I Sport en Wedstrijden. tiar VaVeVten rTT^eningen werden in de officieele beurs- t«erin,T opgenomen, waardoor werd tege ngekomen aan de bezwaren van beleggers Wii blijven het nochtans wenschelijk achten belegging het risico over meerdere fond- n te verdeelen en in Duitsche fondsen slechts een klein percentage te belegger. Zoowel te Alkmaar als te Hoorn geven onze zaken een verdere, geleidelijke uit breiding te zien. Vooral het aantal reke- ning-courantbouders nam toe en ook van onze safeloketten wordt een toene mend gebruik gemaakt. Het geplaatst en volgestort aandeelen kapitaal werd door uitgifte van i160.000 nieuwe aandeelen welke emissie volledig succes had gebracht op de 750.000.— de reserve bedraagt, na bijschrijving van winstaandeel 212.333 of ruim 28 van het kapi taal. De crediteuren in rekening-courant en de deposito's bedroegen per 31 De cember 1929 tezamen 1.773.855.waar van 561.347.— voor een jaar vast was geplaatst. Tegenover de op korter termijn ge plaatste gelden was een bedrag van 1.464.766.aan dadelijk beschikbare middelen aanwezig. De vorderingen op debiteuren in reke ning-courant en tegen accept bedroegen per 31 December 1929 2.939.175.— en waren voor het grootste deel door effec tenonderpand, hypotheek of borgtocht gedekt. De vorderingen zijn over een groot aantal debiteuren verdeeld; verlie ten werden niet geleden. De bruto-winst bedraagt 157.208 de nettowinst 101.725.—; aan aandeel houders zal worden voorgesteld het di vidend op 9 te bepalen. VEREENIGING VAN SOC.-DEM. RAADS- EN STATENLEDEN IN NEDERLAND, AFDEELING NOORD-HOLLAND NOORD. De nieuwe financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. In de Unie te Alkmaar hield deze Vereeni- ging Zondag een centrale bijeenkomst voor oe aangesloten leden en belangstellende par- tijgenooten waar o.m. een inleiding werd ge houden door den heer D. Bartels, Burge meester der gemeente Hoogezandover. De nieuwe financieele verhouding tus schen rijk en gemeente. Wanneer de voorzitter, de heer W. van de Vall van Heiloo, te ruim half elf o.m de aanwezigen, in 't bijzonder den spreker van hedenmorgen het welkom toeroept en het woord geeft aan den spreker, zijn een 80-tal verschillende personen waaronder raads- en statenleden, en diverse belangstellenden aan .wezig. Spr. deelt mede dat hij zijn onderwerp zal behandelen aan de hand van de volgende stellingen. Wat komt te vervallen. De Gemeentelijke Inkomstenbelasting. (Opcenten R. I. B. inbegrepen). De Forensenbelasting. Wet 1897. Financieele verhouding tus schen het Rijk en de Gemeenten. Uitkeering per inwoner. Rijksbijdrage in jaarwedden burgemees ter en secretaris. Heffing van 100 opcenten op de Vermo gensbelasting door de Gemeente. De nieuwe regeling. Instelling Gemeentefonds. De Gemeentefondsbelasting. 'Klasse-indeeling der belasting. Klasse-indeeling door de gemeente. Kinderaftrek. Samenwonende belastingplichtingen. De inkomsten van het Gemeentefonds. De uitkeeringen uit het Gemeentefonds. Bijdrage in de jaarwedden van burge meester en secretaris. De uitkeering per inwoner. Garantie en limiet. De Personeele Belasting. De indeeling in de klassen dezer belas- Grondslag huurwaarde. Andere grondslagen. Opcenten Personeele Belasting. De Grondbelasting. Opcenten Vermogensbelasting. Woonforensbelasting. Opcenten Gemeentefondsbelasting. Heffing boven 80 opcenten. Noodlijdende gemèenten Gemeenten met gewijzigd grondgebied. Verrekening met de Gemeenten Vijfjaar- ■ijksche herziening. Commissie van advies. Besluiten'van den Raad. Toetsing aan ons program. Spr., zijn stellingen toelichtende, begint biet te verklaren, dat het zijn bedoeling is in ten eenvoudige uiteenzetting nader te bezien de materie welke onze raadsleden in de ko mende maanden zal worden voorgelegd, baarbij hij niet genoeg kan waarschuwen tegen de hier en daar geuite meening, dat wanneer maar eenmaal de hoofdbeginselen van deze Wet zijn uitgestippeld, onze soci aal-democratische opvattingen ten opzichte Van de algemeene gemeente-politiek ons w e de richting zullen wijzen. Integendeel moeten wij ons, zoo noodig met inspanning van ai onze krachten in deze wet trachten te wer ken, omdat de gevolgen voor de ontplooiing wan het gemeentelijke leven door de verschi - lende bepalingen van de wet van het aller grootste belang zijn. Er zijn opvattingen onder onze deskund - gen waarbij o.a. Wibaut behoort, welke de conclusie wettigen, dat dezen van oordeei JWi dat met deze wet de autonomie van de gemeenten met sneltreinvaart in de verkeerde 1 lchting gaat Hiertegenover staat de meening van an«- re«. dat de tijd 't wel zal leeren, maar. dat v°or pessimisme geen reden aanwezig hoeft te ziin. u Dat de financieele verhouding t ')k en Gemeenten en de Gemeenten niet goed was, daarover waren al kt het eens, en dat er een andere regeling moest I komen eveneens. Het toenemende verkeer maakte de voor- neen zoo innige band tusschen gemeente en gemeentenaren voortdurend losser, men den- slechts aan het forensen-vraagstuk. Dit •naakte noodig, zoo ongeveer was de gedach tengang van de voorstellende ministers De Geer en Mr. Kan, een ingrijpende verande ring op dit terrein noodzakelijk. Het zwaar tepunt der gemeentebelasting moest naar een ander terrein worden verlegd: de verterings- en grondbelasting. Om te beginnen moet er een goede voorbe reidtng in de afgeloopen maanden geweest zijn en ook straks weer zijn van de diverse colleges van B. en W. voorstellen te wachten en noodig zal zijn, dat wij sociaal-democra ten die over het algemeen nogal critisch zijn aangelegd, ook deze voorbereidingen scherp onder het vergrootglas nemen juist omdat hierbij zulke groote belangen bezien uit een oogpunt van democratisch financieel beheer betrokken zijn. Wat komt te vervallen. De Gemeentelijke Inkomstenbelasting in de eerste plaats. Deze vervalt op 1 Mei 1930. Daarmede wordt een eind gemaakt aan de aloude vorm van plaatselijke belastinghef fing populair genaamd de Hoofdelijke Om slag. Wij betreuren dit, omdat bij deze be lastingheffing rekening kon worden gehou den met de draagkracht der ingezetenen van de gemeente. Goed was deze belasting echter allerminst. Ze gaf aanleiding tot allerzotste verhoudingen ten bewijze waarvan spr. ver schillende voorbeelden aanvoert o.a. Oude Pekela inkomen 2000 per jaar 129 belasting. Inkomen 5000 per jaar 660.15 belasting. Wassenaar inkomen 2000 per jaar 6 belasting, inkomen 5000 per jaar 67.59 belasting. Afgeloopen zullen zijn de debatten in de verschillende gemeenteraden over de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, kinderaf trek, xermenig vuldigingscijfer en progressie. Onderwerpen waarbij onze raadsleden nim mer in het achterste gelid stonden. Ook met de plaatselijke inning, hier en daar nog bestaande is het voortaan uit. Van al het hieraan verrichte werk nemen wij so ciaal-democraten thans afscheid. Nieuwe ar beid staat ons thans te wachten. De forensenbelasting langzamehand een zware druk vormende voor de arbeiders wier werkgelegenheid buiten hun woon-gemeente lag, gaat eveneens verdwijnen, en wij zullen er geen traan om laten vallen, omdat deze goed bedoelde belastingvorm een omvang- heeft aangenomen zooals de wetgever niet had kunnen denken. De uitkeering van het Rijk aan de Ge meente houdt in de huidige vorm eveneens op. Ingesteld in 1896 hielden zij geen gelij ken tred weer met de gewijzigde verhoudin gen en ingaande 1 Januari 1931 wordt deze uitkeerig ingetrokken. De Rijksbijdrage in de salarissen van Burgemeesters en Secretarissen tot 1/4 ge deelte in totaal met een maximum voor bei de tezamen van 600 vervalt.. De gemeenten zullen straks bij het bepalen van opcenten op de Vermogensbelasting niet hooger kunnen gaan dan 50. Wat komt hieivcor in de plaats? In Art. 1 van deze Wet is neergelegd de in- ste'ling van een Gemeentefonds. De groote bekoring hiervan uitgaande is de gedachte, dat naar gelang van het inko men ieder daarin gelijkelijk bijdraagt, terwijl uit dit fonds per inwoner uitgekeerd wordt. De grootheid van deze uitkeering wordt al leen beïvloed door het te mal-aantal ingezete nen. Wel zal het verschil in belastingdruk bij de inwerkingtreding van deze Wet niet verdwijnen, maar toch komt er meer gelijk matigheid. In het parlement gingen vrijwel alle politieke partijen met deze grondgedach ten accoord. Ook onze partij stemde hier mede in. De totaal-inkomsten in dit fonds zullen ruw geschat ongeveer 90 millioen gulden be dragen. Daaraan zullen de gemeenten niet voldoende hebben. Het Rijk zal ten behoeve van het Gemeente fonds 50 opcenten op de vermogensbelasting heffen. Dit is ook een groote vooruitgang belastinggebied omdat de druk daardoor oo' meer gelijkmatig zal worden. De classificatie van de Gemeente zal veranderen. Inplaats van 9 klassen, zoo als thans het geval is, komen er nu 4. Wil nu een gemeente h. een hoogere klasse dan komt de meerdere opbrengst hiervan aan de gemeente zelf ten goede. Hierbij zegt spr. is uitkijken voor ons soc.-dem. gebiedende nood zaak. Want hoe aardig op het eerste gezicht kan dit verzwaarden belastingdruk voor de lagere inkomens met zich brengen. Uit dit Gemeentefonds krijgen de gemeen ten nu uitgekeerd aan de hand van een for mule die nogal ingewikkeld is en voor deze vergadering van minder belang. Mocht bij de eerste uitkeering een tekort in dit fonds blijken aanwezig te zijn, dan zal dit uit de gewone middelen van het Rijk worden aangevuld. Bij overschot wordt dit batig saldo overge bracht voor het volgende dienstjaar. De jaarwedden van Burgemees ter n secretaris. worden voor 75 pCt. aan de gemeenten ver goed evenwel tot een maximum van 3000 in totaal voor beide. Over de uitkeering uit het Gemeentefonds per inwoner hebben de gemeenteraden niets te zeggen. Art. 4 van de Wet bevat een formule aan de hand waarvan een en ander berekend wordt. De voorbereidende en veelomvattende werk zaamheden in verband met dit artikel op de verschillende gemeente-secretarieën verricht, zijn thans afgeloopen en reeds zijn de resul taten daarvan verzonden. Ongeveer in 't mid den van 1930 zal de minister aan de hand van deze gegevens voorloopige opgaven kun nen verstrekken over de bedragen waarop on geveer gerekend zal kunnen worden. Door verschillende gemeenten zal deze uit- keering onvoldoende zijn, voor weer anderen zoodanig dat men indien er niet iets anders op ware gevonden wel 3 maal zou kunnen gaan potverteren. Daarvoor is een limiet in de wet neergelegd. Dit werd dan aan de hand van allerlei be cijferingen nader door den inleider uiteen- gezet. Deze u;*keerirur Miift 5 iaren van kracht. Een gemeente als Hoogezand zal 50 opcen ten op de Gemeentebelasting moeten heffen om tot de gewone totaalinkomsten te kunnen komen. Bij de Personeele belasting komt voortaan de hoofdsom aan de Gemeente. De heffing van deze belasting geschiedt door het Rijk. Elke gemeente zal voor September 1930 moeten beslissen over de klasse, waarin zij zal vallen. Ook indeeling van verschillende gedeelten van een gemeente in velschillende Klassen is mogelijk Blijft de Raad in gebreke in deze, dan wordt gehoord Gedeputeerde Staten door Ons (bij K. B.) daarover beslist. Voor de raadsleden, maar vooral door de wethouders is het hierbij zaak zich door gron dige studie en voorbereiding hier in te wer ken, omdat hier groote mogelijkheden maar ook groote gevaren zijn neergelegd, hetgeen spr. door voorbeelden aantoonde. Opcenten op de Personeele Belasting blijven gehandhaafd, vrijwel in den tegen- woordigen vorm. Grondbelasting. Hierbij is geen keuze tus schen gebouwd of ongebouwd. Op de Gemeente fondsbelasting mogen tot 80 opcenten worden geheven. Hierbij mag progressie worden toegepast. Van welken invloed deze bepalingen voor Noord-Holland zullen zijn, toonde spr. aan en wees er o.a. op, dat van de 127 Gemeenten in deze provincie in 43 vermoedelijk geen opcenten geheven zullen worden. Doordat deze Wet om de 5 jaar herzien kan werden kan het blijven een levende Wet. Ten slotte gaf de inleider nog een uiteenzetting van de taak van de Gemeenteraden in deze Wet en eindigde met een toetsing aan het Sociaal-Democratisch Gemeenteprogram. (Applaus). Hierna werd een half uur gepauseerd, waarna om twee uur geelgenheid werd ge geven voor het stellen van vragen. Hiervan werd gebruik gemaakt door de heeren Plomper van Hoorn, Inkelaar van Middelie, Bijl van Assendelft, Van Asperen van Wor- merveer en Van den Berg van Purmerend. Nadat de inleider de vragenstellers had geantwoord, deelde hij tenslotte mede. dat aan het verzoek uit de vergadering om deze rede in brochurevorm te laten verschijnen, door het Hoofdbestuur van de Vereeniging gevolg zou worden gegeven. De voorzitter den spreker hartelijk dank zeggende voor ziin heldere uiteenzetting, stelde hierna aan de orde den beschrijvings brief voor de jaarvergadering van de lande lijke Vereeniging, welke vermoedelijk 15 Maart te Amsterdam zal worden gehouden. Na soms breedvoerige besprekingen kregen de afgevaardigden een vrij mandaat. Te 4 uur middag werd de vergadering met een woord van dank aar. de pers en de leden gesloten. Voetbal. Verschillende terreinen waren gisteren on bespeelbaar, doordat sneeuw en hhgel hun invloed deden gelden. Maar niettegenstaande dat zijn er nog talrijke wedstrijden gespeeld in de vijf afdeelingen. Zoo gingen in het Westen alle ontmoetingen door met uitzon dering van den wedstrijd in Hilversum tus schen Hilversum en H.B.S. In het Noorden en in het Zuiden echter moesten eenige ter reinen worden afgekeurd. Nu is die stagna tie niet zoo heel erg, aangezien het program ma reeds zoover gevorderd is, dat van zo- mervcetbal wel geen sprake zal zijn. Intusschen hebben zich weer verschillen de verrassingen voorgedaan. In afdeeling I bijvoorbeeld moest A.D.O. een heel kostbaar puntje aan Sparta laten, doordat het in Rot terdam niet verder dan een gelijk spel kon brengen. Dat is een leelijke strop voor de Hagenaars, vooral ook, omdat Ajax met liefst 9- 0 van Haarlem won. Door deze resultaten zijn beide clubs ge lijk gekomen, met dit eenige verschil, dat Ajax een wedstrijd meer gespeeld heeft. R.C.H.Excelsior eindigde eveneens in een gelijk spel, maar deze uitslag was van geen bizondere beteekenis, omdat beide clubs noch kampioen, noch degradptie-candidaat zijn. De spanning in afdeeling II is ten top gestegen, nu Blauw-Wit in Den Haag op V.U.C. een overwinning wist te be halen. Door deze overwinning hebben zoo wel Z.F.C. als Blauw-Wit uit 17 wedstrijden 22 punten behaald, zocdat de laatste wed strijd de beslissing zal kunnen brengen. Z.r.C. heeft dit voor, dat zij haar laatsten strijd thuis kan spelen, terwijl Blauw-Wit nog naar de Groote Haagsche moet. Deze laatste zag haar laatste kansje in rook ver vliegen door van ED.O. te verliezen. 't Is een eigenaardig geval in het Westen. Immers beide kampioenscandidaten moeten nog spelen tegen resp. H.V.V. en E.D.O., zoodat deze beide laatste clubs nog heel wat in haar handen hebben. V.U.C. verloor dus en kan zich nu wel ge reed maken voor de degradatiewedstrijden, ondanks de nederlaag van H.F.C. tegen Feij- enoord. V.U.C. toch heeft nu 9 punten uit 16 wedstrijden en H.F.C. 13 uit 15 ontmoe tingen. V.U.C. kali dus hoogstens met laatst genoemde gelijk komen, maar dan moet zij alle wedstrijden nog winnen en H.F.C. alles verliezen. Tenslotte won H.D.V.S. thuis van de Stormvogels en bracht zich daardoor defini tief buiten gevaar. Een buitengewoon groote verrassing kwam voor in afdeeling III waar Go-Ahead haar eerste nederlaag leed tegen de Sportclub Enschede. Van belang was deze nederlaag niet, omdat Go-Aheaa toch allang kaïnpioen is. Dan was de neder laag van P.E.C. van veel meer belang, om dat zij nu wel definitief op de laatste plaats Is beland. Wel kan de jongste eerste klasser nog met Vitesse gelijk komen, maar dan moet ze haar laatsten wedstrijd tegen Z.A.C. win nen en moet eveneens Vitesse haar ontmoe ting tegen A.G.O.V.V. verliezen. Theoretisch is er dus nog een kansje, maar practisch zal P.E.C. haar plaats wel moeten verdedigen tegen de kampioenen der tweede klasse, w.o. Enschedesche Boys, die gisteren kampioen werden. Z.A.C. klopte zoowaar gisteren te Apel doorn a.G.O.V.V. en bewees, dat zij ook zonder Bakhuis nog wel wat in de melk te brokkelen heeft. In afdeeling IV ging slechts een wedstrijd door, maar deze bracht de beslissing voor het kampioenschap. Het is n.L aan N.A-C. Diet gelukt om Willem II een nederlaag toe te brengen en daardoor kon deze club naar kampioensvlag hijschen. De strijd om aan de degradatiewedstrijden te ontkomen is nog niet beslist. We zullen dus nog eenige weken geduld moeten hebben. In het Noorden, afdeeling V is de spanning voor de laatste plaats weer gestegen, nu het de Winschoters gelukte, van G.V.A.V. te winnen Ook Alcides kon het niet bolwerken en moest de beide puntjes aan Frisia laten. Voor de onderste plaats komen nu nog ernstig in aanmerking W.V.V.. Alcides en A.D.O. verliest een puntjede race tusschen Blauw-WitenZ F.C j Go Ahead geslagen Willem II kampioen] gedrang in het Noorden] K.F.C. op weg naar het kampioenschap. Be Quick. Het geschil is uiterst klein en elke wedstrijd kan beslissend ziin. De uitslagen zijn als volgt: ONZE TWEEDE KLASSEFS. Geheel Alkmaar keek gisteren met belang stelling uit naar de uitslag van de ontmoe ting Z. V. V.—K F. C. Velen hadden een neerslag voor K. F. C. gehoopt, maar hun hoop werd te niet gedaan. K. F. C, was zoo verstandig om ook dezen wedstrijd, die wel een der lastigste voor haar was, te winnen. Ze heeft nu haar kans op den «eretitel danig vergroot en Alcmaria kan haar kans nu wel vaarwel zeggen. Spartaan en V. V. A. speelden gelijk maar toch blijven de beide Amsterdammers nog in gevaar Vooral Spartaan moet oppassen. H. R. C. toonde zich thuis weer stukken sterker dan uit en klopte nu W. F. C. West-FrisiaD. W. S. eindigde in een 33 gelijk spel, waardoor D. W. S weer een kostbaar puntje veroverde. In de B-afdeeling stelde A. F. C zich zoo goed als in veiligheid door van Hercules te winnen. ZandvoortBloemendaal werd een kleine overwinning voor de thuisclub. De uitslagen zijn als volgt: 2e klas A. Z.V.V.—K.F.C. 3-6 Spartaan—V.V.A. l—l H.R.C.—W.F.C. 3-0 West-Frisia—D.W.S. 3—3 2e klas B. A.F.C.Hercules 3—1 Zandvoort—Bloemendaal 1—0 3e klas A. PurmersteynVolewyckers 24 MeervogelsKennemers 12 Reserve 2e klas A. Ajax III—Alcmaria II 41 V.V.A. II—Blauw Wit III 4—5 Reserve 3e klas i. Alcmaria III—Z.F.C. III 1—2 EERSTE KLASSF. Afdeeling I. Sparta—A.D.O. AjaxHaarlem R.C.H—Excelsior Afdeeling II. V.U.C.—Blauw Wit H.V.V.—ED.O. FeyenoordH.F.C. H.D.V.S.—Stormvogels Afdeeling III. P.E.C.Heracles A.G.O.V.V.Z A.C, Enschede—Go Ahead Afdeeling IV. Willem II—N.A.C Afdeeling V. G.V.A.V.—W.V.V. AlcidesFrisia 1—1 9—0 2—2 2-3 2—4 4—2 3—1 2—3 2-3 4—3 3—1 2-5 1—2 FEESTAVOND ALCMARIA VICTR1X. Een zaal, vroolijk versierd met groen en vlaggen, waarin het rood-wit overheerschend was. Een groep jongedames, die bloemetjes ver kochten. Een volle zaal tenslotte. Ziedaar, zooals de groote zaal van de Harmonie er Zaterdagavond uitzag, den feestavond van Alcmaria Victrix. Om half acht zou het feest beginnen, maar 't werd natuurlijk weer een half uurtje later, toen voorzitter Sietsma van achter het too- neelgordijn te voorschijn trad, om de aanwe zigen welkom toe te roepen. In dat welkomstwoord werden de oud spelers speciaal genoemd, evenals de afge vaardigden der A. P. S. V., de consul van den K. N. V. B., de eereleden, de suppor- tersvereeniging, de trainer, de scheidsrech ters, de sportverslaggevers en last but not lest zij, die deze avond zouden optre den. Er was reden tot feestvieren, zei de voor zitter. In de eerste plaats omdat 't al 'n jaar of vier is geleden, dat Alcmaria „feestte", in de tweede plaats, omdat het 30-jarig be staan in 1928 zonder feest voorbij was ge gaan, in de derde plaats, omdat alle tien elf tallen een goede plaats in de competitie in namen en in de laatste plaats omdat een vereeniging van een 300 leden wel eens de geheele club bij elkaar wil hebben. De meesten waren er. Ook de populaire „kleine man", of ..Puck5', oftewel Klinkha mer! Van dr. van Dam had hij verlof gekre gen, om op den feestavond te komen. En haar zat hij nu, zijn been nog in gipsver band en zijn gewonde voet bedekt of ver sierd met een „blommetje" En toen de voorz. de kleine Puck even huldigde, toen brak er een daverend applaus los' Dan las de voorz een reeks brieven voot van menschen, die verhinderd waren te »o- men, of die redenen hadden niet te komen. Zoo schreef de burgemeester een hartelijke» brief, waarin hij getuigde van zijn sympathie voor de vereeniging, maar waarin hij tevens vermeldde, dat hij wilde wachten met een toespraak tot de withemden, totdat Alcmaria eerste klasser was geworden. En hij hoopte, dat dit binnen niet al te langen tijd het ge val zou zijn. (Applaus). Verder was er een schrijven van dr. van Dam, die verhinderd was te komen, van de heeren Schenk en Dubbeld met denzelfden inhoud en tenslotte van den heer Bischof, die ook al verhinderd was, en door middel van dezen brief afscheid nam van zijn ge liefde club, wie hij het allerbeste toewenscht» Ook dat was aanleiding tot een applaus, dat echter even later in een teleurstellend „Och!...." overging, toen de heer Sietsma mededeelde, dat Purmer in den militairen dienst niet gemist kon worden en dus daar door afwezig was! En toen begin het feest. Allereerst trad op de goochelaar Larette, die met zijn verschil lende kunstjes veel succes boekte. Nieuws bracht hij niet, maar wat hij gaf. dwong toch bewondering af. Een leuk, vroolijk groepje jongedames uit Oudkarspel verrastte daarna de aanwezigen op muziek en zang en had aller harten da delijk gewonnen, 't Was wellicht het mooist* nummer van den avond. De heer Kroon, nog wel bekend van den N. R. V.-avond, behaalde ook nu weer veel succes met ziin levensliedjes en zijn voor dracht. Zijn broer begeleidde hem goed. Jammer, dat zijn stemgeluid niet wat krach tiger is. De sportparodie gaf een vroolijke en nut tige geschiedenis (e zien van een Alcmaria- kwajongen tot een Alcmaria-voetballer. Het stukje, dal in vier tafreelen verdeeld was, gaf bij wijlen veel nuttigs te zien Zoo kreeg men een aardig idee van zaal-training en training op het veld. En voor de rest zou den we zeggen: repeteert eerst goed en komt dan op het tooncel. Deze keer kwam er helaas niet veel van terecht. Dat was jam mer, want de bedoeling en de opzet waren goed. Nadat de heer Kroon en de Oudkarspel- sjrhe schconen nog weer eens opgetreden waren kregen we als slotnummer een fraaie scène van de barbier van Sevilla, een pan- tomine, die een onbedaarlijk succes tengevol ge sad. Toen kwam de sluiting met dank aan al len. De dirigente van cl? Oudkarspelschen kreeg bloemen, de muziek werd dank ge bracht, de anderen eveneens en toen kwair. het bal, dat nog lang duurde. Tusschen de nummers door speechte de cud-voorzitter, de heer Scalé, en herinnerde daarin aan het Alcmaria van vroeger en dat van thans. Welk een verschil! Welk een groot, zeer groot verschil. Vroeger deed men met een paar cen*en wonderen, vroeger trok men 's morgens zelf de kalklijnen, vroeger... Kom daar nu eens om. Enfin, de tijden zijn veranderd. Maar Alc maria is dezelfde gebleven, is een krachtige vereeniging geworden, die rijp is voor het eersteklasserschap. In in diezelfde pauze werd „Puck" op het podium gebracht. Na een kort speechje over handigde de heer v. d. Pol hem een bouquet en een „rcokertje". Puck dankte. En terwijl de heele zaal ju belde, werd de kleine man weer weg gedragen We zullen eindigen. Maar toch moeten we rog wat zeggen. In de eerste plaats moet de feestcommissie een volgende keer een groot aantal orde-commissarissen aanstellen, om de rust te bewaren, 't Was nu vooral na de pauze mis. Bij elk optreden werd men onaangenaam getroffen door het gepraat en gelach. En dat men bij een speech als die van den oud-voorzitter, niet meer stiite in acht nam, getuigt niet van sportiviteit of wel levendheid. Alcmaria heeft oo de sportvelden een goeden naam. Kan ze binnenshuis ook niet zorgen, dat er niets op aan te merken is? En dan zouden we deze opstellen van het programma even willen herinneren, dat het Nederlandsch rijk genc.g is aan woorden, zoodat de vreemde talen niet te hulp behoeven te komen. Aangenaam was het ons daarom, toen de heer Sietsma de „Pretty Girls Band" aankondigde als „het strijkje uit Oua- karspel"! Zie zoo, we zijn er! Het feest is goed ge slaagd. En de bovengenoemde opmerkingen zijn alleen gemaakt, opdat zij een volgende keer niet weer voorkomen! J. W. Kegelen. DE ACHTBANENWEDSTRIJD. Z.E.K.Z. I wint den beker in de afd. heerenclubs. Onder Ons eerste der damesclubs. Gisteren werd de achtbanenwedstrijii voor vijftallen der Alkmaarsche clubs beëindigd inet het resultaat dat „De Lindeboom"-wis- selbeker ditmaal gewonnen is door Z.E.K.Z. I met 2456 hout (307 gem.). Zij maakte op de acht banen de volgende totalen: 263, 285, 361, 354, 341, 310. 268 t-n 274. De strijd met het tweede vijftal van Koe koek was scherp, want deze club bleef slechts 20 punten achter, 2436 hout.- Haar cijfers waren: 298, 328, 329, 341, 318, 311. 243 en 268. De eereprijs voor den hoogsten korps- gooier op de acht banen samen werd be haald door den heer C. J. de Lange van Z.E K.Z. met 536 hout (67 gem Hij klopte zijn sterkste concurrent de heer Baart slechts niet één punt, want die behaalde 535 hout. Den prijs voor den hoogsten korpsgooier op éen baan verwierf de heer Jac. v. Spanje van Op 't kantje af II met 86 hout. De damesbeker werd gewonnen door On der Ons I met 2175 hout (gem. 262). De 8 totalen waren 276, 300. 296, 306, 276, 271, 201 en 247. Op de acht banen samen werd het hoogst geworpen door mevr. De Visser Masee 472 hout. Op haar volgden mevr. Kok- kes met 454 en mevr. Hekket met 463 hout In een gezellige bijeenkomst van alle kegel- vrienden werden na afloop van de wectetrfd de prijzen op de bovenzaal van De Uait «J»* hartelijke toespraken njtgorakc.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7