DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I«. 44 VRIJDAG 21 FEBRUARI 1930 132e Jaargang. Uit het Parlement £)agelijksch ©verdicht. ^-^autemps wil behalve het min.-president Buitenland ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK. Een jonge arts en een chauffeur gedood. DE ONTPLOFFINGSRAMP TE LIOSSIA. EEN ONMENSCH. TWAALF JAREN DOOR ZIJN BROER OPGESLOTEN. EEN AMERIKAANSCH ZENDELING VERMOORD. EXPLOSIE IN EEN SPRINGSTOFFEN FABRIEK. VIER HUIZEN AFGEBRAND. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Na gister zijn repliek op de rede van den minister van koloniën niet te hebben beëin digd, was natuurlijk heden de heer Cramer (S.D.A.P.) de eerste spreker in de vergade ring van de Tweede Kamer. Hij handhaafde jn het vervolg van zijn rede zijn optimisti sche opvatting omtrent den financieelen toe stand van Indië, maar bleef zijn afkeuring uitspreken over de houding der regeering te genover de volksbeweging. De volgende spreker, de heer Van Kempen (Lib.), kwam in de eerste plaats er tegen op, dat de Kamer buiten de bestuurshervormin'g zcu worden gehouden en hij* drong er op aan haar op de hoogte té stellen vóór alles is geregeld. Volgens hem zijn de belastingen van de inlanders niet te zwaar, niettemin bleef hij aandringen op een voorzichtig fi nancieel beheer en hij wees daarbij er op, dat de cultures ook in het maatschappelijk leven een belangrijker rol vervullen dan de heer Joekes meent. Dat hij zich minachtend over de inlandsche bevolking zou hebben uitgelaten, gelijk de heer Albarda had be weerd, noemde hij onjuist. Hij heeft er niet aan gedacht onze Indische broeders te klei neeren. Hij ging dan ook geheel accoord met de grondslagen van ons regeeringsbeleid, dat gericht is op opvoeding en beschaving van de inlanders en de vergelijking o.a. met den tachtigjarigen oorlog vond hij dan ook tamelijk belachelijk. In zijn repliek heeft de volgende spreker, de heer Feber (R.K.), zijn minder optimisti sche meening inzake de Indische financiën gehandhaafd en tevens een hartig woord van waarschuwing tegen de communisten en ook tegen de sociaal-democraten laten hoo- ren. De heer Albarda (S.D.A.P.) heeft in zijn repliek eerst even afgerekend met de ver heerlijking van Rusland door den heer De Visser, vervolgens den heer Van Kempen gekapitteld over zijn bewering, dat de regee ring streeft naar een humane en rechtvaar dige behandeling van de Indische onderda nen, daarna den minister verweten, dat hij niets losliet omtrent de huiszoekingen en aanhoudingen in Indië, welk zwijgen spr. on gehoord achtte, en ten slotte weer 'n verheer lijking van de liquidatiepolitiek doen hooren. Nadat de heer Van Boetselaer van Dubbel dam (C.H.) van zijn instemming met de door de regeering gevolgde politiek had getuigd en den minister had verzekerd, dat de groote meerderheid der Kamer achter hem stond, heeft de heer Joekes (V.D.) in een zeer uit voerige repliek zijn optimistische opvatting van de Indische financiën tegenover den heer Van Kempen verdedigd en aangedron gen op een deugdelijke scheiding tusschen gewone en buitengewone uitgaven, waar voor geleend mag worden. Den minister drukte hij op het hart niet alle nationalistische bewegingen over één kam te scheren en wel degelijk onderscheid te maken. Over het zwijgen der Indische re geering tegenover den Volksraad en van den minister tegenover de Kamer in zake de huis zoekingen en aanhoudingen was hij zeer s'echt te spreken en hij eischte voldoende opheldering, daar hij anders mee zou gaan met de motie-Cramer. Na op wijziging van het thans bestaande kiesstelsel te hebben aangedrongen, heeft de heer Joekes lang durig stilgestaan bij de voorgenomen nieu we gewestelijke indeeling. Hij waarschuwde tegen een al te ambtelijke opvatting van de zaak en gaf een schets van de nieuwe verdee ling van Sumatra in provincies gelijk hij zich die had gedacht. Tevens oefende hij kri tiek uit op de voorgenomen bestuursindee- ling van Java. Intusschen erkende hij, dat deze hervorming in Indië dient beslist te worden. Nu zouden nog de beide communis ten aan het woord komen voor repliek, maar daar geen hunner de eerste wil zijn, wijl de laatste spreker als hebbende ook het laatste woord, den ander het best zijn vet kan ge ven, heeft de voorzitter de vergadering tot morgen verdaagd; dan moeten zij het met elkaar hebben uitgemaakt, anders krijgen zij het geen van beiden. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. De vermoedelijke samenstelling van het nieuwe kabinet. Tardieu weigert zijn medewerking- Een Havas-telegram van gisteravond meld J*. dat de totstandkoming van het kabinet- Choutemps reeds zoo goed als verzekerd is Chauiemps wilde den steun van de volgend- Partijen zien te krijgen: radicalen (115 afgev., socialistische repu- h'-ieinen (33), radicale linkerzijde (ol), Franklin Bouillon (15), onafh linker- f'Jde (20), links republikeinen (64). Van d: in het kabinet-Tardieu opgenomen partijen ïcuden dus de groep-Marin, de groep Magi- ®ot en de katholieke democraten uitgesloten 2ijn. schap ook binnenlandsche zaken op zich nemen. De andere ministers zullen volgens dit tele gram zijn: Briand, buitenlandsche zaken. Charles Dumont, de rapporteur-generaal van de financieele commissie in den Senaat, zou financiën krijgen, met als onderstaats secretaris afgev. Lamoureux of Bonnet. Justitie, senator Jean Durand. Landbouw, Quenille. Arbeid, Loucheur. Oorlog of Onderwijs, Deladier. Koopvaardij, Daniélou. Luchtvaart, Laurent Eynac. Pensioenen, Ricolfi. Handel, Rollin. Koloniën, Piétri. Zooals men ziet, ontbreekt Tardieu op het lijstje. Waarom? Chautemps heeft moeite ge noeg gedaan, om Tardieu in zijn kabinet op te nemen, evenals Briand. Met Briand ge lukte dat, met Tardieu niet. Tardieu heeft, naar een N.T.A.-bericht meldt, aan de pers een verklaring verstrekt omtrent zijn onderhoud met Chautemps. Vol gens de voorstelling van Tardieu werd in den loop van dit onderhoud de algemeene poli tieke toestand ter sprake gebracht en met name de stand der onderhandelingen op de Londensche vlootconferentie. Chautemps zocht, geleid door de wensch tot waarborging van de continuïteit der Fransche politiek op de Londensche conferentie, Tar dieu aan tot zijn kabinet toe te treden om de door hem te Londen begonnen taak voort te zetten. Tardieu zou volgens zijn eigen verslag na woorden van dank betoogd hebben, dat hij er niet minder dan Chautemps op bedacht was er voor te zorgen dat de eenheid der Fransche politiek bij de onderhandelingen te Londen gewaarborgd werd. Hij beschouwde het als ieders plicht om, teneinde te zorgen dat Frankrijk op de vlootconferentie succes had, volledigen steun te verkenen aan iedere regee ring, die bereid is verder te strijden voor het Fransche standpunt, dat in December door het parlement was goedgekeurd en in dezen geest door het kabinet, dat totdusver aan het bewind was, te Londen was ingenomen. Noch de politieke gebeurtenissen der laat ste dagen, noch de parlementaire toestand, zooals deze op grond der crisis van Maandag was, boden hem evenwel de mogelijkheid zijn medewerking aan het kabinet ter beschikking te stellen. Het toetreden tot een kabinet-Chau- temps, zoo had Tardieu op vriendschappelij ken toon verklaard, zou als een desavoueeren zijnerzijds kunnen worden uitgelegd van de meerderheid, die hem bij de internationale on derhandelingen te 's-Gravenhage en te Lon den had gesteund. Op deze motieven van algemeenen aard be treurde hij, niet in staat te zijn de tot hem ge richte uitnoodiging te aanvaarden. Tardieu komt dus niet terug, tenminste, als Chautemps er in slaagt, het kabinet samen te stellen. Want al hebben we hierboven reeds de namen genoemd, 'n officieel bericht is tot nog toe niet ontvangen. Waarschijnlijk zal 't Chautemps wel gelukken, met dit kabinet Frankrijk eenigen tijd te besturen. Totdat een nieuwe crisis uitbreekt. En wie is er dan aan de beurt? Zou Poincaré, die weer zoo goed als geheel genezen is. nog weer een kans hebben DE VERDWIJNING VAN KOETEPOW. Reconstructie van de ontvoering. Onder groote belangstelling van het pu bliek, dat op eerbiedigen afstand werd ge houden, is Woensdagochtend het misdrijf van de ontvoering van den Russischen gene raal Koetepow te Parijs gereconstrueerd, d.w z. door de justitie nogmaals in scène ge zet, in den vorm, waarin men veronderstelt, dat het den 26en Januari j.1. inderdaad is geschied. In de stille, haast provinciaalsch aandoende wijk Oudenèt-Rousselet, waar de generaal woont, was het om tien uur 's ochtends druk met journalisten, fotografen en zelfs bioscoop operateurs. Een groote limousine hield stil op de plek, waar de beruchte grijze auto, waarin de generaal zou zijn ontvoerd had gestaan. Daarachter kwam de auto van den rechter van instructie Delalé, die de roode taxi moest voorstellen, welke achter de auto had aangereden. Vervolgens werden de rollen verdeeld Een goedmoedige poütie-agent stel de den pseudo agent voor, die de ontvoerders had bijgestaan. Eenige inspecteurs verdeelden de rollen van generaal Koetepow en de bols jewieken Een lichtzinnig juffertje uit de buurt vroeg niet zonder coquetterie of zij „de dame in het beige" mocht voorstellen! Maar ze werd geweerd Daarna werd het tooneel „gespeeld' En er werd geconstateerd, dat de geheele ont voering, van het moment dat de generaal te voet den hoek der straat omkwam, tot het oogenblik, waarop de auto's verdwenen, 38 seonden had geduurd. Uit het venster van de kliniek, waar een knecht den bewusten Zondag het voorval had gezien, sloeg de.rechter van instructie op zijn beurt de gebeurtenissen gade. In de woning van generaal Koetepow waarvan de luiken dicht waren, zat mevrouw Koetepow, die nog steeds wacht en hoopt op den terugkeer van haar onder zulke dra matische omstandigheden verdwenen echtge noot. INTERNATIONAAL MISDADIGER GEVAT. Naar de „Nachtausgabe" verneemt, is de politie te Bonn er in geslaagd een internatio nalen oplichter en spion, die sinds negen jaar gezocht werd, te arresteeren. De crimi- neele politie had verdenking opgevat tegen een man, die besprekingen voerde met allerlei als verdacht bekend staande personen. Bij zijn arrestatie bleek hij identiek te zijn met een zekeren Léon le Brud, die sedert 1921 in Duitschland, Frankrijk, Italië en Oostenrijk onder ten minste 20 verschillende valsche namen op groote schaal bedriegerijen heeft gepleegd. Op hem werden niet minder dan 10 valsche passen gevonden. Tijdens den wereldoorlog is hij bij den Duitschen gehei men dienst werkzaam geweest en nadien schijnt hij ook voor andere staten spionnage- werk te hebben verricht. Te Weenen, Mann- heim en in andere plaatsen heeft hij zich aan bedriegerijen en zwendel met chèques schut dig gemaakt. De gearresteerde De Brud, die zich zeer handig verdedigt, ontkent op de meest be sliste wijze wat hem ten laste wordt gelegd. Intusschen is hij in het huis van bewaring van Moahit te Berlijn opgesloten. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND. Bespreking in het Hoogerhuis. Lord Birkenhead, later nog gesteund door Lord Cushendun, heeft gisteravond de gods dienstvervolgingen in Rusland in het Hooger huis ter sprake gebracht. Hij zeide dat de in gekomen berichten voldoende betrouwbaar waren om iedere Engelsche regeering, die aan de traditie der Engelsche politiek hechtte, te nopen de betrekkingen met zulk een regee ring onmiddellijk af te breken. Door de ge heele beschaafde wereld was een kreet van afgrijzen gegaan. Bovendien had de Russi sche regeering haar hriofte nopens het zich onthouden van communistische propaganda ook al herhaaldelijk geschonden, maar de re geering wilde dit niet erkennen. Lora Parmoor antwoordde, dat Henderson duidelijk in het Lagerhuis gezegd had, dat hij binnenkort een volledig rapport van den En- gelschen gezant te Moskou verwachtte en daarnaar zou handelen. De Engelsche regee ring had de betrekkingen met Rusland hervat onder het gezichtspunt van het vestigen van een breederen en hechteren grondslag voor den algemeenen vrede en het ging niet op dit hooge beginsel te verzaken en het zou moge lijk in Rusland groote verontwaardiging wekken als de feiten niet onomstootelijk vast stonden. Spr. herhaalde, dat propaganda van de Derde Internationale door de Engelsche re geering beschouwd werd als te vallen onder de door de Russische regeering afgelegde be lofte, zoodat het Huis gerust kon zijn, dat de regeering niet van haar standpunt zou wijken. De aartsbisschop van Carterbury zeide, dat hij met deze verklaring van Lord Parmoor voorloopig genoegen zou nemen, maar dat hij op de kwestie terug zou komen, zoodra de officiëele rapporten in het bezit der regeering waren gekomen. HET PLAN-YOUNG. Een manifest van 200 zaken- menschen. Een 200-tal leidende figuren uit het be drijfsleven, industrieelen, bankiers en koop lieden, hebben een manifest gepubliceerd in zake de verwezenlijking van het plan-Young, waarin regeering en rijksdag worden aange spoord zorg te dragen voor een definitieve saneering van de openbare financiën en op voering van de productiviteit van het land. Voortzetting van de huidige financieele poli tiek wordt ondragelijk genoemd; de belas tingen moeten worden verlaagd, vooral die, welke tot kapitaalvlucht leiden en kapitaal vorming beletten. Tot de onderteekenaars behooren o.a. de gedelegeerden ter Parijsche conferentie Schacht, Kastl en Melchior, de leider van den Rijksbond der Duitsche industrie Duisburg; de grootindustrieelen Silverberg en Poensgen. De geheele Duitsche ondernemersklasse, uitgezonderd de kring rondom Hugenberg, zoo constateert de „Voss. Z.", heeft zich met dit manifest op den bodem van het plan- Young geplaatst. Blijkbaar is de desperado- politiek van Hugenberg niet die der toon aangevende Duitsche economische kringen. DE KLOPJACHTEN OP DE MISDADIGERS IN CHICAGO. Een correspondent te Chicago van de Daily Telegraph meldt nieuwe bijzonderheden over den strijd van de autoriteiten tegen de mis- dadigerswereld van Chicago. Het lijkt er op, dat de heeren boeven wat van den eersten schrik bekomen zijn en zelfs, wanneer zij zich veilig voelen en onbedreigd achten, weer ac tief gaan optreden. Woensdagavond werd een bom gegooid naar een gebouw waarin de Cosmos Products Cy. is gevestigd. Men houdt het er voor dat handelaars in sterken drank de daders zijn Dezen zouden dan verbolgen zijn gefeest over een weigering van de firma om hun waar te koojjen. Maar er is dien Woensdag in Chicago nog wel meer gebeurd. Een mijnheer Weber en zijn vrouw, die te voet t:it den schouwburg naar hun woning gingen, werden aangehou den en beroofd. Ook nog andere schietpartijen vielen voor; maar er vloeide geen bloed De politie had tot Woensdag 6500 te kwa der faam bekendstaande lieden opgepakt Het aantal diefstallen met geweldpleging was ge daald van 100 per dag tot 15. En een zekere poütie-agent, de man heet Reynolds, gaat én prat op acht misdadigers te hebben „neergelegd". Hij schijnt daarvoor zelfs tot sergeant te zijn bevorderd. Volgens zijn vrienden zouden er zelfs elf boosdoeners voor zijn moordend lood zijn bezweken. Zoodat er in Chicago toch altijd nog wel eenige emoties kunnen worden ondervonden. HET DRANKVERBOD IN DE VEREENIGDE STATEN. De juridische commissie uit het Huis van Afgevaardigden te Washington, die een on derzoek instelt naar de wijze waarop het drankverbod in de Ver. Staten werkt, heeft van een commissie, saamgesteld uit invloed rijke mannen in den lande, die echter „nat" zijn, o.m. moeten vernemen: „dat het volk de eerbied voor de regeering had verloren, zulks tengevolge van het drankverbod, en dat het volk tegen de tenuitvoerlegging van het ver bod gekant was, omdat de regeering geboefte en misdadigers gebruikte om fatsoenlijke burgers vrees aan te jagen, terwijl ze moord zieke agenten ongestraft liet begaan". William Stayton, een der leiders van het verzet tegen het drankverbod, kwam de com missie uit het Huis vertel'en, „dat onder zul ke omstandigheden geen enkele regeering de achting van het volk kon behouden". Hij drong er dus op aan, dat het congres stappen zou doen om het wettelijke drankverbod af te schaffen en het drankvraagstuk zou overlaten aan de afzonderlijke staten. De verbluffendste verklaring, voor de com missie afgelegd, was die van Grayson Mur- phy, een bekend New Yorksch zakenman. Deze vertelde aan de commissie, dat hij geen enkelen vooraanstaanden financier, bankier, industrieel of fabrikant kende en hij kende zeer vele menschen die de Drankwet niet overtrad door zelf te drinken. Nog merkte Murphy op, dat de Drankwet in strijd was met den geest van de Grondwet. In de nabijheid van Oenmont Ferrand vond een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij twee personen werden gedood. Een jong genees heer, dr. Farges, werd met groote haast ont boden naar het nabijgelegen dorp Manzan, waar een fabrikant levensgevaarlijk gewond was. Bij een auto-verhuurder huurde dr. Farges een auto, terwijl de verhuurder hem naar Manzan zou brengen. Tengevolge van de duisternis raakte de auto eenter van den weg af en kwam in een naast den weg gelegen afgrond terecht. Beide inzit tenden werden gedood en met moeite konden hun lijken uit de overblijfselen van de ver nielde auto worden gehaald. Tengevolge van het uitblijven van medische hulp bezweek de fabrikant korten tijd later aan zijn verwonding. De ontoloffingsramo te Liossia is nog niet volkomen opgehelderd. In totaal zijn er 500.000 handgranaten ter waarde van 9 a 10 millioen gulden verloren gegaan. De opvat ting, dat hier wellicht een misdadige hand in het spel kan zijn, wordt nog versterkt door het feit, dat een overlevende, een chauffeur, die de handgranaten vervoerde, zich even voor de ramp in veiligheid heeft weten te stellen. De man is gearresteerd en aan een verhoor onder worpen. De jury te Praag heeft het doodvonnis uit gesproken tegen den 34-jarigen Rudolf Skalsky. die beklaagd was van drievoudigen moord. In Juni 1927 had S„ die toen werk loos was en gebrek leed, te Louvres in de buurt van Parijs drie jonge Tsjechoslowaken ontmoet, bij wie hij zich aansloot. Toen men zich eens op een uitstapje onder den blooten hemel ter ruste legde, maakt S. van de ge legenheid gebruik zijn drie landgenooten te vermoorden en te berooven. Deswege is hij thans in zijn vaderland tot den strop veroor deeld. De Berüjnsche bladen melden, dat door een anonymen brief aan het licht is gekomen, dat in de buurt van Berlijn, in het gehucht Breese een boer zijn zwakzinnigen broer sinds 12 iaren in een dakkamertje opgesloten houdt De man is ongeveer 50 jaren oud en geheel uitgeteerd. Zijn haar en nagels zijn tot een ontzettende lengte uitgegroeid. Bij het onderzoek door de politie is geble ken, dat hun moeder bij haar dood, 12 jaren geleden, den zwakzinnigen zoo» 12:000 Mark had nagelaten. Dit geld was evenwé door diens broer opgemaakt. Ten einde ontdekking te voorkomen had d< boosdoener zijn broer voor de zekerheid inge sloten. Thans is het slachtoffer naar het zie kenhuis overgebracht. In Itsjang, in de provincie Hoepei is dt Amerikaansche missionaris Moore door Chi- neesche bandieten vermoord. De Amerikaansche consul-generaal te Nan king heeft zich naar Itsjang begeven om het onderzoek te leiden. Gisteravond heeft in de fabriek van de RheinischWestphalische Springstoffwerke te Stadeln bij Fürth een explosie plaats ge had, tengevolge waarvan 9 arbeidsters min of meer ernstig gewond werden De oorzaak van de ontploffing is niet be kend. Te Gumbinnen is gisteravond in hei Cen trum der stad brand uitgebroken. In korten tijd had het vuur zich verspreid. Vier huizen brandden geheel uit. Twee andere gebouwen bekwamen ernstig schade. Twaalf familie: zijn thans dakloos. AFGHAANSCHE STRAFMAATREGELEN. Het Afghaansche gezantschap te Londen heeft een telegram ontvangen uit Kaboel, volgens hetwelk Mohammed Wali Khan en generaal Mohamed Sami, die onlangs onder verdenking van hoogverraad tegen den ko ning werden gearresteerd, door een uit 70 personen bestaande rechtbank, waarin zitting hadden een minister, officieren en hofdigni tarissen, schuldig zijn bevonden. De rechtbank adviseerde den koning, bei de beklaagden ter dood te veroordeelen. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN ZUID-AMERIKA. Uit Sao Paolo wordt gemeld, dat commu nisten hebben getracht in het leger propa ganda te voeren door het verspreiden var vlugschriften aan soldaten te Nio Grand dé So. De politie slaagde er in drie personen te arresteeren, w. o. een Rus. DE VERKIEZINGEN IN JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat aan de gis teren in Japan gehouden verkiezingen voor het parlement ruim 10 millioen kiezers heb ben deelgenomen. De volledige resultaten van de verkiezingen kunnen niet voor Zondag a.s. bekend zijn. Niettemin neemt men in vooraanstaande kringen te Tokio aan, dat de regeeringspar- tij een groot aantal zetels wint en in de nieu we Kamer over een meerderheid zal beschik ken. COMMUNISTISCHE JOURNALISTEN GEARRESTEERD. Uit Agram worc. gemeld, dat wederom een aantal journalisten onder beschuldiging van communistisiche agitatie is gearresteerd. De correspondent te Agram van het Bel- gradosche blad P o 1 i t i k a, Bora Roda- nowitsch, zoon van den voormaligen radica len minister Jasa Rodanowitsch, is onder beschuldiging van communistische agitatie gearresteerd. Te Belgrado werd de redacteur van de „Revue", Nolit Bichely, eveneens wegens „communistische propaganda" gearresteerd. HEIMWEHREN EN COMMUNISTEN IN BOTSING. Na afloop van een vergadering van Heim- wehren te Wïener-Neustadt kwam het gister avond wederom tot een botsing, thans tus schen de Heimwehren en een groep jonge communisten. De situatie liet zich zoo dreigend aanzien, dat de gealarmeerde gendarmerie met gevel de bajonet eenige charges uitvoerden. De Heimwehren werden onder bewaking der gendarmerie naar het station geleid, terwijl de communisten werden verspreid. DUITSCHLAND. DE BEGROOTING 1930. De verhoogde posten; de oorzaken. Op de rijksbegrooting 1930 komen, naar het W. B. meldt, de volgende verhoogde pos ten voor: voor crisis- en productieve werk- loozenondersteuning 30 millioen meer, voor invalidenondersteuning 40 millioen meer en voor het rijksweerministerie 50 millioen meer dan in 1929. De oorzaak dezer laatste verhooging ligt ten deele in de gedwongen stijging der uit gaven voor het personeel, voortvloeiende uit de regeling der bezoldiging. Bovendien was de vorige rijks wee rbe gr ooting als noodbe- grootlng opgesteld, waaromtrent minister Gröner indertijd nadrukkelijk verklaarde, dat hij slechts vóór dit eene jaar voor zulk een begrooting de verantwoordelijkheid zou dragen. Zoo waren toen de kosten voor de manoeuvres geschrapt, die er nu weer op zijn gebracht. Het rijksdepartement voor de voedselvoor ziening ontvangt ruim 30 millioen meer, ali

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1