PUROL RadiJgrafisch Weerbericht 18 jaar). Binnenland Stadsnieuws Jk E H II 1 Dinsdag 18 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: Paarlen en Passie. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T.: De Lokvogel (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: De Broadway- iMelody (boven 18 jaar). 8 uur, handelsschool, voor de volksuniver siteit, vertooning Billiton-film, spreker de heer H. E. Temme. 8 uur, Waakt en Bidt, lezing van zuster v. d. Eist over „Het werk van den Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zede lijk bewustzijn." 8 uur, Harmonie, uitvoering opera Butter fly. 8 uur, Central, vergadering Zuigelmgen- b^scherming. 7.30 uur, zaal café K. de Boer te Hens broek, uitvoering rederijkerskamer 't Viootje. Woensdag 19 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: Paarlen en Passie. Toegang boven 18 jaar. 7 30 uur, A. B. T.: De Lokvogel (boven 7.30 uur, Victoria Theater: De Broadway- Melody (boven 18 jaar). 8 uur, Dancing Harmonie, voordracht avond Nutsdepartment. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, voordrachtavond Sven Scholander voor het Comité voor too reeluitvoeringen. Donderdag 20 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: Paarlen en Passie. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T.: De Lokvogel (boven 18 iaar)- 7.30 uur, Victoria Theater: De Broadway- Melody (boven 18 jaar). 8 uur, Harmonie, viering 60-jarig bestaan afd. Volksonderwijs. 8 uur, Waakt en Bidt, Vereen, bev. Chr Belangen, rede ds. W. J. de Wilde over De Anti-Christ. iteits regeering hebben". Henderson wacht op het oogenblik een rapport van den Brit- schen gezant te Moskou erover af. De heele strooming in de wereld op het oogenblik jnoet het den Sovjet-autocraten duidelijk ma- kén dat hun regime zifchzelf in steeds kwa de reuk brengt. De buitengewone inspanning die zij zich op het oogenblik voor het aan stichten van de befaamde wereld-revolutie in allerlei landen en koloniale gebieden ge ven, werkt hier ook nog toe mee. In hun angst-psychose zien zij dit verschijnsel niet als een gevolg van eigen daden, maar als een bewijs dat, zooals Umschlicht eenige dagen geleden in een vergadering van de Osoaviachim zeide, ,.de vijanden koortsachti ge toebereidselen treffen om de Sovjet-repu blieken te overvallen". De houding der Sovjet tegen de kerken. Uit Moskou wordt gemeld, aldus een V.D.- bericht, dat van officieele zijde wordt mede gedeeld dat ondanks het protest van het bui tenland en den oproep van den Paus en an dere hoogwaardigheidsbekleeders der West- Europeesche kerken, de politiek ten aanzien van dezen godsdienst ongewijzigd zal wor den voortgezet en dat genoemde protesten geen indruk op de Sovjet-regeering maken. De communistische dictatuur heeft o.a. tot taak de arbeiders en de boeren in den geest van het atheïsme op te voeden en er kan geen sprake van zijn dat hierin inmenging kan worden geduld. Kerkelijke functionarissen in Rusland, die aan acties tegen de Sovjet-regeering zullen deelnemen, zullen onvoorwaardelijk worden gestraft. Het „Verbod van Goddeloozen" verlangt een invoerverbod van bijbels in Sovjet-Rus land. Een interview met Sergius. Een V.D.-bericht uit Kowno meldt, dat de Russische pers volgens berichten uit Moskou een interview met Sergius, den leider der Grieksch-Kath. Kerk, publiceert. In dit inter view wordt geantwoord op het schrijven van den paus, alsmede op het standpunt, dat ver scheidene hooge geestelijken tegen de vervol ging der Christenen in Rusland innemen. Sergius verklaart, dat van een vervolging tegen den godsdienst in Sovjet-Rusland geen sprake kan zijn. Weliswaar zijn eenige ker ken gesloten, doch dit is niet geschied op be vel der autoriteiten. Veeleer had dit plaa?s op verzoek der bevolking. In Sovjet-Rusland wordt niemand verboden zijn godsdienst uit te oefenen. Zelfs wordt godsdienstonderwijs gepermitteerd. De berichten, zooals die in het buitenland over de wandaden der Sovjet ambtenaren tegen eenige individueele geeste lijken waren verspreid, waren niets dan een ophitsing tegen de Sovjet. Het optreden van den Paus, aldus Sergius, beteekende een op hitsing der Katholieken tegen Sovjet-Rus land. Over het algemeen is de houding der vooraanstaande buitenlandsche geestelijken, in het bizonder die van den aartsbisschop van Canterbury, z.i. zeer verdacht. Tegen interventiepogingen van het buitenland. Naar uit Meskou wordt bericht, bevat de „Prawda" een artikel, waarin beweerd wordt dat de regeering niet zal toelaten, dat iemand, wie dan ook, zich zal mengen in de verhouding van kerk en regeering. De Russische regeering zal alle pogingen tegen gaan en eventueele voorstellen van buiten landsche mogendheden van de hand wijzen. De „Iswestia" legt er den nadruk op dat dc regeering economisch en politiek van de kapitalistische wereld onafhankelijk is. „Het is niet waar", zegt de Daily Herald. „Het Volk" bevat een telegram van zijn correspondent te Londen die over de kerkver volging in Rusland breedvoerig een artikel in de Daily Herald (het Eng. arbeiders orgaan) bespreekt. Deze correspondent meldt dan, dat de kerkelijke hoogwaardig heidsbekleeders van dc Grieksch Orthodoxe Synode de godsdienstvervolgingen in Rusland ontkennen. Er hebben daar nooit godsdienst vervolgingen bestaan. Kerken werden wel is waar gesloten, doch niet op last van de autoriteiten, wel omdat de bevolking er zelf om vroeg. Indien menschen werden verbannen, geschiedde dat niet van wege hun godsdient, doch omdat tal van le den van de Grieksch Orthodoxe Kerk ultra- monarchisten waren. die voor de monarchie en tegen de Sovjets bleven ageeren. Op een vraag, of het warr was wat de ...Morning Post" van 20 April en 4 Januari schreef, dat Russische priesters waren mishandeld, ant woordden de prelaten, dat daar geen woord van waar is; berichten hieromtrent zijn van a tot z gelogen. Op de Pauselijke aantijging, dat kerkvervolging in Rusland schering en inslag zou zijn, antwoordden de Grieksche bisschoppen, dat het hun verwondering wekt, wanneer de Paus of de katholieke kerk zich opwerpen als kampioenen voor geloofsvrij heid, daar door heel de geschiedenis menschen vervolgd en gemarteld zijn omdat zij niet Roomsch waren. Zij zeggen, dat zii het best zonder Pauselijke encyklieken kunnen doen en eigen zaken znlfen regelen. De orthodoxe kerk in Rusland heeft de hulp van Rome niet van noode. Ook de aartsbisschop van Canterbury krijgt een veeg uit de pan. Hém wordt verwe ten onder een vriendelijk gebaar aan politiële te doen. De bisser oppen geven toe, dat de groei van het atheïsme in Rusland hen be zorgd maakt, doch zii bouden hun hoop ge vestigd on het dat de godsdienst in Rus land nog niet dood is. AMERIKA. ERNSTIG SCHEEPSONGELUK. In Fransch-Marokko in de monding van de Sebu-rivier heeft een ongeluk plaats gehad, dat aan 5 menschen het leven heeft gekost Een achttal Marokkanen had in een bark o'aats genomen, om zich naar de haven van Medhya te begeven. Onderweg werd het schip echter door een hevigen storm verrast. Het werd tegen den ankerketting van een sleep boot gedreven en sloeg daardoor om. Drie der opvarenden konden oo het laatste oogenblik gered worden; de rverige vijf verdronken. LTTAUEV. NEGEN VISSCHERS VERDRONKEN. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft Vrijdagavond bii P'ateliai een ernstig onge luk plaats gehad. Vrijdag in de vroegte was een groot aantal visschers op een der meren, de Plateliaier See, welke omstreeks 40 K M en 7 K.M. breed is. ter visrhvangst uitge trokken. Tegen het vallen van den avond keer den twee sleden terug, welke aan elkander wa ren vastgebonden en door een paard getrok ken werden. Toen beide sleden zich on het midde'ste gedeelte van het meer bevonden, zonk de eene on een gegeven oogenblik door het iis en sleurde de andere slede mee in de diepte. In het geheel geraakten hierbii 17 per sonen te water. Na veel moeite slaagde een der vi«schers erin zich omhoog te werken en in veiligheid te stellen. Hij redde nog 'n paar anderen en snelde met hen naar het naastbij- zijnde dorp om hulp te halen. In totaal wer den er 8 personen gered, terwijl 8 mannen en 'n vrouw door verdrinking om het leven kwa- I men. CENTRIFUGE UIT ELKAAR GESPRONGEN. Zaterdagavond is de centrifuge in de kunstzijdefabriek te Breda, waarbij de 34- jarige werkman M. Rops, wonende te Etten en Leur, aan het werk was, plotseling uit el kaar gesprongen. De man werd door stuk ken van het toestel getroffen en was direct dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van Vijf kinderen. FUSIE VAN C. N. A. B. EN BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL? Naar het Volk meldt, zijn besprekingen gaande tusschen de hoofdbesturen van den Nederlandschen bond van personeel in over heidsdienst en den Centralen Nederland schen ambtenaarsbond over de mogelijkheid eener fusie tusschen beide bonden. Er is een kleine commissie benoemd, die tot taak heeft, de mogelijkheid der fusie grondig te onder zoeken en eventueel met voorstellen te ko men. Deze poging tot fusie staat niet op zich zelf. Ook in andere landen wordt er toe be sloten of is de mogelijkheid van fusie in be spreking. TEGEN BOSCHBRANDEN. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben de gemeentebesturen in die provincie in kennis gesteld met een „concept-reglement op de boschbrandweer", naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van den Gelderschen Provincialen Brandweerbond om te bevorderen, dat de gemeentebesturen voor wie zulks van belang is, maatregelen treffen ter beteugeling van bosch-, heide- en veenbranden. Aan het concept is toegevoegd een toelichtend verslag van de bondscommis- sie, die het vraagstuk in studie heeft geno men. HET CLASSIFICATIEVRAAGSTUK BIJ DE SPOORWEGEN. Het rapport aangenomen Gistermiddag werd in het N. V. huis te Utrecht een congres gehouden van organisa ties van spoor- en tramwegpersoneel ter be spreking van het classificatievraagstuk. Het congres stond onder leiding van den Perso- neelraad van de Nederlandsche Spoorwegen, terwijl het gepresideerd werd door den heer IJ. Moltmaker. Deze gaf een uitvoerige uit eenzetting omtrent het classificatievraagstuk en adviseerde het rapport, samengesteld door een speciale gemengde commissie, te aan vaarden. Eenige personen becritiseerden het rap port, waarop de heer P. Moltmaker van ant woord diende. Tenslotte stemde tegen hel rapport vier afdeelingen van den B. A. N. S met 301 leden, van St Raphael één afdee- hng met 62 leden, van den Prot. Christelij- ken Bond vier afdeelingen met 266 leden, van den Centralen Bond één afdeeling met 35 leden, van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel 21 afdeelingen met 581 leden. Met groote meerderheid heeft het congres dus het rapport van den Personeels raad aan vaard. WAGENS DER NEDERL. SPOOR WEGEN BESTELD IN DUITSCHLAND. De Nederlandsche Spoorwegen hebben be steld bij de West Duitsche Waggon Fabrie ken A. G. te Keulen 150 groentenwagens te leveren half Mei en 12 D-wagens, terwijl bi] de Hannoversche Waggonfabriek een bestel ling geplaatst wérd van 150 groentenwagens en 20 derde klasse personenrijtuigen. Het totaal bedrag van deze bestellingen beloopt ruim twee millioen gulden. GEVECHT OM EEN EMMER VOL BIER. Een aantal jongens van een kaartclub had den gefuifd in het café van den heer Jansen te Veldhoven (N-Br.) Toen het sluitingsuur aangebroken was. nam een der personen nog een emmer met bier mede naar buiten om de nog dorstigen te laven. Opeens werd de vrede gestoord, doordat één den emmer om schopte en het heerlijke vocht over de Krom- straat vloeide. Hierdoor ontstond een hand gemeen. waarbij een zekere J. J van Zonder wijk zulke hevige verwondingen aan hoofd en handen opiiep, dat hij genoodzaakt was, zich direct onder geneeskundige behandeling te stellen. De politie stelt een onderzoek in. PAPEGAAIENZIEKTE EN ROODVONK. De Amsterdamsche Gezondheidscommissie hield gister een openbare vergadering. Dr. Heyermans, directeur van den G. G. D deed verschillende mededeelingen betreffen de de papegaaienziekte. In 1876 kwam de papegaaienziekte reeds voor te Berlijn, evenals een 7-tal gevallen te Parijs. De laatste gevallen zijn vermeld in 1910. Deze ziekte is niet te vergelijken met allerlei andere besmettelijke ziekten De menschen, die geïnfecteerd zijn, worden gemakkelijk een prooi van andere bacillen. De patiënten die in Amsterdam gestorven zijn, vertoonden het beeld van ernstige griep. Vrouwen zijn meer vatbaar voor de ziekte dan mannen. Misschien gaan vrouwen meer intiem met deze dieren om? vroeg spr. zich af. Een Engelsche pa tiënte was door een papegaai gebeten. Spr. gaf nog een groot aantal voorbeelden van patiënten die door aanraking werden ge- infecteerd. In de Amsterdamsche gevallen was de papegaai echter nog zeer kort in huis ge weest. Er is echter geen twijfel aan, dat het beest de oorzaak was. Merkwaardig is, dat de matrozen, die de dieren meebrengen, niet ziek worden. Zoodra de papegaai aan wal komt, veroorzaakt hij echter de ziekte Het dier zelf lijdt aan diahree, verwaarloost zich zelf en dut voortdurend; stoort men het, dan stoot het een schor geschreeuw uit. Bij bet onderzoek van het doode dier zijn slechts coli bacillen gevonden. De ziekte komt sporadisch voor en kan gemakkelijk gelocaliseerd worden. Een on derzoek van het dier is uiterst gevaarlijk. Spr. achtte het in quarantaine nemen van de dieren voldoende, een invoerverbod is niet noodzakelijk. Behalve in Amsterdam zijn nog twee ge vallen in Breda en een in den Haag voorge komen. Bacildragers, die geen verschijnselen vertoonen van de ziekte, zijn er hoogstwaar schijnlijk niet, daar van een chronischen toe stand geen sprake is. Spr. hoopte, dat de Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Deze is ehter niet zoo groot, dat de president een zoodanige verantwoording wil dragen, al ware het slechts omdat toewijzing van het pensioenfonds sluitend zou zijn. De kwestie moet ook beschouwd worden als die van een enkeling tegenover de gemeenschap. Boven dien heeft gedaagde zich bereid verklaard om, indien er premie wordt betaald, de royementen op te heffen terwijl men daar tegenover de gelden der premiebetaling aan de weigeraars zou terug geven indien zij door den gewonen rechter in het ongelijk zouden worden gesteld. Dit alles in aanmer king nemende, ontzegde de president aan eischer zijn vordering en veroordeelde hij hem in de kosten van het geding. - PROF. DR. G. HIJMANST. Op 72-jarigen leeftijd is heden te Gronin gen overleden Prof. Dr. G. Hymans, oud- hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte, en wereldbekend door zijn psychologische werken en studieën Prof. Hymans werd op 17 Aprü 1857 te Ferwerd in Friesland ge boren. Hij bezocht de H. B. S. te Leeuwarden en studeerde aan de Universiteit te Leiden. Op 29 Januari 1880 werd hij bevorderd tot doctor in de Staatswetenschappen op een proefschrift „Karakter en methode der Staatshuishoudkunde" Op 3 Augustus 1881 promoveerde hij te Freiburg tot doctor in de wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld „Der KritHc der Utilismus". Op 27 September 1890 aanvaardde hij het ambt van hoog leeraar aan de Universiteit te Groningen met een redevoering „Het element in de filosofie". Dat ambt vervulde hij tot 2 Juli 1927. SPEENHOFF TER SUMATRA'S OOSTKUST. Bijna in een ravijn en een span nend avontuur. Naar de „Deli Crt." vernam, heeft de fa milie Speenhoff toen zij naar Wingfoot—Su- matra's Oostkust ging, waar zij voor een 120 menschen optrad en weer zeer veel succes oogstte, een ongeval gehad doordat de auto van den weg raakte en in een greppel terecht kwam. Het ongeval was te wijten aan het feit, dat de weg slecht was ten gevolge van de regens van de laatste dagen. Speenhoff heeft een scheenbeen geschaafd, de dames kwamen er geheel zonder letsel af. De voorstelling op Wingfoot ving door het gebeurde iets Tater aan. Oom Koos, aldus meldde het blad enkele dagen later, is onder doktershanden. Door het ongeval, yaarvan wij dezer dagen mel ding maakten, loopt hij zeer moeilijk, terwij! hij zich bij de laatste voorstelling, welke hij dezer dagen gaf, genoodzaakt zag te gaari zitten. J- Hierna <®E ïattge 8c jèe JJHaraai 1* Alkmaar ber(]uurt in Ijaar onbrrgtonbacl]» Mui»inricl|ting jêpaarlokejteit, foaarban be buur bebraagt bier gulben per jaar - patiënten, die nog lijdende zijn aan de ziekte, het leven zullen behouden. Wij zijn dan, al dus Dr. Heyermans, van de ziekte af. Van mensch op mensch is de ziekte niet besmette lijk. Voor 1929 zullen in Nederland ongeveer 20.000 gevallen van roodvonk te boeken zijn, waarvan 116 sterfgevallen. In Amsterdam waren verleden jaar 2363 gevallen. Spr. zag in het laten schoolgaan van kinderen uit een gezin waar roodvonk heerscht een gevaar voor de volksgezond heid. De nieuwe wet is een ernstig beletsel voor de bestrijding van een epidemie, de dwingen de macht om patiënten in het ziekenhuis te doen verplegen is gebroken. WINKELSLUITING En de verkoop van sigaren 'ui café's. Het bestuur van den Nederl. Bond van sigarenwinkeliers-vereenigingen meldt, dat de minister van arbeid, handel en nijverheid er den Bond van in kennis heeft gesteld, dat hij bij de verdediging van de wetsontwerpen inzake de winkelsluiting en Zondagssluiting, absoluut zal vasthouden aan zijn voor nemen, den verkoop van tabaksfabrikaten, tijdens de gedwongen sluitingsuren van de sigarenwinkels, in café's en dergelijke gele genheden te verbieden. ONTPLOFFING. In de woning van den caféhouder S. aan de Marktstraat te Wormerveer is gistermor gen de schoorsteen uit elkander geslagen. Schade is aangericht aan het aangrenzende perceel, waarvan dakpannen en ruiten wer den vernield. HET GESCHIL IN DE ALG. NED. TYPOGRAFENBOND. De president der Arr. rechtbank te Am sterdam, Mr. P. Coninck Westenberg, heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in het kort geding betreffende de al dan niet geldigheid der royementen door het bestuur van den Alg. Ned. Typografenbond van een 120-tal leden die geweigerd hebben premie te be talen voor het bedrijfspensioenfonds. In de dagvaarding had mr. de Jong o.m. verzocht namens de gedelegeerde Clausing, voorzitter van het comité van actie, dat de president zou bevelen de royementen op te schorten tot na de behandeling en uitspraak over het geschil door de rechtbank. In zijn uitspraak overwoog de president onder meer, dat eischer wel ontvankelijk moet worden geacht in zijn eischen. Wat de door eischer gevraagde vordering betreft, de president zou deze kunnen toewijzen indien hiervoor een groote mate van wenschelijkheid bestond. Het geschaafde scheenbeen doet flink pijn, terwijl de verwonding Speenhoff eenige nach ten flink koorts heeft bezorgd. De dichter- zanger vertelde dat het niet veel gescheeld had of hij was, toen de auto uitgleed, met zijn familie in een ravijn terecht gekomen. Twin tig koelies Speenhoff noemde hen „orang arbeider" maar daar reageerden zij niet op hebben den auto over een afstand van 11 K.M. voortgeduwd door de modder, telkens takken neerleggend enz. Van de „genietingen" van een reis naar het Verre Zuiden van de Oostkust kan Speenhoff nu meepraten! Behalve van dit ongeval, doet het blad een verhaal over een spannend avontuur in Zuid Assahan. Des avonds had Speenhoff met zijn auto een of ander dier in een Kampong aan gereden. De inheemsche bevolking nam een dreigende houding aan. De dichter-zanger kende geen woord Maleisch. Hij wist zich echter uit zijn penibele positie te redden door zijn guitaar te grijpen en daarop een zacht zinnig liedeke te tokkelen, waarbij vrouw en dochter hem met zang begeleidden De bevol king stond paf. Vooruit chauffeur! En de auto stoof weg in den nacht. INTOCHT DER GESCHENKEN. Voor den 750.000sten Amster dammer en den vader en de moeder. De 750.000e Amsterdammer maakt het goed; de moeder heeft rust noodig, na alle vermoeienissen. Er is zelfs al gefilmd in de kraamkamer. Intusschen is de intocht der cadeaux be gonnen, zoodat de huiskamer geheel vol staat De Tel. geeft daarvan de volgende opsom ming: Op de wieg der fa. Wiltering is gevolgd een kinderledikantje van het magazijn „Wü- lem III", een badkuipje van de firma Wijn berg, van Wijs' Kolenhandel twee mud anthraciet, van de Amst. Anthraciet-maat- schappij hetzelfde, van den boekhandel Ruyl in de Haroekoestraat een boek van dr. En klaar over het kind, van het „Darling House" in de v. Baerlestraat een rose kindei cape, van de Fransche Wijncentrale één flesch cham pagne en zes flesschen wijn, verder kistjes si garen voor den vader, van de firma Dotsch en Onderwijzer 24 stuks kinderzeep en spri eten. De poppendokter m de Marnixstraat liet een pop en rammelaar bezorgen, andere win keiiers gaven ponden boter, luiers, pakken zeep, kinderpantoffels en fruitmanden cadeau Een bakker zal 14 dagen lang drie brooden bezorgeneen modemagazijn stelde 25 be schikbaar voor een japon voor de moeder, een ander gaf een bon voor een japon, weer een ander een bon voor een pantalon voor den naar waarnemingen, verricht in den m van 18 Februari. ®or8«* Medegedeeld door het Kon. Nederi \i Instituut te De Bildt Met Hoogste barometerstand 779.4 te Sk Laagste barometerstand 744.8 te ï«afgen' Verwachting, geldig tot den avond vai°ii Februari: van 19 Matige tot krachtige, Noord Oostelijk* Oostelijken wind; afnemende bewolkingV nig of geen sneeuw; lichte vorst des na'rhu* overdag om het vriespunt. 15 STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen te 7.50 uur van a Bildt aan alle posten: an „Weest op Uw hoede!" vader. Lampekappen werden geschonken èn een kachel. Het echtpaar kreeg twee abonn* menten op dagbladen. Jan kriigt tot zijn 18* jaar een gratis abonnement op „Jong \>n*r land", Stok's technisch bureau gaf een bon voor een fiets voor den vader en één voor den zoon. De speeltuinvereeniging „Ons Belang" zond een bedrag aan geld, terwij] de kinderen van het gezin gratis clublessen kunnen vol gen. De Vereeniging voor Katholiek Amsterdam schonk 10 en eer. taart; het raadslid Wier dels zes koeken voor de broertjes en zusies" De zusters Dominicanessen aan de Hage- doornplein overhandigden eer fraai spelden' kussen. De wasscherij „De Baarsjes" zal een maand gratis de wasch verzorgen De Rijk's fcoterhandel zal vier weken drie pond boter bezorgen. Aardig was de attentie van een buurvrouw die met een pond boter en een worst kwam aanzetten. Ook kwamen er eenige postwissel» in. En voor de vele bloemstukken is haast geen plaats meer. De familie Nauta heeft voorts bezoek ge- had van de presidente en twee bestuursleden van de „Eerste Ned. Coöp. Ziekteverzekering voor Huisvrouwen", die behalve wat versna peringen de kraamvrouw het blijde bericht brachten, dat de vereeniging gedurende veer- tien dagen haar beste vrouwelijke werkkrach ten zou zenden, ten einde de moeder wat lan- ger dan gewoonlijk tijd te geven, om weer on haar verhaal te komen. Onnoodig te zeggen dat vader en moeder het aanbod gaarne heb' ben aangenomen. Eveneens zijn nog aanbiedingen voor be trekkingen ingekomen, behalve de reeds vroe- ger vermelde, nl. van de firma Rath en Doo- deheefver (behanselpapierfabriek) en Gos- schalk in de Van Baerlestraat. HET STATIONSGEBOUW. De aannemers Scheepbouwer te Hensbroel en Geeltjes te Broek op Langendijk zijn in verband met de electrificatie van de lijn Am sterdamAlkmaar aangevangen met het ver bouwen van het stationsgebouw en wel aan dt Noordzijde, waar tot nog toe de uitgang was. Hier wordt een ruime kelder gegraven voor de centrale verwarming. De luchtbrug wordt daar weggebroken tot de lift en later weer tot het gebouw, verhoogd doorgetrokken, doch zal dan voortaan alleen voor het goederenver voer dienst doen. Met het oog op de electrische treinen moet ook het andere gedeelte van de luchtbrug hooger worden gemaakt. De localiteit voor de derde klas wachtkamer wordt met het aan de noordzijde te bouwen ge deelte, dat één verdieping krijgt, voor het goe derenvervoer ingericht, terwijl het lokaal voo' goederenvervoer aan de zuidzijde tot 3e klas wachtkamer verbouwd zal worden. Het lokaal van den chef en het verblijf voor de conducteurs wordt de keuken en dienkamer voor den restaurateur, terwijl daar ook een flinke kelder wordt aangebracht. Daar \yaar thans de keuken is, zal het kantoor voor den chef worden gemaakt. Zooals bekend is, komt de uitgang aan de zuidzijde van het station waar ook de tunnel gemaakt zal worden, dit nog moet worden aanbesteed, doch waarvoo de voorbereidende werkzaamheden flink voortgang hebben. LEGER DES HEILS. Huldigingssamenkomsl In verband met het veertig-jarige offi ciersschap van Luitenant-Koionfil T. H. Schuurman en Majoor J. F. Bruijns, beiden uit Alkmaar afkomstig, hield het Leger des Heils gisteravond een huldigingssamen komst in het gebouw „Waakt en Bidt". Achter in de zaal was een verhooging aan gebracht, dat men door het plaatsen van wat palmen en met wat vlaggedoek een fees telijk aanzien had gegeven, en waar de bei de jubilarissen en verschillende vooraan staande personen uit de Heilsbeweging geze ten waren. Toen om 8 uur begonnen werd met het ge zamenlijk zingen van een openingslied was de zaal al geheel gevuld. Vervolgens ging officier Dijkhuizen voor in gebed Stafkapitein Buiterman, dan aan het woord komende, heette allen welkom en wenschte hen een gezelligen feestavond toe- Spr. bracht hulde, aan de beide jubileerena1 stafofficieren en sprak den wensch uit aa zij nog vele jaren in het Leger des Heus mo gen arbeiden. De aanwezigen zongen hen daarna sta de toe„Dat 's Heeren zegen op u daal - Het kinderzangkoor zong begeleid doo- orgelmuziek een feestlied. - a. Mr. Dr. N. Muller schetste een uit zijn leven, toen hij eens met 'h<et Leg des Heils door de ellendigste en armste terbuurten van Londen had gedwaald, een samenkomst bijgewoond had van menschen qan den zelfkant van het leve Kolonel Schuurman huldigde hu al krachtige persoonlijkheid, geen man woorden, maar een man van daden. Ds. Ledeboer, directeur van het c bureau voor reclasseering sca°n a. Schuurman een boekwerk, terwijl aa joor Bruijns bloemen werden aan?eIL,.0ord, Verschillende sprekers voerden nc afgewisseld met samenzang, begste'1 ef- enkele leden van de Christelijke Or F eeniging. vant- Kolonel Schuurman de sprekers

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2