cert. B. Bartok, piano. Svmphonie-orkest. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Voortz. concert. 10.25 Nieuwsberichten. 10.30 Lezing. 10.45 Verras sing. 11.05 Dansmuziek. 11.3512.15 Dans muziek. Parijs Radio-Paris1725 Af. 12.20 Con cert. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Or kestconcert en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7 40 Gramofoonmuziek. 9.05 Orkestconcert. Langeriberg, 473 Af, 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Con cert. Orkest en sopraan. 4.50—5.50 Gramo foonmuziek. 7.20—8.20 Orkestconcert. 8.20 9 20 Concert. Koor, orkest, vocale en instru mentale solisten. Daarna tot 11.20: Dansmu ziek. Kalundborg, 1153 Af. 11.20—1.20 Orkest concert. 2 20—4.20 Concert. Orkest en lezing. 4.204.50 Kinderuurtje met medewerking van kinderkoor. 7.208.35 Concert. Orkest en zangeres. 8.35—9.20 „Fangen". Eén acter van N. Collett Vogt. 9.35—10.35 Ka mermuziek. Strijkkwartet. Brussel, 508.5 Af. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en vocale solisten. Zeesen, 1635 Af. 6.15—9.50 Lezingen en berichten. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 2.50—3.50 Lezingen. 3.504 50 Concert uit Leipzig. 4.507.20 Lezingen 7.20 Bach-concert. Koor, orkest en vocale so listen. 8.35 Orkestconcert. Daarna: Berichten en concert. Orkest en bariton. VOOR DEN POLITIERECHTER. (Vervolg). HELDERSCHE POLITIEAGENT BELEEDIGD. De 25-jarige werkman Cornelis D. te Hel der was uitgenoodigd door den officier met bestemming voor het verdachtenbankje, op grond van het feit, dat hij in den nacht van eersten Kerstdag in het bekende Casino gebouw den agent van politie Tiesen nad be- leedigd. De door D. gebruikte woorden zai men ons wel willen schenken. Verdachte ver klaarde heden zich het gebeurde niet meer („Ueber den Tod funaus"). Roman van Anny von Parfhuys. Uit het Duitsch door W H. C. Bollaard. «8) Pohl, de zeer invloedrijke bankdirecteur, keek in gepeins verzonken naar het voorbij ijlende landschap. De boven elkaar gespan nen telegraafdraden gleden snel voorbij, als °f zij veerden en op en neer wipten. Net ais de wisselingen in het lot der menschen, moest nij denken. Waar zou ze nu wel zijn, dat fflooie, levendige bakvischje van toen, met haar paarltandjes? Was zeker al lang een brave, degelijke echtgenoote en moeder, of misschien een oude vrijster, evenals de win keijuffrouw in den kleinen, stoffigen taartjes winkel. Misschien echter was er ergens on sarde een plekje onder den grond, waar hef meisje met de bruine krullen haar eeuwigen ®laap sliep. Misschien het eene, misschien het andere wat deed het er ook toe in zijn herinnering bleef het meisje altijd zooals het toen was, lachend en met bruine krullen. Ja, 2poals toen, dien dag, waarop hij naar dat slanke, kleine ding ging, was het hem thans te moede. Verwachting, vermengd met on zekerheid vervulde als een lichte onbehaag lijkheid zijn gemoed en heel op den achter grond bewoog zich iets hoopsvols, zooals men dat slechts tweemaal in zijn leven waarneemt: taJ de eerste liefde ook wel kalverliefde ge- T-^<un?-™ herinneren. Hij had absoluut niets tegen 1 ïesen en er was dien avond niets voorgevallen wat zijn optreden zou kunnen klaren. Evenwel is het vreemd, dat ver- c te reeds voor de derde maal wegens be- K*digtng terecht staat. Na requisitoir van den officier, die f 35 j *e of 35 dagen vorderde, werd deze ver dachte veroordeeld tot f 25 boete of 25 da gen hechtenis. EEN HARDHANDIG VOERMAN, vla jar'£e voerman Simon Gz. uit Oude - _iedorp moest rekening en verantwoording at leggen van het hem ten laste gelegde straf bare feit, dat hij te Noord-Scharwoude den getuige Aris Weel een gevaarlijken schop te gen het onderlichaam had toegebracht, wat weel veel pijn veroorzaakte en waardoor hij onpasselijk werd. Er waren te voren tusschen de heeren eenige onaangenaamheden ge rezen over het gedrag van hun respectieve zonen in de kerk. De heer Sn. gaf met druk geredeneer een voorstelling van het gebeur de volgens zijn opvatting en nam daarbij de gelegenheid te baat duidelijk te maken, dat de schop niet zoo ernstig en gevaarlijk was als door getuige werd opgegeven. De offi cier was daarentegen van meening, dat ver dachte op zijn zeker niet meer jeugdigen leef- tend meer zijn verstand had moeten gebrui ken en vorderde tegen hem, gelet op den ernst van het feit 45 boete of 45 dagen hechtenis. De politierechter was het met den officier volmaakt over de appreciatie eens. doch verminderde de straf tot 35 boete of 35 dagen hechtenis. GEEN VERDACHTE NOCH GETUIGE. De verdachte J J. H. te Alkmaar, die al daar op de Bierkade een caféruit had ingt- mept was niet verschenen en de caféhouder Bakker was, als lijdende aan galsteenen, eveneens niet aanwezig. Het betrof een on langs een in dit café ontstaan vechtpartijtje onder lustige broeders, waaraan de politie een eind moest maken. Na afloop zag ver dachte nog kans een ruit te vernielen. Hij staat niet bepaald gunstig bekend op het bu reau en werd reeds meermalen veroordeeld Een en ander gaf den officier aanleiding 2 maanden gev. te vorderen Verdachte werd daarop veroordeeld tot 30 boete of 30 da gen hoewel de politierechter zich volkomen met de meening van den officier vereenigde, wat het afkeurenswaardige optreden van ver dachte betrof. MISHANDELING DOOR TWEE VEREENIGDE PERSONEN. De arbeider Willem v. D. en den timmer man Simon V., twee jeugdige ingezetenen van Enkhuizen stonden terecht wegens mis handeling van den 17-jarigen slagersknecht Jan Couvert aldaar, die zij met vereende krachten tegen den grond hadden gewerkt en hem voorts hadden onthaald op schoppen, slagen, stompen en trappen, door welke be handeling de jeugdige worstmaker nu niet bepaald in uiterlijke waardigheid vooruit ging. Deze vechtpartij had plaats op den eersten dags des jaars, die gewoonlijk wordt gebezigd tot het uitspreken van zegenwen- schen. Getuige Couvert kreeg tengevolge van de ruwe bewerking verschillende kwetsuren, die een medische verzorging noodzakelijk maakten. Couvert verlangde nu vergoeding van d° geleden schade, doch daar hij niet meerder jarig was, kon deze civiele vordering niet in behandeling worden genomen. Hij moet zich maar wenden tot den deurwaarder. Nader bleek nog dat de strijd was ontbrand naar aanleiding van een leuk meisje, waarop ook verdachte no 1 was gecharmeerd, doch waarmede de meer behaaglijke slager was gaan strijken. Onnoodig te zeggen dat de vi sie van de h.h. verdachten werkelijk verschil den met die van den mishandelde, doch een tweetal andere onbevooroordeelde belangstel lenden hadden genoeg geobserveerd om de rechterlijke autoriteiten in staat te stellen hun meening te consolideeren. Gevorderd werd tegen ieder der verdachten, beiden gun stig bekend staande, 20 boete of 20 dagen Vonnis ieder 15 boete of 15 dagen, wat in derdaad een koopje genoemd mocht worden ONHANDELBAAR GEZELSCHAP. De heer Herm. v. d. B., ingezetene van Den Helder had zich op Donderdag 2 Jan. cp de Spoorgracht alwaar hij in kennel ijken staat rondslingerde, met geweld verzet tegen den agent Stam, die hem vriendelijk en zorg zaam voor eigen en anders veiligheid wilde opbergen in de daarvoor gereserveerde rust kamer. Eisch en vonnis 2<? boete of 20 da gen. MISHANDELING IN BROEDERLIJKE EENSGEZINDHEID. De heeren Pieter en Bade de J. arbeiders te Oostgraftdijk hadden op 26 Dec. te Graft gedurende een uitvoering te Graft zich schuldig gemaakt aan mishandeling van den arbeider Jan Terpstra uit Akersloot, welke agrarische assistent zich ook voor zijn genoe gen op die uitvoering bevond, doch wiens plezier door het onbehouwen optreden der heeren de J. weldra grondig werd bedorven. Het conflict was ontstaan over het bezit van een stoel, terwijl het onmisbare meisje ook in dit plattelands amusementsdrama weer niet vreemd was. De heeren de J. waren edel moe dig genoeg rondborstig te erkennen, dat zij ieaer voor zich den heer F uit Akersloot een klap hadden gegeven. Verder ging hun „er kentelijkheid" echter niet. De tweede verdach te beweerde als contra prestatie van getuige een opstopper te hebben ontvangen van zulk een prima kwaliteit dat hij tegen den grond viel. Beide heeren staan, hoewel ongehuwd, gunstig bekend en zijn nooit gestraft. Eisch ieder f 15 boete of 15 dagen. Vonnis con form dezen billüken eisch. EEN UITERST BELEEDIGENDE TOESPRAAK. Mevr. Menne Maria Hendrika E., echtge noote van den metselaar Jan K., voorheen caféhoudster te Enkhuizen staat terecht ter zake grove beleediging van den heer Fred. Roozendaal. caféhouder aldaar en diens beide dochters, welke familie zij in haar café tegen over eenige bezoekers op zedelijk gebied in een zeer slecht daglicht had gesteld. De heer Roozendaal wien dit moois vlijtig werd aan gebracht had dientengevolge voor zich en zijn beide minderjarige meisjes' een klacht inge diend welk klachtdelict heden werd behan deld. Mevr. E. huisvrouw K. verklaarde de be- leedigende woorden in anderen zin te hebben gebezigd. Zij was thans geen caféhoudster meer, doch bewoonde, een „stil" huis en leeft van de verdiensten van haar het metselaars vak beoefenenden echtgenoot. De heeren Van Slot en Bakkers, landbouwers uit Groote broek, waren de bewuste bezoekers die op de minder vleiende recentie van de familie Roo zendaal werden vergast. Zekere mej. Marga- retha v. d. Molen werd nog gehoord op ver zoek van verdachte en wier verklaring veron dersteld moest worden in het voordeel van verdachte te zijn. De officier hield zich echter streng vast aan de waarneming van de heeren viit Groote broek en vorderde, het feit bewezen achtende, 30 boete of 30 dagen hechtenis. Het is verschrikkelijk veel, zuchtte de verd miin man is op 't oogenblik werkeloos! De politierechter hield rekening met die ongunstige situatie en legde 15 boete of 15 dagen hechtenis op. ONGENOODE EN ONGEWENSCHTE NACHTELIJKE BEZOEKER. De heer Jan R.,^roeger lichtwachter en thans los werkman te Den Helder, een bij de justitie niet onbekend persoon, had zich in den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. j.1., na over de schutting te zijn geklommen, binnen ge drongen in het volkslogement van zijn stad genoot Simon Maasdam en daarop geweigerd zich op de eerste vordering van genoemden heer, die op de visite van den robusten bezoe ker absoluut niet gesteld was, te verwijderen. Het gelukte Simon aanvankelijk Jan R. met een zacht lijntje op straat te krijgen, doch nauwelijks had hij zich zelf geluk gewenscht met dit ongedachte succes, of direct daarop stond Jan alweer voor zijn neus en was de logementhouder verplicht om Jan R. opnieuw de deur uit te werken, wat hem na een vriend schappelijk duwtje dan ook gelukte. De koopman Adrianus Maasdam uit Alk maar, bloeder van den Hotellier, was bij de nachtelijke scène tegenwoordig, werd nu als getuige gehoord en verklaarde niet te hebben gezien, dat verdachte zijn weg had genomen over de schutting. Verdachte beweerde geen kwade bedoelin gen te hebben gehad, doch dat hij prijs stelde op zijn klompen, die zich nog in net logement bevonden. Het bleek later ook werkelijk dat die klompen in het logement waren achter ge bleven. Op grond van de minder goede anticeden- ten van verd., die het geluk van zijn gezin door zijn egoïsme bedierf, meende de officier aanvankelijk gevangenisstraf te moeten requi- reeren, doch met het oog op zijn gezin en den aard van het feit, wilde de officier niet verder gaan dan 40 boete of 40 dagen hechtenis te vorderen. Vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. Verdachte nam met dit von nis genoegen. BELEEDIGING PER BRIEFKAART. De 47-jarige heer Pieter B., veehouder te Akersloot verscheen in kwaliteit van verd. voor den politierechter wegens beleediging 'van zijn voormaligen knecht Sjoerd Wiersma, die hij op 28 Dec. een briefkaart in zijn toen malige woonplaats had toegezonden, waarin hij Sjoerd o.m. een moreelen diefstal van geld verweet. Blijkens eenige opnieuw over- naamd en bij de eerste werkelijke liefde. En zelfbewust stond daar de blonde mevrouw Berner plotseling voor zijn geestesoog en ver drong het tengere meisje met de bruine krul len, joeg het met een gebiedenden hlik ver wee:, terug naar het verleden. Het heden legde heerschzuchtig beslag op hem. Innerlijk bijna koortsachtig opgewonden het gewichtige bezoek van den bankdirecteur tege moet ziend, hield de mooie vrouw uiterlijk zich volkomen in bedwang, toen Maurer haar het kaartje van den verwachten bezoeker aan bood. Zoo snel had zij nauwelijks zijn bezoek verwacht, al zei haar ook een heimelijke stem, dat Pohl niet lang zou talmen aan haar wensch te voldoen. „Ik maak u wel mijn excuus, mijnheer Pohl", begon mevrouw Berner na de begroe ting, „dat ik u last veroorzaakte, maar daar u onlangs zoo vriendelijk uw bijstand te mij ner beschikking hebt gesteld Zij wilde nog meer zeggen, maar Pohl viel haar in de rede: „Beveel over mij, mevrouw". Buitengewoon eerbiedig en tevens onstui mig zei hij dit en om de lippen der blonde vrouw trilde even een glimlach al lang wist ze, hoe deze man haar vereerde. „Overigens begrijp ik wel ongevr^ mevrouw, waarover u mij wenscht te spreken Vol verwachting keek mevrouw Berner den man, die tegenover haar zat, aan en dit was Pohl voldoende om voort te gaan. „De tele grammen van den advocaat, eigenlijk eerst het tweede, zoowel als uw daaroo volgende brief zeiden mij duidelijk, dat de door uw man na gelaten som gelds, althans voor zoover het op de Soreebank is gedeponeerd, niet overeen komt met het door u verwachte bedrag". Mevrouw Berner boog even het hoofd ten teeken, dat de bankdirecteur zich in zijn on derstelling niet vergiste en zei toen half vra gend: „Blijkens uw telegrammen liggen er op ae Spreebank honderdduizend mark". „Ja mevrouw, om en bij honderdduizend mark." „Heel kort geleden waren het tweemaal honderdvijftigduizend mark; toevallig wist ik dat", zei ze snel. „Dat is volkomen juist", antwoordde Pohl vriendelijk, „maar in de vorige week haalde mijn vriend Alex zonder voorafgaande opzeg ging het grootste deel van het geld er af, hon derdvijftigduizend mark. Daar er haast bij was. liet ik het hem dadelijk uitbetalen". „Honderdvijftigduizend mark?" vroeg mevrouw Berner, alsof zij de zooeven verne men woorden niet goed begreep. „Waar voor had mijn man zoo'n som noodig?" Pohl haalde zijn schouders op. „Ik verbaas de er mij ook over en maakte een daarmee verband houdende opmerking, maar met een vergenoegden glimlach verklaarde hij het geld ten bate van zijn gezin noodig te hebben maar halt!" Pohl streek zich over zijn voorhoofd. „Alex zei nog. dat ik daarover noch met u. noch met uw dochter mocht spre ken, maar dit verbod zal wel niet na zijn dood nog van kracht zijn", stelde hij zichzelf ge rust f „Ik begrijo van dat alles niets", mevrouw Berner verloor nu wel wat van haar uiterlijke kalmte, „en ik weet waarlijk niet wat ik doen moet om te weten te komen waar mijn man dat geld heeft gelaten. In het testament is sprake van zijn vezamenlijke vermogen dat gelegde briefkaarten met beleedigende inhoud op 5 en 7 Febrhad de heer B. zijn onver standig en strafbaar geschrijf later nog niet gestaakt. De oorzaak van die animositeit is gelegen in de omstandigheid dat de heer B. door kan tonrechte! ijk vonnis werd gedwongen zijn ont slagen knecht 6 weken loon uit te betalen Vol gens verdachte had Wiersma zeer slecht als knecht voldaan. Daar de he^R B. de noodza kelijkste mededeelingen aan Sjoerd heeft ge daan, dacht hij er nu sterk over de briefkaar ten schrijverij stop te zetten, wat de politie rechter hem dan ook sterk aanraadde. De voormalige knecht was trouwens ook met de ontvangen collectie, pl.m. 40 in getal, ruim schoots voldaan. Aan het bedrijf van verdachte was nog één lichtzijde. Hij bezigde bij voorkeur liefdadig heidspostzegels ten behoeve van het lijdenden kind. De officier kon zich evenwel met het ge schrijf van verdachte niet vereenigen en eischte dat het uit moest zijn en om dit doel te bereiken requireerde de officier een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maan den met 2 proefjaren en als bijzondere voor waarde, dat het verdachte zal zijn verboden gedurende zijn proeftijd correspondentie met Sjoerd Wiersma te voeren. Na ontvangen be lofte van verdachte dat hij thans zijn litte raire beleedigings-campagne zou staken, be ëindigde de politierechter op minnelijke wijze de kwestie door het opleggen van 5 boete of 1 dag hechtenis, welk bedrag verdachte on middellijk voldeed. Hierna sluiting. MISHANDELING. Een levensmoede vroeg hem te dooden. De vierde kamer der rechtbank te Amster dam deed gister, zooals wij reeds in een deel der vorige oplaaor meldden, uitspraak in de zaak tegen den 21-jarige nlos-werkman. ver dacht van schilderijendiefstal uit het Rijks museum en Frans Halsmuseum en nu terecht stond wegens poging een zijner medegevan gene op diens verzoek van het leven te beroo- ven door hem de polsen open te snijden. De rechtbank veroordeelde hem schuldig aan mishandeling en veroordeelde hem tot een maand gevangenisstraf. De eisch luidde 9 maanden. BERGEN. De gemeentebegroting behoudens enkele wijzigingen conjorm vastge steld. De kapifaaldienst met 1500 verhoogd voor verbetering van den Turf weg. De Raad vergaderde Woensdag om 1.30 uur voltallig ter verdere afhandeling van de begrooting. De voorzitter, Mr. H. D. A. v a n Ree- n e n, deed vooraf mededeeling van eenige ingekomen stukken, waaronder een adres van den heer Rosier te Bergen aan Zee om op het terras van zijn huis windschermen te mogen plaatsen. Dit adres werd in handen van B. en W. ge steld ter afdoening. Van mevr. Wed. Dr. Dekker was een be zwaarschrift ingekomen tegen de vaststelling van de nieuwe rooilijn ten opzichte van het terrein van het voormalige doktershuis. Volgens deze rooilijn gaat 1/3 deel van dit terrein aan de straatzijde verloren en boven dien komt er aan de zijde van de Dorpsstraat een schadelijke inspringing, die 't verkeer niet ten goede komt, doch door de Prov. Advies commissie, met het oog op een meer moderne bebouwing gewenscht was geoordeeld. Voor de noodzakelijke wegverbreeding was daar directe aankoop van 24 M2. grond wen- schelijk geacht. De K.N.A.C. en de A.N.W B. hadden de verbreeding aldaar zeer wen- schelijk geoordeeld en daarvoor 100 uitge trokken. Omdat de eigenaar, die destijds de grond zeer duur koent, deze grond, volgens taxatie voor winkelbebouwing a 25 per M2. wilde afstaan, hadden B. en W. bericht, met het oog op het financieele offer daaraan ver bonden, geep gegadigde meer te zijn. Op grond van art. 34 der bouwverordening was de belanghebbende tot de overtuiging ge komen, dat de gemeente, door het vaststellen van de nieuwe rooilijn, zonder eenige beta ling, zich het bezit wilde verzekeren van niet minder dan 300 M2. van dezen kostbaren grond. Devoorzitter deelde mede, dat die meening op een misverstand berustte, aange zien de rooilijn de grens is, waarop de hui zen gebouw mogen worden. De eigenaar blijft verzekerd in het bezit van den overigen grond en is wel degelijk gerech tigd om de afscheiding daarvan te handha ven. op de Spreebank is gedeponeerd." „Ligt het geld niet in zijn schrijftafel?" „Neen, die heb ik al grondig doorzocht", was het antwoord, en als tot zichezlf mompel de zij„Waarom heeft hij al dat geld er af gehaald?" Nauwkeurig vertelde de bankdirecteur nog eens heel precies wanneer de professor bij hein was geweest en wat hun onderhoud was ge weest. Nauwlettend volgde mevrouw Berner zijn woorden en toen Pohl klaar was. zei ze lang zaam: „Die reis naar Berlijn, waaraan mijn man kort te voren niet dacht, bevreemdde mii dadelijk. Hij wendde voor daar een schilderij, waarop men hem had opmerkzaam gemaakt op een veiling te willen koopen, maar toen 'k bij zijn thuiskomst naar het resultaat van zijn reis vroeg, wist hij het eerste oogenblik heele- maal niets van een schilderij later praatte hij er zich uit.'' Mevrouw Berner's stem werd onvast: „Ik sta voor een raadsel, mijnheer Pohl, voor een groot raadsel, dat mijn man mij nog na zijn dood ter oplossing heeft voorgelegd." „Ik zal u daarbij ter zijde staan, mevrouw", bijna te warm sprak hij die woorden en bijna te lang drukte hij zijn lippen op de hem toe gestoken hand. „Daar u in de schrijftafel noch het geld, noch daarop betrekking hebbende bescheiden vond", begon de bankdirecteur opnieuw, „zal het noodig zijn eerst met mijnheer Stern nog een6 te sprekenmisschien heeft die eenig ver moeden waar het geld kan zijn". „Ook die weet niets, anders had liij er mij wel over gesproken", mevrouw Berner werd lichtelijk ongeduldig en zij begon leven Spr. stelde aanhoudingen van het adres voor. Dr. H e m e I r ij k was van oordeel, dat ai bepaling in art. 34 onduidelijk was en terecht aanleiding gaf tot dit misverstand. De voorzitter had een aangenaam onderhoud gehad met den advocaat van mevr Dekker, die had toegegeven, dat een gratis inbezitneming niet voorzat, waarom dan ook in het bezwaarschrift dit argument niet naar voren kwam. Spr. merkte nog op, dat de be paling ook in de bestaande verordening staat en dus niet iets nieuws is van de nieuwe ont- werp-verordening. Weth. Apeldoorn was ook van mee ning, dat die bepaling tot onduidelijkheid aan leiding geeft. Dr. H e m e 1 r ij k gaf nog als zijn mee ning te kennen, dat een toepassing van het ar tikel, zcoals gevreesd werd, in strijd zou zijn met het Burg.-Wetboek. De heer Zeiler had over deze zaak nog wel een en ander te zeggen, doch zou dit uit stellen tot het adres aan de orde kwam. Niet zonder verwondering vernamen wij, dat de wegverbreeding, die daar zeer urgent is. nog niet tot stand komt. Wij begrijpen, dat de Raad huiverig is, om grond te koopen voor 25 per M2., omdat hij in dezen geen precedent wil scheppen. Uit het oog mag echter niet worden verloren, dat die prijs gegrond is op een bedrag van aan koop. waar inmiddels mevr. Dekker heeft ver klaard, met een prijs genoegen te nemen, die door een deskundige commissie billijk wordt geacht, hopen wij, dat in dezen nog overeen- stemmng wordt verkregen. Een bedrag van nog geen 1000 is voor Bergen nog niet zoo groot, dat daarom deze wegverbetering, die zooveer in het belang van het verkeer is, moet uitblijven. Waar het ons voorts bekend is, dat mevr. Dekker bereid is, om in het belang van het eigenaardig schoon van Bergen een financieel offer te brengen om te voorkomen, dat men hier ook krijgt een ongewenschten winkel bouw, daar nopen wij, dat de gemeente zich het bezit van het geheele terrein zal verze keren, om aldaar aan het Raadhuis de uitbrei ding te geven, die dit in de toekomst behoeft. Devoorzitter deed nog mededeeling van een noodig geworden wijziging ten aan zien van de overname van een stukje grond aan den Loudelsweg (die geheel stofvrij ge maakt zal worden) van den heer Stekelenbos. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de radiostoring aan de Kogendijk was opge lost. Op voorstel van B. en W. werd goed gevon den, den heer Pascha een stukje grond te ver huren, dat bij den heer Verkroost in huur was, doch dat deze niet wenschte te behouden VOORTZETTING VAN DE BEHANDELING VAN DE BEGROOTING. Uit het rapport van de Commissie en Memorie van Antwoord van B. en W. bleek ons, dat tal van punten tot gedachtenwisse- iing aanleiding hadden gegeven. Wij bepalen ons in ons verslag tot die punten, die in de raadsvergadering nog tot discussie aanleiding gaven. Onder volgnummer 139: „Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen", waarvoor 2525 was uitgetrokken, vroeg de heer Mar tin, of 500 voor het plaatsen van 5 ban ken niet wat veel was. Spr. was niet tegen het bedrag, doch wilde voor dit geld een paar banken meer plaatsen. De voorzitter was voor goede ban ken. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. De heer Zeiler informeerde naar de in richting van de aan te schaffen vuilniswa gen. De voorzitter: Het wordt een geslo ten wagen. De heer Zeiler: Dat zijn de tegenwoor dige ook. doch vaak gaat het vuil er aan de eene kant in cm er aan de andere kant weer uit te waaien. De heer Martin: Wordt het mechani sche lossing. De voorzitter: Het is geen zware wa gen. Het wordt er een volgens een schema van den opzichter, doch geen dure. De heer Brugman had een mooie wa gen in Amersfoort gezien. De voorzitter vond dat ook mooi, doch zoo'n wagen, kost meer. De heer Den Das meende, dat de bedie ning van zoo'n wagen de meerdere kosten wel uitwint. Goed gereectechap is het halve werk. Besloten werd B. en W. een verhoogd ere- diet te geven om zoo'n wagen aan te schaf fen. diger te praten. „Mijnheer Stern heeft mi slechts gezegd, dat hij evenals ik bevreemd was over de nalatenschap: ook hij had een hooger bedrag vermoed. Als hij van de man- keerende honderdvijftigduizend mark iets had geweten, had hij 't mij dadelijk gezegd". Zij moest plotseling ophouden omdat het op nieuw tot haar bewustzijn doordrong, in welke geheel andere banen zich voortaan haar leven zou moeten voortbewegen, indien het geld niet te vinden zou zijn. Alsof de bankdirecteur haar gedachten had geraden, zei hij met gedempte stem: „Maak u toch geen zorgen, lieve mevrouw, ik was de vriend van uw man en zou het een geluk ach ten ook de uwe te zijn". Opnieuw gevoelde mevrouw Berner zich ge noopt Pohl haar hand te reiken en opnieuw drukten diens lipoen zich op die zachte, ge parfumeerde hand. In zijn blik lag iets van voldoening, de ver wende vrouw zou het misschien niet onvrien delijk opnemen, wanneer hij haar binnen af- zienbaren tijd zijn naam bood en haar ver zocht zijn rijkdom te willen deelen. 't Liefst had hij dit dadelijk gedaan, maar hij was geen jongeling meer. die zich door overijling laat meesleepen. Nog zou het te vroeg zijn geweest uitdrukking te geven aan het gevoel van hoop, dat hem bezielde. Na eenigen tijd sprak mevrouw Berner: „Ik kan toch niet in de courant laten zetten, dat degene, die mij kan inlichten waar het geld is, op een belooning kan rekenen.Zenuwach tig trilden haar lippen. „Dat zou gelijk staan met mijn man aan de kaak te stellen, de men schen zouden er om lachen en er grappen over maken." i 1 Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5