eentq op Provinciaal nieuws te Utrecht ci s o rcjale manier een ueaiet .van 100.000 heeft toegestaan. Het is zeker op zijn plaats om hier het be stuur van de Boerenleenbank onzen grooten dank te betuigen. Bij het toestaan van liet crediet was de be paling gemaakt, dat de rekening van onzen penningmeester door een accountant werd ge controleerd en dienaangaande zijn wij thans aangesloten bij den accountantsdienst van 't Centraal Bureau, waar wij ons zeker over kunnen verheugen. Onze penningmeester heeft ons volste vertrouwen, wat hij dan ook ten volle verdient, maar toch is een goede con trole voor een vereeniging als de L. G. C. ten slotte een gebiedende eisch. Onze vereeniging is volgens besluit van de algemeene vergadering thans weer 'n nieuw en machtig gebouw rijker geworden. Het gebouw moest zijn van één verdieping, maar toch moest het een gebouw worden dat waardig aanpaste aan onze veiling. Nu mijne •heeren, ik geloof dat dat goed gelukt is, het 'is een gebouw waar wij trotsch op kunnen zijn en wij willen de woorden van dank door onzen bestuur-voorzitter gericht tot den ontwerper, 'den heer W. Dirkmaat. gaarne onderschrijf ven. De heer Dirkmaat heeft getoond dat hij als bouwkundige ook werkelijk bouwkundig is en verdient alle lof voor het mooie ontwerp Het aantal vereenigingen dat bij onzen Bond is aangesloten, blijft de laatste jaren stationnair en wel 14; het aantal leden van die 14 vereenigingen is wel eens aan een kleine verandering onderhevig, en is thans 13Q3. In den loop van het jaar kwam tot ons het bericht van den secretaris van de vereeniging „De Tuinbouw" te St. Pancras, dat de heer C. Kloosterboer bedankt had voor bestuurs lid der L.G.C. Dit heeft ons zeer getroffen, de heer Klooster boer heeft vanaf de oprichting van onzen |Bond best -lid geweest en 'n best.-lid in den vollen zin van net woord. Steeds heeft hij ge toond dat hij het belang van den Bond tracht- 'te te dienen en van de leden in het bijzonder; door onzen Bestuursvoorzitter zijn hartelijke woorden van dank aan zijn adres uitgespro ken, welke wij hier g? e willen onderschrij ven. Hiervoor is geen ander lid in de plaats gekozen. Als bijzonderheid kunnen wij vermelden dat de afgevaardigde, in ons bestuur, van „Koop handel" de heer C Wagenaar Kz. de hoog: onderscheiding heeft gekregen van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zijn groots medewerking als handelaar mat den tuinbouw en zijn royaliteit op handelsge bied hebben hem deze hooge onderscheiding doen te beurt vallen, waarmede wij hem in ons jaarverslag van harte willen feliciteeren. Het bestuur bestaat thans uit 25 leden met t't e (.re-bestuurslid (den heer P. Gootjes) en den Burgemeester van Broek op Langendijk, die ambtshalve voorzitter is van het bestuur De bestuursvergadering werden steeds goed bezocht, wat wel een blijk is, dat ieder zijn taak begrijptdit bevordert een goede samen werking en komt zeker onze vereeniging ten goede. De beambten hebben zeer naar genoegen van het bestuur, ook dit jaar weer hun taak vervuld, waarvoor wij hun onzen dank betui- gen. In K.G. uitgedrukt is wagons van 10.000 'K.G., is in 1928 aangevoerd 576314 wagon en in 1929 aangevoerd 643054 wa gon, dus in 1929 belangrijk meer dan in 1928, doch uit de cijfers zal zoo dadelijk blijken, dat de opbrengst, trots de meerdere aanvoer, toch belangrijk lager is. Het kwantum tomaten is dit jaar meer dan driemaal verdubbeld bij het kwantum van het vorige jaar, zoodat wij met dat product al ter dege rekening kunnen houden. Het aantal keuringen over 1929 heeft be dragen 142, in Maart en April reeds 83 waarvan 72 keuringen speciaal voor „bok ken" waren. Trots de vel keuringen op „bokken", wat evenwel niet veel beteekent op de massa, moe ten wij verklaren dat het een buitengewone prestatie is geweest van de tuinders om met zoo'n strenge aanhoudende vorst, de kool vorstvrij te bewaren. De omzet der veiling bedroeg van 1 Jan. tot en met 31 December van de jaren: 1927 3253375,76, '928 4298861.77, 1929 3724188.34. Uit deze cijfers blijkt, dat opbrengst dit jaar belangrijk lager is dan t vorige jaar, het geeft een verschil van ruim een half mil- lioen, wat zeker nog al wat beteekent. Dit tekort is in hoofdzaak ontstaan door de lage aardappelprijzen; de aardappel-cam pagne geeft reeds een verschil aan met het vorige jaar van ruim 4 ton. Bovendien js in die maanden nog een be langrijk bedrag aan tomaten geveild, zoodat wij de opbrengst van de aardappelen slecht kunnen noemen. Uit de balans blijkt, dat de bezittingen 107.341,24 bedragen. De exploitatierekening slnjt in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 39 543,90 DE LANGEND1JKER GROENTEN- VEILINGEN. Met meer dan gewone belangstelling wordt liet resultaat tegemoet gezien van de tweede inventarisatie, bedoelende de voorraden sta pelgroenten te wetep te komen, welke nog aanwezig zijn. Men is het er aan Langendijk en omstreken vrijwel over eens, dat er nog belangrijke hoeveelheden in de boeten of schu ren zijn opgeslagen en dat er met name aan Deensche witte kool neg een overvloed aan vezig zal zijn. Voor de gele kool is is de ver wachting gunstiger, in "de eerste plaats, om dat de aanvankelijke voorraden niet abnor maal hoog waren en in cL tweede plaats, daar er -ceds veel door afval is opgeruimd. De afgeloopen week heeft nog niet die ver betering gebracht, welke men hoopt voor een meer voordeelige exploitatie-uitkomst. Toch vielen de prijzen niet af De Deensche witte kool steeg eenigszins in priis, vooral als ge volg van de vrij beduidende vraag uit Ame rika, terwijl ook de andere koolsoorten een stijging te boeken hadden. Toch meenemen niet, dat de prijzen al zoodanig ziin, dat de tuinbouwers nog van een bevredigende uit komst zullen kunnen spreken; integendeel, als de prijzen der koolsoorten niet het dubbele worden van wat ze momenteel zijn, dan zal de •winter van 1929 op 1930 voor de Langen- diiker tuinbouwers niet tot de beste behooren. Zij vesti -.en nu nog hun hoop op de maanden Maart en April, wanneer het weer wel eens Lettergreep voor lettergreep! Aldus, zoo nauwkeurig en duidelijk mogelijk moet U Aspirir. vragen. Het is niet voldoende "een tabletje" of "een middel tegen hoofdpijn" enz. te verlengen, want dit leidt vaak tot onaan gename vergissingen. Natuurlijk moet U dan ook letten op de onbedrtegelijke kenmerken der edite Aspirin-Tabletten: origlneele ver pakking mei het BAYER-kruis en den oranje band. Alleen dan heeft U de volle zekerheid, de echte Aspirin- Tabletfen te ontvangen, welke bij alle verkoudhefdszft.Jen, rhenmaffek, hoofd en kiespijn^ enz. onmisbaar zijr-. me en werkt om hooge prijzen voor de stapel groenten te bedingen. De aanvoer van roode kool was deze week belangrijk. Aan de veiling van den Noorder- marktbond werden rond 108 spoorwagens van 10.000 K.G. aangevoerd, aan die van de L.G.C. 54. De prijs voor groote was aan vankelijk 3.50—3.90, de mooie drieponds brachten Maandag te Broek tot 7.30 en te Noordscharwoude tot 7.70 op. Voor tweede soort groote werd toen 2.303 betaald, terwijl de kleinere tot over de 6 werden ver- kocht, zelfs nog tot 6.70. In het verder ver loop der veilingweek werd voor het meest ge zochte kleingoed van 7.207.60 worden gemaakt, terwijl de grootste en iets kleinere van afwijkende kwaliteit voor 3.203.50 werden verkocht, zaterdag echter, toen het weer niet meewerkte, was de hoogste prijs aan beide veilingen 6.90, zoodat er een ver laging viel te constateeren. Met de prijzen van gele kool was het eenigszins beter dan de vorige week. Maan dag zette in met 3.206.70 aan de vei ling der L. G. C. en 4.QO—6.30 aan die van den Noordermarktbond te Noordschar woude. Aan deze laatste veiling werden geen lagere prijzen besteed dan 4.30, terwijl te Noordscharwoude de laagste prijzen lagen tusschen 2 en 3.80. Zaterdag was de no teering te Broek 3f 6.10, te Noordschar woude 4.507.50. Aan deze veiling wordt de gele kool duurder verkocht dan aan die van de L. G. C. Hier werden 41 spoorwa gens aangevoerd, te Noordscharwoude 32. De Deensche witte kool heeft het heele sei zoen bijzonder lage prijzen opgebracht; op sommige plaatsen werd het doorschot voor veevoeder gebruikt. Deze week bracht een kleine verbetering. De kleinere soort kon tot 2.40 maken. Grootere brachten echter wei nig meer op dan vorige weken: 11.20 We vonden zelfs nog noteeringen van 0.70 0.90 per 100 K G. Aan de veiling der L. G. C. beliep de aanvoer 57 spoorwagens, te Noordscharwoude ruim 80. Fraaie gele, ook veldgele genoemd, was goed gezocht en bracht goede prijzen op. Maandag werd ze verkocht voor 9.20; de laagste prijs was 7.70. Bedroevend is het met de uien gesteld. Door de uiterst lage prijzen, die het heele jaar gemaakt zijn, is er nog een groot kwantum van dit product. De vraag er naar is echter buitengewoon gering De bedongen prijs staat hiermee in het nauwste verband In het begin der week werd nog 0.90 per 100 K G. be taald. De prijzen lagen tuss(..;en 0.90 1.60. Drielingen golden van 1.10—1.60 met soms kleine fractie® beneden en boven deze noteeringen. Nep werd voor 1.60— 2-90 verkocht. Voor grove uien werd van J.40—J .80 betaald. De aanvoer beliep lij spoorwagens. Bieten brachten 1.70 per 100 K.G. op. Met de wortelen wil het ook nog maar steeds niet. Voor groote werd van 1.40-^ 1.80 beteed, kleine trachten van 0.80— 1.20 op. Groene kool bracht van 260— 6.80 op. Dinsdag werd nog 7.70 besteed. De aan de veiling van den Noordermarkt bond aangevoerde aardappelen golden 1.60 per 100 K.G. Bij de geciteerde prijzen is het duidelijk, dat de tuinbouwers geen best jaar zullen maken. Voor de meesten is het te ho pen, da* de laatste maanden nog veel mogen goed maken wat tot nu toe is bedorven. WARMENHUIZEN. Iii de afgeloopen week is er aap deze vel ling egn grooten aanvoer geweest van de koolsoorten. Zaterdag waren er niet minder dan 113 aanvoerders van roode kool, met een totaalen aanvoer van bijna 18 wagons. Tot nog toe was er niet zoo'n groote hoe veelheid. Zaterdag was de aanvoer driemaal zooveel als de vorige Zaterdag, ongeveer 5 wagons. De geheele week is er een grooter afzet geweest van Deensche witte, die buiten üe veiling om onderhands zijn gekocht, hoofdzakelijk bestemd voor Amerika. Van de verschillende exporteurs, die hun producten zenden over zee, is er één firma, die deze week niet minder dan 15 wagons vanaf deze plaatq heeft verzonden. Al deze kooi, die in hoofdzaak witte kool is, wordt in manden of kratten verpakt en zoo via de spoorwagen of boot verzonden, naar de haven van af- vaajt. Pit all^s geeft een heele bedrijvigheid aan de laadplaats en geeft velen werk. Niettegen staande den grooteren toevoer van roode kool, kon deze de geheele week haar prijs handhaven. Er waren van de eerste soort de grooten gemiddeld 50 per wagon hooger en de 6000 en 700Q 100 meer waard dan de vorige week per 10.000 K.G, De groote zijn weinig beneden de 3 verkocht en de kleine le soort liepen tot 7.50 per 100 K.G. 2e kwaliteit goed, doorschot ging vanaf 2.50 tot 6.50 toe. Het verschil van eerste i en tweede soort is zoo wat een cent per kilo. Deensche witte was ook hooger en de klein ste le soort kwam Zaterdag weer tot 2.60 toe per 100 K.G. De grootste brachten vanaf 1 50 per 100 K.G. op. De z.g. Amerikanen ongeveer 4-ponds-kooI, werden in het mid den van deze week voor 200 per wagon opgekocht en in 't laatst van de week voor 225, 2e kwaliteit was naar evenredigheid ook beter gestemd. Zaterdag kwam dit soort weer van 1.50 tot 1.70 per 100 K.O. Deze prijzen werden in 't laatst- van December ook besteed en zijn na dien tijd niet hooger geweest. De gele kool was Zaterdag wat minder in prijs. Werden de eerste dagen de le soort gele verkocht vanaf 4.50—/ 7.50, de laatste dag kan deze niet hooger komen dan 6.50, 2e kwaliteit ging van 3 tot 5.80. Zaterdag was er bijna 20.000 K.G. gele kool aan de markt. De uien blijven nog nog in denzselfden slechten prijs. Een dag kwam ze boven de 2, maar de overige da gen steeds beneden de 2 en soms niet meer dan 1.30 tot 1.70 jjer 100 K.G. Met de peen is het even treurig. Deze ging boven de 1 per 100 K.G. tot 1.50 toe. Roode bie ten gaan ook al niet hooger dan f 2 20 en er wordt alzoo weinig van deze laatste drie producten aangevoerd. KOEDIJK. De door de Tuinbouw vereeniging „De West" op 15 Februari 1930 gehouden kool telling gaf tot uitslag dat aanwezig waren 182 wagons rood, 41 wagons geel, 171 wa gens wit, 10 wagons uien, 154 wagon peen. 15 Februari 1929 waren de cijfers: 161 rood, Tood, 83 geel, 260 wit, 16 uien, 2 peen en op 15 Februari 1929 waren de cijfers 161 rood, 52 geel, 109 wit, 3 uien 3/4 peen, de wa gons gerekend op 10.000 Kg. - - OUDKARSPEL. Eindavond D. T. S.-Bazar Door den voorzitter van het bazarcomité, den heer J. Eecen Mz., werd het openings woord gesproken. Deze sprak er zijn spijt over uit dat zoo weinigen naar deze eindbij- eenkomst waren gekomen. Uit naam van het bestuur bedankte de voorzitter allen die tot het welslagen van den bazar hebben medege werkt. Met een driewerf hoera bcrioot de voorzit ter zijn speech. De ontvangsten en uitgaven waren 2802.35 en 1040,27. Alzoo was er een batig saldo van 1762.08. Door den voorzitter van de voetbalvereeni- ging D. T. S. werd hartelijk dank betuigd namens de vereeniging aan het bazarcomité voor het vele werk en in verband daarmede ook aan den voorzitter en diens vrouw, ook aan de secretaresse en aan den penningmees ter. Den voorzitter en zijn echtgenoote werd een mooie mand bloemen aangeboden, even eens aan de secretaresse mevr. Ootjers-Big- gers. De penningmeester, de heer Moeijes, kreeg een portefeuille en portemonnaie. Door het comité werd dank gezegd voor deze blijken van waardeering. Nog een woord van aanmoediging werd gesproken tot het eerste elftal van deze club voor de twee laatste, doch zwaarste wedstrij den tegen Schinkelhaven en Oranje Zwart. Met een gezellig dansje werd dit het slot van den bazar. UITGEEST. Dezer dagen heeft de r.-k. Coöp. Verbrui- kersvereeniging Ons Belang haar jaarverga dering gehouden onder voorzitterschap van den heer P. de Goede. Na uitbrenging van het jaarverslag volgde bestuursverkiezing wegens het periodiek aftreden van de heeren G. Baltus en H. van .der Eng. Beiden werden als zoodanig herkozen, terwijl tevens werd herkozen de heer Jb. Rumphorst, aftredend lid van den Raad van Commissarissen. Besloten werd aan de leden 5 pCt. en aan verbruikers 2Vz pCt. dividend uit te keeren. Het bleek dat de omzet in 1929 in totaal heeft bedragen 40.000. Het bedrag aan uitbe taald dividend is 1600. STOMPETQREN. Zaterdag hield de afd. van Zuivelarbei- ders, met medewerking van het hoofdbe stuurslid, de heer v. d. Wielen, en de zuster- afdeelingen Opmeer, Lutjewinkel, Middelie. De Rijp en De Beemster. een propaganda- feestavond des avonds 7 uur in 't lokaal van den heer C. Renses. Te ongeveer half acht opende de voorzitter met een kort woord deze bijeenkomst en verzocht den heer v. d. Wielen zijn propaganda-rede te houden, doch alvorens hier toe over te gaan, werd eerst uit volle borst de „Internationale gezongen. De heer v. d. Wielen zette het doel en de belangen der organisatie breedvoerig en duidelijk uitéén. Dat zijn rede in den smaak viel bewees het veelvuldige applaus. Hierna volgden eenige tooneelstukjes welke door verschillende afdeelingen naar voren werden gebracht en die ook aller waar deering hadden. Eén en ander heeft er dan ook toe mede gewerkt dat men een overvolle zaal en een goed geslaagde avond heeft gehad, waarop men met tevredenheid kan terug zien. Dank zij den heer v. d. Wielen voor zijn schit terende rede, de afdeelingen voor hunne medewerking, de muzikanten voor de pitti- gen muziek en den grimeur voor het vele werk dat hij tijdens de uitvoering heeft ge daan. En ten slotte ook dank aan de Fam. Renses voor het belangloos beschikbaar stellen van de zaal. Het was tegen drieën dat de laatste dans- lustigen huiswaarts keerden. NOORE SCHAR WOUDE. Districtsvergadering V. A. R. A. De jaarvergadering van het district Alk maarDen Helder vond Zondag 16 Februari plaats in café „De Graanhandel" te Alkmaar. De voorzitter, de heer Gottmer, yan Den Helder opende deze vergadering met een har telijk welkom aan de afgevaardigden v?n een 12-tal afdeelingen. Spr. was teleurgesteld dat de uitbreiding der zendtijd nog steeds uit blijft, doch aan de andere zijde wees spr. op den snellen groei van de V. A. R. A., wat een verheugend feit is te noemen. Als nieuwe af deel ing was Schoor] vertegenwoordigd. Na eenige besprekingen van huishoudelij- ken aard werd het jaarverslag en omroep- rapport van het hoofdbestuur over 1929 goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de vertegenwoor digerin den vereenigingsraad ontleenen wij, dat er in dit district thans 13 afdeelingen zijn, en dat. waar dit mogelijk is getracht, zal worden nieuwe afdeelingen op te richten. De contributieafdracht blijft bepaald op 14 cent per lid en per jaar Als leden van den vereenigingsraad wor den herkozen de heeren J. Gottmer en G. W. Groothof te Den Helder en G. C. Th. Koch te Alkmaar Als plaatsvervanger werd gekozen de heer K. v. d. Ben te Schagen. Het districtsbestuur werd uitgebreid met 2 leden, n.1. de heeren K. v. d Ben en J. v. Zoonen te Oude Niedorp. Na de pauze werden nog besprekingen ge houden van inwendige organisatie en nog medegedeeld dat op 10 Maart a.s. te Alkmaar een propaganda-avond zal plaats vinden met medewerking van een trio uit het V. A. R. A.-orkest en den bekenden decla mator W. van Cappellen. Hierna volgde sluiting. HENSBROEK. Ziekenkas „Helpt Elkander''' Bovengenoemde vereeniging hield Zater dag haar algemeene vergadering in het lo kaal van den heer K. de Boer, alhier. Door afwezigheid van den voorzitter en vice-voorzitter, leidde de secr.-penningm., de heer Joh. Koning deze slecht bezochte ver gadering. Hij betreurde het, dat in verband met het inwerking treden der Ziektenet op 1 Maart a.s., de arbeidersleden zoo slecht vertegenwoordigd waren, daar juist zij direct bij deze wet betrokken zijn. Uit het jaarverslag bleek, dat 9 ziektege vallen met 148 ziektedagen en met een to taal uitkeering van 222, waren geboekt. Het aantal trekkende leden was 48 geble ven, het aantal steunende leden was vermin derd van 10 tot 7 leden. Dank werd voort3 in het verslag nog uitgebracht aan den oud voorzitter Dr. v. Leeuwen, en sympathieke woorden werden gesproken over den reeds vertrokken vice-voorzitter, den heer G. M. R de Haan, die vanaf de oprichting, bijna 23 jaar, steeds als bestuurslid veel in het be lang van de vereeniging heeft gedaan. (Ap plaus). Uit het verslag van den penningm. bleek, dat was ontvangen aan contributie f 340,05, diversen 26.80, in totaal 366,85. Uifge geven aan ziekengeld 222, diversen (bode loon enz.) 116,65, in totaal 338,65. Aan ontvangen renfe bezitting der ver"-n en etc., werd een saldo geboekt over \929 van 73,36. Het bezit der vereeniging was op 1 Jan. 1930 1862,50. Bij de verkiezing, pe riodiek aftr. de heer Joh. Koning, en in va cature Dr. v. Leeuwen en G. M. R. de Haan, werd eerstgenoemde herkozen terwijl de va catures werden aangevuld door de heeren Jac. Visser en W. Los. Contributie en uitkeering werden zoo ge laten als ze waren n.1. 1254 ct. contributie per week per lid, en 1.50 uitkeering per ziektedag met twee wachtdagen. Bij loting werden de heeren Jac. Mak en W. Los 8 weken vrij van contributie gesteld Daarna leidde de heer Joh. Koning de be spreking over inwerkingtreding en uitvoe ring der Ziektewet in, welke voor de vereen, van geen of bijna geen invloed is, door het gebrek aan arbeidersleden, wat ten hoogste 10 bedraagt. Daar laatst-genoemden thans door den patroon (tenminste direct) bij ziekte verze kerd moeten worden (indirect betaald hij het toch zelf) heeft hun lid zijn bij de ziekenkas niet veel reden van bestaan meer, daar toch niet meer dan 100 van het loon, uitge trokken mag worden. Over de resteerenae 20 pet. (de ziektewet eischt uitbetaling van 80 pet. van het loon) werd nog uitvoerig 'gediscussieerd, om deze ouden de ziekenkas te laten resorteeren. Tenslotte was men al gemeen van openie, dat eerst maar met de betrokken leden overleg zou gepleegd wor den. Tenslotte wekte de voorzitter de aanwe zigen met het oog op het aanwezig zijn van weinig jonge leden in het ledenregister, krachtig op, om onder hen propaganda te maken voor toetreding, omdat, naast de ze kerheid voor hen zelf, zij ook de kurk zijn, waarop een ziekenkas kan blijven drijven. Na gehouden bestuursvergadering werden de nieuw-gekozen bestuursleden, de heeren Jac. Visser en W. Los, resp. tot voorzitter en vice-voorzitter gekozen. Polder. Vrijdagavond, ten 7 ure vergaderde het bestuur van den polder Hensbroek, onder voorzitterschap van den heer Jac. Groot Jnzn. in voltallige zitting. De voorzitter opende met den wensch dat de belangrijke punten van de agenda in hanponie en goeden wil tot samenwerken zouden worden behandeld. Op een vraag van den heer Visser ont spon zich een langdurige discussie over Ge manier van afsluiten van het z.g.n. „kleine dijkje" dat thans als riidijk afgesloten is Aan de meest belanghebbenden, n.1. de hee ren Bart en Verdwaald, in hun kwaliteit als loonplóegers, zal een sleutel worden uitge reikt, opdat zij met losse paarden door de afsluitboomen kunnen gaan. Streng zal wor den toegezien, dat niet meer achter de hoo rnen om een pad wordt gemaakt. Overtredin gen, in welken zin ook, zullen direct met pro ces-verbaal worden beantwoord. Wederom op een vraag van den heer Visser, over het niet tijdig afleveren van opgegeven werk aan de timmerlieden e. a. werd besloten, hef werk dan, zoo noodig aan anderen op te dragen. Ingekomen was een verzoek van den weg werker, de heer S. Overman, om het loon te verhoogen van 32 54 cent tot 35 cent per uur. In verband hiermede kwam een voorstel van hef dagelijksch bestuur om genoemden per soon als vast wegwerker aan te stellen op een uurloon van 35 cent, aanvangende 1 Jan. 1930, omrede men o.m. van terzijde verno men had, dat bedoelde persoon meer land had gehuurd, waardoor de vrees was ont staan hem niet tijdig te kunnen krijgen. Voorts was men door een vaste aanstelling verplicht hem voor de pensioenwet in te schrijven, waardoor de Raad van Arbeid en etc. verviel. De pensioenbijdrage, groot 15 54 zou dan voor 854 pet. voor reke ning van den heer Overman komen. Op een vraag van den heer de Vries, of men niet w (er iemand in vasten dienst met vast zou Jcunnen aannemen (spreker dacht d men er steeds wel iemand kon gebruikend werd geantwoord, dat men d£n voor een hi' drag van 1100 per jaar zou komen staan, terwijl men de laatste 6 jaar gem-d deld slechts 550 voor onderhoud had af gedragen. Tenslotte werd met algemeen-" stemmen het voorstel aangenomen. Aan het dagelijksch bestuur werd machti ging verleend voor het aangaan van een kasgeldleening, groot 4000, rente ten hoogste 5 Verder zou de secr. een schrijven richten tot den heer P. Vlaar, om de doorvaart b d Nieuwe brug niet meer te belemmeren door het aldaar neerleggen van een praam. Door den voorzitter werd medegedeeld dat na onderzoek is gebleken dat het zgn „Molen Dikspad" door den polder Obdani op hoogte gehouden moet worden, zonder meer. Genoemd pad staat niet aangeschreven als een openbaar voetpad, doch slechts als een z.g.n „dwarsdijk", een waterkeering tus schen beide polders. Reeds in 1619 werden de daarop betrekking hebbende stukken opgemaakt, hoewel de ge zamenlijke bemaling, vooral in tijden van nood gehandhaafd bleef, thans door middel van een sluis; vroeger werd gewoonweg een gat in den dijk gestoken. Inzake de nog altijd duistere kwestie van het „Hoogeland", gelegen in de H. H.- Waard deelde de voorzitter mede, dat thans is gebleken, dat de polder Hensbroek gerech tigd is tot het heffen van de halve lasten, doch dat de keur od de slooten, enz. voor re kening van de H. H. Waard is. Voorts werd nog besloten, tot aankoop van een nieuwe kachel over te gaan en een nieuwe vijzel in 't stoomgemaal en wat daaraan vastzat. Daarna deed de voorzitter mededeeling van het feit, dat sinds de vergaderingen van den polder openbaar zijn, hierdoor soms al lerlei situaties door ontstaan. B.v. eenige da gen nadat het verslag van de vorige verga dering gepubliceerd was, waarin o.m. het plan tot aankoop van een nieuwe vijzel was vastgesteld, verschenen er bij den voorzitter eenige ingenieurs van Waterstaat ter infor matie of Hensbroek nu zoo maar hun molen voor afbraak had verkocht. (Sic.) Men had het in Haarlem in een zeker blad gelezen. Men begrijpt de verbazing van de heeren wanneer ze daarna door den voorzitter op den molen gewezen worden, die daar in zijn volle glorie stond te draaien. Dit was dus spoedig in orde. Maar hieruit bleek verder, dat de intresse was opgewekt voor de verde re wijze van bemaling van den polder. Daar men thans voor het feit stond dat de kosten der aan te schaffen vijzel, groot 1200, over drie jaar vermeerderd zou worden met ongeveer 4000, zijnde de geraamde onkos ten aanschaffing nieuwe stoomketel werd hier automatisch de gelegenheid ge opend voor de bespreking, eventueele andere wijze van bemaling, hetzij ruwolie motor of electrisch. De voorzitter gaf in dit verband een inte ressant overzicht van de bemaling zooals ze thans geschiedde. Over 1927 draaide de ma chine 320 uren, de molen 843 uren; over 1928 draaide de machine 311 uren; de mo len 850 uren; tegen een waterverplaatsing resp. van 537600 M3. in 1927 en 522500 M3 in 1928 van de machine, tegen 2023200 M3 en 2040010 M3 van den molen. Totaal ongeveer 254 millioen M3 met een bedie ningsonkosten van ongeveer 2200 per jaar. Dit was, ook volgens „Haarlem" buitenge woon laag. Thans was, vanuit Haarlem de kostenbe rekening ingekomen over het bemalen met een ruwolie-installatie of met electrisch. Wanneer wij hierboven vermeldden dat de bedieningsonkosten 2200 plm. ongeveer 700 voor rente en aflossing aan te schaf fen materiaal 1200 nieuwe vijzel en on geveer 4000 nieuwe stoomketel over drie jaren) totaal ongeveer 2900 waren, staan daartegenover de gegevens welke waren in gekomen, nl. I ruwolie-installatie. benoodigd kapitaal 9000, totale onkosten per jaar 2810; II. electrische pompinstallatie, tota le onkosten 3175; III. den molen niet meer repareeren als strikt noodzakelijk was, om hem nog eenige jaren in het bedrijf te hou den, electrisch gemaal als in II, f 2875.; IV. Molen geheel vervallen, electrisch gedre ven gemaal, 45 M3. waterverpl. per minuut 3870; V. molen als in III, electrisch ge maal met andere stroomprijsregeling 3030 Uit deze cijfers bleek wel, dat de polder nooit voordeeliger kon werken, als met de bestaande middelen, hetgeen allen wel met elkander eens waren, vooral daar de water verplaatsing met dit materiaal nooit over troffen kon worden bij eventueele vernies* wing. Vooral den molen (en de molenaar) ontvingen nog menig pluimpje voor de gele verde prestaties. De nieuwe vijzel zal, trots meerdere aanbiedingen, geleverd worden door den molenmaker van den polder, den heer Poland. De geldleening, groot 1500, zal hief" voor aangevraagd worden, aflossing 1933» 1934 en 1935 van ten hoogste 5 Bij de rondvraag zou de heer D Wit gaaf' ne een meer reëele verdeel ing van t wer» der vaklieden van den polder zien Besloten werd steeds prijsopgaaf en na aflevering» overdracht der rekening te doen plaats heD- ben. Plannen zijn in voorbereiding tot het aan* stellen van eën dagelijkschen opzichter. Aangehouden werd den aankoop van ril" ner bazalt, waarna de voorzitter onder aan kon sluiten. SINT PANCRAS. Vrijdag werd in de openbare school, ouder-avond gehouden, die uitstekend g slaagd mag heeten. Deze avond was het sultaat van een door vele ouders meerm geuite wensch naar meer activiteit der oin» commissie, naar een beker contact mer grooter belangstelling in den gang van openbaar onderwijs, waaraan door het n der school, zoowel als door het bestuur Volksonderwijs met loffelijke volharding -n gewerkt en had tevens ten doel de de gelegenheid te stellen tot bezichtiging de uitbreiding en verbetering van het S"1 gebouw. jj. Tegen half acht waren met het 1 j. zend personeel en nagenoeg alle belas*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6