aiiënft pla<onh.2.50 long-complicaties ik? 'Jï? m wrklaard tot schade^ Onze Koloniën. met den sleutel van de gevanoenis op stap. bestrijding van extremistisch gevaar. de droogte. Tijdschriften Boeken Binnenland gedeputeerdFstaten en WÊ een voorbehoedmiddel legen Vraag het oordeel van l/w dokter! Agenten: FtÖ.Metndersma-DenHoog lende ouders, ook alle schoolkinderen present pn toer: de spreker van dezen avond, de welbe kende heer Klaas de Vries arriveerde, klonk uit de vele kindermonden een hartelijk wel komstliedje, dat bij alle aanwezigen bijval vond Na een wekomstwoord van den heer Sinjewel richtte de spreker zich op de hem eigene wijze, waaruit men den echten paeda- coog herkent, met een hartelijk woord tot de kinderen. Het was een aardig moment op de kindergezichtjes de gespannen aandacht waar te nemen als bewijs hoe spreker ook de kinde ren wist te boeien en hoe allen instemden met een driewerf hoera voor onze school, de school voor allen. Hierna werden de kinderen getracteerd op een kleine versnapering, waarna allen in op gewekte stemming huiswaarts gingen terwijl de ouders in de gelegenheid werden gesteld de verschillende schoollokalen te bezichtigen waarin de vele verbeteringen getuigden van de zorg van het gemeentebestuur om het on derwijs onder zoo gunstig mogelijke omstan digheden te kunnen doen plaats vinden. Alge meen werd hierbij ook waardeering geuit voor „Volksonderwijs" welks bestuur bij de autoriteiten verschillende verbeteringen had bepleit. Vooral het. aangebouwde en het ver nieuwde lokaal verwierven, evenals de ruime gangen met modern sanitair, door haar rus tige en ordelijke inrichting de algemeene vol doening der ouders. Algemeen was de opinie, dat onze gemeente trots kan zijn op haar school. Ook het werk der leerlingen werd met groote voldoening bezichtigd. Nadat alle aanwezigen hunne plaatsen weer hadden ingenomen, werd de thee geser veerd. Hierbij dient nog opgemerkt dat door de goede zorgen van het gemeentebestuur het 4e lokaal ruim is voorzien van stoelen en ta fels, zoodat ook hierdoor de mogelijkheid is geschapen dergelijke bijeenkomsten op gezel lige wijze te organiseeren. Vervolgens werd. het woord gevoerd door den heer Klaas de Vries, die als onderwerp had gekozenHet doel en het nut van Ouder avonden. Door de heeren Koelemeij en Hoogland werden in verband met het gesprokene enkele opmerkingen gemaakt en wagen gesteld wel ke in het kort door spreker werden beant woord. Door den heer Sinjewel werd een welge meend woord van dank gebracht aan den spreker waarna, werd overgegaan tot de ver kiezing van een ouder-commi3sie, bestaande uit 5 personen. Hiertoe werden verkozen de dames J. Sin jewelvan Amerongen en A. Volkers- Kuiper en de heeren Jac. de Vries Jz„ C. de Jong Jr. en C. Vos. De heer Sinjewel bracht een woord van dank aan de afgetreden leden en beval de be langen van het onderwijs bij de nieuwverko- zen commissie aar De heer Jac. de Vries sprak het vertrouwen uit dat ieder lid voor zich ongetwijfeld zijn beste krachten hiervoor beschikoaar zou stel len. Tevens gaf hij de aanwezige niet-leden van Volksonderwijs in ernstige overweging zich als lid aan te sluiten bij deze vereeni- ging, die reeds veel goed werk het verricht en nog kon verichten in het belang der open bare school. Nadat bij de rondvraag nog de wensche- lijkheid naar voren was gebracht, dat de vol gende rede, die in April door den heer K. de Vries zal worden gehouden zal uitgaan van Volksonderwijs, opdat meerderen, ook niet- ouders van schoolgaande kinderen hiervan zouden kunnen profiteeren, werd de bijeen komst, met dank voor de groote belangstel ling, gesloten. Het was Donderdagavond een succesvolle avond voor onze plaatselijke gymnastiekver- eeniging „Sport Staalt Spieren", die in de zaal van den heer Gerritsen haar jaarlijk- sche uitvoering gaf onder leiding van den heer G. de Rie Jr. van Alkmaar. De zaal was geheel gevuld met een belangstellend publiek, waaronder, natuurlijk, vele ouders van onze kranige gymnasten, waarvan de jongsten (klasse A) nog nauwelijks boven de tafel uitkijken. En de vereeniging telt er verscheidene yan deze jeugdige aspiranten, onder het devies dat men met goede gymnas tiek jjjet te laat moet beginnen. De heer Den Hartog heette alle aanwezigen van harte welkom en verheugde zich ten zeerste in het feit dat het publiek in zoo grooten getaien was opgekomen. Spreker zag hierin een be langstelling die tot dankbaarheid stemde en hoopte dat deze avond 'n aansporing mocht zijn opdat m£grdere leden zich zouden aan melden. Hierna werd begonnen met de af werking van een omvangrijk- programma, waarop zeer mooie nummers voorkwamen die alle onder de bekwame leiding van den sympathieken directeur op een keurige wijze werden afgewerkt. Bijzonder leuk waren de vrije oefeningen van de kleine aspiranten- jongens, zoowel als -meisjes en op zeer cor recte wijze werden de verschillende nummers voor heeren en dames-leden afgewerkt, waar uit terdege bleek dat de gymnastiekleiding al hier in uitstekende handen is. Wij maken den heer Qp Rie en zijn kranige medewerkers hiervoor gaarna ons compliment- Het is ons met doenlijk alles afzonderlijk te vermelden, °?k omdat wij tot onzen spijt deze mooie uitvoering niet tot het einde konden bijwo on, doch wij willen nog even wijzen op de keurige manier waarop dq brugoefetlingen mes en daarna ring-oefeningen yoof hoe ren werden uitgevoerd Zooals wij vernamen juben enkele der heeren dit jaar in Den naag meeturnen. Wij zijn overtuigd dat zij aar geen slecht figuur zullen slaan. Eenige J*T aardige pantomimes en mooie startd- fiimepen wisselden dezen avond op aange- lame wijze af. S.S.S. kan hierop met voldoe- n'ug terug zien. CASTRICUM. - 'Jachtwet KonS Ver!edfn -iaar wederom bij in deze gemeente en de naburige gemeenten Egmond-Binnen en Egmond aan V..ÏIÜL 01,8 op de wijze weder kunnen doorgaan met verdelging van deze voor den tuinbouw schadelijke dieren ten minste als men er last van heeft. Autogarage aan hit strand .\aar wij vernemen is door het Prov Bestuur aan de heeren A. Gorter, thans te beverwijk, vroeger wonende alhier en M. J ïesterbos te Lammen, een terrein afgestaan in erfpacht aan den Zeeweg nabij bet strand al...er voor den bouw van een autogarage met rijwielstalling. Op een nacht dreigde te Pangicalan Bran- dan voor een waarde van een dikke 70.000 aan manufacturen in vlammen op te gaan. Een Maleier had veel schuld en weinig geld, vertelt de „Deli Crt." als historisch Dies trachtte hij de verhouding voor zich wat gunstiger te maken door in de ruimte, welke hij in de pasarloods gehuurd had, een brand je te stichten en zoodoende 4QC0 aan ver zekeringsgeld machtig te worden. De Maleier werd al6 zelfbestuurs-onder- hoorige aan de zelfbestuursautoriteiten over geleverd. Eenige uren nadat dit feit plaats had en men hem veilig opgeborgen waande liep hij weer langs 's Heeren wegen. Men den sleutel van den toetoepan in zijn zak. Meneer was even uitgegaan en had zijn verblijf achter z'.ch gesloten: je kunt ook nooit weten met die onveiligheid tegenwoor dig Verzorging van geestelijk Bevolkinsheil De „Ind. Crt." vestigt er de aandacht op dat in het Garoetsche thans een vereeniging is, welke zich de bestrijding van het extre mistisch gevaar ten doel stelt. Zij is in het leven geroepen door een der Inheemsche le den van den Provincialen Raad, die de loya liteit aan het Nederlandsche gezag terecht beschouwt als een der voorwaarden voor een gezonde en rustige ontwikkeling van Indië tot een zelfstandiger geheel. Thans is de situatie aldus, zegt de „Ind. Crt." dat de overheid haar belangstelling slechts uitstrekt tot het economisch belang en het lichamelijk heil van de bevolking. Zij doet alles wat mogelijk is om de massa eco nomisch en physiek sterker te maken. Millioenen worden jaarlijks uitgegeven ten behoeve van den landbouw en den ge zondheidsdienst. Wij bestrijden de plagen, welke den Inheemscnen landbouw en het In heemsche volk bedreigen. Wij trachten door de oprichting van landbouwscholen, zieken huizen, poliklinieken en een stelselmatige verbetering van de volkshuisvesting het In heemsche volk economisch en lichamelijk ge zond en sterk te maken. Maar zijn geest laten wij onberoerd en geven wij over aan degenen, die hem vergif tigen met haat tegen liet Nederlandsche ge zag en afkeer van den arbeid der Westerlin gen. Dat moet zich wreken. En 't hééft zich gewroken. In Midden-Java. Volgens het oordeel van landbouwkundi gen staat de aanplant in het Wonogirische en het Goenoeng Kidoelsche, resp. gelegen in de gouvernementen Soerakarta en Djokja- karta, er goed voor. Ter voorkoming van voedsel-schaarste als gevolg van de late aan plant en wegens den last, dien men heeft ondervonden door het niet willen doorkomen der regens, zal de bevolking vermoedelijk werkzaam worden gesteld bij den wegenaan leg. Zoo noodig zal voorts voedselverstrek- king plaats vinden. In Oost-Java De bevolking van de hoogep gelegen stre ken van Zuid-Matang en in het bijzonder van een gedeelte van het district Pagak, heeft van den geprononeeerdeH Oostmoesson zeer te lijden gehad, meldt de „N. 8. Crt-". De bevolking aldaar cultiveert haar voe dingsgewassen op droge gronden en waar in hef bergland over het algemeen toch al niet oyer irrigatiewater kan worden beschikt, heeft een langdurige Oostmoesson bijna im mer ten gevolge: de mislukking van het te velde staande gewas. Zonder nu direct Van „voedselnood" te kunnen spreken, heerscht sedert eenige maanden in hgt Pagak-Sqembermandjing- sche, daadwerkelijk een drukkende „voedsel- schaarschte". De regens willen in bedoelde streken niet best doorkomen: en al zou dit, zooals over al elders^ wel het geval geweest zijn, in één maand tijds is de achterstand niet in te ha len. Bij één zijner laatste tournee'6 is den as sistent-resident voor bestuursaangelegenhe den, mr. Hartevelt, een en ander opgevallen en naar een uitkomst zinnende voor de ge troffen bevolking, kwam hij op het denkbeeld, cm den getraceefden weg Pagak-Soember- mandjing waarvoor de benoodigde gel den rseds zijn gevoteerd onmiddellijk met lieden uit bedoelde streken te entameeren. Met ,t grondverzet en andere wegwerkzaam heden zou de bevolking dan in de gelegen heid kunnen worden gesteld, om aan contan ten te geraken voor haar voedselvoorziening; het zou dan zooiets als „relief-work" wor den. De resident kon zich onmiddellijk met het voorstel ve re enigen en uitgaande van het standpunt: Wie snél Helpt, wel helpt, wend de hij zich .telegrafisch tot den gouverneur van Oost-Java, dezen verzoekend, om tele grafisch de sanctie van de regeering aan te vragen. J Tot overmaat van ramp is mede geconsta teerd, dat er een groot gebrek aan cassave- bibit bestaat bij de populatie uit bedoelde streken, v/aardoor.deze straks voor het feit zal komen te staan: te moeten ontberen de „ketella-pohong", het volksvoedsel van zeer groote voedingswaarde! Pogingen van bestuurszijde aangewend om van de cassave-ondernemingen plant-ma- teriaal te verkrijgen faalden, daar de onder nemingen zelf aan een tekort aan cassave- bibit laboreeren. De landbouwconsulent wist ook geen uitweg en te Buitenzorg zijn slechts fancy-cassavesoorten te verkrijgen. Men verwacht echter binnenkort de tele grafisch aangevraagde regeeringstoestem- ming, waarmede tot de thans te velde staande gewassen productief gaan worden de heerschende schaarschte opgeheven za'. kunnen worden en niet zal behoeven over te slaan tot „nood'*. Op den Uitkijk. Oost-Friesland, het eigenlijk zoo weinig Duitsche en zoo sterk Friesche deel van Noord-West Duitschland, wordt door prof. Veldhuizen in een artikeltje „Een uitstapje naar Oost-Friesland" besproken. Ds. W. J. j Velders vertelt iets over de Hollandscae visschers in Dieppe; P. H. Muller recenseert A. M. de Jong's „Flierefluiters tusschen- kemst". He: doofstommenonderwijs in het gesticht Effalha te Voorburg behandelt de heer A. Goeman. Ds. Pierson vervolgt zijn „Lentetij der Middeleeuwen", terwijl Wilma weer sluit met „Vacantie in Afrika". Licht uitgave W. de Haan te Utrecht bevat een interessante bijdrage van Hans Kjaer over het Heilige Land waarin natuur, volk en overleveringen worden besproken- In de rubriek „Handel en verkeer" wordt over samenwerking van kapitaal en arbeid ge sproken, waarna C. Jörgensen het yervoïg en het slot van zijn seriq artikelen over tem peramenten publiceert. Hans Jensen be schrijft ten slotte een der grootste figuren uit de Engelsche geschiedenis in zijn geïl lustreerde bijdrage over Olivier Cromwell. Kiekeboe. In Kie-ke-bar, het geïllustreerde kleuter weekblad, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht verschijnt, doet mevr. Was Osinga een aardig verhaal over Kaboutertje Spillebeen. A. Bijvoet vertelt van den aap Koko en F. H. N. Bloemink vervolgt zijn ver haalt over den hond Teddy. Van hem, van de redactrice. Mevr. Cramer-Schaap en van Tine van Rijsbergen bevat het weekblaadje leuke versjes met toepasselijke plaatjes. De Kroniek. Het Februari-nummer van De Kroniek be vat een vc.ii vele illustraties voorzien artikel van F, W. Douwes over het werk van den kunstenaar Piet van Wijngaerdt. H. Ch. G. J. van der Mandere bespreekt de Vredes- en Volkensbondstentoonstelling in de grafelijke zr'm. Dit nummer bevat enkele fraaie hout sneden van Jan Wittenburg, P. W. Bulthuis en G- A. H- van der Stok. Panorama. In Panorama behandelt dr. Fulano de Tal liet onderwerp „Nederland in Brazilië" en geeft naast zijn interessante beschrijving vele foto's uit dezen Zuid-Amerikaanschen Staat. In een bijdrage „Hoe men koning wordt" be spreekt Sir Dunbar Barton het Zweedsche koningshuis en Dr. G. N. v. d. Sleen verteli veel wetenswaardigs van vuurspuwende ber gen op eilanden. Er zijn ditmaal novellen van Peter Helmsford, A. P. Hengeveld en M. G. Saphir. In de tooneelrubriek wordt het blijspel „Hier was een man noodig" besproken en in de moderubriek behandelt Renée Hagedoorn nieuwe variaties op oude thema's. Van de actueele kieken noemen wij die over de droog making van de Zuiderzee, over eeuwenoude boomen, over een voorwereldlijk monsterdier en over de groote Londensche hondententoon- stelling. Er is een zeer fraaie opname van een Indische waschplaats en op de achterzijde van den omslag prijken een drietal Indianen in een werkelijk schitterende woudstreek. Sven Hedin, De groote karavaan. Uitgave Elsevier, Amsterdam. Sven Hedin, de Zweedsche ontdekkingsrei ziger, heeft met een groote karavaan een tocht door de Gobi-woestijn gemaakt. Die tocht dateert nog maar van enkele ja ren geleden en is het eerste deel van een nog veel omvattender onderneming. Wie bedenkt hoe verward de laatste jaren de toestanden in China zijn, waar een burgeroorlog een een iraal bestuur over het geheele gebied onmoge lijk maakt, begrijpt wel hoe moeilijk het voor den ontdekkingsreiziger was de toestemming voor een expeditie over een zoo groot gebied te verkrijgen. Alleen de algemeene erkenning van de wetenschappelijke waarde daarvan, als mede de volstrekte zekerheid, dat haar leden zich ïn geen enkel opzicht met de politieke problemen zouden inlaten,-heeft ten sjotte tot die toestemming geleid, waarbij de voorwaar de gesteld werd, dat eok Chineesche geleerden aan de onderzoekingen zouden deel nemen. Met tweehonderd kameelen en een staf van bijna dertig personen, waaronder een Chinee- schen professor, Duitsche vliegofficieren metereologen, geologen, enz., wordt de tocht van Pau-Fo naar Oeroemtsji ondernomen en op tal van plaatsen in de groote woestijn trek ken kleine groepen van de groote karavaan weg om in naburig gebied op wetenschappe lijk terrein een onderzoek in te stellen. Het land en de loop van het water worden onder zocht, opgravingen worden gedaan, metereo- loglsche stations ingericht en van dag tot dag beschrijft Hedin den gang van zaken in het groote kamp, dat na vermoeiende dagmar- schen aan den staf en alle Chineesche en Mortwoolsche bedienden een rustplaats biedt. Treffend is de teekening der kameelen in deze onderhoudende beschrijving. Zwaar zijn de lasten welke de dieren moeten dragen en :n gebieden waar weinig voedsel en weinig water wordt gevonden, lijdt zoo nu en dan een van deze woestijnschepen schipbreuk en moet in uitgeput ten toestand achtergelaten worden. prrhtig is de samenwerking van al deze flinke mannen, hun onderlinge vriendschap en belangstelling voor het gemeenschappelijke doel en dank zij deze goede samenwerking en de prachtige resultaten van hun arbeid sla gen zij er ten slotte in alle moeilijkheden te overwinnen, zoodat zelfs de machtige gouver neur van de enorme provincie Sien-Kiang, maarschalk Jang, die de bedoelingen van de expeditieleiders in den beginne wel een beetj verdacht vond, ten slotte de vriend en machti ge bondgenoot van Hedin is geworden. Uit diens geheele verhaal spreekt, naast zijn groote belangstelling voor de wetenschappe lijke resultaten van zijn arbeid, een warm? vriendschap voor zijn metgezellen en eea liefde voor de dieren, voor de kleine gevangen antilope evengoed als voor de talrijke kamee len, die in den beginne nog wel eens met hun zware vrachten op hol slaan en zich dan allesbehalve betrouwbare woestijnschepen toon en. Dit werk is slechts het begin van een serie, want Hedin's expeditie, waarvan de voor naamste gebeurtenissen ook op de film vastge legd zijn, is nog niet geëindigd, zoodat veel wetenswaardigs uit andere landstreken nog voer latere uitgaven bewaard Wijft. Tal van fraaie foto'6 en een tweetal aquarel len verduidelijken den tekst van dit boekwerk, waarvoor J SfoUema een passenden omslag heeft geteekend. Ik OUD AARDEWERK. Te O roesbeek Bij het g. in de grintgroeve van „De Bouwhoeve" te Groesbeek werden een groote urn, een kleine urn, een prachtige kruik en een eigenaardig gevormd schaaltje gevonden De voorwerpen zijn van roode aarde gebak ken. Men vermoedt dat zii afkomstig zijn van een Romeinsche begraafplaats. De graafwer ken zijn in afwachtiag van deskundig onder zoek stopgezet. DOOR DEN HOND GERED. Zaterdagmiddag werden de bewoners van een boerderij in dén Buitendijksdien Buiten- veldertschen polder opmerkzaam gemaakt door een klagend gehuil van den zich op het erf bevindenden waakhond. Toen men naar de oorzaak een onderzoek ging instellen, kwam men tot de ontdekking, dat een twee jarig zoontje van den landbouwer, dat op het erf aan het spelen was, in den achter de wo ning gelegen waterput was geraakt. Onmid dellijk werd met een ladder afgedaald en men mocht er in slagen het kind, hoewel be wusteloos, op het droge te brengen. Een ge neesheer slaagde er in door toepassing der kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken. SLAPTE. Nu er weinig kans meer is op een vorst periode is aan de schaatsenfabriek van de firma Ruiter te Akkrum meer dan de helft van het personeel ontslagen. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. De baanwachter had vergeten de boomen te sluiten. Zondagnacht is aan den spooroverweg na bij de Staatsmijn Maurits te Lutterade de vrachtauto van den ondernemer H. Solber- berg uit Beek (L.) door een passeerenden expresstrein (de operatrein uit Aken) gegre pen en totaal versplinterd. De inzittende liep slechts lichte verwondingen on. De dienst doende baanwachter had de slagbooijjgn niet gesloten. NOG JUIST OP TIJD OERED. Gistermorgen kreeg een Qostenrijksche jongedame, die in het Zuiderbad te Amster dam zwom, in het water een toeval. Het per soneel was er dadelijk bij, en haalde haar bewusteloos op. Door middel van een zuurstofapparaat werd zii weer bijgebracht. (Reeds in een deel van onze vorige op laag gemeld). UITVOERING ZIEKTEWET. De Bond van Nederlandsche Schilderspa troons en de Nederlandsche Schildersgezel- lenbond hebben een z.g. volwaardige bedrijfs- vereeniging voor ziekenuitkeering opgericht, waarvan de statuten inmiddels door den mi nister van Arbeid zijn goedgekeurd. DE ACTIE DER HOUTBEWERKERS. In een vergadering, welke Zaterdagmiddag onder leiding van de hoofdbesturen der sa menwerkende gezellen-organisaties in het meubelbedrijf met het personeel van den tim- merwinkel der Ned. Scheepsbouwmaatschap pij te Amsterdam is gehouden, is na uitvoe rige discussies besloten de aangekondigde sta king van houtbewerkers en meubelmakers bij deze maatschappij niet te doen doorgaan. De directie had eenige toenadering betoond en een paar verbeteringen toegezegd. De verga dering besloot tevens, om aan de directie mede te deelen, dat de gedane toezeggingen niet bevredigend worden geacht. DE BRUG BIJ HET KATERVEER Het eerste ongeluk. Gietermorgen is het eerste ongeluk ge beurd op den ongelukkigen en gevaarlijken oprit aan de Overijselsche zijde van de nieu we IJselbrug bij het Katerveer. De heer T. Jansen, directeur eener OngevaHenverzeke- iingsmij. te Utrecht, reed met een snelheid van ongeveer dertig kilometer van de brug in de richting Zwolle- In de laatste bocht stond een handkar, waardoor deze hoek nog gevaarlijker werd. De heer Jansen kon de bocht niet halen en reed tegen een boom op. De rechter voorzijde van de auto werd ge heel vernield, maar het ongeval liep zonder persoonlijke ongelukken af. JAN DIEPEN f- De stichter der Valkenburgsche catacomben. Dezer dagen is te Seheveningen plotse ling overleden de heer Jan Diepen, die zich vooral voor Limburg, en in het bijzonder voor Valkenburg zeer verdienstelijk heeft ge maakt en die daar bij ieder bekend was als de stichter der wereldberoemde catacomben, de nabootsing der oud-Romeinsche. Sedert lange jaren was de overledene ze nuwziek; wellicht dat zijn dood daardoor eenigszins minder de aandacht heeft getrok ken. AUTOBUS-VERGUNNINGEN De heer C. J. Toebes, leider van het V. A. S.-bureau, verzoekt ons opname van het vol gende: Wanneer Ged. Staten eener provincie ver gunning verleenen tot hel instellen van een autofcusdienst, kunnen zij daaraan natuurlijk allerlei voorwaarden vertinden. Het is goeu, dat daarbij ook gedacht wordt aan het verbie den van alcoholgebruik door de bestuurders gedurende den diensttijd. Niet, omdat de meeste ongevallen door beroeps-chauffeurs zouden teweeg worden gebracht, integen deel! Maar omdat het aantal verkeersonge vallen toch nog steeds zóó onrustbarend groot is, dat al het mogelijke gedaan moet worden, om deze te voorkomen. Bij een onderzoek, ingesteld door de Veree niging voor Alcoholbestrijding bij het Snel verkeer (V. A. S.), is gebleken, dat in vijf pro vincies bij het verleenen van autobus-vergun ningen, o.a. de volgende of ongeveer de volgende bepaling in bun voorwaarden opnemen „Het gebruiken of bij zich hebben van ster ken drank of andere alcoholhoudende dran ken, is aan het personeel gedurende den diensttijd verheden In de overige provincies bestaat deze bepa ling echter niet. Waarom niet? Moeten er soms nog méér ongelukken ge beuren? De bestuurders van autobussen en du» ook zij, die vergunningen voor het instellen van autobusdiensten verleenen hebben in dit opzicht een dubbele verantwoordelijkheid: niet alleen ten opzichte van de overige wegge bruikers doch ook ten aanzien van de bus passagiers. Laten spoedig alle provincies één lijn, es wel de goede lijn trekken! Veiligheid voor alles! AANKOOP VAN LANDGOEDEREN DOOR HET RIJK. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Hiemstra betreffende de door den Staat met de Vereen, tot behoud van natuur monumenten in Nederland getroffen rege ling inzake den aankoop van de landgoede, ren de Wolfsberg en de Muntberg te Groes beek hebben de ministers van Binnenl. Za ken en Landbouw en van Financiën o m. ge antwoord: De overweging, die hierbij gegolden heeft, is, dat deze landgoederen, die niet uitslui tend productiebosschen, maar ook natuurmo numenten zijn, even veilig in handen van d< „Vereen, tot behoud van natuurmonumenten in Nederland" zijn als b.v. Hagenau en der gelijke bosschen. Ten aanzien van de exploitatie van de landgoederen zijn wel degelijk voorwaarden gesteld. Alle geschillen, welke mochten rij zen, worden beslist door arbiters. Een doel treffende exploitatie, waardoor het behoud van de bosschen naar hun tegenwoordige bestemming wordt verzekerd, is derhalve ge waarborgd. De ministers deelen voorts mede dat dezer dagen de „Vereen, tot behoud van natuur monumenten in Nederland" in de gelegen heid gesteld is, het grootste en aan natuur-' schoon meest rijke gedeelte van den „Hoogen Hoenderberg" aan te koopen, welk gedeelte als een enclave tusschen de goederen Munt berg en Wolfsberg is gelegen en, zoo het als bouwterrein in exploitatie werd gebracht, de ongereptheid ook van de reeds in handen der vereeniging zijnde goederen zou bedrei gen. Aangezien de aankoop van dit gedeelte de financieele krachten van de vereeniging te boven gaat, heeft zij zich tot het Rijk gewend om financieelen steun, daaraan toevoegende het verzoek, of het Rijk in dezen loop van zaken niet aanleiding zou kunnen vinden te overwegen dit in overeenstemming met het reeds vroeger door de vereeniging opge worpen denkbeeld gebruik te maken var- art. 7, tweede lid, der gesloten overeenkomst en derhalve het geheele bezit, ingesloten het nieuw aan te koopen landgoed, tot Staats eigendom te maken. De ministers hebben zich bereid verklaard, dit verzoek in ernstige overweging te nenien. BRANDEN. Boerderij afgebrand. Gistermorgen omstreeks 6 uur heeft te Kropswolde (Gron.) een hevige brand ge woed tengevolge waarvan de boerderij, toebe- hoorende aan F. Blaauw en bewoond door L. Olthof, totaal verloren ging- Alle meubi lair, benevens landbouwgewassen en een dcrschmachine van de Coöp. vereeniging „Allianz" gingen verloren. Het vee Ion bijtijds gered worden. De schade bedraagt naar ruwe schatting 15 a 20.CO0 gulden. Men vermoedt, dat kortsluiting de oorzaak van den brand is. Koeien en varkens verbrand. Gisternacht omstreeks half drie heeft een brand gewoed in een bok van vier huizen in de Spoorstraat te Oeleen. Dank zij het krachtig werken van de brandweer kon den drie van de huizen behouden blijven. Het vierde evenwel brandde geheel uit, terwijl de schuren van alle vier huizen een prooi der vlammen werden. Twee koeien en zeven varkens kwamen mede in de vlammen om In een bergplaats voor bouwmate rialen. Gistermiddag heeft te Helmond een feilt brand gewoed in de bergplaats voor bouw materialen van de firma Schampers aan de Molenstraat. Ofschoon de brandweer direci ter plaatse was kon men de bergplaats niet meer behouden. Een groote hoeveelheid kalk, cement en bouwmaterialen werd door hef vuur en het blusschingswater vernield. D- schade is vrij aanzienlijk. Vier woningen verbrand. Gisternacht zijn te Krawinkel (L.) vief huizen afgebrand. Eenig vee ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Drie woningen afgebrand. Te Oudepekela zijn Zondagnacht drie w®. ringen, bewoond door de gezinnen Dekker. Harms en Bruintjes afgebrand. KORTE BERICHTEN. Zaterdagmiddag is in de zalen val „Pulehri Studio" te 's-Gravenhage de eere tentoonstelling van werken, ter gelegenheid van den TOsten geboortedag van den kunst schilder W. B. Tholfci geopend met een toe spraak van minister Terpstra. De conferentie met den rijksbemiddelaa* over de staking van schilders in dienst van dp firma \V. K. Witz en Zoo: te Amsterdam' heeft nog niet tot een resultaat geleid. E)e be sprekingen worden heden voortgezet, f

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7