llkMfSlIl CliHMl. U LAATSTE MSI Landbouw en Tenteelt. Radio-hoekje KKIII I.I.KTON. Stadsnieuws 1 fio. 41 1930 iD^rd twse en dertigste 'aargang, Dinsdag l*> Februari DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens het bek'.eeden van of oplei ding tot een geestelijk ambt, betreffende de hieronder genoemde personen, de uitspraak gedaan, achter hun naam vermeld: A. J. W. de Boer, S. J. Groot. C. J. Mooij. J. J. M. A. M. van Rek en J. G. Schaaf, lichting 1931. Uitspraak: voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elke der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven perso nen of door diens wettigen vertegenwoordi ger. Het verzoekschrift daartoe moet met rede nen omkleed worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar. 17 Februari 1930. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. Woensdag 19 Februari. Hilversum, 1875 M. 10.10.15 Morgen wijding. 12.152.— Concert, door het A- V. R. O.-Trio. 2.3.Radio-Kinderkoorzang. 3.-4.Naaicursus. 4.4.30 De voornaam ste studiemuziek voor piano, uitgevoerd doot Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt. 5.5.30 Lezing door Dr. P. H. van der Hoog: Schoonheidsmiddelen. 5.306.Di- nermuziek. uit het Cabaret „La Gaité te Amsterdam. 6.Tijdsein. 6.01 Voortzetting concert. 6.306.45 Gramofoonmuziek. 6.45 —7.15 Italiaansch voor beginners. 7.15 7.45 Italiaansch voor gevorderden. 8.01 9.Tscjecho-Slowaaksche-avond. Concert door het Omroeporkest. Kamermuziek door het Hollandsch Kwartet. 9.Aansluiting van het Theater Carré te Amsterdam. De tweede acte der Opera „De Hugenoten" van G. Meyerfceer. 9.50 Voortzetting concert. 10.05 Persber. 10.45 Uitz. van de vierde acte van „De Hugenoten". Daarna gramofoonmu ziek. 12.— Sluiting. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.159.— Concert. 10.3011.Ziekendienst. 11.—11.30 Gra mofoonmuziek. 11.3012.30 Harmonium bespeling. 12.302.Concert. Viool, fluit, piano en orgel. 2.2 45 Concert. Sopraan, bas, viool en piano. 2.453.15 Lezen. 3.15 4.— Vervolgconcert. 4.5.Kinderuurtje. 6.6.30 Cursus Radiotechniek. 6.306.40 Koersen. 6.407.10 Cursus Beschrijvende Meetkunde. 7.10—8.— Voor de Rijpere Jeugd. 8.10—8.40 Gramofoonmuziek 8.40 10.45 Concert. Koor, sopraan en orgel. 9.30 —10.Lezing. „Organisatie naar beginsel is voor alle Christenen eisch en voor beharti ging hunner stoffelijke belangen het meest ge- wenscht". 10.10.45 Vervolg concert. 10.45 11.Persberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. M. Carylle, sopraan. S. Gard- ner, bariton. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 2.20 Orkestconcen. 2.50 Uitz. voor scholen. 3.45 Concert door Strijkkwartet. N. Scott Turner, sopraan. 5.05 Orgelconcert dpor R. New-. 5.35 Kinder_urtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Zang door G. Parker, bariton. 7.207.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Militair Orkest. F. Kelsey. bariton L. Mannucci, cello. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 ca. Debat tusschen Sir Josiah Stamp en J. M. Kevnes. 10.40 „The Princess who lost a tune". Ballet var A. Rowley. Orkest en so listen. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs ,Jjadto-Paris"1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramo foonmuziek. 8.20 Concert. Orkest en solisten Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramoioonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 4.50—5.50 Gramofoonmuziek 7.209.15 Orkestconcert. 8.20 Concert Or kest en cellist. Daarna tot 11.20 Orkestcon cert („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W H C. Bollaard. Vandaag zou ook haar engagement publiek xijn geworden. Wat een heerlijk, dubbel feest zou dat geworden zijn! Nu zou de publiekma- king morgen, Zondag, plaats hebben, maar nie mand zou komen feliciteeren en alleen de ge drukte aankondigingen, die de villa in de Allee- ztraat, waar rouw heerschte, verlieten, zouden vrienden en bekenden en andere menschen, aie meenden bevoegd te zijn tot critiseeren, ver tellen, dat professor Berner's dochter geënga geerd was met een man, dien niemand in Schneiditz kende. Morgen, in den laten avond zou Walter weer naar Berlijn vertrekken, waar *ijn werk hem weer riep. -reurig liet Elsc het kopie hangen. Hoe h-cl ^ders had ze zich nog kort geleden haar enga- fiementsdag voorgesteld. Thuis sprak haar moeder over niets anders dan de nalatenschap en of de telegrammen, die het bedrag daarvan 18 .^den, niet op een vergissing berustten. -t meisje wist nog niet, dat de bankdirec- r inmiddels was aangekomen en met haar «oeder een onderhoud had gehad. Maar nau- Welijks was ze thuis, of Maurer fluisterde haar j®*. dat mevrouw al een paar malen naar haar d gevraagd. Kalundborg, U53 11.20-12 35 ör- riairatieei7 v 2^,4_20 Orkestconcert en de- OfrtvÜ.' i35—813 Orkestconcert. 8.45— eert concert. 9.20-10.20 Orkestcon- ^0825 M. 5-20 Trio-concert. 6.50 zanceres01™ 835 Orkestconcert en *sfn1^35 M. 6.1510.05 Lezingen en richten 11 2012.15 Gramofoonmuziek fn™3 i, -> B?ncht€n- 1-20-1.50 Gramo- Berichten en lezin- f oa 50-_4-5<) Concert uit Hamburg. 4.50— 7.20 Lezingen. 7.20 Concert en lezing. Daar na berichten. Vervolgens: Concert. Orkest en sopraan. JAARVERGADERING WITTE KRUIS, AFDEELING ALKMAAR. Een bloeiende toestand. Een nieuw magazijn blijft gebiedende eiseh. De gisteravond in ..De Unie" gehouden ledenvergadering vaH atJ Alkmaar van Het \X itte Kruis was zeer s;echt bezocht, wat den voorzitter, :'r. P a m e ij e r, deed opmerken, dat het bestuur het volste ver trouwen schijnt te hebber De heer Vóórhaar deed eenige mede deelingen over de gehouden algemeene ver gadering van de Noord-Hollandsche Ver eeniging Het Witte Kruis. Jaarverslag. Aan het jaarverslag van den secretaris, der heer H. W. F r e s e, ontkenen wij het volgende Het ledental is over 1929 gestegen van 5712 tot 5923. De totale contributie ontvangst was 9.981.25 9.561.75 vorig jaar) Door het bedanken van mevr. Degenaar en Dr. Korteweg kwamen twee piaatsen in het bestuur vacant, die werden ingenomen door den heer D. G. Margadant en Dr. Frederikse. Gememoreerd werd, dat het contract voor samenwerking geteekend werd met het Wit- Gele Kruis, welk contract volgens hei ver slag het eenig dergelijke is in Nederland. De verwachting wordt uitgesproken, dat deze samenwerking zal leiden tot een nog grootere bevordering van de hygiëne, enz. In het verslag wordt de wensch uitge sproken, dat de plannen voor een overdekte bad- en zweminrichting verwezenlijkt kunnen worden. Geconstateerd wordt, dat, wat de finan ciën betreft, dit jaar tot de stichting van een eigen magazijngebouw zal kunnen worden overgegaan. Alleen ontbreekt de zekerheid, dat de gemeente den benoodigden grond be schikbaar zal willen stellen. Het magazijn voor verplegingsartikelen is buitengewoon goed in orde Aan materiaal (aanschaffing en onderhoud) is in 1929 uit gegeven 2028.03, aan ontsmettingskosien voor terug ontvangen artikelen 1000.78 Voor gebroken of beschadigde artikelen heb ben de leden f 110 vergoed. De gezamen lijke waarde der voorhanden artikelen is. voorzichtig geraamd, 18000. Aan den moedercursus is door 32 leerlin gen deelgenomen, van wie 20 ongehuwde. De kosten bedroegen f 35.70. Het verstrekken van ijs had op de gewone wijze plaats door den heer Westra. Aan 144 personen werden 542 porties afgegeven. Tengevolge van de verbouwing en uit breiding van het badhuis (zie het hoofd artikel in ons no. van Zaterdag j.1.) is de ge legenheid voor baden tijdelijk slechter ge weest, wat weerspiegeld wordt in de finan- cieele uitkomsten. Er werden 19.459 baden genomen tegen 20 596 in 1928, de netto-winst bedroeg resp 1585.06 en 2328.67. De winst- en verliesrekening geeft ais eind cijfer voor de ontvangsten en uitgaven 5578.29. De verwachting wordt uitgesproken dat het aantal baden in de toekomst belangrijk zal toenemen. Uit het jaarverslag der onderafdeeling Huir.veizorging blijkt dat zij voorziet in een groote behoefte. Het aantal aanvragen blijft stijgende. In het afgeloopen jaar werd aan 169 gezinnen bijstand verleend, van wie 76 r.-k., 78 protestant, 1 isr., 5 gemengd en 9 die tot geen kerkgenootschap behooren. Deze hulp bestond in 2441 heele en 324 halve dagen, 337 waschdagen en 171 toeslagen. Er werd aan de verzorgsters f 3488.87 uitbe taald, de totale uitgaven bedroegen 3585 47, de ontvangsten waren f 3591.66. Het aantal contribueerende leden bedraagt 631. Als nieuw bestuurslid werd gekozen mevr. GerritsenRink (vacature mej. Blokhuis, die vertrok). Het verslag van de afdeeling Zuigelingen bescherming spreekt met dankbaarheid van Else trof haar moeder aan haar schrijftafel aan, bezig met adressen schrijven. „Voor de engagementskaarten", zei ze, wij zende naar een hoopje reeds van adres voor ziene enveloppen. „Maar waar ben je zoo lan^ gebleven, Else? Mijnheer Pohl was hier en ik heb je gezocht". „Dat spijt me, moeder", antwoordde Else, „ik wist niet, dat u me noodig hadt, anders had ik laten weten waar ik heen ging. Ik was naar 't museum, bij vader's portret". Mevrouw Berner toonde zich geprikkeld. „En je bent daar pas gisterenochtend met Zernikow geweest!" „Zeker, moeder, maar het is me of ik het portret niet dikwijls genoeg kan zien", zei ze, als in gepeins verzonken. „Vader is zoo prach tig, zoo natuurlijk getroffen en ik krijg de heer lijke illusie hem in werkelijkheid voor me te zien". Met een driftige beweging draaide de blonde vrouw zich op haar stoel om. „Ik wou dat ik hem in werkelijkheid voor me zag. om hem te vragen, waar dat geld, dat vele geld is gebleven", haar oogen bliksemden en haar gezicht zag er bijna vertrokken uit. „Wat heeft mijnheer Pohl gezegd?" vroeg Else rustig. „Wat hij zei?" en honend lachte ze. „Wel precies hetzelfde als zijn telegrammen, hij zei, dat er nog maar honderdduizend mark op de bank lagen en dat je vader er verleden week een som van honderdvijftigduizend mark had afgenomen", „Dat was dus toen vader de laatste maal in Berlijn was?" Else schudde het hoofd, als roes *r twijiel bij haar» de welwillendheid van B. en W., waardoor de polikliniek van het oude Stadsziekenhuis kon worden verplaatst naar de Nieuwe Doelen, waar de inrichting van twee lokalen een uit gaaf vroeg van f 257.65, Het nadeelig saldo bedroeg 538 98. Het totaal aantal inge schreven zuigelingen was 254 tegen 167 in 1928. Het aantal consulten steeg met 700 tot 1996. er werden 1094 bezoeken afgelegd. .Aan zuster Drentje wordt voor haar grooten ijver hulde gebracht. Door een gevoerde pro paganda zal het bedrag der contributies over 1930 ongeveer drie maal zoo groot zijn dan het over 1929 was. Dank wordt gebracht aan de firma M Meijer en Zoon voor de ten geschenke aangeboden goederen ten behoeve van het Consultatiebureau en aan de firma Ober voor de verleende reductie. Het jaarverslag constateert, dat Het Witte Kruis hier ter stede een zeer belangrijke plaats inneemt ter bevordering van de hygiëne en de volksgezondheid en eindigt dan als volgt: Toch zijn er nog zoovele gezonde huisge zinnen. welke juist omdat zij steeds gezond zijn. geen lid werden. 'Kunnen zij zich niet indenken in het ieed van anderen? Begrijpen zij niet dat zij tuist door hun gezonden toe stand steeds volwaardig zijn en beter de contributie kunnen betalen dan de onvol- waardigen. die steeds met ziekte te kampen hebben Zij die dit voelen en nog geen lid zijn. komen vrijwillig tot ons om ons mooie werk te steunen en uit te breiden. Het jaarverslag word goedgekeurd. De. rekening over 1929. Namens de commissie tot nazien der reke ning deelde de heer N o u w e n mede, dat alles is gecontroleerd en volkomen in orde bevonden De opmerking werd gemaakt, dat bet betreurd werd, dat nog niet is voldaan aan het verzoek om de boeken van den pen ningmeester te doen controleeren door een accountant. De commissie vraagt in elk ge val daartoe over te gaan wanneer eventueel een nieuwe penningmeester mocht optreden. De voorzitter zet ic. uiteen, dat de i.itgoefende controle alleszins voldoende mag worden geacht. Verslag van de magazijn-commissie. In dit verslag wordt geconstateerd, dat de toestand van het magazijn met de verple gingsartikelen evenals vorige jaren uitste kend is. Langzamerhand komt men bijna ruimte, te kort, d* behoefte aan een nieuw magazijn doet zu op sommige tijden bijzon der gevoelen. Het aantal ledikanten voor volwassen personen bedraagt nu honderd, hetgeen vroeger welhaast onbereikbaar scheen. De grootste uitgaven voor verple- gingsna+eriav. r:;n nu gedaan, zoodat er meer besnaard kan worden voor een nieuw gebouw. In 1929 warden op 1864 aanvragen 2583 verplegingsartikelen in bruikleen gege ven. Op het oogenblik zijn alle oude zee- grasmatrassen doo<- nieuwe kapokmatrassen vervangen. Een nieuwe aanwinst zijn de nik kelen glycerinespuitjes. De gummisponsbed- oen blijken op den duur niet aan de verwach tingen te voldoen en zij zuilen geleidelijk vervangen worden door groot model geribde windkussens of waterbedden. Ook dit verslag werd na korte bespreking, waarbij dr. Pameijer nog eenige toelichtin gen gaf, goedgekeurd. Hierna volgde sluiting der vergadering. LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE. Donderdag 6 Maart houdt de Langendijker Groenten-Centrale te Hensbroek een alge- meende vergadering. Uit het daar uit te brengen jaarverslag stippen wij het volgende aan: Met dankbaarheid wordt terugzien op het geen er in de organisatie is gebeurd. Dank baar kunnen wij zijn, aldus het verslag, om dat wij hebben ondervonden, dat er een eens gezind willen heerscht en bovendien, dat het bestuur het volle vertrouwen geniet van alle leden. Dit is bij de algemeene vergadering van 7 Maart ten duidelijkste gebleken en wanneer- dat in eene orgaisatie bestaat, dan kan het niet anders of het moet zoo'n organisatie goed gaan, het geeft het bestuur kracht en lust om alles te doen, wat in het belang van de ver eeniging is en voor de leden in het bijzonder Dienaangaadne is het voor uwen secretaris een genoegen het jaarverslag klaar te maken Bij het schrijven van het jaarverslag wordt ook een overzicht gegeven over de uitkomsten van het bedrijf over het afgeloopen jaar; wij kunnen in hef kalenderjaar niet anders geven dan o.v. twee helften van ons seizoenjaar Dank zij het vriezend weer in begin 1929 is onze kool voor een goeden prijs verkocht. Wat wij steeds met een strengen winter heb ben, dat is kool die bok gevroren is, dat geeft veel schade aan den tuinder en de ..bokken" die per abuis? de wereld ingaan, doen schade aan onzen afzet en onzen goeden Holland sche naam. Die „bokken" die per abuis in consumptie zijn gebracht, behoeft juist geen kool van tuin ders te zijn, maar kan ook kool van kooplieden zijn, die zoo hier en daar is opgeslagen. Om daar een betere controle over te hebben is een nieuwe keurregeling door den Vierbond en Koophandel klaar gemaakt, dat b.v. de keurmeesters van de veiling ook het recht heb ben kool van kooplieden te keuren; boventren krijgt de Tuinbouw het recht een keurmeester aan te stellen om buiten de veilings-centra's controle uit te oefenen, met dezelfde bevoegd heid als de keurmeesters van de veiling. Di* is weer een duidelijk bewijs, dat de samenwer king tusschen Tuinbcuw en handel heel goed is. Door dezen maatregel hopen wij, dat het verzenden van „bokken" tol een minimum be- perkt wordt. Het begin van het seizoen was slecht, als j wij de kasnroducten buiten beschouwing laten Besloten was om het product rabarber, da* I steeds nog uit de hand verkocht werd, dit jaar j te veilen. Dit besluit was genomen door den Tuinbouw met de volle medewerking var Koophandel, zoodat wij konden rekenen, dat het zou slagen. En het is ook geslaagd, heel weinig rabar ber is uit de hand verkocht, maar de prijzen aan de veiling waren in het begin bijzonder laag en heel spoedig kon het product niet meer geplaatst worden, zoodat er heele velden met zware stelen zijn blijven staan. Het het opvoor koopen van de rabarber had de tuinder, doch ook de handelaar wel eens een strop, maar nu met het veilen heeft dj tuinder de eerste stron gehad, laat ons dit ech ter niet ontmoedigen, want het verkoopen op de veiling is het best" systeem en zal ons ten slotte den prijs geven. Door. den strenge en late vorst was de rabarber een paar weken te laat klaar en zoo was het ook met de vroege aardappelen. Op 14 Juni zijn de eerste vroege aardappe len aangevoerd, dat is een datum, welke wij de laatste 10 jaar niet gehad hebben en voor den hoogen prijs ook een paar weken te laat was. De zoo belangrijke vroege aardappelteelt is niet loonend geweest en dat is, gezien de belangrijkheid daarvan, een slecht begin Voor de tuinders is het heel moeilijk om dat tekort met andere producten in te halen, maar ook voor den veilingomzet is het onmogelijk om dat tekort in de nog volgende maanden aan te vullen. Dj prijzen van de vroege bospeen waren goed. zoodat deze cultuur loonend is ge wees'. Dit product geeft veel werk, maar wanneer wij de statistiek nagaan, is het steeds een loo- nende teelt, zoodat het wel eigenaardig is dat dat mooie product toch al minder verbouwd wordt; het was zeker gewenscht als daar wat meer de aandacht aan geschonken werd. De vroege kool heeft in doorsnee een goede prijs opgebracht, de roode kool was in de maand Juli duur. maar ook de gele en witle werden voor een goeden prijs gekocht, zoodat ik meen dat de vroege kool een loonende teelt geweest is. De tomatenteelt is enkel loonend geweest voor de stooktomaten. Gelukkig dat de mees ten hun warenhuizen hadden verwarmd, want de prijs van de koude kas-tomaten was slecht Dat is zeker dat de afzet en het gébruik van de tomaten enorm is toegenomen, zoodat er steeds groote behoefte aan dat product is en kunnen wij dan ook bij een normalen aanvoer zeker op redelijke prijzen reken en. De stand van de uien beloofde niet zooveel als het vorige jaar en dat is bij het oogsten dan ook wel gebleken. De opbrengst was over 't algemeen niet groot, de uien waren klein van stuk en gaf veel nep en drieling Ook de prijs van de kool was in de laatste maanden van het jaar niet best, ofschoon de prijs van roode en gele kool redelijk genoemd kan worden waartegenover de prijs van de Deensche kool zeer laag was. Wanneer wij dit alles zoo nagaan kunnen wij wel concludeeren dat de seizoenmaanden van 1929 niet best zijn geweest, ja wij kun nen wel zeggen van voor de meesten slecht De omzet in de acht maanden is dan ook nog belangrijk lager dan in de eerste vier maan den van het jaar, trots er nog voor een be langrijk bedrag aan tomaten geveild is. De uitslag van de totaal-inventarisatie der stapelproducten op 15 Dec. 1929 is als volgt- 1929 roode kool 975 V, wag., gele kool 84714 wag., Deensche k. 1364 wag.. uien 20414 wag., peen 4914 wag., totaal 3441 wagons; 1928 2864 wagons; 1927 2264 wagons; 1926 3289 wagons. Totaal inventarisatie op 15 Dec. van 14 veilingsvereenigingen in Noord-Holland is: 1929 roode 438714 wag., gele kool 1798 wag., Deensche k., 5045 wr4 uien 75314 wag., peen 268 wag., totaa .2252 wagons; „Ja", rei de moeder, en toen vertelde ze alles wat de bankdirecteur haar had meegedeeld en wat rij van Maurer had vernomen. „De raak wordt steeds ingewikkelder", besloot zij, ter wijl een rimpel zich in haar voorhoofd groefde. Het jonge meisje had met de meeste aan dacht naar de mededeelingen harer moeder ge luisterd, zonder die zelfs met een enkel woord te onderbreken. Nu nam zij echter zelf het woord. „Ik begrijp evenmin wat vader aanlei ding gaf tot die zonderlinge daad. het geld zoo heimelijk van de bank af te nemen, maar dat het niets kwaads of leelijks was, dat hem daar toe dreef, staat zoo vast als een rots", zei ze vol overtuiging. „Mij bevalt het volstrekt niet, dat hij ons niet de ware reden van zijn reis opgaf", ant woordde de moeder hierop scherp, „en wat moest die nachtelijke tocht naar het salon be- teekenen, waarbij hij een bankbiljet van dui zend mark verloor." Weer klonk haar hoon lach. „Ten bate van zijn gezin had hij dat geld noodig. vertelde hij Pohl, en toen is het geld spoorloos verdwenen. Het testament is ge opend. daarin wordt met geen woord over dat bedrag gerept, in huis is 't evenmin dus wij kunnen aan onze fantasie den vrijen teugel la ten bij het nadenken waar het zijn kan." Mevrouw Berner sloeg zieh voor het voor hoofd. ,,'t Is gewoon om gek te worden. De ad vocaat weet niets, de bankdirecteur weet niets, jij en ik niets, misschien alleen Zernikow wel", kwam het onnadenkend over haar lippen. „Maar moeder", Else's stem klonk innig ver drietig, „wat u daar zegt is slechts te verklaren ait uw antipathie tegen Walter". -Nu ia dan, d.al is ook zoo", ze bood in, ge dachtig aan Pohl's woorden. Zij legde haar arm op Else's schouder: „Zie eens, ik ben aan alles gaan twijfelen en weet nu niet meer wat en wien ik moet gelooven. Alles is één warboel in mijn hersens." „Arme moeder", sprak ze teeder en was gauw weer verzoend. Mevrouw Berner was blij, dat Else niet te rugkwam op hetgeen zij zooeven zoo onbe kookt er uitgeflapt had, want zij zelf geloofde ook niet sterk meer aan haar verdenking. Het verhaal van Maurer reet zooveel uiteen van wat zij zoo mooi had in elkaar geknutseld. Had ze maar het geringste vermoeden waarom de overledene op zoo'n heimelijke wijze het geld van de bank had genomen! Een beetje zonder ling en gesloten was hij eigenlijk reeds dadelijk na het hofbal geweest, vond zij en verklaarde dit aan haar dochter. Het meisje was dit met haar eens en beiden maakten elkaar nu op verschillende kleinighe den opmerkzaam, die haar in den laatsten tijd bij den overledene waren opgevallen. „Het allermerkwaardigste was wel" meende Else. „dat vader, die trots zijn langdurig sukke- ler vroeger nooit over sterven sprak, in den laatsten tijd dikwijls aan den dood dacht en daarover sprak." Voordat mevrouw Berner nog haar meening over deze opmerking kon uitspreken, diende Maurer den bankdirecteur aan, die aan de da mes echter slechts kwam berichten wat zij reeds wisten, namelijk dat ook de advocaat in de verste verte niét wist waar het geld kon zijn. „Toen ik den advocaat tenslotte nog over de ww^eipuigeii van uw huisknecht sprak", zei 1928 9817 wagons; 7132 wagons; 10236S wagons. Uit deze cijfers kunnen wij zien dat dit jaar het kwantum zoo groot is, als nog nooit is ge weest. Het beeld dat onze veiling in December gaf, daaruit zou men opmaken dat er heel weinig voorraad meer was, want het was eiken da geen of althans 'eel weinig en dan nog min derwaardig goed. De kooplieden moeten zich in hoofdzaak be helpen met doorschot en was dat dan nog maar werkelijk doorschot, maar het meeste is nog kale kool. Ook deze herfst had er heel wat kool ge- plaats kunnen worden, als er maar aange voerd was, dan had de koopman steeds zijn orders kunnen uitvoeren en bij een ruime aan voer was er veel naar plaatsen gestuurd di» nog niet aanvroegen. Zijn wij het niet zelf die de reclame voor ons product buitengewoon tegenwerken? Juist de eerste maanden November. Decem ber en Januari moest er eigenlijk uitsluitend beste kool de wereld in gaan inplaats zooals nu haast alles zwak doorschot. Wat moeten wij hiervoor doen? Reeds meer malen is de idee geopperd om het verplichtend te stellen dat b.v. voor Januari een zeker per centage geveild moet worden, al is het dan voor een zeer lagen prijs. Die dit zeggen meenen dat er niet alleen in beeld en geschrift reclame voor onze kool ge maakt moet worden, maar dat het product zelf ook moet helpen. Wanneer al betrekkelijk veel goede kool voor Januari de wereld in gaat, dat maakt reclame, dat maakt dat ze in den mond kom: en zal bevordelijk wezen voor de vraag naar het product in de volgende maanden en zullen de prijzen dan hooger zijn, omdat men niet zooveel last zal hebben van overvoerde mark ten. Ook hier is wel w eer iets tegen te zeggen, maar hoe het ook zij, te betreuren is het dat er in het begin van de campagne zooveel 9lechte kool de wereld in gaat. Dit jaar kan ons op dat gebied wel weer tot leering strekken; het groote kwantum dat aan wezig is, moet in een korten tijd verwerkt worden, als dat gaat en dat willen wij hopen, want er moet nog zooveel van gebeuren, dan krijgen wij de overtuiging dat onze winterkool in een groot deel van Europa gebruikt wordt en het in een heel korten tijd geplaatst kan worden. Nu wil ik ook nog even stilstaan bij het bon nenstelsel en dat is wel noodzakelijk. Op onze algemeene vergadering is beslo ten om na 31 December van ieder jaar geen bonnen meer af te geven. De ondervinding heeft ons geleerd dat de aanvoer vanaf Janu arie meestal voldoende was, vandaar ons be» sluit. Ik betreur het dat wij dat besluit niet kun nen uitvoeren, maar toch heb ik mij de vraag gesteld zijn onze leden er wel rijp voor, zije. zij allen van den ernst van het besluit door drongen en zullen allen zich daar aan hou den? Ik betwijfel het ten zeerste en daarom zou den wij het ten sterkste moeten ontraden om als eenling zoo'n besluit te nemen, want dan kwamen wij misschien in allerlei narigheid Ons besluit staat echter vast, zoodat als er van andere zijden iets komt, wij daarop kun nen doorwerken. Uitgegeven zijn in November 60 bonnen en in December 643 bonnen elk groot 1000 K.G. het vorige jaar was dit resp. 82 en 491 bon nen. Mijne Heeren het jaar 1929, is een jaar geweest dat er heel wat in onze vereeniging gebeurd is. Het veilen van bloembollen was oor ons geheel nieuw en heeft dan ook eene heele voor bereiding geëischt, maar met genoegen willen wij er op terug zien, want wij meenen dat het goed geslaagd is. Voor dit welslagen willen wij een hartelijk woord van dank brengen aan het bestuur van Bloembollencultuur, want aan zijn bereid willige medewerking hebben wij een groot deel van dat welslagen te danken. Wij twijfelen daaraan niet, dat wij steeds op de mede- en samenwerking van Bloembollencultuur mogen rekenen. In verband met het veilen van bloembollen achten wij het ook noodzakelijk, dat onze ver eeniging als vereeniging een crediet zou heb ben, waarvan de bloembollen /.ouden kunnen betaald worden. De eigenaardige betalings voorwaarden br -1 dat met zich. De bloembol! (leverbare) die in den zo mer verkocht worden, worden pas het volgend jaar Mei betaald. Om nu de menschen hun tegoed voor t« schieten, daarvoor was kapitaal noodig en daarvoor hebben wij ons gewend tot het be stuur van de Boerenleenbank te Broek op Langendijk en om kort te zijn, die heeft ei voor gezorgd dat de Centrale Raiffeisenbank Pohl, zich rechtstreeks tot mevrouw Berner wendend, „wilde het mij toeschijnen, dat hij eerst lichtelijk verbaasd was en toen met moeite een glimlach onderdrukte. „Die glimlach zal wel heelemaal niet in ver band staan met hetgeen u hem hebt medege deeld", antwoordde mevrouw Berner hoofd schuddend. „Wist hij iets of ware hem latei iets ingevallen, dat voor ons van belang waa dan zou hij geen oogenblik getalmd hebben dit te zeggen.' „Dan zal ik me vergist hebben", meende Pohl. peinzend voor zich heen kijkend. Maar de bankdirecteur had zich niet vergist Op hetzelfde oogenblik, dat Sern van Pohl het verhaal, dat Maurer had gedaan, vernam schoot hem als een bliksemstraal de herinne ring te binnen aan het door den overledene bi- hem gedeponeerde verzegelde couvert, met het opschrift „Mijn laatste wensch." Daarin moest de oplossing van het raadsel te vinden zijn ea het was hem alsof hij de woorden van den pro fessor nog hoorde: „Het bestaan van mijt laatsten wensch mag niet vermeld worden, ook niet indien er veel is, dat u of mijn gezin na d< opening van mijn testament bij de daarop vol gende regeling der nalatenschap vreemd en on begrijpelijk moet toeschijnen.' Hij hoopte, dat de dames nu maar spoedig haar rechten op het portret van den overledene in het schilderijmuseum zouden doen gelden want anders zou de oplossing van het raadsel nog zes lange maanden op zich laten wachten. Een beetje nieuwsgierig was de advocaat nts toch wel geworden, maar niet meer dan strook te met zijn ambt en waardigheid. rifc'ordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5